Praatpaal voor werklozen VOOR PARKEERGARAGE Vijftig jaar Bonaventura m rE jj^anleg kabelnet wordt onderhands aanbesteed 5olitiek gedraai van PvdA-wethouder Neerlands Hoop Interieur Huis-aan-buis-collecte Het Prinses Beatrix Fonds boudt van 16 tot 25 september een huis-aan-buis-collecte in de gemeente Leiden ten bate van lichamelijk gehandicapten. Op de laatste dag van de collecte, een zaterdag, wordt er eveneens een straatcollecte gehouden. Het fonds besteedt de gelden hoofdzakelijk aan de aanschaf van gemotoriseerde vervoersmiddelen, vakan tiereizen, aanpassing van woningen en aan wetenschappelijk onderzoek. Vrijwillige collectanten kunnen zich opgeven bij de heer H. Henkes, Boisotkade 2a te Leiden, telefoon 120191 en bij de heer W. Downer, Van de Brandelerkade 4 te Leiden, jtelefoon 134580. Opening De heer L. F. Venderbos, plaatsvervangend directeur LMBO zal op donderdag 15 september om half drie de Bedrijfstech- nische School aan de Leidse Vondellaan 35 openen. Vanaf 13.00 uur is het mogelijk de school te bezichtigen. Menselijk organisme Het raadslid van de SGP/PG V-combinatie in de Leidse gemeenteraad, H. ft van der Meij, beeft afgelopen donder dag tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening gepleit voor een regeling voor bet parkeren door medewerkers van de Leidse universiteit Het raadslid wilde bet college van bestuur van de universiteit versoeken geen parkeerfaciliteiten meer toe te staan aan medewerkers die binnen een straal van £5 (tweeëneenhalf) kilometer van de universiteit wonen. Hij combineerde dit voorstel met de opmerking, dat de detaillisten in regenkleding daarbij bun omzet zouden kunnen vergroten. In bet stukje in de rubriek Allerleids, waarin één en ander werd weergegeven, stond vermeld een straal van twaalf kilometerReden voor bet raadslid om in de pen te klimmen en Allerleids te verzoeken één en ander recht te zetten. Dit om te voorkomen dat het voortbestaan van bet menselijk organisme die bij de burgerlijke stand geregistreerd staat onder de naam Van der Meij niet langer gewaarborgd zou z&i", zoals bet raadslid dit onder woorden bracht. Gronheid modeshow Stoffenspecialist Gronheid houdt dinsdag 20 september om acht uur een modeshow in de Leidse Stadsgehoorzaal. De show wordt gehouden in samenwerking met het tijdschrift „Neue Mode", toegangsprijs f 7,50, inclusief consumptie. Ge toond wordt zelfmaak-mode. Met tijdrovende parkeermoeilijkheden bij het Academiegebouw moet rekening worden gehouden. Ook bij de Leidse Universiteit is men zich pijnlijk bewust van de parkeerproblemen die zicb bij baar vestigingen in de binnenstad kunnen voordoen. In de aankondiging van een promotie met receptie is zelfs al de waarschuwing ingebouwd om vooral wat vroeger van buis te gaan met de auto wil men bet Academiegebouw tijdig bereiken. Als men de auto immers op een gegeven moment weet te parkeren (een prestatie op zicbzal mot inmiddels zover van de plaats van bestemming zijn afgedwaald dat alleen een flinke tijdrovende wandeling de automobilist zijn doel zal kunnen doen bereiken. Fotozaak Leiden is binnenkort weer een fotostudio rijker. Donderdag 22 september gaan voor het eerst de deuren van het pand Breestraat 141 open na een ingrijpende verbouwing. In het pand was voorheen Foto Jan Wolfslag gevestigd. Nu heeft fotostudio Rij term an b.v. er haar intrek genomen. Troef In het vormingscentrum voor jongvolwassenen „Troef' gaat 15 september een werkgroep ,Jjeiden" van start. De leden van deze werkgroep zullen zich de komende maanden bezig houden met alle zaken die de sleutelstad betreffen. Zij pillen interviews houden, excursies organiseren, sprekers uitnodi gen en films en dia's draaien. Het ligt in de bedoeling dat de leden van de werkgroep wanneer zij voldoende over Leiden aan de weet zijn gekomen, ook iets organiseren voor de andere leden van Troef in de sociëteit, waardoor de vergaarde kennis ook op anderen kan worden overgedragen. Belangstellenden voor de werkgroep kunnen zich nog opge ven bij Troef, Noordeinde 2a, Leiden, tel. 130494. De werk groep start donderdagavond om acht uur. Eerste steen Driftstraat