Die agent reemd te stond gillen' Pistolen beloont Leidse dierenliefde met gouden tijdwijzer ALLE GELDZAKEN „BEESTENSPUL" DIT WEEKEINDE IN GROENOORDHALLEN Jubilerende kleermaker koninklijk onderscheiden LEIDSE SPAARBANK HBG-pavil- joen bij jubileum LEIDSE COURANT DINSDAG 20 SEPTEMBER 1977 )p mijn omwegen door stad en land kom i graag mensen tegen. Elke morgen tussen en en elf uur kunt u mij telefonisch vertel en wie u graag in deze rubriek zou willen egenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar oestel 18 vragen. Wijk weet je meteen al zo'n beetje wat je achten staat, als je ergens midden in de Breestraat in Amsterdam (Concertgebouw- t, en dat was een aantal jaren geleden voor igemiddelde Nederlander bijkans onhaal- om daar te wonen) een portiek bent klommen. Voordat je aanbelt, bekruipt je ;t gevoel dat je misschien beter rechtsom- t kunt maken. Het stenen trapgat wordt septird door annonces: „Dit huis is elektronisch aqufcljgd" en een bordje „Wacht u voor de hij is zeer agressief'. Als je je de moeite 'erkt nemen, ontwaar je boven je hoofd het Autyerpige oog van een televisiecamera. Hij u in de gaten. Paul Wilking, enkele jaren osarten nog ons aller fantasie prikkelend als de hlen Paultje. De wapenexpert en handelaar doet zelf aan de top van die en. fense Amsterdamse trap - steilere trappen lan eenvoudig niet - de deur via een zoe- open. Je gaat naar boven, want Wilking dierenvriend en dan hoop je maar het .agressieve hond" wacht ons op met een onvriendelijk schel gekef. Het is Sacha, 14 oud, een lief keffertje, een aktief en waaks e dat volgens de baas nog steeds met re honden knokt. Als het diertje kon pra- sprak het in elk geval ook Arabisch, is in vloekwoorden, want Wilking redde lier eens toen het in een kashba in Marok- ïstenigd dreigde te worden: „Die Arabieren «f»! ogen." De echte agressieve hond waar- °PJ Pistolen Paul (het suffix „tje" slaat op want Wilking is even massief als het goud •""mee hij zich langs allerlei wegen in zijn b<rhoud voorziet) beschikt is een venijnige weiier die tijdens de weekeinden dienst buy en voor het overige uithuizig is. epos ideli, wiUting, die onderwijl 53 levensjaren ach- ■regije buik heeft, komt zondag 25 september Leidse Groenoordhallen waar dan tien- Jenden bezoekers en zeker 6000 beesten te ^onderen zullen zijn (ook de zaterdag tevo- op het „Beestenspul", ook wel genoemd ipa's grootste dierenshow. Wilking komt blakend van dierenliefde en publiciteits- ng, een gouden horloge uitreiken aan een van de Leidse Vogelwacht, een meneer die ds zijn leven veil heeft voor onze gevederde nden in nood of tegenspoed. Voor zulke *t mensen gaat Pistolen Paultje door het r. Wie dieren als onmensen behandelt mag zijn schulp kruipen, want Paul weet zo ^^nd te vinden en dan is die nog niet jarig. laat Wilking, volgens zijn zeggen, zich woroen als een wreker, belust op een strafexpe- iidhe. als een volvette Klu Klux Klanner, een oveUltueuze Bokkenrijder die als een pelotons- n einiandant een geladen en betaalde knok- g aanvoert. Een bloeddorstige imitatie van Simon Wiesenthal die laaghartige boeren nak&uitenlui en ook stedelingen weet op te zijen en hun het verdiende loon geeft als zij iheiötachtig met dieren zijn omgesprongen. rsw< Ka 1 Wilking, eens aangeduid als de Al Capone de Amsterdamse onderwereld (nog maar jaar of tien geleden zei hij, dat die onder- I?ld niet bestond, „maar nu kun je in de renstad zonder mitrailleur onder je arm niet meer lopen"), is best een gezellige kerel. .iefst zouden we „oom" tegen hem zeggen, uder Pistolen Paul met „Keffertje" Sacha Een wat excentrieke oom overigens, die ons ontvangt in pyjama, het kleurige jasje etalerend geopend rond de bruine krulletjesharige buik die hem het aanschijn verleent van een Chinese wijsgeer uit de tijd van een zeer oude dynastie. „Jij natuurlijk whisky", alsof hij ons al jaren kent, terwijl Paul zelf zich een roemer Noors bergwater inschenkt; kraanwater komt zijn