Jubilerende veiling Utrecht houdt grote bloemenexpositie BOND VAN EXPORTEURS LAAT VAN ZICH HOREN OP KEULSE „ANUGA" GROENTE FR|HT BL* EMEI\I B#LLEN tND EN TUINBOUW if AN 22 TOT EN MET 24 SEPTEMBER Nieuw blad bij Land-I [bouwhogeschool 'in Wageningen ~w GROENTENHANDEL LEEFT OP AANVOER WAT LAGER, PRIJZEN IETS HOGER TULPENPRIJS VAAK NOG „TE GEK" VERKOOP LEVERING JULI 1978 OP GANG LEIDSE COURANT. MAANDAG 5 SEPTEMBER 1977 PAGINA 9 Utrecht Van 22 tot en met 24 september houdt de dan 60-jarige bloemen- en plantenveiling „Utrecht en Omstreken" een grote bloemententoonstelling in de nieuwe hal. De veiling aan de Utrechtseweg in Vleuten laat de bezoekers dan tevens graag kennis maken met de sterk vergrote gebouwen. Die waren noodzakelijk om de voortdurende groei te kunnen opvangen. De Utrechtse bloemenveiling wordt steeds belangrij ker. De organisatoren van de tenoonstelling willen dat graag Bloementeelt onderstrepen met de expositie, waar kennis kan worden ge maakt met het brede scala kwaliteitsprodukten, dat de kwekers in de omgeving van Utrecht in hun kassen telen. rage staat. Latere vestigings plaatsen waren de groentevei ling en de Steenovenweg. In 1970 werden de gebouwen aan de Utrechtseweg in Vleuten betrokken. De uitbreiding omvat een nieuwe hal van 3.000 m2, een nieuwe loods waar de verpak- kings-materialen kunnen wor den opgeslagen van 1200 m2 en terreinverharding van 6.000 m2. De veiling is hierdoor on geveer de helft groter gewor pen. De voorspoedige groei maakte dat noodzakelijk. In 1970 be droeg de omzet van de geveil de snijbloemen en potplanten 7 miljoen gulden. Vorig jaar was dat al opgelopen tot bijna j20 miljoen gulden. De helft is snijbloemen (vooral anjers, ro ken en chrysanten) en de ande re helft potplanten in vele soorten: groene planten, bloeiende planten. Cyclamen is wel het meest bekende pot- plantenprodukt van de bloe- menkwekers rondom Utrecht. De bloemenveiling in Vleuten kan van grote betekenis wor den genoemd voor de Ut rechtse regio. De veiling op heffen zou alleen al de kwe kers en kopers een schadepost berokkenen van 2,5 miljoen gulden (extra-vervoerskosten naar een andere bloemenvei ling). Veel winkeliers en markt- en straathandelaren kopen hun handel bij de Ut rechtse bloemenveiling. Indi rect profiteert de consument hiervan. Onderzoek heeft aan getoond, dat de prijzen voor bloemen en potplanten in Ut recht en omgeving, dank zij de aanwezigheid van de vei ling, wat lager zijn dan in gebieden waar een veiling niet direct zijn invloed doet gelden De consument weet dat kenne lijk te waarderen, want in het Utrechtse worden gemiddeld wat meer bloemen en planten gekocht dan in vergelijkbare gebieden. Een ontwikkeling, waarmee zowel de kwekers, de veiling, de handelaren als de consumenten zijn gebaat. In 1917 werd deze bloemenvei ling opgericht. Plaats van ves tiging was toen nog het Paar- develd, waar nu de parkeerga- De bloementeelt in de wijde omgeving van de stad Utrecht, met als centrum Vleuten e.o. ontwikkelt zich voorspoedig. Aan de noodzakelijke voor waarden, waaraan tegenwoor dig de ontwikkeling van glas tuinbouw moet voldoen, vol doet de glastuinbouw in mid den-Nederland. Er is een afze- tapparaat (de veiling), er is een voldoende aantal vakkundige kwekers, die gezamenlijk een flink en gevarieerd aanbod naar de veiling brengen, het afzetgebied ligt bij wijze van spreken om de hoek en er is voldoende ruimte voor glas tuinbouw. De grond is goed, de waterkwaliteit