mededelingen gemeentebestuur 19tm23sept77 Portret hoboïst Han de Vries op NCRV televisie Museum meer in trek dan voetbalstadion KORTWEG MARKTEN KUNST LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1977 PAGI 3TË Han de Vries zesendertig jaar. Van beroep solo- hoboïst, na een glanscarrière bij het concertgebouw orkest. De NCRV zendt zondagavond van 21.45 tot 22.20 uur via Ned. I een portret van hem uit, geregisseerd door Aart Nagelkerke die in de serie van acht kunstenaarsportret ten ook sprak met Elisabeth Schwarzkopf en Arthur Rubinstein; deze portretten komen later aan de beurt. Eerst Han de Vries, met wie Nagelkerke een grotere Nederlander bij de donkerharige kop had dan De Vries zelf wil toegeven. De man relativeert alles. Hij is niet van mening dat de hobo het mooiste instrument van de wereld is, met het gj-ootste uitdrukkingsvermo gen; evenmin kent hij de bobo een onbegrensd werkterrein toe. Wel zegt hij: „Van dé "blaa sinstrumenten vind ik de hobo wel het mooist Maar hij haalt het niet bij de viool die een veel grotere omvang heeft en niet de beperking heeft van de bobo. Zo heeft Strauss een werk geschreven dat voor ho bo bedoeld, maar waarin ner gens rusten zijn aangebracht. Toch moet een blazer even de tijd krijgen adem te halen. Als het dan wel voor de viool zou zijn bedoeld, zou je wrel dub- belgrepen tegenkomen, maar die zijn er niet. Strauss heeft vermoedelijk gedacht, toen hij het stuk aan de piano compo neerde: ze halen maar adem waar ze dat nodig denken te hebben". De Vries kent de techniek van het gelijktijdig (uit) blazen en door de neus inademen, zodat hij desnoods dezelfde toon mi nuten, urenlang zou kunnen blazen. Maar dit technische hoogstandje heeft niet zijn vol le aandacht. „Gemiddeld heb ik twee uitvoeringen per week, maar ik heb het gevoel dat ik veel meer zou kunnen, des noods elke avond". De Vries kent niettemin het karakter van de eigenzinnige hobo: „Een vioolrecital kan een avond vullen. De hobo heeft een te eigen klank, doordrin gend en is op den duur irri tant. Een recital houd ik kort, het zou voor de luisteraar an ders te vermoeiend worden". Waarom dan de hobo en niet de viool? „Mijn moeder zorgde ervoor dat ik hobo ging spelen. Ik kom nog uit de school van de de legendarisch gevoorden ho boïst van het Residentie» Or kest Jaap Stotijn, die ik leer de na-papegaaien. Later voeg de ik daar mijn eigen stem aan toe. Overigens is de hobo niet zo moeilijk. In een jaar kan je op de hobo bereiken waarvoor je bij de viool vier vijf jaar nodig hebt, of meer. En je kan er jong mee begin nen, zolang de hobo niet gro ter is dan de leerling. Er zijn, geloof ik, kleine hobo's in de winkel, maar wel met een no gal echt hobo-riet. Voor een kind ideaal. Het leert al jong wat blaastechniek is, de em bouchure (gebruik van de 32 mondspieren) en de vingers beheersen". Het riet Waar Han de Vries de instru menten vandaag haalt is vers twee, hij heeft hobo-achtige instrumenten uit alle delen van de wereld, met alle één gemeenschappelijk onderdeel: het dubbelriet. De Vries: „Dat riet is er de oorzaak van ge weest, dat de hobo nooit de ontwikkeling kon doormaken als de viool, ook niet tijdens de Romantiek, toen de hobo geweldig populair was." Hoewel Han de Vries van me ning is, dat iedereen, die een stopcontact in elkaar kan zet ten, ook in staat moet worden geacht het riet voor een hobo te maken, kent hij dat riet alle verwensingen toe die iedere hoboïst kan maken. „Wie hobo leert spelen, doet er goed aan ten minste twee jaar les te nemen, v.oor aan het zelf maken van het riet kan wor den gedacht. Een beginnende leerling kan niet oordelen, want zijn mond is nog niet voldoende ontwikkeld en hij kan nog niet