LUNS: BRITTEN VERZWAKKEN NAVO jewoners dakloos KABINETSFORMATIE DUURT HOG ZEKER EEN WEEK lLLE morssingel- Rusland ontkent band met terreur in West-Europa ZMw&owant tpenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. jnties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) ^pmenten: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 17 september 1977,67e jaargang no. 20840 Schlagerfestival Ned. I om 20.30 uur Schlagerfes tival 1977, deel 1. Ned. II om 20.25 Sil de strand jutter en om 21.15 uur De fami lie Bellamy. Zondag Ned. I om 20.30 uur Bar mitzwah en om 21.45 uur Han de Vries, leven met de hobo. Ned. II om 20.40 uur De strijd tegen de slavernij en om 21.40 uur Mussolini. Zonnige perioden Zonnige perioden en hier en daar een bui. Matige af en toe vrij krachtige noordelijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 15 graden. Morgen zon: 67.19-19.49. Maan: 13.22-22.29. Scheveningen hoogwater: 5.54—18.16. Laagwater: 2.00-14.09. ria Callas hartaanval deden n onze correspondent) S De vermaarde en amentvolle operazange- ria Callas is gisteren op ;e leeftijd aan de gevol- i een hartaanval in haar overleden. alias was sinds 1973 niet i het openbaar opgetre- ekend werden haar ver met de Griekse smagnaat Aristoteles die volgde op haar ng van de rijke Milanese ieel Giovan Battista Me- i. Meneghini was de man zangeres, die over een ige lyrische sopraanstem cte, had geleid tot de voorname rol die zij in de ope rawereld zou gaan spelen. Van wege haar vaak eigenzinnig, temperamentvol optreden ver wierf „La Callas" zich de naam van „de tijgerin". Hasjhond van douane Schiphol vergiftigd SCHIPHOL De hond die de douane op Schiphol ge bruikte om bij aankomende passagiers te onderzoeken of zij hasj bij zich hebben, is vergiftigd. Bij sectie werd in de milt formaline- vergif aangetroffen. De hond werd donderdag plot seling ziek en stierf kort daarna. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Agenten verlossen koe van stiertje Twee agenten van de Haagse politie hebben gistermid dag een in barens nood verkerende koe verlost van een flinke stier. Het dier stond in een wei land aan het Fin- nenburg. De agen ten surveilleerden in de buurt en ont dekten de hoog zwangere koe. Zon der aarzelen traden ze op als ware ver loskundigen. Leeuw liep vrij rond in Deventer (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Een leeuw van Circus Toni Boltini heeft gistermid dag een half uur vrij rond gelopen in Deventer. Door een onoplet tendheid van de dompteur namen tussen de middag twee leeuwen de benen. Eén kon binnen enkele minuten weer zijn kooi worden binnengeloodsd, maar de ander liet zich niet zo gauw terugdrijven, waardoor in de stad de nodige beroering ontstond. Tegen circusdi recteur Boltini is proces-verbaal opgemaakt. Geen meisje, geen grond, geen huis (Van een onzer ver slaggevers) AKERSLOOT - Dat je met het ver breken van een ver kering niet alleen je meisje kan verliezen maar ook de kans op een huis heeft de 21-jarige Piet Glorie uit Zuid-Schermer l ondervonden. De ge meente Akersloot verkocht de jonge man onlangs een lapje grond, waarop hij een huis wilde bouwen. Maar toen B en W van Aker sloot daarna ter ore kwam, dat Glorie zijn verkering had verbroken vonden zij dit reden genoeg om de gedane grondverkoop in te trekken. Als motief voerden zij aan dat het gevaar aanwezig is, dat de woning na voltooiing in de spe culatieve sfeer te recht komt. itenlandse nen te moeilijk >r Vondeling nze parlementaire redactie) HAAG Als een buitenlander met >or onze begrippen moeilijk te spellen te spreken achternaam zich