Leidse binnenstad S Valkbrug itoch ïopengesteld ivoor twee richtingen :OKSSCHOOL IN '78 NAAR HAARLEM HERSTELWERK MARKTENROUTE EN Nieuwbouw AZL begint najaar '78 RAPENBURG ONTKOPPELEN" mü LAK-tentoonstelling De Amerikaan Bille Potter exposeert tot vrijdag 14 oktober in de foyer van het LAK-theater aan het Levendaal. Aanvan kelijk legde Potter zich toe op het schrijven van boeken. Veel detectives zijn er van zijn hand verschenen. Voor „Calm Sea and Prosperous Voyage" kreeg hij een prijs. Sinds enkele jaren tekent Potter. Zijn werk is surrealistisch van karakter. Het biedt stylistisch weinig nieuws, maar is visueel zeer aantrekkelijk. Landelijke gebieden De provinciale raad voor de ruimtelijke ordening Zuid-Hol land houdt weer een serie informatiebijeenkomsten in het kader van haar inspraakprocedure over de nota Landelijke Gebieden. Lissenaren worden donderdag 6 oktober verwacht in de Pauluskerk aan de Ruishoornlaan. In Leiden wordt maandag 17 oktober om acht uur een inspraakbijeenkomst gehouden in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade 22. In Alphen aan den Rijn is op dinsdag ig oktober om acht uur een bijeenkomst in „De Bron" aan de Troubadour- weg 2. Kalkardemonstratie Tegenstanders van de bouw van een snelle kweekreactor in de Duitse plaats Kalkar houden zaterdag 24 september een demonstratie. Om kwart over acht vertrekt er een bus uit Leiden naar Kalkar. In de Duitse plaats zal om elf uur een manifestatie op het marktplein worden gehouden. Daarna volgt een demonstratie naar het bedrijf van de heer Maas, die al jarenlang protesteert tegen de bouw van de centrale. Buskaarten zijn 12.50 te krijgen bij boekhandel Van Caspel aan de Pieterskerkchoorsteeg, bij M. Plug, Oude Vest 99, tel. 126859 of bij een van de deelnemende organisaties: PSP, PPR, SP, 1KB, FJG, BVD en LAS. Gouden speeltuin Speeltuinvereniging „Noorderkwartier" viert zaterdag 24 september haar 50-jarig bestaan. Het bestuur van de vereni ging recipieert op de feestdag van 2 uur tot half zes in de speeltuin aan de Anna van Saksenlaan. Koren in Pieterskerk Het Rijnlands Christelijk .mannenkoor" uit Leiden en de gemengde oratoriumvereniging „Cantate Deo" uit Zoeter- meer geven 23 september een massaal koorconcert in de Pieterskerk. Beide koren genieten grote bekendheid tot ver buiten de regio. Van het mannenkoor zal begin 1978 een langspeelplaats verschijnen. De dirigent van het concert is de van de televisie bekende Sander van Marion. Aad van de Hoeven begeleidt de koren op het orgel. Het concert zal om 20.15 uur aanvangen en vanaf 19.30 uur kan de kerk worden betreden. Kaarten zijn, voor zover nog voorradig 3.50 verkrijgbaar aan de ingang. -NSDAG 20 SEPTEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 IIDEN De militaire koksschool vertrekt I<978 uit Leiden en gaat voorlopig naar de ipperdakazerne in Haarlem. Deze kazerne it vrij door verplaatsing van de daar geves- le opleiding voor technische specialisten, Stemerdink (defensie) deelt dit mee in ijn toelichting op de begroting. Het ligt in de edoeling dat de koksschool in een later sta dium naar Vlagtwedde wordt verplaatst. De twee kazernes in de binnenstad van Leiden zullen ontruimd worden. Begonnen wordt met de Doelenkazerne. De minister van onderwijs en wetenschappen heeft laten weten dat al in 1978 beschikt moet kunnen worden over het terrein van deze kazerne voor nieuwbouw ten behoeve van de universiteit. LEIDEN Staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) verwacht dat in de tweede helft van 1978 een begin gemaakt kan worden met de nieuwbouw van het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De bewindsman, die dit in de toelichting op de begroting van zijn departement meedeelt, memoreert dat de capaciteit van