De sheriff snapt nog niets van die dure tandenborstel! loodenburg en LFC nog zonder puntenverlies Oxford- be stuurders komen in Leiden weer wat leren V BEKERCOMPETITIE KNVB-ZONDAG lTERDAG ÜDATO- Valkenburgse snelschaaktitel naar Leidenaai 6 1/2 AJgÏÖ LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 kadi tyet is weer een paar dagen J Wteak. Niet dat er bepaald ïen iprake is van een overstro- 1 veping, maar ze zijn er toch teranaar weer, met een man of rbur»6. Leden van de gemeen- ord^eraad van Leidens twee- •t mjngstad Oxford en een ambtenaren die bij impel aanschouwen best te wouiverk gesteld zouden kun- In *en worden in het Leidse woritadhuis. De fysionomie de raadsleden is duide- Engels met een vrij Iterk accent op de Labour- iect?jijde van de Britse demo- ar Mratische medaille. Daar djn ze weer. Leiden is zo uit jngzaamaan bezig te ver- en {yxforden. Nog geen ,ebi^aand geleden kwamen jport en cultuur in ver- geledingen de sprjversteek naar Hoek van boorfïolland maken. Gezellige en din vermoeiende dagen wa- :ht nen dat. De bezoekers en twQezoeksters van deze week naaoakken de zaken serieuzer ten tan: ze gaan met hun collega's kwesties lis onderwijs en onderwer- ■■pen op het gebied van so- tiaal welzijn aanpakken, daar in hun vrije tijd zijn >ok deze raadsleden en „ci- ril servants" aardig uitbun- lig. Laat ze maar schuiven, :o heb ik vorig jaar okto- >er ervaren, toen voor de ierste keer de mensen van Dxford op bestuurlijk ter- •ein naar Leiden kwamen, luim een half uur te laat arri- reerde de vrij comfortabele ;oach van de onderneming leyfordian, na een dagje pie- •ewaaien in Amsterdam, voor iet Leidse stadhuis, waar b. ;n w. een prettige ontvangst ■s ©oor ogen hadden. Alsof ze ve«iooit weg waren geweest: de kei eer en mevrouw Bill Fagg; Beill nog even klein en roze Aangelopen, vorig jaar Deputy Mayor (waarnemend eflus) en thans links raadslid, rontors. Fagg, bijna in dezelfde aat^obe als een jaar geleden, i hemaar even ontwapenend ten vriendelijk en bereid te vertel- AaiJen wat ze in Amsterdam alle- w iynaal had gekocht. Daar had ije ook G. Woodward, altijd De Oxford-delegatie was ruim verguld met de stadhuis-tegeltjes goed voor een grap, desnoods een practical joke; vorig jaar nog raadslid, maar nu getooid met een loodzwaar onderschei dingsteken aan een blauw lint Woodward is nu Sheriff, zoiets als vroeger bij ons de schout maar dan zonder z'n rakkers. Leuk ook het weerzien met de chauffeur van de bus, ano niem aangeduid met „coach driver", de man met de sterke tongval en de zwart omlijnde ogen, die best van een goeie sherry party houdt maar wel steeds wakker moet blijven. Ik zal hem wel weer tegenkomen, van de week. En de steeds wat melancholiek ogende mrs. Yardley, een wat eenzaam vrouwtje, conservatief tot in de lichte wat vermoeide walle tjes onder de donkere kijkers. Ga zo maar door: de vrienden waren er weer. Klaar voor de Leidse start. Maar eerst een tevige speech van „loco" Van Aken, die de Engelsen „Depu ty" noemden. Als hij z'n door wrochte Nederlandse volzin nen (onlangs hoorde ik hem 't hebben over „het ophoesten van ideeën") zou kunnen ver talen in adequaat Engels, zou er een literaire bijdrage aan de Anglosaksische literatuur geleverd kunnen worden. Gis termiddag presenteerde hij de Zweedse uitdrukking „Tak för syst", „bedankt voor gisteren", thanks for yesterday. Ik zat een beetje ongelukkig in de Burgerzaal waar één en ander plaatsgreep, daarom ontging me de portéevan deze Scandi navische vriendelijkheid. Maar de Lord Mayor-van-dit-jaar, mrs. D. M. Carr M. A. (in het gezelschap van mr. J. Carr, eenvoudig fungerend in de schaduw van zijn honorabele vrouw en niet gerechtigd om M. A. -Master of Arts, hoogste graad in de Kunsten-faculteit achter zijn naam te plaat sen) was bijna ondersteboven van het Van Akense welkom, dat bezegeld werd met het aan iedere gast uitreiken van een langwerpig tegeltje waarop de afbeelding van het front van het Leidse stadhuis. Mrs. Carr, een kleine grijze lady, is voor een jaar Her Lordship. Daarna is de