Geen acuut hartinfarct Israel Uitgeschakelde Nastase laat zich weer eens gaan HENNY DE RUYTER STERK Nieuw model Ford Granada KNSB verspeelt' schaakolympiade Vriesekoop helpt Avanti aan kwalificatie BEST TERUl BIJ FULHA] FC Den Haag - FC Amsterdam Boete voor Ray Clarke AUTOGRAMMEN SPORT LEIDSE COURANTj ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1977 PAGINA 8 nors. maat kan ger»Bt zijn. Hij neeft ZWOLLE Voor Rinus Israël kwam giste- ren het geruststellende bericht van zijn doktoren dat er bij hem geen sprake ge weest kan zijn van een acuut hartinfarct Israël die zich woensdagmiddag in het Sop- hiaziekenhuis te Zwolle uit eigen beweging liet onderaoeken, omdat hij zich wat ver moeid voelde, werd onmiddellijk ter obser vatie genomen. Israël zei gisteravond daar zelf over „Toen ik te horen kreeg dat ik in het ziekenhuis moest blijven en aan een monitor moest liggen was het of ik een klap in mijn gezicht kreeg. Daar reken je natuur lijk helemaal niet op. Maar eerlijk gezegd heb ik nooit willen geloven dat ik een hartinfarct had gehad. Ik beschikte dit seizoen over een betere conditie dan de afgelopen twee jaren. Dan zou zoiets zich toch wel eerder geopenbaard hebben". Hoewel Rinus Israël nog enkele tests moet ondergaan, zijn de resultaten van de eerste onderzoekingen hoopgevend. Israël: „Het cardiogram dat nu van mij gemaakt is, schijnt hetzelfde te zijn als dat in 1974, toen we voor het wereldkampioenschap in' Mun- chen gekeurd moesten worden. Voor zover de resultaten van de onderzoekingen bekend zijn, mankeert mij niets. Ik lig gelukkig ook niet meer aan de monitor en mag zelfs een eindje lopen". De vraag of Rinus Israël weer als actieve speler zijn fans in vervoering zal kunnen brengen, is voor hem niet opportuun. „Kijk, als de doktoren de volgende week tegen me zeggen dat ik honderd procent gezond ben, zou ik misschien ook weer kunnen voetbal len en als ze me aanraden het iets rustiger aan te doen, zal ik me daarnaar schikken, mogelijk dat ik dan als trainer (Israël is in het bezit van de B-licentie, red.) bij de voetbalsport betrokken blijf, maar daar denk ik nu nog niet aan. Ik wacht eerst het onderzoek van de volgende week af en dan kijk ik wel weer". Dr. J. P. H. Friedrich toonde zich optimis tisch over de recente resultaten. „We moeten uiteraard eerst precies uitzoeken wat de afwijking op het elektrocardiogram te bete kenen heeft Van dr. Mosterd, de sportarts, die Israël in 1974 onderzocht heeft, hebben we vernomen dat zoiets bij topsporters wel vaker voorkomt". Dr. W. L. Mosterd bevestigt dat er verschil len kunnen ontstaan tussen cardiogrammen van topsporters en mensen, die niet aan sport doen. „Maar", zo zegt hij, „ik herken de situatie van Israël momenteel niet Dat is een zaak van de cardiologen in Zwolle. Het is alleen plezierig dat we hem destijds hebben onderzocht en omdat het niet om een recente afwijking gaat kunnen die re sultaten misschien een geruststellende uit werking hebben". Dr. Mosterd is vanaf 1964 bezig met een onderzoek naar elektrocardiogrammen van bijna alle Nederlandse topsporters. HAZERSWOUDE Mede door drie overwinningen van Euro pees jeugdkampioene Bettine Vriesekoop is Avanti doorge drongen tot de eerste ronde van de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaars. Het team uit Hazerswoude won met 5-2 van Olympia Koblenz in