Molukkers overwogen bezetting NOS-studio voor ii... 1 Arrestaties op komst bij miljoenen zwendel EEG lis ontvoerders: gevangenen vrij Weer ruim 6000 werklozen erbij Zeven gewonden door explosies tijdens brand \Om BERAADT ZICH Officier per advertentie dood verklaard geweld Den Haag is duurder dan Amsterdam £eid6C (Bowtcvni Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 40.45; jaar 150.30; losse nummers: 55 cent. Woensdag 7 september 1977,67e jaargang no. 20831 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Italian Job „Itaüen Job", slapstick-film op Ned. II om 20.30 uur. Om 22.10 uur Boney M en om 22.30 uur Starsky en Hutch. Ned. I om 20.00 uur Scènes uit een huwe lijk, om 21.00 uur „Spel zonder grënzen" (finale). Plaatselijk regen Veel bewolking met plaatselijk regen, morgen overdag van het westen uit opklaringen. Tot ma tig of krachtig toenemende zuid westelijke wind. Minimumtem peraturen omstreeks 12 graden, maxima morgen ongeveer 18 -graden. Morgen zon 7.02—20.12. Maan 1.34—17.18. Scheveningen hoog water 12.06. Laag water 7.21, 19.54. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De Zuid-Molukkers had den aanvankelijk geen tweede treinkaping willen uitvoeren, maar het gemeentehuis in Smilde en de NOS-studio's in Bussum willen be zetten. Dit kwam vanochtend op de tweede dag van het proces in Assen vast te staan, na het verhoor van de 23-jarige M. R. L. uit Bovensmilde. Die plannen van L. werden echter door de andere deelnemers aan de bezetting van de school en de ka ping van de trein verworpen. Voor al de 23-jarige M. J. P., die beschul digd wordt van de levering van de vuurwapens, was tegen. Hij werkte op het gemeentehuis. Steeds duidelijker wordt dat de 26-jarige W. S. S., die zich gisteren als de leider van de Zuid-Molukkers ontpopte en als de mcin die de plannen had ontworpen. L. verklaarde vanmorgen dat S. hem had benaderd. L. verloor bij de acties van de mariniers een broer en zijn vriendin. Rechtbankpresident mr. Fleik zei begrip te hebben voor de situatie van L. Enkele dagen voor de kaping reed L. met twee anderen met de trein van Assen naar Groningen om het traject te verkennen. Toen werd ook bekeken op welke plaats aan de noodrem getrokken moest worden. Mr. Fliek ging vanmorgen dieper in op de motieven van de kapers. „De Zuid-Moluk kers worden vertrapt. Men vergeet onze idealen", gaf L. als verklaring voor zijn daad. De afspraak dat er geen slachtoffers zouden vallen was voor de acties gemaakt. Studenten protesteren Studenten van het Lande lijk Overleg Grondraden hebben vanmorgen voor het ministerie van Onder wijs geprotesteerd tegen het voornemen van staats secretaris Klein achterstal lige betaling van het colle gegeld gerechtelijk af te dwingen. De betaling van het collegegeld moet vol gens de studenten deel uitmaken van een nieuw studiefinancieringssys teem zoals door destijds Klein was beloofd. Zij zeg gen niet in staat te zijn het hoge collegegeld nog tij dens hun studie te vol doen. Agressie door televisie BIRMINGHAM (Upi) Jongens die naar geweld films kijken op de televisie zijn agressiever dan jon gens die dat niet doen. Dit is de conclusie van de Brit se onderzoeker Belson. Twee jaar lang heeft hij het gedrag van jongens van 13 tot 16 jaar aanschouwd. Volgens hem moeten ou ders de durf hebben om geweldseries af te zetten en de kinderen ertoe te bewe gen iets anders te doen. Belson onderzocht het ge drag van 1500 jongens en kwam tot de conclusie dat zij 50 procent agressiever waren dan normaal na het zien van geweld op televi sie. woonplaats: Stuur als dank voor de moeite Ukkepuk naar: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Binnenkort zullen in Rotterdam arrestaties worden verricht van douaniers en andere functionarissen betrokken bij import en export naar EEG-Ianden. Deze personen hebben, naar het zich laat