£cld6C0oimmt Ontslag* en Hoogovens Europees probleem HAG Grote bezwaren CDA tegen voorstellen i magen is iét zo lekker Bonn rekent op nieuwe ontvoering „Voorzichtig met belastingverhoging' 'wee voetbalfans n levensgevaar ia ernstige rellen holera in ngeland BONDEN: EIND IS ZOEK Ativan uw koffie KERNENERGIE VERDEELT FRACTIES Automobilist met mes bedreigd TON MENKEN IJSHOCKEYTEAM tegen HANNOVER Vissers bezorgen Denen hoofd brekens Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nnementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 15 september 1977,67e jaargang no. 20838 Op de meeste plaatsen droog Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest. Max. temperaturen ongeveer 17 gr. Morgen zon: 7.1619.54. Maan 10.53—21.09. Scheveningen hoog water 5.38, 17.58. Laag water: 1.38, 13.54. Freudlose Gasse „Die freudlose Gasse", smartlap op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.55 uur „Focus on wildlife" en om 20.20 uur Adam of aap. Ned. II om 20.25 uur De Wre kers, om 21.15 uur De kinderen van Moskou en om 22.05 urn- Brandpunt met de sociaal-eco nomische situatie. (DEN (AP-AFP) Britse ziekenhuizen en thans twee perso- die aan cholera lij- Aldus is van offi- zijde bekendge- ikt. eerste is een 31-jari- man uit Irak die op augustus in Londen aangekomen en de ede een Britse, 59-ja- vrouw die op 1 sep- was terugge- rd van een bezoek Turkije. het oog op gesigna- de gevallen van chp- in West-Europa en het oog op het zeer mettelijke karakter de ziekte, hebben ver van de haard de ziekte gelegen den de controle op de igvelden verscherpt, moesten in Peru 350 isten uit West-Duits- d, Engeland en Italië aankomst in Lima inentingsbewijs to en zich aan een me- ch onderzoek onder open. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De ontslagen bij Hoogovens - volgens de directie moeten daar vóór 1980 zo'n 2500 man weg - zijn niejt alleen een Nederlandse zaak, maar gaan de hele Europese gemeen schap aan. Ir. Vredeling, Euro pees commissaris voor sociale zaken zei gisteren in Luxem burg: „Alles moet worden ge daan om te voorkomen dat er werkelijk ontslagen vallen. De kans om weer aan het werk te komen is voor die mensen erg klein". Ir. Vredeling wees erop dat de situatie in de hele Europese staalsector slecht is, dus ook in de EEG. Hij vindt dat er in Europees kader een oplossing voor het ontslagprobleem gezocht moet wor den. Hoogovens staat bekend als een van de meest efficiënte bedrijven in de Europe se Gemeenschap, volgens de heer Vre deling. „Wanner het dóèr al slecht gaat, geeft dat te denken. Dan is het ook voor de Nederlandse regering een zaak om in Europees verband maatregelen te nemen". In een eerste reactie hebben de vakbon den een „onaanvaardbaar" laten horen op de planhen van de directie. Henk Krul van de Industriebond NW: „Het eind is zoek, als zelfs een bedrijf als Hoogovens, waar de overheid voor 28 procent deelneemt en de stad Amster dam voor drie procent, de financiële problemen wil gaan oplossen door mas saal werknemers te ontslaan". Een lid van de Hoogovens-directie: „Oók voor ons is dit massaaal ontslag een moeilijk probleem. Maar de situatie is op dit moment heel duidelijk en daar kunnen we niet onderuit". (Van onze sportredaktie) LINT ETIENNE Een uur voor het begin van de Europa ipontmoeting tussen Saint Etienne en Manchester United is het- t ernstige ongeregeldheden gekomen tussen aanhangers van ide ploegen. Op de tribunes werd gevochten met flessen, okken en met de blote vuist. anderden supporters renden het veld op voordat de politie een ide kon maken aan de gevechten. Ongeveer honderd Britse voetbalfanaten werden uit het Het eens zo trc wel heel g klein gewo De Noormannen toonden totaal fleen respect voor de Griekse held. AZ '67 evenmin voor de Luxem burgse rooie jongetjes, die met dubbele cijfers de pan ingingen. stadion verwijderd. Vijftig fans liepen verwondingen op, van wie tien ernstig. Twee toeschou wers verkeren zelfs in levensge vaar. De Nederlandse deelnemers aan het Europa Cup-gebeuren be reikten over het algemeen gun stige resultaten. Behalve dan het in zorgen verkerende Ajax, dat met een 2—0 nederlaag bij het Noorse Lilleström opnieuw fors met de neus op de feiten werd gedrukt. FC Twente lever de een knappe prestatie door Glasgow Rangers-een 0—0 ge lijkspel af te snoepen. PSV en AZ '67 hadden een gemakkelijk programma. De Eindhovense formatie won in Noord Ierland met 26 van Glenavon en AZ '67 klopte het arme Red Boys Differdange met niet minder dan 11—1. Ontmoeting van twee prinsessen in warenhuis