goed blazen, zo, dat hij zijn riet kan beoorde len. Hij is lange tijd van zijn leraar afhankelijk; een van de redenen waarom de hobo nooit zo populair werd als bij voorbeeld de fluit. Op zijn Amsterdamse zolder kamer heeft De Vries enkele oude hobo's alle voorzien van riet en met enige zorg bespeel baar. De Vries: „Wie thuis een oude hobo heeft, krom of ge barsten, ik heb er wel wat voor over. Ik meen er langza merhand recht op te hebben". Deze uitspraak klinkt wellicht hebberiger dan bedoeld. Deze Han de Vries, zoekend naar moeilijk. hoboïst heeft de hobo niet al leen als instrument in huis, in welke uitvoering dan ook, hij kent er de geschiedenis van en wat hij niet weet, zoekt hij op. Geheimzinnig: „Beethoven heeft een hobo-concert ge schreven, het staat in F-dur. Er zijn thema's van bekend, maar de partituur ontbreekt. Je weet hoe dat vroeger ging; een componist schreef er op verzoek een concert voor en schreef één partij uit. Waar bleef die partij? Soms in parti culier bezit soms in een mu seum en soms waaide de mu ziek gewoon uit een tas de rivier in. Maar ik ga binnen kort naar Leningrad en mis schien vind ik daar iets in een museum. Ja. Speld in een hooiberg, maar ik moet zoe ken". Geen winkel Voor de hobo zijn niet de hoeveelheden sonaten ge schreven als voor de viool, al is er voldoende en heeft de hobo in het orkest een belang rijke, soms overheersende partij. De Vries: „Als je op zoek bent naar muziek voor hobo, zoek dan niet in win kels. Er is zo'n klein publiek voor, dat het voor de uitgever niet interessant is. Je moet in bibliotheken zoeken en in mu sea. Daar is nog veel te vin den, vooral van de Italianen". Waarmee De Vries een beper king van de hobo heeft vastge steld, al kan hij het zichzelf flink moeilijk maken. „Dat is natuurlijk zo; op een dag ben je het instrument technisch re delijk de baas en ga je zoeken naar moeilijke dingen zoals het blazen van twee tonen te gelijk. De modernen vragen er al om. En je kan je verdiepen in oude hobo's" Dat zijn doorgaans lichtbrui ne, houten instrumenten, zon der het stelsel van kleppen en stangen van de moderne hobo. De Vries: „Aanvankelijk had de hobo geen kleppen, die pas later werden aangebracht om de greeptechniek te vergemak kelijken. Maar nu komt het grote verschil: als je op de hedendaagse hobo een klep in drukt, gaat er meestal iets open. Doe je hetzelfde met een oude hobo, dan gaat er iets dicht. Dat is de reden waarom ik in stillere maanden mijn gewone hobo in de kast.zet om over te schakelen op de oude hobo. Je moet je vingers laten wennen om snel te kunnen spelen en dat moet ook weer, als ik teruggrijp naar het mo derne instrument. Het is net als met links rijden in Enge land: bewust omschakelen". De Vries schakelt veel en graag, leert wat er te leren valt en vat aldus zijn beroep sa men: „Bladmuziek alleen is niet voldoende, muziek is een wetenschap. Als ik alleen mijn partijen zou kunnen blazen, zou het er slecht voor me'uit zien. De geschiedenis van de hobo, de componist die ervoor schreef en de maker interesse ren me. Waarom bestaat er Thaise vechtmuziek voor ho bo, hoe en waarom maken ze in Tibet een soort hobo en waarom wordt op Java een hobo'tje een trompet silar ge noemd". Dat de combinatie kerkorgel hobo voor De Vries een zeld zaam mooie is, levert dit com mentaar op: „Niet één orgel is gelijk, juist dié mooie uit de Barok zijn te laag of veran derd of niet te begeleiden. En dan denk ik: Han, ze zien je toch niet vanuit de kerkban ken, waarom zet je niet ge woon een goede plaat op, het effect is hetzelfde. Maar dat kan weer niet. F. J. BROMBERG Commissievergaderingen. Commissie Economische Aangelegenbeden. Dinsdag 20 september svs. om 20.00 