Duitse politie machteloos tegen tweede terreur-generatie Britse vakbeweging geeft regering steuntje in de rug Rechtsgeleerde: vestigingen westelijke Jordaanoever zijn volkomen legaal Kamerleden praten met PLO-delegatie Ds. Niemoeller (85) bekend met geweld Onafhankelijke communist toch toegelaten in Moskou Executies met mokers in Oeganda Buitenland LEIDSS COURANT DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 IPAGINA 11 13 (Van onze correspondent Arie van Vree) BONN Ondanks een overweldigende publiciteit, ondanks regelmatige oproepen, maandag door bondskanselier Schmidt nog eens met kleim herhaald, tot medewerking van de bevolking bij de opsporing en ondanks in het vooruitzicht gestelde beloningen van honderdduizenden marken, staat de Westduitse politie vrijwel machteloos tegen het kille terroris me, dat met de dodelijke aanslag op de begeleiders van ondernemersvoorxitter Hans-Martin Schleyer en diens ontvoe ring opnieuw heeft toegeslagen. In de Bondsrepubliek vraagt men zich verbijsterd af hoe het mogelijk is dat binnen vijf maanden tijd vier acties konden worden ondernomen waarbij acht mensen het leven verloren, zonder dat de politie dit kon verhinderen. Maar zelfs wanneer men er begrip voor heeft dat een absolute bescherming tegen doelgericht terrorisme onmogelijk is, blijft de verbazing dat de opsporing van de verdachten zo weinig resultaat heeft. Geen enkele misdaad is opgelost. Hoewel de namen van verreweg de meeste verdachten bekend zijn, zijn er slechts twee arresta ties verricht. In de moordzaak Buback wist de politie, en dan nog dank zij een tip uit de bevolking, de hand te leggen op de anarchisten Sonnenberg en Verena Becker. Maar nog altijd is er tegen hen geen aanklacht ingediend wegens moord, waaruit men de conclusie moet trekken dat bewijzen van hun deelname aan de aanslag vooralsnog ontbreken. De andere verdachten, zowel in de zaak-Buback als die van de moord op bankdirecteur Ponto en van de mislukte aanslag op het gebouw van het openbaar ministerie in Karlsruhe, lopen allen nog vrij rond. De kritiek op het uitblijven van een daadwerkelijke verbete ring van het politieapparaat en op de fouten die telkens weer worden gemaakt, is dan ook onmiddellijk na de laatste terreur daad losgebarsten. Daarbij staan overigens veel stuurlui aan de wal: zelfs een goedgeolied, effectief politiesysteem kan weinig uitrichten tegen de meest in kleine groepen en op onverwachte momenten opererende terroristen. Minister Maihofer, die met de binnenlandse veiligheid is belast, wil dan ook vooral een verbetering van de maatregelen „in het voorveld", dat wil zeggen maatregelen die het moeilijker maken om een actie uit te voeren. Deze betreffen bijvoorbeeld een betere bankbeveiliging (de terroristen beschikken over zeer veel geld door bankberovingen), een betere registratie en beveiliging van kentekens, rijbewijzen, paspoorten, een stren gere procedure bij het huren van een auto, hogere straffen op verboden wapenbezit enz. Voor de opsporing van verdach ten is het daarnaast van groot belang dat de communicatiesys temen van de verschillende deelstaten beter dan nu het geval is op elkaar worden afgestemd. Het zijn echter maatregelen die geen van allen op korte termijn zijn te verwezenlijken. Maar pas wanneer dit wel het geval zou zijn, kunnen zij een doelgericht terrorisme nooit helemaal uit de wereld helpen. Op dit moment zijn er naar schatting van de criminele recherche circa 1200 actieve terroristen in de Bondsrepubliek die kunnen rekenen op een kring van duizenden sympathisan ten. Na de in hechtenisneming van de zogenaamde „harde kern" van de Baader-Meinhof-groep worden zij wel de „tweede