Sportieve erkenning en veel geld voor overgebleven paalzitters Rolstoelbus voor Leidschendams verpleeghuis Plan kern Stomp wijk welhaast zeker in raad aan de orde Slordigheid G.S. vertraagt mogelijk bouw Ridderveld II Kwart eeuw Club de Limetz MAANDAG 5 SEPTEMBER 1977 PAGINA 4 Aad van de Berge: jaarinkomen „Zijn er nog mensen die mij voor gek verklaren? Waar schijnlijk al veel minder als een paar dagen geleden. Vol gende maand dus even in Duitsland zitten en misschien nog winnen ook. Als ik het er hier in Rotterdam goed af breng heb ik straks in een maand tijd net zoveel verdiend als waar Jan Modaal normaal een heel jaar voor moet wer ken, Toch niet gek, hè. Hier in Rotterdam is het eigen lijk helemaal een eenvoudige zaak. Niet in de laatste plaats dankzij het goede weer, want daar hadden we in het geheel niet op gerekend. Maar wat ik bedoel zijn eigenlijk de regels. Zes maal in de 24 uur van de paal af mogen is een regel waar ik zo lang als ik aan paalzitten doe, nooit van ge hoord heb. Is ook helemaal niet nodig, maar ik heb begre pen dat ze dat hadden inge steld in verband met het deel nemen van een vrouw. Die is dus achteraf niet komen opda gen, maar toen waren de rege- lementen al bij de notaris neergelegd. Ik hoef namelijk helemaal niet van die paal af. Als ik moet plassen doe ik dat gewoon vanaf de paal. Zo ging het ook op de Brasem. Twee van mijn tegenstanders, die overigens een veel beter uit houdingsvermogen hebben dan ik had verwacht, zijn er ook nog geen enkele keer afge gaan. Ik heb tussen twee haakjes, verschrikkelijk veel gein met de andere jongens. We hadden zaterdagochtend afgesproken de pers in de maling te nemen. We wilden zogenaamd geld zien voor alles wat ze vroegen. De meeste van die jongens lachten zich rot, maar er wa ren er ook een paar die nijdig werden. Die hebben ook me teen een rotstukje over ons in de krant geschreven. Kinder achtig maar ja, daar zeggen we nu echt niets meer tegen. Al betalen ze ons duizend gul den per regel. We hebben het afgelopen weekend ook veel plezier ge had met een aantal spelletjes. Het leukste was dat je daar nog weet ik niet hoeveel prij zen mee kon winnen. Een fiets, een radio, een filmcamera en nog veel meer. Ik weet niet wat de orgcinisatie verder nog van plan is, maar als ze door blijven gaan met al die spelle tjes zijn we met geen stok meer van die palen af te slaan. Zitten we er volgende week nog. Voorlopig zijn we al ruim over de helft van een record tijd en het gaat nog steeds uitstekend. Groetjes". Aad van de Berge Advies van Provinciale Raad Beperk bouw experimentele woningen voo St. Bavo NOORDWIJKERHOUT Provinciale Raad voor dl Volksgezondheid in Zuid-Hol' land adviseert de commissi! voor advies en bijstand voor geestelijke volksgezondheid aanvraag van de directie het psychiatrisch centrum Bavo in Noordwijkerhout de bouw van 60 woningen voor chronisch chiatrische patiënten niet te noreren. De raad stelt de missie voor slechts de van zo'n 30 woningen toe staan. Een en ander in het van een uitspraak van de missie in het rapport van intra-murale sche voorzieningen in land.". In dat rapport wordt de plaatsing van de Sint Bavo gend noodzakelijk geacht spreekt vanzelf dat een ke ingrijpende maatregel organisatorische, financ personele problemen met meebrengt en over een tijd gespreid zou moeten Ten behoeve van de huidige tiënten van de Bavo zullen zieningen in stand moeten den gehouden, of, indien niet geschied, op een baar peil gebracht moeten den. Aangezien namen in