Zoekactie in Bovensmilde is een lachertje geweest" oeilijk lopeloze taak e maar met £eidóc@ou/ia/nt Van Thijn hekelt adviesorganen van regering ACTIES TEGEN MELKHEFFING —DONERS BLIJVEN MET KATER ACHTER "„Zoekaktie Jfcigt naar rreur leuw gas ■■jjsnapt bij li. Electric CNV wil alle inkomens openbaar Schoolgebouw in Breda uitgebrand Gerechtvaardigde actie Artsen contra ziekenhuizen over CAO GROTE OPKOMST BIJ CHILI-DEMONSTRATIE SlENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 12 SEPTEMBER 1977 pagina 5 KOBBEN: [SUM De voor een redelijke op- men waarmee de com- sie moet de tijd en de zich aan de wet hou- van de Ne- lossing zien te winnen, missie gezien haar op- rust hebben om din- den en onwettig wa- a-Zuidmolukse Maar hoe. ■ie die na de Hij zei dit in een tv- Wijster uitzending van het lerdam in het NCRV-programma geroepen, „Hier en nu". Zijn L Kobben Zuidmolukse mede- belopen week- voorzitter A. Mantou tend dat de stelde dat hat een bee- dracht worstelt. Het gen met een lange his- penbezit is niet meer leggen van contacten, torie uit te zoeken, binnen de grenzen van het tot stand brengen de wet." Volgens hem van communicatie en Dat kan niet in een geldt voor slechts en- het winnen van ver- vloek en een zucht tot kele Zuid-Molukkers trouwen is volgens stand komen." dat zij alleen nog hen een moeizame ar- maar de wapens wil- beid. De Heer Mantou: Prof. Kobben noemde len laten spreken. „Ik voor een tje gevaarlijk is te „Ons werk is het niet het optreden van de blijf van mening en ik Zwaar bewapende agenten, die de waarschuwingsschoten losten, deden zaterdagochtend leilijke taak stellen dat „de Zuid- eclatante successen justitie op zichzelf een heb daar allerlei sig- vroe9 de bewoners van Assen en Bovensmilde opschrikken. "7e moet toch molukker" de commis- tot stand te brengen, gerechtvaardigde nalen voor, dat dat i door te gaan sie een paskwil vindt. Daar leent de materie zaak. „Ook minderhe- lang niet voor alle- aldus prof. Köbben. hem ter beschikking andere wijze uitge- j» proberen zo- Beide voorzitters be- zich niet toe." Prof. den in de Nederlandse maal geldt. We moeten De Heer Mantou vroeg staande informatie, af voerd had kunnen [elijk mensen nadrukten de proble- Köbben: „De commis- samenleving moeten ons best blijven doen," zich, op basis van de of de aktie niet op een worden. van de militairen die de zoekactie uitvoerden, reden pantserwagens van de marechaussee tot zo dicht mogelijk bij Politie laat munitie achter in Molukse wijken (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE - BIJ de wapen- zoekakties ia Assen en Bovensmil de beeft de politie handenvol pa tronen en twee wapenschilden achtergelaten plas een aantal rub berkogels. Zuidmolukse jongeren in Bovens milde toonden zondagmiddag zo'n vijftig scherpe patronen aan de pers, die zij gevonden hebben in Bovensmilde en bij het centrum Pattimura in Assen. Volgens de jongeren liggen overal in de wijk nog meer patronen. Noes Solisa, lid van de Werkgroep Bovensmilde zegt over de munitie vondst, „Het is een wrange grap. Het toont aan hoe stuntelig die mensen te werk gingen. Ik wacht nu maar tot de politie haar eigen dommen komt afhalen." nkel lenti 'an een onzer verslaggevers) 4SMILBE „Die hele zoekactie nsmilde is een lachertje geweest uurbuksen en een paar slag- en XI ipens! Een kind hier in het dorp ertellen dat er wel een kar vol in de wijk verstopt zit Nee, op inier heeft een dergelijke actie tin." e woorden reageert een inwoner vensmilde op de grootscheepse n zaterdag in de Molukse wijken -jen en Bovensmilde. Een reactie, frnerkend is voor het beeld