generatie" van de terroristen genoemd. Naast de „Beweging van de 2de juni" is de belangrijkste van hen de groep rond de eind vorig jaar gevangen genomen ex-advokaat Haag. Deze groep was naar alle waarschijnlijkheid betrokken bij de aanslagen op Buback en Ponto, terwijl hij ook verantwoorde lijk wordt geacht voor de ontvoering van Schleyer. Bij de - arrestatie van Haag heeft de politie een manuscript gevonden met uitgewerkte, zij het gecodeerde terreuracties. Hierbij was onder andere sprake van een „margarine-plan". Later bleek (te laat, helaas) dat hiermee het Duitse margarinemerk FB bedoeld was. FB zijn ook de initiatialen van Friedrich Buback. Het al eerder geuite vermoeden dat met de letters HM in het plan Big Money (Groot Geld) de voornaam van Schleyer bedoeld was, is thans waarschijnlijk eveneens bewaarheid. Hans Martin Schleyer is onbetwist de grote man van de Westduitse industrie. Hij geldt als belangrijkste representant van de Duitse ondernemers en is als zodanig het symbool van het kapitalisme in de Bondsrepubliek. Dit was vooral het geval sinds hij het voorzitterschap van het ondernemersverbond, vooral sociaal-maatschappelijk werkzaam, combineerde met dat van het voorheen vaak concurrerende industriever band, dat vooral economische belangen nastreeft. Schleyer is de belangrijkste onderhandelaar bij de CAO-besprekingen met de vakbonden alsmede tegenover de regering. begeleider terroristen WIESBADEN (AP) De 85-Jarige ds. Niemoeller, die de Westduitse terroris ten ton moeten vergezellen bij hun aftocht per vlieg tuig, is niet onbekend met gewelddadige conflicten. De protestantse leider was tijdens de eerste werel doorlog kapitein van een onderzeeër en heeft acht Jaar gevangen gezeten in een nazi-concentratiekamp wegens zijn leidende rol in het kerkelijk verzet tegen de diktatuur van Adolf Hitler. Sinds de tweede wereldoor log heeft deze pacifist re gelmatig met de Westduitse regering overhoop gelegen óver politieke onderwerpen en de Duitse herbewape ning. Sinds het begin van de vijf tiger jaren is Niemoeller aktief geweest in verschei dene vredesbewegingen en voerde hij campagnes te gen de herbewapening. Er werd toen vooral kritiek uitgeoefend op zijn reizen naar communistische lan den. De rebellie van Niemoeller tegen Hitier begon in 1934 toen de Nazi's leiden van de kerkelijke gemeente begon nen te arresteren. Niemoel ler was in die tijd predi kant in Berlijn. Niemoeller bleef Hitier trotseren tot zijn arrestatie op 1 juli 1937. Hij bracht acht jaren van verschrikking door in de concentratiekampen van Sachsenhausen en Dachau, totdat hij in '45 door de geallieerde troepen werd bevrijd. Na zijn bevrijding hielp Niemoeller met de opstel ling van de Stuttgarter schuldbelijdenis, waarin de Duitse protestantse kerken zich met het Duitse volk mede schuldig verklaarden aan het tekort schieten in hun verzet tegen de dikta- tuur van Hitier. Wfl$$8é0, In Zeil bij Zürich overleed op 65- jarige leeftijd Paul Burkhard, de Zwitserse componist en tekstdichter, die over de halve wereld bekend werd door zijn lied „Oh mein Papa. erwarein wunderbarer Mann". JERUZALEM (Upi) Een vooraanstaande Brae- lische rechtsgeleerde is van mening, dat zijn land zich op juridisch goede gronden kan verweren tegen de Arabische stelling als zouden de Joodse nederzettingen op de bezette westelijke Jordaan oever illegaal zijn. Deze jurist, die anoniem wil blijven, zei in een vraaggesprek met Upi: „Ik heb er geen enkele twijfel over dat wij een proces over deze kwestie op zijn zuiver juridische merites zouden winnen". De Israëlische vestigingspolitiek op de westelijke Jordaanoever en in andere sinds 1967 bezette