Gemeentebestuur maakt mij bestaan onmogelijk^ CRM bezorgt Leiderdorp financiële meevaller ~s Raadhuisbouw maakt ingrijpende operatie i Noordwijk noodzakelij nu Beveiliging kruispunten Voorsehoteiy Snelschaken in Oegstgeest Oranjefeesten in Voorhout Jaar cel voor brandstichter VERBITTERDE BLOEMIST PIET BAARS UIT LISSE: ,'r!! 3,5 TON VOOR WIJKGEBOUW ZIJLKWARTIER LEIDERDORP - Voor de bouw van de multi-functionele wijkacconunodatie in het Zijl kwartier is het ministerie van CRM bereid een subsidie van 350.000,— te verstrekken. Van avond komt de gemeenteraad van Leiderdorp in een extra vergadering bijeen om de plan nen te bespreken. De subsidietoezegging blijkt een enorme financiële meevaller te betekenen, omdat bij de voorbe reiding van de plannen tot dus ver rekening was gehouden met een subsidie van ongeveer Bromfietsrovers aangehouden NOORDWIJK De recherche heeft een viertal jongelui uit Amstelveen gearresteerd, die er van verdacht worden enkele weken geleden een jeugdige ambtenaar uit Lisse van zijn fonkelnieuwe Yamaha-brom- fiets te hebben beroofd. Het groepje jongens in de leef tijd van vijftien tot zeventien jaar reed de ambtenaar en zijn vriend op het fietspad door de duinen tussen de Langevelder- slag en Zandvoort idem en dwongen hen tot afstappen. Bij het daarop volgende handge meen werd de Lissenaar afge tuigd en wisten, de daders de sleutels van de brommer te be machtigen. Vervolgens reden zij op de bromfiets weg. Thuis werd het voertuig ge sloopt, maar bij het verhandelen van de onderdelen lekte de be roving uit. Door tussenkomst van rechercheurs van de politie Amstelveen kon het criminele kwartet toen worden ingere kend. 200.000,—. Zoals bekend ont moetten de oorspronkelijke plannen vrij onverwacht verzet tijdens de behandeling in een gezamenlijke vergadering van een viertal raadscommissies op 22 augustus j.l. Verschillende raadsleden waren toen bevreesd dat de plannen voor de bouw van een bibliotheek in het Win kelhof te veel in verdrukking zouden komen. Voorts waren er bezwaren tegen het onderbren gen van de buurtvereniging Zijl kwartier en de Volksuniversiteit K. O. afdeling Leiderdorp in een gebouw. Het beheer vormde een moeilijk punt. Het college schrijft aan de raad dat het heeft nagegaan of er voor het onderdak brengen van de buurt vereniging Zijlkwartier alterna tieve oplossingen mogelijk wa ren. Een eigen gebouw voor de vereniging acht men niet moge lijk omdat dan de rijkssubsidie komt te vervallen. Het college is er van overtuigd dat, indien het „Zijlkwartier" niet op korte termijn wordt ge holpen, deze vereniging zijn be staansrecht verliest. Reeds nu is er ledenverlies door gebrek aan activiteiten. Voor het beheer van de wijkaccommodatie denkt men een commissie op grond van artikel 61 van de gemeente wet, waarin behalve de gebrui kers ook de gemeente zitting heeft. Met de uiteindelijke subsi dietoezegging hoopt men ook de financiële problemen overwon nen te hebben. Een voorwaarde van het ministerie om voor deze subsidie in aanmerking te ko men is dat omstreeks 1 oktober met de bouw wordt begonnen. De plannen voorzien in de bouw van een gymnastieklokaal an nex wijkgebouw. RIJNSBURG De toneelgroep 't Centrum geeft vanavond een toneeluitvoering in de Petra- kerk. De regie van de komische thriller „trammelant in Duin en strand" is in handen van Jan van Nieuwkoop. Het toneelstuk dat om 20.00 uur begint, wordt opgevoerd ter gelegenheid van de startweek van het gerefor meerde jeugdwerk. De toegang sprijs bedraagt 2,50 gulden. RUNSBURG De vrouwen- club „Rijnsburg" houdt op woensdag 14 september een bij eenkomst in samenwerking met het Productschap voor Groente en Fruit Het programma dat om 20.00 uur begint bestaat uit films, dia's en het proeven van groentehapjes. Een verloting maakt deel uit van het program ma. Toegang is gratis. VOORSCHOTEN De project groep „Zaterdagavond" houdt 17 september een talentenjacht in