_Engeland vandaag zonder brood Russisch9vuurwerk' in ruimte verwacht Arabische landen: 'staakt hulp Israël' Orthodoxe partij in Israël straks einde voor Begin? Carter vergeet dictator Chili hand te geven Vrouw van Wallace loopt JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 PAGINA Jen LONDEN De bakkers In Engeland hebben 0t rich bij bet leger stakers gevoegd, zodat de Engelse huisvrouwen vandaag geen brood kon- gilden kopen. Het vliegtuigverkeer ondervindt oog altijd grote hinder van de staking van de assistent-verkeersleiders. De electriciteitsvoor- JTyiiening stagneert, enkele kranten verschijnen /niet en de autofabrieken liggen stil. [i-^TEn totaal hebben 33.000 bakkers hun bakovens /gesloten, omdat zij extra-geld willen voor hun /verrichte arbeid op 29 augustus, een nationale feestdag. Zij hebben verklaard zolang te staken totdat aan hun eis is voldaan. De arbeiders van electriciteitsmaatschappijen waarschuwden voor mogelijke stroomuitvallen, maar tot nu toe zit het land nog niet in het donker. In vrijwel alle huizen stonden de lampen wel op een aanmerkelijk kleiner pitje dan normaal. Premier Callaghan heeft de Britse vakbonden op het TUC-congres in Blackpool echter onge zouten de waarheid gezegd „Ongebreidelde looneisen zullen de inflatie opnieuw doen sij- gen", voorspelde hij. „Ik kan aannemen", aldus de socialistische premier „dat jullie de beperkingen van de afgelopen twee jaar, waarover wij een vrijwilli ge afspraak hadden niet langer willen rekken. Ik kan jullie standpunt begrijpen, ofschoon ik zelf er anders over denk. Ik had onze geleide loonpolitiek nog graag een derde jaar volgehou den, om Groot-Brittannië helemaal uit het eco nomische moeras te krijgen". Callaghan die in de minderheidsregering niet lang meer aan het bewind zal kunnen blijven als de Britse arbeiders zich weer volop zouden gaan toeleggen op hun meest geliefde sport - het platleggen van hun bedrijven door middel van wilde en andere stakingen - spoorde de 11,5 miljoen leden van de vakbeweging aan ondanks alles geen loonsverhogingen van meer dan 10 pet te eisen. En vooral het laatste overblijfsel van zijn loonbeleid - de wachttijd van twaalf maanden tussen iedere toegekende verhoging - streng te eerbiedigen. Jean Rostand Jean Rostand overleden PARIJS (AFP) De beroemde Franse bioloog Jean Rostand is op 82-jarige leeftijd overleden. Hij stierf zaterdag in een zie kenhuis te Saint-Cloud bij Pa rijs, maar zijn dood is pas giste ren bekendgemaakt Jean Rostand, zoon van de Franse toneelschrijver en dich ter Edmond Rostand, is vooral ook bekend geworden door zijn populair wetenschappelijke pu- blikaties. Hij had de gave de resultaten van zijn wetenschap pelijk onderzoek in een heldere, eenvoudige taal die voor iede reen begrijpelijk is, weer te ge ven. invaar gestrafte sddc<fatergate vrij id w en i De C en ters, auto: lekei en. 1 ;te n uwk om g vj r). ydon Liddy, de geestelijke vader ingsn de inbraak in Watergate en -net^k betrokken bij de uitvoering atte" de ..operatie", is vandaag op noje voeten gekomen. Gordon Lid- .n Vl de man die tijdens het Water- arieieproces opviel door grote xild^ijQzaamheid, was één van de ilde/aarst gestraften: 12 jaar. Daar jeef echter reeds lang in voorarrest eej en zich tijdens zijn gevangen- hap voorbeeldig gedroeg, is hij rder vrij gekomen. Gisteren werd ■Mridy voor een laatste ondervra- eg naar de rechter in Danbury bracht. 