HOU Huizen van bewaring moeten leefbaar gemaakt worden koop Meeste „nieuwe" produkten halen het niet cleurenpil om zelf /erf te mengen tJIJ Mil COMMISSIE ADVISEERT KABINET Smartegeld voor bijna-soldaten? Cholerapatiënte in Nederland pKi Van Kemenade keurt acties leraren af FNV matig tevreden over openbaarheid inkomens NENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 13 SEPTEMBER 1977 PAGINA 9 1 iinds kort is er een zogenaamde kleurenpil in de handel waarmee edere doe-het-zelver, winkelier of beroepsschilder zelf elke tint verf lie hij wenst, kan mengen. Er zijn 720 kleurvariaties. let nieuwe kleurmengsysteem, onder de naam Color-Herbol, werkt ils volgt: Met behulp van een stalenkaart wordt nauwkeurig de lèwenste kleur gekozen. Elke van de 720 tinten heeft een aparte etter/cijfercode, die correspondeert met een mengrecept, dat de jebruiker van de winkelier ontvangt in de vorm van één of meer deurenpillen. Die pillen zijn eigenlijk kleine zakjes geconcentreerde tleurpasta in de drie basiskleuren rood, geel en blauw plus zwart in in precies afgemeten hoeveelheden van 2,5, 10, 40 en 80 gram. [odra de pillen in muurverf worden gedompeld lossen zij, met de lerpakking (dus schone handen) binnen een kwartier op en het vrijgekomen kleurmiddel wordt dan door goed roeren met de verf jemengd. Zo ontstaat precies de gewenste kleur. 3ij 90 procent van de 720 kleurmogelijkheden kan Color-Herbol worden gemengd met een witte muurverf op waterbasis van elk merk van behoorlijke kwaliteit. Voor de overige is een speciaal soort verf nodig. Volgens de fabrikant zijn de kleurpillen weer- en lichtbesten- dig. Het mengen kost niets. In de meeste gevallen is daarom deze methode vier procent goedkoper dan verf uit de mengautomaat. Het lijkt erop dat de fabrikan ten van levensmiddelen met grote borden voor bun hoofd lopen. Dit is gebleken uit een onderzoek van het levensmid delen vakblad „Distrifood". De huisvrouw staat steeds kritischer tegenover alles wat als nieuw in de rekken staat. De fabrikant schijnt daarvan echter nog steeds niet over tuigd te zijn en blijft de markt bombarderen met aller lei nieuwe of quasi-nieuwe ar tikelen. Maar daarvan trekt de huisvrouw zich weer niets aan. „Laat maar doen" schijnt zij te denken en laat die nieu we artikelen voor wat ze zijn. Met als gevolg dat al die nieu we produkten een heel grote kans lopen te mislukken. Vo rig jaar jubelde de supermarkt maar liefst 248 keer „Nieuw!" Zegge en schrijve één artikel werd bijzonder op prijs ge steld: Het chocoladeprodukt Raider van Mars. Dat is dan bovendien een verslechtering ten opzichte van 1975 toen nog vijf „nieuwe" artikelen van de 206 als een doorslaand succes mochten worden betiteld. In dat jaar werd 25 procent van de nieuwe artikelen door de winkelier als matig succesvol beschouwd, vorig jaar was dat nog maar 20 procent. Hetgeen betekent dat vier op de vijf produkten het niet heeft ge haald, en dat de rest, op één artikel na, slechts matig goed verkocht werd. Met andere woorden betekent dat, dat de fabrikanten kram pachtig proberen een nieuw stukje van de markt te verove ren door allerlei nieuws te brengen, nieuws echter dat door de klanten niet wordt gewaardeerd. Dat men dat probeert is natuurlijk niet zo erg, ware het niet dat het han denvol geld kost, hetgeen weer op de klant wordt verhaald via de andere, goedlopende artike len van de bewuste fabrikant. Om een beetje te bezien wat al die flops van vorig jaar hebben gekost moet men be denken dat voor de voorberei ding van nieuwe artikelen be dragen tussen de één en drie ton nodig zijn. Afhankelijk van de hoeveelheid reclame die men er voor maakt (test verkopen, introductie-acties, advertenties, televisiespots en andere verkoopactiviteiten binnen en buiten de winkels) komen daar nog eens bedra gen bij die variëren van enkele tonnen