Lauda rijdt op zeker naar tweede wereldtitel HCKZ en aan eerlijke verdeling HGC doen niet Olympia'48 doorbreekt Amsterdamse hegemonie Drie treffers SPORTTRIBUNE VOOR HET EERST IN ATLETIEKGESCHIEDENIS (Van onze atletiekmedewerker ROOSENDAAL Olympla'48 uit Den Haag heeft haar favorletenrol voor het landskampioenschap volledig waargemaakt. Voor het eerst In de atletlekgeschledenls Is de PJ-beker In Den Haag beland. De Amsterdamse hegemonie Is met deze prestatie eindelijk doorbroken. Het feit dat Olympla'48 haar domicilie heeft op een slntelbaan, geeft de prestatie nog meer reliëf. De stijd op de kunststof baan van grote windvoordeel. Lilian van der het Sportpark in Roosendaal is van Ham en Martha Derby van Sparta meter. De eerste plaats was voor Tine Schenkels van Sagitta met 13.67 meter. Bij het verspringen liet Sylvia Barlag de concurrentie ruim achter zich. Haar sprong van 6.37 meter is de beste seizoenpres tatie. Teleurstelling meet af aan zeer spannend verlo pen. De eindoverwinning werd pas op het laatste onderdeel, de 4 x 100 meter in het voordeel van Olympia'48 beslist. De Haagse ploeg verzamelde 18.100 punten, een totaal dat nog nimmer tevoren behaald is. Sparta, de andere Haagse vereniging, heeft van het begin af aan geen rol van beteke nis kunnens spelen in de stijd om de toppositie. Op de sprintnummers had Olym pia'48 in Elley Henzen een goede puntenverzamelaarster. Zowel de 100, als de 200 meter, schreef zij op haar naam. met respectievelijk 11.4 en 23.2. Beide tijden beteke nen een beste seizoen prestatie. Kanttekening daarbij is wel het liepen op de 100 meter alle twee 12.0 en op de 200 meter respectie velijk 24.6 en 24.8. De 400 meter dames werd een eenzijdige aange legenheid met Truus van Amstel in 55.4 en juniore Lilian Mandema in 57.4. Een volledig Haagse treffen werd ook het discuswerpen. Ria Stal man (Sparta) eiste de overwinning voor zich op met 51.82 meter. Clubgenote Betty Bogers werd tweede met 46.84 m. Iseline Hage en Marijke Schuite veroverden de daarop volgende twee plaatsen met 46.52 meter en 42.36 meter. Ria Stalman kon haar gebruikelijke dubbele overwinning niet waarma ken. Zeer teleurgesteld was zij bij het kogelstoten over haar 12.89 Op de 800 meter had Olympia'48 een lichte teleurstelling te verwer ken. Monique Jansen liep 700 me ter op kop, maar moest op het laatste rechte stuk haar meerdere erkennen in Fieke Kamps (Sagitta) 2.11.7 tegen 2.12.5. Irene ter Hark (Sparta) kwam niet verder dan 2.17.7. Truus van Am- stel (Olympia'48) liep een bekeken race. Zij zette in haar serie na 600 meter al haar tegenstanders op ruime achterstand om tenslotte in 2.15.0 te finishen. Ook het speerwerpen leverde een dubbele Haagse zege op: eerste Lineke Vos van Sparta met 41.12 meter en tweede Jolande Schout en met 37.60 meter. Het slotnum mer voor de dames, de 4 x 100 meter, leverde en passant een nieuw districtsrecord op voor Olympia'48 met 46.8. Het oude record was 47.1 en stond ook op naam van Olympia'48. Tweede werd ADA in 47.5 en derde Sparta in 49.0. De einduitslag derhalve: eerste Olympia '48 met 18.100 pnt., twee de ADA met 17.770 punten, derde Sparta met 17.235 punten, vierde Sagitta met 16.712 pnt., vijfde Sprint met 14.515 punten en zesde De Spartaan met 15.296 punten. Bij de heren is de Amsterdamse hegenomie in stand gebleven. AAC werd zoals verwacht wederom kampioen met 29.474 pnt. Tweede werd AVR met 28.551 punten, der de HAC met 26.764 punten, vierde Sparta met 27.664 punten, vijfde Prins Hendrik met 26.002 punten en zesde Sprint met 25.716 pnt. Bij Sparta