31 parlementslid in <panje met pzet geslagen iADRID (UPI) Uit een giste- a uitgelekt parlementair rap- art is gebleken dat tijdens een icident in het Noordspaanse in Under een politieman op- ettelijk een socialistisch parle- ientslid heeft geslagen, let rapport, dat werd opgesteld oor de twee secretarissen van e Kamer van Afgevaardigden, t ingediend bij de leiding van Ie Cortes en zal tijdens de vol gende plenaire zitting van het parlement worden behandeld. Vertragingen op uchthaven van \thene 1THENE (AFP) - Op de lucht haven van Athene zijn aanzien- ^jke vertragingen ontstaan bij le vluchten naar West-Europa n de V.S., in verband met de tiptheidsacties van Italiaanse n Spaanse luchtverkeerslei ders uit solidariteit met hun ollega's in Londen. De KLM neeft tot dusverre geen moei lijkheden ondervonden als ge- crolg van de vertragingen in iroithene. (Van onze redacteur ruimte vaart) Den Haag- De zestigste verjaar dag van de Russische revolutie en de twintigste verjaardag van Spoetnik-1, de Russische satel liet die op 4 oktober 1957 het ruimtevaarttijdperk daadwerke lijk deed aanvangen - vallen dit jaar vrijwel samen. En aange zien de Russen zich de laatste maanden op het gebied van de wat spectaculairder ruimte vaartverrichtingen opmerkelijk rustig hebben gehouden, wordt vrij algemeen verwacht dat ze dat dubbele jubileum zullen gaan opluisteren met enig ruim telijk vuurwek. De vraag is alleen maar wét er straks uit de bus zal komen. Wordt het alleen maar een nieuw Saljoet/Sojoez-experi- ment, zoals er in het verleden al verscheidene zijn geweest, of zal de 'Albatros', de Russische soortgenoot van Amerika's Spa ce Shuttle voor het eerst van start gaan? Zal er een Loena-ro- bot (of zelfs een mobiele Loeno- chod) naar de achterkant van de maan worden gezonden, of zul len de Russen het risico aandur ven van een nieuwe lancering van hun gigantische; 120 meter hoge, G-l raket, die in staat wordt geacht een ruimtestation van zo'n 150 ton in een baan rond de aarde te brengen? Vra gen die,- als gevolg van de Rus sische geheimhoudingsstrategie en het principe 'Eerst dóen, daarna pas praten', in dit sta dium nauwelijks te beantwoor den zijn. Er zijn de laatste tijd weliswaar enkele experimenten uitge voerd, die zouden kunnen wij zen op het voor de deur staan van nieuwe operaties op het ge bied van de bemande ruimte vaart (westerse waarnemers wij zen in dit opzicht met name op de vlucht van de op 7 juli jL gelanceerde, onbemande Kos- mos-929), maar over de aard van het komende experiment bestaat nog steeds geen enkele zekerheid. Toch geeft men de meeste kans aan een nieuwe Saljoet-lancering en de daarmee samenhangende Sojoez-opera- JaWanschappen van Italiaanse rijkspolitie zochten in de omgeving van de Garedena vallei naar Luisa Spagnoli. ie4laar stoffelijk overschot werd bij de berg Pana in de Dolomieten gevonden. ties. Die Saljoet-6 zou voorna melijk voor wetenschappelijke (biologische en astronomische) aktiviteiten worden gebruikt, terwijl de bij die onderneming betrokken kosmonauten (onder wie vermoedelijk Vasili Laza- rev) zich bovendien zouden be zighouden met 'uitstapjes' in de vrije ruimte buiten het laborato rium. Britse deskundigen houden het er ook op dat er tijdens de experiment met die Saljoet-6 ook zal worden gewerkt met Sojoez-pendelcabines van een enigszins gewijzigde constructie, waardoor ze meer mensen en materiaal kunnen meenemen en zelfs, althans voor een deel op nieuw zouden kunnen worden gebruikt. Een en ander zou dan weer verband houden met de komst van een nieuw type ruim testation dat de Russen momen teel in ontwikkeling hebben. Dat nieuwe station zal niet meer een cilinder zijn, zoals de Saljoet, maar een wieivormige construc tie, zoals jaren geleden al werd voorgesteld door Wernher von Braun. Luisa Spagnoli dood gevonden BOLZANO (DPA-UPI) De sinds vrijdag in Zuid-Tirol ver miste journaliste en mode-ont werpster Luisa Spagnoli (48) is gistermiddag in bet Jenderdal bij de berg Pana dood aange troffen. Over de doodsoorzaak is offi cieel nog geen mededeling ge daan, lijkschouwing moet dat uitwijzen. Hartstilstand wordt niet uitgesloten geacht Het aan vankelijke vermoeden dat zij zou zijn ontvoerd is niet beves tigd. CAIRO (Reuter) De Arabische ministers van buitenlandse zaken die in Cairo bijeen zijn, heb ben een beroep op de staten in de wereld gedaan de militaire economische hulpverlening aan Is raël te beëindigen. Zij deden dat na vier dagen van besprekingen in de Egyptische hoofdstad. De ministers aanvaardden eenstemmig een resolu tie waarin verwezen werd naar „de verslechterde situatie in het