„Wij spelen in voorwaartse richting Ivic laat Notten thuis MUTTER VERTREKT ALS LEIDER TOEKOMSTRONDE RINUS ISRAEL MAG WEER VOETBALLEN Nanriinga geopereerd TIPS DUINDIGT Nederland in Europese toernooien JOCK WALLACE. COACH GLASGOW RANGERS: VV „Tegen zo'n club doe je het nooit goed ï%t nwwxx Dick Nanninga hoopt verlost te zijn van Rinus Israël 3ERRQRT LEIDSE COURANT DINSDAG 13 SEPTEMBER 1977 I PAGINA 11 hilha Leen lOIl^wanenburg naar 3.cll Excelsior ](j DEN HAAG De besturen van FC Den Haag en Excelsior hebben overeenstemming bereikt over een begin; transfer van Leen Zijn 1 Swanenburg naar vW de R°Herdamse t l eerste divisieclub. I Al 0e linkerspits, die ?ehee bij FC Den Haag 1 Mos) niet meer voor een grad, contract in S Hal aanmert<'n9 kwam. iet Hj s,°nd a' eerder in. pogingen om hem op uitleenbasis naar Woudenstein Y* te krijgen mislukten, ïleden. erst Leen Swanenburg; ander shirt. (Van onze sportredactie; ZWOLLE Rlnus Israel hervat donderdag de training en binnen enkele weken kan ook een ren tree van de aanvoerder van PEC Zwolle worden verwacht De oud-international nam gisteren het besluit om zijn voetbalactivitei ten voort te zetten. Hij had toen juist in het Zwolse Sophiazieken- huis van de artsen te horen gekre gen dat hij volledig gezond is en er geen enkele reden is om hem aan te raden voortijdig een punt achter zijn imposante sportcarrière te zetten. Enige weken geleden zag het er naar uit, dat Rinus Israel voor de voetbalsport verloren zou zijn. Na de wedstrijd op 28 augustus in Almelo tegen Heracles meldde hij zich met klachten over vermoeid heid en duizeligheid in het Sophia- ziekenhuis waar een cardiogram werd gemaakt en Israel even later op de intensive care aan de moni tor werd gelegd. Een uitgebreid onderzoek toonde al snel aan dat er waarschijnlijk geen sprake van een hartafwijking zou zijn. Een week na zijn plotselinge opname kon Rinus Israel het ziekenhuis weer verlaten, waar hij zich giste ren meldde om de definitieve uit slag van het onderzoek te verne men. De artsen zijn tot de conclu sie gekomen dat er sprake van oververmoeidheid moet zijn ge weest. KERKRADE Dick Nanninga is vanoch tend In het Heerlense Weeverziekenhuis aan hemla geopereerd. Een medisch onderzoek, gisteren verricht door neuro- chirurg Coenen, heeft uitgewezen, dat de rugklachten van de 28-jarlge spits- speler van Roda JC terug te voeren zijn op een lichte hernia. Nanninga werd In de aanloop naar de competitie tijdens het trainingskamp van Roda In West-Dultsland - voor het eerst geconfronteerd met rugklachten. De medische begeleiding van de Kerk- raadse ploeg oordeelde, dat het alle maal nogal meeviel en de spits speelde de eerste competitiewedstrijden geheel of gedeeltelijk nog mee. De pijn nam toe en hij raadpleegde sportarts Stri- kwerda uit Utrecht. Deze diende hem twee Injecties toe en schreef hem rust voor, waardoor Nanninga zijn eerste uitverkiezing voor de selectie van het Nederlands elftal, voor het duel tegen IJsland, moest afwijzen. Na de rustpe riode waren de klachten echter nog niet verdwenen, waarna besloten werd tot het medisch onderzoek In Heerlen. DEN HAAG Zeven draverij en en drie rennen zijn er morge- middag op de Wassenaarse ren baan Duindigt De eerste start is om half drie. Onze tips voor deze meeting: FOXHOLPRIJS: Othelo Prise, Oli V en Ostara. FRANEKERPRIJS: Nelwyn Bush, Milord Baker en Mastrid. FERWERDPRIJS( Ogusta Nor ton, Pauwel Zuidvelde en Penny Duke. FREDERIKSOORDPRUS: Meindert O, Isnathan en Long shot FERWOUDEPRIJS: Nanette, Maestro en Nato Du Bois. FINSTERWOLDEPRIJS: Olym- pia Hanover, Odysner en Nita Buitenzorg. FUNAARDPRIJS: O Antole, Prusso Supreme