i Verkrachting komt ook in het huwelijk voor Tot inde bajes luistert men naar Tombola' Musical hoofdthema „All you need. in TELEVISIE VANAVONI RADIO VANAVOND RADIO VRIJDAG „Open huis" in ConcG* gebouw geheel op rad RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT, DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 PAGINi D HILVERSUM „Verkrachting of aanranding binnen het huwelijk bestaat natuurlijk wel maar is geen misdaad. Vanzelfsprekend niet." Met deze uitspraak heeft de als zeer progres sief bekend staande inspecteur Kalma van de Rotterdamse zedenpolitie zich de woede op de hals gehaald van vrouwenorganisaties, psycho logen en ook wel collega-politieagenten. Hij doet deze uitspraak morgen in het NOS-ra- dioprogramma „De angst en de terreur" dat om 9.00 uur via Hilversum 2 wordt uitgezonden en dat beoogt het taboe rond aanranding en verkrachting te doorbreken. Het is de eerste aflevering van een serie van twee. Het tweede programma wordt volgende week vrijdag uitge zonden op dezelfde tijd en golflengte. Morgen komt een aantal vrouwen aan het woord die verslag doen van wat hen is overko men: verkrachting of aanranding. Een zeer indringende reportage van 35 minuten waarbij men enerzijds de indruk krijgt dat sommige vrouwen en meisjes zich wel bijzonder naïef gedragen, maar dat voorts bij veel mannen de indruk bestaat „dat vrouwen niet anders willen, wanneer ze zich laten thuisbrengen". De verha len van de meisjes worden afgewisseld door commentaren van politiefunctionarissen en an deren die zich met de problematiek rond ver krachting hebben beziggehouden. Een van de commentaren behelst de gewraakte uitspraak van inspecteur Kalma. Een psycholoog zegt daarover: „Een dergelijke uitspraak verklaart de gehuwde vrouw vogelvrij als het gaat om sexuele mishandeling. Zij zou pas bij zeer ernstige mishandelingen, met alle verwondin gen die daarbij horen, een aanklacht bij de politie kunnen indienen. Zo'n uitspraak van Kalma kan niet meer, zij is middeleeuws. Het komt er op neer dat je een vrouw gelijk stelt met een gebruiksvoorwerp dat je al naar je er zin in hebt kunt beschadigen of kapotgooien. Ook wordt door de aan het woord komende vrouwen in niet mis te verstane bewoordingen de houding die de politie bij aangifte inneemt uit de doeken gedaan: tendentieuze reacties zoals: „Zo, had u dat rokje ook aan toen u aangerand werd?", waarbij dan de schuld van de aanranding op de vrouw in kwestie wordt geschoven, en waarbij kennelijk weinig reke ning wordt gehouden met de gevoelens van de vrouwen die aangifte komen doen. Ook blijkt dat de politie vaak een „wantrouwende hou ding" aanneemt. Bewijs het maar En daarmee is een probleem aangeduid, dat naar onze mening niet voldoende is uitgediept in deze reportage. Er blijven vragen bestaan als: Waarom is de politie wantrouwend ten aanzien van aangiften van aanranding en ver krachting? Wordt zij wellicht te veel geconfron teerd met valse aangiften van meisjes „die bang zijn voor de reactie van vader, voor zwanger schap" en daarom een geslachtsgemeenschap, die zij weliswaar hebben gewild, aangeven als verkrachting? Bij de politie moeten erg veel problemen leven ten aanzien van de behande ling van dit soort zaken: enerzijds adviseert zij de vrouwen om de aanrander gewoon zijn gang te laten gaan om erger te voorkomen, maar anderzijds eist de wet, dat bewijzen worden geleverd van met geweld afgedwongen ge slachtsgemeenschap. Een probleem dat volgens ons niet voldoende is behandeld. Maar het is een zeer waardevolle reportage, die uitstekend geschikt is om als uitgangspunt te dienen voor discussies over deze materie. Bo vendien is hij op één punt bijzonder verhelde rend: Weinigen weten dat de geüniformeerde politie bij wie de eerste melding van verkrach ting e.d. binnenkomt, zich dient te beperken tot het inzamelen van zeer zakelijke gegevens als: naam, adres, leeftijd