De beer J. van der Laan zal op woensdag 14 september om 16.00 uur de eerste steen leggen in de Driftstraat ten behoeve van de bouw van 48 woningen (vervangende nieuw bouw) in de Kooi. De beer Van der Laan is secretaris van de woningbouwvereniging De Eensgezindheid, opdrachtge ver van bet bouwproject. Gitaarclub Ed Lelieveld gaat weer een gitaarclub voor jongens en meisjes van twaalf tot zestien jaar beginnen in ,,'t Breehuys". De club is bedoeld voor jongens en meisjes die nog nooit eerder gitaar hebben gespeeld. Zij komen elke woensdag van half vijf tot uiterlijk zes uur in het buurthuis bijeen. De kosten bedragen vijf gulden per maand Belangstellenden kunnen zich opgeven bij ,,'t Breehuys", Breestraat, tel. 130983 Jllllllllllllllllllllllllllllllllll Burgerlijke stand i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Toch nog tweede burgerraadsman LEIDEN De kans is groot dat Leiden alsnog ■een tweede Burgerraads man krijgt. Wethouder Tes- selaar zegde gisteren in de gemeenteraad toe dat de gemeente zelf de kosten van deze tweede kracht zal gaan dragen tot 1980, wan neer het ministerie van CRM mocht volharden in zijn standpunt geen subsi die te verlenen. De wet houder zag echter nog een klein lichtpuntje, dat er toch nog geld vanuit Den Haag zou worden toege kend. PPR-woordvoerder Van Oosten diende aanvanme- lijk een amendement in op de bestedingsvoorstellen van de miljoenenmeevaller die onlangs op de begroting is ontdekt, waardoor de tweede burgerraadsman meteen al door de gemeen te zou worden bekostigd. Wethouder Tesselaar vroeg echter nog enkele weken respijt om te zien of er toch nog geen geld te krijgen zou zijn. Daarop ging de raad akkoord met een voorstel hem hiervoor tot medio november de tijd te geven. Mocht er dan nog geen geld door het ministe rie zijn toegezegd zal de tweede burgerraadsman uit de Leidse kas worden be taald, zo zegde de wethou der toe. lijkheid van het volgen van cur sussen gewezen worden. Ook vervult het Adviescentrum een duidelijke hulpverlenende func tie: in voorkomende gevallen zullen de vrijwilligers ook in staat zijn de mensen die zich tot hen wenden te verwijzen naar hulpverlenende instellingen. Het adres van het Adviescen trum Werklozen is Noordeinde 2, telefoonnummer 120833. Elke dinsdag en donderdag is er tus sen half elf en half een spree kuur, maar men kan ook buiten deze uren telefonisch terecht iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Leerlingen van de Leidse scholengemeenschap Bonaventura-Kijckenborg aan de Mariënpoelstraat gingen gisteren in het kader van het 50-jarig bestaan op een nogal demonstratieve wijze ter kerke. Op weg van en naar de Hartebrugkerk. waar de rector van de school, drs. Overeem o.f.m. de H. Mis opdroeg om 10.00 uur werden namelijk spandoeken meegedragen die gelukkig allemaal betrekking hadden op het 50-jarig bestaan. „Het is geel en het bestaat 50 jaar. Dat is een Bonaan", was één der kreten die op het linnen tussen twee stokken werden meegedra gen. Gezien het vredige karakter van de demonstratieve optocht hoefde de politie niet met de wapenstok in te grijpen om het geheel uiteen te ranselen. Na afloop van de optocht werden de feestelijkheden op de school een kermis, draaiorgels etc. ingezet. Het 50-jarig bestaan zal de gehele verdere week worden doorgevierd. an een onzer verslaggevers) IDEN Deze week start het 'erklozen Adviescentrum offi- zijn werkzaamheden. Alle werklozen krijgen in de Ie helft van deze week een rief in de bus, waarin het Ad viescentrum zich bekend maakt D opwerpt als praatpaal. On er leiding van een door de emeente betaalde stafmede- rerker zullen vervolgens 8 ge minde vrijwilligers zich actief ian inzetten bij de hulpverle- Ing aan werklozen met grote lijke moeilijkheden. jj^rsoonlij Want het zijn vooral die mensen die door hun werkloos worden het gevoel hebben gekregen nut teloos te zijn en bij wie de doel loosheid en moedeloosheid de, overhand heeft gekregen, op wie de vrijwilligers van het Werklozen Adviescentrum hun aandacht richten. „Velen maken fases mee, van razend worden, je vervelen, tot moedeloos wor den, moedeloos