Midden-Oosten als gevolg van de voortdurende Israëlische bezetting van Arabische gebieden en de escalatie van de Israëlische schen dingen en praktijken die ingaan tegen de vredes pogingen in het gebied". De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad, deelde na de slotzitting op een persconferentie mee dat de conclusies van de ministers over het Midden-Oosten en Israëls neder- zettingenbeleid waren opgenomen in een werkdo cument dat aan de VN-assemblee zou worden voorgelegd na overleg met de ministers van bui tenlandse zaken van islamitische en niet-gebonden landen in New York later deze maand. Israël heeft een vredesplan voor het Midden-Oos ten opgesteld dat in de loop van deze maand bij de Amerikaanse regering zal worden ingediend, zo heeft premier Begin meegedeeld. Het behelst voorstellen voor de grenzen en rege ling van aanspraken voor compensatie voor eigen dommen die tot Palestijnse vluchtelingen en joden behoorden die na het ontstaan van de staat Israël in 1948 Arabische landen hadden verlaten. Het plan zal door minister van buitenlandse zaken Mosje Dayan naar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance worden gebracht. In Frankfurt is gisteren het pro ces begonnen tegen twee voor malige SS-leden, Horst Cserwins- ki (rechts) en Josef Schmidt (links), die worden beschuldigd van moord .uit bloeddorstigheid en andere laaghartige beweegre denen' in het concentratiekamp Proces tegen nazi's het leven van twee Russische gevangen. Volgens het bewijsma-' teriaal won Schmidt deze wed denschap en kreeg hij het recht de twee Russen dood te schie- Auschwitz. Czerwinski en Sch- ten. Zijn pistool weigerde echter midt zouden op een gegeven waarna Czerwinski het vonnis moment hebben gedobbeld voor voltrok. WASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft aan de vooravond van de ondertekening van het Panama-akkoord in het Witte Huis een onderhoud gehad met vier Latijns-Amerikaanse presi denten. Afzonderlijk sprak hij met Alfredo Stroessner van Pa raguay, Francisco Morales Ber- mudez van Peru, Alfonso Lopex Michielsen van Colombia en Augusto Pinochet van Chili, maar hij vergat deze laatste de hand te drukken. Ook had hij een ontmoeting met vice-presi dent Adalberto Pereira dos Santos van Brazilië. Eerder op de dag had Carter al van ge dachten gewisseld met de Pana mese president Omar Torrijos. De Amerikaanse president sprak met zijn gasten over het Panama-akkoord, de wapenver koop, de beperking van kerne nergie en mensenrechten. Car ter had bij voorbaat al laten weten „geen blad voor de mond te zullen nemen". De laatste tijd was er kritiek op hem geleverd dat hij zich niet moest inlaten met de Zuidamerikaanse dikta- tors. De weduwe van de in de Ver enigde Staten vermoorde Chi leense ex-minister Orlando Le- telier protesteerde gisteren in Washington tegen het gesprek tussen Carter en Pinochet. Isa bel Letelier zei dat zij genoeg bewijzen had dat de moord op haar man, vorig jaar, het werk was „van de Chileense dikta- tuur". (Van onze correspondent Da vid Landau) JERUZALEM Een gevolg van de Israëlische verkie zingsuitslag was dat, in de coalitie maar ook in de ogen van het publiek, extreem na tionalisme en extreme reli gieuze orthodoxie nauw in hand gingen. Politieke waar nemers in binnen-en buiten land zien vaak deze twee vor men van fundamentele poli tieke opstelling als één en bet zelfde. En niet geheel zonder reden. De nationale zwaai naar rechts werd, geestelijk en poli tiek, geleid door de Goesj Emoenim, een groep religieuze dwepers. Hun nationalistische activiteiten, waaronder de op richting van joodse nederzet tingen op de bezetten westelij ke Jordaanoever langzamer hand tot de verbeelding spre ken van de minder nadenken de kiezers. Maar de gedachte dat geloof sijver altijd gelijk staat aan, overdreven nationalisme is misleidend. Deze verkeerde gedachte zou zelfs wel eens een gevaar kunnen gaan vor men voor de regering van Be gin De regering steunt op een coa litie van drie partijen: Begin's