IJsland schenkt België vier doelpunten Channon wijst Manchester City weg naar kop van ranglijst TEGENSTANDER AZ '67 VERLIEST ARMETIERIGE INTERLAND VOOR 7000 KIJKERS SPORTTRIBUNE REAL MADRID TEN ONDER IN EERSTE WEDSTRIJD ZIJDELINGS LEIDSE C0URAN1 MAANDAG 5 SEPTEMBER 1977 PAGINA 13 36a rvegé BRUSSEL De Belgische officials jeneerden zich om het te zeggen: tog geen zevenduizend toeschou wers in het Astridpark waar Ander- echt zijn triomfen pleegt te vieren. Maar ze voegden er, waarheidsge- rouw, aan toe dat dit aantal het >ewi|s is dat het Belgische voetbal publiek niet meer gelooft in het toer- (j tooi om de wereldtitel in Argentinië. :™>at zal zeker het geval zijn voor "tventuele twijfelaars na de armoe iige wedstrijd die zaterdagavond in Irussel tegen het vermoeide IJsland 'Verd gespeeld. De Britse trainer To- ly Knapp gaf het toe: „Voor onze imateurs zijn twee wedstrijden in Ier dagen te veel". België was dan k met een betere score uit de bus lekomen 40 dan Nederland inige dagen tevoren in Nijmegen, -1. Daarop baseerde België's ndscoach Guy Thijs dan wellicht Ijn opgeschroefde optimisme en zijn erkwaardige uitspraak: „Ik speel liet met drie spitsen, dat is ouder ets en volkomen achterhaald". fel het waarschijnlijk niet eens zijn bedoe- was, liet hij zich kleinerend uit tegenover ster van het veld, de voor Standard Luik tiende Asgeir Sigurvinsson. „Hij mocht van lij vrijuit spelen want in zo'n wedstrijd geef :o iemand toch geen speciale bewaking". Dat ift Guy Thijs geweten. De IJslander, pas 22 jar, speelde de Belgen volkomen weg maar hij jon onmogelijk opbouwen en ook nog eens lofwerken. Nog twee van dergelijke spelers en ;*gjsland zou de Belgen tenminste op de rand fan de afgrond hebben gebracht. Maar ze varen er niet. Tony Knapp had zelfs moeten ifzien van een IJslander in buitenlandse dienst, iirhordanson die al naar zijn Zweedse club ^lönköping was afgereisd. Knapp had de in .Nijmegen ingevallen Eliasson en Hilmarsson in ~de basis geplaatst en doelman Dagsson vervan- gen door Stefansson, een onbegrijpelijke keuze want hij had schuld aan drie van de vier 3elgische treffers. En de vierde was een ca- 1 deautje van de Noorse scheidsrechter Svein Inge Thime, die een strafschop schonk. dat de Belgen voor hadden op nje was dat zij constant, de gehele wed- poogden de IJslanders dieper te doen En toch maar 4—0. Eensdeels door ontstellend zwakke spel van België, ander zijds omdat de IJslanders bereid waren „vóór eigen doel te sneven". Jan Zwartkruis, zoals hij zelf zei „in opdracht van Happel aanwezig", peurde daaruit de op merking dat de IJslanders toch kennelijk moei lijk te bespelen zijn, getuige de tweemaal 1—0 tegen Nederland en België in eigen huis en de toch altijd nog te geringe score in de beide uitwedstrijden. In cijfers hadden de Belgen een beter resultaat bereikt maar het mocht nauwelijks naam heb ben. De agressiviteit die IJsland in Nijmegen toonde, was grotendeels verdwenen. De ver moeidheid speelde de ploeg parten. Dat alles wist Guy Thijs natuurlijk ook en hij strooide met verklaringen als „je maakt tegenwoordig geen zeven of acht doelpunten meer", om even later te zeggen „Nederland had er in de eerste helft wel zeven kunnen maken". Dat had België ook, in de gehele wedstrijd dan, maar er liep een falende Ceulemans als linkerspits die voor open doel