Artsen rekenden op vijf kinderen £cidöc0otnotit CDA houdt vast aan 7 ministers A HEEMSKERK NIET ONDER INDRUK VAN GEBOORTE ZESIJNG Politici en bedrijfsleven ongerust over economie Toestand Leidse tesling ;edelijk Troonrede in mineur Meer bezuinigingen onontkoombaar Somber beeld maakt snel reageren nodig GENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 20 SEPTEMBER 1977 PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK - De Hat van de familie S. Nijssen ligt er verlaten bij. De gordijnen zijn gesloten, de ramen dicht en de luxaflex-zonwering is naar be neden. Een druk op de bel heeft slechts het langzaam wegsterven van de klanken (Van een onzer verslaggevers) gEIDEN Alle baby's van de zesling, b zondagmorgen in het Academisch ekenhuis van Leiden werd geboren, S&ken het redelijk goed. „De kinderen bben geen ernstige problemen. Wij jn redelijk tevreden over hun condi- et die wij als stabiel geruststellend innen aanmerken." Dit zegt de neo- itholoog prof. dr. J. H. Ruys, een van ét acht medici die bij de bevalling van zesling assisteerden. Zijn collega ■of. dr. J. Bennenbroek Gravenhorst, verloskundige die de leiding had in het team dat de zesling operatief f wereld bracht, onthulde gisteren op m persconferentie in het Academisch iekenhuis, dat zaterdag de beslissing t het operatief beëindigen van de vangerschap was genomen, toen bleek |t de toestand van de kinderen beter aiten de baarmoeder dan daarbinnen iu zijn. De baby's bleken op dat mo- ,*nt niet meer te groeien terwijl de testand van hun 28-jarige moeder ver slechterde. Een röntgenfoto die kort voor deze beslissing werd genomen wees uit dat het om een zesling ging. Daarvoor had den de medici steeds op de geboorte van vijf baby's gerekend. Volgens prof. Bennenbroek Gravenhorst is de opera tie zondagmorgen probleemloos verlo pen, en heeft moeder Nijssen deze uit stekend doorstaan. Bij de operatie was een team van 14 deskundigen aanwezig,' dat thans ook nog met de zorg voor moeder en kinderen belast is. Volgens de vrouwenarts dr. M. Keirse hebben de medici van het AZL, die mevrouw Nijssen van meet af aan in haar zwangerschap hebben begeleid, een aantal malen gedurende deze perio de „vrij ingrijpend moeten optreden om de zwangerschap te laten voortduren." Dat is onder meer gebeurd met genees middelen en eenmaal is ook van chirur gisch ingrijpen sprake geweest. De leden van de medische staf stellen de overlevingskansen voor de zes kinde ren nog steeds op iets minder dan 75%. Dit percentage is gebaseerd op eenlin gen die in een vergelijkbare conditie in de 31e week van de zwangerschap gebo ren worden. Wanneer alles naar wens blijft verlopen, en de leden vein de staf toonden zich gisteren nogal optimisti sch, kunnen alle kinderen op zijn vroegst over 100 tot 120 dagen het ziekenhuis verlaten. Omdat het groot brengen van zes kinde ren niet zonder financiële gevolgen is, hebben vader en moeder Nijssen zich zoals bekend verzekerd van de bemid deling van Cor Coster, directeur van het bureau Inter-Football en schoonva der van Johan Cruyff. Het is de bedoeling dat het pyscho-so- ciaal team van het Leidse Academisch Ziekenhuis de maatschappelijke bege leiding van het gezin Nijssen op zich neemt, terwijl de fiscale en financieel- economische belangen door Cor Coster behartigd zullen worden. Naast het re guleren véin de belangstelling van de media ziet de heer Coster het ook als zijn taak het gezin Nijssen te bescher men tegen allerlei fabrikanten van ba by-artikelen die van hun positie gebruik willen maken. „De ouders willen van hun kinderen geen reclame-object maken. Ze willen wel een aangepaste commerciële formu le, maar de juiste aanpak is nog niet gevonden", zei zaakwaarnemer Cor Coster. Hij heeft pas gistermiddag het volledige vertrouwen van het echtpaar Nijssen gekregen. „Tijdens een langdurig ge sprek hebben ze laten weten ook zelf een duidelijke stem in het gehele gebeu ren te willen hebben. Daar ben ik erg gelukkig mee. Maar hoe we het allemaal gaan doen is momenteel nog steeds niet duidelijk." Op het Leidse