een kwalificatiewedstrijd. De net zestien jaar geworden Bettine Vriesekoop verloor geen game tegen de Duitse speelsters Hildergard Roemer (21-7, 21-10), Irmtraud Schupp (21-8, 21-14) en Hannelore Diekenburger (21-15, 21-16). Voor de andere twee overwinningen zorgde Brigitte Kooter. Annemieke Smits ver loor haar twee partijen. Avanti speelt in de eerste ronde een uitwedstrijd tegen het Oosten rijkse Lochau uit Brégenz. FOREST HILLS Met een trap tegen de bal in de richting van fotografen beëindigde Ilie Nastase zijn optreden in het toernooi van Forest Hills. De Roe meen was in twee sets verslagen (6-4, 64) door de Italiaan Claudio Barazzutfi en dat zat hem niet lekker. Eerder in de wedstrijd (tweede ronde) had hij ook al een discussie gehad met de scheids rechter. Dat oponthoud duurde vijf mi nuten. Nastase wilde een "let" hebben, maar hij kreeg een waarschuwing van umpire Sullivan. In de beginfase wees niets erop dat Nastase, zevende geplaatst, uit de strijd zou worden gewipt. Hij nam vrij vlot de leiding met 3-1. Maar Barazzutti, dit jaar winnaar van de open Zweedse titel, doorbrak de opslag van Nastase in de vijfde game en kwam daarna terug tot 3-3. In de zevende game verloor de Roemeen de eerste drie punten van zijn opslag, waarna hij bij de scheidsrechter ging zeuren. Nadat de partij was hervat, scoorde Nastase vijf keer achtereen en greep de game: 4-3. Dat was ook meteen zijn laatste winnende game in die set In de tweede kwam de beslissende doorbraak van Barazzutti in de negende game tot stand. Bij de dames bereikte de 14-jarige Tracy Austin tot groot genoegen van de ruim vijfduizend toeschouwers de tweede ron de. Dat ging ten koste van de Westduitse Heidi Eisterlehner. De Westduitse, in haar land de derde speelster, won de eerste set met 6-3, maar moest daarna met 3-6 en 1-6 de eer laten aan het kleine meisje uit Californië. Demonstratie Tijdens de open kampioenschappen van Amerika is opnieuw het probleem van politiek in de sport aan de oppervlakte gekomen. Op de finaledag (11 septem ber) zal er een demonstratie worden gehouden tegen de deelneming van Zuidafrikaanse spelers. Een vijftiental groeperingen zijn van plan een rond gang te maken om het stadion. De groep (Amerikaans Coördinatiecomi té voor gelijkheid in sport en maat schappij) is tegenstander van alle sport- contacten tussen de Verenigde Staten en de regering van Zuid Afrika. Herenenkelspel, eerste ronde: Stan Smith (Vst) - Dick Bohmstedt (Vst) 7-6 6-2, Bob Lutz (Vst) - Balasz Taroczy (Hon) 64 6-2, Brian Gottfried (Vst) - Van Winitsky (Vst) 6-3 6-3, Ivan Molina (Col) - Bob Hewitt (Zaf) 2-6 7-5 6-3, Vitas Gerulaitis (Vst) - Patrice Dominguez (Fra) 6-2,6-0. Tweede ronde: Corrado Barazzutti (Ita) - Ilie Nastase (Roe) 64 64, Ray Moore (Zaf) - Patrick Proisy (Fra) 6-1 6-2, Sherwood Stewart (Vst) - Francois Jauffret (Fra) 7-5 6-3, Butch Walts (Vst) - John Lloyd (Gbr) 6-3 6-3, Rick Fagel (Vst) - Antonio Munoz (Spa) 62 64, Mark Edmondson (Aus) - Alvaro Fillol (Chi) 63 62, Manuel Orantes (Spa) - Fred Stolle (Aus) 62 62, Ken Rosewall (Aus) - Phil Dent (Aus) 61 6-3, Wojtek Fibak (Pol) - Sas hi Menon (India) 61 6-2. Damesenkelspel, eerste ronde: Martina Navratilova (Vst) - Mary Hamm (Vst) 6-0 61, Helen Cawley (Aus) - Mary Carillo (Vst) 6-2 6-3, Janet Newberry (Vst) - Carol Bailey (Vst) 61 60, Tracy Austin (Vst) - Heidi