grandioos miste en nog eens oog in oog met doelman Stefansson tegen hem aanschoot. Er liep Van der Eist wiens kopbal in vrije positie kinderlijk zacht was en als enige werkelijke pech mocht gewezen worden op de kopbal tegen de lat van Vandereijcken. Tony Knapp: „Wij hebben meer kansen gehad dan tegen Nederland". Inderdaad, want doel man Pfaff verrichte een save op een knap schot van Asgeir Sigurvinsson die ook nog eens hard de lat toucheerde en Thorbjornsson in de tweede helft gewisseld voor Haal- grimmson werd tweemaal In ideale positie gemanoeuvreerd maar faalde. Dat alles omdat het centrale verdedigingsduo Meeuw-Groos verre van vlekkeloos speelde en het Belgische middenveld geen kans zag de wedstrijd stevig in handen te krijgen. Westrijd? Het was een erbarmelijk zwakke interland, die niet eens werd opgefleurd door doelpunten van enig kaliber. Oranje had in het briljante eerste half uur althans nog op eigen kracht gescoord, België presteerde dat niet eens. Geschenken Alle vier doelpunten waren geschenken. Torfas- son en doelman Stefansson begrepen elkaar niet, lieten de bal lopen en Van Binst kon gemakkelijk tussen hen door scoren. Toen Van der Eist duelleerde met Gudlaugsson struikelde hij en dat was voor de heer Thime aanleiding een strafschop te geven die Martens verzilverde. Onvoldoende wegwerken van Stefansson schonk Courant, de enige die een duidelijke voldoende haalde, de kans het leer in een leeg doel te plaatsen en tenslotte liet de IJslandse doelman de bal los na een schot van Courant en kon de nog niet geheel van een blessure herstelde Raoul Lambert eindelijk ook iets goeds doen door. in een weer onbeschermd doel, te scoren. Geen doelpunten om fier de borst vooruit te steken. Ook voor België gold evenwel dat de punten behaald waren. Guy Thijs: „In zo'n wedstrijd wordt immers de kwalificatie niet beslist". Een waar woord want voor een wereldkam pioenschap voetbal blijkt nog steeds de reeds lang achterhaalde slogan te gelden waarmee eens Pierre baron de Coubertin zijn moderne Olympische Spelen gestalte gaf: „Deelnemen Is belangrijker dan winnen". Daarin gelooft niemand meer en het Is ook niet waar meer. De FIFA evenwel blijkt er nog geloof aan te hechten. Teams als IJsland horen zich voor een poule te kwalificeren in voorwedstrijden met gelijkvor mige het klinkt hard ondermaatse voetbal naties. De kans dat zo'n team een poule beslist op doelsaldo indien twee ploegen gelijk eindi gen, moet worden uitgebannen. IJsland gaat zonder een enkele illusie op 21 september naar Noord Ierland want dan kan Asgeir Sigurvinsson er niet bij zijn omdat hij voor Standard Luik in de competitie moet spelen. Hilmarsson ook niet omdat hij de gele kaart kreeg toen hij uit louter onkunde Ceulemans ter aarde deed storten. Sigurvinsson, de ster van het Astridpark die weliswaar van Thijs „vrij mocht spelen" maar wel bewees d&t hij kan voetballen. Hij trok ook de enige juiste vergelijking tussen Nederland en België: „Holland is sterker. In Nijmegen kregen we nauwelijks een kans, in Brussel hadden we er vier die een doelpunt hadden kunnen opleve ren". IJsland gaf er zelf vier weg. De conclusie is dan niet moeilijk meer. België speelde bar en boos. uiterst zwak, zonder vernuft. Dit België hoeft op 26 oktober in Amsterdam door Oranje niet gevreesd echter evenmin onderschat te worden. HERMAN VAN BERGEM. Scoreverloop: 15. Van Binst 1—0. 