de dune van toegekende hoekschop ,Wie had dat kunnen denken" HANS GALJÉ NA VIERDE ZEGE FC DEN HAAG Ajax redt het weer in de laatste minuut Amsterdam De geprik- AAD KILA'S .250e Ajax maakt gelijk: 11. Met een magnifieke kopbal scoort Dick Schoenaker. ste minuut wilde benadrukken door Feyenoord geen hoekschop toe te kennen waar die wel dege lijk glaszuiver was. Zo kreeg AjaxFeyenoord. een ty pisch duel voor een gelijkspel waarmee beide ploegen zich tevo ren hadden verzoend want daarvan getuigde de slappe en emotieloze eerste helft, toch nog een enerve rend en onverwacht einde. Over het geheel genomen was 2—2 ook de juiste verhoudirtg want de ploe gen hielden elkaar nagenoeg in evenwicht. Maar het is altijd sneu om op slag van het eindsignaal een voorsprong van 2—1 te verlie zen in de tijd dat Feyenoord - treuzelend natuurlijk - een hoek schop had moeten nemen. Gerekend naar het gehalte van de doelpunten had Feyenoord met een zege te veel gekregen. De Rotterdammers scoorden tweemaal door blunders in de Amsterdamse defensie, Ajax met een magnifieke kopbal en een vrije trap. Uitgerekend genomen door de lang door trainer Ivic verguisde Renè Notten die nu waarschijnlijk wel van het verlanglijstje van Feye noord geschrapt zal moeten wor den omdat hij Ajax het dure punt bezorgde en in genade is aange nomen. Ook gemeten naar de kansen had Ajax met een nederlaag ontevre den moeten zijn. Niettemin was het ditmaal toch weer de geluksvogel die op het nippertje, zoals voor heen zo menigmaal, een punt red de. Na de gezapige eerste helft waarin beide ploegen elkaar wei nig speelruimte gaven en Treytel viermaal een save had moeten ver richten op schoten van Zuidema, Notten, Lerby en Tahamata en Krol alleen een slappe inzet van Van der Lem had moeten wegwerken, verwachtte het voor een dergelijk duel matig bezette Olympisch Sta dion - Ajax—Feyenoord was overi gens nog uitverkocht - niet veel meer. Er zou, zo was de algemene mening, wel rustig naar 00 wor den gespeeld. Youngsters Daarmee namen de „youngsters" in de Rotterdamse ploeg evenwel geen genoegen. Vorige week al was gebleken dat zij er pittig te genaan gaan en toen Harry Melis na de rust de overhand kreeg op zijn ex-ploeggenoot Jan Everse, Kreuz zich meer naar voren kon wagen omdat hij tevoren de veel opkomende Notten had moeten af stoppen, Stanley Brard - uitste kend, evenals Wijnsterkers - zich hoe langer hoe meer ontpopte als waardevolle „bijdrage" aan de aanval, verwierf Feyenoord een overwicht. Melis legde de bal op de voet van Kreuz die evenwel op Rob Tervoort, de „stand in" voor dfe zich op krukken voortbewegen de Piet Schrijvers, stuitte. Pal daar WÊÊHÊ^^M op slingerde Renè Notten zich door de Rotterdamse defensie en sprong de bal, nadat Treytel was uitgelopen, toevallig toch in diens handen. Er kwam enig spektakel in de strijd, het publiek begon zich te roeren. En er gebeurde waarop de in groot aantal meegekomen Rotterdamse supporters nauwelijks hadden durven hopen. Immers, van de ploeg die vorig seizoen met 2—1 verloor en 11 gelijkspeelde tegen Ajax waren gisteren welgeteld vijf spelers nog aanwezig: Treytel, Wim Jansen die een kapitale partij speelde als laat ste man en Krol in de schaduw stelde, Kreuz, Rijsbergen en Vreij- sen. De rest was nieuw. Enerzijds een aanwinst omdat de lakse stem ming van vorig