uur in de koffiekamer van het stadhuis. Agenda: Eerste half jaaroverzicht 1977 openbaar slachthuis. Wijziging tarieven slachthuisrechten en repressieve keuringen. Aanvraag calculatie-opzet voor toekomstig» Informatie- en adviesprocedure gemeensch Winkelvoorzieningen op het Waardeiland. Commissie voor Onderwijs, Recreatie, Sport en Samenlevingsopbouw. Donderdag 22 september a.s. om 20.00 uur, in kamer 263 van het stadhuis. Agenda: Notulen van de vergadering van 1 september 1977. Mutaties onderwijzend personeel openbaar lager- en voortgezet onderwijs. Kredieten t.b.v. openbare scholen. Bouw gymnastieklokalen aan de Opaalstraat en de Zwartemeerlaan. Uitbreiding gebouw voor openbaar g.1.0. Strausspad 3 met lokalen voor de openbare kleuterschool Hummelhof. Bouw noodlokalen t.b.v. de Louise de Coligny-Scholengemeenschap. Verbetering tennisbaan Leidse Hout Aanleg sportvelden Vlietpark. Schrijven van de stichting W.K.L. betreffende subsidiëring zelfstandige peuter speelzalen 1977/1978. Informatie S.A.D. Commissie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken. Donderdag 22 september a.s. om 20.00 uur in de raadszaal van het stadhuis. Agenda: Vaststelling van het ontwerp-bestemmingsplan Morssingel en de aanvraag van de verklaring van geen bezwaar ten behoeve van de bouw van 120 woningen langs de Morssingel; (samen met de commissie Volkshuisvesting). Beschikbaarstelling van een krediet voor de restauratie van het Schapenpoor tje. Beschikbaarstelling van een krediet voor de restauratie van de twee water pompen bij de Hooglandse kerk. Beschikbaarstelling van een krediet voor de restauratie van de Stadspolder- molen aan de Slaaghsloot Beschikbaarstelling van een aanvullend krediet voor de eerste fase meerjaren programma voor de vernieuwing van walm uren c.a. en aanvullende werken binnen de singels. Beschikbaarstelling van een krediet voor de vernieuwing en restauratie van de Wijnbrug. Werkzaamheden marktenroute, Rapenburg, Turfmarktsbrug en Nonnenbrug, alsmede beschikbaarstelling krediet herstel walm uren en riolering marktroute. Herstel wegdek Breestraat voor zover gelegen tussen Koornbrugsteeg en Gangetje. Beschikbaarstelling van een krediet voor de rehabilitatie van een drietal gemeentewoningen aan de Vierde Binnenvestgracht. Reconstructie van de stadswal op het voormalig terrein van de Grofsmederij. Ruiling van water en .grond bij en op het Zijleiland met C. Smit. Vergoeding geleden belastingschade aan de firma Gebr. Van Egmond. Opschorting rentebetaling Holland Woning. Ingebruikneming Sumatrabrug. Bovenstaande vergaderingen zijn alle openbaar. Wie meer wil weten over de te behandelen agendapunten, kan daarover informatie vragen in het informatiecentrum van het Buro Voorlichting in de hal van het stadhuis. Dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat de volgende verzoeken om een vergunning ingevolge de Hinderwet zijn ingediend: 1. P. L. Ahsmann, alhier. Uitbreiden en wijzigen van een brood-, koek- en banketbakkerij in het perceel Hoge Rijndijk 118. 2. B. G. Dool, alhier. Oprichten van door elektromotoren gedreven installaties t.b.v. het koelen van groente en fruit in het perceel Uiterstegracht 141. Iedereen kan tegen het verlenen van de gevraagde vergunning schriftelijk bezwaren inbrengen bij het College van Burgemeester en Wethouders, Stadhuis Leiden. Deze gelegenheid bestaat gedurende vier weken na dagtekening van de openbare kennisgeving, te weten: 16 september 1977. Men kan mondeling bezwaren indienen en wel persoonlijk of bij gema op een openbare hoorzitting, die respektievelijk zal worden gehouden op: 1. 4 oktober 1977 om 14.30 uur in kamer 210 van het stadhuis. bin 2. 