vooral omdat je met instanties te maken krijgt die je als geval behandelen", aldus de medewerkerks van het Adviescentrum. Diegenen die de dupe dreigen te worden van de ze situatie kunnen bij het Ad viescentrum terecht, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling op het Noordeinde 2. „Het is de bedoeling deze mensen in een persoonlijk gesprek'zo veel mo gelijk ter zijde te staan, en dat kan je het beste doen als je zelf weet wat werkloos zijn bete kent", aldus een van de vrijwilli gers. Strikt genomen mogen werklo zen alleen maar met hun armen over elkaar thuis zitten. Van daar dat het Adviescentrum zich ook ten doel stelt de werk lozen zo veel mogelijk te active ren bezig te zijn op die manie ren die hun uitkering niet in gevaar brengen, zoals bijvoor beeld het vrijwilligerswerk. Daarnaast zal ook op de moge- /an onze raadsver slaggever) k- L EIDEN Met 19 tegen 15 stemmen is door het gesloten linkse Itfont in de Leidse gemeenteraad gisteren een voorstel van CDA, GP/GPV en WD getorpedeerd om de exploitatie van een arkeergarage in de naaste toekomst voor te bereiden. De heren jPan Duyn (WD), Vink (CDA) en Van der Mey (SGP/GPV) wilden Qu al een bedrag van een ton reserveren om de aanlooptekorten r\n de eerste parkeergarage in Leiden te dekken. Het geld zou ^haald moeten worden uit de miljoenenmeevaller die wethouder 'an Dam (financiën) onlangs op de lopende begroting van dit ur ontdekte. iet gemeentelijk rekenwonder tenmerkte zich gisteren door merkwaardig politiek ge- Nauwelijks had het CDA- slid Vink samen met zijn bllega Van der Mey het voor- el om een ton voor parkeer- deningen uit te trekken in- end of de wethouder ver- de suggestie naar de ge- entelijke afvalemmers. „Ik niet in wat er met zo'n be- gedaan zou moeten wor- en", stelde Van Dam. Zijn Pv- A-collega Waal (verkeer) be- Itempelde het voorstel als een „verkiezingsstunt" en „een losse ^flodder". Volgens Waal zou de parkeemood en zijn oplossing in samenhang moeten worden bezien. Indiener Vink reageerde bijzon der gebeten op de verwijten van de wethouders. „Smoesjes om ons aan een lijntje te hou den. IJ schuift dat verkeerscir culatieplan maar voor zich uit. Tegen de tijd dat dit eens wordt uitgevoerd is er al geen winkel meer te vinden in de binnenstad en hebt u met uw makelaarskantoor al alles opge kocht", meende Vink. „Ik wou dat u met deze zaak nog eens ernst maakte voordat u opkrast als wethouder", sprak bet CDA- raadslid wethouder Waal toe. Vink kwam met de suggestie het door hem voorgestelde bedrag bijvoorbeeld aan te wenden om de grondprijs te verlagen, zodat het voor een belegger aantrek kelijker zou worden een par keergarage te ontwikkelen. „Als de ondernemers dit zelf niet kunnen opbrengen ligt hier een duidelijke taak voor de over heid", meende hij. Het WD-raadslid Van Duyn kwam met het voorstel het door Vink genoemde bedrag te reser veren voor de toekomstige ex ploitatie van een parkeergarage, te meer omdat deze zeker in de beginjaren met verliezen zou werken. Wethouder Van Dam reageerde op deze suggestie aanvankelijk bijzonder positief. Hij gaf zelfs te kennen dat het college hier ook al eens aan had gedacht. Naar het oordeel van wethouder Van Dam zou het bestaande fonds parkeermeters en parkeerschijven dan moeten worden uitgebouwd tot een par- keerfonds, dat ook zou moeten dienen om de exploitatie van een parkeergarage rond te krij gen. Van Dam ging zelfs zo ver de exploitatie van een parkeerga rage heel wel mogelijk te ach ten, zeker als daartoe de prijs van de parkeermeter, die in Leiden nog laag is vergeleken bij andere steden, zou worden verhoogd. In deze woorden van de wethouder zagen sommige raadsleden onder wie Van Zijp (CDA) een hoopvol teken als zou de wethouder zijn stand punt „geen gemeentegeld voor een parkeergarage" zou hebben laten varen. Niets bleek echter minder waar. Nadat WD, CDA en SGP/GPV hun voorstel aan de wens van wethouder Van Dam goeddeels hadden aange past, sprak hij alsnog het on aanvaardbaar hierover uit: „Het is nog te vroeg om nu zomaar een besluit te nemen een ton gemeenschapsgeld in het park eerfonds te