meer zullen plaatsvinden zal een zeker tijdstip de Sint Bavo-bevolking te gaan worden om hen nog goede verzorging te kunnen den. Een samenwerking met nabij gelegen psychiatrische kenhuis Sancta Maria mogelijkheden bieden voor oplossing ten aanzien van continuïteit van de zorg", het rapport. Bestuur en directie van de hebben in mei van dit jaar verzoek gericht aan staatssecretaris van zondheid om ongeveer 6 gulden te reserveren voor bouw van de tele woningen hout. REGIO VAN DE BERGE VOLGENDE MAAND NAAR DUITSLAND •LEIDSE COURANT Katwijkers bleken beste redders LEIDSCHENDAM - Na jaren van voorbereiding zal de Leid- schendamse gemeenteraad van avond zo goed als zeker het bestemmingsplan „Kern Stomp- wijk" vaststellen. Nadat, vol gens een bestuurslid van de wo ningbouwvereniging „Don Bos- co" meer dan twintig jaar lang met een gemiddelde bouw van drie woningen per jaar genoe gen moest worden genomen, zal nu volgend jaar kunnen worden begonnen met de bouw van veertig woningen tussen de Meerlaan en het sportpark „De Meerhorst". Met de ingediende bezwaren, die overigens geen betrekking op de voorgestelde woningbouw hebben, is reke ning gehouden. Burgemeester en wethouders vinden echter dat het, zowel uit stedebouwkundige als milieu hygiënische overwegingen geen aanbeveling verdient de bestem ming „woondoeleinden" voor een deel van het gebied ten oosten van de Meerlaan te wijzi gen. Zoals bekend is daar het bedrijf van Hilmapers BV ge vestigd. Evenmin wil het college tegemoet komen aan de, vooral in de Dorpsraad breed uitgeme ten, bezwaren tegen het nieuwe parkeerterrein aan de Meerlaan. Het moet de bestaande parkeer gelegenheid bij het sportpark vervangen en als er in het ge heel geen parkeergelegenheid zou zijn wordt niet alleen ge vreesd voor de rust in het be staande wijkje maar ook bij de nieuw te bouwen woningen.' Het college heeft eveneens de wens van de Dorpsraad afgewe zen de bebouwingsmogelijkhe den voor de winkel aan de Dr. van Noortstraat 120 te vergro ten. Het hoofdgebouw domi neert al te sterk door zijn hoog te, aldus b. en w., en toegeven aan deze wens zou de uitgangs punten, zoals het behoud van de specifieke kenmerken van Stompwijk, aantasten. De con sequentie zou bovendien zijn dat de overige winkels in de buurtschap deze mogelijkheid ook zouden moeten krijgen waarmee de zorgvuldige belan genafweging zou worden onder graven. LEIDSCHENDAM „Een droom die werkelijkheid is ge worden". Dat was de reactie van een van de organisatoren van de in Leidschendam, Voor buig; en Voorschoten gevoerde aktie voor de aankoop van een rolstoelbus voor het Verpleeg tehuis Prinsenhof in Leidschen dam bij de overdracht van de eerste bus, afgelopen zaterdag. Burgemeester E. J. M. Kolfscho ten die met de bus kwam voor gereden, gezeten in een rolstoel, kwam als eerste met de hydrau lische liftinstallatie naar „bene den". Hij herinnerde aan de of ferbereidheid van de inwoners van de drie gemeenten die via vele akties binnen korte tijd zo veel geld hadden bijeenge bracht. Namens de gemeentebe sturen bood hij voorzitter G. P. Knijnenburg van de Stichting Rolstoelbus Prinsenhof een be drag aan waarvoor voor deze, maar ook voor de tweede bus die al besteld is een muziek- en geluidsinstallatie kan worden aangeschaft. De voorzitter van de stichting deelde mee in totaal 150 duizend gulden te hebben ontvangen. Dat de bestelling van de tweede bus geen over daad is blijkt, aldus de heer Knijnenburg, uit het aantal van meer dan honderd rolstoelpa tiënten