de Voorschotense „Lindehoe ve" Tussen de amateurs door treedt zanger Armand op. Voor zitter van de jury is Sjef van Oekel. S ASSEN HE IM De vereniging van postzegelverzamelaars, af deling Sassenheim houdt van avond 13 september haar eerste ruilbeurs van het nieuwe sei zoen. De bijeenkomst die in „Ontmoeting" wordt gehouden, begint voor de jeugd om 19.00 uur, volwassenen zijn vanaf 20.00 uur welkom. Zaterdag 17 september is er een ruildag van postzegels en munten. Aanvang 10 uur. KATWIJK De spreekuren van de CNV-bonden in Katwijk zijn veranderd. De Hout- en Bouwbond van het CNV houdt spreekuur op elke eerste maan dag van de maand van 19.30 tot 20.30 uur in het Jeugdhuis aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee. De Vervoersbond houdt el ke eerste donderdag van de maand spreekuur van 20.00 tot 21.00 uur. Elke tweede maandag van de maand houdt het NCBO spreekuur van 19.30 tot 20.30 uur en op elke vierde maandag van de maand houdt de indus triebond van het CNV spree kuur van 19.00 tot 20.00 uur. De spreekuren worden alle gehou den in het Jeugdhuis. KATWIJK K O start zijn activiteiten in Katwijk op don derdag 15 september met een „Israël Sjalom"-avond. Het in ternationaal folkloristisch dan sensemble Achalay, het Israë lisch koor Sjalom en de volk sliedzangeres Maria Laulaa brengen een feestelijk en boeiend zang- en dansprogram- ma. De avond wordt gehouden in Tripodia en begint om 20.15 uur. Entree 6,50; inschrijvers van K O en 65-plussers beta len 5,50. DINSDAG 13 SEPTEMBER 1977 PAGl VOORSCHOTEN. - Om de kruispunten Veuraeweg-Pape- laan en Leidseweg-Mozartlaan veiliger te maken moet een aan tal maatregelen getroffen wor den, zoals het verminderen van de snelheid. De voorzitter van de commissie voor de finan ciën, wethouder W. Os ter baan denkt daarvoor 60.000, nodig te hebben, maar slechts 50.000 is in het beleidsplan voor 1977 opgenomen voor de beveiliging van kruispunten. Nu wil het geval dat indertijd een voorstel met betrekking tot parkeerplaatsen bij de Nuts- school het niet heeft gehaald en de 10.000,- die daar mee ge moeid zijn wil de wethouder nu voor de kruispunten besteden. De commissie financiën wilde gisteravond hier toch wat pro test laten horen en drs C. Meers hoek meende: ..Dit is ook een manier om ruimte te maken. Eerst komt u met een onzinnig en doldwaas parkeerplan dat er nooit doorkomt en dan zegt u: we houden geld over". De veilig heid van met name schoolgaan de kinderen stelt dit administra tieve gerommel volledig in de schaduw en de wethouder kan in de volgende vergadering dan ook op de steun van de raad rekenen. De plannen om tot restauratie van het Ambachts- en Baljuw huis te komen zouden met een beetje goede wil onderhand ook wel onder monumentenzorg ge plaatst kunnen worden, en het ziet er niet naar uit dat op korte 'termijn iets opzienbarends zal plaatsvinden. De comi heeft een brief van CRM vangen over deze restaura hoewel de wethouder de onduidelijk noemde, hadd culturele commissie ii der stadium en de heer J. 1 (PPV) er minder moeite Hun conclusie luidde dat niet wil betalen. Visser 1 met het alternatief om maar het ministerie van huisvesting aan te Voorwaarde is dan wel d gebouwen bewoonbaar moeten worden. De commissie ging akkoon het voorstel voor een voort dingskrediet van 40.000,- te hoeve van de renovatie vai woningwetwoningen in de fessoren buurt van de Vlietv NOORDWIJK Het besluit van de gemeenteraad om een nieuw raadhuis te bouwen op het parkeer terrein naast het huidige pand, heeft voor de kom van Noordwijk-Binnen vergaande consequenties. Dit bleek gisteravond in de vergadering van de verkeerscommissie waar men uitvoerig van go- dachten wisselde over een eerste aanaet naar een verkeerscirculatieplan. Aan het besluit tot raadhuisbouw verbond de gemeenteraad destijds de conditie, dat eerst zou worden onderzocht, welke gevolgen de Situering van het project zou hebben voor het verkeer