seizoen is verdwe nen, anderzijds een handicap om dat toch bleek dat de jongeren het veelal moesten afleggen in per soonlijke duels tegen Ajax' gerou tineerde mannen. Los Niettemin, Feyenoord nam de lei ding. Melis schoot, Rob Tervoort liet de bal los en Cees-Jan Snoeck scoorde: 0—1. Vreugde- gehull in de Rotterdamse hoek, dat nog niet was verstomd toen het al 1—1 stond. Lerby zette voor en met een scltterende kop bal scoorde Dick Schoenaker. Snoeck werd er uitgehaald. Bos- kov: „Hij was moe, had enorm veel werk verzet en een doelpunt ge maakt. Daarna ging hij mindere passes afleveren". Jan Verheijen verving hem. Ivic zette vrijwel te zelfdertijd Arnesen in voor Taha mata die weinig opvallend werk had kunnen leveren tegen de intel ligent spelende Stanley Brard. Opvallend was ook dat Clyde Best, tot nu toe voor geen enkele voor stopper in de lucht te bespelen, zijn evenknie had gevonden in Pim van Dord, ook al verguisde in Ajaxkringen. Van Dord: „Een goe de spits, die Best. Hij legt de ballen mooi klaar, speelt verschrik kelijk handig en draait goed, met dat grote lichaam over de bal. Niet aan te komen. In de lucht wel hoewel het na de rust wat minder ging. Hij kopte er ook bijna een in, maar toen had Krol mijn taak overgenomen. Heeft Ajax ook eens kunnen zien dat ze Guyt niet nodig hebben, want mij is altijd gezegd dat ik niet goed kan koppen". Gisteren toch wel, want meren deels was hij Best de baas. Aan de andere kant had Rijsbergen het lastig tegen de zwervende Geels, die echter vrijwel geen kans kreeg als hij werkelijk in de spits ver scheen. Ook niet met zijn hoofd. Rijsbergen en Jansen zorgden er eendrachtig voor dat „het gouden hoofd" niet kon toeslaan. kunnen maken. Nu ging hij hope loos de mist in. Geldingsdrang De „wederopstanding" van de thuisclub kwam na de rust. Ineens was er weer die geweldige geldingsdrang die Jol al na zes minuten alleen voor Folkertsma bracht. Maar de Amsterdamse In valler-doelman kon goed uitge lopen redden. Zeven minuten later was het echter wel raak. Een wonderschone Haagse aanval, waarin Schoenma ker de pass gaf, Hoekema de voor zet leverde en Van Leeuwen de afwerking verzorgde, bracht de be^ slissing. 2—0. In het duel. dat talrijke botsinkjes kende, groeide FC Den Haag uit tot een jager op zoek naar zijn prooi. De aanvallen golfden op Folkertsma af en een derde treffer kon nauwelijks uitblij ven. Weer was Van Leeuwen de maker, terwijl Albertsen als aange ver fungeerde. FC Amsterdam kon weinig meer terugdoen, hoewel de ploeg van Van de Meent aantoonde dat zè niet tot de degradatiekandidaten dient te behoren. Van de Merkt profiteerde van een ongelukkig moment van Kila, die in de baaq lag van het schot van de Amster. damse middenvelder, waardoor de ze nóg eenmaal kon uithalen en ditmaal niet faalde: 31. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 3. Goemans 1—0; 58. en 72. Van Leeuwen 2-0, 3-0; 82. vi Merkt 3—1 Scheidsrechter: Weerintc Toeschouwers: 6000. FC DEN HAAG: Galjè; Jol. Perazic, Toet. Zondervan; Kila. Schoenmaker. Albertsen; Hoekema. Van Leeuwen. Goemans (Ouwehand). FC AMSTERDAM: Folkertsma; De Jong (Wiggemansen). Koopman, De Leeuw. Swart; v.d. Merkt. Kamphues (Sweris- sen). Otto; Wetzel. Stout. Van Bommel. «Uil IHIIiJITT^^^— de Meent later. „Die bal kwam via Galjè bij Stout terecht." De Haagse doelman