eigen rechtse Likoed, met 45 van de 120 zetels van het par- lement, de Knesset; verder de Nationale Religieuze Partij, met 12 zetels en en tenslotte de Agoedat Israël met 4 zetels. Zelfs met de steun van gene raal Dayan die met zijn Arbei derspartijzetel naar Begin overliep en van andere onaf hankelijke parlementsleden, wijst een simpel rekensomme tje uit dat Begin de Agoedat Israël nodig heeft om stand te houden. De vier parlementa riërs van de Agoedat Israël dragen zwarte kleren en grijze baarden en willen graag „Knessetlid-rabbi" genoemd worden. Hun achterban be-, vindt zich voornamelijk in de ultra-orthodoxe wijken van Je ruzalem, Tel-Aviv en in de Yesjivot, de Talmoed-colleges die over het hele land ver spreid liggen. De vier parlementsleden zien het als hun voornaamste taak voor de speciale belangen van deze mensen op te komen: re geringssteun voor de Yeshivot, vrijstelling van dienstplicht voor de studenten daar, en afsluiting van de ultra-ortho doxe wijken voor het verkeer op Sabbath. Als hun tweede taak willen zij er voor zorgen dat de algeme ne status quo, die in Israël altijd de religieus-wereldlijke verhoudingen geregeld heeft, behouden blijft of wordt ver schoven in hun voordeel. Het is een ingewikkeld geheel van reglementen en gewoontes dat onder andere inhoudt dat hu welijk en echtscheiding gere geld worden door het rabbi naal gerechtshof, dat er niet- religieuze, smi-religieuze en ul tra-religieuze scholen scholen zijn, dat meisjes die zeggen religieus te zijn niet in dienst hoeven, en dat er geen bussen op de sabbath mogen rijden in Tel-Aviv en Jeruzalem, maar wel in Haifa. Howel Begin veel steunt op de religieuze partijen, werd er tij dens de kabinetsformatie niet veel gesleuteld aan de status quo. Alle partijen zijn het er over eens dat het een wankel evenwicht is, dat zich met veel pijn en moeite ontwikkeld had uit de ver uiteenlopende reli gieuze en wereldlijke stand punten, hun geografische bete kenis en, belangrijker, hun po litieke betekenis. Maar hoewel ze voornamelijk geïnteresseerd zijn in geloofs zaken, zijn de Agoedat Israel-' politici niet minder geïnteres seerd dan andere in belangrij ke zaken als oorlog en vrede, bezette gebieden of bevrijde gebieden, Palestijnen op de Westelijke Joodaanoever en het recht van Palestijnen op de Westelijke oever. In deze zaken van levensbelang zou de Agoedat Israel wel eens het einde van Begin kunnen bete kenen. Drie van de vier parle mentariërs van Agoedat Isrël staan bekend als duiven. Afge zien nog van de persoonlijke overtuiging van de vier parle mentsleden, is de partij als geheel anti-nationalistisch en steeds gematigd in de praktijk. Agoedat Israël werd in het begin van deze eeuw opge richt, als het antwoord van de orthodoxe Joden op het zionis me, dat door de meeste rabbij nen veroordeeld werd als een gevaarlijk wereldlijk streven. Zelfs nu, dertig jaar na de oprichting van de staat Israël, valt de partij de zionistische leer nog steeds aan, hoewel dit ideologisch weinig te beteke nen heeft. Praktisch gezien is het van meer belang dat de mannen achter de partij bijna alle poli tiek gematigd zijn. Het zijn deze leden van de „wijze raad" van de Agoedat Israël die alle belangrijke beslissingen ne men en de parlementsleden opdragen deze beslissingen uit te voeren. Zo gebeurde het dat, toen Be gin in juni zijn geslaagde ka- kabinetsformatie aan het af ronden was, dat deze raad van wijze mannen de ook op een kabinetszetel happige parle mentsleden van deze partij verbood zitting te nemen in het coalitiekabinet, en Begin alleen hun steun in het parle ment toe te zeggen. In plaats van kabinetsposten kreeg de Agoedat Israël toen twee be langrijke voorzitterschappen van Knessetcommissies De wijze mannen, gelijk echte profeten, weigerden een reden op te geven voor hun besluit. Maar er wordt wel beweerd dat ze zo aan Begin te kennen wilden geven dat ze wat gere serveerd tegenover zijn politie ke programma staan en om het gemakkelijker te maken voor de Agoedat