gemeentehuis is inmid dels alles in gereedheid gebracht om de geboorte-aangifte van de zesling door de heer Nijssen op gepaste wijze te doen verlopen. Het gemeentebestuur heeft voor de kinderen wat presentjes gereed liggen, terwijl ook het echtpaar een cadeau zal ontvangen. tot gevolg. De deur blijft ge sloten. In niets onderscheidt deze woning zich van de tallo ze identieke woningen in de fantasieloos in een buitenwijk van Heemskerk neergezette flat. Toch zal dit adres waar schijnlijk in de afgelopen vie rentwintig uur in een groot deel van de wereldpers ge noemd zijn als het ouderlijk huis van de Nederlandse zes ling. Maar de zaak waarover tot zelfs in Amerika ophef wordt gemaakt, gaat ogenschijhlijk aan de buren geheel voorbij. Een buurvrouw zegt het zo: „Het is natuurlijk erg leuk voor die mensen, maar voor mij verandert er helemaal niets. Ik moest vanmorgen toch weer om zes uur mijn man de deur uit helpen. En het feit dat de benedenbuur man er dan zes kinderen in een klap heeft bijgekregen, mag leuk voor hem zijn, mij doet het niets". En dan: „Zij zullen hier nu toch wel de langste tijd gewoond hebben. Met zes van die koters is het op zo'n driekamerflat toch ook geen uithouden". Overigens bestaan er in de buurt geen plannen om iets speciaals te doen ter gelegen heid van de geboorte van de zesling. Een buurman, die net een trap komt afgesjokt, ver woordt dat heel treffend met zijn uitgangspunt: „Mij moet je niets vragen. We hebben hier allemaal ons eigen leven tje en dat is al zwaar genoeg. Als ik mij ook nog met het wel en wee van de buren zou moe ten gaan bemoeien, kom ik helemaal niet meer aan slapen toe. De mensen leven hier alle maal een beetje op zichzelf. En die man van Nijssen was de laatste maanden toch al nooit meer thuis. Hij was op weg om zijn vrouw in het ziekenhuis op de zoeken of hij kwam er net vandaan". restaties na fjoenenfraude HAAG (ANP) Een on- tek naar vervalsing van fiedocumenten, stempels net betrekking tot de han- n melkpoeder,heeft tot ar- ties geleid. De frauduleuze elingen zijn gericht op het liken van EEG-heffingen. »ns een woordvoerder van je gaat het om enkele mil- ■n guldens aan heffingen, jouden zijn ontdoken. Er jij de fraudes geen ambte- i betrokken. Het onderzoek in verschillende delen van and plaats en strekt zich uit tot het buitenland, met iwerking van de douanere- |he van EEG-parners. Men look na of er verband be- met de vleesfraude, die ïgs openbaar is geworden idere fraudegevallen. :perking elheid in esbosch HAAG CDA-kamerle- hebben de regering ge- jd wanneer de zo dringend iiste snelheidsbeperking alle typen motorboten in iesbosch wordt ingevoerd, chriftelijk gestelde vragen ineren zij er aan, dat deze rking in 1974 werd toege- kamerleden willen voorts h, wanneer voor de meest Idevolle en bedreigde na-, Jebieden in de Biesbosch de urbeschermingswet daad- ielijk van toepassing wordt laard. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer zijn het erover eens, dat de regering, ook het nieuwe kabinet, voor een bijna onmenselijke op dracht staat: het herstel van de economie en daarmee verbonden de werkgelegenheid en koopkracht. De meeste fracties stellen in hun commentaar op de Miljoenennota tevens vast, dat ër zeer snel maatrege len genomen moeten worden, waarschijnlijk een aan tal meer, dan het demissionaire kabinet voorstelt. CDA Fractieleider Van Agt van het CDA stelt vast, dat de Miljoenennota zijns inziens te optimistisch is. Dit in tegenstelling tot de Troonrede, die hij realistisch noemt. De bevordering van de werkgelegenheid moet, meent hij, meer dan ooit voorrang krijgen. Daarnaast moeten de baten van het dekkingsplan voor de rijksmiddelen aangewend worden voor lastenverlich ting. PvdA De PvdA eist, dat er snel maatregelen genomen worden voor inkomensverbetering, bij voorbeeld door verlaging van de sociale premies over belastingen. Verder moet het nieuwe kabinet zorgen voor handha ving van de koopkracht, het eerlijk delen van de arbeid en omzetten van' de winst in werk. D'66 Volgens D'66 moet er een