Universitaire wereld schuift kernproblemen voor zich uit Plantsoen in Bovensmilde demonstratief gekapt Niemand meer voorrang bij opname kind uit buitenland Beschuldigingen zeven theologen volstrekte onzin Hartluchtbrug naar Londen Nederlander zeilt langs Poolzee CDA-LEIDER VAN AGT: VADER BLOKLAND: „IK WILDE JET ZELF VERTELLEN DAT ZE „DOOD" IS GEWEEST CNV tegen overheveling van NS-arbeidsplaatsen aan Van Gend en Loos Kortere werktijd om personeel aan te trekken MR. CATH, LEIDSE UNIVERSITEIT: 1 BINNENLAND LEIDSE COURANT, IAANDAG 5 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE Gewapend met bijlen, hakmessen en zagen hebben inwoners van het Nederlandse gedeelte van Bovensmil de zaterdagmiddag een gToot stuk gemeen telijk plantsoen gekapt. Het initiatief voor deze actie, die een demonstratief karakter had, werd genomen door een tiental bewo ners van de vrijdagnacht tijdens de rellen zo zwaar getroffen Magnoliastraat Een vijftigtal inwoners legde in een bliksem actie van nog geen tien minuten de bomen en struiken naast het voormalige kleuter schooltje neer. Alles wat hoger was dan een halve meter, legde het loodje. Direct daarop trok men naar de andere kant van de Schoolstraat. De betreffende passages hebben vrijdagnacht tot schuilplaats ge diend van Zuidmolukse jongeren die van uit deze hinderlaag een gevecht aangingen met Nederlandse jongeren en van hieruit ook de huizen met stenen bekogelden. Het gevolg van deze rellen was een enorme ravage van ingegooide ramen en vernielde auto's, terwijl diverse straatgedeelten wa ren opengebroken en tegels uit trottoirs werden gehaald. Tijdens de met een grote beslistheid uitge voerde rigoreuze kapmanifestatie stond een eenheid van de rijkspolitie rustig toe te kijken. Het Partij van de Arbeid-raadslid H. Kla ren verklaarde de actie van de bewoners zeer begrijpelijk te vinden, maar niet goed te keuren. Hij gaf toe dat de wens van de bevolking om de bosjes te verwijderen op deze manier wel vlugger in vervulling ging, dan wanneer de ambtelijke weg zou zijn gevolgd. Het vergoeden van de schade voor vele tienduizenden guldens aan woningen (ka potte ramen, huisraad) en personenauto's wordt volgens burgemeester P. de Noord een erg ingewikkelde juridische zaak. Zogenaamde molestschade wordt over het algemeen niet vergoed door verze keringsmaatschappijen. „Iedereen die schade heeft moet dat maar opgeven bij de gemeente of bij de rijkspolitie. Wij zullen ons best doen om in die gevallen waarin de verzekeringsmaatschappijen niet bereid zijn te betalen, toch de schade te regelen", aldus de heer De Noord. Vele inwoners van het Nederlandse gedeel te van Bovensmilde zeggen het thans meer dan beu te zijn en vandaag naar de ge meente te zullen gaan voor een andere woning. Twee gezinnen vertrokken van daag reeds naar Middensmilde. „Ik wil hier niet meer wonen; al direct na afloop van de schoolbezetting had ik Bo vensmilde voorgoed de rug willen toeke ren, maar toen heeft mijn man me nog kunnen overtuigen te blijven. Na de veld slag van vrijdag is hij het echter ook beu. Vandaag gaan wij keihard werken om ergens anders een andere woning te krij gen. We moeten weg, anders gaan wij hier geestelijk aan kapot". Met tranen in de ogen laat een van de gedupeerden de schade in haar woning zien Grote verontwaardiging ontstond zaterdag morgen toen schilders in opdracht van de gemeente stukgegooide ruiten kwamen herstellen, maar daarbij de ramen over sloegen van mensen met koopwoningen. Na felle discussies met de gemeente wer den uiteindelijk ook hun ramen gemaakt Najaarsevenement Door Amsterdam praalwagens met rechts trok zaterdag het jaarlijkse, de traditionele Aalsmeerse Aalsmeerse bloemencorso, bloemenmeisjes. Op de foto een van de DEN HAAG (ANP) De Raden voor de Kinderbescherming zullen na I november geen ge hoor meer geven aan verzoeken om de procedure, die nodig is om een buitenlands kind aan te nemen, versneld in gang te zet ten. Staatssecretaris