Leidato opent morgen zijn poorten Ill Chileense muurschildering op Langegracht Chileens verzet in LAK-theater IS ewoners van Leiden-Noord bespreken bestemmingsplan HERMAN VAN VEEN ZONDER CLOWNERIE Jubileum viering KMTP feestelijk van start "RECORD AANTAL STANDS OP 16E HUISHOUDBEURS e muurschildering LEIDEN Na vele moeilijkheden en het daardoor veroorzaakte oponthoud sloegen de schilders van de Chileense muurschildergroep El Freinte (uit Berlijn) gisteren dan toch uiteindelijk rond half twee de eerste kwast tegen de schutting aan de Langegracht naast de Gasfabriek. De gevraagde vergunning was toen eindelijk losgekomen. Omdat het werk voor het vallen van de avond was voltooid, is de stoffige Langegracht nu sinds gisteren een fraaie abstracte muurschildering rijker. Leden van de Bond Beeldende Kunstenaars hielpen de twee leden van de Chileense groep met de schepping van het kunstwerk. Het Chili-comité Leiden verleende ook zijn medewerking en zorgde er onder meer voor dat de Chileense zanger Ricardo Rementeria om drie uur het toen nog niet voltooide werk inwijdde. Het is eigenlijk de bedoeling van dit soort muurschilderingen dat willekeurige voorbijgangers ook de hand aan de kwast slaan, maar het blijkt helaas dat men zich in Nederland minder snel geroepen voelt om spontaan mee te gaan schilderen dan in Chili, dat ondervond men tenminste. Het stond de voltooiing van het schilderij echter niet in de weg. De bouwschutting waarop het werk is geprojecteerd zal nog een jaar blijven staan. eLEIDEN Tijdens een solida- <e! riteitsbijeenkomst, georgani seerd door het Chilifront Lei dden en de Leidse afdeling van werden gister avond in het Laktheater Chi leense volksliederen met poli tieke teksten ten gehore ge- _bracht door de Chileense zang- 0rroep Karaxu. Karaxu bestaat uit vijf zangers, vijf van de dvelen die na de staatsgreep van 11 september 1973 moesten vluchten uit Chili. Toen werd de progressieve regering van Allende door een rechtse coup verdreven, en duizenden die zich voor een socialistisch Chili hadden ingespannen moesten het land verlaten of werden in gevangenissen gemarteld. Om deze droevige elfde september te herdenken worden deze week in tal van plaatsen in Neder land bijeenkomsten georgani seerd, en wordt aanstaande zon dag in Amsterdam een demon stratie gehouden voor de be vrijding van het Chileense volk. De liederen die in het Lakthea ter te horen waren, waren geba seerd op traditionele volksliede ren uit Zuid-Amerika. Ze wer den begeleid op de hier zeer popupaire Zuidamerikaanse in strumenten: pansfluit, houten rechte fluit, tokkelinstrumenten en trom. Maar ook een viool en zelfs een cello maakten deel uit van de muzikale bagage vein Karaxu. De belemgrijkste instru menten blijven voor een Zuid- Amerikaan natuurlijk zijn han den: en het Leidse publiek liet zich niet onbetuigd. Na een schuchter begin klapte de hele zaal het ritme van de ballades en volksdansen enthousiast mee. Met muzikale middelen wilden de Leidenaars hun soli dariteit wel betuigen. Een spreker opende namens het Chilifront Leiden en Oprechili de avond met een inleiding waarin hij de doelstellingen van deze comité's uiteenzette, en de mensen in de zaal tot daadwer kelijke steun opriep. De liederen van Karaxu werden door één van de zangers ingeleid, en door een lid van Oprechili vertaald. Af en toe gaf dat aanleiding tot hilariteit, vooral als de titels van de liederen onvertaalbaar ble ken te zijn Ook werd een „Ver klaring van de familieleden van verdwenen gearresteerden" uit gedeeld en Ton Harms en Roeivereniging )rAsopos de Vliet" viert zaterdag 10 september baar vijftien-jarig bestaan. Er zal een uitbundig feest worden gegeven in bet clubbuis van de roeivereniging aan de Dwarswetering in Leider dorp. De roeivereniging werd in 1962 opgericht als „Asopos". Zij was gehuisvest op het terrein van de Leidse Grofsmederij. Later, in 1969, verhuisde