dat het Verpleegtehuis Prinsenhof telt. Jammer genoeg konden de hon derden aanwezigen, onder wit Voorburgs burgemeester, me vrouw N. A. den Haan-Groen, de wethouders van sociale za ken en volks eezondheid van de drie gemeenten en een aantal patiënten wegens een falende geluidsinstallatie weinig of niets van de redevoeringen verstaan. Na de toespraken, waarbij de heer Kolfschoten een geschenk en mevrouw den Haan-Groen bloemen ontving, werden zes rolstoelpatiënten de bus ingelift en werd met begeleiding van Showband '75 een rondgang door Leidschendam gemaakt die als dank voor de goede ga ven was bedoeld. In volgende weken zal ook in de twee andere gemeenten zo'n rondgang wor den gemaakt. De uit de Verenigde Staten geïmporteerde bus kost 70 dui zend gulden en biedt behalve aan zes passagiers plaats aan twee begeleiders. De stichting die met zoveel succes heeft ge werkt werd opgericht om de bewoners van Prinsenhof mei met de buitenwereld in kontal te brengen. Oorspronkelijk ls 1 het in de bedoeling een gro! bus aan te schaffen die samt met andere huizen zou kunne worden gebruikt. De vele voo schriften en beperkingen d aan de exploitatie van een de gelijke bus zijn verbonden ve hinderden evenwel uitvoeriit van dit plan. Hoewel voldoend geld aanwezig was om tegeli kertijd twee bussen aan te k< pen heeft men, om ervaring C te doen, voorlopig genoegen g nomen met een bus. De stiel ting zal blijven bestaan omdf ook de exploitatie van de buï sen) tot haar werkzaamhedf behoort Werkzaamheden di zoals burgemeester Kolfschott zei, zodanig worden uitgevoei dat „geen cent aan de strijkstc behoeft te blijven hangen" f alle gaven rechtstreeks aan h doel ten goede komen. ROTTERDAM/WETERINGBRUG - Nog slechts vijf deelnemers kent het in Rotterdam af te werken wereldkampioenschap paalzitten sinds gistermiddag. In de loop van zaterdag en zondag vielen zeven van de overgebleven 12 paalzitters af. Aad van de Berge, de wereld kampioen in deze tak van sport, is nu nog de enige overgebleven niet-Rotterdammer in het hardnekkige gezelschap, dat het afgelopen weekend daadwerkelijke vormen als geschetst in Agatha Christie's „Tien kleine negertjes", begon aan te nemen. Maar sinds gistermiddag half een lijkt de regelmaat, waarin deelnemers er de brui aan gaven, te stagneren. De harde kern, waaronder zoals al eerder opgemerkt een nog immer glimlachende Aad van de Berge, dreigt de organisatie danig in problemen te brengen. Volgens het protocol dient de win naar morgenavond om uiterlijk zeven uur te worden gehuldigd, maar vooralsnog niets wijst erop dat de heren van plan zijn hun respectie velijke palen te verlaten. Vedetten Reden van die hardnekkigheid is zonder twijfel „het grote geld" dat het vijftal steeds sterker begint te ruiken. De duizend gulden en glim mende beker die van organisatie-zijde op de winnaar liggen te wachten, zijn slechts een schijntje vergeleken bij de overige bedragen die de heren door weddenschappen kunnen opstrij ken. Weddenschappen in familiale kring en gokjes met kroegbazen of andere bekenden leveren de deelnemers bij winst vele duizenden guldens op. Aad van de Berge bijvoorbeeld kan bij het uitzitten van de 92 uur, nodig voor het verbeteren van zijn huidige record dat op 91 uur en 30 minuten staat, rekenen op 2500 gulden premie van zijn sponser. Ieder uur langer zitten levert hem nog eens zo'n honderd gulden op. Bedragen die welhaast niemand zelfs met hard werken kan verdienen. Het grote geld ligt dus hoog opgetast op de taaie zitters te