en Non Stop Fortuna. BELMARPR1JS: Margot, Ishan Girl en Sunday Darling. VERANOPRIJS: Corral River, Poseidon en Daisy Buttons. WHITE CLOVERPRUS: Seven Miles, Artois en Jollido. DEN HAAG De jaarlijkse strijd in Europa's belangrijkste voetbaltoernooi barst morgen los. In het toernooi voor landskampioenen staat o.m. Ulles'tro- m—Aajax op het programma, waarbij de leiding in handen is van de Schot An derson. Voor Europa Cup II is FC Twente de gast van Glasgow Rangers, welk duel onder leiding staat van de Oostduitse jWJ scheidsrechter Riedel. PSV speelt voor *00 de UEFA Cup eveneens een uitwedstrijd tegen Glenavon FC, waar de Noor Thl- me de fluit hanteert en tenslotte komt AZ '67 in Alkmaar uit tegen het Luxem burgse Red Boys Differdange met de Oostduitser Einbeck als spelleider. Twee Nederlandse scheidsrechters ko men ook in actie in de Europese toer nooien. Weerink fluit Dundalk FC—HaJ- duk Split voor Europa Cup II, Corver heeft Aston Villa—Fenerbahce Istanbul onder zijn leiding. GLASGOW Jock Wallace maakt er geen geheim van hoe de instelling van Glasgow Rangers morgenavond zal zijn. Na met een blik vol afschuw opgemerkt te hebben dat defensief voetbal ne gatief is en een schrikbeeld voor hem, bromt hij: „Tegen FC Twen te zullen we aanvallen tot we er bij neervallen. De Rangers spelen alleen maar in voorwaartse rich ting". De teammanager van de Schotse formatie voegt daar me teen openhartig aan toe dat zijn manschappen eigenlijk ook niet anders kunnen. „Dat is", zegt hij, onderwijl met een van zijn ferme knuisten op het tafelblad beu kend, „tevens het grote verschil tussen het Schotse, of noem het maar Britse, en het continentale voetbal. Op het vasteland, en dan vooral bij jullie in Nederland, zit veel meer beweging in het hele team, zie je om de haverklap allerlei positiewisselingen. Wij hier zijn misschien te plaatsgebonden, maar dat is al jaren zo, dat is een traditie. Het zal wellicht wenselijk zijn daar veran dering in te brengen, hoewel ik dat hier niet zie gebeuren, zeker niet op korte termijn. Stel dat wij ermee zouden begin nen, met dat imiteren van het continentale spel, en we zouden een paar keer verliezen, weet je wat er dan gebeurt? Dan verspelen wij het krediet bij onze aanhang en stro men de tribunes op Ibrox Park leeg. De mensen hier willen louter offensief spel zien. Als iedereen zijn speeltrant zou ver anderen, zouden we echt wel meedoen, maar wij willen geen roepende in de woes tijn zijn. En wat mezelf betreft: geef mij eerlijk gezegd toch maar dat simpele, dat hele gewone recht-toe-recht-aan voetbal, alleen gebaseerd op aanvallen. Dat is toch het mooiste dat er is? En waarvoor komen de mensen naar een stadion? Toch zeker om doelpunten te zien en niet om te zien hoe doelpunten voorkomen moeten wor den SHIT In dat verband wijst de coach van de Schotse ploeg nog even op de eerste con frontatie van zijn club met het Zwitserse Young Boys in de voorronde van het Euro pa Cupgebeuren. „Wat die Zwitsers hier lieten zien, had toch niks meer met voet ballen te maken, afgrijselijk was dat. Wat een troep was dat. Met tien, elf man voor het hok gaan liggen om te proberen de nul vast te houden. Waar ben je dan in hemels naam mee bezig, vraag ik me in zulke gevallen af. Als het zo moet, hoeft het voor mij niet meer. Dan kun je net zo goed elf mensen van de straat oppikken en zeggen; „Zorg dat er niemand van de tegenpartij langskomt en ram alles wat in je buurt komt weg". Shit is dat Met zoiets moeten ze bij mij niet aankomen". Wallace kan bogen op een zestienjarige ervaring als professioneel voetballer. Hij speelde o.a. voor het nu in de tweede divisie verblijvende