de vereniging naar de Dwarswetering. Hier voegde de roeivereniging De Vliet zich bij „Asopos". In 1974 kwam een fusie tussen de twee verenigingen tot stand. „Asopos De Vliet" is een der grootste roeiver enigingen van Nederland. Tal van evenementen wor den er jaarlijks gehouden, zoals een gastenweekeinde voor roeiers uit alle windstreken, nationale najaars wedstrijden en vele roeitochten over de Kaag en de Zondagochtendbijeenkomst Werkgemeenschap „De Ratel" houdt zondag 11 sep tember weer een zondagochtendbijeenkomst in de grote zaal van het Leids Volkshuis. De leden van de werkgemeenschap worden uitgenodigd de dia's van hun vakantie mee te nemen. Deze zullen worden vertoond. De toegangsprijs tot deze bijeenkomst be- draag f 1,75 per persoon. Tijdens de bijeenkomst zal het programma voor de komende winter van de Ratel ter sprake worden gebracht. Spelletjes Het Mierennest beeft voor de komende winter weer een programma opgesteld. Voor de jeugd zijn er wekelijks in het clubbuis aan de Mors weg tal van spelletjes als sjoelbakken, kleien, knippen en plakken. De ouderen kunnen op verschillende dagen een kaart je leggen of bandenarbeiden. Dankzij een experiment subsidie is de Mierennest-leiding het komend jaar mogelijk gemaakt behalve aan de gewone club- en buurtbuisactiviteiten ook aandacht te besteden aan vergaderingen over bijvoorbeeld enovatie en aan de open school. >tj DEIDEN De stichting -IVijkkollektief „Plan -Noord" houdt vanavond een bewonersvergadering In dienstencentrum aan le Van Hogendorpstraat. J)e vergadering begint f>m half acht. Aan de or- e komt het bestem- lingsplan voor het B-ge- iled. bit gebied bestaat uit de Van Hogendorpstraat, de Van der /-Duynstraat, de Van Limburg Stirumstraat, de Johan Willem i Frisostraat, de Amaliastraat, de Molenstraat, de Kemperstraat, de Mauritsstraat (gedeelte), de Willem de Zwijgerlaan (gedeel te) en de Bronkhorststraat (ge deelte). De Marnixstraat en de Mauritsstraat gaan onderdeel uitmaken van een doorgaande fietsroute. De gemeente wilde aanvankelijk een voetgangers- en fietstunneltje aanleggen op de Willem de Zwijgerlaan. Het wijkcomité van Noord is een tegenstander van dit plan. De sociaal-culturele accommo datie in het gebied is niet toerei kend. Het Dienstencentrum is overbezet Het wijkcomité vraagt de bewoners vanavond een uitspraak te doen over de oplossing van het ruimtepro bleem. Deze oplossing zou te vinden zijn in de uitbreiding van het Dienstencentrum of het zoeken naar extra ruimte in Noord. De Molenstraat krijgt een plein tje tussen de Amaliastraat en de J. W. Frisostraat. De woningen van woningbouwvereniging „Ons Belang" zullen mogelijk afgebroken moeten worden. De bewoners gaan hier alleen mee akkoord wanneer hen vervan- De kleuterschool de Rondedans aan de Bernhardkade zal wor den afgebroken. Aan vervan ging van de kleuterschool wordt vooralsnog niet gedacht omdat het aantal leerlingen in Noord terugloopt. Het wijkcomité vindt evenwel dat de cijfers, op grond waarvan men deze beslissing heeft genomen, verouderd zijn. De laatste jaren vestigen zich weer steeds meer jonge gezin nen in de wijk. In het bestemmingsplan wordt gewag gemaakt van de moge lijkheden tot openstelling van de schoolterrein en teneinde de sport- en spelgelegenheid in de wijk te verbeteren. De bewoners zal donderdagavond tevens hun mening worden gevraagd naar de wenselijkheid van het op knappen van de groenvoorzie ningen in de Marnixstraat en aan het Zwarte Pad. EIDEN Aan een optreden an Herman van Veen zijn wee aspecten te onderschei- Zo ook gisteravond in de -isgehoorzaal, waar de Hol- _ndse bard voor drie avonden s neergestreken. Allereerst zijn "ntimentaliteit en vervolgens b«jn clownerie. Het is jammer oflat in de loop der jaren het <*erste aspect is gaan overheer- •kn. pat levert hoogstens een paar efeoed gezonden en mooi getoon liederen over liefde en ge- Huk op, maar