dat de .'inwoners van dit dorp hebben ouden aan de actie. „Het is net of ik een kater heb", zei *Jiorgen een inwoner van de j iraat Hij heeft net het bericht >ent UStl Van een onzer verslaggevers) '°elEN De wapenzoekaktie van fla^ederlandse justitie zaterdag in *nen en Bovensmilde neigt naar l*Y<eur. Dat is de mening van de ^jningse hoogleraar H. Baudet l® jnomische geschiedenis). Baudet zei dit gisteravond op persconferentie in Assen. Hij' daar aan dat het Lande- I Aktiecomité Zuid-Molukken - frvan hij bestuurslid is - binnen- t een brochure zal uitgeven over ituatie waarin de Zuidmoluk- in Nederland verkeren. Over ïoud ervan wilde hij nog niets gehoord dat er slechts twee vuurwapens in de Molukse wijk zijn gevonden. „Zaterdagmorgen dachten we allemaal: Nou gaat het,gebeuren. Nu zullen ze eens eindelijk de woningen eens uitkammen. En wat gebeurt er? Inplaats van dat men tegelijkertijd met Assen de actie uitvoert, sluit men alleen maar de wijk af en wordt er tot zes uur 's avonds gewacht Verdikkeme, twaalf uur laat men er zo tussen zitten. Het is toch logisch dat bezitters van wapens nu alle tijd hebben gehad om rustig een goede schuilplaats te zoeken. Ik vind een dergelijk beleid onbegrijpelijk". De acties in Bovensmilde werd zaterdag morgen in alle vroegte ingezet. De klok wees precies kwart voor 6 toen het slape rige dorp werd opgeschrikt door het ge ratel van tanks en het zware gebrom van militaire wagens. Het was nog pikkedon ker toen enkele honderden mannen van rijks- en gemeentepolitie de kogelvrije vesten kregen uitgedeeld en vervolgens hun posities rond de wijk innamen. De uit ruim honderd woningen bestaande Tijdens een persconferentie zaterdagavond legden mr. Muntendam, hoofdofficier van Zuidmolukse wijk werd hermetisch afge sloten en de bewoners werd meegedeeld dat men zo veel mogelijk in de huizen van de zoekacties, moest blijven. Voor boodschappen kon den de Molukkers de wijk via een sluis bij de J. de Walstraat verlaten. Daar werden zij eerst wel gefouilleerd en wer den ook auto's op wapens doorzocht. De mobiele eenheden hadden zich inmid dels rond de wijk ingegraven en begon nen daama aan het lange wachten. Een onplezierige bezigheid, omdat de regen uit een loodgrijze hemel stroomde en de mannen in de aardappelvelden en de funderingen van de gesloten school nat maakte tot op het bot. Eén troost was er: het zou niet zo lang duren. Het wach ten was slechts op het beëindigen van de actie in Assen, die waarschijnlijk enkele uren in beslag zou nemen. In de loop van de morgen werd het de politiemensen langzaam maar zeker dui delijk dat het veel langer zou duren. Over de politieradio (half Bovensmilde luister de zaterdag mee) kwamen steeds meer berichten over felle tegenstand in de Molukse wijk van Assen. Ook de radiobe richten lieten op dat punt niets aan dui delijkheid over. In het begin van de middag was het een enkeling al duidelijk: justitie in Assen (midden), Kol. Bergsma, districtscommandant Assen (links) en de heer Spaanderman, commissaris van politie (rechts) verklaringen af over het hoe en waarom de actie zou in tijdnood komen. En het ken. werd inderdaad pas tegen zes uur alvo- Bij het invallen van de duisternis trok rens de „zoekploegen" met hun onder- de politie zich ijlings terug uit de Moluk- steuningsmanschappen in Bovensmilde se wijk. „Het karwei is geklaard", werd arriveerden. later in de Trianthahal in Assen op een Zij werden in de christelijke l.t.s snel persconferentie meegedeeld.Waamemers geïnformeerd over het handelen in de in de wijk verklaarden echter na afloop wijk en om precies tien voor half