gelijke werksituatie Ij Sociale Diensten [atiging is sleutel tot herstel economie ^joenennota 1978 Nog geen besluit Neptune-toestel over AARDGAS IN TOEKOMST VEEL DUURDER DAN OLIE 108.000 woningen in 1978 Opnieuw verlies bij zeevisserij NISTER DUISENBERG VAN FINANCIEN: LEIDSE COURANT PAGINA GROEIEND AANTAL HULPVRAGENDEN in Doorn: zorg over sociale diensten Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De demissionaire minis ter Van Doorn (CRM) heeft in zijn begro ting de noodklok geluid over de werksi tuatie bij de gemeentelijke sociale diensten. „De overbelasting van vele so ciale diensten is zowel voor de gemeen ten als voor de minister van CRM een van de belangrijkste aandachtspunten van dit ogenblik geworden en zal dat in de komende tijd ook blijven", zo schrijft de bewindsman. Een der voornaamste oorzaken van de knellende situatie is gelegen in het sterk groeiend aantal cliënten. Het aantal men sen dat een beroep doet op de Algemene bijstandswet groeit nog steeds. De gevol gen daarvan zijn funest: lange behande lingstijden van aanvragen, minimaal on derzoek,zwak gefundeerde beslissingen het achterwege blijven van periodieke hercontrole en uiteraard frustaties bij personeel en cliënten. Besloten is nu, dat het ministerie van CRM in samenwerking met het ministerie van Sociale Zaken en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zo snel mogelijk maatregelen gaat onderzoeken om de overbelasting bij de sociale diensten te rug te dringen. Een belangrijke vermin dering van het cliëntenbestand zal over enige tijd al kunnen worden bewerkstel ligd als de financiering van het verblijf van bejaarden in bejaardenoorden niet meer via de Sociale diensten geschiedt. Een regeling daaromtrent is in voorberei ding. Evenals dit jaar zullen ook volgend jaar de uitgaven van CRM voor een belang rijk deel staan in het teken van de bezui niging. Verschillende subsidies, met na me op het gebied van de kunst (muziek, opera, ballet, beeldende kunst en amateu ristische kunstbeoefening) moeten nood gedwongen beperkt blijven. De begroting maakt zelfs nog melding van een kleine „ruzie" tussen minister Van Doorn en zijn collega's Van der Stoel (buitenlande zaken) en Den Uyl. De eerstgenoemde wilde de subsidie aan het Polygoon- bioscoopjournaal beëindigen, maar hij stuitte op fel verzet van zijn genoemde twee collega's. Het resultaat is nu, dat de departementen van Algemene Zaken en Buitenlandse Zaken de subsidiëring van Polygoon zullen overnemen. Extrauitgaven worden in de CRM-begro- ting aangekondigd voor onder meer pro- paganda-activiteiten om de sportieve re creatie te bevorderen, de bouw van sportruimten in het westen van het land, hulpverlening aan drugs-verslaafden bui ten de Randstad, opvang en begeleiding van naar ons land gekomen gezinsleden van buitenlandse werknemers en activi teiten ter bevordering van de vrouwene mancipatie. °[>rschriften ïikelprijzen 'oiBAAG De regering komt met e^jke bepalingen over prijsbekend- 6f, het specificeren van rekeningen tegengaan van manipuleren met irbeeld doorgestreepte) prijzen. n systeem van prijsaanduiding Hndaardhoeveelheid op of bij de ■ten is in voorbereiding. Jat te lezen in de begroting van Zaken op het onderdeel Daaruit ^)ok, dat in het algemeen meer aan zal worden ge- die voorlichting wil men al bij beginnen. Er komt ook een van de Warenwet, die een wet- M verplichting tot informatieve eti- fcg op produkten introduceert. Ook -in er wettelijke regels ter voorko- ■j Tan misleidende reclame. Jbncurrentie Staatsloterij HAAG De groeikansen van de loterij zijn gering geworden door e feds toenemende concurrentie van kansspelen. Minister Duisenberg iaajt vast in zijn begroting van Finan- O0Hij vermeldt, dat de gemiddelde zich rond de 1,7 miljoen loten per /Stl Jttsontwerp ^jarigen komst HAAG Het wetsontwerp tot n$ng van de meerderjarigheidsleef- ui 21 naar 18 jaar, is bijna gereed, ens is er een wetsontwerp in voor- rh$ng waarmee enkele maatschappe- opl ongelijkheden tussen man en vd worden opgeheven. Hiertoe hoort wea verbod op discriminatie van de ireH in de arbeidssfeer, rt^reid wordt verder een wetsont- £vaann regels worden gesteld om- _Jiet binnentreden van een woning wil van de bewoner. De be- peid om een woning van een ander wil te betreden