4 oktober 1977 om 15.30 uur in kamer 210 van het stadhuis. j$ bi Het verzoek om vergunning met de bijlagen en de eventueel ingediend). e bezwaarschriften liggen ter inzage op het stadhuis, afdeling V.O.W., kamer 33jbe' De aandacht wordt erop gevestigd, dat beroep tegen een beschikking daarin ^j alleen kan worden ingesteld door degenen, die: .„ng a. in persoon of bij gemachtigde op de hierboven aangekondigde zitting ziif v verschenen; ik b. niet op de openbare zitting zijn verschenen, binnen de gestelde termii" schriftelijke bezwaren hebben ingediend, maar vten niet (Bon woonachtig zijn in Leiden of een aangrenzende gemeente, waar de aanvraag, om vergunning is openbaar gemaakt. p -Q Diversen.i Spreekuur Wèthouder Volkshuisvesting Op donderdag 22 september a.s. houdt de wethouder van volkshuisvesting <j heer A. Verboom zijn maandelijkse spreekuur, dat wordt gehouden van 19.tagj tot 20.30 uur. Het vint ditmaal plaats in het gebouw van speeltuinverenigüf „uidrkwartier" in de Anjelierstraat. l Het spreekuur is met name bedoeld voor bewoners van de tuindstadwijk, dp/ ,huisvestingszaken met de wethouder willen bespreken. Renovatiespreekuur komt te vervallej Het renovatiespreekuur van het Bureau Huisvesting, dat wekelijks op gehouden wordt, komt met ingang van dinsdag 21 september a.s. te vervallen. In plaats daarvan kunnen bewoners uit renovatiegebieden elke dinsdagmorgl tussen 9.00 en 12.00 uur een telefonische afspraak maken met een ambtenai van het Bureau Huisvesting tel. 123845. Landelijk programma openbare bibliothekei De burgemeester van de gemeente Leiden maakt, ter voldoening aan t\^lC bepaalde in artikel 8, lid 2 van de Wet op het openbare bibliotheekwerk bekert dat vanaf maandag 19 september a.s. in het gemeentelijk informatiecentra— voor een ieder ter inzage ligt het landelijk programma openbare bibliothekf 1976-1979, gedurende een termijn van 90 dagen. In het landelijk programrk zijn thans opgenomen de objecten van openbaar bibliotheekwerk die in het ja^ 1976 voor vergoeding van kosten op grond van de wet in aanmerking zi gebracht; gedurende de hiervoor vermelde termijn van 90 dagen kan iedere belanghebbal de bij de Kroon tegen het landelijk programma in beroep komen; 7 I beroepschriften dienen te worden gericht aan de Koningin en moeten zo mogelij J in tweevoud worden ingediend bij de afdeling voor de geschillen van bestui van de raad van state, Binnenhof 1 te 's-Gravenhage. |I Informatieavond Marnixtunnel El Op donderdag L 22 september a.s. om 20.00 uur zal in het Dienstencentrum in de Van Hogedorpstraat 36 een informatieavcnL, gehouden worden over een tweede plan voor de aanleg van de Marnixturae/k j Op deze avond zullen vertegenwoordigers van de gemeente en de welzijnsraC aan belanghebbenden en belangstellenden een uitvoerige toelichting over defe plannen geven. Grofvuilophaaldienst komende weekei I Volgende week zijn vervolgens aan de beurt: ia ps wijk 9 en 11 maandag 19 september p wijk 10 en 12 woensdag 21 september wijk 13 en 15 donderdag 22 september wijk 14 en 16 vrijdag 23 september. ZOETERWOUDE - In de Christus Dienaarkerk is zondag om 11.30 uur een jongerenmis. De teksten en muziek worden verzorgd door het jongerenkoor „Rhythm to the Lord" uit Rot terdam. Celebrant is pater M. v. Eijk, die vorig jaar vanuit Zoe- terwoude naar de Maasstad ver trok. Het thema van de dienst is afgestemd op de Vredesweek, welke op die dag begint. OEGSTGEEST - Op de ligwei- den werd gisteravond een voet balwedstrijd tussen W Oegst- geest en de Lange Voortse Boys gespeeld. Topscheidsrechter Lau van Ravens debuteerde voor het eerst in dit verband als voetballer: van zijn schoen mocht dan ook een voltreffer in het doel terecht komen. De sportieve verrichtingen werden gadegeslagen door ruim 1500 toeschouwers. „De Boys verlo ren de wedstrijd met 7—3. VEEMARKT UTRECHT (15 sept.) Aan voer 4160 stuks, (weekaanvoer 4574), waarvan 886 runderen, 5 vette kalveren, 65 graskalveren, 520 nuchtere kalveren. 