Eisterlehner (Wdl) 3-6 63 61. Nastase kon het weer eens nietvlaten. Op Forest Hills ging hij vijf minuten met de umpire in discussie. Geen sancties tegen Roemeense turnsters BIEL Tegen de Roemeense turnsters, die tij dens de wereldkampioenschappen van dit jaar in Praag voortijdig afreisden omdat zij het oneens waren met de jurering, zullen geen sancties wor eenkomst in Biel besloten. Teneinde in de toe komst dergelijke incidenten te kunnen voorko men, zal worden bezien op welke manier de beoordeling van de turnprestaties objectiever kan worden dan tot nu toe het geval is. (Van onze sportredactie) DEN HAAG In de biljartzaal Odeon aan de Herengracht maakte de Haagse Biljart Club weer een begin met het driebandentoernooi om de Kobus van Mourik-wisselbeker, waarmee men de nestor van de Haagse biljartsport herdenkt. Het toernooi startte met een zeer sterke partij van Henny de Ruyter, die de benodigde zestig caram boles in niet meer dan 44 beurten bij elkaar bracht. Hij maakte daarbij een serie van acht. De Wilde stond in deze ontmoeting voor een moeilijke taak. Hij slaagde er niet in om meer te scoren dan 44 punten. Het "gemiddelde van Henny de Ruyter, 1.363, zou op de eerste avond niet meer worden bereikt. Piet de Jong, die tegen Tiest Brosens speelde, kwam niet verder dan een moyenne van 1.000. De Jong scoorde zestig punten, tegen Tiest Brosens slechts 45. Van Bracht had niet zo veel moeite met de zeer bedachtzame Bert Teegelaar. Teegelaar is de enige hoofdklasser in dit gezelschap van ereklassers. Even leek het er op, dat hij zijn achterstand zou inhalen, maar dit was slechts schijn. Rini van Bracht bereikte na 52 beurten het eindpunt. Teege laar had toen 46 caramboles gemaakt. Voor de tweede ronde speelde Joop de Wilde nog tegen Piet de Jong. Met een serie van negen rehabiliteerde De Wilde zich voor de matige start. Toch kon De Jong zijn aanvankelijke achterstand nog inlopen. Van 43—23 na 35 beurten, werd het 55—57 en zelfs 56—57. Op dat moment maakte De Wilde ech'ter de nog ontbrekende drie caramboles, waardoor hij in 55 beurten won (gemiddelde: 1.153). LONDEN George Best maakt vandaag wjn rentree bij Fulham. In de zomermaan- den heeft Best als tijdelijke kracht in de Amerikaanse competitie gespeeld voor de Los Angeles Aztecs. Georqe Best wrijft zich Hoe,we! de dub uit Los Angeles nog een 3 vnrdprinc» won fit; nnn m..it vordering van 65.000 gulden op Fulham heeft verstrekt de internationale voetbalfe- verbaasd onder zijn kin, toch hij heeft van de FIFA de licentie ge- <VfTftie (F1E,A> Best toch de benodigde kregen om weer voor fPelfshcenüe voor zijn heroptreden bij de Fulham te spelen. Londense twed«iivBiedub. DEN HAAG Aad Kila wordt zaterdagavond in het Zuiderpar gehuldigd. Tegen FC Amsterdam speelt de middenvelder zijn 250 wedstrijd voor FC Den Haag. De Hagenaars zullen het moetei stellen zonder de aan de knie geblesseerde Joop Korevaar en dj opnieuw geschorste Simon van Vliet. Bij FC Amsterdam staal Heinz Stuy vermoedelijk weer onder de lat. Het duel begint on 20.00 uur. BUENOS AIRES Tot grote teleurstelling van de Nederland* schaakbond heeft Argentinië zich volkomen onverwacht berej verklaard de organisatie op zich te nemen van de Schaakolympift de in 1978. De Argentijnen hebben inmiddels een optie op hjK evenement gekregen tot 15 september en daarmee is een taktiscl? handeling van de Nederlandse bond mislukt. De bedoeling wr namelijk het afscheid van Dr. Max Euwe als voorzitter van FIDE, de wereld schaakfederatie, in eigen land te vieren. [M De KNSB gaf per 1 augustus de optie voor de organisatie va° het (tweejaarlijkse) grootste schaaktoernooi terug aan de FIDP De verwachting was dat ook Argentinië en Malta, die zich evenee^ hadden gemeld, de financiering niet rond konden krijgen. In dfl geval zou Nederland in tweede instantie ja hebben gezegd. 