in het centrum van het dorp. Ten behoeve van de bouw moest namelijk de grootste parkeerplaats in de kom worden opgeofferd en voor vervangende parkeerplaatsen diende elders in het centrum ruimte te worden gevonden. Bovendien zou de vestiging van Digros op de bouwplaats tussen Kerkstraat en Zeestraat extra-parkeervoorzienin gen noodzakelijk maken. Het creëren van parkeergelegenheden en het ont sluiten van de Kerkstraat als voornaamste winkel gebied vereiste het maken van doorbraken in het dorpsgedeelte tussen Zeestraat en Van Limburg- Stirumstraat. Daartoe zullen panden en gronden moeten worden aangekocht en het geheel belooft niet alleen een ingrijpende, maar ook kostbare operatie te worden. De vraag ligt voor de hand of raadhuisbouw elders in de gemeente geen voordeliger oplossing zou zijn. De keuze van een andere bouwplaats is echter niet zo eenvoudig als het lijkt Over de plaats van een nieuw raadhuis is in de loop van tientallen jaren al heel wat te doen geweest Een en ander maal gingen de reeds gekozen bouwplaatsen weer van de baan. Zo liepen de emoties indertijd hoog op, toen de raad besloot tot bouw op het terrein van Sans Souci aan de Prins Hendrikweg en de Binners te hoop liepen om het raadhuis voor hun dorpskern te behouden. De plaats van het raad huis vormde toen zelfs de inzet van de verkiezings strijd. Geen wonder dat de gemeentebestuurders huiverig zijn om zelfs maar te denken aan een andere bouwplaats, nu de keuze uiteindelijk is gemaakt Inmiddels dringt de tijd. De NZH houdt er rung mee, dat in mei volgend jaar de nii busroutes kunnen worden gereden. Deze z vrijwel geheel over de hoofdverkeersbanen g worden. Hierover sprak men in de commissi gadering z'n voldoening uit, want de situat de kom van het dorp is, mede door het busvei langzamerhand onhoudbaar geworden. De bes kingen met de NZH zijn rond en het plan thans ter goedkeuring bij de rijksverkeersini tie. Daarna zal de gemeenteraad zijn fiat moeten geven. Medio volgend jaar zal ook de Digros-vesti geopend worden. Zij zal moeten bijdragen to inblazen van nieuw leven aan de Kerkstraat dit tenminste nog lukt Het ene bedrijf na andere in deze straat sluit z'n deuren. 0| sluiting van het café-restaurant „Flora", volg( bloemenmagazijn Flora, rijwielhandel Van gaat dezer dagen ook dicht en ook de reeds ouds bekende zaadhandel P. Vink en Zn. binnenkort volgen. Met het oog op het verkeerscirculatieplan h ambtelijke deskundigen een inventarisatie maakt van hetgeen aanwezig is en van dal wat in de toekomst noodzakelijk zal zijn. resultaten van hun onderzoek en de daaruit v vloeiende conclusies zijn in een indrukwek rapport van vele bladzijden vastgelegd. Uitvi werd in de commissie gediscussieerd over volgen procedure om het verzamelde materi beleidsdaden om te zetten. Het resulteerde in mandaat aan de onderzoekers om met voorst* te komen voor het toekomstige beleid vanr adviserende commissie en het college. Als e komt de busroute aan bod, als tweede de veria situatie in het centrum van Noordwijk-BVnnei als derde punt de noord-zuid-verbinding tu Northgo-dreef en Beeklaan. Besloten werd da^ de gemeenteraad voorstellen van deze strek zullen worden gedaan. Zo spoedig mogelijk zal ook worden begonnei de bestudering van de situatie in de Hoofds mede met het oog op het binnen afzienban te realiseren saneringsplan voor het „Stille OEGSTGEEST Met een grote sc haaksimul taan gegeven door wereldkampioen snelschaker Alex MOnninghof worden van avond om zeven uur de lus trumfeesten rond het tienjarig bestaan van winkelcentrum de „Lange Voort" geopend. Schaa kt iefhebbers kunnen zich mel den in een grote feesttent welke langs de Irislaan is verrezen. Men is van plan om gedurende de verdere week het tweede lus trum uitbundig te vieren met o.m. een kinderkennis en een bingo gepresenteerd door Kees Schilperoort bekend van de KRO. Dit laatste is speciaal voor de ouderen. Tijdens de