1 .DOurte Morsch" wijst bouw parkeergarage op Beestenmarkt af 1 SS I Stadswandeling 00-jarige KMTP )leek groot succes LEIDATO TREKT 18.000 BEZOEKERS «Ham Activiteiten Meerburg „Aktief" wint ma j orettenconcours "1 h iEIDEX Buurtvereniging „D'Oude Morsch" wijst de touw van een bovengrondse parkeergarage op de Bees- :enmarkt radicaal van de hand. In een commentaar op de enige maanden geleden uitgebrachte ontwikkelings- schetsen van de projectgroep Binnenstad stelt de buurt vereniging dat zowel de Beestenmarkt als de Molenwerf Lammermarkt over voldoende parkeergelegenheid (to taal 534 plaatsen) beschikken. Als belangrijkste bezwaar te gen een bovengrondse par- Vf- keergarage voert de buurtver eniging aan dat dit bouwwerk zeer ontsierend zal zijn. Het zou een van de weinige open i plekken, die Leiden rijk is be- j derven. „Hoogstens zou dit te I overwegen zijn wanneer die garage volledig ondergronds zou zijn met een in- en uitgang aan de Lammermarkt en als de Valkbrug is aangelegd", al dus „D'Oude Morsch". Een bo vengrondse parkeergarage zou bovendien de leefbaarheid van de buurt ernstig schaden van- V wege de verkeersaantrekking. Bestemmingsplan De buurtvereniging, waarin bewoners en neringdoenden uit de buurt zijn vertegen woordigd, heeft zich zeer on langs over de ontwikkelings- schetsen van de projectgroep gebogen. Algemeen is men tot de conclusie gekomen dat de derde schets de voorkeur ver diend. De schetsen zijn door de projectgroep ontworpen om aan te geven hoe de Leidse binnenstad moet worden inge richt Aan de hand van een van de vijf schetsen zal een bestemmingsplan voor het Alle buurtverenigingen, -stich tingen en comité's krijgen de gelegenheid hun zegje over de ze schetsen te doen, alvorens de gemeenteraad beslist vol gens welke schets de binnen stad moet worden aangepakt In elk van de vijf schetsen worden mogelijkheden aange dragen om de Leidse binnen stad op te heffen uit haar ver pauperde situatie. Kantoren De ontwikkelingsschets III, die volgens buurtvereniging „D'Oude Morsch" het meest ideale ontwerp is, reserveert het Schuttersveld niet alleen voor kantoren, maar ook voor woningen. Ook het gebied ten noorden en zuiden van de Langegracht wordt in dit mo del bestemd voor kantoorvesti gingen. Deze kantoren liggen redelijk dicht bij het stadswin- kelcentrum, zodat dit ervan kan profiteren. „De Mare zal dan een drukke aanlooproute naar het centrum kunnen wor den, evenals de Steenstraat en ook de Nieuwe Beesten markt", aldus „D'Oude Mor- Krantz aan de Langegracht. Op de plaats waar thans de firma Krantz is gevestigd mag voorlopig geen parkeergarage komen. sch". Een nadeel van dit ont werp noemt de buurtvereni ging de projectie van een par keergarage op het terrein van de voormalige fabriek van Krantz aan de Langegracht. Hierdoor krijgt de woonfunc tie in de wijk Noordvest geen kans op herstel. Uitvoering van deze schets noemt „D'Ou de Morsch" de nekslag voor Noordvest". Teneinde aan dit nadeel tege moet te komen suggereert „D'Oude Morsch" de parkeer garage aan de Langegrachtpas in laatste instantie te bouwen. Dit nadat is gebleken dat er behalve aan parkeergarages aan de ir. Driessenstraat en aan het Levendaal/Korevaar- straat nog behoefte aan een derde garage is. „Kantoorves tiging zou alleen ten noorden van de Langegracht tussen de lichtfabriek en de Pelikaan straat moeten worden verwe zenlijkt. Verder kan aan kan toorvestiging worden gedacht op „onschuldige" plaatsen langs drukke verkeerswegen, te weten langs de ir. Driessen straat en ten noorden van het Levendaal", aldus D'Oude Morsch". Levendigheid Als voordelen van de door de buurtvereniging gekozen schets noemt „D'Oude Mor sch" dat hierin zowel de hore ca als de zwakkere detailhan del er op vooruit zullen gaan. De bewoners wordt hierbij geen overlast bezorgd, terwijl de buurt toch aan levendig heid zal winnen. Een voor waarde hierbij is wel dat de winkelfunctie in het stuk Haarlemmerstraat tussen Blauwpoortsbrug en Vrouwen- steeg niet wordt teruggedron gen. Hierdoor zal „D'Oude Morsch" te zeer afgescheiden komen te liggen van het kern- winkelapparaat. De