Zeeval- king van Justitie heeft hierover een circulaire aan de Kinderbe scherming gestuurd. Na 1 november zal de volgorde uitsluitend worden bepaald door het tijdstip waarop de aan melding van de adspirant-plee- gouders bij het ministerie bin nenkomt. Vanaf vandaag mogen de Raden voor de Kinderbe scherming ook geen toezegging meer doen dat iemand met voorrang wordt behandeld. Nog lopende toezeggingen moeten vóór 1 november zijn afgehan deld. Reden voor dit besluit is dat er de laatste tijd steeds va ker verzoeken om voorrang bin nenkomen. Hierdoor wordt de wachttijd voor adspirant-plee- gouders die de normale proce dure volgen steeds langer, aldus de mededeling van het ministe rie van justitie. Door automatisering i Werkgelegenheid I bij grote banken Èop de tocht UTRECHT Bij de AMRO- bank en de Algemene Bank Ne derland komen binnen afzien bare tijd door de invoering van een nieuw automatiseringspro- ject grote aantallen arbeids plaatsen op de tocht te staan. Dit is de mening van de NW-le- den in de ondernemingsraad van de AMRO-bank. In het blad Mercurius schrijven zij dat en kele weken geleden ihet het in werking is getreden voor een versnelling van het internationa le betalingsverkeer. Dit zal een vermindering van tachtig ar beidsplaatsen tot gevolg hebbea Bovendien zullen op het kanto rennet voor het buitenland on geveer vierhonderd plaatsen wegvallen. Op de telexafdeling zal de werkgelegenheid vermin deren met zeventig tot negentig procent aldus de NVV-leden. OTTAWA - (AP) - De 54-jari ge Willy de Roos uit het Zeeuw se Breskens heeft de eerste solo oversteek per zeilboot over de Noordelijke IJszee boven Alas ka voltooid. Hij is nu met grote haast op weg om de kust van Alaska te ronden voor de pool- winter zijn zeeroute zal doen e< dichtvriezen- Dit werd in het al weekeinde meegedeeld door de U Canadese kustwacht die de Ne- o derlander - vorige week op het M spoor was gekomen. M 0 Meegedeeld werd dat De Roos d zijn 46 voet lange schip de Willi- le wa in westelijke richting langs <e de Poolkust zeilt van de zoge- ir naamde Northwest Territories, k op ongeveer 500 kilometer ten ili oosten van Prudhoe Bay in k Alaska. Gemeld werd dat de 0 Nederlander zich in de buurt g bevond van de kuststad Tuk- ei toyuktuk. Kapitein Chan Willis, 1 ijsspecialist van de Canadese iï kustwacht, gelooft dat De Roos li welbcht gedwongen kan worden ii langs de poolkust te overwinte- U ren tenzij hij voor de vorst kan a blijven uitvaren die meestal tc eind oktober invalt Het beslis- f sende deel van de reis zal het h ronden van Point Barrow wor den, het noordelijkst gelegen puntje van Alaska. Minister Lubbers: „Politieke keuze onderneming bij de wet regelen" UTRECHT (ANP) Het is voor de interne efficiency van de onderneming beter, als van bui tenaf wordt vastgesteld, of zij zich moet onthouden van het uitvoeren van aannemingswer- ken in Chili, het verrichten van investeringen in Zuid-Afrika enzovoort. De politieke en maatschappelijke prioriteiten moeten bij de wet worden gere geld". Dat vindt de minister van eco nomische zaken, drs. R. F. M. Lubbers. De bewindsman, die zaterdag in Utrecht sprak op een aan het thema „democratie en efficiency" gewijde landelij ke economistendag, zei voor stander te zijn van een sterk gedecentraliseerde samenleving, waarin organisaties, onderne mingen enzovoort alle vanuit hun eigen verantwoordelijkheid werken. „Zonder die vergaande decentralisatie van de besluit vorming, krijg je een schijn-de- mocratie met Kafka-achtige as pecten", aldus Lubbers. HILVERSUM/ZEIST CDA-fractielei- der Van Agt heeft gisteren scherp gerea geerd op de brief van de zeven katholie ke en protestantse theologen, die afgelo pen donderdag werd gepubliceerd. „Vol strekte onzin" noemde mr. Van Agt de beschuldiging dat het CDA de christelij ke beginselen beeft gehanteerd om zich aan de democratische procedure te ont trekken. Hij wees erop dat het CDA geroepen /ordt om