Nieuw gesprek moet kloof overhingen liolera opgerukt tot in Duitsland Werkgroep uit kabinet moet abortusprobleem oplossen Opgemaakt Dubbele schrik getrapt urk na Ook in Venlo NA ZOEKACTIES IN ASSEN EN BOVENSMILDE eroving erdronken Lardbeving lij Kreta Mishandeling na geweigerde dans ROTTERDAM (ANP) - De 31-jarige mejuffrouw P. Lo kai uit Rotterdam is het afgelopen weekeinde in een dansgelegenheid zwaar mishandeld, omdat zij wei gerde met iemand te dan sen. De man, een 36-jarige Rotterdammer, werd zo kwaad dat hij mejuffrouw Lokai begon te slaan en te trappen. Het slachtoffer liep een hoofdwond, een zware hersenschudding en dichtgeslagen ogen op en moest in een ziekenhuis worden behandeld. De da der is gearresteerd. Verongelukte was al thuis ROTTERDAM (ANP) Urenlang heeft de Rotter damse politie zaterdagoch tend tevergeefs gedregd naar de bestuurster van een auto die te water was geraakt. Toen men aan de hand van het kenteken achter het adres was gekomen en twee politiemannen naar de woning gingen om de fami lie van het droeve ongeval op de hoogte te stellen, bleek dat de bestuurster, de 26-jarige Sonja Lucas, al lang en breed thuis zat. Zij had namelijk op eigen kracht de auto kunnen ver laten en aan wal kunnen klimmen. Degene die de po litie had gewaarschuwd had wel gezien dat de auto te water raakte, maar niet dat het meisje zich had we- Maandag 12 september 1977,67e jaargang no. 20835 Mireille Mathieu Zonnige perioden Mireille Mathieu in showpro gramma op Ned. I om 20.45 uur. Om 21.50 uur the Blue Knight Ned. II om 19.04 uur Addams Family, om 20.55 uur Klaverwei de en om 22.10 uur Achter het nieuws met aanvangssalarissen leraren. Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Over wegend matige noordelijke wind. Minimumtemperaturen van 12 vlak aan zee tot 5 graden plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen omstreeks 17 graden. Morgen zon 7.11-10.01. Maan 7.06-19.44. Scheveningen hoog water 3.57-16.19. Laag water 12.00. VOLENDAM Volendams publiciteitsman en micr/^~ nist Pé Mühren stapte bij PSV naar binnen en maakte zijn verontschuldigingen, voor de gedragingen van enige spelers van Volen- dam. Dat sloeg dan speciaal op Jaap Jonker die zich had opgewonden over een bot sing met PSV'er Gerrie Deij- kers en pal daarop zich ver gat door de PSV-er grof aan te vallen, waarop hij de rode kaart kreeg. Jaap Jonker: „Ik heb al zo'n strafblad dat ik voor de gele kaart die ik, en Deijkers, na de botsing kreeg toen we op de vuist gingen al drie wedstrijden te goed zou hebben. Dat wordt nu nog wel meer. Of ik nog voorwaardelijke wed strijden heb staan? Jaap 'Jonk gaf er ongewild een komisch antwoord op. „Nee, die heb ik vorig sei zoen al opge maakt ENSCHEDE Trainer Spltz Kohn en manager Ton van Dalen, het duo van FC Twente, zagen zaterdag Europa Cup-tegenstander Glasgow Rangera tegen Celtic spelen. Ze zijn tweemaal geschrokken. Eerst van Glasgow dat mentaal en fysiek, zo sterk was dat het een achterstand van 2—0 omzette in winst van 3—2 en ten tweede van het verzoek om voor de return wedstrijd vijfduizend kaarten te reserveren. Van Dalen, die wel eens meer Schotten in het buitenland heeft meege maakt: „Stel je voor, vijfduizend Schotten in Enschede. Dan mogen ze alle café's wel sluiten." Goed idee want de kans dat er geen zaak heel blijft, is niet denkbeeldig. UTTGART De cholera, die vooral in het Mid- i-Oosten heeft toegeslagen, rukt thans snel op en :ft de Duitse Bondsrepubliek bereikt. Het ministe- van sociale zaken in Stuttgart heeft medegedeeld, 