van het slachtoffer en een signalement van de dader. Daarna dient direct de zedenpolitie te worden gewaarschuwd die de zaak verder in behandeling neemt, inclusief het vergaren van de bewijslast. Dat deze ge dragslijn in veel gevallen niet wordt gevolgd, blijkt uit de reportage. In de tweede uitzending (volgende week vrijdag dus) laat samensteller Bob Uschi een man aan het woord die een serie verkrachtingen op zijn naam heeft staan, die inmiddels drie jaar ge vangenisstraf heeft uitgezeten en nu ter be- Aangerand, totaal ontredderd en dan de bewijzen moeten leveren. schikking van de regering is gesteld in de gesloten afdeling van de Van Mesdagkliniek in Groningen. De bedoeling van Uschi om ook de andere partij in deze zaken aan het woord te laten is waardering waard. Minder gelukkig zijn wij echter met de keuze. Er komt een man aan het woord die overduidelijk de terminolo gie van de psychiater heeft overgenomen, waar door het geheel wat onecht overkomt. Maar achter al die mooie woorden waarin de man probeert uit te leggen hoe hij tot zijn daden is gekomen en waarbij je je afvraagt of de ware oorzaak al door de therapeuten is ontdekt, blijkt toch een mens schuil te gaan. En wel een man die, hoewel hij getapt lijkt te zijn bij de meisjes, een enorm tekort aan liefde heeft ondervonden, eenzaam is, een man met een duistere gedachtenwereld die zich met geweld van liefde wilde verzekeren en die voorts ont zettend bang is voor zichzelf en voor de wereld om hem heen. LONNEKE VAN KOOT HILVERSUM „Een radelo ze man belde onlangs midden in de uitzending op en vertel de dat hij zijn huis niet bin nen kon. Door de ramen zag hij wel zijn vrouw in de huis kamer met de koptelefoon op naar „Tombola" zitten luiste ren, maar zij hoorde niet hoe hij op de ruiten stond te bon zen. Of wij niet iets tijdens het programma konden zeg gen, dan zou ze het beslist horen? Goed, we hebben die mevrouw tussen twee platen door attent gemaakt op haar buitengesloten echtgenoot en tien minuten later belde hij dankbaar en triomfantelijk weer op: „Ik ben er in". Dit verhaal van Lex Lammen, die samen met Anne van Eg- mond over twee weken al tweehonderd maal het KRO- Programma „Tombola" op zondagavond aan elkaar heeft gepraat, is typerend voor de sfeer tijdens deze muzikale marathon. Iedere zondagavond van zeven tot elf uur kon het „Tombola"- team, waarin Lex Tondeur zorg draagt voor het vooral door luisteraars tussen 20 en 65 jaar zeer gewaardeerde pla- tenpakket met in het laatste uur Big Bands en Mood Music, rekenen op een vaste achter ban van meer dan 400.000 fans. Dat „kon" slaat dan op de mededeling van de KRO dat met ingang van het winter seizoen op 1 oktober a.s. „Tombola" een uur het eer ste moet inleveren ten be hoeve van een nieuw jeugd programma tussen half zeven en acht met ongetwijfeld veel popmuziek. Waarmee deze zendgemachtig de dan enigszins tegemoet is gekomen aan de wens van vele jongeren, voor wie het een' doorn in het oog was, dat het pop-gebeuren op de zondag avond helemaal was verdron gen door wat zij in telefoontjes „Muziek voor oude zakken" noemen. Het driemanschap van „Tombola" is overigens nooit warm of koud geworden onder die kritiek. Lex Ton deur (hij neemt in eerste in stantie de telefoon aan): „Want er bellen ook jongeren op die vertellen dat zij, luisterend naar onze muziek, zo lekker kunnen zitten studeren." Het aantal telefoontjes tijdens de uitzending wisselt overi gens sterk. Tondeur: „De ene week heb je geen tijd om een sigaretje op te steken, de ande re is er helemaal niets". Vaak zijn die telefoontjes dan nog van de vaste klantenkring van „Tombola", die in de loop van vier jaar (de eerste uitzending was op 30 september 1973) is ontstaan. Daartoe behoren een haringboer uit Hoorn, die, er nog altijd dankbaar voor is dat men eens een plaat spe ciaal voor hem herhaalde en zo af en toe met een schaal maatjes