verschuiving komen van materiële naar immateriële goederen. Maar dat mag geen stijging van de overheidsuitgaven met zich meebrengen. Onverkort moet men vasthouden aan de zogenaamde één-procentsoperatie. Tevens moet er een reserve van extra bezuinigingen komen voor het geval de lonen onvoldoende beperkt worden. VVD Volgens de liberale fractieleider Wiegel moet het nieuwe kabinet met veel meer bezuinigingen komen dan de demissionaire regering heeft vastgelegd. Des noods moet dit gebeuren door een kabinet op een zo breed mogelijke basis (een nationaal kabinet). Nodig is in ieder geval dat het thans door PvdA, CDA en D'66 gesloten akkoord over het sociaal-economisch en financieel beleid herroepen wordt. Kleine fracties De kleine Tweede Kamerfracties zijn over het alge meen teleurgesteld over de inhoud van de miljoenen nota en de Troonrede. De sociaal-economische para graaf maakt „een weinig geloofwaardige indruk" en de miljoenennota „doet een beetje denken aan een bankroet". CNV en FNV Het CNV stelt vast, dat het ondanks een stijgende werkloosheid en het teruglopen van de koopkracht ontbreekt aan een duidelijk en doelgericht beleid. Vooral ook de middengroepen worden daardoor ern stig bedreigd. De FNV dringt eveneens aan op een aanvullend beleid ten bate van de koopkracht. Daar bij moet wel rekening gehouden worden met de verschillen in draagkracht. Werkgevers Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond spreekt in zijn commentaar over het afglijden van de economie, die „tot maatschappelijk niet te aan vaarden vooruitzichten leidt". Maatregelen ter stimu lering van de investeringen en in de sociale premie sector zijn onmisbaar geworden. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen meent, dat een herover weging van het totale beleid onontkoombaar gewor den is. Blauwvos De Amsterdamse ontwerper Lex Daniels toonde gisteren in zijn modecollectie voor de komende winter een aantal nieuwe bontmodellen. Voor de over het algemeen wijde mantels gebruikte hij het bont van o.a. wolven, vossen en wasbeertjes. Op de foto: mannequin Anna Maya in een bontmantel van blauwvosbont die ongeveer 10.000 gulden gaat kosten. De troonrede is, evenals de Miljoenennota, duidelijk in mineur gesteld. Het belangrijkste nieuws van deze Prinsjes dag is de verslechtering van de economie, nationaal én internationaal. Het antwoord daarop zal door het nieuwe kabinet met spoed gegeven moeten worden. De Troonrede stelt vast, dat het een demissionair kabinet past uiteen te zetten, wat het noodzakelijk acht. Inhoudelijk is dat aldus verwoord: een nieuw pakket van stimulerende maatregelen, alsmede verdere belastingverlaging om de koopkracht toch op peil te houden. De erkenning, dat de maatregelen, die pas in 1977 zijn ingezet, zeker een jaar te laat zijn gekomen, ontbreekt. NOG opmerkelijker is evenwel, dat ook de Troonrede volledig zwijgt over de Europese dimensie. Werkloosheid en inflatie zijn zaken, die noch beginnen, noch eindigen aan onze grenzen. De aanpak van deze diep insnijdende problemen kan derhalve niet uitsluitend nationaal zijn, maar moet in het kader van de Europese Gemeenschap met kracht én gezamenlijk worden aangevat. Jammer, dat zelfs de Troonrede, die juist zo geschikt is voor het trekken van de grote beleidslijnen, over een gemeenschappelijke Europese beleidslijn niet spreekt. De Miljoenennota, die het demissionaire kabinet-Den Uyl vandaag aan de Staten-Generaal heeft aangeboden, wordt gekenmerkt door een tweeslachtig karakter. Het kabinet is demissionair en dus worden geen nieuwe bakens uitgezet. Terwijl aan de andere kant nieuwe ramingen voor de middellange termijn bekend zijn geworden, welke duiden op een verslechtering van de werkgelegenheid en van de reële groei van het nationaal inkomen. De cijfers, die de regering op deze Prinsjesdag aanbiedt, zijn derhalve niet meer in overeenstemming met de feiten. Wie het beleidsstuk van schatkistkanselier Duisenberg goed leest, kan op vele pagina's van deze Miljoenennota de zorg proeven, die hem beroert. De ernst van de situatie