Beleggings rekeningen tot Minister betreurt ÉE5 'spontane' politie-aktie _op station Amersfoort Strakke regels voor nieuwe omroepen Actie voor begrafenis van vermoorde Turk presenteert vyïsmakeiyk vernieuwde soepen Bon voor hoge rente op direct opvraagbaar spaargeld mgm J Traditionele meisjesrol doorbreken PeidóeGowumt Ombudsvrouw: formatie van functie Verdeling van de beschikbare arbeid „postgiro en rijkspostspaarbank -JNENLAND LEIDSE COURANT, VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1977 PAGINA 13 «n Assen KB 1< (Van onze parlementaire redactie) HAAG Minister de Gaay Fortman inlandse zaken en justitie) heeft giste- iherpe afkeuring uitgesproken over de m waarop de politie maandag op de ns van Amersfoort en Zwolle opereer- n een onderzoek onder treinreizigers voeren. Zoals gemeld werden reizi- toen gefouilleerd en kregen ze op- lt zich languit op het perron uit te ken. inister liet zijn afkeuring blijken in een ten vergadering van enkele commissies de Tweede Kamer. „Ik betreur ten ie dat de aktie op deze wijze is uitge- Zoiets mag in Nederland niet gebeu- het departement van justitie heeft al ■gelen genomen om zoiets in de toe- te voorkomen," aldus de minister die de dat zondagavond een „niet te ver azen" melding was ontvangen over ïjke plannen voor een kaping (op van een trein die van Amersfoort bet Noorden zou rijden. „Ik heb toen blijken hoe ik vond dat een aktie oerd zou moeten worden, maar daar- eeft men zich niet gehouden." irgadering van de Kamercommissies litgeschreven ten behoeve van monde- verleg over de eind vorige week gehou- irapenzoekakties in Assen en Bovens- De minister van binnenlandse zaken ititie was in deze besloten vergadering ereid vragen van Kamerleden te beant- len maar hij stelde (krachtens af- k in het kabinet) als voorwaarde dat njn antwoorden voorlopig niets naar komen omdat hij beslist wil omen dat zelfs maar de indruk gewekt rorden dat op enigerlei wijze van rege- zijde de procesgang in Assen (met be ing tot de berechting van de verdach- Minister De Gaay Fortman in gesprek met kamerlid Rietkerk, voorzitter van enkele kamercommissies. ten in de zaak De Punt en Bovensmilde) beïnvloed zou worden. De Kamercommissies gingen hiermee, zij het na een procedurede- batje, akkoord. Van de zijde van de PvdA-fractie werd gesteld dat het justitieel beleid ten aanzien van de Zuidmolukkers tot op heden ondui delijk is geweest. „Van wapenbezit is in het verleden herhaaldelijk melding gemaakt evenals van het houden van militaire oefe ningen waarbij wapens getoond en soms gebruikt werden. Onzeker beleid ook ten aanzien van de ordediensten en van het verbaliseren van Zuidmolukkers die overtref dingen begaan. De vraag komt op of een onzeker beleid uiteindelijk niet een situatie oproept waarin de overheid alleen nog maar van krachtige instrumenten gebruik kan ma ken om de situatie te klaren als dat dan nog mogelijk is." loop vraagt rnietiging nnis ÏERDAM Hoofdredac- Bins Knoop van het week- Accent heeft nu van zijn bij de Hoge Raad in Den om vernietiging gevraagd ie uitspraak van het Am- amse gerechtshof dat gis- i in kort geding had be- 1 dat Knoop niet langer *n als een oorlogmisdadi- ïag afschilderen zolang dat bewezen is. ;n commentaar zei Knoop ondersteboven te zijn van itspraak van het gerechts- Inhoudelijk verandert er hem niets. „Mijn boek over en zou pas na de rechts- in Amerika verschijnen, n tot vonnis is gewezen ik niet meer spreken van denaar, maar van de d verdachte Menten, aldus 9P- inmachinist $eert sein: boete :ist TERD AM (ANP) - De pro- u-generaal bij het ge shof in Amsterdam, nr. J. ergsma heeft gisteren in beroep tegen een 58-jari- einmachinist ƒ500,- boete t wegens het negeren van rood sein op het Ams ter- se centraal station in au- is 1975. e botsing die hierdoor ont- I, werd een aantal treinpas- rs gewond. De rechtbank de verdachte in februari dit jaar tot eenzelfde boete irdeeld. nachinist hield op de zitting dat hij alleen een - veilig il sein had gezien. Volgens [etuigen-deskundigen moet sein op rood hebben ge- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ze kwamen vorige week vrij dagavond laat van de kermis op de Amsterdamse Palmgracht; tien