Airdrie, voor Glasgow Rangers en West Bromwich Albion. Bij deze club speelde destijds ook Bobby Rob- son, thans de manager van het voor FC Twente overbekende Ipswich Town. „Ik heb al een paar keer getracht om hem te pakken te krijgen", aldus Jock Wallace, die vijf jaar geleden Willy Waddoll opvolgde als teammanager van de Rangers, „omdat hij ongetwijfeld in staat is mij een paar nuttige dingen over FC Twente te vertel len. Telkens was hij onbereikbaar, maar ii* blijf het proberen, desnoods tot een hall uur voor de wedstrijd. Elke tip kan nuttig zijn en in Europa Cupvoetbal kan soms erg veel afhangen van Weinigheden". Niet bang Om zo weinig mogelijk aan het toeval over te laten reisde Jock Wallace ander halve week geleden vanuit Bern, waar zijn team het Zwitserse „Young Boys" bedwongen had, spoorslags naar Enschede om FC Twente gade te slaan tegen Go Ahead Eagles. Zijn oordeel: „Ik had de ploeg al eens op de tv aan het werk gezien en toen waren de goede techniek en de hechte organisatie van het elftal mij al opgevallen. Die in drukken werden in het Diekmanstadion nog eens bevestigd, al reken ik er op dat FC Twente nog meer kan dan wat ik zag. In de tweede helft volgde er immers een terugval, maar daar staar ik me niet blind op. Het was drukkend warm en dan is het logisch dat een ploeg, die al erg veel inspanningen geleverd heeft, minder gaat draaien. FC. Twente heeft een goed elftal, al ben ik er niet bang voor. Wij Rangers, en dat heb ik in Enschede ook reeds gezegd, zijn niet geïmponeerd door namen, wij zijn voor niemand bang, al zou de club Real Madrid of Bayern München heten". Ondanks de kwaliteiten, die hij bij zijn tegenstander heeft ontdekt, is Jock Walla ce erg tevreden dat het lot zijn club aan FC Twente heeft gekoppeld. „Een Neder landse ploeg spreekt in Glasgow tot de verbeelding, dus dat is goed voor het aantal toeschouwers". „En wat het belangrijkste is, ook voor mijn spelers. Reken erop dat ze gemotiveerd in het veld zullen komen. Ze hebben allemaal jullie nationale elftal aan het werk gezien tijdens de wereldkampioenschappen en van het toen vertoonde spel is iedereen nog steeds onder de indruk. Daarom is het winnen van een Nederlandse tegenstander een soort erezaak geworden, waarvoor ie dereen tot het uiterste wil knokken. Wij zijn ervoor in de stemming, vooral na de overwinning van zaterdagmiddag op onze erfvijand Celtic. Na een achterstand van 0—2 bij de rust wonnen we toch nog met 3—2". Over de kansen van de Rangers om de volgende ronde te bereiken wilde Jock Wallace zich verder niet uitlaten. Wie wel iets concreets te vertellen had, was de Belgische scheidsrechter Panneth, die op 17 augustus in de Schotse hoofdstad het eerste duel tegen Young Boys leidde. De Belg: „Voor FC Twente mag dit geen problemen opleveren. Wij kijken vaak ge noeg naar de televisie en we hebben al zoveel van het Nederlandse voetbal gezien dat we een oordeel mogen geven. Boven dien heb ik FC Twente zien spelen tegen Standard Luik in de Intertotocompetitie. Als ik een vergelijking moet maken met de Rangers, valt die duidelijk in het voor deel van de Hollanders uit". Jock Wallace, geconfronteerd met die uit spraak: „Kan best waar zijn. Ik ben me er terdege van bewust dat wij op dit moment bepaald geen echte topploeg heb ben. We verkeren in een opbouwfase en daarbij is het oog helemaal op de toekomst 'gericht. Er zit bij ons een heel stel jonge knapen in de selectie en met dat materiaal ben ik aan het bouwen. Over drie jaar moeten we klaar zijn en een elftal hebben dat tot de Europese top behoort En daar om: als we er tegen FC Twente uitvliegen is dat natuurlijk erg jammer