gebieden, heeft niet alleen in het Arabische kamp een storm van protest uitgelokt. Ook de Verenigde Staten hebben de nederzettingen, thans 29 in getal met nog drie op het programma, niet alleen ge doodverfd als obstakels voor vrede, maar ook als „strijdig met het internationale recht". Volgens de door Upi geciteerde jurist is dat laatste niet het geval. Israël zal als het ooit tot een proces voor het Internationale Hof zou komen, zijn pleidooi in hoofdzaak baseren op de vierde Geneefse conven tie van 1949. Deze conventie handelt over de bescherming van burgers en stelt „een natie zal geen delen van haar eigen burgerbevolking depor teren of overbrengen naar het gebied dat zij bezet". Volgens Israëlische juristen is deze conventie niet van toepassing op de door Israël bezette gebieden. Maar zelfs al zou dat wèl zo zijn, dan nog zouden de joodse nederzettingen niet in strijd zijn met het aangehaalde artikel. „Wij stellen dat de Geneefse conventie niét van toepassing is, aangezien zij betrekking heeft op de ervaringen van de tweede wereldoorlog, op kort stondige bezettingen waarbij de ene staat gebied bezette dat viel onder de soevereiniteit van een andere staat". Het venijn zit in de staart van deze zin, aangezien Israël de Jordaanse soevereiniteit over de westelij ke Jordaanoever aanvecht. De „Westbank", die deel uitmaakte van het pre-Israëlische Palestina, werd in 1948 door Jordanië bezet. Op dat moment was de Jordaanse soevereiniteit over de westelijke oever alleen erkend door Groot-Brittannië en Pa kistan. In Israël lijkt een poging van premier Menachem Begin van Israël om meer steun in de kamer te creëren voor zijn coalitieregering, schip breuk te hebben geleden. Begin, wiens kabinet ter rechterzijde kan steunen op 63 van de 120 Knesset-afgevaardigden, voerde een gesprek van twee uur met professor Yigael Yadin, voorzitter van de reformistische democrati sche beweging voor verandering. Geen van beiden legde na de bijeenkomst een verklaring af, maar hun omgeving liet doorsche meren dat er vrijwel geen kans was dat de DBV lid van Begins coalitie zou worden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De socialistische Britse minderheidsregering zit opnieuw vaster in het zadel. Premier Callaghan dankt dit aan de steun, die de vakbewe ging gisteren op haar congres in Blackpool beloofd heeft aan het laatste overblijfsel van de geleide loonpolitiek: de zogehe ten twaalf maanden-regeling, die bepaalt, dat alle werkne mers na iedere toegekende loonsverhoging een vol jaar moeten wachten voordat zij nieuwe eisen mogen stellen. Gematigde vakbondsleiders zijn erin geslaagd het grootste deel van de duizend congressisten in Blackpool te bepraten. Zij heb ben het voorbeeld, dat premier Callaghan de dag tevoren zelf gegeven had, gevolgd en de vak beweging gewaarschuwd voor de dramatische mogelijke gevol gen van ongebreidelde en elkaar De algemeen-secretaris van de TUC. Len Murray spreekt het con gres toe. te snel opvolgende looneisen: toenemende inflatie en een nieu we waardedaling van het pond, gekoppeld aan een komplete ineenstorting van de Britse eco nomie. Ofschoon sommige militante voormannen zich heftig uitge sproken hadden tegen iedere vorm van loonmatiging, werden de ontevreden congresgangers ongeveer 2.786.000 stemmen spraken zij zich uit voor eerbie diging van de twaalf maanden regel. Voor de aanvang van het debat had niemand het aange durfd te voorspellen, dat de re geringsgezinde motie weer een meerderheid van meer dan een miljoen stemmen zou worden goedgekeurd. Het is een grote psychologische overwinning voor premier Cal laghan. Maar het blijft een open vraag, of ook de meest militante