1 in Reutlingen (Baden Wtirttemberg) cholera is ionstateerd bij een chauffeur van een vrachtwa- die in augustus in Irak is geweest en via Turkije teruggereden. In Syrië alleen al zijn 2000 gevallen geconstateerd met 61 sterfgeval len. In Jordanië hebben zich in de afgelopen drie dagen 38 nieuwe gevallen voorgedaan en ook Iran meldt cholera binnen de grenzen, evenals Israël en Turkije. De gezondheidsautoriteiten in het Midden-Oosten zien de toestand met grote bezorgdheid aan. De bedevaartreizen naar Mekka zijn begonnen en de hygiënische omstandigheden tijdens de tocht en in en om Mekka zijn doorgaans niet al te best. Alle elementen voor een snelle verspreiding van de ziekte door besmet water en voedsel, zijn volop aanwezig. Ten noorden van Mekka hebben zich reeds choleragevallen voorgedaan. Cholera is een besmettelijke ingewandsziekte, die bij veronachtza ming dodelijk kan zijn, maar met snel en doeltreffend ingrijpen, zeer gemakkelijk te genezen is. De ravage op het circuit van Monza nadat een reclame bord was neergestort. Een aantal toeschouwers was op het bord geklommen dat daardoor te zwaar werd belast, Instortte en over de weg viel. De wrakke constructie en de vermolmde balken waren mede oorzaak van 'het ongeluk dat een persoon het leven kostte. Vier mensen werden zwaar gewond en vijftien licht. De race zelf liep goed af. Drie bolides kwamen In botsing maar er waren geen gewonden. DR. KRUISINGA (CDA): ROTTERDAM „Wat Is er nu weer," stond le zen lezne op de gezichten van de spelers toen Frans Derfcs hal verwege de tweede helft van Feyenoord-FC Utrecht op de fluit blies. De scheidsrechter was zelf gebles seerd. Hinkend ging hij naar de dug out waar Feyenoords verzorger Gerard Meijer zorgvuldig het rechteronderbeen van de Bre dase scheidsrechter betastte. „Wim Jansen is erop gaan staan," klaagde deze. Er bleek iets met een spier van een teen niet in orde te zijn. Met een stevig verband om de voet strompelde Derks weer het veld in om dat na enige minuten definitief te verlaten. Grensrechter Smits kreeg zijn fluit en holde het veld in. Wat een buitenkansje. Maar stel je eens voor dat alle spelers die menigmaal op de voeten worden getrapt niet verder kunnen. Dan wordt er binnenkort niet meer gevoetbald. VENLO FC Den Haag een pak slaag, dan maar wraak ne men. de beruchte aan hang van de Zuider- parkclub misdroeg zich en waarom daar niet? - ook weer in Venlo. Drie Hagenaars werden door de Venlose politie van de tribune geplukt en opgesloten. Gerui me tijd na afloop van de wedstrijd tegen FC VW werden zijn vrijge laten. De speciale sup porterstrein was al weg. Zes agenten uit Venlo reisden voor alle zekerheid mee tot Eindhoven waar de spoorwegrecherche de bewaking overnam. Weer een negatieve in druk van FC Den Haag en de stad Den Haag. Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. tenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. art, blank en dik rereld is weer een aantal koninginnen r. In Amerika werden Miss Zwart en Blank gekozen, want beide kleuren mooi: boven Miss Blank Susan Perkins Hiss Zwart Claire Ford. Maar op de' pijnen hebben ze dit maal afgeweken 'de slanke lijn en een Miss Zwaarge- it gekozen: de 130 kilo zware Cecile medisch studente aan de universiteit, met haar titel wil aantonen dat ook mooi kan zijn. In elk geval vindt ze mensen zoals zij ook recht hebben op plaatsje onder de zon. Grimmig straatbeeld in Assen: terwijl Molukse inwoners zich met de handen op het hoofd voor hun woningen moesten opstellen zochten politiemannen