zorgde Raymond de Vries voor zeer veel punten door het hoogspringen te winnen met 2.13 meter. Pogingen over de 2.16 meter mislukten maar net. Ook Ron van Wilgen en Arie van Vliet van Sparta behaalden de broodno dige punten bij het verspringen met 7.00 meter en 6.98 meter. De 4 x 100 meter estafetteploeg van Sparta werd tweede in 43.1 achter AAC in 43.0. Bij het kogelstoten ging de eerste plaats naar de engie man, die daar recht op had: Sjaak Ruhl van AVR uit Rotterddam, met de voor Ne derlandse begrippen goede presta tie van 16.20 meter. De 110 meter horden liepen Raymond de Vries en Jan Harland in respectievelijk 15.2 en 15.4. Zier Schaap van Sparta werd goede tweede op de 5000 meter in 9.22.2. sec. VLTC was afwezig in Roosendaal. De KNAU had tijdens het weekend van de Europese jeugdkampioen schappen in Donetsk de beslissen de competitie dag gepland. Daar door ontbraken toen enige topatle ten waardoor de Haagse vereni ging van de derde naar de zevende plaats terugviel en de eindstrijd miste. De succesvolle dames van Olympia '48, die voor het eerst in de atletiekgeschiedenis landskampioen werden, geflan keerd door de trainers Cock Mooijmans (links) en John Lamet. MONZA Nik) Lauda la na het verschrikkelijke ongeluk, dat hl] op 1 augustus 1976 op tfè Nurbur- grlng kreeg niet alleen uiterlijk, maar ook Innerlijk veranderd. Van de ontzagwekkende „DraufQan- ger", die Lauda bij het behalen van zijn eerste wereldtitel bij de formule één-coureurs was, bleek gisteren, nadat de Oostenrijker op het circuit van Monza zijn wereld titel praktisch veilig had gesteld, niets meer. Uiterlijk wordt Lauda nog geken merkt door de onuitwisbare brand wonden, die hij aan de vlammen zee van de Nürburgring heeft over gehouden, innerlijk is Niki Lauda anno 1977 vóór alles een rijder, die op zekerheid- zijn wedstrijden rijdt. Zorgelijke gezichten bij Carlos Reutemann en Niki Lauda, de bei de Ferrari-rijders. Bij eerstgenoem de nogal begrijpelijk aangezien hij slechts als vierde binnenkwam. Bij Lauda minder logisch: zijn voor sprong in de strijd om het wereld kampioenschap op voornaamste concurrent Jody Scheckter werd nog eens uitgebreid. Mario Andretti mocht dan op het 5.8 kilometer lange circuit van Monza zijn vierde overwinning van dit seizoen boeken, Lauda behaal de zijn zesde tweede plaats. Zijn concurrenten Jody Scheckter en James Hunt reden stuk, Lauda nam echter zoals zo vaak dit seizoen geen risico en behaalde juist daardoor weer kostbare pun ten in de strijd om de wereldtitel. Een strijd, die beslist is. De voor sprong van Lauda op Scheckter bedraagt zevenentwintig punten, en nog slechts in de meest extre me theoretische situatie kan de Zuidafrikaanse Wolf-rijder Lauda van zijn tweede wereldtitel afhou den. Voor de rond 150.000 aan het eind uitzinnige bezoekers van het cir cuit van Monza, was het succes van de Ferrari-rijder en de winst van Andretti aanleiding de pits na afloop massaal te bestormen. Men nam alle barrières om ook maar een glimp te kunnen opvangen van de helden: Andretti en Lauda. De grote politiemacht stond volledig machteloos bij een dergelijk mas sale volksbeweging en werd dan ook eenvoudig teruggedrongen. Rond de vijfentwintigste ronde werd de strijd om de wereldtitel definitief beslist Scheckter moest met motorpech zijn Wolf In de pits sturen. Wereldkampioen James Hunt moest drie ronden later ook naar de pita en kon de strijd daarna pas met grote achterstand weer even hervatten. Hunt kreeg een defect aan de remmen van zijn wagen. Andretti ging na de dertigste van 52 ronden