het Leidse Academisch Ziekenhuis vorig najaar is vastge steld op 850 bedden. In mei 1977 is door de ministerraad de definitieve bouwplaats van de nieuwbouw bepaald: de nieuwbouw zal worden gerealiseerd op het bestaande terrein. Met de voorbereiding van het bouwplan is inmiddels een begin gemaakt. Loterij ambulante handel Vertegenwoordigers van de ambulante handel in Leiden verrichtten gistermorgen de trekking van „401 winnende loten", die twee weken geleden door de Leidse marktkoop lieden aan het publiek waren uitgedeeld. Dit alles in bet kader van de jaarlijks terugkerende september-actie die dit jaar grootser is opgezet dan voorheen. Afwijkend van andere jaren kunnen de prijswinnaars aanstaande zaterdag grote sommen geld, of op de markt te besteden waardecou- pons in de wacht slepen. De uitreiking heeft plaats bij het Hooglandhuys. Hengelaars Het viscollege O.A.S.E. heeft onlangs een wedstrijd gehouden op het Zijlmeer. De vangst was slecht. J. Leuering ving het meest. Hij sloeg zes vissen met een gezamenlijk gewicht van 1625 gram aan de haak. Tweede werd B. Kastanje met 8 stuks van 1375 gram. Op de derde plaats eindigde G. Pielaat met drie stuks van 850 gram. Progressief vrouwen overleg In Leiden is sedert kort een „progressief vrouwen overleg" opgericht. Het overleg bestaat tot op heden uit de volgende groeperingen: het Vrouwenhuis, De Vos (vrouwen oriënteren zich in de samenleving); NVB (Mederlandse vrouwenbewe ging); WVE (wij vrouwen eisen); PSP-vrouwen; Leidse VI- DO-groep (vrouwen in de overgang); Vrouwenwerk Meren- wijk; NW Vrouwenbond; Rooie Vrouwen en de Vrouw en Universiteit. Deze groepen hebben als gemeenschappelijk punt dat zij zich daadwerkelijk inzetten om de bestaande situatie van vrouwen te verbeteren en te veranderen. De bedoeling van het overleg is om elkaar bij dat streven te ondersteunen en van elkaar te leren. De groepen komen één keer in de maand bijeen. De eerste gezamenlijke activiteit zal waarschijnlijk bestaan uit het organiseren van een informatiemarkt. Vanaf eind september is er bij alle deelne mende groepen een foldertje te koop, waarin zij iets van zichzelf vertellen. De contactpersoon is Charlotte Driessen, Iepentakvlinder 3 te Leiden, telefoon 211144. hi Geslaagden Voor het examen creatieve handvaardigheid van de Leidse Jeugdactie zijn de volgende kandidaten geslaagd: Casparie, Heijboer, Iterson, Koopman, Oostra, Oskam, Van Reisen, Van der Ster, Van der Wal, Anholts, Belt, Van Gent, Halfwerk, De Hoogh, Kater, Klaauw, Kokhuizen, Koppes, Van Leeuwen, Van der Mey en Van der Poel. De werkstukken van de kandidaten worden zaterdag 1 oktober tentoongesteld in de expositieruimte van de LJA aan het Noordeinde 2a van tien tot vier uur. Bazar De wandelsportvereniging Zuid-West houdt zaterdag 24 september een bazar in het zalencentrum „t Kabinet" aan de Maria Gijzensteeg. De bazar wordt om tien uur geopend. Er is een groot rad van avontuur. Voorts is er voor de jeugd een grabbelton en kunnen de volwassenen leden hun geluk beproeven bij het hengelen. (Van een onzer verslaggevers) OEN De Stichting Leidse Binnenstad, het orgaan van instellingen met econo- ihe belangen bij de binnenstad, vraagt het ^•eentebestuur de voorgenomen werkzaamhe- aan het Rapenburg/Nonnenbrug niet gelijktij d—uit te voeren met die aan de Marktenroute. I h dit wel gebeuren dan zou dit desastreuze Algen kunnen hebben voor de Leidse binnen- aldus de Stichting. In dit verband spreekt izn een „afstervingsproces dat zich nog jaren erViten voelen", en brief aan het college en de gemeenteraad de Stichting de noodzaak van de werkzaam- {n volledig te onderschrijven. Zoals bekend j het hier om het herstel van de walmuren en "■l leggen van rioleringen aan Rapenburg en WÉrtenroute. Daarnaast