20. Martens (straf schop) 2—0, 60. Courant 3—0, 65. Lambert 4—0. Scheidsrechter: Thime. Toeschouwers: 7.000. België: Van Binst; Broos. Meeuws, Martens; Cools. Van der Eist, Vandereycken, Courant; Lambert, Ceule mans. IJsland: Stevansson; Olafur Sigurvinsson, Gudlaugs son, Torfasson Geirsson; Edvaldsson, Eliasson. Hil marsson en Haalgrimsson (Thordbjornsson); Asgeir Sigurvinsson, Leifsson. De stand in groep vier: 1. Nederland 4 3 1 0 7 9-3 2. België 4 3 0 1 6 7—2 3. IJsland 5 1 0 4 2 2—10 4. Nrd. Ierland 3 0 12 12- Alle twee wilden ze redding brengen, doelman Stefansson en verdediger Torfasson. Noa te spélen?21 «ptember: Noord teVnd-uiLÜ Toen was Van Binst zo vriendelijk het eerste vn de drie IJslandse geschenken in 12 oktober: Noord Ierland - Nederland; 26 oktober: ontvangst te nemen. Scheidsrechter Thime schonk België met gulle hand de vierde Nederland - België; 16 november: Noord Ierland- België. treffer. LONDEN Mlck Channon heeft Manchester City de weg gewezen naar de top van de rangli|st van de Engelse eerste divisie. Channon, die in het begin van het seizoen voor 300.000 pbnd sterling overkwam van tweede divisie club Southampton Town en bulten de nationale selectie is gelaten voor de interland tegen Zwitserland van woensdag, scoorde voor zijn nieuwe club tegen Norwich City de eerste en de vierde treffer. Manchester City won met 40 en nam de leiderspositie over van Nottingham Forest dat zijn score van honderd procent kwijtraakte door bij Arsenal met 3—0 te verliezen. Frank Stapleton (2x) en de Ierse international Liam Brady (uit een strafschop) waren de schutters. Müiler kwam Bayern nog enkele malen in ernstige moeilijkheden. Ook de Duitse kampioen Borussia Mönchen Gladbach gaf op eigen terrein een punt af: 22 tegen FC Kaiserslautern. Erwaren slechts 13.000 toeschouwers. SPANJE Lou Macari, de Schotse internatio nal die in de eerste competitiewed strijd van Manchester United tegen Birmingham voor een hattrick zorgde, hielp zijn club tegen Derby County aan de overwinning. Hij tekende voor de enige treffer. Europa Cuphouder en nationaal kampioen Liverpool rukte op naar de derde positie door uit met 10 te winnen van het in moeilijkheden verkerende Birmingham City. Mid denvelder Ray Kennedy zette Liver pool al in de eersto minuut op een voorsprong. Na vier wedstrijden heeft Birmingham nog geen enkel punt vergaard. West Ham United, dat voor zater dag met Birmingham de laatste plaats deelde, verraste met een overwinning van 3—2 in de uitwed strijd tegen Newcastle United. Birmingham nam een voorsprong van 2—0. West Ham United was echter nog niet verslagen en uitge rekend oud-Newcastlespeler Bryan Robson zorgde voor de winnende treffer. Wolverhampton Wanderers, vorig jaar kampioen van de tweede divi sie, greep een kostbaar puntje bij Everton door 0—0 te spelen. Wol ves ongeslagen na vier wedstrij den bezet de vijfde plaats op de ranglijst. Duitsland Met Schalke '04 heeft de vierde lijstaanvoerder zijn entree ge maakt in de nauwelijks zes wed strijden op gang zijnde Bundesll- van FC Köln John Mitchell (links) van Fulham in duel om de bal met Graham Hawkins van Blackburn „"""J-0 Rovers. De wedstrijd eindigde in een doelpuntloos gelijkspel. national Heinz Traser, Hij maakte in de 56ste minuut het enige doel punt. Europees