mee te regeren en dat het dan ook mag vragen dat - zij het niet voor honderd procent - recht wordt gedaan aan zijn opvattingen over het abortus vraagstuk. Verder vestigde hij er in het KRO-radioprogramma Kruispunt de aan dacht op dat Nederland alleen maar poli tieke minderheden kent Het is dan ook heel gebruikelijk en kan het zelfs niet anders, dat bij de totstandkoming van een regeerakkoord afspraken worden ge maakt tussen die minderheden en zaken worden geregeld, afwijkend van wat er tevoorschijn zal komen bij een stemming in het parlement Voor de heer Van Agt is volledige abortusvrijheid iets slechts. Dat kan niet. Maar, aldus mr. Van Agt, dat betekent niet dat de zaak zo dichtge metseld moet worden dat ons land hele maal geen regering zou kunnen krijgen en belet zou worden dat de andere noden van onze samenleving bestreden zouden kunnen worden. In Zeist heeft de PvdA-achterban zich zaterdag tevreden getoond over de resul taten die de politieke leiders van de partij hebben geboekt tijdens de kabinetsfor matie. Tijdens de vergadering van de Partijraad bleek dat alleen het bereikte abortusakkoord aan kritiek bloot stond. Deze kritiek kwam voornamelijk van de „Rooie Vrouwen". Volgens hen bieden de afspraken geen garantie dat er in de komende kabinetsperiode een nieuwe abortuswet tot stand komt Fractieleider Van Thijn wist zijn politieke geestver- CDA-fractievoorzitter Van Agt opende dit weekeinde in het Limburgse Cadier en Keer de wijngaard 'd Or. Bij het proeven van de druiven merkte hij op dat de druiven in Zuid-Limburg minder zuur smaken dan in politiek Den Haag. De AVRO-radio wist gistermiddag te melden dat als er vorige week verkiezin gen zouden zijn gehouden, de PvdA en D'66 opnieuw winst zouden hebben ge boekt CDA en VVD zouden stabiel zijn gebleven en de kleinere partijen hadden opnieuw enkele veren moeten laten. Dit blijkt uit een onderzoek van het bureau Lagendijk onder 827 Nederlanders. Voorts bleek dat 74 procent van de on dervraagden bereid is om mee te werken aan de uitvoering van het sociaal-econo mische akkoord (geen loonsverhoging in de komende twee jaar) dat door de on derhandelaars in de kabinetsformatie is afgesloten. wanten van het tegendeel te overtuigen, waarna een motie van de Rooie Vrouwen die het beleid terzake afkeurde, werd verworpen. In een, met vrij ruime meerderheid, aan genomen resolutie constateerde de Partij raad dat in de formatie-akkoorden over grondpolitiek, ondernemingsraden, de vermogensaanwasdeling en investerings rekening een aantal belangrijke, door de PvdA gewenste verbeteringen is ver werkt Ook in het akkoord over de so ciaal-economische politiek in de komende jaren worden, aldus de resolutie, de op vattingen van de partij in redelijke mate weerspiegeld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM 8 „Ik hou niet van omweggetjes; ik zeg de dingen liever rechtuit. Maar hier zat ik toch wel even mee". Woorden van vader Th. Blokland, kort nadat hij zijn dochter Jet ervan op de hoog te had gesteld dat zij in het Kantonspital in Basel was verwisseld voor een ander meisje, wier stoffelijk over schot hier is gecremeerd. Tot dit weekend wist Jet die' in het Rotterdamse ligt, nog helemaal van niets. Vader Blo kland: „Ik wilde het haar per se zelf vertellen. En elke dag werd het risico groter dat ie mand Jet een krant in de han den zou stoppen, waar het hele verhaal in stond. Ja, en nou heb je wel van die boekjes als: „Hoe vertel ik het m'n doch ter?", maar dat gaat over heel andere zaken. Ik wilde eer- steens met een psycholoog of psychiater praten, maar kwam via-via toen bij deziekenhuis- dominee terecht. Met die man heb ik een half uur gepraat, en toen was ik zelf ook zo ver dat ik het karwei aankon. Ik heb haar tijdens het bezoek eerst gezegd dat oom en tante Van den Broek bij het ongeluk in Zwitserland niet meer uit de auto zijn gekomen. Toen begon ze te huilen, maar een paar neefjes die ook op bezoek waren leidden