geeft geen reden tot klagen en er zijn goede verbindingen. Boven dien ligt Utrecht vlak bij zeer grote tuinbouwcentra als het Westland en Aalsmeer. Er zijn elkaar 700.000 m2 glas, waaronder bloemen worden gekweekt, die op de veiling in Vleuten worden verkocht. Een groeiend aantal kopers toont belangstelling voor de chrysanten, rozen, anjers, fre sia's, cyclamen, kerststerren, (Poinsettia) en talloze andere snijbloemen en potplanten, die in dit gebied worden ge kweekt. Op de Proeftuin in Vleuten wordt regionaal ge richt onderzoek gedaan, waar van de kwekers weer profite ren. Verwacht wordt, dat de bloementeelt en daarmee ook de bloemenveiling nog verder in betekenis zullen groeien Dat was ruim 70 jaar geleden nog heel anders. Toen werd (in 1904) in Vleuten de eerste kas gebouwd. De kiem tot de ont wikkeling van de tuinbouw rondom Utrecht lag rond 1900 bij de hovenier, die zijn be drijf in en dicht bij de stad Utrecht uitoefende. De door hen geteelde produkten ver kochten ze zelf (wijkverkoop) of werden op de markt afge zet. Stadsuitbreiding maakte verkassen noodzakelijk. De aanwezigheid van vele buiten plaatsen is ongetwijfeld hierop van invloed geweest. Vakbe kwame tuinlui streefden toen al naar het voortbrengen van prima produkten. Kasteel Haarzuilens is hiervan een goed voorbeeld. Geleidelijk aan heeft die tuinbouw zich ontwikkeld. Van positieve in vloed hierop was de „import" van elders; tuinders die vanuit het volle westen naar Ut rechtse gronden kwamen om daar hun glastuinbouwbedrijf voort te zetten. 'Twee kranten van de Wageningse Landbouwhogeschool „L.H.-berich- ^en" en „Belhamel" zijn na jaren van discussie en weken van voorbereiding vervangen door een nieuw Wagenings Hogeschoolblad. vorige week is het eerste nummer uit de bus gekomen. In de meest letterlijke zin gebeurde dat door hoofdredacteur Gerard Barendse, pud-redacteur van onze krant en geboortig uit Poeldijk, die zijn krant Uit een conserveblikje te voorschijn toverde. Dat gebeurde tijdens sen geanimeerde bijeenkomst in het hoofdgebouw van de Landbouw hogeschool, waar een dronk werd uitgebracht op het blad, waarvan men hoopt, dat het tot ieders genoegen kap functioneren in de L.H.-gemeenschap. KEULEN De Bond van Ex porteurs in groenen en fruit heeft besloten in samenwerk ing met de aardappelexpor- jteurs een stand in te richten top de internationale voedsel- beurs Anuga. De Anuga, op zijn gebied een van de groot ste vakbeurzen ter wereld, iwordt van 10 tot en met 15 september in Keulen gehou den. De Stichting Vakblad AFG heeft ter gelegenheid iivan de Anuga een speciale uitgave verzorgd, waarin dui delijk de Hollandse export- kracht naar voren komt. Deze tzal over alle vooraanstaande Westduitse inkopers gratis verspreid worden. ,De public-relations activiteiten van de Exporteursbond zijn gericht op de bevordering van vruchtbare handelskontakten. Men beperkt zich hierbij niet tot de in Nederland geteelde produkten. Het is een bekend [feit dat veel exporteurs in de wintermaanden hun sortiment aanvullen met importproduk- ten, die voor het grootste deel opnieuw worden uitgevoerd. Het streven is gericht op een breed sortiment. Zo bedroeg de re-export in 1976 van toma lten 15.704 ton, komkommers 9.298 ton en van sla 981 ton. De paprika blaast met 2890 'ton ook behoorlijk in de bus. Van het geïmporteerde citrus- fruit was in hetzelfde jaar 41.663 ton aan sinaasappelen voor re-export bestemd en 17506 aan grape-fruit. De