moeten ook de Turf- IJJktbrug en de Nonnenbrug gelijktijdig ver- Twd worden. In de reactie van de Stichting krijgt de bereikbaar heid van de binnenstad en de parkeergelegenheid aldaar grote aandacht Uit oogpunt van een zo goed mogelijke bereikbaarheid kiest de Stichting voor een gefaseerd uitvoeren van de werkzaamhe den aan de Marktenroute in drie delen. Over de exacte volgorde en de verkeersafwikkeling gedu rende de werkzaamheden doet de Stichting geen concrete uitspraak. Wel acht zij het gewenst dat de werkzaamheden aan de Turfmarktbrug vol-' tooid zijn alvorens die aan de Marktenroute begin nen. „Dit zal het aantal storende factoren in de verkeersafwikkeling in de binnenstad met één verminderen", aldus de Stichting Leidse Binnen stad. Daarnaast wordt opnieuw gepleit voor het verbeteren van de city-ring door het openstellen van de Valkbrug in twee richtingen, waarover de gemeente overigens binnenkort een voorstel in de raad zal brengen (zie elders deze pagina). De Stichting komt met andere cijfers dan de gemeente ten aanzien van het verlies aan parkeer plaatsen gedurende de werkzaamheden. De ge meente komt op een totaal van 237, terwijl de Stichting in haar brief een getal van 343 noemt In dit verband wordt er voor gepleit de mogelijk heden van lang parkeren in de binnenstad tot een minimum te beperken door ook op het Rapenburg en aan de Langebrug parkeermeters te plaatsen en deze intensief te doen controleren. Ofschoon de Stichting begrip zegt te hebben voor de argumenten van de gemeente die zouden leiden tot een snel uitvoeren van de herstelwerkzaamhe den aan het Rapenburg, zo mogelijk tegelijk met die aan de Marktenroute, komt zij toch met grote bezwaren tegen dit voornemen. „Wij voorzien bij gelijktijdig uitvoeren grote problemen met desa streuze gevolgen voor de hele stad, als Markten route en beide zijden van het Rapenburg geduren de 12 tot 24 maanden voor doorgaand verkeer onbegaanbaar en voor bestemmingsverkeer met de grootste moeite bereikbaar zullen zijn, waarbij dan ook nog eens een groot verlies aan parkeer plaatsen optreedt", aldus de Stichting. Het verlies aan parkeerplaatsen zou nog kunnen toenemen wanneer het parkeerterrein om de Pieterskerk door de werken aan de Nonnenbrug moeilijker bereikbaar zou worden, zo wordt gevreesd. Naar het oordeel van de Stichting Leidse Binnen stad is de nawerking van dit soort ingrijpende werkzaamheden op het bezoekersbestand van de binnenstad in tijd gelijk aan de duur van de werkzaamheden zelf. „Wanneer u wilt voorkomen dat de Leidse binnenstad zowel economisch als cultureel een afstervingsproces zal meemaken dat zich nög jaren zal laten voelen zal een gefaseerde aanpak van achtereenvolgens Marktenroute en Rapenburg onontkoombaar zijn", zo schrijft de Stichting het gemeentebestuur. toekomst een oordeel vormen van een groter wandelgebied langs de Rijnsburgersingel en de Mossingel. Voor het par keerterrein aan de zuidkant van de Lammermarkt is een herinrichtingsplan in ontwik keling. Hierin zullen onder meer de parkeerplaatsen dui delijker worden aangegeven, waardoor minder chaotisch zal worden geparkeerd. Het kruispunt Korte Mare- Lam mermarkt krijgt een iets ge wijzigde indeling. Omdat er geen speciale rijstrook naar links hoeft te blijven gehand haafd, in verband met de af sluiting van de Warmonder- brug, monder brug, wordt een zogenaamde „verkeers drup pel" in de weg gelegd. Verkeersdruk De nieuwe verkeersmaatrege len met betrekking tot het Valkbrugplan komen binnen kort in hoorprocedure. Vol gens de woordvoerders van de gemeente zullen de bewoners nu enthousiaster zijn over het plan. Uit onderzoeken is na melijk gebleken dat de Lange- gracht niet zwaarder zal wor den belast. Bij de afsluiting van de Breestraat werden