kans dat de middenstand zich zal kun nen opheffen, wordt dan weer teniet gedaan. „VOOR HERHALING VATBAAR" EIDEN De „bloemrijke stadswandeling" die de 100-jarige oninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde te Leiden [/gelopen week had georganiseerd ter gelegenheid van haar' bbileum, is een succes geworden. Deze stadswandeling was in [verleg met de Leidse VVV tot stand gekomen, en voerde de naar atting honderden deelnemers langs diverse hofjes en musea. pet vertrekpunt was de Laken- waar honderd bloemsier- nposities van Leidse bloe- liers te bewonderen stijlkamers van de :enhal waren omgetoverd tot droomzalen, waarin de Iderwerken van oude mees- zoals Rembrandt, Jan Steen Lucas van Leyden aan het :1 een antieke glans gaven, wandeling leidde langs vijf [jes, waarvan de tuinen door Koninklijke Maatschappij ibouw en Plantkunde ver- ;d waren. De KMTP telt in Ierland honderdveertig afde len met zo'n veertigduizend l0 eden. De activiteiten van de «reniging richten zich voorna- 0 lelijk op het houden van cur- d ussen, waarin het onderhoud tan tuinen en kamerplanten n entraal staat. Verder worden n r diverse excursies georgani- 0 eerd naar natuurgebieden en 1 wekerijen. Bij de KMTP zijn powel amateurs als beroepsma- geïnteresseerde leden aange- oten. De hofjestuinen in Lei- in hebben een opknapbeurt ekregen van de leden van de fdeling Leiden en omstreken. In hun vrije tijd hebben deze óch beziggehouden met het aan leggen van graszoden, beplan ting, zaaien van bloemen en de bestrijding van plantenziekten. Het jonge portiersechtpaar Rob en Wanda Oele uit het 18e eeuw- *>e Coninckshofje aan de Oude "est 15 weten er alles van: „Het j ronduit fantastisch wat de •MTP in de hofjes gedaan heeft. Een naam die wat ons betreft zeker genoemd mag wor den, is die van Kees Schut. Kees «ft in de lente en zomer we- ■n achtereen praktisch al zijn vrije tijd aan de verfraaiing van de tuinen besteed. Vooral de bejaarden, die de meeste hofjes bewonen, hebben zijn inspan ningen enorm gewaardeerd. Hij werkte zo spontaan, dat een he leboel oudjes, die hun tuintjes een beetje verwaarloosd had- den, gestimuleerd raakten en weer tot de verzorging van het groen overgingen", aldus de I beer en mevrouw Oele. f De hofjes waar de Leidse l KMTP de „groei en bloei" be- I vorderd heeft, zijn: het hofje van het Sint Elisabethgasthuis jr«t een prachtige door beroeps eden onderhouden tuin. Dit geldt ook voor de aangrenzende Hof van Zessen met de kapel en het voormalige proveniershuis je. Het gasthuis functioneert nu als een tehuis voor chronisch zieke bejaarden. Schuin tegenover de Lakenhal, aan de Oude Vest 41, ligt het hofje van de Groeneveld Stich ting, dat een voormalige pasto rie voor predikantsvrouwen en -dochters is. Dan op nummer 15 aan de Oude Vest bewonen Wanda en Rob de postwoning van het Coninckshofje. Voorts is het 17e eeuwse Pieter Lori- danshofje aan de Varkensmarkt 1 een bezoek waard. Hier ver zorgen studenten de welig tie rende gevelflora. Verder is er nog het Eva van Hogeveenhofje in de Doelensteeg 7, dat door bejaarden bewoond wordt en als één van de mooiste hofjes van Leiden geldt. Hier groeien zes prachtige accaciabomen in de serene rust van een eeuwe noude binnenplaats. Na de hofjes konden de talrijke wandelaars de Hortus Botani cus bezoeken, die voor deze ge legenheid zijn. kassen op zater dag en zondag opengesteld had. In de Oranjerie van de Hortus genoten vele liefhebbers van de tentoonstelling „Dier en Kleur" die het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie daar ingericht heeft. Het eindpunt van de wandeling was de grote hal van de Waag aan de Aalmarkt Hoofdarran geur Van Wijck had hier voor een schitterend bloemendecor gezorgd, terwijl bloemschikster mevrouw J. van der Pias-van As prachtige boeketten samenstel de. Belangstellenden werden in de gelegenheid gesteld om van hun bloemschikkunsten blijk te geven. Zeker tweehonderd lief hebbers gingen enthousiast aan de slag. Verder kon men bij mevrouw De Graef het vak van pottenbakker beoefenen, en voor de ware plantenliefhebbers vormde de wedstrijd „Test