tot zelfs miljoenen gul dens. Vorig jaar bereikten der- Talloze produkten, maar toch komt er steeds iets „nieuws" bij. tig van dit soort bedragen-ver slindende artikelen niet eens de winkel, laat staan de klant, die er echter toch voor moet opdraaien. En dat kan niet anders worden aangeduid dan met het woord slordig, Het zijn overigens niet alleen de kleine fabrikanten die pro beren met stunts het hoofd boven water te houden en die stunts zien mislukken. Ook su per-fabrikanten als Unilever laten regelmatig steekjes val len. Terwijl dit soort concerns toch zéér bekwame mensen in dienst heeft voor reclame en verkoop. Om maar een paar van de mislukkingen van Uni lever te noemen: Unox-bouil- lon in tubes, Era voor de kof fie, Becel vleespastei, Royco linzensoep en Calvé de Betuwe nassisaus. Winkeliers weten bovendien nog te vertellen dat de Jolly-toetjes het hebben moeten afleggen tegen de Mo- na-toetjes van CMC-Melkunie. Van onkunde kan dit soort concerns toch niet worden be schuldigd. .Men schijnt zich echter te weinig te realiseren dat de markt verzadigd raakt. Bovendien schijnt men niet goed in staat om nog werkelijk nieuwe artikelen op de markt te brengen. Maar naarmate ae concurrentie op de levensmid delenmarkt verscherpt neemt ook de stroom nieuwigheden toe. Het is nu eenmaal een economisch moeilijke tijd en dat leidt ertoe dat men pro beert elkaar stukjes van de markt af te snoepen. Maar ook de klant vindt dit een dure tijd en laat zich niet gauw meer verleiden tot het aanschaffen van allerlei nieuwe zaken. Bo vendien is hij steeds kritischer geworden. En daardoor heb ben veel nieuwe produkten geen enkele kans van slagen. Waar blijft de prijsverlaging valium en librium? Wie gedacht had valium en li brium goedkoper te kunnen krij gen nadat minister Lubbers van Economische Zaken ruim zes weken geleden een prijsverla ging verplicht heeft gesteld, komt bedrogen uit. De prijsverlaging van gemiddeld 25 procent die de bewindsman aan de geneesmiddelenfabrikant Hoffman-La Roche heeft opge legd is nog steeds niet tot stand gekomen, zo heeft de Consu mentenbond geconstateerd. Hoffmann-La Roche heeft aan de groothandel nog steeds geen nieuwe prijzen bekend gemaakt, heeft trouwens ook geen valium en librium meer aan de groot handel geleverd. Men schijnt eerst de oude voorraden te moe ten wewerken tegen oude prij zen. Dat is dan weer een voor beeld van het bekende probleem dat men bij prijsverlaging eerst de voorraad moet wegwerken, terwijl die voorraad bij prijsver hoging geen enkele rol speelt. Dan komt er gewoon een nieuw prijsje over het oude etiketje heen. De Consumentenbond heeft er bij de minister van Eco nomische Zaken op aangedron gen maatregelen te treffen die de prijsverlaging ook voor de con sument effectief maken. nder kans op its rijbewijs HAAG (ANP) De Duit- rerheid gaat paal en perk ;n aan het door Nederlan- behalen van Duitse rijbe- :n. nu toe was het voor aan- ide automobilisten, die in and zjn gezakt, mogelijk op «nvoudige wijze een Duits wijs te behalen en dat later in te wisselen voor een rlands rijbewijs. Men hoef- lechts een zogenaamde vas- poongelegenheid te hebben »n Duitse gemeente. Duitse Verkehrambt heeft neegedeeld: „Als wij te we- komen dat iemand zich hier en „vestigt" om een rijbewijs len, verlenen wij geen me- ühg". ijk van man t water haald STERDAM (ANP) - Uit het er bij het Centraal Station Lmsterdam is het lijk opge ld van de 45-jarige luxem- jer R. L. Bleij uit Differ- ge. De doodsoorzaak is nog precies bekend. rlopig neemt de politie aan het slachtoffer te water is lakt en verdronken. Omdat lichaam verwondingen ver- ït zal sectie worden verricht vast te stellen of deze ver dingen voor of na de dood de man zijn ontstaan. incert Shadows Ingres gebouw Haag Met de toenemen- belangstelling voor de mu- uit de jaren '50 en '60 