werknemers mijnwerkers en spoorwegpersoneel de beslis sing van het vakbondscongres van Blackpool zullen eerbiedi gen. Zege Giscard in maart verwacht PARIJS (Reuter) Het Franse blad „Figaro" heeft de uitslag gepubliceerd van een opinie-on derzoek, volgens hetwelk het linkse verbond van socialisten en communisten met 53 pet van de stemmen zou winnen als nu algemene verkiezingen zouden worden gehouden. Maar slechts 32 pet van dë geën quêteerden gelooft in een over winning van de linkse alliantie bij de in maart te houden ver kiezingen. Daarentegen meent 36 pet, dat de thans regerende centrum rechtse coalitie van president Giscard het in maart zal win nen. De overigen hebben nog geen verwachting uitgesproken. Ford: breuk met Taiwan overwogen DENVER (AP) Oud-presi dent Ford van de Verenigde Staten heeft op een korte pers conferentie op een militair vliegveld bij Denver bevestigd dat hij twee jaar geleden met de Chinese leiders heeft gespro ken over de mogelijkheid dat de V.S. hun betrekkingen met Taiwan zouden verbreken. Dinsdag heeft de Chinese vice- premier Teng Hsiao-ping in een interview gezegd dat president Ford had beloofd om een erge- lijke stap te nemen als hij in 1976 tot president zou worden Hoea Kwo-feng naar Joegoslavië BELGRADO (Reuter) - De voorzitter van de Chinese com munistische partij, Hoea Kwo- feng, zal „te zijner tijd" Joego slavië bezoeken in antwoord op het bezoek dat president Tito op het ogenblik aan China brengt. Dit heeft het Joegosla vische persbureau Tanjug uit China gemeld. President Tito zei dat voorzitter Hoea zijn uitnodiging had aan vaard. Moordvrouwen in Chicago CHICAGO (AP) Statistieken van de politie van Chicago to nen aan dat er vorig jaar voor het eerst meer vrouwen waren die hun man ombrachten dan omgekeerd. In dat jaar maakten 35 vrouwen hun echtgenoten van kant tegen 28 mannen die hun vrouw ver moordden. In '75 was de stand in Chicago nog 44 tegen 31, in I het voordeel van de mannen. In Moskou wordt voor het eerst een internationale boekenbeurs gehouden. De vice-president van Time Mirror uitgeversgroep, Nicholas G. Chantiles, laat bezoekers een boek zien. Onder de tienduizenden inzendingen zijn slechts een paar gevonden die niet in de geest van de tentoonstelling waren en daarom werden verwijderd door de autoriteiten. Russen zwichten voor Italiaanse druk: ROME (UPI/AFP) - Russi sche autoriteiten zijn gisteren overstag gegaan en hebben toch een inreisvisum verleend aan de onafhankelijke Ita liaanse communist Vittorio* Strada, die zij liever niet ge zien hadden op de boeken beurs in Moskou. Strade zou de beurs bezoeken in opdracht van de uitgeverij Einaudi in Rome, waaraan hij als des kundige op het gebied van de Russische literatuur is ver bonden. De Italiaanse communistische partij, de grootste van het Westen, en een pijler van Eu- rocommunisme, had scherp geprotesteerd tegen het weige ren van een in reisvisum voor Strada. Het communistische blad l'Unita schreef dat de handelwijze van Moskou in gaat tegen de door de Sovjet Unie onderschreven democra tische beginselen terzake van culturele uitwisseling. De vertegenwoordigers van Ei naudi in Moskou stelden giste ren uit protest slechts 20 van de 500 boeken ten toon die zij hadden meegebracht, mede ook omdat de Russische doua ne vijf boeken van Einaudi in beslag had genomen. Daaron der waren werken van Lev Trotzki, Alexander Solsjenit- syn, Michael Bolegakov en Viktor Nekrasov, die alle eer der in de Sovjet Unie werden verboden, en een Italiaans fo toboek met een naakte vrouw op de omslag. Dat laatste mocht later wel mee, nadat de autoriteiten zich ervan hadden vergewist dat het geen porno grafie