uw Plantenkennis" in de Waag een leuke uitdaging. De heer Snieder van de KMTP te Leiden stelde gisteravond desgevraagd dat de viering van het 100-jarig jubileum een groot succes is geworden. „Vooral zo'n gebeurtenis als in het Waaggebouw, met de nadruk op het amateurisme, is een herha ling waard". Na een wat rustige openingsavond brak het afgelopen weekeinde het Leidato-geweld in de Groenoordhallen pas goed los. Niet minder dan 18.000 personen bezochten dit weekeinde de huishoudbeurs, die vergeleken met vorig jaar grootser is opgezet. Viswedstrijd LPSV bracht 15 mille op LEIDEN Tweehonderdachtendertig sportvissers hebben zaterdag deelgenomen aan een nationale viswedstrijd in het Rijn- en Schiekanaal. Deze wed strijd werd gehouden door de Leidse Politie sport vereniging ter gelegenheid van haar vijftig-jarig bestaan in samenwerking met de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken. De opbrengst, die was bestemd voor de sport voor gehandicapten bedroeg vijftienhonderd gulden. Voor de beste vissers waren er vele prijzen beschik baar gesteld. De heer Loef f en uit Weert won een Lerc Corbonhengel. Hij ving 35 vissen. De tweede prijs, een televisietoestel ging naar A. v.d. Teen uit Dordrecht en de derde prijs, een fiets, werd gewon nen door R. v.d. Berg uit Cuyck. De Leidse middenstand heeft zich niet onbetuigd gelaten door een groot deel van de wedstrijdkosten op zich te nemen. Hierdoor kon het aardige bedrag van vijftienhon derd gulden gemakkelijk worden gehaald. Tijdens de wedstrijd kon een hengelaar zijn visjes niet op het droge krijgen, zodat hij met hengel en al een kijkje onder water ging nemen. Enkele wedstrijdvissers hielpen hem op de kant, maar mochten hun vangst echter niet door de jury be loond zien. De organisatoren van de wedstrijd dach ten er goed aan te doen om de „al te sportieve" visser toch een prijsje aan te bieden. Volksdansen De volksdansgroep „Trandafir" start morgenavond 13 sep tember om acht uur een volksdanscursus voor beginners in de gymnastiekxaak van de Paulusscbool in de Suriname- straat 1 (tegenover Simon de Wit). De groep danst onder leiding van Yvonne Knijnenburg. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Nel Kelder, tel. 865210 en aan de zaai. Oratie Mevrouw prof. dr. B. Flemming zal op vrijdag 16 september het ambt van buitengewoon hoogleraar in het Turks aanvaar den met het uitspreken van een oratie. De bijeenkomst heeft plaats in het Groot Auditorium, Rapenburg 73 en begint om kwart over vier. Belangstellenden worden verzocht tien minu ten van tevoren aanwezig te zijn. Rozekruizers Het Rozekruisers Genootschap geeft morgen 13 september, een lezing met als titel „Enkele aspecten van de Gnosis". Plaats van handeling is het gebouw Korte Mare (ingang Vestwal). Aanvang acht our. De lezing is de eerste van het tweetal lezingen dat het genootschap elke maand beoogt te houden (elke tweede en vierde dinsdag in de maand). Verenigde Naties De Nederlandse vereniging voor de Verenigde Naties „V.I.- R.O." houdt 24 oktober voor leden en belangstellenden van de „vrouwenvereniging in Leiden en omstreken" een herden kingsbijeenkomst van de Verenigde Naties. Deze bijeenkomst begint om kwart over twee 's middags in de filmzaal van het rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, te Leiden. De heer T. T. Gan, conservator van de afdeling China, behandelt het onderwerp „De vrouw in de Chinese samenle ving en in de Chinese kunst". De dames worden na de thee rondgeleid door de zalen van het nuseum. De toegang is gratis. Natuurbeschermers In verband met de novembercollecte van het Wereldnatuur- fonds wordt er vanavond een voorlichtingsbijeenkomst gege ven in de Stadsgehoorzaal. Belangstellenden krijgen van alles te zien en te horen over de natuurbescherming in al haar facetten en over de nationale actie die van 21 tot 25 september gehouden zal worden. Deze actie zal worden omlijst met een uitgebreide TV-informatie, want het is de bedoeling heel wat geld voor nationale natuurschermingspro- jecten te verzamelen. Doel van de voorlichtingsavond in de Stadsgehoorzaal is zo veel