'c In Nederland heeft men overigens nog niet alle hoop opgegevejïï De FIDE heeft van Argentinië een garantiebedrag van 300.0f dollar geëist. Een som overigens, die wonderwel overeenkomt ml de dertig procent van de totale kosten, die de regering ut bijdragen. Want net als bij het wereldkampioenschap is ook der Olympiade uitgeroepen tot „een zaak van nationaal belang". }l ROTTERDAM Ray Clarke, Sparta's Britse spitsspeler, heel gisteren een forse geldboete opgelegd gekregen door het bestui van de Rotterdamse club vanwege zijn afwezigheid tijdens de naar Athene, eerder deze week. Clarke voerde als excuus autopech aan voor zijn te late aankoi op Schiphol, maar het bestuur van Sparta bleef van mening hij niet alles in het werk had gesteld om nog op tijd te komen. Clarke speelt vanavond wel mee in de competitiewedstrijd tegei Volendam. Aan trainer Brom en zijn medespelers heeft hij openlijk zij) verontschuldigingen aangeboden. i Basketbalteam wint oefenwedstrijd I SOEST Het Nederlandse heren basketbalteam heeft gisteravori voor 500 toeschouwers in Soest de Cincinnati Oaks, een selecti team van studenten uit de Amerikaanse staat Ohio, met 108 j 85 verslagen. De rusts tand. van deze oefenwedstrijd was 56—39. Voor de Nederlandse punten zorgden: Woudstra 26, Akerboom Dekker 14, Lagemaat 13, Cramer 10, Hagens 10, Faber 8, Loorba< 6, Kip 2 en Zwiers 2. -;v~ 4— - -cn-- Het is natuurlijk geen toeval dat twee van Europa's belangrijkste autoproducenten, Opel en Ford, gelijktijdig met een nieuw model op de markt komen. Opel met de Rekord, Ford met de Granada. Vijf jaar geleden werden zowel Rekord als Granada geïntroduceerd. Tijd om aan een opvolger te denken. Die is er bij Opel, die is er ook bij Ford. Goedkoopste Ford Granada, de 2-deurs standaard voor 18.900 gulden, duurste de zescilinder Ghia voor 36.300 gulden. Voor een automatische trans missie komt daar nog 3215 gulden bij, zodat de totaalprijs voor het duurste model op bijna 40.000 gulden komt Geen gering bedrag want voor dat geld is er op de Nederlandse markt heel wat te koop. Onder meer de 3500 8-cilin- der automaat. Nog één opmerking, de 2-deurs is met bijna 19 mille goed betaald. Daarvoor krijgt men een ruim bemeten auto maar ook een auto die nogal „kaal" aandoet De goed koopste zescilinder kost 27.230 gulden. Het publiek zal straks oordelen in hoeverre Ford met deze serie Granada's, die geheel in Keulen wordt gemaakt goed zit Nog een cijfer tot slot: van de „oude" Granada zijn in vijf jaar 850.000 stuks verkocht Markttechnische verkenningen hebben Ford ge sterkt in de veronderstelling dat de animo om bijvoorbeeld een Granada te kopen niet zal verflauwen, maar eerder zal toenemen. Uit dat onderzoek kwam ook naar voren dat het pu bliek niet al te vaak met de auto voor een onderhoudsbeurt naar de garage wil. Wat de Granada betreft hoeft dat pas na 20.000 km. In tegenstelling tot Opel heeft Ford in de Granada-serie naast vier cilinders ook zespit- ters beschikbaar. Het nieuwe Granada-pro- gramma, alle modellen zijn leverbaar met twee of vier deuren en als stationwagen (combi), ziet er als volgt uit: - Granada 1.7n. v4-cilinder, 1699 cc, 75 d-i.n. pk bij 5000 toeren per minuut, topsnelheid 147 km/u, accelleratie 0-100 km 17,7 seconde. - Granada 2.0 1. 