erkloosheid spookbeeld voor HAAGSE AGENT NEERGESCHOTEN Politie: assistentie particuliere bewakers Problemen rond ziekenfondsgrens Matiging Tijdelijk minder Sigaretten van lonen belasting 50 et duurder Cruyff bedreigd Patat te duur Regering houdt toezicht Overval op Rijswijks pompstation xploitatie Dierenbescherming uit woningnood Veerlieden Kaageiland donderdag voor rechter Dinsdag 20 september 1977, 67e jaargang no. 20842 ^jenburg 2. Leiden, postbus 11. lel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. inties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) menten: kwartaal 40.45; jaar 150.30; losse nummers: 55 cent. Peter Wimsey Lord Peter Wimsey, detectivese rie op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.04 uur „De man die door de muur ging", speelfilm en om 20.35 uur Haagsche Kringen met troonrede en miljoenennota. Ned. II om 20.25 uur Gemini Man om 21.15 uur Roots en om 22.05 uur Televizier-magazine met Prinsjesdag. Droo; g weer Droog weer met wolkenvelden maar ook zonnige perioden. Ma xima omstreeks 16 graden. Wei nig wind. Morgen zon: 7.24-19.41. Maan: 16.18-1.00. Scheveningen hoog water 9.39., 22.17. Laag water 5.09., 17.42. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering vindt op korte termijn lastenverlichting noodzakelijk. Wanneer de kabi netsformatie nog lang duurt, moet het demissionai- J re kabinet daarover beslissingen nemen. De lasten- - verlichting kan tot stand worden gebracht in een tijdelijke belastingmaatregel of in een verlaging van de sociale premies voor werknemers. De maat- 1 regel is nodig om de koopkracht in stand te 5j houden. Dat verklaart minister Duisenberg in een if, toelichting op de rijksbegroting 1978, die hij van- middag bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Welke maatregel gekozen wordt, hangt mede af van het overleg dat de regering met organisaties van werkgevers en werknemers over de loonmatiging voert. Zo nodig moet het financiële tekort van het rijk door de tijdelijke lastenverlichting worden vergroot. De toepassing van de wie- beltax is een van de denkbare maat regelen, aldus minister Duisenberg. Een verlaging van de loon- en inkom stenbelasting werkt echter denivelle rend, wat niet past in de maatschap pelijke doeleinden van dit kabinet. Minister-president Den Uyl heeft in tussen laten weten dat hij maatrege len ter stimulering van de koopkracht nodig acht ter grootte van zo'n 2.5 miljard gulden. Deze maatregelen zouden uiterlijk in de tweede helft van oktober moeten worden voorbe reid. De organisaties van werkgevers en werknemers moeten in de tweede helft van oktober weten, waar ze met de regering aan toe zijn, verklaarde drs. Den Uyl. Het nieuwe kabinet moet zo gauw mogelijk'beslissen over de vraag welke maa regelen nodig zijn om de binnenlandse bes edingen ,e s imuleren. Voor de ui voering er van heefl hel nieuwe kabinet zo'n vier weken nodig. Omda( het demissionaire ka bine j de rijksbegroting heeft voorbereid, heefy deze een voorlopig karakter. Zij is gebaseerd op de meerjarenafspraken van vorig jaar. Het nieuwe kabinet moet de beleidsvoornemens uitstippe len. Omdat de bestrijding van de werkloosheid en inflatie de aller grootste opgave, voor de komende jaren wordt geacht, heeft het kabinet daarmee in de miljoenennota zoveel mogelijk rekening gehouden. In dit verband acht het kabinet de matiging van de inkomensontwikkeling drin gend geboden. Minister Duisenberg zegt in een toe- In' lichting dat waarschijnlijk meer tijd en grotere offers nodig zijn om de werkloosheid terug te dringen tot 150.000 werklozen. De hoop is dat dit aantal in 1981 kan worden bereikt. Of dit zal lukken, wordt nu al betwijfeld. De uitvoer valt namelijk erg tegen en de bedrijfsinvesteringen bieden nog onvoldoende perspectief voor een verbetering van de werkgelegenheid. De regering vreest dat zonder mati ging van de lonen - en dus de arbeids kosten voor het bedrijfsleven - de werkgelegenheid niet zal verbeteren en de collectieve voorzieningen in gevaar zullen