Ne- 'derlandse exporteurs gaan er 1 terecht prat op een totaal pak ket groenten en fruit te leve ren. Het brede sortiment komt ook goed tot uiting in het speciale nummer van het Vakblad AGF. Zonder het Hollandse produkt te kort te willen doen, blijkt zonneklaar dat de Nederlandse exporteurs zon- Vakblad-AGF zich met een speciaal nummer tot de bui tenlandse afnemers richt Ge zien het succes, is dit initia tief voor herhaling vatbaar. Zoals bekend, geeft de Stich ting Vakblad AGF wekelijks een magazine uit waarin het gehele haddelsgebeuren op het gebied van aardappelen, groenten en fruit met reporta ges, commentaren en achter grondinformatie op de voet wordt gevolgd. Veldslag Zo ziet het vakblad-AGF de Hollandse exportvloot der blikken of blozen ananas sen, avocado's en sinaasappe len leveren. Het thema van deze „Sonderausgabe" luidt dan ook: „Wer liefert Frisches aus der ganzen Welt? Ihre Holland-Exporteure!" Het is voor de eerste keer dat het Naast een breed sortiment on derstreept de Exporteursbond in zijn public-relations werk: snelheid, efficiëntie en tran sportfaciliteiten van het vader landse exportapparaat. Eerder dit jaar was de Exporteurs bond vertegenwoordigd op de( Grüne Woche. Het grote voed- selgebeuren in West-Berlijn. Ook het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen gaf daar onder leiding van mej. Ver heul een goede show weg. Een belangrijk verschil tussen de beide beurzen betreft de aard van de bezoekers. De Grüne Woche wordt over spoeld door leergierige en eet- lustige Westberlijners. Uite raard treft men daar ook de Westduitse en internationale handel aan. De Anuga is ech ter een vakbeurs die zich richt tot alle beroepsmensen werk zaam in het voedselgebeuren. In 1975 trok de Anuga 120.000 bezoekers. De aanstaande vak beurs omvat 200.000 m2. Ruim 85 landen zijn vertegenwoor digd, waarvan 65 met een offi ciële delegatie. Het is goed te weten dat de Nederlandse ex portbelangen op groente- en fruitgebied goed worden be hartigd in deze internationale veldslag om de gunst van de consument. Voor een aantal gewassen valt er in de afgelopen week een opleving in de prijs te constateren. Na een aantal weken van vrij sombere berichten is dit een plezierig feit, want het draagt ertoe bij dat niet iedereen in een mineurstemming raakt. Ook het weer heeft zich eindelijk van een wat zonniger kant laten zien. Hopelijk zet dit weertype nog enige tijd door, want het heeft een tweevoudig gunstige uitwerking. Op de eer ste plaats zal de vraag voor een aantal gewassen toenemen en op de tweede plaats valt er voor een groot aantal gewassen een duidelijke opleving in de groei waar te g'a Tomatenprijs Heel behoedzaam is de prijs van de tomaten de afgelopen week opgeklommen. De be langrijkste factoren die aan dit herstel heb ben meegewerkt zijn: de langzaam teruglo pende Nederlandse aanvoer en de verlate en kleinere aanvoer van natuurtomaten in de ons omringende landen. Eind vorige week was de gemiddelde prijs voor de A-I-toma- ten opgelopen naar 1,13 per kilo. Toch moet men voorzichtig zijn door al onmiddel lijk aan te nemen dat de markt nu niet meer „kapot" kan. De exportvraag zal de komen de week niet noemenswaard toenemen, er wordt daarom gerekend op gelijkblijvende prijzen. Komkommers Nadat de komkommerprijs weken in de put had gezeten, kwam hier begin vorige week verandering in. Vooral voor de zwaardere sorteringen was er sprake van een behoor lijk prijsherstel. De belangrijkste