maakt het noodzakelijk een dekkingsplan aan te bieden, dat bijna een miljard minder lastenstijging bevat, dan eigenlijk nood zakelijk zou zijn om de collectieve sector op peil te houden. „En," zegt minister Duisenberg erbij, „het gaat hier slechts om een eerste stap". Aanvullende conjuncturele maatrege len zullen in 1978 nodig zijn, maatregelen, die het nieuwe kabinet moet nemen. ALS we die nieuwe cijfers, die uit de Macro- Economische Verkenningen blijken, op een rijtje zetten, dan is het beeld verre van opwekkend: het aantal werklozen zal 55.000 meer bedragen dan was geraamd en op 240.000 komen; de export is verder verslechterd; erkend wordt, dat de ontwikkeling van de collectieve lasten in belangrijke mate bepalend is geweest voor de sterke stijging van de kosten. Men kan er vrede mee hebben, dat het demissioanire kabinet - gezien de lopende kabinetsformatie - zelf geen verdere maatregelen heeft voorgesteld, de conclusie dringt zich onontkoombaar op, dat extra maatregelen niet te vermijden zijn. DvAARBIJ is opvallend, dat minister Duisenberg, nadat hij heeft aangeduid, dat de ramingen voor de „middellange termijn" verdere verslechteringen aankodnigingen, ook over de „korte termijn" spreekt. Hij zegt letterlijk: „Op korte termijn kan daardoor een heroverweging van het totale beleid noodzakelijk zijn". Het is meer dan gissen, wanneer wij aannemen, dat de minister van Financiën daarmee heeft gedoeld op de lopende formatiebesprekingen en nogmaals een dikke streep heeft willen zetten onder zijn eis tot verdergaande bezuinigingen. HOEWEL dus, voor de goede lezer, deze Miljoenennota niet mank gaat aan eerlijke uitspraken over de werkelijke financieel-economische situatie, waarin het land verkeert, zitten er toch elementen in, die een vertekening geven. En dan gaat het om fundamentele elementen. Allereerst: uit de cijfers blijkt, dat de begrotingsruimte nog steeds bere kend is op een groei van 3.75 procent, terwijl de werkelijke groei de laatste jaren niet meer is geweest dan 2.25 pet. Derhalve opnieuw een harde constatering: de cijfers klop pen niet met de werkelijkheid. Ten tweede: de begrotingsop- zet is gebaseerd op een loonontwikkeling, waarbij de moda le werknemer een half procent achteruit gaat inclusief zijn aandeel in de incidentele loonstijging. Wie geen incidentele vooruitgang boekt, gaat er anderhalf procent op achteruit. Met name de belastingoperatie, liggende in de BTW-sfeer en dus vallend buiten de prijscompensatie, levert een negatieve loonbéinvloeding van éen procent op. Wij willen niet meer doen dan hierbij een vraagteken plaatsen. Dat het een wankel uitgangspunt is, hebben de reacties van de vakbeweging reeds bewezen. Een derde punt: één en andermaal betoogt de regering, dat het begrotingstekort structureel nooit meer mag bedragen dan 5 pet. van het netto nationaal inkomen. Tussen de 4 1/2 en 5 pet. is al te hoog. Welnu: in de thans aangeboden begroting ligt dit tekort-percentage reeds op 5 1/4 pet. In geld uitgedrukt: 2,8 miljard gulden boven het toelaatbare. Het door de regering gesuggereerde beleid kan dit tekort alleen nog maar verder vergroten. De conclusies, die getrokken moeten worden uit de „vorlo- pige" Miljoenennota, liggen voor de hand: het éénprocent beleid is volstrekt onvoldoende; de poging om het geheel van de collectieve sector door te laten lopen is krampachtig en niet in overeenstemming met de werkelijkheid; een verdere stijging van de belastingdruk en de sociale premie druk zijn noodzakelijk, maar feitelijk onmogelijk. Dus zal het nieuwe kabinet snel verdergaande bezuinigingen moeten accepteren, wil er van een werkelijke bestrijding van de werkloosheid en van de inflatie, gekoppeld aan een handhaving en uitbreiding van onze positie op de wereld markt, sprake kunnen zijn. Een somber beeld, dat snel reageren en dus regeren noodzakelijk maakt. wee mannen ngekomen ndèr beton an een onzer verslaggevers) ENS In Stiens bij Leeu- tien zijn gisteren rond het Idaguur bij een in aanbouw d bejaardentehuis twee isen twee mensen om bet tn gekomen