onbedreigd op de eind overwinning af. Zijn achtervolgers: het Ferrari-duo Reutemann-Lauda, maar de afstand tot Andretti be droeg acht seconden. De Austra liër Jones lag op 42 seconden en de Zwitser Regazzoni en de West duitser Mass op bijna één minuut. Andretti nam daarna meer afstand van zijn achtervolgers, van wie .Reutemann de tweestrijd met Lau da moest staken. De Argentijn ging na de 39e ronde definitief naar de pits. Na 52 ronden ging de Lotus van Andretti als eerste over de eind streep. gevolgd op zeventien seconden door Niki Lauda, en op drieëntwintig seconden door Jones. Lauda verzekerde zich daardoor vrijwel zeker van zijn tweede we reldtitel en liet zijn naaste concur renten Scheckter, Reutemann en Hunt moedeloos achter in de pits, die door het drietal op het circuit van Monza reeds ruim voor tijd was opgezocht. In het Koninklijke Park van Monza, „het hol van de leeuw", werd Lau da twee jaar geleden wereldkam pioen. Dit jaar had de Oostenrijker aan zijn baas, Enzo Ferrari, de overwinningsgeste van de schei dende coureur kunnen maken, maar achter Andretti prefereerde Lauda het om „op safe" zijn twee de plaats te behouden. Ferrari heeft Lauda groot ge maakt, en Lauda heeft Ferrari terug gebracht aan de top. 57 keer Is Lauda In een Ferrari ge stapt voor het rijden van een Grote Prijs, vijftien keer kon hij winnend de race afsluiten. En twee keer behaalde hij In (Se laren de wereldtitel. Maar deze week gaat hij beslissen naar welk merk hij aan het einde van dit seizoen zal overstappen: Brab ham of Wolf. De laatste geste van Lauda aan zijn baas, de wereldti tel, zal nu pas op Watklns Glen (2 oktober), Mosport (9 oktober) of Fudjl (23 oktober) gemaakt kun nen worden. De uksiag: 1 Mario Andretti (VSt), Lotus, 301,6 kilometer in 1 uur 27 minuten en 50 seconden (gemiddeld 206,014 kilometer per uur). 2. Niki Lauda (Oos). Ferrari, 3. Alan Jones (Aus), Shadow, 4. Jochen Mass (W-DI). McLaren, 5. Clay Regazzo ni (Zwi), Ensign, 6. Ronnie Peterson (Zwe), Tyrrell, 7. Patrick Neve (Bel), Williams, 8. Jacques Lafitte (Fra), Llgier, 9 Rupert Keegan (Gbr), Hesketh. Nieuw ronderecord: Andretti, 5,8 kilo meter in 1 minuut en 39,1 seconden Da stand in de atrlId om da wareioutai: 1. Niki Lauda (Oos), Ferrari, 69 punten. 2. Jody Scheckter (Z-Af). Wolf 42, 3. Mario Andretti (VSt). Lotus 41, 4. Carlos Reutemann (Arg), Ferrari, 35, 5. James Hunt (Gbr). McLaren. 22. 6. Jochen Mass (W-DI). McLaren. 21. 7. Gunnar Nilsson (Zwe), Lotus, 18, 7. Jacques Lafitte (Fra). Llgier. 16, -9. Alan Jones (Aus), Shadow. 16. 10. Hans Stuck (W- Ol). Brabham, 12. LEIDSE COURANT/ ze, waarvan twee uit een stralbal, won HCKZ uiteind elijk met 3-1. En dat was een dermate oneerlijke verdeling, dat Den Uyl zi|n vinger er voor zou hebben opgeheven. Eerzuchtig en zelfs enigszins fana tiek begon HGC aan zijn klus op en tegen Klein Zwitserland. Op de bepaald niet vlakke grasmat bleef fraai spel lang achterwege, maar inzet vergoedde veel. HGC maakte zijn sterke start van dit seizoen waar, vooral in een fase waarin de kleine Tim Steens nog geen vat had op de soms fabelachtige tech niek van Wouter Leefers. Lang zaam maar zeker zou die situatie volledig naar de andere kant om slaan. maar voor het zover was, heerste HGC. Twee snelle strafcor- ners leverden niets op en acties van Piet Gunning en Robert van Maasakker evenmin. HCKZ stelde daar bitter weinig tegenover. Pas twee minuten voor de rust kreeg Hans Kruize op links een fraaie kans door een misser van Jan David de Planque. Zijn actie leverde een strafcorner op, die hard en laag werd