2213 schapen, 441 varkens en 30 bok ken en geiten. Er waren 680 slachtrun- Prljzen in guldens per kg. geslacht gewicht: slachtkoeien extra kwal. 7,05—7,80, 1e kwal. 6,60-6,95, 2e kwal. 5,90—6,50 en 3e kwal. 5,45—5,85; stie ren 6,40-7,80; worstkoeien 2,50-5,10. Prijzen in guldens per kg. levend ge wicht: vette kalveren 4,7^-5,80; nuch tere katveren 1,40—1,70; slachtzeugen extra kwal. 2,70—2,80, 1e kwal. 2,65—2,70, 2e kwal. 2,60-2,65 en 3e kwal. 2,55—2,60. Prijzen in guldens per stuk:mefk- en kalf koeien 1715—2825; kalfvaarzen 1470-2625; vare koeien 1400-2330; pinken 1050-1500; stieren 1675-3050; graskalveren 500—900; nuchtere kalve ren 40—70; nuchtere kalveren voor fok en mesterij zwartbont 280—» roodbont 425—525; vette i 180—205; vette lammeren 185-, feiten 25-80. Overzicht (resp. handel en I slachtrunderen gedrukt - mt prijshoudend; melk- en kalfkoek - moeizaam prijshoudend; 1 flauw - moeizaam prijshoudenj kalveren rustig - ruim prijshj nuchtere kalveren kalm - stabie tere kalveren voor fok en mestel - lager; schapen en lammeren II duur; varkens stug - moeizaaj houdend; geiten redelijk - vast. j Van alle Nederlanders komt 39,1% tenminste eenmaal per jaar in een museum. Het cijfer is van 1976 en betekent dat de stijgende lijn van de laatste jaren wordt voortgezet. Ter vergelijking: het bioscoopbe zoek ligt ongeveer even hoog; ook zo'n 60% die nooit gaat, al zal de bezoek-frequentie voor de bioscoop wel wat hoger lig gen. Toneelvoorstellingen, con certen e.d. hebben 10% meer wegblijvers. Sportwedstrijden worden door 67% der Nederlan ders zelden of nooit bezocht Vergelijkenderwijze scoren de musea dus beter dan de voet balstadions. Als je die cijfers naast elkaar zat komen de Nederlandse mu sea er lang niet slecht af. Toch is er ontevredenheid, zowel bij de museumstaven als bij de overheid. Men zou een flink deel vah de 60% wegblijvers ook graag in de musea zien, vooral omdat bij de wegblijvers de mensen met lagere inkomens en lager opleidingsniveau ruim oververtegenwoordigd zijn. Met name het Haags Gemeente museum is al lang bezig met de vraag hoe je „de gewone man" kunt interesseren., Dr. H. E. van Gelder, directeur van 1912 tot 1941, haalde al van 1914 af schoolklassen in zijn museum en legde later contacten met vakverenigingen en het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Na de oorlog ging men de wijken in. Eerst met tentoonstellingen in wijkgebouwen, later met een expositie-bus die van het Ameri kaanse leger was overgenomen, sinds 1975 met de „Kunstkar", die telkens in een andere Haag se wijk aandacht voor een ten toonstelling vraagt. Aan die Kunstkar is een studie gewijd door leden van de afde ling Kunstsoeiologie van de Rijksuniversiteit Utrecht onder leiding van Prof. dr. P. Thoenes, dat resulteerde in een rapport waaraan Henk Overduin van de Educatieve Dienst van het mu seum een zeer werkzaam aan deel had. Het rapport, voor 10,- verkrijgbaar bij het mu seum, geeft in zijn uitkomsten eigenlijk niet zoveel nieuws. Het blijkt dat de Haagse cijfers niet veel verschillen van de landelij ke. Het blijkt ook dat toevallige binnenkomers het best leuk vonden om een kwartiertje in de Kunstkar te vertoeven, ook al waren ze niet over-énthousiast over de tentoonstelling. Toen twee jaar geleden de Kunstkar voor het eerst ging rijden was dat met een tentoon stelling van Escher-prenten. Er was er een duidelijke relatie met het Gemeentemuseum, dat het nagenoeg complete oeuvre van Escher