wil laten Jiseren tot Nederlander, zou hij ver moeten worden zijn naam te vereen- jen. de mening van dr. Anne Vondeling, tter van de Tweede Kamer. Vondeling met zijn idee op de proppen toen de r gistermiddag een aantal voorstellen aturalisatie van buitenlanders moest euren. De voorstellen betroffen enkele nen wier namen Vondeling nauwelijks itspreken. ivige gevechten Zuid-Libanon AVI V/BEIROET (AP/UPI) - Een rder van het Israëlische leger gisteravond berichten uit Beiroet te- esproken dat Israëlische vliegtuigen en ten aantal dorpen in het zuiden van hebben aangevallen. Hij bevestig er wel dat in het zuiden van Liba- Vordt gevochten. Maar dat zou alleen tussen rechtse christenen en Palestijn- ïse eenheden. ens een Libanese correspondent van het rikaanse persbureau UPI, waren de ge- ten van gisteren de hevigste van het open jaar. Er zouden aan Libanese L13 doden en tientallen gewonden zijn llen. De Israëlische staatsradio meldde ravond dat een aantal gewonde Libane- tn Israëlische ziekenhuizen is opgeno- )gelijk tot 1980 ïgstverbod de Noordzee IMBURG (ANP) Het is mogelijk dat ropese Commissie niet alleen voor dit ilgend jaar maar ook voor 1979 een haringvangstverbod in de Noordzee oorstellen. Dit verklaarde Europese .icca-is Henk Vredeling gisteren in het Parlement in Luxemburg. Het s nog niet definitief omdat de Europe- mmissie, het „dagelijks bestuur" van :g, erst nog meer wetenschappelijke natie wil hebben over het visbestand. (Van onze correspondenten) BRUSSEL/LONDEN Secretaris-gene raal Luns van de Navo heeft gisteren scherpe kritiek geuit op het voornemen van de Britse regering om volgend jaar bijna één miljard geilden op de defensiebe groting te bezuinigen. Volgens Luns zal deze bezuiniging een zeer negatief effect hebben op de gevechtswaarde van de Na- vo-troepen. De Engelse regering heeft zich inmiddels verdedigd met de stelling dat Groot-Brit- tannië ook na de voorgenomen besnoeiing nog steeds meer uitgeeft aan defensie dan enig ander Navo-land: ongeveer vijf pro cent van de nationale begroting. Ze acht bezuinigingen noodzakelijk- om begrotings gaten te dichten. Luns meent dat Engeland deze gaten beter kan dichten uit de opbrengst van de Britse olievoorraden in het Noordzeeplat. De Britse bezuinigingsplannen zijn volgens Luns met name zo verontrustend, omdat men er zich binnen de Navo de afgelopen tijd van bewust is geworden dat de landen van het Warschaupakt zich grote opoffe ringen blijven getroosten om hun offensie ve militaire kracht op te voeren en te verbeteren. Opperbevelhebber Haig van de Navotroe- pen in Europa heeft gisteren in Brussel laten weten dat in het meest sombere geval de Navotroepen slechts twee dagen lang voorbereidingen zullen kunnen treffen voordat een Russsische aanval plaatsheeft. Tot nu toe had hij gerekend op een waar schuwing die zijn troepen tenminste vijf tien dagen van te voren bereikt. Koningin volgend jaar naar Suriname President Ferrier van Suriname heeft gisteravond zijn bezoek aan ons land afgesloten met een diner in het Amsterdamse Amstelhotel. Tijdens deze vor stelijke maaltijd nodigde hij Ko ningin Juliana uit voor een te genbezoek. Onze vorstin ac cepteerde de uitnodiging. Met prins Bernhard gaat zij waar schijnlijk februari volgend jaar naar de jonge republiek. De demissionaire minister-presi dent Den Uyl (links op de foto) gaat niet mee. 