jongelui, overmoedig geworden door een aantal pilsjes. Op de Torensluis, de brug over het Singel, liep op dat moment de 44-jarige -jarige Turk Ibrahim Usal. Hij werd de dupe. Het groepje jongelui beroofde hem en wipte de man over de brugleuning het water in. Zijn lijk werd later opgehaald. Even nadat de man in het water was gegooid, passeerde Boudewijn Jansen staflid van C A de" plek waar de Turk het water was inge gooid. Boudewijn (33): „Wat doe je dan? Jasje uittrekken, en het water in springen. Ik heb gezocht en gezocht, maar ik kon de man niet te pakken krijgen. En dan maak je je nog meer woedend, als je achteraf hoort dat van de tien jongelui die die man hebben aangevallen, er zeven een zwemdiploma hadden Ibrahim laat in Turkije een vrouw en vier kleine kinderen achter. Boudewijn: „Die man komt hier zich te pletter werken, en wordt dan door bewo ners van zijn gastland om het leven gebracht Zouden wij dan niet iets terug moeten doen?" Het enige wat je nog kunt doen, vindt hij, is ervoor zorgen dat het stoffelijk overschot van Ibrahim Usal naar Turkije wordt overgebracht, om daar te worden begraven. Dat kost geld, zeker zo'n vierduizend gulden. Boudewijn Jansen heeft daar toe een rekening geopend bij de Rabobank in Diemen (nr 39.36.03.016 Fonds Usal). „Dat is toch eigenlijk het minste wat we tegenover die man, die hier komt werken, en hier door een paar jongelui vermoord wordt, kunnen terug doen? „We hebben al 750 gulden bij elkaar gekregen, ook van winkeliers hier uit de buurt. Is vierduizend gulden nou zo'n groot bedrag voor een man die onze gast was, en voor een vrouw die met haar vier kinderen aan de armoede is overgeleverd?" Royco ossestaartsoep, kerriesoep, koninginnesoep, aspergesoepen rundvlees soep. Fijner van samen stelling en rijker van smaak. (Van een onzer ver slaggeefsters/ DEN HAAG Om onderwijzend perso neel en schoolkinde ren meer bewust te maken van het recht dat ook meisjes heb ben op zinvol voort gezet onderwijs is de stichting „Marie, word wijzer!" dit schooljaar gestart met een actie onder onderwijzers en leer lingen van zesde klassen van de lage re school. Onder het motto „Het zal jou een zorg zijn" ontvangt iedere leerling een poster „met een bood schap". Die bood schap houdt in dat de keuze die aan het eind van de lagere school gemaakt moet worden voor welke vorm van voortgezet onderwijs dan ook beslissend is voor de toekomst. Die keuze veelal wordt nu meestal gemaakt vol gens de huidige rol- „MARIE, WORD WIJZER verdeling tussen man en vrouw. De poster wijst erop dat een meisje niet per se huisvrouw hoeft te worden en een jon gen niet per se kost winner. Tegelijk met het ver zenden van de pak ketten posters wordt aan schoolbesturen een boekje toegezon den dat bestemd is voor de onderwijzers in de bewuste klas sen. Het is de bedoe ling aan de hand van dit boekje in de klas een discussie op gang te brengen over het verband dat er be staat tussen die rol verdeling en de be roeps- of opleidings keuze. Veel vertrou wen dat dat project ook op alle scholen wordt opgezet heeft de stichting overi gens niet omdat „veel onderwijskrachten niet overtuigd zijn van dit verband en bovendien over het algemeen van me ning zijn dat zij bij hun advies over een vervolgopleiding geen onderscheid maken tussen jon gens en meisjes". Den Haag Jury's van kinderen hebben „Joël en de veen- heks" van B. Dubbel boer als het beste kinderboek aangewe zen. „Geef me de ruimte" van Thea Beekman en „Die rotschool met die fij ne klas" van Jac. Vriens vonden de „deskundigen" ook nog beter dan „Kon Hesi Baka/kom gauw terug" van Henk Barnard, waaraan volwassenen eerder dit jaar de Gouden Griffel toekenden. De Stichting Verenig de Provinciale Biblio theekcentrales voor Zuid-Holland heeft dit meegedeeld. Zij organiseerde de beoordeling. Daartoe werden 24 jury's ge vormd die elk acht tot tien kinderen tel den. De boeken die beoordeeld werden, VEENHEKS VOOROP Kinderen kozen beste boek waren geschreven in oorspronkelijk Ne derlands, verschenen in '76, geen seriewerk en geschikt voor kin deren van tien tot veertien jaar. In het geheel werden acht boeken geklas seerd. Na de genoem de vier prijken op de lijst nog: „Ze snap pen er niets