beheert.. Maar die tentoonstelling sloeg niet aan volgens de verwachtingen en men sloeg andere wegen in. Geen „rattenvanger" Henk Overduin daarover: „De kunstkar moet beslist geen rat tenvanger van Hameien zijn die het publiek het museum inlokt vredigend ten opzichte van een bezoek aan het Gemeentemu seum dat in een „goed jaar" de driehonderdduizend kan over schrijden? De meesten kwamen in de Moerwijk: 1675 bezoekers. Een „kick" Eerst heette hij deftig „Portocabin", maar bezoekers vonden terecht „Kunstkar" veel leuker klinken. Het moet de wijkbewoners iets bieden waarin zij zichzelf en hun wijk kunnen herkennen. Dat hoeft geen kunst te zijn, al kan er wel een bepaalde relatie liggen". Dus werd er een ten toonstelling „Straatbeeld" ge maakt (deze tentoonstelling was onderwerp van de studie) met foto's van straten en pleinen, brievenbussen en telefooncellen, urinoirs en verkeersborden. En steeds met één wand gewijd aan de eigen wijk. Er is een duidelijke relatie met het Gemeentemuseum in die zin dat daar tentoonstellingen wer den gewijd aan Berlage, Piet Zwart en Arntz, namen die ook in „Straatbeeld" genoemd wor den. Maar verder is er voor de bezoekers van de Kunstkar geen enkele aanleiding om het Ge meentemuseum te gaan bezoe ken. Overduin kan nu wel zeg gen dat dit niet de eerste bedoe ling is, dat het er om gaat dat het werk van de museumstaf, en van andere culturele diensten wordt dienstbaar gemaakt aan alle Hagenaars, maar zelfs daar kan men een vraagteken bijzet ten. Het rapport doet weliswaar ent housiast over de uitkomsten van de studie, maar nuchter be schouwd zien wij niet zoveel reden voor dat enthousiasme, dat overigens door de verant woordelijke wethouder Vink, bijkans een opgenomen inter view, wordt gedeeld. Straat beeld trok in totaal 6176 mensen op zes standplaatsen. Is dat be ls dat veel voor een wijk van zo'n 23.000 inwoners waar nogal tam-tam voor de Kunstkar was gemaakt? Dat museum en gemeentelijke overheid meer mensen willen laten delen in het gemeentelijk cultuurbezit is uiteraard lovens waardig. Maar men kan zich afvragen of men met de Kunst kar - het enthousiaste rapport ten spijt - op de goede weg is. Waar gaat het in feite om? Er is een aantal Nederlanders (rond 40%) dat een „kick" krijgt bij het zien van het Bruidje van Matthijs Maris, een compositie van Mondriaan, een Chinese goudvissenkom of een fraai be schilderd clavecimbel. Die 40% komt meer uit de groep van hoger-opgeleiden dan uit die van mensen met alleen l.o., al zijn er „gewone mensen" genoeg die kunst kunnen waarderen. Of eigenlijk niet genoeg en die kan men misschien bereiken door de opleiding te verbeteren, waar schijnlijk niet door een Kunst kar te laten uitrijden. Er is een ander probaat t om „nieuwe mensen" in h séum te krijgen: orgar van tentoonstellingen di€ uitzonderlijke kwaliteit o grote te verwacht^ belai lingsgraad veel bezoeken ken. Record van het mus< destijds de Pompeji-tento ling geweest die, als we h wel herinneren, zo'n 230.( zoekers trok. Die kwamei een deel van buiten Den maar er waren ongetwijff zenden Hagenaars bij die gelegenheid voor het eers' museum kwamen. Jamrr het Kunstkar-rapport ver in een seizoen dat de k kinderboeken op stap i: het Gemeentemuseum, n nogal mager tentoons sprogramma, waarschijn] laag bezoekersaantal zal Propaganda voor het go< derboek is prachtig, zelf met een erg duur a; maar een paar duizend bereikt. Maar het zou zijn als de Dienst van Kunsten met een tentoor kon komen die voor h duizenden een attracti kent. Mooier voor het n mooier voor de Ed\ Dienst, maar vooral voor de Hagenaars dii naar hun museum gaan iets echt bijzonders te zi<

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8