4-cilinder, 1993 cc, 99 d.i.n. pk sij 5200 toeren per minuut, topsnelheid 165 km/u, acceleratie 0-100 km 12,9 seconde. - Granada 2.3.v6-cilinder, 2293 cc, 108 d.i.a pk bij 5000 toeren per minuut, topsnelheid 168 km/u, acceleratie 0-100 km 10,7 seconde. - Granada 2,8 v6-cilinder, 2792 cc, 135 d-i.n. pk. bij 5200 toeren per minuut, topsnelheid 182 km/u, acceleratie 0-100 km 10,7 seconde. - Granada 2,8 injectie v6-cilinder, 2792 cc, 160 d-i.n. pk, bij 5000 toeren per minuut, topsnel heid 194 km/u, acceleratie 0-100 km/u 9,4 secon de. - Granada 2,1 4-cilinder diesel, 2112 cc, 63 d.i.n. pk, bij 4500 toeren per minuut, topsnelheid 137 km/u, acceleratie 0-100 25,7 seconde. Er is dus voldoende keuze aan motoren, te beginnen bij de vrij zuinige 1,7 liter krachtbron en eindigend met de 2,8 liter injectie. Ford heeft over enkele maanden ook een diesel-versie van de Granada beschikbaar. Ford heeft daarvoor een overeenkomst aangegaan met Peugeot, die de diesel-motoren levert. Waarschijnlijk zal Ford in de toekomst een eigen diesel-kracht bron ontwerpen die dan uiteraard een plaats krijgt onder de kap van de Granada De carrosserie van de nieuwe Granada ver schilt met die van zijn voorganger doordat allerlei overbodig chroom is weggelaten. Ken merk is een zeer strakke gladde huid, met een forse neus en een betrekkelijk korte achterpar tij. Geheel nieuw is het dashboard, uitermate overzichtelijk. Alle belangrijke schakelaars zijn „samengebracht" in die bedieningshandels aan de stuurkolom. Voor twee ruime stoelen, achter een grote bank. Het zicht rondom kan de kritiek ruimschoots doorstaan. De voorruit is van gelaagd glas, achterruitverwarming is stan daard evenals de radiaal banden. De onafhanke lijke wielophanging zorgt voor een goede weg- ligging van deze (traditioneel) op de achterwie len aangedreven auto. Zoals te doen gebruikelijk bij Ford is de Grana da leverbaar in een standaarduitvoering, als luxe model. Grand-luxe en tenslotte als luxueu ze Ghia. Naarmate er meer letters achter de enkelvoudige naam Granada komen te staan neemt de luxe ook toe. En uiteraard de prijs. Onlangs waren wij in de gelegenheid met een van de Ford-modellen, het was de 2-liter zesci linder, een rit door Nederland te maken. De kennismaking viel bepaald niet tegen. Opmer kelijk was het grote bereik in de tweede ver snelling (tot 80 km/u) en dat in de derde (130 km/u). Geen zaken om altijd te doen maar met deze twee liter kan men moeiteloos uit de voeten. Jammer was dat de wagen nogal zwaar stuurde, door het ontbreken van stuurbekrach tiging. De wagen gedroeg zich onder de omstan digheden die wij meemaakten (veel regen en wind) prima De remmen, bekrachtigde schij ven voor en trommels achter, lieten een zeer betrouwbare indruk achter. Aangenomen mag worden dat de strijd tussen Ford en Opel, gezien de kwaliteiten van hun laatste produkten, de komende tijd bijzonder fel en hard zijn. Wie die strijd wint is