is de groep de Shadows, één de meest prominente groe- uit die tijd, opnieuw naar top opgeklommen. Deze iep geeft vrijdagavond 14 ok- ler een exclusief concert ir Nederland in het Haags igresgebouw. Shadows treden zowel voor na de pauze op in de van Isher bekende samenstelling, nk Marvin, solo-gitaar; Bruce ilch, slaggitaar; John Farrar, igitaar en Brian Bennet, ims. Verscheidene van hun die destijds bekend werden, jrden gespeeld. urmaamse nderscheidingen oor lederlandérs &GENINGEN (ANP) - Met t oog op het staatsbezoek dat esident Ferrier van Suriname ae week aan Nederland zal engen heeft de Surinaamse Sering een aantal Nederlan- ers onderscheiden met de „ere- tie van de Palm". In Surina- zelf is deze onderscheiding *8 niet uitgereikt eerste twee onderscheidin- 8n van de ere-orde van de 8kn zullen dinsdag door een mbtenaar van het ministerie buitenlandse zaken worden ^gereikt aan burgemeester mr. van Huis van Wageningen en )r°f H. C. van der Plas, rector- nagnificus van de landbouwho- Seschool in Wageningen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het leefklimaat in de Nederlandse huizen van bewaring moet drastisch verbeterd worden. De gedeti neerden die daar veelal verblijven in afwachting van hun veroordeling en overplaatsing naar een gevangenis, moe ten meer rechten krijgen, een betere begeleiding en meer contacten met de buitenwereld. Anderzijds dient ook de positie en werksituatie van de bewaar ders verbeterd te worden. Dit zijn in het kort de aanbevelingen die de minister van Justitie vanmiddag heeft ontvangen van een vier jaar geleden inge stelde commissie die tot taak had het kabinet adviezen te geven omtrent doel stelling en functie van de huizen van bewaring. Deze commissie, die onder voorzitter schap stond van prof. mr. W. F. C. van Hattum, voormalig vice-president van het Haagse gerechtshof, vindt dat er zo min mogelijk schade moet worden toege bracht aan de gedetineerden, die in een huis van bewaring verblijven. „De gang van zaken moet er zo veel mogelijk lijken op die buiten de inrichting. Beperkingen die verdergaan dan voor de opsluiting absoluut noodzakelijk is, zijn onaan vaardbaar", aldus de commissie in haar eindrapport. Met het oog op bovenge noemd uitgangspunt heeft de commissie onder meer de volgende voorstellen ge daan: De gedetineerden moeten worden on dergebracht in leefeenheden van hooguit 12 personen, die op eenzelfde afdeling worden ondergebracht en waarbinnen de bewegingsvrijheid zeer ruim is. Om redenen van juridische en psycho logische aard is het noodzakelijk een scheiding aan te brengen tussen veroor deelden en onveroordeelden, welke laat- sten in de huizen van bewaring veruit in de meerderheid zijn. In beginsel dient iedere gedetineerde over zijn eigen geld te kunnen beschik ken middels een rekening-courant bij de administratie. Evenals iedere andere burger moet een gedetineerde aanspraak kunnen maken op allerlei vormen van hulpverlening. De hulpverleners (medici, geestelijke verzor gers, psychologen, maatschappelijk wer kers, juristen etc.) moeten gemakkelijk bereikbaar en beschikbaar zijn. Een aan tal hulpverleners moet vast aan de inrich ting verbonden zijn. Daartoe dient ook een jurist te behoren omdat de commissie is gebleken, dat aan rechtsbijstand in aanvulling op die van de advocaat van de gedetineerde grote behoefte bestaat. De arbeidstijd van gedetineerden moet worden teruggebracht tot een halve dag. De rest van de dag moet worden besteed aan activiteiten als vorming, lichamelijke oefening, sport en recreatie. Het contact met de buitenwereld moet worden bevorderd. Er dient voldoende aanbod te zijn van kranten, tijdschriften, radio en televisie en in beginsel moet iedereen tot een gedetineerde worden toegelaten met wie hij gewend was om te gaan. Het toezicht op individuele be zoeken moet zoveel