bekerwinnaar Hambur ger SV blameerde zich met 20 in de derby tegen nieuweling St. Pauli. Die door kordaat ingrijpen in de voortdurende afweerslag voor zijn doel zelfs Duitsland na tionale doelman Kargus aan de overkant van het veld overtrof. Door deze verrassende nederlagen kon Schalke '04 van de derde naar de eerste plaats springen met ne gen punten uit zes wedstrijden. In een miezerige regen zegevierde Schalke met 1—0 over Fortna Düsseldorf. Er moesten twee red dingen van doelman Volkmar Gross op de lijn aan te pas komen (eenmaal op een schot van Zimmer van nauwelijks twee meter afstand) om het volle rendement te putten uit het doelpunt dat Helmut Kre- mers in de vijftiende minuut had gemaakt. De aanvalsleider Dieter Müiler heeft slechts drie dagen de tops- corelijst alleen mogen aanvoeren. Zaterdag kreeg hij weer gezel schap van zijn naamgenoot Gerd, die voor Bayern München een strafschop benutte en daarmee zijn doelpuntentotaal op acht bracht. Met die treffer in de 62ste minuut voorkwam Gerd Müiler dat Bayern voor nauwelijks 25.000 toe schouwers in het Olympisch sta dion van München een pijnlijke nederlaag leed tegen VFL Bo- chum. De Gasten namen al in de 12e minuut met een kopbal van Tënhagen een voorsprong van 1—0. Ook na de gelijkmaker van De Spaanse competitie is gisteren begonnen met een nederlaag van 1—0 voor Real Madrid tegen Sala manca. Barcelona maakte thuis geen fout tegen Real Sociedad, ook 1—0. Atletico Madrid toonde geen medelijden met de ex-club van Johnnie Rep, Valencia, 30. Espanol moest het hoofd buigen voor Sevilla, 3—1. FRANKRIJK Met een nederlaag van 32 tegen Marseille heeft Monaco gisteren de koppositie prijs moeten geven aan Nice dat geen misstap maakte, 5—3 tegen Bordeaux. Sochaux blijft goed volgen door Metz te verslaan. BULGARIJE Na vijf wedstrijden in de Bulgaarse competitie gaat Levski Spartak aan de leiding me negen punten. Cher- no More werd verslagen met 2—1 CSKA en Pèrin resp. tweede en derde versloegen Beroe (2—1) en Trakia (2—1). ZWITSERLAND Basel en Servette gaan na vijf duels in de Zwitserse competitie gezamenlijk op kop. Basel ver sloeg Xamax met 5—2 terwijl Ser vette niet in de fout ging tegen Zurich 21. Lausanne staat, on danks de overwinning van 2—0 op Chenois, met een punt achterstand op de derde plaats OOSTENRIJK Swarowski Wacker Innsbruck, de ploeg van George Kessler heeft zijn eerste nederlaag moeten in casseren. Linz bleek te sterk en won met 2—1. Rapid Wenen heeft nu de leiding ovegenomen met acht punten uit vijf wedstrijden. JOEGOSLAVIË Hajduk kwam alleen op kop door dat Partlzan gelijkspeelde (1-1) tegen Rljeka. Hajduk versloeg No- vi Sad met 2-1. FINLAND Haka lijkt regelrecht op een kam pioenschap af te stevenen In de Finse competitie. De ploeg won gisteren met 5-3 van Mikkeli terwijl achtervolger Kups een punt ver speelde door met 1-1 gelijk te spelen tegen Lahti. DIFFERDINGEN Het Luxemburgse Red Boys Differdin- gert, dat op woensdag 14 september voor de eerste ronde voor de UEFA Cup in Alkmaar zal moeten aantreden tegen A2 '67, heeft zijn eerste wedstrijd voor de Luxemburgse competitie gisteren verloren. In Differdingen won tegen stander US Riimelingen met 2—1. Titel kopen. De öeig uc won, oie meende een kans te heb ben op de wereldtitel bij de amateurs op de weg, vroeg zonder blikken of blozen aan de Nederlan