keelgat niet meer in. Een beste whisky uit een fles die 60 gulden gekost moet hebben. Wilking woont in het huis, dat een jaar lang (na 1914) aan Neerlands beroemdste meester spionne (of alleen maar verkeerd terecht geko men voluptueuze danseres) Mata Hari onder dak heeft verleend. Haar portret hangt bij Paul aan de muur, geschilderd door Mata Hari's vriend Piet v.d. Hen en door Wilking op een veiling bij Sotheby's in Londen met veel moeite in de wacht gesleept. Schilderijen alom, in de zwaar gemeubileerde woonkamer: een Breitner, een doek van Mesdags dochter, een Maris. Bij de openslaande deuren naar het balkon dragen twee Venetiaanse Moren - waar Moren al niet terecht konden komen - kroonluchters op de tulband. Pistolen en pistolets in glanzende kist jes (een koppel La Page-pistolen, duelleerwa- pens van maarschalk Ney in een cassette), tapijten, leer om in uit te rusten, ingelegde en gepolitoerde kastjes. En Paul daartussen aan en afdragend met Noors bergwater. Een verdieping hoger heeft deze geslepen, ge cultiveerde „Bromsnor" een rommelzolder met spullen waarvan de waarde hoog oploopt tot tegen het twijfelachtige aan: handels waar. Maar er is ook een portrettengalerij met foto's, waarop Paul staat afgebeeld met allerhande artiesten die in zijn gezelschap wensten te verkeren; ook een plaat met Paul in het bad („net uit de lik") en een foto, gemaakt „op last van burgemeester Samkalden," die wordt eens in brons gegoten, „dan gaat m'n portret waar schijnlijk een paar honderd jaar mee," ver wacht Wilking met enige nonchalante trots. In een aquarium zwommen enige tijd geleden nog 13 verscheurende piranha's, maar die zijn alle maal doodgegaan, „waarschijnlijk aan één of ander virus", dacht Wilking, die van die roofvis sen houdt; het liefst had hij een haai in z'n bak rondzwemmen. Op een bureau staat een beeldje van Theresia van Lisieux, een „geluks- beeldje". Wilking vindt het wat vervelend, dat we het zien staan; Het zou zijn harde image kunnen doen verzachten, „want ik ben atheïst". En dat na een nogal rooms verleden. Weer terug beneden in de salon, ontwikkelt Paul zich als de dierenvriend, terwijl whisky en kaas hun weg vinden, koud nagestaard door het bergwater, want Wilking drinkt (alcoholica) niet en rookt evenmin. „Vorige week nog heb ik een gouden horloge gegeven aan een man, die in Amsterdam twee kinderen en een hond uit een brandende auto heeft gered. Ze waren er net uit, toen de auto ontplofte. De man zat vol brandwonden. Kijk, dat is nou nog 'ns een vent. Die mensen krijgen van mij een belo ning." Pistolen Paultje weet zijn tijd te verdelen tussen dierepredders, antieke pistolen, afluiste rapparatuur en „zaakjes" van de markt. „Die renmishandeling in Delft laatst, jachthondjes die 30 kilometer achter een fiets aan moesten rennen. Hemeltergend. Zo'n kerel dié dat doet zou ik het liefst in elkaar tremmen. Ik ken z'n adres niet, anders laat ik hem een paar centi meter langer of korter maken, naargelang hij wil." „Je leest niet anders: paarden verminken met een ijzeren staaf, hondjes levens begraven, bij een vakantie langs de weg gooien, koeien die 's winters in de wei staan te blauwbekken van de kou, terwijl de boeren met hun kont bij de warme kachel zitten. Vaak loof ik een beloning uit, 500 of 1000 gulden, om de daders te vinden, maar het haalt weinig uit. Er is tegenwoordig geen mentaliteit meer. Dierenliefde? Ach, die ren kunnen niks zeggen. Er is veel dierenleed verdomme. De wetten zijn hier nog niet streng genoeg. De mensen zijn gewoon mesjokke, het gros bestaat uit tuig. Dierenbeulen ram ik het liefst meteen in mekaar en daar heb ik ook m'n mensen voor, bepaald geen lieve jonge tjes." Pistolen Paultje, die nu eigenlijk het liefst naar de Fabeltjeskrant zou willen kijken, lijkt een vreedzaam buikig afgodsbeeld: „Al die dingen van het leven: je mag er even mee spelen, en dan ga jeZö heb je een Mercedes, dan weer een ouwe fiets. Ik heb nou een Rolls Royce, maar ik