kous weer af en mag ze haar waar digheid en keten aan een an der afstaan. Een jaar lang Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-J 22244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. moet ze haar woordje zeggen en dat valt niet altijd mee. Zeker niet, als je man je niet mag voorzeggen, of als je niet tevoren college bij Van Aken hebt gelopen. Drie kwartier la ter reed ze met man en gast heer Cees Waal, de wethouder en in haar ogen Alderman, over de hobbels en kuilen in de Breestraat Ik weet niet wat Waal haar in die gemeentelijke limousine verteld heeft, maar volgens mij is de frêle Lord Mayor zeeziek geworden, een inconveniëntie die ze niet smaakte tussen Harwich en Hoek van Holland. Maar ze zit hier niet voor kuilen en hob bels; de Engelsen kwamen om iets positiefs op te doen. Dat begon dan vandaag met een bezoek aan de Mytylschool en de scholengemeenschap Lam- menschanspark met een ui teenzetting door onderwijsin- specteur J. van Riesen over de plaats van het onderwijs bin nen Leiden. Nog even terug naar de Bur gerzaal, waar ook het woord werd gevoerd door Cor Elzen- ga, WD-raadslid van Leiden en voorzitter van de sectie Po litieke Uitwisselingen van het Comité Internationale Uitwis selingen. Dat was Cor weer helemaal, grammaticaal per fect, maar met een accent, dat z'n Engelse vrienden helemaal in extase bracht omdat onvol komenheden nu eenmaal tot vertedering kunnen voeren. Zo kenden ze Cor weer; altijd weer in staat om te komen „toe se haart of se metter". Als Elzenga ooit tot een perfecte Engelse uitspraak zou verval len, was het met z'n populai- reit gedaan. Ik kan er geen genoeg van krijgen. Nog even terug naar de sheriff die, als het goed is, eenmaal per jaar bij het krieken van de ochtend te paard de pachters van ge meentelijke erven afrijdt om poen te vangen, een folkloris tisch feest dat geen Engelsman zounnen missen. Sheriff Woodward liet zijn „penning" bewonderen. „Voel maar, weeg 'm maar even in je hand: een pond goud zowat." Nou weet je nooit helemaal wat je aan Woodward hebt, maar hij heeft wel gevoel voor „Selling Britain by the pound", en daar is heel wat schipperen bij. Een ander sterk staaltje van de sheriff was het tonen van een tandenborstel die hij aan boord van het schip had ge kocht Hij kon er nog niet over uit: bijna vier gulden, „dat is op een haar na de waarde van het pond. Onbegrijpelijk". „Ja zeker", antwoordde CDA-er Vink en gastheer van de sher iff, „daar kun je bij jullie een schoen voor kopen." De tan denborstel ging van hand tot hand. De Nederlanders waren er niet van onder de indruk. Een paar drukke dagen wach ten Oxforders en Leidenaars. Education and Social Welfare. En voor de rest is het lachen geblazen. Zaterdagavond hou den de Leidse raadsleden El zenga en Van Zijp („president van de Leidato", en daarom erg druk) een „drop upon evening", een inloopavond, een open huis, waarna council lors en Officers van Oxford en hun Leidse equivalenten het weer een jaartje moeten zien uit te houden. Of eigenlijk kor ter, want komend voorjaar gaan de Leidse bestuurders al weer hun licht en genoegen opsteken in Oxford. Maar dan zit Lord Mayor Carr alweer als gewoon ingezetene achter een breiwerkje. Wèt een sys teem. !0Ji onze sportredactie) vejDEN Roodenburg en LFC zijn ook de tweede meeravond zonder puntenverlies doorgekomen. Roo mburg klopte Hillegom op eigen terrein met 1—3 eeLFC bleef het verrassend sterk opererende Alp- se Boys nipt met 0—1 de baas. SJC bleef op jke hoogte met het twee klassen hoger uitkomen- Lugdunum (1—1), terwijl UDO derdeklasser Lisse 3—1 versloeg. «Alle 11 dSB heeft een kleine neder- ort geleden tegen Blariw eeirt: 0—1. De Noordwijker- ïgsters waren voor rust zelfs dvlagen de meerdere van de •g uit Wassenaar. Joop Oost- i schoot tegen de paal. Na werd Blauw Zwart toch sterker maar stuitte voor- )g op doelman Johan van ierg. Tien minuten voor tijd |jte hij echter een schot van van der Ham maar half, loor Pieter Donath de re- het doel in kon jagen. i onze atletiekmedewerker l >EN Ook dit