was. Overval bij Duitse consul in Belfast (Van onze correspondent) LONDEN - De Westduitse con sul in Noord-Ier land, Jürgen Gradel, is gisteravond in zijn huis in Belfast overvallen door een indringer, die een schot af vuurde en vervolgens op de vlucht sloeg. Gradels voorganger als consul in Ulster, de Westduitse indus trieel Thomas Niedermayer, werd bijna vier jaar geleden gekidnapt uit zijn woning, even eens in Belfast Hij is nog steeds spoorloos. Gradel woont in de residentiële wijk Ballymena. De gewapende overvaller was het huis van de consul ongemerkt binnenge drongen via de achterkant Ter wijl hij beneden door de kamer sloop, botste hij er plotseling op Jürgen Gradel en dwong hem op de vloer te gaan liggen. Enkele ogenblikken later ver scheen ook mevrouw Gradel in dit vertrek. De indringer raakte hierdoor in de war, vuurde een schot af dat in het plafond te recht kwam en vluchtte weg, echter niet zonder eerst de tele foon onklaar gemaakt te heb ben. ONDANKS VERZET JOODSE GEMEENSCHAP (Van onze parLred.) DEN HAAG De Tweede-Ka merleden die vanmiddag heb ben deelgenomen aan het ge sprek met vertegenwoordigers van de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) beschouwen deze ontmoeting niet als een anti-Israëlische daad. „Het is duidelijk dat we met dit ge sprek niet de bedoeling hebben afstand te nemen van Israël", verklaarde het CD A-kamerlid Jan Nico Sc holten naar aanlei ding van verontruste geluiden uit de Joodse gemeenschap. Scholten wees erop, dat de le den van de Tweede-Kamercom missie voor Buitenlandse Zaken zich gisteren nog hebben uitge sproken vóór versteviging van de contacten met zowel Arabi sche als Israëlische parlementa riërs. De „even-handed"-politiek van de regering jegens het Mid den-Oosten is ons dierbaar", al dus de christendemocraat Ner derland erkent zowel het be staansrecht van de staat Israël als het recht van de Palesüjnen op een thuisland. De joodse kerkgenootschappen gaven gisteren in een verklaring uiting aan hun ernstige veront rusting over het gesprek tussen de Nederlandse Kamerleden en een PLO-delegatie. „Het is de vraag of het wenselijk is te pra ten met de PLO, die openlijk streeft naar de vernietiging van de staat Israël", aldus de verkla ring. Volgens de verklaring berusten de geruchten over een gematig der opstelling van de PLO niet op de realiteit. „De PLO heeft haar standpunt ten aanzien van Israël heel duidelijk verhard", aldus de joodse kerkgenoot schappen. Het initiatief voor de ontmoe ting die vanmiddag in Den Haag plaatshad is uitgegaan van de PLO. Betoging tegen „gemengde" schoolbussen in Chicago CHICAGO (Reuter) Achthon derd politiemensen hebben zwarte schoolkinderen in de Amerikaanse stad Chicago moeten escorteren omdat blan ken protesteerden tegen het systeem waarbij zwarte school kinderen naar „blanke scholen" worden gebracht met bussen om de integratie van verschil lende rassen te bevorderen. Het was de eerste keer dat het systeem ook in Chicago ge bruikt werd. In de verenigde staten is er de laatste tien jaar veel beroering over het „school- busing-system". Bij een school riepen blanke demonstranten naar zwarte schoolkinderen: „ga naar huis, wij willen jullie niet hier". met mokerslagen om het leven zijn gebracht Het bericht over deze afschu welijke massamoord is afkom stig van een zakenman uit Ke nia die met zeven landgenoten uit dezelfde gevangenis is ge vlucht De zakenman, een zeke re Robert Kzmzn, was wegens „spionage" gearresteerd. Het achttal, onder wie vier vrou wen, besloot te vlochten nadat het de terechtstellingen door jonge Oegandase soldaten gade geslagen had.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11