vond het afkeuren van de Amsterdamse treffer terecht. „Op het moment dat Stout de bal kreeg stond er nog maar één man voor hem, want ik lag er achter op de grond. Het was dus wel degelijk off side." Terecht De beslissing van Weerink was terecht, maar FC Den Haag was toch door het oog van de naald gekropen. De verdediging van de Hagenaars, waarin Van Vliet door een schorsing en Korevaar door een knieblessure ontbraken (Ro meo Zondervan toonde zich een capabel vervanger van de absen te linksachter door ook gaande weg meer offensieve Initiatieven te ontplooien), stond echter onder druk. Hetgeen bleek bij twee weg gegeven hoekschoppen door Zon dervan en Perazic. Andre Wetzel leverde verbitterde duels met zijn directe opponent Zondervan en op het middenveld had FC Amsterdam lichtelijk de overhand dankzij Van de Merkt, Otto en Kamphues. In het Haagse middenrif haalden Schoenmaker (die verbluffend hard werkte en de tackle niet schroomde) en jubilaris Kila (250 wedstrijden) een voldoen de, maar bleef Albertsen onder de maat. De Noor beriep zich later op buikkramp, die echter bepaald geen excuus mocht heten bij de beste kans van de avond die hij tien minuten voor de rust kreeg. FC Den Haag zette via Kila en Hoekema een aanval uit het boekje op die Albertsen alleen voor doel man Folkertsma bracht. De Noor wilde ineens raak kogelen, maar had de bal beter eerst „dood" A^elde stemming ging lang- aamaan over in berusting, r was toch niets meer an te doen, maar de blun- er van scheidsrechter iem Wellinga, die tevoren ,|ax—Feyenoord behoor- |k had geleid, leidde tot eze ongecontroleerde ult- praak van Wim Rijsber- en: „Ten eerste was het teen vrije trap, ten tweede eeft hij ons drie minuten ntstolen". In de allerlaat- te minuut had Ajax zich weer - gered zodat de ijnaam Lucky Ajax weder- im eer werd aangedaan. laar er was een pertinent Dutieve waarneming van Vellinga aan vooraf ge- laan en daar ging het he emaal om: Een inzet van Vim van Til werd geblok- leerd en dat betekende len hoekschop. Wellinga |af echter een uittrap. En iet tijdsverschil dat ligt ussen het nemen van een loekschop en een uittrap leed Feyenoord precies Ie das om. Iet gebeurde ook nog in de ach- enveertigste minuut van de twee- Je helft, zodat eveneens een dis- ïussie ontstond of Wellinga - die Nvee minuten te vroeg had laten peginnen volgens de stadion(minu- |en)klok - te lang had laten spelen, paarover is evenwel geen discus- |ie mogelijk. Hij mag oponthoud /oor blessures bijtellen hoewel an deren het soms niet doen. Boskov was zelfs pertinent in zijn uit spraak: „Hij handelde correct met de tijd". Maar die niet toegekende hoekschop zat Feyenoord enorm Idwars en zal nog lang doorsudde ren in de gedachten, temeer omdat (Wellinga - nogmaals, hij leidde 'verder correct - ook al pal na de "ust van deze matige wedstrijd, die het publiek na de rust toch boeide door de spectaculaire momenten en doelpunten, op de arrogante wijze een fout had gemaakt bij eveneens een hoekschop. Suurbier, ver opgedrongen, werkte Üe bal over de lijn en grensrechter paf derhalve uittrap aan. Wellinga, Blijkbaar geïmponeerd door de pnorm grote mond die Suurbier, in ijn karakteristieke houding met de rmen teruggetrokken en het oofd naar voren gestoken, de rensrechter toediende, gaf toen jjeen hoekschop aan Ajax en er 'mag niet worden