komt binnenlopen en een vaste bajesklant. Via hem hoorden zij hoe in de gevangenis, wanneer in het programma de naam van een van de gevangenen wordt ge noemd, op alle deuren wordt gebonsd ten teken dat de cel bewoners het hebben gehoord. Lex Lammen en Anne van Egmond samen op weg naar de studio. realiseer je dergelijke dingen niet." Toen een verzoekje van de betrokken gevangene werd in gewilligd zei Lex Lammen in een overmoedige bui er bij: „Kom maar eens langs". Maanden later stond de bajes klant bij de portier. Hij werd door de „Tombola"-groep met open armen ontvangen. „Van hem hebben we gehoord dat er in de gevangenis na half tien 's avonds, wanneer de ge vangen vrij zijn, enorm veel naar ons programma wordt geluisterd", aldus Anne van Egmond. Het is overigens bij het tot stand komen van „Tombola" nooit de bedoeling geweest dat er verzoekjes zouden worden gedraaid. Maar zo langzamer hand is men er niet aan kun nen ontkomen en thans wordt zo gemiddeld per uur aan drie wensen voldaan. Meestal ech ter alleen voor „vaste klan ten", onder wie veel musici uit de radiowereld, die dan een bepaalde vrij zeldzame opna me graag willen horen. „Als het even kan wordt aan de wensen voldaan, maar er zit wel enorm veel werk aan vast", aldus Lex Tondeur, die in vier jaar tijd alleen voor „Tombola" ongeveer 45.000 el- pee's heeft afgeluisterd om de 11.000 gedraaide platen te se lecteren. In de beginperiode van „Tom bola" probeerden Lex en An ne de verzoekjes nog af te wimpelen door grapjassend te genprestaties te eisen. Zo in de trant van „Stuur maar een kreeft". De laatste tijd krijgen zij postzegels toegestuurd, waarvan dan niet alleen de kinderen van de beide Lexen profiteren. Een paar weken geleden nog belde een 7-jarige knaap aan bij de familie Tondeur met de vraag of Lex misschien „dub bele" postzegels had. De moed van het knaapje werd be loond: hij kon met een rijke buit naar huis terugkeren. Hoe serieus men de grappen van Anne en Lex vaak neemt, bleek uit het telefoontje van een postzegelhandelaar, die 2800 gulden bood voor een zeer bijzondere zegel, waar naar Lex Lammen geksche rend had gevraagd. „Je moet altijd oppassen dat men je niet te serieus neemt", aldus deze Amsterdamse leraar, die even als Anne van Egmond free- lancend het radio wereld je is binnengekomen. Ook onder de luisteraars zijn grappenmakers. Zoals die Ca nadees, die vanaf een boorei land in de Noordzee opbelde met een verzoekplaat. Men be zweek voor zijn argumenten toe hij er aan toevoegde „dat hij de volgende week naar huis zou gaan." „Nou, voor een keertje dan maar" was het commentaar van Anne. Dat is maanden geleden. Maar nog steeds belt die Canadees iedere zondagavond trouw vanaf zijn booreiland met een verzoek. NEDERLAND I NOS 1&45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VPRO 19.05 Rubovia, tv-serie 19.20 All in the Family 19.45 Het China van Mao, docu mentaire NOS 21.35 Journaal EO 21.50 De bijbel open, tv-serte 22.15 Jeremy, tv-fllm NOS 22.45 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Toeristische tips 18.55 Journaal KRO 19.05 Cijfers Lettere, quiz 19.25 De «rondere wereld onder water, tv-serie NOS 20.00 Journaal KRO 20.25 Terugkeer van De Wrekers, tv-serie 21.15 All you need, tv-serie, afl. 8 22.05 Brandpunt KRO/RKK 22.45 Levensloop NOS 23.10 Den Haag Vandaag 23.25 Journaal DUITSLAND I 18.05 De droom van het varen 18.30 Sowieso 18.55 Journaal 19.00 Nieuws uit Noordrijnland- Westfalen 19.05 Intermezzo 20.15 Hier und Haute 20.45 Tips voor landrotten 21.00 Journaal 21.15 Beelden uit de «retem 22.00 De Tijgerbrigade, tv-serjl 22.55 Titel, Thesen, Ter te 23.40 Journaal DUITSLAND II 18.00 Journaal 18.10 Pinocchio, tv-serie, afl. 18.40 Draaischijf 19.20 Drie is één teveel, tvi m 20.00 Journaal 20.30 Hallo Peter!, show 21.30 Tegtmeiers reizen, tv| 22.00 Journaal 22.15 Een zvrarte september cumentaire 23.00 Meneer Selinger gai ver, tv-film 24.00 Journaal 18.55 Avonturen van de Mars 19.00 Kluchtfilm V* 19.05 Israëlitische uitzendingLc 19.35 Kijk uit!, verkeerstips tor 19.45 Journaal gei 20.15 Muppet Show 20.40 Panorama 21.10 Filmpremières 21.50 Standpunten "H 22.10 Journaal Ba 20.15 De wereld in oorlog, t 21.05 Latijns-Amerikaans 22.20 Zomeragenda HILVERSUM I NCRV: 18.00 De Kerk vandaag 18.19 Zendtijd Politieke Partijen: D'66 18.30 Nws. 18.41 Kwartet Rudy Brijk 18.53 (S) Zojuist verschenen: boekenrubriek 19.00 (S) Leger des Heilskwartier. 