wachten, en daarmee lijkt het paalzitgebeu- ren eindelijk zijn vrijblijvend en kolderiek ima go kwijt te raken. Voor het eerst zijn vaste regels bij een notaris gedeponeerd en de vast beradenheid van de overgebleven zitters geeft hen iets van de vedetten zoals die al sinds jaar en dag in andere takken van sport als de wielrennerij en het betaald voetbal bestaan. Keihard De komst van een Duitse multi-miljonair naar het Rotterdamse paalzitgeweld heeft aan de vedette-vorming ook stellig het nodige bijgedra gen. Hij wil volgende maand in „die Heimat" een soortgelijk gebeuren op touw zetten, waar door het paalzitten nu eens eindelijk het felbe geerde internationale karakter zal krijgen. Dat tenminste twee van de paalzitters in Rotter dam waaronder uiteraard regerend wereldkam pioen Aad van de Berge, naar het Duitse Bremen zullen afreizen, staat om in het vakjar gon te schrijven, als een paal boven water. De Duitse geldmagnaat heeft zich namelijk bereid verklaard Van de Berge voor zijn komst een startgeld van twaalfduizend gulden te betalen. En voor mogelijk „noch ein Hollander" wil de multi-miljonair nog eens zo'n tienduizend gul den schuiven. Bovendien ligt op de winnaar van de Duitse paalzitversie ook weer tiendui zend gulden te wachten. Het grote geld brengt dan ook onvermijdelijk sterallures van de heren paalzitters met zich mee. Van de Berge en kornuiten weigerden het afgelopen weekend het gros van de aanwezige pers te woord te staan. „Hoeveel betaal je ervoor", was het enige dat men aan de verslag gevers kwijt wilde. Honderd gulden voor een kort commentaar en een aantal briefjes meer voor een prognose over de afloop van het spectakel. Het was allemaal nog maar een grapje, maar het lijdt geen twijfel dat het in Duitsland keiharde business zal gaan worden. En daarmee is dan een nieuwe generatie „paal- zit-Cruyffies' geboren. Wassenaar De Bondsstrand- dag 1977, die zaterdag door de Wassenaarse Reddingsbrigade voor de Koninklijke Nederland se Bond tot het redden van drenkelingen op het Wassenaar- se strand werd georganiseerd is een sportief en spectaculair fes tijn geworden. Dertien Red dingsbrigades uit de kustplaat sen, maar ook uit Hardinxveld, Dordrecht en Rotterdam waren met 20 senioren-, dames-, en jeugdploegen naar Wassenaar gekomen om eikaars krachten te meten itffrften wedstrijdpro gramma d&Jhit 6 onderdelen bestond. Begonnen werd met een zwe- mestafette, waarin de brigade uit Zandvoort zich de beste toonde. Een reddingsdemonstra- tie met behulp van reddingstuig jes leverde de meeste punten op voor de brigade uit Bloemen- daal. Katwijk, dat met drie ploe gen aan de wedstrijden deel man, legde beslag op de eerste plaatsen bij het vervoeren van een drenkeling, het zwemmen met een reddingslijn, een roei- wedstrijd en behendigheidswed strijden met vletten met een bui tenboordmotor. ALPHEN AAN DEN RIJN Administratieve slordigheid bij Gedeputeerde Staten is, volgens de wethouder van Ruimtelijke Ordening en Stadsontwikkeling, J. W. Haanstra, de reden dat de eerste paal die vandaag in Lob B van Ridderveld II zou worden geslagen geen doorgang kan vinden. De formele goedkeuring van G.S. is nog niet binnen. En die goedkeuring is nodig om te kunnen beginnen aan een project van 182 woningen die gebouwd gaan worden door de S. A. W. (Samenwerkende Alphense Bouwers). Haanstra noemde de gang van zaken „betreurenswaardig" en beloofde er publiekelijk op terug te komen als de eerste paal over enige tijd echt geslagen wordt Dat zou over een