oorzaak hiervoor was de plotselinge sterke terugval in de aanvoer. De aanvoer daalde van ruim 10 miljoen stuks naar zo'n 7 miljoen stuks per week. Een verdere daling wordt niet verwacht, de aanvoer zal volgens een vast patroon blijven verlopen. Tegen het eind van de week waren de prijzen weer wat afgebrokkeld. Voor de sorteringen van 41 tot en met 75 lagen de prijzen tussen de 27 en 41 cent per stuk. Voor de komende week wordt er gerekend op een gelijkblijvende situatie. Voor een wat ruimer aanbod van groene paprika's bleek een goede vraag te bestaan Paprika-aanvoer Vooral bij de groene sorteringen is er sprake van een behoorlijke opleving in de aanvoer van de paprika's. Deze toename beliep zo'n 70 ton. Voor dit ruimere aanbod bleek een goede vraag te bestaan, want de groene paprika's vonden hun weg vlot en tegen goede prijzen. De gemiddelde prijs kreeg zelfs de gelegenheid om op te lopen naar 1,85 per kilo. Het aanbod van rood nam slechts weinig toe (de aanvoer is echter wel aanzienlijk groter dan vorig jaar), in tegen stelling tot de groene sorteringen was er hier sprake van afzetmoeilijkheden. De gemid delde prijs zakte terug naar 1,78 per kilo. De aanvoer van zowel groene als rode papri ka's zal ruim blijven, er wordt gerekend op gelijkblijvende prijzen. Overige gewassen Door het verminderde aanbod van radijs was er een herstel van de prijs mogelijk. De gemiddelde prijs liep op naar 72 cent per bosje. Als de aanvoer gelijk blijft lijkt de prijs zich goed te kunnen handhaven. Voor prei is er sprake van een ruime aan voer, dit heeft tot gevolg dat de prijs rustig doorsukkelt op hetzelfde peil, nl. gemiddeld 52 cent per kg. Door de sterke groei in de aanvoer van bloemkool zijn de prijzen flink gedaald. Voor de sorteringen „zessen en achten" lag de prijs per stuk tussen de 1,10 en 95 cent. Door een aanhoudend ruime aanvoer zal er de komende week op lage prijzen gerekend moeten worden. Het op gang komen van de oogst van de latere teelten bij sperziebonen is er de oorzaak van dat het aanbod wat toenam, hierdoor daalde de prijs naar 1,45 per kg. Een verdere prijsdaling lijkt niet waarschijnlijk. Snijbo nen worden met het vorderen van het sei zoen steeds schaarser, dit komt in een prijs van 3,30 per kg duidelijk tot uitdrukking. Voor pronkbonen ligt de gemiddelde veiling- prijs echter op 1,60 per kilo. Het aanbod van andijvie is nog steeds ruim, de gemid delde prijs komt op zo'n 6 dubbeltjes per kilo. Er wordt nog weinig verandering in de situatie verwacht Voor postelein liep de prijs op naar 1,30 per kg. Knolselderij behaalde een gemiddelde prijs van 15 cent per stuk. IJssla, een niet zo bekend gewas, werd voor 58 cent per krop geveild. Voor de gewone sla lag de prijs op 27 cent per krop. Enkele goedkope gewassen zijn: was- peen, bleekselderij, kroten, rode kool en Chinese kool, de prijs voor deze gewassen ligt tussen de 15 en 30 cent per kilo. Het in het algemeen gematigde zomerweer heeft in de afgelopen week er toe bijgedra gen, dat de aanvoer van bloemen aan de CCWS beneden het peil in dezelfde week van het vorig jaar lag, maar de prijzen kwamen merendeels daar bovenuit. Dat be trof het meest de rozen en de chrysanten, hoewel ook diverse andere bloemen gunsti ger beeld gaven dan in de voorgaande week. Het totale omzetbedrag bleef vrijwel gelijk, namelijk ƒ7.328.486,80 tegen ƒ7.153.505,13 voorgaande week, maar toen beliep de aan voer ruim 23 miljoen bos of stuks en nu ruim 20 