Het gebeurt niet di kwijls, dat twee prinsessen elkaar in een warenhuis par does tegen het lijf lopen. Deze foto werd gistermiddag gemaakt in Oslo, waar prinses Mar griet een winkelen de prinses Astrid, de dochter van de Noorse koning Olaf, ontmoette. Als help ster eerste klas maakte „zuster". Margriet een twee daagse reis mee naar de Noorse hoofdstad, die was georganiseerd door het Nederlandse Rode Kruis. Voor vijftig chronisch zieken en gehandi capten betekende het uitje naar Oslo een ongekende er varing. Zie verder pagina 4 DEN HAAG (ANP) Volgens de jong ste gegevens van het CBS Is er op de huwbare leeftijd en daaronder een vrouwentekort. Dit evenwicht is pas hersteld op de leeftijd van 49 jaar. Daarna krijgen de vrouwen de over hand. Tot 14 jaar is het jongensoverschot 80.000, van 15 tot 20 jaar 25.000. Tussen 20 en 24 jaar is er een vrouwentekort van 23.000. Tussen 25 en 30 jaar wordt dit verschil groter: 37.000. In de leef tijdsgroep van 50 tot 54 jaar zijn er vrouwen b'Jna 20.000 vrouwen meer dan man nen. In heel Nederland zijn er 63.700 vrouwen, die ouder zijn dan 85 jaar, tegen slechts 39 Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaarl naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam: adres: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar- antwoordnr. 349. Leiden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA heeft de mees te bedenkingen tegen de ontwerpvoor stellen van de informateurs Veringa en Den Uyl voor het laatste deel van het regeerprogramma. PvdA en D'66 heb ben de voorstellen in grote lijnen posi tief benaderd. Het CDA heeft vooral bezwaren tegen de voorstellen op het gebied van de kernenergie, de defensie en het onderwijs. CD A-leider Van Agt is vandaag met nieuwe voorstellen naar de informateurs teruggegaan. Het CDA heeft geen problemen met de teksten over de uitbreiding van het Ultra Centrifugepro ject in Almelo. Volgens de informateurs is aan de voorwaarden voor uitbreiding van die fabriek voldaan, voorzover nu kan worden overzien. De onderhandelingen daarover met Duitsland en En geland zijn echter nog niet afgesloten. De PvdA wil niet bij voorbaat nee zeggen tegen de uitbreiding van de U.C.-fabriek, maar de fractie meent dat eerst de resultaten van de onderhande lingen met Engeland en Duitsland moeten worden afgewacht. De conclusies van de informateurs zijn volgens de PvdA-fractie te voorbarig. Voor D'66 is de uitbreiding van de U.C.-fabriek het moeilijkste probleem. Zij is er nog niet van overtuigd dat aan alle voorwaarden voor de uit breiding van de fabriek is voldaan. Terlouw meent in ieder geval dat in Nederland geen plutonium mag worden vrij gemaakt. Het CDA heeft er grote bezwaren tegen dat het al genomen principebesluit tot bouw van drie kernenergiecentrales door het nieuwe kabinet in de ijskast moet worden gezet, iets wat PvdA en D'66 tevreden stemt. Het CDA is eventueel wel bereid de bouw van de kerncentrales nog uit te stellen, maar het beginselbesluit tot die bouw moet gehandhaafd blijven. Tussen principebesluit en feitelijke bouw liggen wel zes tot zeven jaren. De defensieparagraaf is volgens het CDA te slap en tegenstrijdig. De minister van Defensie moet binnen enkele maanden aangeven hoe de opvattin gen in de Defensienota-1974 en de verplichtingen binnen de NAVO te rijmen zijn met de meerjaren ramingen in het bezuinigingsbeleid. Het CDA is op dit punt met tegenvoorstellen gekomen. Ge meend wordt dat meer geld voor de defensie beschikbaar moet worden gesteld. De PvdA gaat met dat voorstel van de twee informateurs ak koord. BONN (Reuter-UPI) De Westduitse autoriteiten houden er rekening mee, dat de ontvoerders van werkgeversleider Schleyer op korte termijn weer iemand gaan ontvoeren, nadat zij hun eerste slachtof fer gedood hebben. Die iemand behoeft geen topfi guur te zijn, maar kan evengoed een gewone burger zijn. Op die manier hopen zij meer kracht aan hun eisen bij te zetten en in het algemeen het gevoel van onveiligheid bij de samenleving te versterken. Overigens is het nog niet zo ver. Volgens de bemiddelaar, de Zwitserse advocaat Payot, is er alle reden om aan te nemen, dat Schleyer nog in leven is en dat er voldoende redenen zijn om zijn bemiddelingsrol voort te zetten. De Westduitse autoriteiten schijnen tot dusverre niet erg bereid om aan de eisen van de ontvoerders tegemoet te komen. De enige concessie tot nu toe is dat de elf gevangenen, wier vrijlating geëist is, hebben mogen berichten, waar zij heen willen gaan. Naar verluidt zouden Noord-Korea en Zuid-Jemen hoog op de lijst staan. De Westduitse ministerraad heeft gisteren besloten de binnenlandse veiligheidsdienst met 4800 man te versterken. Hiertoe wordt 870 miljoen mark uitgetrokken. Inmiddels hebben de Duitse schrijver Heinrich Böll en de Ameri kaanse revolutionaire filosoof Herbert Marcuse de ontvoering van Schleyer ten scherpste afgekeurd. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een 18-jarige inwoner van Leiden aangehouden, die enkele uren eerder een automobilist op de IJsselmeerlaan met een mes had bedreigd. De jongeman zou de 21-jarige automobilist om onduidelijke rede nen tot stilstand hebben gedwongen. Toen de bestuurder van het voertuig niet snel op het dreigement reageerde, koelde de bedreiger zijn woede op de auto. Hij bewerkte het voertuig met een stukgesla gen fles en nam daarop de benen. Aan de hand van het signalement k jn de jongeman korte tijd later worden aangehouden. Illlllllllllllllimilllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe-rier wordt de krant alsnog ge: bracht. Vrijdag a.s., 16 september om 20.30 uur Internatio nale IJshockeywedstrijd op de Ton Menken IJsbaan Deze avond wordt in de pauzes van het ijshockey aangevuld met kortebaan wedstrijden (short-track). Voor de kennismaking met het ijshockey in Leiden gelden voor deze avond sterk gereduceerde toe gangsprijzen. Ton Menken IJsbaan Vondellaan 41 Leiden KOPENHAGEN (ANP) - Nederlandse en Noorse vissers bezorgen de Deense regering hoofdbrekens doordat ze legale - pogingen ondernemen om onder Deense vlag te varen en daarmee de vangstbeperking te ontduiken die hen door hun eigen regering is opgelegd. De bewuste vissers hebben namelijk een aan vraag ingediend om in Denemarken een beslo ten vennootschap op te richten waarvoor door de Deense wet alleen maar wordt geëist dat twee Deense staatsburgers zittiqg hebben in het bestuur van de onderneming. Daarna kunnen de vissers onder Deense vlag vissen, maar, aldus de Deense regering, daarmee wordt de quoteringsregeling geheel onder mijnd. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Nu de economische ontwik keling in het buitenland veel slechter blijkt te zijn dan tot voor kort algemeen werd verondersteld, lijkt ook de kans op een vergroot tekort op de Nederlandse begroting reëel. In dat geval zal de overheid extra voorzichtig dienen te zijn met het verhogen van de belastingen, maar zich nog meer moeten richten op een duidelijke beleidsombuiging. Dat stelde de Leidse hoogleraar in de open bare financiën, en kroonlid van de SER, prof. drs. V. Halberstadt gisteren tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse he Maatschappij voor Nijverheid en Handel Naar het oordeel van prof. Halberstadt, een vooraanstaand econoom binnen de PvdA, zullen alle inkomens de eerste jaren op de nullijn gezet worden, met dien verstande dat de hoogste inkomens er reëel op achteruit zullen moeten gaan. „Weliswaar zullen de sociale uitkeringen aan het minimumloon gekoppeld moeten blijven, maar het is niet langer verant woord dit minimumloon jaarlijks te ver hogen, zoals tot op heden gebeurde," stelde prof. Halberstadt „Daarnaast zal ook de overheid zelf een stap terug moe ten doen, al zijn hierbij met het oog op de sociale zekerheden de nodige proble men te verwachten," zo meende Leidse Volgens prof. Halberstadt zal een nieuw kabinet naast de al bestaande meerjare nafspraken over de overheidsuitgaven ook dergelijke meerjarenramingen moe ten maken voor de belastinginkomsten en de sector van de sociale zekerheid. Naar het oordeel van de Leidse hoogle raar wordt het hoog tijd dat ieder zich in Nederland niet langer richt op „bin nenlandse seetetwisten, als leefden wij nog in de tijd van Hoeken en Kabel jou wen". „We zullen onze aandacht meer moeten richten op wat voor ons relevant is in het buitenland, waar men met name >n Hp Verenigde Rtatei^en de Bondsrepu bliek met dezelfde moeilijkheden kampt als wij," aldus Halberstadt. Ofschoon volgens Halberstadt met belas tingverhogingen voorzichtig te werk zal moeten worden gegaan pleitte hij ander zijds voor het gieten van de aangekondig de verhoging van de aardgasprijs in de vorm van een belastingmaatregel. „Deze verhoging van 3 cent zou bewerkstelligd kunnen worden door het aardgas van het lage BTW-tarief naar het hoge over te hevelen," aldus Halberstadt, die zei te verwachten dat het nieuwe kabinet voor deze oplossing zou kiezen omdat daar door de verhoging ook niet binnen een eventuele prijscompensatieregeling zou vallen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1