Wij willen niet met lege handen terugkeren Green plaats voor kinderen in meeste Britse herbergen ,,Ik zou die bandjes vernietigd hebben" Botha op tournee door Europa Arubaanse delegatie: Nixon tot Frost: Sioux eisen land terug Labour wijt veel Britse problemen aan EEG-beleid Arabische actie tegen Israël in Verenigde Naties TOERISTEN EN BRITTEN KOMEN IN OPSTAND UITENLAND LEIDSE COURAN' MAANDAG 5 SEPTEMBER 1977 PAGINA 7 lioetto earresteerd Pakistaanse oud-premier All letto Is zaterdagochtend vroeg tljn woning In Karts|l aange- iden. De 49-Jarige Bhoetto d op 5 |ull bl| een staatsgreep ir het leger afgezet. Na een Ie periode van gevangenschap •d hl| weer vrijgelaten. De ar- latle van zaterdag houdt ver- id met de dood van een man In een hinderlaag werd neer schoten. Bhoetto zou opdracht >t>en gegeven tot de hinder- Van onze parlementaire redactie Den Haag Als de Arubaanse delegatie die gisteren in Nederland aankwam, eind deze week met lege banden terug zou moe ten keren zouden de gevolgen daarvan wel eens zeer ingrijpend kunnen zijn, Aruba zou zich tot de dékolonisatiecommissie van de Verenigde Naties wenden en wellicht tot een eenzijdige onafhankelijkheidsverkla ring overgaan. Dit zei Betico Croes, leider van de Arubaan se meerderheidspartij MEP, gisteren bij zijn aankomst in Nederland. De delegatie die in twee gedeelten overvloog (enkele leden arri veerden pas vandaag) heeft vanmiddag in de Trèveszaal op het Binnenhof een gesprek met een aantal leden van de koninkrijksre gering, onder wie premier den Uyl, minister van Nederlands-Antilliaanse zaken de Gaay Fortman en gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen in Den Haag Maduro. Het is de bedoeling dat de Arubaanse dele gatie donderdag ontvangen wordt door de Tweede-kamercommissie voor Nederlands- Antilliaanse zaken. De indruk bestaat dat Croes en zijn delegatie van dit laatste ge sprek nog het meeste verwachten. Het huidi ge Nederlandse kabinet is immers demissio nair, maar de kamercommissie is kort gele den voor vier jaar samengesteld en zal een belangrijke inbreng hebben in het beleid van de komende jaren. We verwachten toezeggingen van deze ka mercommissie, aldus Betico Croes, die met nadruk betoogde dat zijn delegatie het Ne derland bijzonder kwalijk zou nemen als de gesprekken van deze week geen resultaat zouden opleveren. „Nederland mag de mensenrechten niet ver trappen", zei Betico Croes. wijzende op het op zijn eiland sterk levende verlangen naar losmaking uit het Antilliaanse staatsver band. Croes zette ook nog eens uiteen dat de MEP in de nieuwe Antilliaanse regering opgeno men wil worden. „Dat kan de spanningen verlichten". De Arubanen vertelden dat de toestand op hun eiland op dit moment rustig is. „De spanningen zijn echter nog voelbaar en het is mogelijk dat het met de rust gedaan zal zijn als we eind deze week onverrichterzake uit Nederland moeten terugkeren". Volgens Croes zal op zeer korte termijn een datum voor de onafhankelijkheid van Aruba vast gesteld moeten worden. In elk geval moet die onafhankelijkheid voor 1981 een feit zijn, eerder dan die van de Antillen in hun geheel. Betogers contra politie in Sydney SYDNEY (UPI) - Ongeveer 200 demonstranten in Sydney die betoogden tegen de voorgeno men export van Australisch uranium zijn vanmorgen in ge vecht geraakt met eenzelfde aantal politiemensen, waarbij 20 demonstranten gearresteerd werden. De betogers probeerden een convooi vrachtwagens tegen te houden, dat uranium vervoerde. Vrijdag werd ook al tegen de export van uranium betoogd in Sydney. Toen zijn 13 mensen gearresteerd. Twee politiemen sen liepen verwondingen op. Caroline blaast uit Vliegramp in Eguador: 33 doden QUITO (AFP) Een vliegtuig van de Eguadoriaanse lucht vaartmaatschappij „Servicios Aereos Nacionales" met 28 pas sagiers' en vier bemanningsle den is gisteren in de buurt van Cuenca neergestort, aldus is door de politie in Quito meege deeld. Het toestel had vlam ge vat tijdens de vlucht, nadat het