mogelijk afgeschaft worden, zodat de gedetineerde ook moge lijkheden heeft tot intieme contacten. Censuur op brieven moet worden afge schaft. Ook vrij telefoneren is wenselijk. Wat het personeel van de huizen van bewaring betreft merkt de commissie op, dat er voor hen meer mogelijkheden tot inspraak in het beleid moeten worden geschapea Regelmatig overleg met in te stellen gedetineerdencommissies is even eens aan te bevelen. Het opleidingsniveau van de bewaarders moet worden verbe terd. De commissie denkt daarbij aan een middelbare beroepsopleiding voor inrich tingswerk. Ook zullen er meer vrouwelij ke personeelsleden moeten worden aan gesteld. Op den duur moet de salariëring van het personeel van huizen van bewa ring worden verbeterd. Dit geldt ook voor de mogelijkheden tot individuele positieverbetering. Tenslotte stelt de commissie voor, om de maximum-capaciteit van huizen van be waring in geen geval de 120 gedetineer den te boven te laten gaan. Huizen van bewaring, die alleen nog maar overdag worden gebruikt als tijdelijke opvang van gedetineerden (zoals om. in de ar rondissementen Groningen en Zwolle het geval is) moeten weer als volwaardige inrichting worden heropend. DEN HAAG (ANP) De Algemene Vereniging van Neder landse Militairen AVNM vindt dat de 425 dienstplichtigen die teveel zijn opgeroepen, een schadevergoeding moeten krijgen. De 426 hebben zich volgens de ANVM namelijk niet kunnen inschrijven voor een studie, of hebben geen werk. Het ministerie van defensie heeft voorgesteld een deel van hen de keus te laten: buitengewoon dienstplichting te worden of over twee maanden weer op te komen, waarbij deze twee maanden op de diensttijd in mindering worden gebracht. De ANVM is het er niet mee eens dat de commandanten bepalen wie voor welke oplossing in aanmerking komen, en wie niet. UTRECHT (ANP) In het Sint Radboud- ziekenhuis in Nijme gen is dit weekeinde een buitenlandse pa tiënte opgenomen van wie wordt ver moed dat ze cholera heeft. Een onderzoek, waarvan de uitslag nog niet definitief bekend is, zal moe ten uitwijzen of dat inderdaad het geval is. Inmiddels wordt zei wel verpleegd „alsof ze cholera heeft", zo zei een woordvoerder van het ziekenhuis. Hij wilde geen nade re mededelingen doen over haar natio naliteit of over het land waar ze de ziek te kan hebben opge lopen, maar naar ver luidt gaat het om een Turkse. Van de kant van het ministerie van Volks gezondheid worden evenmin nadere me dedelingen verstrekt. Een woordvoerder van het ministerie zei wel, dat er geen aan leiding is tot bezorgd heid over het moge lijk uitbreken van een cholera-epidemie in ons land'. „De kwa liteit van de medi sche zorg en de situa tie met betrekking tot de hygiëne en de be handelingsmogelijk heden zijn van dien aard,, dat er geen en kele reden is tot on gerustheid". Het ministerie heeft ook geen speciale maatregelen geno men in verband met 'de cholera-epidemie die momenteel woedt in enkele landen in het Midden-Oosten. Verklaring over ontsnapt gas ongenuanceerd BERGEN OP ZOOM (ANP) - Het gemeentebestuur van Hal steren is er verbolgen over dat General Electric Plastics B.V. in Bergen op Zoom, ondanks be loften, de omwonenden van het bedrijf niet heeft gewaarschuwd bij de methyleenchloride-ont- snapping. Hierbij kwam zater dagmiddag 1500 kg van dit gas in de vrije lucht. „De ongenuan ceerde verklaring dat er geen sprake is geweest van gevaar voor de volksgezondheid vinden wij zeer voorbarig, te meer daar onze conclusie is gebaseerd op metingen van apparatuur van het bedrijf, dat inmiddels zijn laatste restje veitrouwen heeft verspeeld", aldus het gemeente bestuur. Goud voor James Last Driewerf goud voor James Last, rechts op de foto, die gistermiddag in een Amsterdams hotel drie gouden platen kreeg aangeboden voor zijn Ip's „Polka Party 1", „Beach Party 1" en „Rusland zwischen Tag und Nacht". In zijn handen heeft hij muziekcassettes van „James Last op klompen" en „In concert", ook al goed voor goud. Hij kreeg e.e.a. van zijn platenvertegenwoordigers. links. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De leraren trekken eerder een muur op-dan dat zij er met de rug tegenaan staan. Dat is de indruk die minister Van Kemenade (Onderwijs) heeft van de gang van zaken rond de lerarensalarissen en wat daarover van de kant van het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) wordt betoogd. In antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden mevr. Ginjaar- Maas en Evenhuis zegt hij de voor vrijdag aangekondigde acties van het NGL in hoge mate te betreuren met name omdat ze nadelig zijn voor leerlingen en aankomende leraren. De minister kondigt aan indien noodzakelijk alles te doen wat hij kan om die nadelen te voorkomen. Volgens Van Kemenade zijn de aangekondigde acties van het NGL geen gevolg van het beleid van de minister. In zijn ant woord aan de Kamerleden geeft hij een overzicht van de salaris- senkwestie in het georganiseerd overleg. Sinds 1 december 1975. De bewindsman herinnert er aan dat ook het NGL herhaalde lijk heeft betoogd dat het niet zozeer gaat om de verlaging van de aanvangssalarissen van lera ren. Het zou bij de geplande acties meer gaan om het (ont breken van) overleg als zodanig en vrees voor algemene afzon derlijke salarisverlagingen voor leraren. Dit laatste is echter in het geheel niet aan de orde, aldus de minister. In het najaar zal onder meer van gedachten worden gewisseld over het over leg over de arbeidsvoorwaar den. Van Kemenade schrijft dat hij dit gesprek wenst omdat ook hij problemen heeft met de overlegsituatie (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De Federatie Nederlandse Vakbeweging waar deert bet door minister Boersma ingediende wetsontwerp betref fende openbaarheid van inkomens als een stap in de goede richting maar ook niet meer dan dat. Zij heeft dit gisteren geschreven aan de Tweede Kamer. De FNV heeft hetzelfde be zwaar als het CNV al eerder kenbaar maakte, namelijk dat het wetsontwerp een beperkte reikwijdte heeft. Het ontwerp heeft namelijk slechts betrek king op inkomens uit arbeid, inkomens uit kapitaalbezit wor den buiten schot gelaten, terwijl wat de zelfstandigen en vrije beroepsbeoefenaren betreft de werkingssfeer van de wet voor alsnog tot bepaalde groepen wordt beperkt. De FNV heeft nog eens duide lijk gemaakt, dat inkomensver schillen in een maatschappij met gelijkwaardige mensen niet zonder meer vanzelfsprekend zijn. Inkomensverschillen moe ten openlijk bediscussieerd kun nen worden. Maar dan moet er ook inzicht zijn betreffende de feitelijke situatie. Dat is er niet en daarom is een inkomensbe leid tot dusver nog in de goede bedoelingen blijven steken, met name wat betreft de zelfstandi gen en vrije beroepsbeoefe naars. Wat de inkomens uit kapitaalbe zit betreft moet niet alleen een meldingsplicht worden inge voerd voor uitgekeerde dividen den, maar ook andere uitkerin gen uit de winst, zoals tantie mes. En naast de beloningen van commissarissen van ven nootschappen zullen ook rap porten moeten verschijnen over beloningen op grond van advi seurschappen. Hulppost voor dronken mannen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Dronken mannen die tot voor kort in Amsterdam ter ontnuchtering werden overgebracht naar het politiebureau, krijgen binnen- Jellinek-kliniek. De hulppost zal waarschijnlijk nog voor de zomer van 1978 in gebruik kun nen worden genomen. Aan de hulppost zal ook een behande lafdeling worden verbonden kort gelegenheid hun roes uit te voor mensen die niet van alco- slapen in een nieuw consulta- hol kunnen afblijven, tiebureau van de Amsterdamse

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9