miljoen, hetgeen dus op een gunsti ger prijsbeeld wijst. Het snijgroen kwam er het minst gunstig af. Van de gladiolen, die geleidelijk aan in omvangrijke hoeveelheden worden aange voerd, laten de prijzen te wensen over, waarover ook de veiling Rijnsburg heeft te klagen, waar gladiolen van groter betekenis zijn dan aan de CCWS. Potplanten doen het goed en de gang van ■zaken wijst erop, dat men op de goede weg zit Overwogen wordt dan ook om met in gang van 1 oktober over te gaan tot een vijfdaagse potplantenveiling hetgeen vanwe ge de gebouw-uitbreidingen mogelijk is. Af gelopen week werden 331.862 potplanten aangevoerd met als opbrengst ƒ516.680,62. Afwijzend De buitenlandse bloemen, die door het jong ste afwijzend besluit door de ledenvergade ring het bestuur van de CCWS pijnlijk troffen gaven afgelopen week een omzetcij fer te zien van ƒ39.680,52. Het gemiddelde prijsbeeld lag zoals gezegd, vrij gunstig ver geleken bij dezelfde week van het vorig jaar, toen de totale week-omzet 5.531.404,37 was. De aanvoer van anjers liep met rond een miljoen terug vergeleken bij voorgaande week en bedroeg nu 2.755.725 een vrijwel gelijke hoeveelheid van het vorig jaar. Maar de gemiddelde prijs was nu 34 cent en vorig jaar 28 cent. Ook van de troschrysanten lagen de prijzen beter, namelijk 42 cent en vorig jaar 24 cent De aanvoer bedroeg nu ruim 3 miljoen bos, ruim een miljoen minder dan het vorig jaar. Verder gemiddelde prijzen zijn: freesia 19 (v.j. 24), irissen 33 (26) snijgroen 1,59 (1,10), trosanjers 29 (23), leliekelk 74 (77) lelietak 33 (45) grote rozen 25 (9) kleine rozen 18 (8). De rozen hebben het dus wel bijzonder goed gedaan hoewel de aanvoeren vergeleken bij het vorig jaar niet zo bar grote verschillen te zien gaven. Irissen De irissen doen het wel goed maar de aanvoer was dan ook heel wat geringer dan vorig jaar. De afname van de bloemen begint weer flink op gang te komen, nadat gedurende de vakantiemaanden het nogal wat haperde. De export naar Duitsland ver loopt goed en ook de straathandel ontwik kelt zich weer. Intussen gaat de bouw aan de uitbreiding van de veiling nu ook voort en hoopt men het laatste gedeelte van de vierde fase dit najaar gereed te krijgen. Er is ook een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe personeelskantine en in de „ko persstraat" worden binnenkort de laatste boxen gebouwd. De technische dienst van de CCWS heeft een nieuw lokaal in gebruik kunnen nemen. Ondanks de beperkingen in het veilen van buitenlandse bloemen, heeft de CCWS toch goede verwachtingen voor de toekomst De koek is nog altijd niet op! De prijzen van de tulpen die van de Darwinhybriden uitgezonderd staan nog steeds op een hoog tot zeer hoog niveau. Deze week is één cultivar zelfs nog boven de 0,40 per stuk gekomen. Dat was de enkele vroege tulp Generaal Joffre, het gele zusje van de rode Kersttulp Brillinat Star. Een prijs die na de dwaze tulpenhandel de zgn. Tulpo-manie van 1636-1637 niet meer is voorgekomen voor een normale handelssoort. Gewoon „te gek" zijn ook de noteringen van de dikke bollen van dubbele vroege tulpen zoals Mu- rillo, Peach, Blossom, Mr. v.d. Hoef, Electra, Oranje Nassau, Vuurbaak, Schoonoord e.d. Ze brengen vrijwel allemaal een kwartje of daaromtrent per stuk op. Veel vraag is er ook naar witte broeitulpen zoals Pax en Snow Star. Van de laatste hebben we nog een partij twaalven zien verkopen voor 29,50 per 100. Twaalven van Don Quichot- te veranderden van