aanzien, miljoenen guldens verdiend door mede werking te verlenen aan het ontduiken van heffin gen, die iedere lidstaat voor bepaalde goederen heeft ingesteld. Ook hoge EEG-functionarissen zijn bij deze zwendel betrokken, die voornamelijk betrof de handel in vee, pluimvee en landbouwprodukten. Gisteren werd in Brussel al een hoge ambtenaar van het Belgishe ministerie van economische zaken gearresteerd. In samenwerking het een echtpaar in Mersksem heeft hij de EG-fondsen voor ruim 3,5 miljoen gulden opgelicht. De Belgische ambtenaar had een gefingeerde kippenexport opgezet waardoor hij met het echtpaar waarmee hij samenwerkt tussen januari 1966 en juli van dit jaar de 3,5 miljoen gulden wist los te krijgen. Bij een onderzoek bleek dat hij in samenwerkign met een vleeshandelaar in het Belgische Essen gezwendeld had bij de export van vlees en op deze wijze de EG-fondsen ruim 400.000 gulden armer had gemaakt. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnee, voor u „Ukkepuk", het ondeugende straatjongetje. R. m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nadat volgens de Haag se politie een 68-jarige weduwe zeer waarschijnlijk zeLf haar huis aan de IVormerveerstraat in brand heeft gesto ken, zijn behalve de vrouw zes brand weerlieden gewond geraakt bij twee achtervolgende explosies. De weduwe is met ernstige brandwon den aan het onderlichaam opgenomen in het brandwondencentrum in Bever wijk. Van de brandweerlieden zijn er twee ernstig gewond. Met wonden aan beide handen en hals en met zware rookklachten zijn ze opgenomen in Haagse ziekenhuizen. De woning van de weduwe is zo goed als geheel uitgebrand. De brandweer schat de schade op een ton. In de woning van de vrouw vond de Haagse politie op de vloer een groot aantal bankbiljetten. Volgens een zeer voorzichtige schatting van de recherche loopt het bedrag tegen de honderddui zend gulden. (Van een onzer ver slaggevers) ASSEN „Heden is onverwacht overle den onze vader, schoonvader en grootvader Cornelis Johannes van Olden- beek (54) uit Assen. i overlijdensad vertentie met deze (Van onze correspondent) BONN Het Westduitse kernkabinet n bet nationaal crisiscentrum van de ondsrepubliek - waarvan ook opposi- eleider Helmut Kohl deel uitmaakt - ebben gisteravond en vannacht gepro- eerd een antwoord te formuleren op e eisen van de ontvoerders van Hans- lartin Schleyer, de voorzitter van de Westduitse werkgeversfederatie. In Bonn is bekend gemaakt dat de eisen neerkomen op de vrijlating van gevan genen uit vier deelstaten. Het ultima tum zou vanmiddag aflopen. Griekse kranten hebben vanmorgen geschreven dat de ontvoerders op weg zouden zijn naar Griekenland, waar ook de anarchiste Gabrielle Kroecher-Tiedemann zou verblijven. Interpol zou de Griekse politie hierop gewezen hebben, waarna de controle aan de grenzen, bij havens en op vliegvelden zou zijn verscherpt. tekst staat vandaag in de Volkskrant en het Algemeen Dag blad. De gegevens in die advertentie komen overeen met die van de officier van justi tie Van Oldenbeek bij de echtbank in Assen die deze week belast is met het pro ces tegen de Zuidmo- lukse treinkapers en schoolbezetters. De officier van justi- tie Van Oldenbeek is echter niet overleden. De crematie zou plaatsvinden, aldus, de overlijdensadver tentie vrijdag de laatste dag van het proces. Volgens personeel van de advertentieaf deling van de dagbla den is het overlij densbericht telefo nisch opgegeven met de vermelding dat de rekening naar de fa milie Van Oldenbeek moet worden stuurd. Het is niet bkeend wie de adver tentie heeft opgege ven. Minister Vogel van justitie deelde gisteren mee het „aanmerkelijk waarschijnlijker" te achten dat Schleyer nog in leven is, dan te denken dat zijn ontvoerders hem zouden hebben vermoord. In verband met de ontvoering zijn de Baader-Mein- hof-gevangenen in Stamheim en in