jaar zullen i We Leidse atletiekvereni- en, AV Leiden, Bataven en Holland, weer een Leidato- organiseren. De deelne- zullen een parcours van veer vijf kilometer, dwars de Merenwijk, moeten fgen. Iedereen kan zich za- aanstaande vanaf tien l's ochtends inschrijven op terrein van de Groenoord- [De start zal op dit zelfde in plaatsvinden om elf Degenen die de afstand >pen krijgen bij de finish herinneringsmedaille en .1 gratis toegangskaart voor gjJjeidato. Verder is er voor j|rie eerst aankomende heren -dames een waardebon te tienen. Het inschrijfgeld is 1(50 voor jongeren tot 13 jaar 2,50 voor de ouderen. DOCOS behaalde zijn eerste ze ge door in Wassenaar met 2—1 te zegevieren. De Leidenaren konden hun technisch overwicht pas na de pauze omzetten in treffers. Tweemaal was een cor ner van Rob Aniba de inleiding tot een Leidse goal. Achtereen volgens kopten Hennie Monta- nus en Jan Smits raak, waarbij doelman Rob de Ruiter kan sloos was. Wassenaar kwam daarop toch nog terug. Uit een corner van Albert van Biezen* kopte Ron van Polanen in: 1—2. Stand poule 11: 1 DOCOS 2-3; 2 Blauw Zwart 1—2; Van Nis pen 1—1; 4 Wassenaar 1—1; 5 VVSB 2-1. Poule 12 UDO heeft een kleine sportieve revanche kunnen nemen op SC. Lisse. De Lissenaren, die eind vorig seizoen in de laatste wed strijd UDO naar de vierde klas verwezen, moesten nu een 1—2 nederlaag incasseren. UDO was voor rust sterker en scoorde via Ron Wetselaar. Na de pauze lie pen de Oegstgeestenaren uit naar 2—0 middels John Limon. In de slotfase kwam Lisse terug en kreeg loon naar werken door een doelpunt van Bob van Aken in eigen doel. Ondanks een defensieve ver zwakking heeft Roodenburg met 3—1 bij Hillegom gewon nen. De Leidenaren misten Wim Ligtvoet, Aad de Groot en Maarten van Kooperen. Het de fensieve centrum werd nu ge vormd door Peter Ciere en Ri chard Klein. Toch moest Roo denburg een snelle achterstand incasseren. Voor rust hadden de blauwzwarten op gelijke hoogte moeten komen maar Peter Cie re miste een penalty. Wout Hol- verda schoot na de pauze wel raak en de zege werd bewerk stelligd door treffers van Peter Dubbeldeman en Reinier Ver- kuylen in de slotfase. Stand poule 12: 1 Roodenburg 2—4; 2 Hillegom 2—2; 3 UDO 2—2; 4 Lisse 1-0; 5 MM O 1-0. Poule 13 LDWS kende weinig problemen met het Voorschotense Rand stad Sport Na een ruststand van 2—0 bleef de teller uiteinde lijk steken bij 50. De vorig seizoen naar de vierde klasse gedegradeerde zwartwitten moesten al snel twee treffers incasseren. John van Haastrecht en Jaap Schild scoorden voor de Vlietbewoners. Na de hervat ting werd het aanvallend weinig slagvaardige Randstad verder op achterstand geschoten door het zonder Ton Boehmer en Cock Slingelandt uitkomende LDWS. Bart van der Weijden (2x) en een eigen doelpunt van Gé Dévile bepaalden de score op 50. In de slotfase miste Randstad een unieke kans op de eerreddende goal: Ab Achter- kamp faalde van elf meter. Ook SVLV bleef zijn tegenstan der in deze poule ruim de baas. Bernardus werd met 4—0 terug gewezen. Met Theo George als spelbepalende figuur op het middenveld domineerde de thuisclub de wedstrijd volledig. Peter Tegelaar en Bert van Kampen voor rust en Ron Am- merlaan (2x) na de hervatting drukten dit overwicht ook in doelpunten uit. Bernardus-doel- man Jan Groen speelde on danks die vier treffers een goe de wedstrijd. Stand: 1 LDWS 2—3; 2 SVLV 2—3; 3 DSO 11; 4 Bernardus 2—1; 5 Randstad Sport 1—0. Poule 14 Lugdunum toonde zich in de eerste helft van het duel met vierdeklasser SJC de betere ploeg. Sterk verdedigend slaag den de Noord wij kers er evenwel in de schade tot een goal te beperken. Slechts André Pracht doelpuntte voor de tweedeklas ser. Een incident in de tweede helft - Lugdunumdoelman Wil de Vos werd na een slaande beweging tegen Henk van Rijn uit het veld gestuurd - zou het gezicht van de wedstrijd duide lijk veranderen. Niet alleen scoorde Theo Hermans uit de door scheidsrechter Melser toe gekende strafschop, maar ook veroverde SJC in de resterende speeltijd een veldoverwicht Doelpunten