1915 (S) De wereld zingt Gods lof. 20.00 (S) Goed gestemd: Liedjesprogr. 20.40 Een. twee uit de maat: progr. over onderwijs en opvoeding. 21.00 (S) Bastaardkinde ren van de zon. 21.20 (S) Kerkorgelcon cert. 21.45 (S) Spraakmaken. 22.25 Avondoverdenking 22.30 Nws. 22 40 Po litiek weekoverz. 22.50 Van onze cor- resp. 23.00 (S) Rondom het woord. 23.55 Jazztime. 23.55 Nws. liiiVM'ii'iir AVRO: 18.00 NNws. 18.11 Radifl IKON: 18.30 Kleur, inform, progr.j 19.00 Sportpanorama. 19.40 1 Baas, inform, progr. 20 00 Nwsi (S) Klass. muz. 21.20 (S) Jazzspt 22.20 Aspecten, kunstrubr. NOS fS) Met het oog op morgen. 23.S 1 HILVERSUM III NOS: 18.03 De vacaturebank. NOS-maal. TROS: 19.00 (S) 20.02 (S) Soul show. 22.02 (S) 23.02 (S) Close-up. 0.02 (S) li 1.02-7.00 (S) De Nachtwacht. l!IIM*H'IMI KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Lichte muz. (7.30 Nws.). 8.30 Nws. 8.36 Gym. v.d. huisvrouw. 8.45 (S) Lichte muz. (10.30 Nws). 11.00 (S) Strandjutters, gisteren en vandaag, ge sprek. 12.00 (S) Lichte muz. (15.30 Nws.) 16.00 (S) Spreekuur. 17.00 (S) In de hutsgeklutste kinderwinkel. 17.30 Nws. 17.37 (S) Echo magaz. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 Vandaag..vrijdag. 8.00 Nws. 8.11 Hier en nu. 8.30 Op de man af; Evange lisch commentaar. 8.35 Te Deum Lau- damus; gewijde muz. NOS: 9.00 Docum. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Wat heeft dat kind; pedagogische rubr. 10.15 Duidelijke taal. 10.30 NOS-Jazz- portret. 11.00 Nws. 11.03 Meer over minder; De stem van de sprekende minderheid. 12.30 Toerismo, toeristi sche inform. OVERHEiDSVOORL.: 12.49 Uitz. v.d. landbouw. 13.00 Nws. NCRV: 13.11 Hier en nu. NOS: 13.30 Vonken onder de as: progr. over Nederlandse balladen. 14.00 Aspekten v muz. 15.00 Zoeklicht on N gion. nws. (16.00 Nws 1 buitenland. VPRO: 17.00 Welin kringen, rechtstreeks debatproj SYMBIOSE. 17.55 Meded EO: 7.02 (S) Gospelsound. 8 Tijdsein. 9.03 (S) De muzikal mand. 10.03 (S) Te elfder ure Verzoekplatenprogra. 12.03 tien. NCRV 13.30 (S) Po| 115.03 (S) Nationale Tip-30. NOS (S) Nationale Hitparade. HILVERSUM IV NOS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Vroeg K. 9.00 Nws. 9.02 (S) Stof van eL 10.00 Vocalise. 12.00 (S) Van hetr lands Concertpodium. EO. 13si Klankspiel. 14.00 Nws. 14.02 (S)d bord. 14.20 (S) Orgelbespeling (S) Woord der Waarheid. VPRO» (S) Muziek op vier. 17.00 sluiting!» Pl Ti (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De „open Huis"-avond, die morgen in Concertgebouw in Amsterdam wordt gehouden als openii het concertseizoen 1977/1978, zal rechtstreeks via Hilversu volgen zjn. de NOS brengt van deze muzikale happening eei 4 uur durend schakelprogramma, waarbij men van h» evenement naar het andere zal overgaan. Op deze avond treden allerlei ensembles op. In de groti achtereenvolgens het Concertgebouworkest, het Nederlands rorkest, het Amsterdams Philharmonisch Orkest, het Nedc Blazers Ensemble en de Amsterdamse Politiekapel. In de zaal spelen het Amsterdams Strijkkwartet, het Amsterdams het Nederlands Kamerkoor en et Dansi Ensemble. In de Spie| tenslotte wordt de hele avond gemusiceerd door het Grj salonorkest „Pluche". De uitzending begint om 20.05 uur en^ zeker tot half een 's nachts. Felix Meurders noemt Elvis-plaat lijkenpikkerij (Van onze radio- en tv-re dactie) AMSTERDAM Tegen deejee Felix Meurders is een geding