zeven dat de politie uitsluitend de woningen trokken zij de wijk in. Maar de groep goed had doorzocht van familieleden van mannen en vrouwen (nodig voor het jongens, die betrokken zijn geweest bij fouilleren van de dames) kwam niet ver. acties. Hier werd door een ploeg van de Al op de hoek van de Schoolstraat en genie met detectoren naar wapens ge- de Seringenstraat kwam het tot een tref- zocht. In de andere huizen zou zeer op- fen tussen de politie en Molukkers. Later pervlakkig gezocht zijn. zou de politie meedelen dat er in Bovens- Binnen twee uur na het startsein in milde niet geschoten zou zijn door de Bovensmilde was de politieen leger macht alweer vertrokken. Een dorp ach terlatend, dat door de afzettingen, de spanningen van het wachten en de onze kerheid van wat er na de zoekactie zou gaan gebeuren, zich weer in de tijd van de gijzelingen waande. Molukkers, maar dat er uitsluitend waar schuwingsschoten door de politie zou den zijn gelost. Opmerkelijk was echter dat de politie mensen zich na de schoten snel terug trokken uit de wijk en er eerst verster king werd aangevraagd van drie tanks Een dorp, dat door het bericht da er een nieuw gijzelingsplan was gevonden, nog steeds in angst leeft Daar heeft de zoe- oekgroepen ongestoord de wijk in trek- kactie niets aan veranderd. ~>N OP ZOOM (ANP) - eneral Electric Plastics (Van een onzer verslaggeefsters) lgB®rgen op Zoom is zater- j DEN HAAG De Werkgroep Beter Zuivelbeleid, een landelijke ~ond het middaguur als werkgroep van melkveehouders, houdt deze week acties tegen de U van een storing in een I heffing die de Europese Gemeenschap wil gaan afhouden van de n rleiding ongeveer 1500 melkprijs die de veehouders ontvangen. z#thyleenchloride vrijgeko- I pflet bedrijf heeft na con- i De acties worden gehouden in de vorm van een driedaagse tog van de lekkage de op- estafette-trekkerdemonstratie. De estafette is vandaag in Friesland j eb) eed ure overeenkomstig begonnen en eindigt woensdag 14 september in Den Haag bij het POrschriften stilgelegd en nmusterie van Landbouw in Den Haag. De steden die men r. leling milieu van de pro- onderweg tegenkomt zullen „op stelten" worden gezet, waarbij aan Drie waterstaat van de uit- ^et publiek zal worden uitgelegd waarom men de actie houdt. In el® kennis gesteld. Den Haag zal aan minister Van der Stee van Landbouw een petitie ïrldankzij een stevige wind worden overhandigd, waarin hem wordt gevraagd niet langer te üifeeen sprake geweest van weigeren stappen te ondernemen om de melkheffing ongedaan te f voor de volksgezond- maken. De melkheffing dreigt de veehouders tien procent van hun inkomen te kosten. (Van een onzer verslaggevers) Openbaarheid van het gemid delde inkomen per groep werk nemers is niet voldoende. Voor elke groep zal daarnaast moe ten worden aangegeven wat het laagste en het hoogste inkomen is dat per groep wordt betaald. Dit is beslist noodzakelijk om een duidelijk inzicht te krijgen. Het CNV zegt dit in een brief aan de Tweede Kamercommis sie van Sociale Zaken in een commentaar op het wetsont werp openbaarheid van inko mens. In grote lijnen stemt het CNV in met het wetsontwerp. Ook het CNV vindt openbaar heid van inkomens een belang rijke zaak. In zijn program so ciale groei is aangegeven op welke punten in de zaak komen de kabinetsperiode openbaar heid verplicht zou moeten wor den gesteld. HET CNV vindt het met name onbevredigend wanneer open baarheid van inkomens voor de vrije beroepen zou worden be perkt tot de leden van organisa ties die meedoen aan de enquête naar deze inkomens. Naar het oordeel van het CNV moeten