naar wapens. (Van onze verslaggevers) ASSEN Nu de verstandhou ding tussen de Molukse ge meenschappen en de overheid het afgelopen weekeinde door de zoekacties in Assen en Bo- vensmilde opnieuw ernstig is verslechterd, wil burgemees ter Masman van Assen nog deze week met de Molukkers om de tafel gaan zitten om te bezien in hoeverre de gapende kloof tussen beide partijen ge dicht kan worden. Dat de kloof is vergroot werd duide lijk toen bleek dat de acties in het Molukse kamp, zelfs bij de gematigde leiders, in zeer slechte aarde zijn gevallen. Ir. Manusama: „Een dergelijke razzia heeft alleen zin als die volgende week weer wordt ge houden". Een vertegenwoordi ger van het landelijk inspraa korgaan voor Molukkers: „De Molukkers zijn bedroefd, maar vooral razend". De se cretaris van de wijkraad As sen: „De gespreksbasis is nu weggevallen". De verantwoor delijke minister De Gaay Fortman daarentegen: „De zoekacties hebben niet alle wapens opgeleverd die zijn verborgen, maar ze waren toch noodzakelijk". Zaterdagmorgen om zes uur werden de Molukse wijken van Assen en Bovensmilde af gegrendeld door enkele hon derden politiemannen en ma rechaussees. Zij waren uitge rust met zwaar materieel, waaronder een fors aantal pantserwagens. In Assen be gon men direct met het door zoeken van alle huizen in de wijk naar verborgen wapens. In Bovensmilde kon men daar mee pas 's avonds om zeven uur beginnen, omdat er te wei nig personeel beschikbaar was. Om negen uur zaterdagavond werden beide acties beëindigd. In totaal waren 32 Zuid-Mo- lukkers gearresteerd. Vier van hen zijn nog in hechtenis. Be halve wapens werd ook een nieuw gijzelingsplan ontdekt. De man in wiens huis het plan werd gevonden behoorde ook tot de arrestanten. Hoe „se rieus" het plan moet worden opgevat konden de autoritei ten niet zeggen. De buit aan wapens van beide acties is: twee machinegewe ren, zeven pistolen, een revol ver, 250 stuks munitie, twee vuurbuksen, een kist molotov- coctails en ongeveer tachtig slag- en steekwapens. Volgens hoofdofficier van justitie mr. Muntendam zijn er ongetwij feld nog meer wapens in de Molukse wijk. Van verschillen de Molukkers zijn persoonlijke papieren en andere eigendom-- men door de politie meegeno men. Daartoe behoort ook een agenda van dominee Metiary. De actie in Assen had een aanzienlijk grimmiger verloop dan die in Bovensmilde. Het zoeken in huizen en tuinen werd voortdurend onderbro ken door korte ,maar felle vuurgevechten tussen politie en Molukkers, die volgens de politie vanuit de huizen ge richt vuurden. De actie in Bo vensmilde verliep betrekkelijk rustig. Eén politieman raakte in Assen gewond. Hij kreeg een kogel in een bovenbeen. Voor zover bekend hebben zich geen Molukkers met ver wondingen gemeld, hoewel en kele huizen in Assen zijn door zeefd met kogels. De actie werd ondersteund door een helicopter die boven de huizen cirkelde en in de ochtendsche mering de zoekactie bijlichtte. Via de luidsprekers van het ■toestél werden de instructies, die al eerder door recher cheurs in de wijk waren ver spreid, in het Maleis en in het Nederlands herhaald: „Werk mee aan de actie, blijf in uw huizen". De officier van justi tie had de politiemensen alge mene lasten tot binnentreding meegegeven, zodat zij bevoegd waren om de huizen te door zoeken. Zestig manschappen van de genie hadden mijnde- tectors bij zich om op die wij ze te kunnen zoeken naar ver borgen wapens of explosieven. Na afloop van de actie toon den Zuidmolukse jongeren wat de politie had „achtergela