was opgestegen in Guayaquil met bestemming Cuenca. Alle 33 inzittenden zijn om het leven gekomen. WASHINGTON (DPA-UPD Oud-president Richard M. Ni xon van de Verenigde Staten acht het waarschijnlijk, dat hij zonder de belastende bandop namen van Watergate niet had behoeven af te treden. In het vijfde en laatste televisie-inter view met de Britse journalist David Frost dat de komende week wordt uitgezonden, zegt Nixon dat hij zijn naaste me dewerker Bob Haldeman eens. heeft opgedragen die bandjes te vernietigen die van geen belang voor de geschiedenis waren. Als die opdracht was uitgevoerd, dan was hij waar schijnlijk president gebleven, aldus Nixon. De oud-president verklaarde dat hij er geen idee van had wie de 18 1/2 minuut speelduur van een zeer belangrijk ge sprek over Watergate in de ovale kamer van het Witte Huis had uitgewist, twee da gen nadat de inbraak in het hoofdbureau van de democra ten dat het schandaal deed losbarsten, had plaatsgehad. „Ik heb ze nooit aangeraakt", aldus Nixon op Frosts opmer king dat hij een van de slechts drie personen was geweest die het hadden kunnen doen. „Als ik had vermoed dat op die banden strafbare dingen werden gezegd dan zou ik ze hebben vernietigd", aldus Ni xon. De oud-president kwam ook over zijn stormachtige relatie met de nieuwsmedia te spre ken. Dat die in de loop der jaren zo onbevredigend was, meen de hij, „is waarschijnlijk om dat ik geen erg aantrekkelijk' mens ben." Nixon zei dat hij bezorgd was over de „geweldige macht" van de pers in Amerika. „De grootste concentratie van macht in de Verenigde Staten berust niet bij het Witte Huis, niet bij het Congres en niet bij het Opperste Gerechtshof. Zij ligt bij de media en zij is te groot, want zij berust bij een te kleine kring", aldus de oud- president. WASHINGTON (DPA) De Ameri kaanse Sioux-India- nen hebben de rege ring in Washington in het weekeinde de eis gesteld, dat zij bet „vaderland" van de Sioux, de staten Noord- en Zuid-Da- kota en Nebraska en delen von Montana en Wyonimg, terug geeft evenwel te verstaan gegeven, dat de Sioux ook met een vergoeding van 30 miljard dollar plus 1000 dollar genoegen zullen nemen. De dertig miljard dient ter goedmaking van de schendingen van het Indianen-ver drag van 1868 en de 1000 dollar moet de Amerikaanse rege ring betalen „ernstige overtreding van de tien geboden". HUMPREY UIT ZIEKENHUIS Ex-vice president Hubert Humprey is gisteren uit het ziekenhuis in zijn woonplaats Waverly aangekomen na een onderzoek van twintig dagen. Artsen hebben vastgesteld dat Humprey een gezwel heeft in zijn buik en operatief ingrijpen geen enkele zin meer heeft. Humphrey reageerde hierop met: „Ik ben gelukkig zolang ik leef." LONDEN (Rtr.) Het landelijk bestuur van de regerende Brit se Labourpartij heeft zich zon dag zeer kritisch uitgelaten over de gevolgen van het EEG- lidmaatschap voor' Groot-Brit- tannië en zich uitgesproken voor een bredere maar tevens lossere groepering van Europe se landen. In een rapport, bestemd voor het partijcongres van volgende maand in Brighton, verklaarde het bestuur dat elk land in staat moet zijn „zijn eigen economi sche en sociale doeleinden te verwezenlijken onder de soever einiteit van zijn eigen parle ment". De Labourleiders zijn vooral misnoegd over de ge meenschappelijke landbouwpo litiek die „onuitvoerbaar, kost baar en nadelig voor de belan gen van zowel boeren als consu menten" is. Labour wil een grondige hervorming bewerk stelligen van dit landbouwbe leid. Hoewel het partijbestuur naar verhouding meer anti-EEG-le- den telt dan de Labourregering, wordt het lidmaatschap niet rechtstreeks aan de orde ge steld. Wel zegt het rapport dat een Labourregering het parle ment het recht moet teruggeven te bepalen of EEG-verordenin- gen op het eigen land van toe passing moeten zijn. Dit zou een wijziging inhouden van het Ver drag van Rome. De Labourtop erkent dat ook factoren als de oliecrisis en de wereldrecessie meespelen, maar wijt toch een