de wettelijke verplichtingen voor alle beoefenaars van vrije be roepen gelden. Breda (ANP) In de nacht van zaterdag op zondag is in Breda een schoolgebouw, waarin een kleuter- en basisschool waren gevestigd, uitgebrand. Het ge bouw lag aan de rand van de Zuidmolukse wijk. Er zijn geen directe aanwijzin gen van brandstichting. De brandweer bestreed het vuur met elf stralen, maar de school ging geheel verloren. Onbekenden hebben dit week einde brand gesticht in een hou ten noodschool voor christelijk basisonderwijs in Vaassen en in de nabij gelegen openbare lage re school. De scholen liepen aanzienlijke schade op. De branden werden gesticht door benzine over boeken en papier te gooien en aan te steken. Kamerlid hekelt lage KLM-tarief voor Z-Afrika DEN HAAG - De KLM geeft Nederlandse emigranten een aanzienlijke korting op de prijs van een ticket voor vluchten op Zuid-Afrika. Volgens het socia listische kamerlid Ter Beek doet onze nationale luchtvaart maatschappij dit op verzoek van de Nederlandse regering. Dit gaat tegen de verklaring in van het kabinet-Den Uyl dat Nederland geen subsidie ver strekt op emigratie naar Zuid- Afrika. Ter Beek beschikt over bewij zen dat de KLM bijna de helft van de vervoersprijs voor haar rekening neemt.In Vara's radio- café „In den rooie haan" kon digde Ter Beek zaterdag aan dat hij hierover vragen aan de regering zal stellen. Na de speuracties in Assen en Bovensmilde is een golf van verwijten losgekomen. Met een verrassend gemak blijkt men feiten >over het hoofd te kunnen zien. Bijvoorbeeld dat tevoren van Zuidmolukse zijde gericht is geschoten op politie en brandweer. Daarbij is een politieman gewond. Het hadden er meer en het had erger kunnen zijn. Die schietpartijen vormden een verlengstuk van bruut geweld en zinloze vernielingen. Van de Zuidmolukse leiders heeft er niet één openlijk getracht zijn volgelingen tot andere Bedachten te brengen. ustitie en politie hebben een week lang veel geïncasseerd. Er is aanvankelijk gereageerd op een manier die sommigen lauw, anderen soepel zullen noemen. Aangenomen mag worden, dat men heeft willen vermijden tijdens het proces de spanning te verhogen. Maar het was inmiddels wel de hoogste tijd dat er werd ingegrepen. Hoe zou men dat met zachte hand hebben kunnen doen? Natuurlijk is er hier en daar te fors opgetreden en zeer zeker hebben de goeden onder de kwaden moeten lijden. Uiteraard is de stemming onder de Zuidmolukkers er niet beter op geworden. Er is reden tot bitterheid, maar die gevoelens moeten zich in de eerste plaats richten tot de aanstichter^ van de gewelddadige rellen. En het getuigt niet van werkelijkheidszin als men bijvoorbeeld de vraag stelt, waarom de speuractie niet tevoren met de Zuidmolukse wijkraad is besproken. Wel zou men zich kunnen afvragen, waarom Zuidmolukse leiders vorige week tijdens geweldda dige acties van sommigen van hun volgelingen er het zwijgen toe deden, terwijl ze dit weekeinde wel hun mond konden opendoen. Het is afschuwelijk en betreurenswaardig dat de acties in Assen en Bovensmilde nodig waren, maar nodig waren ze. Eens te meer moeten we nu met alle mogelijke middelen blijven streven naar het wegnemen van de spanningen. Zuidmolukse leiders kunnen daar in belangrijke mate toe bijdragen. Alleen als van twee kanten eerlijk wordt gezocht naar een oplossing van het probleem kunnen ons land toestanden bespaard blijven, die dit weekeinde deden den ken aan de situatie in Noord-Ierland. UTRECHT (ANP) Ed van Thijn, de fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, vindt dat er op radicale wijze paal en perk moet