aangenomen dat hij die fout uitgerekend in de laat Het wantrouwen van Ruud Krol. Terwijl doelman Rob Tervoort (links) de bal had kunnen pakken, sprong Ruud Krol eensklaps toe waardoor hij in botsing kwam met zijn doelman en de bal naar Melis huppelde die een open doel vond: 1—2. Henk van Leeuwen rondt een prachtige aanval af met een kopbal, na inleidend werk van Schoenmaker en Hoekema. FC Den Haag leidt met 2—0. Weer waren de beste kansen voor Ajax maar Schoenaker schoot naast en Rijsbergen werkte de bal tot hoekschop nadat deze met een vreemde curve was weggespron gen na een luchtduel tussen Trey tel en Geels. Botsing Toen volgde het moment waarop Ruud Krol zijn toch waarlijk goed werkende doelman niet vertrouw de. Verheijen had voorgezet, Ter voort wilde de bal onderscheppen en Krol wilde wegwerken. Ze bot sten tegen elkaar en de bal hup pelde naar Melis die een leeg doel voor zich vond: 1—2. Tervoort: „Nee, ik heb niet geroe pen want ik kon de bal pakken. Toen sprong ineens Krol toe". Ivic wisselde Zuidema voor Erkens, die een grotere actieradius heeft. De strijd had beslist kunnen zijn toen Best met een onnavolgbare bewe ging de bal haarzuiver naar Ver heijen schoof, die veel te hoog richtte. Nadat Van der Lem was gewisseld voor Wim van Til, volgde diens geblokkeerde inzet waarbij Wellin ga geen hoekschop gaf en de vrije trap, omdat Amesen was gevloerd, waaruit René Notten door het muurtje schoot, de bal van richting werd veranderd en Treytel er net niet meer bijkon. Hij bleef lang, gedesillusioneerd, languit in zijn doel liggen. Toch nog 22. De grote verrassing was uitgebleven. En het was niet de eerste keer dat een scheidsrechterlijke dwaling beslissend was geweest voor Aja- xFeyenoord. Boskov was toch gelukkig en sprak van een psychologisch ver overd punt. Ivic greep achter el kaar naar zijn hoofd. „Je kunt zeggen wat je wilt maar ik ben gelukkig. Feyenoord heeft ook vei ne gehad met die fouten in onze verdediging. Het voornaamste vind ik dat beide ploegen er het beste van wilden maken. Dat het niet zo best was, is een tweede. Trou wens, het was warm en dan speelt Ajax nooit goed. Die jongens van tachtig kilo hebben het dan zwaar, te zwaar". Wim Rijsbergen, woedend nadat hij zich al lang en breed had aangekleed: „Wellinga heeft ons drie minuten ontstolen en een hoekschop". HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 60. Snoeck 0—1, 61. Schoenaker 1—1. 80. Melis 1—2. 90. Notten 2—2. Scheidsrechter: Wellinga. Toeschouwers: 38.000. Ajax: Tervoort; Suurbier, Krol, Van op te Everse; Notten, Schoenaker. Zuidema (Erkens); Tahamata (Arnesen). Geels, Lerby. Feyenoord: Treytel; Wijnstekers, Rijs bergen, Jansen, Brard; Vreijsen, Kreuz. Snoek (Verheijen); Melis. Best, Van der Lem (Van Til). kant ontstonden er daardoor voor de thuisclub aantrekkelijke moge lijkheden, die dan ook de tweede en derde Haagse treffer oplever den. Maar voor het zo ver was deed FC Amsterdam zich ook wel degelijk gelden. De hoofdstedelijke formatie, die na de zege op Telstar op de eerste competitiedag geen punt meer ver overde en tot zaterdag maar liefst negentien treffers moest incasse ren, bleek desondanks op de goe de weg. Want vooral in de eerste helft was FC Amsterdam de betere ploeg in het Zuiderpark, maar het team had de handicap dat het al na ruim drie minuten met 