Hamburg weer volledig van elkaar en van de buitenwereld geïso leerd. Een dag tevoren waren zij voor het eerst uit hun isolatie gehaald. Procureur-generaal Reb- mann zoekt de daders in de groep rond de advo caat Haag, omdat bij de aanleg dezelfde wapens zijn gebruikt als bij de moord op Rebmanns voorganger Buback en hetzelfde pistool waarmee de bankier Ponto onlangs werd vermoord. zijn bij de kanselarij verscherpte veiligheids- latregelen getroffen na de ontvoering van Schleyer. Kanselier Schmidt heeft meer geld toegezegd aan de Duitse federale recherche. Waarnemers in Bonn wijzen erop dat de terroristen erin slagen om de regering tot een steeds hardere koers te dwingen, kennelijk om op een situatie aan te sturen waarin toenemende politiemacht alle progressieven in de armen van de terroristen zou drijven. STOmnne LI MG i onderzoek heeft uitgewezen. jongens die naar geweldfilms de t.v. kijken JE VERPtENDE LOOM 'essiever zijn dan hun leeftijdge- klers moeten de durf hebben beldseries af te zetten. de kinderen te bewegen iets ders te gaan doen. Gestolen missiebrillen teruggevonden LEIDEN De Leidse politie heeft een doos met tweehon derd brillen bij een zaak in tweedehands goederen in Lei den in beslag genomen. De doos met brillen was enige tijd gele den uit een depot van de ont wikkelingshulp organisatie Me- misa in Den Haag gestolen. De brillen lagen voorzien van een kaartje met daarop vermeld de glassterkte en de naam „Me- misa" gereed om verscheept te worden. Brandstichting in Servaaskerk MAASTRICHT (ANP) In de monumentale, historische St. Servaaskerk te Maastricht zijn gisteren op negen plaatsen, on der meer bij het .hoofdaltaar, pogingen tot brandstichting ontdekt. De nog onbekende daders (ver moedelijk spelende kinderen) hebben de brandjes met kaar sen proberen te stichten. Dank zij snelle ontdekking bleef de schade beperkt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De afgelopen maand zijn er weer ruim 6000 werklozen bijgekomen, waardoor het totaal is gekomen op 219.800 154.800 mannen en 65.000 vrouwen. Het aantal geregi streerde vacatures bedroeg eind augustus 58.500. Evenals in juni en juli was de stijging van de werkloosheid in augustus voor een deel toe te schrijven aan de schoolverlaters. Als werkzoekend staan 38.380 schoolverlaters ingeschreven. In Zuid Holland, waar de werkloosheid is gestegen tot 28.588 mannen en 10.734 vrouwen, wordt deze maand een verdere stijging verwacht. Evenals landelijk ook hier de grootste stijging bij het handels- en kantoorpersoneel, het onderwijzend en het sociaal-ge neeskundig personeel. Ook in het oosten van het land is men nu Engelse bouwvakkers gaan aantrekken, omdat in het eigen gebied geen gegadigden meer te vinden zijn. Volgens het arbeidsbureau stijgt het aantal illegale buitenlandse arbeiders in Amsterdam. Hun aantal wordt momenteel geschat op tien tot vijftienduizend. Zij zijn vooral werkzaam in de horeca en bij schoonmaakbedrijven. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uür nummer 071-122244 en per sDeciale koerier wordt de krant- alsnog ge-. bracht. GENÉVE - Japanse en Skandinavische steden zijn het duurste in de wereld, zo blijkt uit een zakenrapport dat gisteren in Genève is gepubli ceerd. Tokio staat boven aan de ranglijst, op de voet gevolgd door Osaka. Stockholm en Oslo zijn derde en vierde. Den Haag komt op de vijftiende plaats, achter Brussel (12e), maar vóór Amster dam (18e). Ook enkele Arabische steden als Dubai en Jeddah staan hoog genoteerd. Goedkoop zijn Zuidameri- kaanse steden zoals Buenos Aires, Bogota en Rio de Janeiro, evenals enkele Aziatische steden zoals Bangkok en Bombay. Milaan, Rome, Lissabon en Madrid zijn ook vrij goedkoop. Opmerkelijk is dat New" York de .18e plaats deelt met Amsterdam. Beide steden zijn dus even duur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1