komen. Om de lasten voor de burgers en het bedrijfsleven te beperken zijn de balstingverhogin- gen tot meer dan de helft terug ebracht. De belastingen moeten vol gend jaar 800 miljoen meer opbren gen. De regering wil de omzetbelas ting voor gas. olie, kolen en andere energievormen van vier op 18 percent brengen. Dit brengt 505 miljoen op. Electriciteit en benzine waren eerder al op het algemene tarief van 18 percent gebracht. Verder wil de regering de tabaksac cijns en de omzetbelasting op sigaret ten verhogen. Dit brengt 275 miljoen op. Als gevolg van deze maatregel gaat een pakje sigaretten op 1 januari vijftig cent meer kosten. Gemiddeld kost een pakje sigaretten volgend jaar 275 cent, met de mogelijkheid dat na 1 januari de prijs verder stijgt door een verhoging van grondstoffen- prijzen. Shag wordt nauwelijks duur der, een pakje van 190 cent gaat twee gulden kosten. Zie voor de miljoenennota's verder de pagina's 7,9,11,13 en 17. BARCELONA Voet baller Johan Cruyff heeft gisteravond een man aan zijn deur ge had die met een pistool dreigde. Mevrouw Cruyff, die open deed, riep om hulp. Haar toe gesnelde echtgenoot en de buren wisten de on bekende te overmeeste ren en aan de politie over te leveren. Om trent zijn beweegrede nen tast men in het duister. KOOPKRACHT: DEN HAAG (ANP) Ondanks de sterk ge daalde aardappelprijzen is de zak patat nog steeds niet goedkoper geworden. Dit consta teert „Koopkracht", het maandblad van konsu- mentenkontakt. Volgens dit blad is de diepvriespatat in de win kel wel veel goedkoper geworden. De schuld voor de te hoge patat- prijs geeft „Koop kracht" dan ook eerder aan de patatbakkers dan aan de fabrikant. - - - Veel mensen hadden weer een plekje gezocht achter de afzetting langs de route van de Gouden Koets om een glimp op te vangen van koningin en prins. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De particuliere bewa kingsdiensten zullen een belangrijke rol moeten gaan spelen bij het voor komen van misdrijven. Zij krijgen daarmee onder toezicht van de over heid, een aanvullende taak op die van de politiekorpsen in die gebie den waar nog een groot tekort aan politiepersoneel heerst. Mr. A. van Agt kondigt in de nog door hem opgestelde justitiebegro- ting-1978 aan, dat binnenkort een al gemene maatregel van bestuur wordt uitgevaardigd, met regels over de in schakeling van bewakingsdiensten bij de misdaadpreventie. De organisatie van de bewakingsdiensten zal aan bepaalde regels worden gebonden. Mr. Van Agt noemt in de toelichting op de begroting nog een aantal ande re maatregelen, waardoor de stijging van de criminaliteit een halt zou kun nen worden toegeroepen. Daarvoor moet onder meer een grotere samen werking tot stand komen tussen rijks- en gemeentepolitie en tussen gemeen telijke politiekorpsen onderling. Als voorbeeld van de eerstgenoemde sa menwerkingsvorm noemt Van Agt de gezamenlijke surveillance in gemeen ten met woonwijken of woonoorden van Zuidmolukkers. RIJSWIJK Een tot nu toe onbekende man heeft vanmorgen om tien uur een roofoverval gepleegd op het benzi nestation „Te Werve", hoek Burgemeester EI- senlaan - Van Vrden- burchweg in Rijswijk. Hij maakte daarbij slechts 500 gulden buit. De man, die na zijn 'overval met zijn auto (Opel) richting Den Haag wegvluchtte, be dreigde de benzine pomphouder met een pistool, dat hij onder zijn trui had. Voordat de overvaller tot zijn bero ving overging, had hij eerst nog op zijn gemak getankt nu ook al de belangen van slingen aan het behartigen Deze handige rolmeetband is oen van de kado's. waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Iraks worden het hele elftallen en ■fomt hij straks op voor het Ne- Mandse volk in de EEG. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam. adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een 21-jarige agent van de Haagse politie is gisteravond tijdens een achtervolging in de Trompstraat in Den Haag neergeschoten door een nog voortvluchtige man. De agent werd door twee kogels getroffen in arm en lies en is opgenomen in het Wes te indeziekenhuis. De agent, S. Siersema, werd rond negen uur met een vrouwelijke collega naar een garage in de Trompstraat, gestuurd waar zich over een kente kenbewijs moeilijkheden zouden voordoen tussen de garagehouder, een Duits sprekende man en een vrouw. Toen de agent binnenkwam vluchtten de laatste twee naar de Piet Heinstraat. Tijdens de achtervolging te voet had de agent de vrouw bijna in de kraag gevat, toen volgens hem door de man twee schoten werden gelost uit een pistool. Hierna verdween het duo via de Piet Heinstraat en is nog onvindbaar. De garagehouder^ had de politie gewaarschuwd, toen het tweetal een~ gehuurde auto kwam terugbrengen. Volgens hem hadden ze valse kentekenbewijzen. MAN OVERLEDEN NA VECHTPARTIJ GOUDA (ANP) In een zieken huis te Gouda is in de nacht van zondag op maandag de 41-jarige iTh. Colla uit Boskoop overleden aan een schedelbasisfractuur. Ruim een half uur eerder had de politie hem tijdens een pa trouille gevonden in een plas bloed voor de trappen van het stadhuis in Gouda. Hij was bui ten kennis. De direct gewaar schuwde GGD heeft hem daar-; op naar een ziekenhuis ge bracht, aldus een politiewoord voerder. De man had alcohol, gedronken. Het vermoeden be staat, dat hij betrokken is ge weest bij een ruzie. De recher che heeft de zaak in onderzoek. OEGSTGEEST De Oegstgeester Dierenbescherming aan de Haarlemmertrekvaart is sinds gisteren een tiental modelhokken rijker. De heer L. M. Trijselaar, voorzitter van Oegstgeest-Actief bood "amwii; Oegstgeest-Actief de heer Reilingh, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren de nieuwe woonruimte voor behoeftige dieren aan. Het geschenk van Oegstgeest-Actief betekent voor het asiel aan de Haarlemmertrekvaart éénderde van het aantal hokken dat men zich voor de uitbreiding van het kattenverblijf alhier had gedacht Het gebaar van Oestgeest-Actief kwam onverwacht op de tweede trekkingsavond in de grote jubileum O.A.-zegelactie. Op deze avond werden de 40 Prijswinnaars van de actie getrokken uit een totaal aantal inzendingen van 21.000. Eerste drie prijzen: een draagbare televisie voor mevrouw Donders, een fiets voor de heer Eikerbout en de complete serie Kijk op Nederland" voor het echtpaar Keblusek. U KAAGEILAND/DEN HAAG Het Haagse ambtenarengerecht zal donderdag 22 september om kwart over twee de twistgedingen over de veerlieden van het Kaageiland behandelen. De acht veerlieden worden beschuldigd van het verduisteren van veergel den. De grootscheepse fraude met veergelden kwam aan het licht in het najaar '76. De acht bemanningsleden van het veerpontje van .en naar Kaageiland werden door hun werkgever, de gemeente Alkemade van 16 november tot 22 januari '77 geschorst met behoud van hun volle bezoldiging. Daarna werd een deel van hun bezoldi ging ingehouden. 'Het veerpontje van Kaageiland wordt sinds de schorsing bediend door ambtenaren van de gemeente Alkemade. Het gemeentebestuur overweegt thans om de veergelden niet meer op het pontje aan de veerlieden te laten afdragen. Men meent dat de verkoop van plaatsbewijzen in loketten aan de walkant eventue le fraude in de toekomst onmogelijk maakt. Utrecht (ANP) De Ziekenfondsraad moet donderdag een advies uitbrengen over de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverze kering. De vraag is echter of die moet worden gesteld op 36.850 of op 36.200 of op een bedrag daar tussenin. Normaal wordt de loongrens opgetrokken met het precentage waarmee ook het loonindexcijfer is gestegen in de voorafgaande periode juni-juli. Dit jaar is echter een aantal cao's later afgesloten dan normaal, waardoor het loonindexcijfer in juni-juli niet overeen komt met de werkelijkheid van vandaag. Wanneer men zich echter zou houden aan dat cijfer zou dat betekenen dat ongeveer 15.000 mensen meer dan nu boven de ziekenfondsgrens zouden komen. De loongrens voor de verplichte verzekering ligt op het ogenblik op 33.650-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1