haar weer snel af. Daarna kwam het moeilijk ste stuk van het karwei. Eerst heb ik haar gezegd: Jet, ze hebben je in Zwitserland aan vankelijk voor een ander meis je gehouden. Toen vroeg zij: „Welk ander meisje?". Ik weer: „Het meisje dat dood is, en dat wij hier hebben begra ven omdat we dachten dat jij het was...." Vader Blokland: „Ze was eerst even stil, ze moest het verwer ken, toen kwam er weer een huilbui, maar de neefjes hiel pen haar er snel overheen, ze lachte weer." Vandaag wordt in Dijkzigt be gonnen met de fysiotherapie. Jet moet weer leren lopen, eerst op krukken, want ze mag voorlopig drie maanden niet op haar zwaar gekwetste been staan." Vader Blokland is overigens zeer slecht te spreken over de houding van de directeur van het Zwitserse Kantonspital in Bazel. „Al die dagen dat we er waren heeft die dr. Schweit zer geen woord van excuus laten horen. Toen we thuis waren lag er wél een brief met verontschuldigingen in de bus, gedateerd op 1 september, de dag dat we uit Zwitserland >99 vertrokken. Nou, hij kan erop rekenen dat hij van mij een brief op poten terugkrijgt, want dat vind ik ronduit laf. Als het een vent geweest was, had hij zich verontschuldigd als man tegenover man, en niet per brief." Over de financiële en juridi-^ sche afwikkeling van de zaken rond de persoonsverwisseling hoeft vader Blokland zich geen zorgen te maken. „Die kwestie is me helemaal uit handen genomen door de juri dische afdeling van de zaak waar ik werk." Th. Blokland: „Voor zo'n kar wei bestaan geen boekjes met handleidingen." UTRECHT De Vervoersbond CNV is tegen het plan van de Nederlandse Spoorwegen om de exploitatie van het internationaal vrachtstukvervoer over te dragen aan Van Gend en Loos. De bond meent dat vrijwel alle in het geding zijnde arbeidsplaatsen benut kunnen worden voor de inzet van minder valide NS-mensen. Een groot deel van die arbeidsplaatsen is volgens de CNV-bond al bezet door herplaatst personeel, werknemers die voor de oor spronkelijke functie zijn afgekeurd. De bond herinnert eraan dat een van de aanbevelingen van een studiegroep, bestaande uit vertegenwoordigers van NS en de vakbonden onder meer ertoe leidde dat de NS arbeidsplaatsen moest creëren voor de voor hun functie afgekeurde personeelsle den. (Van een onzer ver slaggevers) ALBLASSERDAM Om voldoende po lyesterbewerkers aan te kunnen trekken heeft de scheepswerf Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan de Ussel en Al- blasserdam bij het ministerie van Socia le Zaken steun ge vraagd voor een ex periment met een ze- surige werkdag. Verkorting van de arbeidstijd ziet de werf als de enige mo gelijkheid om bon- derdzestig polyester- werkers te krijgen die het bedrijf nodig heeft voor de bouw van een «an>a| mijn- bes t rijd ingsvaartui- gen voor de Konin klijke Marine. De werf beeft zelf in het geheel geen polyes terbewerkers. Men sen die dit vak beoe fenen, zijn betrekke lijk schaars. Het werk is nogal mono toon en levert stank' op. Het is voor de eerste keer dat Van der Giessen een schip bouwt van kunststof, p LEIDEN „De bestuurlijke eenstem migheid in universitair Nederland is ver te zoeken. Zoveel hoofden, zoveel zinnen is het catastrofale devies, waar onder de universitaire wereld meent de kernproblemen voor zich uit te kunnen schuiven". Dit zei mr. K. J. Cath, voor zitter van het Leids universiteitsbe stuur, vandaag bij de opening van het Nederlandse academisch jaar. Onder deze omstandigheden wordt volgens hem de regering genoodzaakt haar ei gen weg te zoeken, hoewel de mogelijk heden voor een regering het onderwijs proces te sturen, betrekkelijk klein zijn. Ondanks problemen is in de afge lopen vijf jaar de situatie aanvaard baar gebleven, maar dat wil volgens mr. Cath beslist niet zeggen dat in de voor ons liggende vijf jaar op dezelfde voet kan worden doorgegaan. „Werkelijke keuzen moeten wij in de komende jaren nog gaan maken. In feite moeten wij al jaren kiezen, maar