groot deel van de economische problemen van het land aan het EEG-lidmaatschap. Bijzonder schadelijk zijn de ge volgen geweest voor de levens- middelenprijzen en de handels balans voor industrieprodukten to.v. de andere EEG-landen. Geweldige hasj smokkel uit Libanon verwacht LONDEN (AP) De correspon dent van de London Times in het Midden-Oosten, Robert Fisk, meldt dat Libanese han delaren van plan zijn deze maand te beginnen met de smokkel van naar schatting 100.000 ton hasj naar Europa en Noord-Afrika. Hij bericht dat het vervoer van honderden tonnen naar Rotter dam, Italiaanse havens, Larnaca (Cyprus) en Alexandrië (Egypte) al geregeld is en dat de smok kelwaar het resultaat is van de rijkste hasj-oogst uit de Libane se geschiedenis, die met een gangbare marktwaarde in Euro pa van 4.375 gulden per kilo zeer veel winst kan opleveren. Fisk meldt vanuit Baalbek, sinds lange tijd de belangrijkste bron van hasj uit het Midden- Oosten, dat Nederlandse, Engel se en Italiaanse handelaren en smokkelaars in de afgelopen vier maanden transacties heb ben afgesloten met de telers. Hij schrijft het oogstgebied rond Baalbek te hebben be zocht. „Ik zag velden die zich tot de horizon uitstrekten. Een langgerekt veld, meer dan een mijl breed, waarin iedere hen nepplant slechts 30 centimeter van andere was geplant", aldus Fisk. Hij meldt dat de 30 „families", die de hennep-teelt rond de oud- romeinse stad Baalbek in han den hebben, zijn overgegaan op de produktie van opium, de grondstof voor heroïne, het zwaarste verdovende middel in Europa en de Verenigde Staten, dat veel winstgevender is dan Malik voorzitter parlement DJAKARTA (Reuter) De In donesische minister van buiten landse zaken Adam Malik, zal tegen het eind van deze maand aftreden en voorzitter worden van het Indonesische parle ment, zo heeft het officiële persbureau Antara gemeld. De parlementaire voorzitter is tevens hoofd van de consultatie ve volksassemblee, het hoogste politieke beleidsorgaan in het land. President Soeharto heeft Malik toestemming gegeven, een einde te maken aan zijn lange loop baan, waarin hij een van Zuid- oost-Azië's kleurrijkste en wel sprekendste diplomaten is ge weest. Malik is sinds 1965 minis ter van buitenlandse zaken ge weest Ongeluk met kabelbaan: 1 dode CHAMBREY, (AP) - Boven de Franse Alpen in de omgeving van de Oostfranse stad Cham- brey zijn gistermiddag twee ca bines van een kabelbaan met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Bij het ongeluk kwam een 15-ja- rig meisje om het leven en liep een evenoude jongen ernstig let sel op, aldus is door de politie bekend gemaakt. IDR wijst dissidenten ind uit ERLIJN (UPI) Oost-Duits- nd heeft weer dissidenten uit wezen wegens protesten te- n de verbanning van de zan- r Wolf Biermann, zo heeft het estduitse comité voor vrij- id en socialisme beken dg e- takt. tmaal waren het er zeven, 'ee jonge schrijvers Wolfgang nkeldey en Michael Sallmann, rest studenten en arbeiders, •ij dag kwamen zij in West- irlijn aan. Vorige week zette >st-Duitsland twee andersden- nden over de grens wegens t schrijven van brieven over hending van de mensenrech- |i aan de VN en president irter van de Verenigde Staten. (Reuter-UPI-DPA)) CAIRO De algemene vergadering van de Verenigde Naties zal zich het komende najaar kunnen uit spreken over een Arabische re solutie waarin Israël wordt veroordeeld vanwege de joodse nederzettingen die het sticht op de westelijke Jordaanoever en andere sinds 1967 bezette Ara bische gebieden. Dit diplomatieke aktiemodel is gisteren overeengekomen door de ministers van buitenlandse zaken- van de Arabische Liga die tot en met gisteravond in Cairo hebben vergaderd. Syrië had een veel drastischer offen sief tegen de Israëlische vesti- gingspolitiek bepleit. Damascus wilde dat het Arabische blok zou proberen om Israël te doen schorsen als lid van de V.N. en nevenorganisaties zoals de Unesco. Het Syrische plan werd echter als veel te drastisch en niet haalbaar verworpen