ten": handenvol scherpe patro nen, rubberkogels en twee wa penschilden. Het ministerie van Justitie heeft inmiddels verklaard dat de schade die is veroozaakt tijdens de zoekac ties, zal worden vergoed. Ook dominee Metiary heeft gisteren scherp afwijzend ge reageerd op de politie-acties. Hij meent dat de Molukse be volking teleurgesteld en vooral verbitterd is. „Net op het mo ment dat van onze kant werd getracht tot een dialoog met de overheid te komen zijn we plotseling aangevallen. Dat heeft de verhouding tussen de Molukkers en de Nederlandse bevolking beslist niet verbe terd." Twee leden van de wijkraad in de Molukse wijk van Assen zijn ervan overtuigd dat er niet gericht is geschoten door Molukkers. „De politiemensen begonnen soms zo maar te schieten", aldus een van hen. „Het gras van mijn pasge maaide gazon achter het huis lag op een hoopje. Een politie man schopte het uit elkaar. Zijn collega, die wat verder weg stond, zag alleen een deel van zijn hoofd met zwart haar boven de heg uitsteken en be gon zomaar op zijn collega te schieten." 'OCKHOLM (AP) Het seis- >logisch instituut van Uppsala eft zondag ten noorden van t Griekse eiland Kreta in het Btelijke deel van de Middel- idse Zee een vrij zware aard- ving geregistreerd (met een acht van 6,6 op de schaal van ichter). Geen krant ontvangen? Bel tuisen 18.00 en 19.00 uur munmeij 071-122944 en per J speciale koérier wordt de krant alsnog gebracht. PSV profiteerde van een dag vol vreemde en vaak hoog uitgeval len uitslagen. h een onzer verslaggevers) (STERDAM Uit de Am-, rdamse Singel is het afgelo- l weekeinde het stoffelijk Irschot opgedregd van de 44- Ige Turk Ibrahim Usal. verdronk ter hoogte van de 'ensluis, na enkele vergeefse Idingspogingen van voorbij- Igers. Volgens getuigen werd man door een groepje jonge- in het water geduwd. De' isterdamse politie, die ver- edt dat dit gebeurde na een loving, heeft groep ernstige Icten met het onderzoek be- r President Carter viel met zijn neus in de boter, toen hij in Trenton (New Jer sey) een toespraak moest houden in dezelfde straat waar het huwelijk plaats had van Jill en Den nis Massara. Hij mocht Jill kussen. Bruidegom Dennis kijkt op de achter grond lachend toe. en alleen Telstar staat nog met lege handen. DEN HAAG (ANP) Dr. Kruis inga, tweede eventueel compromisvoorstel in de ministerraad vice-voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede een reële kans maakt. Kamer, vindt dat een werkgroep uit het kabinet Kruis inga zei zaterdag in het .VARA-radiopro- een oplossing voor het abortusvraagstuk moet gramma „In de Rooie Haan" een coalitie van zoeken. Komt het kabinet niet zelf met een christen-democraten en socialisten noodzakelijk te wetsvoorstel, dan voorziet dr. Krulsinga grote vinden. „Het zou mooi zijn als het komende kabi-. moeilijkheden. net-Den Uyl de brugfunctie zou vervullen waartoe T-. x 'bet eerste kabinet-Den Uyl niet is gekomen. Als De mmistenele werkgroep zou moeten bestaan uit het zijn werk goed doet en de brede steun blijft rnigTtTu.elV<iA.un,Ht behouden *>u het voor de hand liggen dat die Daarbij zou het CDA wellicht één katholiek brugfunctie zich ook richt op de periode van vier en één protestant kunnen leveren De werkgroep jaar, die op de komende kabinetsperiode volgt", dient in elk geval enig gezag te hebben, opdat een aldus Kruisinga. Bruidskus van Carter Ajax kreeg een pak slaag van Roda JC (maar scoorde toch weer op de valreep) p. {ÏÏOMTÊTÊK) J (SAAU h A L LE klf

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1