wordt zoveel beperkt Voorts is er oyer enige »n wetsontwerp te verwachten dat Jït in de verwijdering van de dood- >|it onze gehele wetgeving. Dit houdt ft voor zaken als desertie in oorlog- 9 hoogverraad, waarop nu nog in R literste geval de doodstraf staat, maximum straffen worden vast- DEN HAAG De vredes- sterkte van de landmacht zal ook in 1978 op het hui dige peil van 68.000 man worden gehandhaafd. Zo lang de onderhandelingen tussen NAVO en War- schau-Pakt over wederzijd se troepenvermindering geen gunstige resultaten afwerpen, kan van perso neelsinkrimping geen spra ke zijn. Minister Stemer- dink van Defensie ver wacht deze resultaten blij kens de toelichting op zijn begroting niet op korte ter- De defensie-uitgaven zullen het komende jaar 9,5 mil jard gulden bedragen, dat is 1,2 miljard meer dan dit jaar. Voornaamste oorza ken van de stijging zijn sa larisverhogingen, prijsstij gingen en kosten in ver band met het stabiliseren van de personeelssterkte van de landmacht. Volgens minister Stemer- dink worden de maatrege len, zoals aangekondigd in de Defensienota van 1974, vrijwel volgens plan uitge voerd. Dat geldt zowel voor reorganisaties in de perso neelssfeer als voor de mate- rieelaanschaf. Er zijn ech ter ook grote financiële knelpunten. De bewindsman verwacht, dat dit jaar nog de bestel ling voor anti-tankwapens en een legsysteem voor an ti-tankmijnen kan worden geplaatst. Over de vervan ging van de Neptune-vlieg tuigen van de Marine is nog geen beslissing genomen. Dat is een zaak voor het nieuwe kabinet, vooral ook omdat hierbij de kwestie van de taakverdeling bin nen de NAVO een rol speelt. Boycot Zuid-Afrika „gerechtvaardigd" DEN HAAG De regering vindt het gerechtvaardigd om in internationaal verband ekonomische dwangmaatrege len tegen Zuid-Afrika te nemen als het blanke minderheidsbewind in dit land niet op korte termijn een eind maakt aan de apartsheidspolitiek. Dit zegt minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken in de toelichting op zijn begroting voor 1978. Een dergelijk besluit zou, om effektief te kunnen zijn, moeten worden genomen door de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties. De regering meent, dat de Veiligheidsraad nu al zou moeten besluiten tot een ver plicht wapenembargo tegen Zuid-Afrika. Verder is er volgens minister Van der Stoel nog ruimte voor intensieve pogin gen van westelijke zijde om een vreedza me oplossing van de problemen van Na mibië en Rhodesië op zo kort mogelijke termijn te bevorderen. Nederland werkt daar aan mee in het kader van de EG. IN MILJOEN GULDEN (Incl conjunct- maatregelen en voor aflrel<) DEN HAAG Op den duur zal aardgas nog duur der worden dan aardolie. Dit kan men afleiden uit de begroting van Economi sche Zaken, waarin minis ter Lubbers zegt, dat een zekere hoeveelheid gas is aangekocht, dat wordt ge wonnen in het Nederlandse en Noorse Noordzeegebied, tegen een prijs, die over eenkomt met die van stookolie. De gasprijs zal er echter nog bovenuit stijgen omdat ook nog de transport- en distributiekosten moeten worden gedekt. Bij later nog af te sluiten inkoopcon tracten zal zich dit herha len, aldus de minister, die dit een belangrijk gegeven noemt voor het prijsbeleid. Intussen wordt met afne mers van Nederlands aard gas in Duitsland, België en Frankrijk onderhandeld over verhoging van de prijs. De besprekingen zijn in enkele gevallen met suc ces afgesloten, met de an deren verkeren ze in een beslissend stadium. Het Ne derlandse produktiebeleid van aardgas is er nu op gericht, zo lang mogelijk te beschikken over het Gro- ningenveld. Dit betekent, dat het verbruik uit andere, kleinere velden alsmede dat van importgas zoveel mogelijk in de tijd naar voren wordt geplaatst. Voor de overheidsinkom sten uit het aardgas bete kent dit een meer gespreid verloop. In de E.Z.