voor ons, maar het is geen ramp". KYO TEUSINK Ivic: „Notten weet niet wat hij wil. HANS KRAAY: ALKMAAR Met veel tam tam zal AZ morgenavond zijn nieuwe lichtinstallatie in ge bruik nemen. Ruim een uur voor de UEFA-Cupwedstrijd tegen het Luxemburgse Red Boys Differdange begint, zullen majorettes, de fanfare van Alk maar en vele tientallen jongens en meisjes in Noordhollandse klederdracht dit gebeuren op luisteren. Daarmee is dan toch nog een positief slot gekomen aan AZ's martelgang om met steun van de gemeente en de pro vincie een lichtinstallatie te laten verrij zen. AZ's voorzitter Arie Ligthart con cludeerde: „In acht weken is de lichtin stallatie verrezen. De kosten (ruim twee miljoen) zijn betaald. Of de overheid bereid is ons financieel te steunen in de gemaakte kosten is nog een vraag. Op 27 september komt het college van B en W bijeen om te praten met Gede puteerde Staten". Zoals bekend wezen Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland vorige week AZ's verzoek om subsidie voor de aan leg van de nieuwe lichtinstallatie af. Maar Ligthart ziet het niet somber in. NIET DE BEDOELING. Dat was niet de bedoeling. Vlak voor de finish van een ren in het Engelse Good wood vloog jockey Brian Taylor uit het zadel en stoof zijn paard (no. 4) alleen verder. Het achterste paard passeerde als tweede de finish, het voorste werd winnaar. De onfortuinlijke jockey liep geen verwon dingen op. OSLO Ajax' trainer Ivic heeft René Notten weer laten vallen. Gisteren deelde hij hem mee dat hij uit de selectie was verwijderd en de reis naar Noorwegen voor de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup 1 tegen Lillestrom niet hoefde te maken. Wel werd de geblesseerde Piet Schrijvers meegenomen. Niet alleen omdat René Notten, volgens Ivic, niet zou hebben voldaan in het duel van afgelopen zondag tegen Roda JC werd hij uit de selectie verwijderd. Ivic: „Notten weet niet wat hij wil en dat acht ik voor de ploeg onjuist in dit stadium. Dat is de reden want ook anderen hebben zondag gefaald." Notten de zondebok. Aan het eind van dit jaar, als zijn contract afloopt, zal hij voor een „weggeefprijs" te koop zijn. Maar het duidt er wel op dat ook bij Ivic de onthutsende nederlaag tegen Roda hard is aangekomen. Zijng angst voor het duel met Lillestrom is dan ook toegenomen. Hij heeft een doelman sprobleem, een verzwakte aanval en nu ook troubles met het middenveld. Over reservedoelman Rob Tervoort zei AJAX IN DOWNSTEMMING IN NOORWEGEN hij: „Het zou onbillijk zijn hem de nederlaag van zondag in de schoenen te schuiven. Iemand als Piet Schrijvers vervangen is bijna een onmogelijke op gaaf. Dan moet je wel van wereldklasse zijn". Het middenveldprobleem hoopt hij op te lossen door Hans Erkens, goed herstellend van een zware infectie, in de basis te zetten. De voorhoede echter is nog steeds een vraagstuk. „Natuurlijk is Geels een vaste pion, maar daarnaast weet ik het nog niet. Ling is gebles seerd, en ik heb nu de keuze uit Taha- mata en Amesen aan (Je ene kant en Lübeke en Meijer aan de andere kant" Indruk Lilleström is voor Ivic geen tegenstan der waar je maar even over heen loopt. De Joegoslavische oefenmees ter heeft de tweevoudige Noorse kampioens loeg eenmaal aan het werk gezien en was onder de indruk van het spel. „Lilleström speelt tussen Engels en Mid deneuropees voetbal in. Gevaarlijk, snel en met een geweldige inzet De spelers weten van geen ophouden en hebben aan hun publiek ook een geweldige ruggesteun". Scout Tonnie Pronk, die afgelopen zondag Lilleström bekeek te gen Moss (4-0), was het volkomen met de trainer eens. „Daar is Ajax nog lang niet mee klaar. Gevaarlijk