rij er nooit mee." Er wordt aan de deur gebeld en tegelijk gaat de telefoon. „Ka nonnen!", explodeert Wilking, die even tevoren nog heeft uitgelegd hoe de kanonniers van Napoleon bij Waterloo onder de geallieerde cavalerie werden neergemaaid. En hij weet niet wat hij het eerst moet doen: open doen of de telefoon aannemen. Hij kiest voor het laatste en hét is meteen een „bont"-transactie. Wat hij nou werkelijk allemaal denkt, weet je niet. Op de beeldbuis wordt inmiddels Barab- bas door de Joden verkozen boven Christus. „Geloof jij nou in dat kruis?" vraagt hij, niet helemaal zeker als ijzervreter. „Elke dag is er één" meent Wilking, terwijl zijn camera-oog het trapgat in de smiezen houdt. Want je kimt vandaag de dag niemand meer vertrouwen. Hij komt wel naar Leiden om dierenvrienden te belonen met goud en een tijdwijzer. Loco-burgemeester Van Aken en jubilaris Pennenburg LEIDEN De heer C. Pennenburg (61 jaar) vierde gistermiddag zijn 40-jarig jubileum bij Peek en Cloppenburg in de Breestraat. De jubilaris kreeg door loco-burgemeester M. van Aken de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau bij koninklijk besluit opgespeld. Loco-burgemeester Van Aken vond het een eer als wethouder van economische zaken het woord te mogen richten tot een „vakman", zoals er tegenwoordig nog maar moeilijk een te vinden is. „Uw precisie en arbeidslust zijn iets wat wij in deze maatschappij node kunnen missen", aldus de heer Van Aken. De heer J. Brummer, die direc teur van P en C., verhaalde in het kort de levensgeschiedenis van de „vakman-oude-stijl". Op zijn 21ste is de jubilaris in de confectie-branche terecht geko men als leerling-perser. Aanvan kelijk zette de jonge Pennen burg de tien kilo zware door gas verhitte persijzers op de kreuk els van de mode uit de 30-ger jaren. Later bekwaamde de heer Pennenburg zich als „etala geperser", wat het visitekaartje van de firma was. „Precisie werk, dat er „gelikt" uit moest zien. Het was destijds niet uitge sloten, dat er zestig tot zeventig uur per week gewerkt moest worden om een bepaalde collec tie nog op tijd in de etalage te krijgen. Als jongeren dit nu moesten doen, dan geloof ik dat ze het bijltje er snel bij neer zouden gooien. Het was niet al leen erg secuur, maar ook een erg zwaar werk", memoreerde directeur Brummer. Thans werkt de jubilaris in het reparatie-atelier van P. en C. Door zijn collega's hier wordt hij als „een hardwerkende en luidzingende kleermaker" om schreven. Namens de raad van bestuur van P. en C. overhan digde de heer Brummer „de ja rige" en zijn „vrouw" een mooi feestpakket, waarin een vlieg reis werd aangeboden naar een door henzelf te bepalen land. Oud-collega's van de heer Pen nenburg toonden hun vriend schap door een enveloppe met inhoud te schenken. Zijn huidi ge medewerkers gaven door middel van leuke speeches en vele cadeaux blijk, dat zij de heer Pennenburg nog lang in hun midden wensen te behou den. ADVERTENTIE maa— i het ZïRDACHTE HONDENBEZITSTER VOOR '^NTONRECHTER: Puur gemakkelijk, al uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en 'Verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren.waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. ng udei ittel: leent sjaar dri het 'PüeiN - Het is oppassen geblazen met een bond in Voorscho- lie mening was tenminste een hondebezitster toegedaan in op de zitting van het Leidse kantongerecht, die wat ;heid had gefcad met een verbalisant toen ze haar hond niet lal volgens dt regels had uitgelaten. im agent stonó helemaal 'd naast me te gillen", was jmmentaar van de vrouw ijer verbaliserende handelwij- de agent. De verbalisant itegen nad, of hij daar nu ilde of niet daargelaten, er in zijn rapport vermeld ring;] bad gesignaleerd dat een f haar hond niet »an de Sehad op een plek in fchoten waar volgens de ulks niet is toegelaten en bovendien had gecoasta- dat de hond de belasting- ng niet bij zich droeg, net- erop zou kunnen duicen lier sprake