van" van Rita Tornqvist-Ver- schuur, „Het levende beeld in de tempel van Leonie Kooiker, „Mijn timmetje" van Simone Schell „Het b angedieren- bos" van Willem Wil mink. Celstraf voor oplichters van Defensie ZUTPHEN De rechtbank in Zutphën heeft gisteren de 30-ja- rige drogist F. M. T. uit het Gelderse Hengelo en de 32-jari- ge directeur van een Arnhemse groothandel J. G. M. M. (Mi- chels) uit Huissen veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie maanden voorwaardelijk en 3000 gulden boete. Veertien da gen geleden eiste de officier van justitie straffen van zes maanden, waarvan drie voor waardelijk en een geldboete van 3000 gulden. Het tweetal heeft met valse re keningen voor een invalide man het ministerie vah defensie voor een kleine zes ton opgelicht. Kamervoorzitter Vondeling ontving gisteren uit handen van de Friese gede puteerde Mulder >u» een picknickmand je. dat behalve een Fries paspoort een tiental „hartige Friese wensen" be vatte. Alle kamerle den kregen een dergelijk mandje met verlangens van de provincie Fries land. EEN aantal maanden geleden is door het eerste kabinet- Den Uyl een wetsontwerp bij de Kamers ingediend om Nederland ook een „ombudsman" te geven. In het streven naar een goed-vaderlandse naam is door de betrokken minister voorgesteld het Zweedse ombudsman te vervangen door „commissaris van onderzoek". Die naam is in de Kamer niet best ontvangen. Een „commissaris" lijkt nogal veel op iemand, die iets met de politie te maken heeft Maar een betere naam is nog niet bedacht Nu leek het er op, dat de regering een veel diepere gedachte koesterde om de ook in ons land toch verre van onbekende naam „ombudsman" niet te nemen. Het woord „man" zit hierin en in deze tijd van emancipatie kun je dat niet meer verkopen. Tenslotte moet ook de rijksoverheid in het perso neelsbeleid er aan denken,-dat zeer vele functies zowel voor mannen als voor vrouwen geschikt zijn. Geen „ombuds man" dus, want dat zou als discriminatie kunnen worden beschouwd. Maak deze uitleg "is in de afgelopen dagen wat ruw in de mist verdwenen. De informateurs Veringa en Den Uyl hebben n.l. voorgesteld om aan de in te stellen commissaris van onderzoek „een ombudsvrouw te verbinden met een bijzondere taak t.a.v. de problemen betreffende de emanci patie van de vrouw". Het lijkt op een goede grap, want daarmee wordt, zo zou men denken, toch wel als vaststaand aangenomen, dat de commissaris van onderzoek dan een man, een echte ombudsman, zal worden. En dat derhalve, volstrekt inconsequent, geen vrouw in aanmerking komt voor de functie van ombudsman. OOK deze uitleg lijkt evenwel niet best houdbaar, omdat het niet gaat om de functie, maar om de persoon. De bekende „Haagse kringen" weten n.l. te melden, dat de functie van ombudsvrouw is beloofd aan de voorzitter van de PvdA, mevrouw Ien van den Heuvel. Een prachtig compromis zo wordt gefluisterd nu de PvdA geen behoefte heeft aan prachtig compromis, zo wordt gefluisterd, nu de PvdA geen behoefte heeft aan zou bestaan. Maar wat te denken geeft is, dat parlementaire fracties op dit kleine onderdeel van beleid en dan bedoelen we niet het emancipatiebeleid, maar het wetsontwerp tot de instelling van een ombudsman via de formatiebesprekingen ge dwongen worden mevrouw Van den Heuvel aan deze functie te helpen. Verdeling van de beschikbare arbeid: daarop komt in feite het voorstel neer, dat de voorzitter van het Nederlandse Genootschap van Leraren vandaag op het demonstratief qongres van dit genootschap heeft gedaan. De leraren, die het geluk hebben volop les te kunnen geven zouden bereid moeten zijn een deel van hun overuren, hun resturen, hun avondlessen af te staan ten behoeve van het snel groeiend leger werkloze leraren. Oudere leraren zouden wellicht vrijwillig een aantal lesuren minder kunnen geven, om een jonge werkloze leerkracht op gang te helpen. Wat de voorzitter van het Genootschap vandaag heeft voorgesteld is geen nieuw geluid. „Verdeling van de be schikbare arbeid" staat al geruime tijd bij jongerenorgani saties en bonden ter discussie. Dezer dagen nog verklaarde een vakbondsleider in verband ijiet de problemen bij Hoogovens, dat het nu de allerhoogste tijd wordt „de