'an onze parlementaire redactie) HAAG Het overleg over een rprogram tussen de informateurs iga en Den Uyl en de fractievoorzit- i'an Thijn, Van Agt en Terlouw, zal wel een week duren. De verwach- is dat de twee informateurs vermoe- volgende week donderdag met de itieve voorstellen zullen komen, die nog in de Kamerfracties van PvdA, en D'66 moeten worden besproken, irmiddag is het overleg tussen de informateurs en de drie fractievoorzitters heiwat. Dat gebeurde later dan aanvanke lijk de bedoeling was, omdat de CD A-Ka merfractie meer tijd nodig had voor de bespreking van de vele punten. De frac tievoorzitters hebben verslag uitgebracht over de stellingname van hun fracties met betrekking tot het grote aantal pro grammapunten. Met name de bouw van kerncentrales, de uitbreiding van de UC- fabriek in Almelo, de defensie-uitgaven, de volkshuisvesting en het onderwijs zijn de grootste geschilpunten. Vandaag is het overleg voortgezet in een zaaltje van het Amsterdamse Rijksmu seum. Op maandag zal van gedachten worden gewisseld over de meningsver schillen tussen vooral de PvdA en het CDA. De twee informateurs zullen, nadat zij de wensen van de drie fractievoorzit ters hebben gehoord, hun definitieve voorstellen voor het resterende deel van het regeerprogram, op papier zetten. Eind volgende week zou het gehele re geerprogram voor het nieuwe kabinet van PvdA, CDA en D'66 dan klaar kun nen zijn, waarna het touwtrekken over de machtsverhoudingen binnen het kabi net begint. De PvdA wil acht minister sposten tegen zeven voor het CDA, en één voor D'66. Het CDA wil er evenveel als de PvdA, bijvoorbeeld zeven Pvda, zeven CDA, en één D'66. Als deze strijd is uitgevochten, kan Den Uvl de formatie afronden met de bezettingwan de minis tersposten. DEN Alle tien voormalige Morssin woners staan weer zonder onderdak tr&at. Een poging voorlopig in het pand Ergon Electric aan de Uiterstegracht lijven wonen is op niets uitgelopen, aantal voormalige bewoners van de ?panden aan de Morssingel had donder- naeht eerst met succes het pand van dit nnalige electrotechnisch installatiebu- i gekraakt. Gisteren zouden zij bij de ciele instanties aankloppen met het ver-. zoek om voorlopig in deze panden te mogen blijven. Een aantal lotgenoten verging het aanmerkelijk minder succesvol; zij werden na een kraakactie in een pand aan de Hooglandsekerkgracht door de politie aan gehouden en meegenomen. Ook de krakers van de Uiterstegracht ston den echter al weer veel eerder op straat dan zij gehoopt hadden. Zij werden verrast door iemand die zich aandiende als een tijdelijke bewoner die door de- gemeente, die eigenaar is van de panden, in het huis was gezet om kraken te voorkomen. Het is de bedoeling dat in een later stadium een aantal kunste naarsgezinnen die thans nog de Boerhaave- zalen bewonen in deze panden van Ergon Electric zullen worden ondergebracht. Om niet evenals hun lotgenoten opnieuw met de politie in aanraking te hoeven komen heb ben de krakers toen uit eigen beweging de panden aan de Uiterstegracht verlaten en zijn thans alle tien dakloos. MOSKOU (Rtr.) De Sowjet-Unie heeft boos ontkend dat zij achter daden van terreur in West-Europa zit. Zij beschuldigt rechtse personen in de Bondsrepubliek van misbruik van de ontvoering van werkgeversvoorzitter Hans Martin Schleyer, om communisten te belasteren en te vervolgen. „Telkens wanneer in West-Europa plastiekbommen afgaan, machinegeweren ratelen of industriëlen worden ontvoerd, kijkt de gewone man naar Moskou", schreef de Izvestia gisteren. Intussen heeft er tussen de Westduitse autoriteiten en de ontvoer ders van Schleyer weer contact plaatsgehad. Bijzonderheden zijn er echter niet meegedeeld. Bondskanselier Schmidt heeft een bezoek aan Polen dat volgende week had moeten beginnen voor onbepaalde tijd afgezegd. In Keulen is meegedeeld, dat