-begroting staat voorts, dat vorig jaar het Nederlandse energiever bruik met 10 procent is ge stegen ten opzichte van 1975. Hierdoor kwam het verbruik terecht op een ho ger niveau dan vóór de oliecrisis. DEN HAAG Het woningbouwpro- gramma voor volgend jaar omvat 108.000 woningen en 8.000 wooneenheden voor bejaardentehuizen enz. De verdeling van deze geraamde bouw is als volgt: 31.000 woningwetwoningen 6.000 premie-huurwoningen 41.000 premie-eigen woningen 28.000 ongesubsidieerde woningen Totaal 106.000 woningen, zodat er nog een marge is van 2.000 woningen. Er zullen 5.000 woningwetwoningen wor den gebouwd als eigen woning in de beschutte sfeer, voor mensen met heel lage inkomens. De bouw van verzor gingstehuizen voor bejaarden zal ten hoogste 5.000 bedden omvatten, waarvan 4.400 in de premiesector en 600 in de woningwetsector. De vraag naar koopwoningen blijft groeien, zo staat in de begroting van het ministerie van volkshuisvesting te lezen. Als de behandeling van de wetsontwer pen tot wijziging van de regeling van het huurbeleid niet tijdig klaar is, zal de huurverhoging 1978 nog volgens de oude regels plaatshebben. DEN HAAG Zowel de kleine als de grote zeevis serij hebben vorig jaar al dus minister v.d. Stee van Visserij, verliezen geleden. Bij de kleine visserij be droegen deze verliezen 13,5 miljoen gulden, iets min der dan het jaar daarvoor. De grote visserij boekte een verlies van negen mil joen, ook minder dan in 1975. Daarbij behoorde ook de garnalenvisserij met een verlies van twee miljoen. Het jaar daarvoor hadden de garnalenvissers nog een positief resultaat geboekt. De demissionaire minister v.d. Stee betreurt het zeer, dat in het EG-overleg over de zeevisserij er nog steeds geen gemeenschappelijk visserijbeleid bereikt is. Met de sportvisserij gaat het goed. In het akte jaar 1976/1977 werden maar liefst 980.000 visdocumen- ten uitgegeven, een bewijs, aldus de bewindsman, dat de stijgende belangstelling zich blijft voortzetten. ^G De rijksbegroting 1978 1 nieuwe bakens uit. Deze opmer- lat minister Duisenberg (finan- in de cijferreeksen in de miljoe- i voorafgaan. Het demissionaire moest zich grote beperkingen pen bij het uitzetten van beleids- lemens. De begroting is zoveel rao- I gebaseerd op de al vorig jaar ieüi 1,sPr»ken- je. miljoenennota heeft derhalve een üjPPig karakter. Het nieuwe kabinet 0 e zijner tijd de beleidsplannen be- maken en op basis daarvan wijzi- in de begroting voorstellen. lemissionaire kabinet heeft in de M ting, wel rekening willen houden £j'e verslechterde economische voor- hten. Daarom zijn de plannen voor 1 c ingverhoging tot het uiterste be- Er zal geen algehele verhoging van n- en inkomenstenbelasting en van geiBizetbelasting plaatshebben. Verder °*van uitgegaan dat de werkgevers nemers zullen meewerken aan het streven van de regering om in het belang van de bestrijding van de werk loosheid en de inflatie en het veilig stel len van de collectieve voorzieningen de inkomensontwikkeling zoveel mogelijk te matigen. Deze matiging, aldus minister Duisen berg, is de sleutel voor het herstel van gezonde verhoudingen in onze economie. Zonder die matiging kan de werkgelegen heid niet worden verbeterd. Was het aan vankelijk de bedoeling de belastingen met zo'n twee miljard gulden voor 1978 te verhogen, nu blijft die verhoging be perkt tot 800 miljoen. Verhoging van de tabaksaccijns en de BTW voor sigaretten moet 275 miljoen opbrengen. De omzetbe lasting voor aardgas, olie, kolen en ande re warmteverstrekking gaat van 4 naar 18 procent. Dat levert de schatkist vol gend jaar 500 miljoen op. De inflatiecor rectie op de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting zal voor 80 procent worden toegepast. De begroting vertoont het volgende beeld: 95.3 milj. 83.8 milj. De belastingen moeten volgend jaar een kleine 66 miljard opbrengen, waarvan 28 miljard aan loonbelasting en 22 miljard aan omzetbelasting. De niet-belastingop- brengsten zullen 18 miljard bedragen, bijna 4.3 miljard méér dan in de vorige begroting. Die niet-belastingopbrengsten .bestaan o.a. uit renten op woningwetle ningen, uitkeringen van de PTT, aardgas opbrengsten, omroepbijdragen, heffingen en gerechtelijke boeten. Een vijfde deel van de uitgaven is be stemd voor de begroting van onderwijs en wetenschappen. Een kleine 20 miljard is nodig voor de financiering van de scholen en de onderwijskrachten, de uni versiteiten en de academische ziekenhui zen. Defensie vergt een kleine tien mil jard, verkeer ep waterstaat bijna 8 mil jard, volksgezondheid en milieuhygiëne ruim 3 miljard, c.rm. ruim 9 miljard. Minister Duisenberg streeft ernaar een zo groot mogelijk deel van het verwachte tekort via leningen op de