toen de giek van bouwkraan afbrak. De der- meter lange giek kwam op gebouw terecht en sleurde slachtoffers samen met een onplaat naar beneden. Twee toen, de 21-jarige J. van der uien uit Dokkum en de 34-ja- a H. Smit uit Zwaagwest- de, waren op slag dood toen Jtoder de betonplaat terecht ■amen. Een derde werknemer ^Kte gewond. II Marokkocomité: Amicale moet verboden worden DEN HAAG - Het Marokkoco mité Nederland heeft in een open brief staatssecretaris Zee- valking van justitie verzocht de vereniging Amicale te verbie den. Dit naar aanleiding van de gebeurtenissen afgelopen zater dagavond in de Rotterdamse Doelen, waar een Marokkaans feest uitliep op een vechtpartij tussen Marokkanen en leden van de Marokkaanse vereniging Amicale. Deze vereniging zegt de sociale en humanitaire be langen van alle Marokkanen in Nederland te behartigen. Het Marokkocomité meent er zeker van te zijn dat de Amicale de actie zaterdagavond heeft op gezet. Verschillende ordever stoorders werden, volgens het Marokkocomité, als actieve le den van deze vereniging her kend. In de naaste toekomst verwacht het comité meer van dergelijke acties van de organisatie gezien de huidige ontwikkelingen bin nen Marokko, zo staat in de brief. In Marokko zelf welk land volgens het comité de Ami cale heeft opgezet en financieel steunt nemen de terreurda den tegen politiek actieve groe pen ook steeds meer toe. On langs werden er nog 300 studen ten, leraren en boeren zonder vorm van proces opgepakt tij dens een grote arrestatiegolf Martinair vervoert bedevaart gangers SCHIPHOL - De charterluchL vaartmaatschappij Mart in air Holland gaat bijna zestiendui zend bedevaartgangers naar Mekka vervoeren. Het is de grootste order uit het bestaan van deze luchtvaartmaatschap pij. Martinair heeft de opdracht gekregen van drie Indonesische luchtvaartmaatschappijen. Met de order is een bedrag van ruim twintig miljoen gulden ge moeid. Martinair voert voor de vijfde achtereenvolgende keer de bedevaartsvluchten tussen Indonesië en Mekka uit, maar is dit keer de enige buitenland se luchtvaartmaatschappij. Terlouw (D'66): „Al lang bekend" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De fractievoorzitter van bet CDA, mr. Van Agt, houdt bij de strijd om de zetelverde ling in het nieuwe kabinet onverkort vast aan de 7—7—I-formule. Zeven zetels voor de partij van de Arbeid, zeven voor bet CDA en een voor D'66. De Partij van de Arbeid daarentegen wil op grond van de verkiezingsuitslag, die, zo heeft de PvdA meermalen gezegd, „een duidelijke goedkeuring was van het kabinetsbeleid", acht zetels claimen, plus de zetel van de minister-president Na afloop van de besprekingen met de informa- tuers Veringa en Den Uyl, zei Van Agt gistermid dag: „Ik vertik het om met de 8—7—1-formule 'naar mijn fractie terug te gaan. Ik loop nog liever door een glazen deur." Op een verkiezingsbijeenkomst in Tiel, gister avond, er worden in de Betuwe namelijk vervroeg de gemeenteraadsverkiezingen gehouden, zei dr. J. Terlouw, fractievoorzitter van D'66: „Al bij het begin van de formatie heeft Van Agt gezegd dat hij vasthoudt aan de 771-formule. Nu moet de Partij van de Arbeid niet doen, alsof dat iets nieuws is." Voor D'66, zei hij, weegt bij de besprekingen die nog zullen komen, het vraagstuk van de kernener gie nog het zwaarst. D'66 heeft vooral bezwaar tegen de bouw van het ultracentrifuge-projekt in Almelo. Woning voor man en paard OVERLOON (ANP) Er 'zijn her en der in bet land woningen gebouwd, spe ciaal voor watersporters, die zijn uitgerust met een botenhuis dan wel aanleg steiger en die verbinding hebben met een water sportgebied. Goed voorbeeld doet vol gen heeft kennelijk een Rotterdamse beleggings maatschappij gedacht en zij heeft Vlakland bv, een aan de Heidemaatschappij gelieerde projectontwikke laar uit Kortenhoef op dracht gegeven het ont werp te leveren voor 78 re creatiewoningen, die „op maat zijn gesneden voor de paardesporter". De huizen beschikken over een stal voor twee paarden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13