wij doen het niet". Hij betreurde dit De ruimte die binnen de politieke be sluitvorming aan de universiteiten wordt gelaten, wordt naar zijn overtui ging onvoldoende door de universiteiten zelf ingevuld met sprekende voorstellen en goede argumenten Prof Dr. A. Verhoeff, rector magnificus van de Rijksuniversiteit in Utrecht waarschuwde in zijn rede voor een al te eenzijdige verklaring voor het grote aantal uitvallers in het eerste studie jaar. „De ontstellend hoge afvalpercen- tages, met name onder de jongerejaars studenten, kunnen, vrees ik, niet bij uitsluiting worden geweten aan oorza ken buiten de universiteit", aldus prof. Verhoef. Hij vroeg zich af of de ge sprekken over dit probleem niet worden vertroebeld „door een soort neo-spar- taanse hardheidscultus", die de laatste tijd in en buiten de universiteiten op gang lijkt te maken". Voorkomen moet worden", zo stelde hij, „dat een groot afvalpercentage wordt gezien als een aanwijzing voor hoge standaarden en een excellent studieni veau. Het eerste jaar, de zogenaamde propedeuse, zou dan een Soort loute ringsproces worden, waarbij alleen de allersterksten de eindstreep moeten ha len". Volgens de Utrechtse universiteits bestuurder moet er een beetje worden opgepast met al die flinkheid: „De stu dent is geen wielrenner, de studie geen Tour de France en de propedeuse geen Tour de l'Avenir". Voor de Tour de France is wellicht een sterk en grimmig karakter, een stalen wil en een verbeten bereidheid om af te zien, vereiste, maar voor de Tour de Force die een studie is, is een vermogen tot harmonische en voortdurende groei even belangrijk. „Dit vermogen" aldus prof. Verhoeff, „wordt het beste gestimuleerd door een goede afstemming van de eisen op 'de zich ontwikkelende vermogens van de student. Veel aandacht en aanmoedi ging rijn even belangrijk. Het is niet het slechtse onderwijs, waar de student zich wel bij voelt". Dit stelt aan de docenten de eis te werken met goede onderwij sprogramma's, aldus prof. Verhoeff. De docenten «uilen volgens hem ook bereid moeten rijn deel te nemen aan trainin gen. Hij constateerde een drempelvrees voor die trainingen, waarmee in Utrecht wordt geëxperimenteerd, terwijl het in zijn ogen een doodnormale zaak zou moeten zijn. „De fundamentele discussies over taak en plaats van het wetenschappelijk on derwijs binnen het gehele onderwijs roepen vaak ernstige tegenstellingen op, mede op grond van grote verschillen in maatschappijvisie. Het lijkt dringend gewenst een integraal landelijk beleid voor een langere periode te formule ren". Dit stelde aan de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen ir. W. C. M van Lieshout, voorzitter van het college van bestuur. Hij stipte ook aan dat de sa menleving enerzijds de universiteiten en hogescholen stringente bezuinigingen oplegt, maar dat diezelfde samenleving hoger onderwijs voor velen als uit gangspunt heeft gekozen. Ir. Van Lies hout meende dat het hoger onderwijs nog niet gereed is om die vraag op te vangen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Met het volste vertrouwen in het medische team van het Londense St. Ant honys Hospital is vanmiddag het Haagse echtpaar Zoer met nog tien Nederlandse hartpa tiënten vertrokken om via de nieuwe hartluchtbrug naar En geland een bevrijdende ingreep' te ondergaan. Van de heer Zoer moeten waarschijnlijk alle vier vrijwel verstopte kransslaga ders worden vernieuwd. Onder de eerste groep patiënten, die vanaf Schiphol vertrok, is ook mevrouw M. Pauw- Walstarre uit Zoetermeer. Het is de bedoe ling dat de groep patiënten in de toekomst wordt uitgebreid tot twintig man. De luchtbrug naar Londen is de derde in de serie Een jaar geleden startte de Nederlandse Hartpaüenten- vereniging met reizen naar Houston, enkele maanden later ook naar Zürich. De eerste groep patiënten wordt over twee weken terugverwacht uit de En gelse hoofdstad.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5