mogelijk geïnteresseerden bij elkaar te krijgen, die bereid zijn mee te collecteren in november of in het plaatselijk actiecomité zitting willen nemen. De toegang van de avond die 20.00 uur begint is uiteraard gratis, voor koffie wordt gezorgd. Mitchellrprijs Prof. dr. E. Boeker en drs. H. Eijkelhof, docent van de scholengemeenschap „St. Agnes" in Leiden hebben een van de vijf Mitchell-prijzen 1977 gewonnen. De prijs, bestaande uit een bedrag van 10.000 dollar, wordt hen 2 oktober in Houston uitgereikt Ruim vierhonderd inzenders hebben aan de prijsvraag deelgenomen. De prijsvraag is gekoppeld aan het programma „Alternatieven voor groei", dat wordt ge steund door de Club van Rome, de Universiteit van Houston en de Mitchell Energie Maatschappij. Boeker en Eijkelhof betogen in hun inzending dat het onderwijs een van de belangrijkste invalshoeken biedt om de bevolking vertrouwd te maken met de mogelijkheden en wenselijkheden alternatie ven voor een groeimaatschappij te ontwerpen. Zij nemen als voorbeeld het boek „Natuurkunde in de Samenleving" dat zij voor het Nederlandse VWO aan de Vrije Universiteit in Amsterdam ontwikkelden en dat thans op de scholengemeen schap „St Agnes" wordt gebruikt Examens Aan de scholengemeenschap „St Agnes" zijn voor bet eindexamen Atheneum alsnog José v.d. Geest, Tonny v.d. Helder, Lisbeth Werter, Ruud v. Beren, Robert Bijvoet, Helma God dijn en Doortje Stellwagen geslaagd. Voor het Havo-diploma zijn geslaagd: Ellen van Beek, Ron Beugels- dijk, Gerard Bontje, Patricia Kok, Jacqueline Mastemaker, Bernard Mom, Caroline Plomp, Maud van Velzen en Mirjam Welsing. Voor bet Mavo-4 diploma slaagden: Sbanta Kanhai, Juliette v.d. Niet, Birgitte v. Ploeg, Ellen Vlasveld en Diana v. Winsen. LEIDEN De Stichting Meer burg, wier activiteiten zich goeddeels afspelen rond club huis Klein Matilo aan de Leidse Zaanstraat heeft voor het nieu we seizoen een uitgebreid pro gramma opgesteld dat na de heropening van het clubhuis op 18 september na een ingrijpen de verbouwing in werking zal treden. Het programma omvat: peuter speelzaal op vijf ochtenden in de week; zuigelingen- en kleu terbureau op maandag; bejaar- dengymnastiek op woensdag; pedicure voor bejaarden op woensdag; Engelse les voor ou deren op dinsdag; Volksdansen voor ouderen op donderdag; be jaardenspreekuur op maandag en woensdag; bejaardensoos op maandag en donderdag; kaart club op maandag; moedergroep op maandag; VOS-cursus; Bin go-dansant; open instuif op zon dag; Jazzballet op dinsdag; ma jorettepeloton op woensdag; ruilbeurs; teenersoos op donder dag of vrijdag; disco op vrijdag of zaterdag; jongensclub(speed- wayclub); meisjesclub; diverse kinderclubs. In voorbereiding: fotoclub voor jongeren en een cursus yoga. Bij het clubhuis is nog steeds plaats voor mensen die in een zogenaamd onder- houdsteam willen zitten. Bij vol doende animo zal eventueel ook de cursus „open school" in het clubhuis worden opgegeven. In formatie: clubhuis Klein Matilo, Zaanstraat 126, tel. 125521. LEIDEN Het majorettenkorps „Aktief" heeft zaterdagmiddag het concours van speeltuinvereniging „Zuiderkwartier" gewonnen. De meisjes uit Zuid-west vergaarden met hun show achtentachtig punten. „Aktief" legde hiermee beslag op de Groenoordhal-beker. Tot beste miss-majorette van het concours werd Truus van der Bent van The Caravella's uit Katwijk aan zee gekozen. Tweede bij de majorettengro'epen werden „The Golden Green Stars uit Leiden met 85 punten, derde de Caravella's uit Katwijk aan zee met 77,5 punten, vierde het majoretten peloton „Pauline" uit Leiden met 77 punten, vijfde „The Show Girls" uit Alkmaar met 73 punten en als laatste eindigden „The Kooigirls" uit Leiden met 68 punten. De meisjes uit De Kooi kregen bovendien een eervolle vermelding. De miss-majorettes van „Aktief' en „The Golden Green Stars" legden samen beslag op de tweede prijs voor de miss-majoretten. De miss-majoretten van „Pauline", „Show Girls" en „Kooigirls" behaalden een gedeelde derde plaats. fA MAANDAG 12 SEPTEMBER 1977 LEIDSE COURANT PACINA 3

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3