10 achter stond. Dat was de ver dienste van Fred Goemans, die een korte actie niet met een door iedereen verwacht voorzet afrond de, maar het leer met do rechter voet verrassend in de bovenhoek deponeerde. Enige Dat bleek gedurende geruime tijd de enige opvallende daad van FC Den Haag, dat gaandeweg het Initiatief aan de tegenstander moest laten. Hoewel Goemans nog wel een bultenspeldoelpunt produceerde (Albertsen had even eerder off side gestaan) creeer- den de Amsterdammers meer mo gelijkheden op een treffer, maar Hans Galjó was paraat Hij pareerde inzetten van Van Bommel (de beste Amsterdamse aanvaller voor de pauze), Kamp hues (die later geblesseerd uitviel), de tegenvallende Stout en op nieuw Van Bommel. Tussen de bedrijven door keurde Henk Weer ink een treffer van Stout af, die volgens de scheidsrechter buiten spel stond toen hij het laatste tikje tegen de bal gaf na een mislukte inzet van Van de Merkt. „Dat wa$ geen buitenspel", oordeelde Van zo overtuigend gewerkt dat de ze ge moeiteloos tot stand leek te komen. Vooral in de fase na de rust kreeg FC Den Haag zijn aanhang op de hand door onstuimig ten aanval te trekken, waarbij rechtsachter Mar tin Jol gaandeweg naar de rol van uitblinker dong. De snelle verdedi ger kon, ongehinderd door de ver dedigend passieve Van Bommel, talloze keren mee oprukken, het geen Pim van de Meent later ver leidde tot enige lovende opmerkin gen. „Zoals die Jol speelt moet ie snel worden gekozen bij de selec tie van het Nederlands elftal", vond de trainer van FC Amster dam. Dankbaar FC Den Haag profiteerde er dank- baar van. Vooral aan de rechter- DEN HAAG - FC Den Haag is zich aan het ontwikkelen tot een ploeg die dit seizoen nog voor vele uitschieters kan zor gen. Die conclusie lijkt gewet tigd na zes competitieronden, die volgden op een kwakke lende voorbereiding die meni geen de wenkbrauwen deed fronsen. De Zuiderpark-equipe heeft echter tijdig het Juiste ritme gevonden, waarbij de grote stoot natuurlijk werd ge geven door de zege op Feye noord. Weliswaar gingen na dien twee uitwedstrijden ver loren, maar het vertoonde spel zowel tegen Roda JC als Go Ahead gaf alle aanleiding om de toekomst met vertrou wen tegemoet te zien. En niet ten onrechte. Want de laatste drie wedstrijden leverden de maximale oogst op, zodat FC Den Haag zich nu kan koeste ren met het comfortabele aan tal van acht punten, die een sub-toppositie betekenen. Hans Galjé verwoordt de stemming onder de spelers. „Wie had dat kunnen denken", zegt hij. „We hadden zelfs gezien het niveau in de twee verloren wedstrijden één. of twee punten meer kunnen heb ben. Ik denk dat als we zo blijven spelen we thuis dit seizoen maar weinig wedstrijden zullen verlie zen." Het optreden van FC Den Haag zaterdagavond gaf grond aan deze opmerking van de Haagse doelman. Want hoewel de thuis club gedurende een groot deel van de wedstrijd tegen FC Amsterdam (31) niet groots speelde werd er in het resterende part van het duel Voor FC Den Haag—FC Amsterdam werd Aad Kila gehuldigd voor zijn 250e wedstrijd voor de Zuider- parkers. Hij ontving van voorzitter Pim Arons een enveloppe met inhoud en van de supportersclub Hague City een fles cham pagne. V.l.n.r. Aad Kila, manager Fred van Hal, Kila's echtgenote, Pim Arons. ET~V..

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11