vaker een warrig tkoort gevoeligheid, dat nu eens ^begrijpelijkheden voortovert, Jflan weer banaliteiten te berde ^brengt. Voor veel mensen, het Merendeel van Van Veens fans die banaliteiten nu juist poëzie en vormen de onbegrijpe- lijkheden het summum aan diepzinningheid. Heel Van Veens optreden is ge richt op gevoel, het scheppen van een sfeer, het maken van een beeld. Wie zijn beeld niet gelooft en zijn soort emotionali teit niet verdraagt, ligt eruit. Voor de fans heeft het kunste naarschap van Herman vein Veen iets messiaans: het zijn grote problemen waarover hij het heeft, maar hij geeft een- oplossing. Kind worden, muziek maken, jezelf zijn, ego-trippen, je talent vermorsen. Want dat laatste doet de al ka lende heilige met de krullende blonde haren. Hij heeft een gro te muzikale vaardigheid op viool, kan uitstekend zijn stem gebruiken, heeft een mimisch vermogen en een lichaams be heersing, die ik van zijn manne- lijke tegenhangers in het caba retvak niet ken en bezit een natuurlijke aanleg voor clow neske grappen. Heiman van Veen is op het toneel een per soonlijkheid en zat, vroeger ten minste, boordevol energie. Zou hij die talenten uitbouwen, zijn grillige fantasie meer in ba nen leiden - meer het absurde aspect een kans geven in plaats van het surrealistische - en zich minder verstrikken in quasi- diepzinnige teksten, dan was hij in het Nederlandse kunstenaars- wereldje een uniek figuur. Dat is hij nu natuurlijk ook, maar op een voor mij volstrekt onaan vaardbare wijze. Voor anderen niet, gezien het ovationele ap plaus na afloop. Paul van der Plank LEIDEN De festiviteiten rond het 100-jarig bestaan van de Leidse afdeling van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde zijn gisteravond van start gegaan. De algemeen voorzitter van de maatschappij, baron G. W. van Dedem, opende gisteravond een jubileumtentoonstelling in ste delijk museum „De Lakenhal" Nadat voorzitter Van Dedem de officiële handeling had verricht, kreeg de heer A. G. Klumpers, voorzitter van de Leidse afdeling, het woord. Hij stelde dat de belangrijkste taak van de „maatschappij" is: het leggen van een brug tussen de beroepsleden van de KMTP en de amateurs in de bloemsier- kunst. In zijn kort overzicht van de taken en doelstellingen van de Leidse vereniging bracht de heer Klumpers naar voren dat de taak van de vereniging thans een sociale dient te zijn. Behalve het houden van excur sies, het verrichten van keuringen en het verstrekken van informatie acht de maat schappij met name het houden van tentoon stellingen van belang. Hiermee ziet de maat schappij daadwerkelijk kans de natuur in de stad te halen Hierop aansluitend sprak baron G. W. van Dedem de hoop uit, dat er in de toekomst geen generatie van mensen wordt geboren „dre de natuur alleen maar van horen zeg- gen zal leren kennen „De kem van onze Een van de vele fraaie werkjes die de leden van de maatschappij in de Laken hal afleverden bij het be kende drieluik van Lucas van Leijden. taakstelling", aldus de heer Van Dedem,, ligt in het bij jongeren aanwakkeren van de liefde voor zowel de gecultiveerde als de wilde natuur". Vanaf vandaag bestaat de mogelijkheid met de KMTP stadswandelingen te maken langs de Leidse hofjes, de tentoonstelling „Dier en Kleur" en de kassen van de Hortus-Botani cus. Het vertrekpunt is bij de Lakenhal, waar vaklieden van de Leidse afdeling een prachtige bloemen- en plan ten expositie in combinatie met de in de museumzalen han gende schilderijen hebben ingericht. De Waag, die het eindpunt van de stadswande ling is, biedt onderdak aan een bonte mani festatie voor de zelfdoeners van de .maat schappij". INi DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ifl. (Van een onzer verslaggevers) ^EIDEN Burgemeester M. A. van der Tlave van Leiderdorp opent morgen avond om half zeven als eerste burger vader uit de regio de 16e Leidato, de detailhandel- en