Israël om de steun aan Begin op te zeggen als de wijze mannen dat ge wenst achten. Als dat ooit gebeurt, dan zal de Agoedat Israël waarschijn lijk niet de enige zijn. Binnen de Nationale Religieuze Partij zijn er ook enkele, misschien 4 van de 12, parlementsleden die niet blij zijn met de rechts- nationalistische houding van hun partij en die, wanneer de tijd komt, misschien de pre mier de rug zullen toe keren. De Israëlische ambassadeur in Londen, Avraham Kidron, werd onlangs overigens gevoe lig op de vingers getikt door minister van buitenaldnse za ken Dayan, juist omdat hij over deze zaken openlijk ge praat had. Volgens een oud joods volksgeloof moet je niet over slechte dingen praten, want dan gebeuren ze juist Copyright The Guardian Onlusten in Tsjecho-Slowakije PRAAG (AFP) - Tijdens een volksfeest in West-Bohemen is het deze maand tot ernstige botsingen gekomen tussen jon geren en sterke politie-eenhe- den, zo is van dissidenten in Praag vernomen. Ongeveer honderd jongeren werden gewond, dertien werden gearresteerd, onder wie een on dertekenaar van „Charta 77". Tegen deze laatste, de 23-jarige Viktor Groh, zijn zes beschuldi gingen ingebracht. De incidenten ontstonden na het afgelasten van een rock-concert dat op 13 en 14 augustus zou worden gehouden. Doodvonnissen in Oeganda NAIROBI Een militaire rechtbank in Kampala heeft 12 personen, onder wie voormalige hoge officieren en regerings functionarissen, ter dood ver oordeeld wegens het samenzwe ren tot het omverwerpen van president Idi Amin, aldus een in Nairobi ontvangen bericht van radio Oeganda. In de uitzending werd niet ge zegd of het twaalftal Amin om clementie kan verzoeken. Even min werd meegedeeld wanneer hun vonnissen zullen worden voltrokken. Wel werd bericht dat twee andere personen tot 15 jaar gevangenisstraf zijn ver oordeeld. Twee anderen werden vorige week vrijgesproken om dat zij het complot aan de auto riteiten hadden verklikt. MONTGOMERY - De echtge note van de gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama George Wallace heeft bekendge maakt dat zij haar man heeft verlaten. „Ik kon niet langer de vulgari teit, het misbruik en de bedrei gingen verdragen", zo verklaar de Cornelia „Ik heb mijn advo caten opdracht gegeven te doen wat nodig is om mij te bescher men". De 59-jarige conservatieve gou- veneur trouwde in 1971 met de gescheiden Cornelia Zij was in 1972 bij hem toen een aanslag op hem werd gepleegd tijdens zijn campagne voor het presi dentschap. Schoolstaking in Soweto JOHANNESBURG (UPI) Zwarte leraren, die gezamenlijk ontslag hebben genomen in pro test tegen het „Bantoe-onder- wijs-systeem", hebben de poli tie in de zwarte voorstad Sowe to in Zuid-Afrika beschuldigd een bijeenkomst van leraren verstoord te hebben. „Deze behandeling kunnen wij niet langer meer nemen", zo verklaarden zij. Tenminste 700 leraren van 40 middelbare scho len in Soweto bij Johannesburg hebben meegedeeld niet eerder aan het werk te gaan totdat „de onderwijssituatie opgehelderd is." De leraren liepen de lokalen uit op de eerste dag van het nieuwe schooljaar uit solidari teit met de zwarte studenten die protesteren tegen het „Bantoe systeem" dat „opleidt tot slaver nij". Gisteren waren de scholen in Soweto vrijwel leeg. Joods protest tegen PLO-bezoek DEN HAAG Het gesprek dat enkele leden van de vaste Tweede Kamercommissie voor buitenlandse zaken morgen met twee vertegenwoordigers van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO zullen hebben, heeft vandaag geleid tot een protest van de Joodse kerkge nootschappen en de Nederland se zionistenbond op het Binnen hof in Den Haag. In een verklaring die hierbij werd uitgegeven vragen de joodse organisaties zich af of het wel wenselijk is dat Neder landse parlementsleden praten met de PLO. „De Joodse gemeenschap in Ne derland acht het onaanvaard baar te onderhandelen met de PLO, die blijkens haar handvest nog steeds uit is op de vernieti ging van Israël".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11