worden ge steld aan het functioneren en de samenstelling van de advie sorganen van de regering. Op een studieconferentie over het beginselprogramma van zijn partij zei Van Thijn zaterdag in Utrecht dat het bestaan van die adviesorganen verantwoorde lijk is voor een aanzienlijk deel van de achterstand die het par lement steeds oploopt De marges waarbinnen advie sorganen opereren moeten wor den versmald, temeer daar zij het proces van wetgeving aan zienlijk vertragen. Volgens de socialist is een van de grote problemen voor het kabinet-Den Uyl geweest het het het tempo van wetgeving niet zelf heeft kunnen bepalen. Het Tweede-Kamerlid Wim Meijer sloot zich aan bij de kri tiek van Van Thijn. Adviesorga nen worden naar de mening van Meijer ook te veel gebruikt om problemen in weg te stoppen, met name als die politiek contr oversieel liggen. Hij pleitte voor adviesorganen met een politiek karakter. Op dit moment zijn adviesorganen veeleer alleen maar een afspiegeling van de maatschappelijke organisaties op een bepaald terrein. UTRECHT (ANP) - De lande lijke vereniging van artsen in dienstverband (LAD) treft voorbereidingen voor het aan spannen van een kort geding tegen ziekenhuizen die nog steeds weigeren de per 1 janua ri overeengekomen cao voor het ziekenhuiswezen toe te passen op de assistent-geneeskundigen. Aan enkele ziekenhuizen die de assistenten nog steeds niet ge ven waar ze recht op hebben, is inmiddels door de LAD een tweede aanmaning- verstuurd. Als ze ook daar niet op reage ren stappen de artsen naar de rechter. De cao betekent een aanzienlij ke verbetering voor de assisten ten (onder meer specialisten in opleiding). Er zijn onder andere regelingen in getroffen voor compensatie van overwerk, be reikbaarheidsdiensten en derge lijke. De specialisten-opleiders willen de daarmee samenhan gende kosten echter niet beta len, terwijl staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) enige tijd geleden zijn veto uitsprak over doorberekening in de ver- pleegprijs van de ziekenhuizen. De nationale ziekenhuisraad (NZR) die de cao als werkgever sorganisatie ondertekende, heeft berekend juridisch verplicht te zijn de cao uit te voeren. Niet alle NZE-leden voegen evenwel de daad bij het woord. Met spandoeken en vlaggen trokken zaterdag duizenden betogers door de straten van Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) Enige duizenden mensen hebben gistermiddag met een demonstratieve tocht door Amsterdam het feit herdacht dat vier jaar geleden in Chili het bewind Allende met geweld omver werd geworpen. Einddoel van de tocht was het standbeeld van de dokwerker op het Jonas Daniël Mayerplein. De betoging vormde de afsluiting van een landelijke manifestatie in de Jaap Edenhal die was georgani seerd door de Chili beweging in samenwerking met de FNV, de PvdA, D'66, PSP, CPN. PPR en enige politieke jongerenorganisaties. De huidige Chileense president, Augusto Pinochet. heeft gisteren in een televisietoespraak gezegd dat hij niet zal toegeven aan buitenlandse druk om de noodtoestand die hij voor Chili heeft afgekon digd op te heffen. Men had algemeen verwacht dat Pinochet in deze toespraak tenminste enige beleidswijzigingen zou aankondigen die de militaire dictatuur een wat vriendelijker uiterlijk zouden geven. Maar Pinochet heeft dat niet gedaan. Hij zei dat zowel de staat van beleg als de spertijd in de nachtelijke uren zullen blijven voortbestaan omdat de regering van mening is dat de toestand waaron der deze maatregelen niet meer nodig zullen zijn nog niet bereikt is.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5