storten. La ter in het jaar moeten we de mogelijkheid hiertoe nog maar eens bezien", aldus Van Dam. PvdA, PPR, PSP en DW schaarden zich daar «maniom achter zodat het oppositionele voorstel werd getorpedeerd. Sgm Wethouder Van Dam: „Nee, ja,...onaanvaardbaar" (SCHRUVINGSMOGELIJKHEID VERGROOT aJ (Van onze) n jEIDEN Het aantal bedrijven dat in aanmerking zal komen l pn in Leiden een net voor kabeltelevisie aan te leggen zal niet eIJ)t 4 beperkt blijven. Op aandrang van VVD en CDA is de er|emeenteraad gisteravond ermee akkoord gegaan voor dit miljoe- lenproject, dat de komende twee jaar zal worden uitgevoerd geen leperkte inschrijving te laten plaatsvinden. Het werk zal wel rrliderhands worden aanbesteed, maar in overleg met de leden van Ie werkgroep kabeltelevisie zal het college eerst aan de hand 'an vastgestelde normen tot een selectie van alle gegadigden fvergaan aan wie uiteindelijk om een prijsopgaaf zal worden j^evraagd. Wet name CDA en WD hadden _Öch twee weken geleden al ver liet tegen de voorgenomen be merkte inschrijving voor de aan eg van het Leidse kabelnet. Gis- leren wees CDA-leider Driessen Jr nog eens op dat met name n Utrecht Siemens en Deltaka- >el een bijzonder voordelige tanbieding hadden gedaan het ^kabelnet in deze gemeente aan F leggen, maar dat geen van- le!eze bedrijven prijkte op de lijst 1 £an vier ondernemingen die yfloor de gemeentelijke adviseur '*pzake kabeltelevisie was opge- fc^eld; Deltakabel heeft uiteinde- nBjk in Utrecht de opdracht tot jföe aanleg van het net gekregen BVoor de prijs van 26,3 miljoen ^gulden. In deze gemeente had den zich verder aangemeld AEG, Kabeltv Nederland KTN BV, Philips, Van der Berg (die in de Merenwijk het kabelnet heeft aangelegd), Richard Hirschman, Kersbergen en Ver- nes, Electrotechniek BV, een Ut rechts installatiebureau en Mul- ticom, een zusteronderneming van Multivisie die in Oegstgeest de aanleg en exploitatie van ka beltelevisie in handen heeft. De ze onderneming was overigens in Utrecht de duurste: zij bood aan het werk voor 44 miljoen te verrichten, maar liefst 18 mil joen boven de prijs van Delta kabel. Verwacht mag worden dat een aanleg van deze bedrij ven ook zal proberen de aanleg van het Leidse net in de wacht te slepen, te meer daar de moge lijkheden daartoe thans zijn ver ruimd. Ook Nettobouw BV en de Ogem kunnen nog aan dit lijstje worden toegevoegd. De Ogem is in Den Haag belast met de aanleg van het kabelnet voor de prijs van bijna 92 miljoen gulden. Gezien de aard van het werk en de grote bedragen en belangen die hierbij een rol spelen bleef de meerderheid van de CDA- fractie gisteravond vasthouden aan een openbare aanbesteding van de aanleg. Eerder had CDA-leider Driessen al gezin speeld op de mogelijkheid dat door de bedrijven met smeergel den zou worden gewerkt en dat sommige ambtenaren of wet houders hier wellicht niet tegen bestand zouden zijn. Om deze gevaren geheel uit te sluiten zou naar zijn oordeel openbare aan besteding de enige mogelijkheid zijn. Bovendien zou deze wijze voor Leiden verreweg het voor deligst zijn, aldus Driessen. Zijn fractiegenoten mevrouw Van Akkeren, mevrouw Kramp, en de heren Bosch, De Geus en Ham schaarden zich achter Driessen. Een minderheid van het CDA stemde met de rest van de raad voor de geclausu leerde onderhandse aanbeste ding. Bram Vermeulen en Freek de Jonge komen vrijdag 16 en zaterdag 17 september naar Lei den. Zij zullen in de Leidse Schouwburg twee voorstellingen geven van hun nieuwste show „Neerlands Hoop Interieur". Deze show beleefde 11 februari 1976 al zijn première in Haarlem. Deze zomer heeft het duo Bram Freek muzikale versterking gekregen van gitarist Jan de Hont, die eerder in de „Neerlands Hoop Express" en in de musical „Een Kannibaal als Jij en Ik" heeft meege draaid. Het trio zal tot Sinterklaas 1977 optre den met „Neerlands Hoop Interieur". Daarna zal er worden gewerkt aan een nieuwe show. De voorstellingen beginnen beide om kwart over acht. De toegangsprijs is 17,50 en 7,50, 8,75 (CJP-houders) en ƒ16,50 en 6,75 (in schrijvers K O).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3