der Oosterbosch wat hij ervoor moest hebben als hij „weg zou blijven" als het op een eindsprint zou aankomen. Zo ver kwam het niet maar toch, de amateur bood geld voor de titel. Beroepsrenner Cees Stam moest college Martin Venix vijfduizend gulden beloven plus het rijden in wedstrijden die de wereldkampioen van de stayers aangeboden zou krijgen als Venix hem ter zijde zou willen staan. Het is een ieder langzamer hand bekend dat in de Tour de France rijkelijk met geld wordt gesmeten en allerlei afspraken wor den gemaakt, zoals dat ook het geval is geweest bij het „verdelen" van de wereldtitel op de weg voor profs in Venezuela. Wiel rennen is een populaire sport. Het zou beter een populaire zakelijke affaire genoemd kunnen worden. Voor profs is dat voor menigeen wellicht te ver teren maar het wordt kwa lijk als een amateur als de Belg De Wolf openlijk geld aanbiedt om een zege te kopen. Amateurisme in de wielersport is toch al vrij wel een achterhaalde zaak het rijden om „kunst voorwerpen" zoals dat vroeger werd aangekon digd is al lang vervangen door geldpremies en het maken van afspraken een normale maar zo sterk als in Venezuela is het nog nooit openlijk naar voren gekomen. Een ver derfelijke affaire. Bedenkelijk Prachtig weer, publiek in -het overhemd maar ook andere mogelijkheden, zoals het strand. Bij de wedstrijden in het betaald voetbal moet het bezoek in elk geval matig worden genoemd. In Brussel werd een interland gespeeld t— BelgiëIJsland voor zegge en schrijve zuiven- duizend kijkers, onder wie nog vijfhonderd genodig den. Ajax—Feyenoord, hoe dan ook een duel dat tot de verbeelding spreekt al zijn beide ploegen in kwaliteit achteruit gegaan, trok achtendertigduizend toeschouwers. Vorig sei zoen nog werden de kaart jes grif zwart verkocht. De vraag mag worden gesteld of het voetbalpubliek niet te snel verzadigd raakt. Eerst, goed bezochte toer nooien van FC Utrecht, AZ, MW en Amsterdam- 702, daarna wedstrijden op zondag en woensdag. Ook in welvaartsstaat Ne derland blijkt de porte monnee van de doorsnee kijker beperkt. Voorts speelt de teleurstelling mee als een ploeg als Bar celona in het Amsterdam se toernooi vakantievoet bal speelt en diverse com petitiewedstrijden op ne derig niveau staan. De toe schouwersaantallen wijzen onomstotelijk uit dat er minder animo is. Een be denkelijke ontwikkeling, waarbij het opvallende nog is dat bij het betaald voetbal het bezoekersaan tal (nog verder) is gedaald toen de competitie voor het amateurvoetbal begon. Oplossing Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond is er niet ondersteboven van dat een aan tal topturners niet meer bereid is aan de trainingen op Papendal deel te nemen. Over deze materie is zaterdag ge sproken door het afde lingsbestuur keurturnen heren. Aan de kwestie zelf werd weinig aandacht be steed. De simpelste oplos sing werd gekozen: voor de „afvalligen" worden anderen gezocht. Twee zijn al aangewezen zodat het totale aantal op zes is gekomen. Het waren er negen. Dus nog drie en de zaak is gezond. Hoewel, als die vervangers van het zelfde, of hogere, niveau zijn, hadden ze er al bijge zeten. Dus het totale ni veau gaat omlaag en dat blijkt de heren geenszins te deren. Internationaal zal Nederland voorlopig (nog) minder voorstellen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13