door Egyp te, Saoedi-Arabië en Irak. De tegenkanting van dit laatste land, zeer onverzoenlijk jegens Israël, is opmerkelijk. Egypte en Saoedi-Arabië zijn traditioneel vrij gematigd binnen het Arabi sche blok. De voorgestelde resolutie zal voor het begin van de algemene vergadering worden toege stuurd aan alle „bevriende" lan den, aldus bronnen bij de Ara bische Liga. Dit blok telt nu 22 landen, aangezien het kortelings (van Frankrijk) onafhankelijk geworden Djiboeti zondag als lid werd toegelaten. Een andere ex-kolonie van Frankrijk, de Comoreneilanden, zag haar lidmaatschapsaan- vraag voorlopig in de ijskast verdwijnen. Een criterium voor het liga-lidmaatschap is dat de adspirant het Arabisch als enige voertaal heeft. Op de Comoren is dat niet het geval. Voorts vindt men bij de liga dat de eilanden door hun ligging, in de Indische oceaan tussen Mozam bique en Madagascar, geogra fisch wel wat erg ver van de Arabische invloedssfeer aflig gen. Genève (Rtr) De Zuidafri- kaanse minister van buiten landse zaken, Roelof Botha, en de president van Ivoorkust, Philippe Houphouet-Boigny, hebben gisteren in Genève een onderhoud gehad. Het onder werp van gesprek, aldus een Zuidafrikaanse zegsman, was „zaken van wederzijds belang". Botha vertrok direct erna. Waarheen werd om „veiligheids redenen" geheim gehouden, maar volgens onbevestigde be richten gaat Botha naar Parijs in het kader van een Europese tournee. Hij zou in enkele Euro pese hoofdsteden willen praten over de Zuidafrikaanse visie op de vredeskansen in Zuidelijk afrika (zijn eigen land, Namibië en Rhodesië). Hij heeft ook een bezoek gebracht aan Israël. Volgens de in Johannesburg verschijnende „Sunday Times" heeft Houphouet-Boigny recen telijk in eigen kring felle kritiek moeten slikken op zijn rol als „Trait d'Union", met het Zuida frikaanse apartheidsbewind. Die kritiek zou ook zijn geuit achter de schermen van de vori ge week in Nigeria gehouden anti-apartheidsconferentie. Na afloop van die conferentie zou, aldus nog steeds de „Sunday Times", Houphouet-Boigny Bot ha om een onderhoud hebben verzocht Ivoorkust is een van de weinige Afrikaanse staten, waarmee Pretoria betrekkingen onderhoudt. Hollywood vedetten Twee Amerikaanse filmvedetten ont moetten elkaar gis teren in Los Ange les: Alfred Hitch cock, de meester van de griezelfilms en Mel Brooks, ac teur in en regisseur van verschillende komedies. Mei Brooks is in Holly wood bezig aan de verfilming van „High Anxiety" die tegen Kerstmis in roulatie komt. Hij beschouwt deze film als een eerbe toon aan de geniale Hitchcock. ETfflOPIE EN SOMALIË SUCCESSEN IN OGADEN NAIROBI (UPI/AFP) Soma lië en Ethiopië hebben allebei bekend gemaakt dat zij een he vige slag bij Jijiga in de Oga- denwoestijn hebben „gewon- Volgens Somalië hebben strij ders van het Westsomalische be vrijdingsfront (WSLF) de stad nagenoeg veroverd. Het Ethiopi sche garnizoen zou zijn „gedood of op de vlucht gedreven". Ethiopië meldt daarentegen dat de Somalische aanvallen met succes zijn afgeslagen. De vij and, aldus radio Addis Abeba, zou zich thans „na zware verlie zen terugtrekken". )NDEN Een grote Britse brouwerij wil n einde maken aan de zielige taferelen, e zich vaak afspelen voor de ingang van ubs". De pub, een afkorting van "public tuse" (openbaar drankhuis), is een uniek» ritse instelling, uitsluitend bestemd voor ilwassenen, dit wil zeggen personen boven 18 jaar. Jongelui van tenminste 16 mo- n er ook wel komen, maar de kastelein ag voor hen geen bier of sterke drank henken. por jonge kinderen is de pub taboe. Het ieste beeld van kleine meisjes of jongens, e op de stoep van zo'n openbaar drankhuis vader of moeder zitten te wachten, is een »n de meest onprettige ervaringen, die eristen in Groot-Brittannië en trouwens >k de Britten zelf, onderweg ondervinden, en hond mag wel in de pub komen, maar nderen niet. Sommige pubs hebben een eigen restaurant Wanneer dat een aparte kamer heeft, kun nen ouders er eten met hun