en erg strijd lustig. Op het middenveld bij Lilleström loopt een mannetje dat bijzonder moei lijk uit te schakelen zal zijn". Ivic moet proberen Ajax uit de down stemming te halen, waarin de ploeg, momenteel verkeert De veel onthullen de nederlaag tegen Roda JC heeft puz zels opgeworpen. Ivic ontveinst zich dat niet „Als we de schade kunnen beper ken tot een gelijkspel, zie ik mogelijkhe den voor de volgende ronde". „Men moet het zien als een vervolma king van ons sportpark. De gemeente staat vierkant achter ons als we praten over topvoetbal in de kop van Noord- Holland. Voetbal op Europees niveau heeft consequenties. Waar hadden we moeten spelen als we deze lichtinstalla tie niet todden neergezet? Het Olym pisch Stadion in Amsterdam? Zouden we dan 20.000 Alkmaarders bij deze eerste thuiswedstrijd krijgen?" In de voorverkoop zijn alle kaarten weggegaan, slechts een klein aantal staanplaatsen is nog te verkrijgen. Voor technisch-directeur Hans Kraay is dit het bewijs dat AZ leeft in Alkmaar. „Want", zo zei hij, „welke echte voetbal supporter komt nou op Red Boys Dif ferdange af?" Voor Hans Kraay kleeft er één nadelig aspect aan dit duel met de goedwillende amateurs uit Luxemburg. „Goed zul je het nooit doen. Ais je wint zegt men: wat een kunst. Lukt het niet om zo'n ploeg met grote cijfers te verslaan, dan word je uitgefloten. Aan zo'n wedstrijd is weinig eer te behaien". Metz De Zwitser Stefan Mutter heeft gister avond de proloog van de Ronde van de Toekomst voor amateurwielrenners op zijn naam gebracht. Hij was op het 1700 meter lange traject in het Franse Metz een kwartseconde sneller dan zijn landgenoot Glaus. De beste Nederlander was Jan Jonkers uit Oud-Gastel. Hij legde beslag op de zesde plaats met 2,39 seconden achterstand op de winnaar. De uitslag van de proloog: 1. Mutter (Zwi) 1700 meter in één minuut 57,37 seconden; 2. Glaus (Zwi) 1.57,62; 3. Heirweg (Bel) 1.58,11; 4. Poulain (Wdl.) 1.58,15; 5. Bernardi (It) 1.59,69; 6. Jan Jonkers (Oud-Gastel) 1.59,76; 7. Da Ros at) 2.00,03; 8. Berto (It) 2.00,24; 9. Visentini Ht) 2.00,32; 10. Kaenel (Zwi) 2.03,33; 11. Johan van der Velde (Rijsbergen) 2.00,65; 19. Bart van Est (Dinteloord) 2.01,91; 20. Jo Maas (Maastricht) 2.01,98; 30. Ad Prinsen (Raamsdonkveer) 2.03,03. In het ploegenklassement leidt Zwitserland voor Italië, België, Nederland en Spanje. De Belg Johan Demuynk won gisteren de vijfde etappe van de Ronde van Catalonië, die voerde van Moncada naar Playa de Aro over 165 kilome ter, in een tijd van 4 uur 28 minuten en 12 secondea Demuynk nam hierdoor de leiding in het algemeen klassement over van de Spanjaard José Enrique Cima, die betrokken raakte bij een valpartij en daardoor anderhalve minuut verspeelde. Joop Zoetemelk eindigde als derde, dertien seconden achter de winnaar. In het algemeen klassement bezet hij de tweede plaats. Gerben Karstens is gisteren in een wielerkoers voor beroepsrenners in het Belgische Nieuwker- ken/Waes vierde geworden. De eerste drie plaatsen waren voor Belgen. Eddy Verstraeten won met vijf seconden voorsprong op zijn landgenoot Willy in 't Ven. Verstraeten legde de 152 kilometer af in drie uur en 35 minuten. Rik van Linden won de sprint van het peloton voor Gerben Karstens. Fons van Katwijk eindigde als vijfde, zijn broer Jan als tiende. Hans Lutz, tweede in San Cristobal op het onder deel achtervolging, is na een auto-ongeluk in het Westduitse dorp Ehingen met een zware hersen schudding opgenomen in een ziekenhuis. De Westduitser verloor bij een uitwijkmanoeuvre de macht over het stuur en sloeg met zijn auto over de kop.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11