beschikbare arbeid te gaan verdelen". Het gaat volgens hem niet meer aan steeds minder mensen al het werk te laten doen, terwijl steeds meer andere mensen zonder werk geraken. Het komt neer op het idee enige jaren geleden door de CNV-jongeren, gelanceerd die toen gepleit hebben voor het zetten van twee jongeren op één arbeidsplaats. Deze gedachte is in die dagen als onwerkelijk van de hand gewezen. Ook al omdat het teveel geld zou gaan kosten. Maar steeds meer werklozen kosten ook steeds meer geld, afgezien nog van de psychische en vaak morele problemen, die de werkloze te torsen heeft Desondanks: in de nuchtere werkelijkheid van het arbeidsproces zal nog heel wat moeten gebeuren, om deze opvatting van „twee krachten op één arbeidsplaats" waar te kunnen maken. Daartoe zijn veranderingen in de maatschappij noodzakelijk, maar ook bij ieder lid van de maatschappij afzonderlijk; bijvoorbeeld het afstaan van wellicht een stukje van de toch nog altijd aanwezige persoonlijke welvaart. Zou ieder afzonderlijk hiertoe bereid zijn? (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De Tweede-Ka merfracties van PvdA, CDA en D'66 hebben gisteren in principe ingestemd met het wetsvoorstel van minister Van Doorn (CRM) Wilt u hoge rente voor spaar geld waarover u toch op elk gewenst moment kunt beschikken? Vraag dan meer informatie over de beleggingsrekeningen van postgiro en njkspostspaarbank- Stuur de bon in, vraag de folder op het postkantoor of bel 0017 (gratis) of (020) 5 89 3137. Beleggingsrekeningen tot V/7%. Uw spaargeld brengt meer op naarmate u het langer laat staan Bij opname wordt een klein per centage van het opgenomen bedrag van uw tegoed afgetrokken U kunt zonder aftrek opnemen: - de rente van het vorig jaar - geld voor de aankoop van een eigen woning - bedragen waarvoor u een opzeg termijn in acht neemt. om nieuwe omroepen alleen tot de ether toe te laten als zij kunnen bewijzen dat ze pro gramma's brengen die qua in houd en visie duidelijk afwijken van die bestaande omroepen. Aspirant-omroepen krijgen een jaar de tijd om dit aan te tonen. Daarna beslist de minister van CRM of zij een officiële omroep- status krijgen of niet. Met deze maatregel moet een verdergaan de versnippering van omroe pland worden tegengegaan. De WD-fractie had grote be zwaren tegen het voorgestelde nieuwe artikel in de Omroep wet. Zij vindt, dat dé minister nooit objektief kan beoordelen of inhoud en achtergrond van programma's van aspirant-om roepen goed genoeg zijn voor het verkrijgen van een omroep- status. Bovendien moet volgens de WD bij de beoordeling van aspirant-omroepen vooral de vraag gelden, of de nieuwkomer voorziet in de behoefte van het volk. Het CDA diende een amende ment in om zendtijd van de NOS te verminderen van 40 pet van de voor alle omroepen be schikbare zendtijd tot 30 pet Deze fraktie is van mening dat veel van wat de NOS doet, ook door de verschillende omroep verenigingen kan worden ver zorgd. De WD zal waarschijn lijk volgende week (als er ge stemd wordt) dit voorstel steu nen, waardoor het aangenomen zou zijn. Minister Van Doorn verzette zich hevig tegen het amendement Onderzoek van commissie-Donner kostte vier ton DEN HAAG (ANP) - De kos- ten van het onderzoek dat de commissie Donner vorig jaar instelde naar de rol van Prins Bernard in de Lockheed-affaire hebben vierhonderdduizend gulden bedragen. Dit blijkt uit een door de regering bij de Tweede Kamer ingediend voor stel om het bedrag in de begro- Oplichter van vrouw Frans H. aangehouden MAASTRICHT De politie in Maastricht heeft deze week een man aangehouden die ervan verdacht wordt de echtgenote van de veroordeelde verpleger Frans H. uit Kerkrade voor tienduizend gulden te hebben opgelicht De man wist de vrouw wijs te maken dat hij in staat was haar man binnen an derhalf uur uit de gevangenis te krijgen en vroeg daarvoor tienduizend gulden. Zij leende het geld van derden. Hoofdverpleger Frans H., die in april in hoger beroep door de rechtbank van 's-Hertogenbosch werd veroordeeld, heeft de Ho ge Raad in Den Haag verzocht het vonnis te vernietigen. Het cassatie-verzoek wordt 18 okto ber behandpld

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13