aangespannen door Eddy Owens, de platenproducent, die daag? na de dood van Elvis Presley op de markt was verschenen met een single „I remem ber Elvis Presley". Felix Meurders toonde zich over deze plaat zo geschikt, dat hij voor de radio liet weten, „dat hij dit een van de ergerlijkste staaltjes van lijkenpikkerij vindt". Eddy Owens, die voor dit lied het pseudoniem Danny Mirror koos, vatte dit als een belediging op en eist, dat Meurders zijn woorden in trekt. Owens zegt uit op rechtheid te hebben gehan deld, toen hij de plaat be sloot te maken. Vanavond besteedt de KRO in „All you need.aandacht aan de musical. Het verhaal van een aantal merkwaardige en zeer uiteenlopende elementen die elkaar vonden en samen groeiden tot wat nu de musical wordt genoemd. De musical, geen toeval, maar een welover wogen en doordachte daad van Oscar Hammerstein, de auteur van „Oklahoma" en direkteur Rouben Mamoulian, die on danks hevige kritiek en finan ciële tegenslag een nieuwe kunstvorm creëerde die uniek was en toch vertrouwd. Deze achtste aflevering wordt opge fleurd door fragmenten uit de musicals „Hair" en Tommy" waarin o.a. Roger Daltrey en The Who en Elton John als de eeuwig winnende „Pinball". Ned. H, 21.15 uur. All in the Family De altijd kwaad zijnde Archie komt vrolijk thuis, omdat zijn vriend Bernstein een uitvinding heeft gedaan en hem gevraagd heeft compagnon te worden. Edith, de niet zo slimme Ameri kaanse huisvrouw, reageert be duusd, en als ze hoort dat Ar chie de helft van hun spaargeld van de bank heeft gehaald om het project te financieren, is het hek van de dam. Ned. 1,19.20 uur. China Door een merkwaardige coördi natie in Hilversum zendt de VPRO net als de NOS deze week een China-film uit De film, die oorspronkelijk vier uur duurde, werd door VPRO's Theo Uittenbogaard bewerkt tot een productie van anderhalf uur, waarbij uitsluitend filmma teriaal werd gebruikt van de Fransman Roger Pic. Het gege ven handelt over twee belangrij ke gebeurtenissen in de geschie denis van China. Op 9 oktober 1911 ontplofte voor het paleis van de goeverneur van de pro vincie Woe Tsjang een bom. De volgende dag kwamen soldaten in opstand maar de revolutie werd onderdrukt. Achtendertig jaar later in okto ber 1949 riep Mao Tse-Toeng de Volksrepubliek China uit en be gon er een nieuw tijdperk voor China. In deze documentaire worden verbanden gelegd tus sen de eerste boerenopstanden die tot de Chinese revolutie lei den en de akties van de jonge Mao. De moeilijkheden die de producent had, om bij deze ge gevens visueel materiaal te zoe ken, werden opgelost door films uit o.a. Japan, de Vereniede Sta ten, Engeland en de Sovjet- Unie. Ned. 1,19.45 uur. De Wrekers John Steed moet het opnemen tegen een aantal geheime agen ten, die allen in het bezit willen komen van ongeveer 4000 pagi na's geheime gegevens. Door een ingenieus plan om de infor matie uit te wisselen, maakt Steed gebruik van drie mensen die een geheugen hebben als een computer en zodoende de gegevens kqpnen oproepen wanneer dit nodig is. Wanneer de driedubbelagent Juventor in het land arriveert en kolonel Meroff in Londen bereid is 10 miljoen te betalen wordt het echt spannend. Ned. II, 20.25 uur. Roger Daltrey van de „Who" speelt een belangrijke rol in „Tommy" Nieuw programmal „Musi- 1 cultura" op( NOS-radio j (Van onze radio- en tv-I dactie) HILVERSUM Een p( gramma „Musicultura" nieuw in het komei winterschema van „em ge muziek" van de N( radio. In „Musicultur dat wordt samengest door Jan Hartong, wo aandacht besteed aan volksmuziek en haar vloed op andere uiting Dit programma wo steeds op vrijdagavc uitgezonden van 22.30 23.00 via Hilversum 2. Eenmaal per maand e ter moet „Musicultu wijken voor een evenet nieuw programma met over geïmproviseerde r ziek. Het heet „NOS-j van nu" en wordt sam gesteld en gepresentet door Michiel de Ruyter,

Leidse Courant | 1977 | | pagina 2