was van e*n van ontduiking van oe fingplicht. Bedoelde vrouw tij vervolgens vierhoog in lat aangetroffen, alwaar hij op haar burgerlijke plich- fees. Tot zijn ontsteltenis ïedoelde vrouw geweigerd haam te noemen. ^lde verdachte had echter wel een verklaring voor even tueel halsstarrig gedrag inder tijd. „Die man houdt altijd maar vrouwen met honden aan; hij is gevaarlijk, het lijkt wel een aan rander want hij pakt je altijd beet. Hij is bovendien berucht' bij honden en daaarbij nog in consequent. Als je je hond z'n behoefte in de goot laat doen komt hij aanrennen en zegt dat je het op het gras moet doen, en als je je hond op het gras laat moet het weer in de goot", aldus de getergde verdachte die meende dat de hondenmepper- achtige agent daarenboven zelfs Oranjerood bij zijn collega's niet geliefd was vanwege dit hondsachtige ge- Dé rest van zitting van het kan- ders willen betalen en dat had ze nu ook nog gedaan ook. Rechter Van Dijke en de offi cier van justitie, mevrouw mr. Klopper hadden al het begrip van de wereld en rechter Van Dijke zag het inconsequente, misschien soms wat aanrande- rig overkomende gedrag van de agent ook niet al te somber in; „U moet dat in de situatie zien mevrouw. De ene keer kan er niets op het gras worden toege laten vanwege spelende kinde ren en de andere keer niet in de goot om wat voor reden dan ook", verklaarde rechter Van Dijke de wat verwarrende re gels inzake het lozen van honde- poep. Vrijspraak luidde het von- drag. Voor het ontbreken van de hon depenning had de vrouw een eenvoudige verklaring. De hond was eerst van haar zuster ge weest, ze was inmiddels aan het verhuizen geslagen en toen had 2e de belasting weer ergens an- tongerecht werd ontsierd door lieden die geheel „buiten eigen schuld" door het rode licht wa ren gereden en bovendien was het nog oranje geweest ook. „Maar ik rij toch niet door rood", verklaarde een roodrij- der tegen de aanwezige verbali sant op een toon alsof de agent dat toch wel had moeten weten. Een andere verbalisant verweet een verdachte.dat hij „te laat door oranje" was gereden het geen net zo onzinnig is als te vroeg door rood rijden of stop pen voor groen licht. En dan was er nog die man die op het Kort Rapenburg een voetganger had geschept bij een voetgangersoversteekplaats. On danks de twee getuigen (waar van één de geschepte was) werd hij vrijgesproken omdat ze alle bei wel hadden gezien dat het voetgangerslicht op groen stond maar niet dat het verkeerslicht op rood stond. Daar kwam nog bij dat de niet geschepte ver klaarde dat het licht toen ze net op het zebrapad stonden rood werd, terwijl de geschepte daar bij het rondvliegen niet zo op had gelet. „Vrijspraak wegens gebrek aan bewijs", meenden officier en rechter; „het is ech ter bepaald niet de bedoeling om zelfs als iemand bij rood voetgangerslicht op het zebra pad staat U dat als een vrijbrief ziet om hem uit uw koers te scheppen", was de slotkritiek van rechter Van Dijke op de scheppende arbeid van de auto mobilist. LEIDEN De Hollandsche Be ton Groep N.V. viert donderdag 22 september het 75-jarig be staan. Ter gelegenheid daarvan is een paviljoen, waarin de acti viteiten van de HBG worden tentoongesteld, ingericht aan de 5 Meilaan. De expositie wordt om vier uur geopend door loco-burgemeester M. van Aken. Behalve een presentatie van de activiteiten van de HBG zijn in de tentoonstelling de visie van vijf kunstenaars op begrippe- n als bouw, organisatie, staal, bagger en weg uitgedrukt In een diashow wordt bovendien het gehele HBG-gebeuren in beeld gebracht. De mobiele expositieruimte heeft de afgelopen maanden Groningen, Zwolle. Arnhem, Eindhoven, Utrecht Breda, Goes en Rotterdam aangedaan. Na Leiden gaat het paviljoen nog naar Den Haag en Amster dam. Na de opening door de héér Van Aken zijn er een be zichtiging van het paviljoen, een presentatie van de werkgemeen schappen en een diashow.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5