de misdadigheid sinds de ontvoering van Schleyer opvallend is toegenomen. De afgelopen weken hebben zich in deze stad maar liefst 10 bankovervallen plaatsgehad. Wereldraad van Kerken: „Apartheid gericht op dood" GENÈVE/KAAPSTAD (AP) - De Wereldraad van Kerken heeft in een gisteren in Genève uitgegeven verklaring opnieuw een scherpe veroordeling uitge sproken over het Zuidafrikaan- se apartsheidssysteem. Aanlei ding hiertoe is de onopgehelder de dood in de gevangenis van negerleider Steve Biko. Een der duidelijkste lessen van Biko's dood bestaat hierin dat het systeem van apartheid ten diepste gericht is op dood en niet op leven, op onderdrukking en niet op bevrijding, aldus de •Wereldraad. In Zuid-Afrika blij ven de beroeringen naar aanlei ding van Biko's dood aanhou den. Bouwbonden zien conflict in verschiet (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - „Als de werkge vers in hun houding ten aan zien van de prijscompensatie en het vertalen van winst in werk blijven volharden dan staat er weer een periode van grote spanningen en arbeidsconflic ten voor de deur, net als begin dit jaar". Dit voorspelde voorzitter Leo Brouwer van de Federatie Bouw- en Houtbonden (FNV) vanmorgen bij de opening van een nieuw districtskantoor van de bouwbonden in Den Haag. Bij het gesprek gisteren in de Stichting van de Arbeid werd door werkgevers en vakbonden minder harde taal gebezigd. Zie daarvoor pag. 7.1 Geen reden voor paniek om cholera (Van onze verslaggevers) voorbij zijn. NIJMEGEN/GENÈVE De wereldgezondheidsor- Inmiddels zijn wel cholerabacillen aangetroffen bij ganisatie in Genève heeft gisteren naar aanleiding de zoon van de Turkse cholerapatiënte die van van het toenemen aantal choleragevallen ver- de week in een Nijmeegs ziekenhuis is opgenomen, klaard dat er geen reden is voor een overdreven Hij hoeft echter met te worden geisoleerd, omdat pessimisme of een alarmstemming. In het Midden- er dank zij de behandeling met antibiotica geen Oosten zou het hoogtepunt van de epidemie al gevaar meer bestaat dat hij anderen besmet. Ombudsvrouw laat ombudsman blauwtje lopen (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De Stichting Om budsvrouw voelt weinig voor de plannen van de informateurs om een ombudsvrouw toe te voegen aan de „commissaris van onderzoek", dat is de om budsman die de regering wil aanstellen. De stichting liet gis teren weten dat de ombudsman, blijkens het betreffende wets ontwerp, beperkte bevoegdhe den krijgt, die onvoldoende ga ranties bieden voor het verrich ten van ombudswerk. Sombere kijk op jaar 2000 WASHINGTON (AP) In bet jaar 2000 zullen grote delen van de wereld honger lijden en zullen de voedselprijzen naar een duizelingwekkend niveau stijgen „als men de .huidige koers blijft varen", aldus wordt voorspeld in een gisteren in Washington openbaar gemaakt ondenoek. In het onderzoek wordt echter gezegd dat deze rampen kunnen worden voorkomen als binnen afzienbare tijd internationale beleid slijnen worden aanvaard om de economi sche toestand in de ontwikkelingslanden te verbeteren en „intensieve gezinsplanning toe te passen" om de bevolkingsaanwas binnen de perken te houden. Geen krant ontvangen? Bel tuisen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant- alsnog g/ "bracht Voor hot aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidae Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". woonplaats: Stuur als dank voor de mo< ïite de alles-opener naar: adres: woonplaats: Oeze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. J

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1