kinderen. Maakt het restaurant evenwel deel uit van de gelag kamer, dan moeten kinderen onder de 14 jaar op straat, in de tuin of in de wagen eten (of limonade drinken). De gezinnen worden daardoor uit elkaar gerukt. Vaak is er maar één alternatief: vader en moeder en de oudere kinderen nemen hun drankje en hun bord mee naar buiten om de jongste leden van het gezin gezelschap te houden. Deze zonderlinge toestand is uiteraard niet bevorderlijk voor het buitenlandse toerisme. De meeste buitenlandse bezoekers zijn een veel grotere vrijheid gewend. De strenge Britse beperkingen op het gebied van eten en drinken in pubs (en op vele plaatsen kan je er nergens anders terecht), geven dan ook geregeld aanleiding tot scherpe protesten van buitenlanders. Maar ook de doorsnee Brit komt er tegen in opstand. Omdat hij nu veel meer dan vroeger met zijn gezin reist in eigen land, doet hij er dezelfde onprettige ervaringen op als vreemde bezoekers. Dorstige Britse ge zinnen, die via de autosnelwegen diep door dringen in het binnenland en de meest afgelegen plaatsjes aandoen, voelen zich lang niet gelukkig wanneer ze geconfron teerd worden met borden, waarop te lezen staat: "geen kinderen onder de 14 jaar", die de ingangen van schilderachtige herbergen sieren. Voor jonge kinderen is het geen pretje buiten in de regen aan een glaasje limonade of cola te slurpen, terwijl pa en ma gezellig binnen zitten. Je hebt natuurlijk ook van die plichtsgetrouwe moeders, die hun jeugdige kroost op straat of in de tuin van de pub gezelschap houden, terwijl hun echtgenoten binnen tegen de tapkast leunen. Maar er zijn ook vaders, die hun vrouw en kinderen niet achterlaten en zich slechts in de pub bege ven om er de drankjes op te halen. De meeste pubs horen toe aan brouwerijen. Een bekende Londense brouwer Whitbread, is eindelijk tot het besef gekomen, dat zijn klanten kinderen kunnen hebben. Sinds kort is hij op eigen initiatief een enquête begon nen, door middel van uitgebreide adverten ties in kranten en weekbladen, om te achter halen of het Britse publiek een wijziging van de strenge wetgeving inzake het toegangs verbod van kinderen onder de 14 jaar wen selijk acht De bewuste advertenties eindigen met een korte vragenlijst, die beantwoord moet wor den met ja of nee. "Wenst u pubs, die lijken op continentale café's?", vraagt deze brou wer. "Of zou u graag meer speciale kinder kamers en tuinen bij de bestaande pubs gevoegd zien?". Een kleine minderheid van de Britse drankhuizen is inderdaad op een dergelijke manier uitgerust Tot besluit stelt de brouwer de uiterst be langrijke vraag: "Bent u een kastelein?". Het is namelijk zo, dat de opninie van de kaste leins de weegschaal sterk kan doen overhel len. Zij verzetten zich ook tegen ieder wets voorstel om het gekke systeem van opening en sluitingstijden voor pubs compleet af te schaffen en terug te keren tot de situatie van voor de eerste wereldoorlog, toen de Britse drankhuizen overdag onafgebroken geopend mochten blijven. Tijdens de eerste wereldoorlog wérd een nieuwe wet van kracht, die tot doel had de drankzucht te bestrijden en te beletten, dat de Britse arbeiders te lang aan de tapkast zouden hangen, in plaats van ijverig te werken in de munitiefabrieken. Die wettelij ke voorschriften gelden nog steeds. De kas teleins zijn er nu zo aan gewend, dat zo geregeld hun deuren moeten sluiten en dus ruim de tijd hebben om te rusten of andere dingen te doen, dat ze er weinig voor voelen om de godganselijke dag achter de tapkast te staan. Wat het kinderprobleem betreft, zijn talrijke kasteleins van oordeel, dat de pub geen plaats is voor zeer jonge mensen. Zegt John Pike, de baas van de "Royal Cricketers" in Londen: „Stel je voor dat je pub vol vloe kende vrachtwagenchauffeurs zit, die zich een stuk in de kraag drinken. De mensen komen hier om zich te ontspannen en dan willen ze niet voor de voeten gelopen wor den door kleine kinderen".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7