Bingomiddag wordt opgetreden door wereldkampioen accordeo nist Henne Langeveld en drum mer Wim Schram a Voorts is er woensdagmiddag een filmmiddag voor de jeugd. Donderdagavond krijgt Oegst geest de nodige decibellen te verwerken van een muzikale stertocht waaraan vier muziek korpsen medewerking verlenen. Rond half acht wordt in het winkelcentrum een speelplas- tiek onthuld dat door het be stuur van de Stichting Winkel centrum Lange Voort wordt aangeboden aan de gemeente. Vrijdag en zaterdag is er naast de kermis een grote feestin met tal van attracties o.m. optreden van een volksd groep uit Katwijk en een i tal concerten te geven doo „seventy-five-seven" Dixiel band. Op het plein voor het torei aan de Lijtweg wordt een tiekmarkt gehouden. Het wordt besloten met demons ties kunstzwemmen zwembad Poelmeer, zate: namiddag. Dit zal gelijk pla vinden met het slot van I Nationale Zwem vierdaagse ke vanaf heden tot en met za dag in Poelmeer plaatsvindt Tijdens de nationale zwem\) j daagse wordt in Poelmeer,v de zgn. ligweide, een voetl d wedstrijd gespeeld door a Oegstgeest en de Lange Va i boys. Scheidsrechter is Lout Ravens. Aanvang: morgenav4 d 19.00 uur. d Eep extra verrassing voor! s jeugd is de komst van het 11 g dercircus Atleta uit Warme» h Dit circus treedt zaterdags g dag op in de grote feesttent l de Irislaan. g Het stichtingsbestuur van n e keicentrum Lange Voort if r pieert donderdagavond om uur eveneens in de grote iè tent. c Vrijdag 16 september koine: kinderen aan de beurt In parochiehuis van Marian t denaar wordt een voorstel voor kleuters gehouden. De I lingen van basisscholen d mee aan tal van spelen di< het hele dorp georgani* worden. Zaterdag 17 septen vindt de zesde Oranje-fan) tocht plaats: gestart wordt sen 9 en tien uur 's morj vanuit het Oranjecentrum, rest van de dag staat in teken van talrijke leuke sp voor zowel volwassenen als deren. VOORHOUT Deze week viert Voorhout de jaarlijkse „Oranje- najaarsfeesten". Gisteravond speelde een groot aantal deelne mers in dit verband een „Oranje bridge-drive" in het parochie huis. Woensdagavond wordt er vanaf halfnegen geklaverjast. Burgemeester M. Th. van de Wouw opent de officiële feeste lijkheden pas donderdagavond; hiertoe wordt de aanzet gegeven door een grootse lampionnenop- tocht door het hele dorp. Hierna treden tal van dans- en majoret- tegroepen op tegenover Huize St Agnes aan de Herenstraat LEIDERDORP/DEN HAAG Twaalf maanden celstraf waar een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jf alsmede psychiatrisch toezicht Tot dit vonnis kwam de Haa politierechter gisteren in de zaak tegen een 24-jarige InwonerJ Leiderdorp, die brandstichting had gepleegd. De Leiderdorper had in een woning aan de Beatrixstraat in keuken brand gesticht Het vuur bedreigde enkele slapende ltir ren in een nabijgelegen vertrek. De kinderen konden tijdig won gered, de schade beperkte zich tot de inboedel. De rechtbank kw tot de veroordeling na een psychiatrisch rapport te hebben U maken. REGIO LEIDSE COURANT Circus in Leiderdorp en Wassenaar LEIDERDORP/WASSENAAR Het Nederlandse circus Mikkenie slaat woensdag zijn tenten op in Leiderdorp. Op het Voordorp ter rein zullen 's middags om vier uur'en 's avonds om acht uur voorstellingen worden gegeven. Donderdag en vrijdag staat de circustent in Wassenaar waar op beide dagen om kwart over vier en acht uur voorstellingen zullen plaatshebben. Mikkenie probeert tijdens een acht maanden durend toernee door Nederland het publiek te bewijzen dat het circus nog steeds bestaansrecht heeft. „De mensen missen op de tv wel de typische circussfeer", vindt de circus-directie. „Het oorverdovende gebrul van leeuwen, de spanning tijdens het trapezenummer en het trillen van de grond onder het gewicht van 16 olifanten po ten moet je aan den lijve ondervinden". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIII Het duo Lourador uit Portugal (Van een onzer verslaggevers) LISSE „Voor Jan Ponsioen doen ze alles om het hem naar de zin te maken en ik moet maar zien dat ik het hoofd boven water houd." Dit zijn de verbitterde woorden van bloemist Piet Baars op wiens grond vorige week de laatste hand gelegd werd aan het huis van Ponsioen. Voor de gemeente Lisse betekent dit het einde van een 23-jarige oorlog met de Lissese zonder ling. Piet Baars ziet echter een dikke streep geplaatst door de uitbreidingsplannen van zijn tuincentrum. Vorige winter werd duidelijk dat de 55-jarige kluizenaar Jan Ponsioen niet langer in zijn huisje aan de Roversbroekdijk kan blijven wonen. Het op trekje is ernstig verzakt en gedeeltelijk ingestort Verwar ming en stromend water ont breken al geruime tijd en het dichtslaan van de deur blijft een riskante zaak. Het bleek echter voor de gemeente geen gemakkelijke opgave om voor de verwoede verzamelaar een ander onderkomen te vinden. In overleg met Jan werden uiteindelijk een houten nood woning en een schuur ge bouwd naast het tuincentrum van de Heer Baars aan de Roversbroekdijk. Kassen Enkele jaren geleden wilde Piet Baars twee kassen aan zijn bedrijf toevoegen. Een naast het bedrijf gelegen stuk je land, toebehorende aan de vader van Piet Baars, leek daarmee een ideale bestem ming gevonden te hebben. Uit breiding was volgens Piet Baars noodzakelijk om het hoofd te kunnen bieden aan de moordende concurrentie van andere tuincentra. De ge meente weigerde echter de bouwplannen goed te keuren. Ook de provinciale overheid dacht eerder aan een sanering dan aan een bebouwing van de Roversbroekdijk. De Heer Baars kon tegen zoveel protes ten niet op en het stukje land van Baars senior bleef onbe bouwd. „Toen mijn vader overleed verkocht de executeur van het testament de grond aan de gemeente en tot mijn grote verbazing mocht er toen ineens wel gebouwd worden," aldus de wanhopige onderne mer. Piet Baars neemt dan ook geen genoegen met de gang van zaken: „Ik stel mij zo spoedig mogelijk in verbin ding met een advokaat en dan tekenen we alsnog bezwaar aan tegen de gepleegde bouw. We hebben nooit de kans ge had om een bezwaarschrift in te dienen, de gemeente heeft z'n plannen nooit gepubli ceerd." Tot overmaat van ramp hoorde de Heer Baars gistermiddag op het gemeente huis ook nog dat er naast de nieuwe woning van Ponsioen een hondenkennel zal worden gebouwd. „Het is zeker nog niet genoeg dat we naar de resultaten van Jan's verzamel woede moeten kijken, nu moe ten we ook nog dag en nacht naar hondengeblaf luisteren," zo luidt het commentaar van omwonenden. Visie De Heer Mesman, wethouder van sociale zaken en huisves ting heeft een andere visie op de zaak:-„Piet Baars heeft het stuk grond een tijdje in pacht gehad en het vervolgens gru welijk laten verwilderen, we hebben er nu een betere be stemming voor." De aan de Roversbroekdijk gebouwde houten huizen zijn opgenomen in een provinciaal „keten-besluit". Dit houdt in dat de bewoners er uitsluitend tijdelijk mogen wonen, voor een periode van maximaal 5 jaar. De Heer Mesman vindt dan ook dat de bewoners beter een toontje lager kunnen zin gen: „Deze mensen wonen al 15 jaar aan de Roversbroek dijk. We hebben ze daar rustig laten wonen, terwijl we ze kunnen dwingen er weg te gaan. Het komt mij onwaar schijnlijk voor dat deze men sen bezwaar willen maken te gen de bouwplannen van de gemeente. Slapende honden De Heer Mesman bevestigde gisteren het gerucht dat er naast Ponsioen's woning een hondenkennel gebouwd wordt. „We bouwen er een huisje bij voor een man die nergens woonruimte kan vinden en we vinden het billijk dat deze man zijn honden kan meene men." De wethouder adviseer de verder de bewoners geen „slapende honden" wakker te maken. „Piet Baars heeft niet eens een vergunning om in die caravan naast z'n kassen te wonen." Piet Baars: „Ik neem een advocaat in de arm"

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4