ingeschoten door broer Ties. Het leek al een doelpunt toen de bal tegen de voet van Fons Fonteyn sprong. Scheidsrechter Jonker gaf een strafbal. Ties Kruize had geen en kele moeite met een strakke push doelman Ruurd van Holtz in de rechterbovenhoek te passeren (1- 0). Ron Steens werd daardoor blijkbaar dermate geïnspireerd, dat Uit een strafcorner maakt Jaap Kooreman kort na rust de gelijkmaker voor HGC in het duel met HCKZ. Jan David de Planque, die de bal heeft gestopt, kijkt gespannen toe terwijl Ties Kruize (10) vergeefs afweert. DEN HAAG Oneerlijke verdeling. Een begrip, dat de meeste hockeyers van HKCZ en HGC waarschijn lijk een zorg zal zijn. Giste ren konden ze er echter niet omheen. De studenten economie, rechten, tand heelkunde en een enkele verkoper waaruit het team van HGC Is opgebouwd, waren In het duel met hun sta(n)dgenoten namelijk de minderbedeelden. Door drie treffers van Ties Krul- hij Kort achter elkaar twee traaie acties afleverde. Bij de laatste red de doelman van Holtz alert met de rechterhand. OPGELADEN Pas In de tweede helft werd de ontmoeting de moeite van het bekijken waard. HGC had zich weer genoeg opgeladen om In het eerate kwartier HCKZ volledig weg te apelen. De verdediging van de thuisclub hing alt los zand aan elkaar. Vooral Wouter Kan had alle moeite met zijn directe tegenstander Plet Gunning waar door deze kon uitgroeien tot een van de uitblinkers. Al in de 39e minuut kwam HGC op 1-1. Na een solo van Gunning op rechts volgde een strafcorner, die werd aangegeven door hem zelf, gestopt door de Planque en strak ingeslagen door Jaap Koore man (1-1). HGC ging door en vooral dank zij (alweer) Gunning, die af en toe ook zijn vrijheid op links wilde uitproberen, volgde er kans na kans. Maar Kooreman (volledig vrij voor Joost Claushuis). Van Maa sakker (ook vrije kans, maar onbe suisd hoog over) en Gunning zelf leverden niets op. HCKZ-coach Joost Bellaard zag het gevaar en verving de onopvallende Rik Visser door Maarten van Grimbergen. Wouter Kan mocht nog even blij ven lopen, vooral omdat Ties Krui ze zich meer liet terugvallen en de HCKZ-verdediging zich iets reorga niseerde. Dezelfde Kruize verhoog de zijn waarde door na iets meer dan een kwartier opnieuw te sco ren. Weer uit een strafbal, die via de onderkant van de lat net achter de doellijn ketste. ONTHUTST Een onthutst en verongelijkt HGC had nauwelijks weer balbezit of Ties Kruize besliste de wedstrijd. Net toen Kan zijn trainingspak (to ch) weer had mogen aantrekken, anticipeerde Kruize uitstekend. On der het toeziend oog van bonds coach Wim van Heuman speelde hij in op een actie van Marinus Dijkerman, pikte de bal op en schoot diagonaal en bijzonder mooi de stand naar 3-1. Hij liet zich daarna weer terugval len om zijn verdediging te assiste ren. Daar was het zelfvertrouwen evenwel volledig hersteld, niet in de laatste plaats door toedoen van de man, die ongeveer twee jaar geleden als afgeschreven werd be schouwd. HGC bleef ook in de slotfase pinnig. Leefers kwam even uit de schaduw van Tim Steens en prikte de bal ineens uit de lucht enkele centimeters naast het doel. Ook een door hem aangegeven strafcorner in de voorlaatste mi nuut leverde niets meer op. Het gevolg was, dat HCKZ zich zowaar koploper mag noemen na drie wedstrijden en HGC in de midden moot staat. En da's niet eerlijk, o nee. DICK HOFLAND Dit keer is Wouter Leefers (8) Tim Steens te snel af. Hij staat op het punt ook Ewout van Asbede te omspelen. Ties Kruize geeft rugdekking.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20