kapitaalmarkt te dekken. De vraag is echter of monetai re financiering door de schatkist - het bijdrukken van geld - kan worden verme den. Het lijdt geen twijfel dat de ontwik keling van de geldmarkt grote behoed zaamheid zal vereisen, aldus de minister. De laatste jaren zijn de lonen sterk geste gen, waardoor de bedrijven in verhou ding een groot bedrag aan arbeidskosten moesten besteden. Mede daardoor zijn de bedrijfsinvesteringen te laag gebleken, waardoor de werkgelegenheid is vermin derd. De ontwikkeling van de collectieve, lasten is in belangrijke mate bepalend geweest voor de sterke stijging van de kosten. Nederland staat van negen Euro pese landen aan de top wat de hoogte van de collectieve lasten (belastingen, sociale premies) betreft. Gestreefd wordt naar een verminderde stijging van deze lasten. Dr. W. Duisenberg: matigen is dringend noodza kelijk Gemeente bepaalt koopavond DEN HAAG Naar verwachting van de minister van Economische Zaken zal de winkelsluitingswet 1976 in de eerste helft van 1978 in werking treden. Volgens die wet kan de middenstand zelf bepalen, wanneer ze open wil zijn binnen een zekere begrenzing van het aantal open stellingsuren. De gemeenteraden moeten een koopavond aanwijzen. Als dat is gebeurd, kan de wet volledig in werking treden. Meer geld voor energie-onderzoek DEN HAAG Het energie-onderzoek krijgt een extra stimulans van 115 mil joen gulden per jaar tot 1982. Dit bedrag wordt toegevoegd aan de ruim 1,5 mil jard gulden die naar schatting in deze periode voor het lopende energie-onder- zoek wordt uitgegeven. Dit blijkt uit het wetenschapsbudget voor 1978 van minis ter Trip van Wetenschapsbeleid. Hulp aan Cuba en Indonesië blijft DEN HAAG De regering zal het ko mende jaar bijna 3,4 miljard gulden aan ontwikkelingshulp uitgeven. Dat is ruim 300 miljoen gulden meer dan dit jaar. De hulp blijft gericht op de armste landen in de wereld, zo schrijft minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking in zijn begrotingstoelichting. De omstreden hulpverlening aan Cuba en Indonesië zal worden voortgezet, evenals de humanitaire steun aan de zwarte be volking in de door blanke minderheidsre gimes bestuurde landen Namibië en Rho desië. Dat gebeurt zowel via de erkende bevrijdingsbewegingen als via de Ver enigde Naties en de Wereldraad van Ker ken. De hulp aan de armste landen zal met tien procent worden opgevoerd tot ruim 500 miljoen gulden. Pronk rekent tot deze landen onder meer de Sahel-landen, In- do-China en de vroegere Portugese kolo nies in Afrika. Een miljard voor stadsvernieuwing DEN HAAG Voor stadsvernieuwing en leningen voor de verbetering van woningwetwoningen is op de begroting 1978 van het ministerie van volkshuis vesting een bedrag van 1157 miljoen uitgetrokken. Hierin is niet begrepen het bedrag van 108 miljoen dat in het belang van de stadsvernieuwing aan lokatiesub- sidies wordt besteed. In 1978 zullen 18.000 woningwetwoningen ingrijpend worden verbeterd, waarvan 9000 vooroorlogse woningen. In de parti culiere sector kunnen 14.100 woningen ingrijpend worden verbeterd. Voor kleine verbeteringen aan woningen worden 36.000 subsidie-aanvragen verwacht. 8000 Krotten zullen met rijkssteun worden afgebroken. Geen uitbreiding van experiment middenschool DEN HAAG De middenschoolexperi menten zullen het komende schooljaar niet worden uitgebreid. De beperkte fi nanciële armslag is hiervoor éen van de redenen. Dit blijkt uit de toelichting van minister Van Kemenade van Onderwijs op zijn begroting voor 1978. De uitgaven voor onderwijs en wetenschappen bedra gen het komende jaar 19,9 miljard gul den. Dat is 1,7 miljard meer dan dit jaar. De stijging wordt vooral veroorzaakt door salarisverhogingen (1 miljard), prijs stijgingen (200 miljoen) en veranderingen in leerlingenaantallen en personeelsbezet tingen (een half miljard). Van minister Van Kemenade zijn thans 13 wetsontwerpen bij de Tweede Kamer aanhangig, waaronder de belangrijke ontwerp-wet op het basisonderwijs, sa menstelling van kleuter- en lager onder wijs, die op 1 augustus 1983 moet worden ingevoerd. Zeven koppels scholen zijn al een jaar bezig met samenwerkingsexperi- menten. Een twintigtal wetsontwerpen is nog in voorbereiding.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11