week, maximaal veertien dagen moeten gebeuren. Volgens een van de Alphense Bouwers, Johan Westmaas jr., hoeft het uitstellen van de eerste paal nog geen vertraging van de bouw te betekenen. „Wij hebben nog zoveel grondwerk te doen dat het voor ons niet zoveel uitmaakt". Volgens Westmaas zouaen er pas dan problemen ontstaan als het langer dan vijf werkdagen zou gaan duren. „Dan gaat het geld kosten", aldus Westmaas die woensdag hoopt te vernemen wanneer de formele goedkeuring van G.S. afkomt. Voor de afvallers rest niet veel meer dan de gedachte enige uren tussen de „echte" paalzitters te hebben vertoefd. Alphen heeft eigen Junioren Kamer ALPHEN AAN DEN RIJN Maarten Storm, vice-voorzitter van de Federatie van Junior Kamers Nederland, regio West, heeft zaterdag j.l. de „Junior Kamer Alphen aan den Rijn" officieel geïnstalleerd. Hij over handigde de voorzittershamer met inscripte aan Peter Ar- bouw waardoor de installatie een feit werd. De officiële vlag werd aangebo den door de voorzitter van de afdeling Gouda, Jelle van der Meer, die als .mentor" was op getreden gedurende de tijd dat de Juniorkamer Alphen, de 51ste in Nederland, zich moest „waarmaken". Dat waarmaken gebeurde middels het startpro ject „Alpheo", de ziekenomroep van Rijnoord die in financiële problemen was komen te verke ren. Het startproject werd met een batig saldi van 12.000 suc cesvol afgesloten. De installatie, die bij Lucas Bols in Nieuw Vennep plaatsvond, werd onder meer bijgewoond döor diverse leden van junior Kamers uit alle delen van Ne derland, door burgemeester Gallas van Alphen en vertegen woordigers van Rotary en Lions. Het installatiefeest werd tot in de kleine uurtjes voortge zet op een rondvaartboot die koers zette naar het Braasse- mermeer. De Junior Kamer, die inmiddels 33 leden telt heeft nu alweer enige projecten op stapel staan. Binnenkort zal de aard van deze projecten bekend wor den gemaakt. Een paraplu-hanger in actie Feestweekeinde in Lisse LISSE De Lissese bevolking heeft het afgelopen weekend feestend doorgebracht. Onafhankelijk van elkaar waren in ver- I schillende delen van de gemeente door verschillende organisatie- j comité s feestelijkheden op touw gezet. Het 25-jarig bestaan van de Maria parochie leverde de parochianen een optreden van het muziekgezelschap Kunst en Volharding in het Fioretti-college op en zaterdag de gehele dag een bazar in de Marienburgt. De parochianen en andere bezoekers lieten zich bij de aankoop van bepaalde goederen en het deelnemen aan diverse spelletjes bepaald van hun beste zijde zien. Dat had tot gevolg dat de opbrengst, bestemd voor een project van pater Lemmers in Chili, aan het eind van de dag maar liefst zevenduizend gulden bedroeg. Op de promenade aan de Kanaalstraat werd zaterdag een kinder rommelmarkt gehouden en op het Vierkant maakte men zich op voor de tweede serie parapluhangen. Van de in totaal 130 deelne mers bleek de heer Van Duinen met bijna twee minuten hangen de sterkste paraplu-hanger van Lisse. Tweede werd de heer Slobbe met 1'45" en de derde plaats werd opgeëist door de heer Van Dijken met 1*44". De club de Limetz uit Leiderdorp een van oorsprong Leidse vereniging die zich ten doel stelt hulp te bieden in deze kleine Franse leefgemeenschap - vierde afgelo pen zaterdag haar 25-jarig bestaan. De b ter gelegenheid hiervan gehouden reünie in het Leiderdorpse schoolgebouw De Schakel^ werd bezocht door vele tiental- p len leden en oud-leden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4