ambachtten- i toonstelling. Het jarige Leidatocomité, een kwart eeuw oud kondigt met enige trots aan dat deze grote najaarsbeurs ook dit jaar weer een aantal records te bieden heeft, waaronder het grootste aantal standhouders: 150 deelnemers _2orgen tot en met 18 september voor ■haar liefst 270 stands, waarin voorlich ting van allerlei aard gegeven zal wor den: van tweepersoonsbedden tot en met de ontwikkeling van de binnenstad. jius thema heeft de Leidato van dit jaar meegekre gen „200 jaar fietsgeschiedenis". In de speciale LC-Leidato-editie is hierover al het een en ander geschreven. Naast een scala van historische fietsen toont deze huishoudbeurs dit jaar ook het nieuw ste van het nieuwste: een fiets met superveilige schijfremmen. Zoals op elke Leidato zijn er ook dit jaar weer de vaste programmapunten. De organisatoren handhaven het principe dat geen landelijke arties ten voor het voetlicht zullen worden gehaald, omdat deze de standhouders wel eens zouden kunnen overstemmen en de aandacht van het publiek dient uiteraard op hen gericht te zijn. De enige landelijke grootheid is daarom Viola van Emmenes, bekend van het TV-scherm, die als voorzitster van de jury dit jaar de prijzen aan de standhouders zal uitreiken, voor de orgineelste, de mooiste en de koopkrachtigste stand. Trekpleisters zijn de stands zelf en dit jaar is er zo mogelijk nog meer te zien op de Leidato dan vorig jaar, te meer nu het aantal stands weer is uitgebreid. Modeshow Belangrijk gebeuren op de Leidato is weer de modeshow van Peek en Cioppenburg die geduren de de hele beurs drie maal per dag gehouden zal worden. De heer J. Brummer van dit modemaga zijn uit de Breestraat vertelde dat zijn modeshow dit jaar onder het motto van „silhouette 1977" de nieuwe trend zal aangeven: de mode rekent dit jaar voor het eerst af met dwingende voorschrif ten. „De vrouw beslist dit jaar; de broek is uit de knie is fini en meer van dit soort leuzen zijn er niet meer bij, iedereen is dit jaar voor het eerst baas over zijn eigen kleding", aldus de heer Brummer. Bij de modeshow zal veel nadruk ko men te liggen op leer. De verkoopcijfers van kleding van dit natuurprodukt vliegen werkelijk omhoog, aldus de bedrijfsleider van P en C-Lei- den. Service Bij de verdere vaste nummers zoals de Leidato^ loop op zaterdag 10 september, een prestatieloop over 5 km en de Leidatowandeltochten, waarvoor men zich aan de Groenoordhallen kan opgeven, is ook de service voor het bezoekend publiek weer optimaal: vanaf het station rijden regelmatig bus sen direct naar de Groenoordhal. De halteplaats ligt aan het Stationsplein bij het VW-kantoor en progressief als de Leidato is is dit NHZ-vervoer geheel gratis. De service van de gemeente is dit jaar minder groot Hoewel ook het stadhuis op de huishoud beurs vertegenwoordigd is met zijn al veel in deze kolommen bezongen projectgroep voor de binnen stad, heeft de evenzeer alom geroemdé' coördina tie op het stadhuis het dit jaar danig laten afweten. Precies in de drukste weken van de Groenoordhallen met de Leidato, die vele tiendui zenden bezoekers trekt, en het aansluitende spec- takel „Beestenspul" ligt de Willem de Zwijger laan, de enige toegangsweg naar de Groenoord hallen, grotendeels opengebroken in verband met asfalteringswerkzaamheden. Precies op dit mo ment is de gemeente zonder enig overleg met Groenoordhaldirectie en Leidato-organisatoren overgegaan tot asfalteren van het kruispunt Wil lem de Zwijgerlaan/Gooimeerlaan, een klus die twee rijbanen van de Willem de Zwijgerlaan blokkeert en die zes weken zal duren. Bedrukte gezichten van de organisatoren in de Groenoord hal die echter alles in het werk zullen stellen in overleg met de gemeente een verkeerschaos voor de deur te voorkomen... ARJEN BROEKHUIZEN Een „acht met stuurman" van de jarige vereniging „Asopos De vliet".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3