eigenaar voor 26,- en Oranje Zon lag in dezelfde koers. De prijzen van de parkiettulpen zijn ook allesbehalve laag, Wie twaalven wil hebben moet rekenen op prijzen die tussen de 22,- en 26,- per 100 liggen. Duur vonden we ook de twaalven van Trance voor 22,- per 100. Narcissen De prijzen van de narcissen hebben duide lijk hun top gehad. Mooie „enen" van Gol den Harvest waren nu weer te koop voor 30,- per 100 (hetgeen nog altijd niet te geef is) en „enen" van Gold Medal noteerden van 35,- tot soms 40,- per 100. Bij de hyacinthen bleven de gele cultivars graag, maar voor de rest is 1977 voor de hyacinthenkwekers geen jaar dat ze met duidelijke letters aan de balk zullen schrij ven. In het zgn. bijgoed is een levendige handel. Zijn de irissen heel prijzig, met de blauwe druifjes (Muscari armeniacum) wil het hele maal niet. Men kan ze kopen voor een prikje. Een paar jaar achtereen is dit artikel duur geweest en dat had kennelijk een tè grote uitbreiding tot gevolg. En dan zit je maar zo met het gegooi in de glazen. De verkoop van tulpen levering 1978 is aardig op gang gekomen. Zolang men maar niet met Apeldoorn aan boord komt, wil het allemaal best lopen. Prijzen als 16,- voor twaalven van Gander en Robinea zijn zon der meer uitermate vriendelijk. Er is een groot aanbod van Apeldoorn uit Noord-Hol land en wie 8,50 per 100 voor twaalven biedt, wordt in negen van de tien gevallen koopman. Voor partijen van het zand wordt 9,- besteed en voor Golden Apeldoorn 9,50. Dat zijn dan wel bollen die vroeg geleverd moeten worden voor de vijf-gra den-behandeling. Dat de prijzen van Apeldoorn niet in de lift zitten, is wel verklaarbaar. Het staat name lijk als een paal boven water dat vorig jaar zeer grote hoeveelheden fijn plantgoed (on der zeven zoals dat heet) in de grond zijn gekomen. Dat kleine grut heeft dit jaar natuurlijk geen dikke bollen geproduceerd. maar het is wel mooi grof plantgoed gewor den dat volgend jaar wél als leverbaar aan de markt zal komen. Men verwacht in 1978 dan ook een extra groot aanbod van Apel doorn. Vandaar dat de handel met betrek king tot deze cultivar nogal gereserveerd doet. De prijs staat dan ook duidelijk onder druk. Voor de rest valt er van het bloembollen front niet veel nieuws te melden. De export is voor een groot deel uitgekocht, de plant- tijd van de narcissen staat voor de deur, kortom: de kookhitte is er wat van af. Alles blijft nu in een lagere versnelling door draaien al wil dat niet zeggen dat de handel zo dood is als de spreekwoordelijke pier. Gladiolen Handel blijft er altijd en de belangstelling gaat zo langzamerhand ook uit naar de gladiolen en de dahlia's. In beide artikelen worden al heel wat zaken gedaan. De area len zijn weinig toegenomen en als alles normaal verloopt, zullen de producenten van deze gewassen hun knollen niet voor een appel en een ei van de hand behoeven te doen. Men ziet: het bollenvak heeft wel eens min der florissante tijden beleefd. Als dit alles er maar niet toe leidt dat men gaat denken dat de bomen tot in de hemel kunnen groeien. Het zal een zaak van grote impor tantie zijn dat met name de tulpentelers er alles aan doen om het areaal in de hand te houden. Zullen de kwekers nu in 1977 moeder natuur opnieuw een overproduktie wist te voorkomen! daar straks bij het maken van het teeltplan ernstig aan denken? Men mag er uit de grond van zijn (bollen)hart alleen maar op hópen!

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9