vierduizend auto's per etmaal in de Breestraat geteld. In de oude situatie waren dat er zes duizend. Zowel tijdens de af sluiting van de Breestraat als in de periode daarvoor werden op de Hooigracht zeventien duizend auto's per etmaal ge teld. Op de Langegracht kwam men in beide situaties tot een aantal van twaalf dui zend. Bij de gemeente heeft men uit deze cijfers de conclu sie getrokken dat bijna uitslui tend bestemmings verkeer ge bruik maakt van de City ring." Het openstellen van de Valk- brug in twee richtingen zal hierin geen verandering bren gen." aldus van der Pol. tiden De Valkenbrug zal pgelijk toch voor verkeer in ^ee richtingen worden open- Jsteld. Nadat een voorstel 03 )n b en w in die richting opo»rig jaar door de gemeente- oekad werd afgewezen, zal het '"fliorstel, in enigszins gewij sde vorm, in oktober weer r|| de gemeenteraad worden ^sproken. ttrig jaar kwam het plan om roz Valkbrug in twee richtin- sep!n open te stellen en om een rzofeuwe verbinding tussen de '9 Jug en de Lammermarkt te 16°|aken ter sprake als bijko- in pnde verkeersmaatregel in 'rband met afsluiting van de reestraat. Een stroom van ■Botesten van nabij de cityring bewoners bereikte gemeentehuis. Voor de ■erderheid van de gemeente- jad was dit aanleiding om t Valkbrugplan terug te wij- het college is nu opnieuw plan van stal gehaald. Di- aanleiding is thans het in :mber openstellen van de limeerlaan, de nieuwe in- tisweg naar de Merenwijk.- prwacht mag worden dat Inneer er geen maatregelen rden getroffen, het verkeer de Merenwijk zijn weg tr de binnenstad zal probe- i te vinden door de als door- ingsroute weining geschikte -xTaten van het Noorderkwar- verkeer. Op het gemeentehuis wordt met betrekking tot de Koningstraat gedacht aan een constructie waarbij het ver keer richting stad voorrang moet verlenen aan het verkeer in de richting van de Willem de Zwijgerlaan. Met de openstelling van de Valkbrug in twee richtingen zal de Haarlemmerweg aan zienlijk worden ontlast. Tege lijk wordt namelijk de War- monderbrug, tussen Korte Ma re en Haarlemmerweg voor autoverkeer afgesloten. Oe Valkbrug thans Herinrichting Evenals in het eerder gepre senteerde plan ligt het in de bedoeling van het college aan beide zijden van de Valkbrug fietsersbruggetjes aan te leg gen. Hiervoor is inmiddels subsidie aangevraagd. De nieuwe verbinding naar de Lammermarkt is een twee- strooksweg die langs het voor malige FBF-terrein loopt. De werkzaamheden aan de nieu we weg zullen naar verwach ting begin volgend jaar begin nen. Het verlies aan parkeerplaat sen aan de noord zijde van de Lammermarkt is, volgens de dajerontrustmg ierdere malen hebben de woners hun verontrusting een toenemende ^rkeersdruk in bijvoorbeeld Marnixstraat en de Ko estraat, wanneer de govi- ïrlaan er ligt. De De manix- tat kan worden afgesloten, r de aanleg van de fietsers voetgangerstunnel op de ising Willem de Zwijger estraat Blijft over Koningstraat. Deze ze zal i sluipweg moeten blijven, r we kunnen door middel verkeersmaatregelen er 1 voor zorgen dat de route ider aantrekkelijk is dan de )ute Willem de Zwijgerlaan- •'gstgeesterweg,- Schutters- "d-Valkbrug", Valkbrug", al- wethouder C. Waal van Een tekening van de toekomstige verkeerssituatie rond molen heer Van der Pol van de afde ling stedebouw van het ge meentehuis, minimaal. „Naar schatting tien procent van de parkeerplaatsen gaat verloren. Daar staat tegenover dat er op het Schuttersveld weer enkele bijkomen.", aldus de heer Van der Pol. De Molenwerf kan met de aan leg van de nieuwe verbin dingsweg een andere bestem ming krijgen. Het college over weegt op de werf naast de nieuwe weg een parkje in te richten. Dit parkje kan in de

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3