uitermate onzeker. Ford heeft het voordeel reeds nu zescilinders te kunnen leveren, de nieuwe zesci linder Commodore van Opel is er nu nog niet. Daarnaast heeft Opel al een dieselversie. Tegelijk met de presentatie van de Granada maakte Ford bekend dat de Fiesta motoren- reeks wordt uitgebreid met een 13 liter motor voor de S en Ghia-modellen. Met deze 13 liter accelereert de Fiesta van 0-100 km/u in amper 12,3 seconde. De top ligt rond de 158 km/u. Vering en remmen zijn aan de sterkere motor aangepast. In West-Duits land worden per jaar ongeveer 60.000 auto's gestolen. Veel automobilisten maken het de dieven vaak heel gemakkelijk. Uit steekproeven is gebleken dat ongeveer 16 pet van de auto's op parkeerplaatsen niet is afgesloten. Ook vergeet men nogal eens de sleutels uit het contactslot te halen. Voor de dief is het dan heel eenvoudig gas geven en weg wezen. De motoren op de diverse Saab-modellen voor 1978 zijn uitge rust met een automatisch bediende regelklep voor de voorver- warming van door de carburateur aangezogen lucht Er is op de nieuwe Saab-modellen een gewijzigde hoofdren (cilinder toe gepast, die middels een lampje op het dashboard een signaal geeft wanneer het niveau van de remvloeistof te laag is. In het leveringsprogramma is het type 99 GLCM2 vervangen door de 99 LCM2. Ook de modellen TA2 (2-deurs automaat) en TM4 (4-deurs twee carburateur) zijn in 1978-programma niet meer opgenomen. Het model GLE zal alleen nog in de 5-deurs uitvoering worden geleverd. Binnen enkele weken zijn deze nieuwe Saab-modellen leverbaar. Waarschijnlijk tegen prijzen die drie tot vier procent boven de huidige liggen. Volgend jaar is een nieuw mode! te verwachten van de Opel Commodore. Eerder is de Admiral aan aflossing toe. Het sedanmodel zal Senator heten, de coupé-uitvoering krijgt de naam Monza. Blijkens een bij Koning Klant (VARA) ontvangen brief van Staatssecretaris Van Rooi jen gaat het ministerie van financiën ermee akkoord dat het gewicht van een gasinstallatie voortaan wordt opgeteld bij het op het kentekenbewijs aangegeven gewicht. Koning Klant had hierop aangedrongen. In het vervolg zullen motorrijtuigen waarvan het gewicht is gewijzigd doordat een L.P.G.-installatie is aangebracht, niet meer behoeven te worden gewogen maar zal de volgens een bepaalde sleutel te bepalen gewichtsvermeerdering worden opgeteld bij het gewicht dat vóór de inbouw op het kentekenbewijs was vermeld. Langzaam maar zeker worden de dagen weer korter en wan neer straks van 24 op september de klok weer een uur wordt teruggezet &1 de zon steeds vroeger in bet westen verzinken. Het is goed er aan te denken, dat volgens een nieuwe maatregel van minister Westerterp (een maatregel die inmid dels is opgenomen in het reglement verkeersregels en verkeer stekens) auto's binnen de bebouwde kom van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang verplicht zijn met gedimd groot licht te rijden. Het voeren van gedimd groot licht buiten de bebouwde kom is al jaren verplicht. Beers Zonen N.V. te Den Haag heeft met Rutges b.v. te Alphen aan den Rijn, een van de grootste wegtransportondernemingenL in ons land en werkmaatschappij van Paktrans b.v. (Pakhoedp Rotterdam) een meerjarig contract gesloten voor de levering van| 140 Scania motorwagens en treiters. f

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8