leverde dit echter niet meer op. ASC kreeg traditioneel geen voet aan Sassenheimse bodem bij Teylingen. De thuisclub won De eerste goal in beeld van het treffen tussen Teylingen en ASC. Piet Hoogervorst haalt uit; Hans Nachtegeller kan de bal niet meer blokkeren verdiend met 4—1. Nog voor het verstrijken van de eerste helft leidde Teylingen met 3—0. Piet Hoogervorst (2x) en René van de Krogt tekenden voor die goals. De tegentreffer van ASC - via Frank Schneider - bracht ASC, dat voordien Wim Kramer nog tegen het houtwerk had zien schieten, even dichterbij, voordat Kees Roodenburg de marge van drie treffers herstel de: 4-1. Stand: 1 Foreholte 1-2; 2 SJC 2—2; 3 Teylingen 2—2; 4 Lugdu num 1—1; 5 ASC 2—1. Alpbense Boys heeft lang stand gehouden in het treffen met het favoriete LFC. Zelfs bleek de Alphense thuisclub in het veld zeker niet de mindere van de kanaries. Een aantal reëele sco ringskansen leverde Alphense Boys echter geen doelpunten op (Kees de Rijk, Nick Verwoerd en Stan van der Meel misten), waardoor de ver in de tweede helft gescoorde goal van John Verschoor uiteindelijk winnen bleek. Voor rust had LFC overt- gens een inzet van Koos Bekooy op de lat uiteen zien spatten. Rijpwetering en Alphen eisten gisteravond beide een helft op. De Rippers domineerden in de eerste helft en namen in die periode ook een 2—0 voor sprong. Hans Weenink nam die goals voor zijn rekening. Na de hervatting herstelde Alphen zich goed. Erik Lenz bleek in die tweede vijfenveertig minu ten voor Alphen de meest schot- vaardige man. Zijn treffers de den de score op 2—2 stokken. Stand: 1 LFC 2-4; 2 Rijpwete ring; S Alpheuse Boys 2-2; 4 Alphen 1-1; 5 DO SB 1-4. BKNSV kende tot in de zestig ste minuut van de wedstrijd te gen eersteklasser Gouda een voorsprong. Nadat Gouda ech ter een snel genomen vrije schop doeltreffend had afge werkt en vervolgens een vloeiende combinatie ook al tot doelpunt had omgebogen (1—2) stortte het verweer van NSV in' elkaar. Eén-vier bleek het eind resultaat, Har de Jong had over igens kort na rust de treffer verzorgd die NSV even in een onverwacht succes deed gelo ven. Ook Nieuwkoop werd ruim teruggewezen gisteravond. Bij GSV slaagde alleen Cees Vijf huizen er in tot scoren te ko men. LEIDEN Het jaarlijks terug kerende open snelschaakkam- pioensschap van Valkenburg is dit keer gewonnen door de Leidse jeugdspeler John van der Wiel. Zowel in de voorron des als in de finale moest hij één nederlaag incasseren. In de finale bleef hij uiteindelijk de Leidse kampioen Charles Kuij- pers niet minder dan 1 1/2 punt voor. Al in de voorrondes werd het duidelijk dat het een strijd zou gaan worden tussen de matado- ren John van der Wiel (Philidor) en Charles Kuijpers (LSG). Bei de spelers kwamen tot een score van 8 punten uit 9 wedstrijden. De rest van het veld volgde op enige afstand. In de finale, er werd ingedeeld in twee tienkampen en een acht- kamp, ging in eerste instantie Charles Kuijpers aqn de leiding. John van der Wiel had namelijk een misstap gemaakt tegen Wim Heemskerk (LSG). Na de onder linge partij nam John van der Wiel evenwel het heft weer in handen. Wim Heemskerk maak te in de laatste ronde de kloof tussen deze twee spelers nog groter, daar hij ook Charles Kuijpers op een nul tracteerde. Eindstand: I. 1. John van der Wiel 8; 2. Charles Kuijpers 6 1/2; 3. Joop Bakker 6; 4. Jan Bakker 5; 5. Leon Konings, Ru- dolf Dobbelaar en Wim Heems kerk 4 1/2; 8. Folkert Jan Geertsma 4; 9. Gert Koele wijn 2; 10. Hans Russchenberg 0. II. 1. Hans de Raad 8. HI. 1. Erik Revet 6 1/2 uit 7; 2. Buwalda Het dit jaar niet zo sterk bezette toernooi van Katwijk is een prooi geworden voor Hans de Raad. Hij bleef in dit rapidtoer- nooi onder andere de kampioen van het vorige jaar Gijs Haas noot een half punt voor. Hij verloor slechts één keer en dat was in de tweede ronde tegen Koelewijn. Naast Gijs Haasnoot kwamen ook Wim Haasnoot, Jan Willem Duyser, Gijs van der Wiel en Kees Koelewijn op de gedeelde tweede plaats terecht

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5