STER VAN VERINGA OPEENS WEER GAAN FLONKEREN Loonpolitiek in geding op congres van TUC VN-COMMANDANT GEVRAAGD VOOR RHODESIË Maatregelen voor betere zichtbaarheid van weggebruikers ®najaarsbeurs f Valium en librium mogen minder kosten Kardinaal vraagt hulpbisschoppen Akkoord over abortus kan leiden tot complicaties Ingrijpende maatregelen bij KSH Van Huiten: voorkomen dat men baalt gebruiksgoederen 20NDAGPl BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1977 PAGINA 7 Ptof. dr. L Prakke: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Hoewel donder dagavond in Haagse politieke kringen de tevredenheid over bet bereiken van een formatie- akkoord over de abortusproble matiek groot was, rezen er toch direkt vragen over de mogelij ke consequenties van de nu ge kozen procedure. Als het nieuwe kabinet tot een inhoudelijk akkoord komt tre den er geen complicaties op. In politieke kring wordt het echter veel waarschijnlijker geacht dat binnen het kabinet géén ak koord wordt bereikt, waarna ongetwijfeld toch een initiatief voorstel uit de Tweede Kamer wordt ingediend. Prof. dr. L. Prakke, hoogleraar in het staatsrecht aan de univer siteit van Amsterdam, vindt dat de complicaties die dan kunnen ontstaan door de politici enigs zins onderschat lijken te wor den. Nadat een dergelijk initiatie- fontwerp door beide Kamers van de Sta ten-Generaal zal zijn aanvaard en de Raad van State zijn advies zal hebben uitge bracht moet het ontwerp in het kabinet besproken worden. De vraag is dan of de ministers van Justitie en van Volksgezondheid hun handtekening onder het ontwerp zullen kunnen en wil len zetten. Het waarschijnlijkst is dat het om een ontwerp gaat dat door de tot de PvdA en D'66 behorende ministers zal worden aanvaard, maar niet door de CDA-bewindslieden. Wat dan? Als binnen de ministerraad in die situatie geen akkoord be reikt kan worden zullen de CDA-ministers waarschijnlijk hun ontslag aanbieden en de overige bewindslieden hun por tefeuilles ter beschikking stel len. Dan is er dus een kabinet scrisis. Als de ministers van Justitie en van Volksgezondheid niet tot het CDA behoren kan I minister-president Den Uyl (aangenomen dat Den Uyl het nieuwe kabinet leidt) als leider van het demissionaire kabinet zeggen: Wij hebben tot taak om in het belang van het koninkrijk te doen wat nodig is, deze ^anlr is al vele jaren in discussie, er ligt nu een ontwerp op tafel dat het fiat van de beide Kamers heeft, dit ontwerp krijgt dus de handtekening van de betrokken ministers). Maar als op Justitie en/of Volks gezondheid wèl een CDA-er zit, wordt het aanzienlijk moeilij ker. Die minister kan weigeren zijn handtekening te zetten. Het is volgens prof. Prakke beslist niet mogelijk dat „dan maar" een willekeurige andere minis ter zijn handtekening gaat zet ten. Ook dan is er een kabinet scrisis. Deze kèn leiden tot de vorming van een rompkabinet, samengesteld uit PvdA-ers en D'66-ers. Vanuit dit kabinet kan vervolgens het contrasein gezet worden. Maar, voegt prof. Prakke hie raan toe, de vorming van zo'n rompkabinet is - net als in het verleden (bijvoorbeeld na de nacht van Schmelzer) - het re sultaat van daaraan vooraf gaande consultaties door de ko ningin. Het hangt van deze con sultaties af of er een rompkabi net kan komen. Zo niet, dan ligt de abortuszaak weer open en kan zij, als tot vervroegde ver kiezingen besloten wordt, weer bij de verkiezingsstrijd en de formatie betrokken worden. Het spreekt, aldus prof. Prakke, vanzelf dat bij dit alles het oor deel van het staatshoofd een belangrijke rol speelt, niet al leen omdat de koningin als eer ste haar handtekening moet plaatsen (hetgeen zij wellicht mede zal laten afhangen van de politieke situatie van dat mo ment), maar ook omdat zij een leidende rol speelt bij het oplos sen van kabinetscrises. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In 1971 ging de seer geachte en geziene premier Piet de Jong - geliefd bij vriend en vijand - bij de KVP geen rol van betekenis meer spelen. Dit ondanks het feit dat hij erin geslaagd was om zijn kabinet vier jaren lang zonder al te grote strubbelingen overeind te honden. Voor de eerste keer na de Tweede Wereldoorlog was dat bet geval. On dank is 's werelds loon. De Jong was te veel een man van samenwerking met de WD. Een jongere figuur moest de KVP in de verkiezingsstrijd aanvoeren. Dat werd dr. G. Veringa, minister van onderwijs en weten schappen. De tekstschrijvers kregen van de KVP opdracht om Veringa een wat progressieve kleur te geven. Op de deun van „Ajax wint de we reldcup" zong de KVP in heel het land: Veringa die wordt premier. En voor het plaatje ging de veelbeloven de, alom geliefde politicus zelfs ach ter een drumstel zitten. Maar het was allang bekokstoofd dat Biesheuvel minister-president zou worden. Als minister van onderwijs had Verin ga veel van zichzelf gevergd, hij kwam in de lappenmand. Het duurde niet lang, of hij verdween van het politieke strijdperk en werd benoemd tot lid van de Raad van State, het hoogste adviescollege van de regering. Toen Van Agt dr. Veringa vorige week als informateur noemde, zullen velen gedacht hebben: wie is dat ook al weer? Binnen een week is die vraag beantwoord: Veringa is de man die de vastgelopen formatie weer op gang heeft gebracht Zoals eerder prof. Al- beda dat had gedaan. Door de snelle, geslaagde bemiddelingspoging van de staatsraad is de kans op een tweede kabinet-Den Uyl nu echt wel dichtbij gekomen. Alle verhalen over een door de CDA-top gewenst minderheidskabi net ten spijt. Heeft Veringa nu zo'n krachttoer uit gehaald? Waarom slaagde hij wel en Den Uyl niet? Er spelen hier wat feitelijke en mense lijke factoren mee. Onder leiding van formateur Den Uyl hadden de fractievoorzitters van Pv dA, CDA en D'66 zo lang gepraat dat ze het niet meer zagen zitten. Ze draai den steeds weer in een kringetje rond. Daar komt bij dat Van Agt (CDA) bij besprekingen onder leiding van Den Uyl extra op zijn qui vive is, omdat hij niet het risico wil lopen om te worden „ingepakt". Daarbij komt dat Den Uyl en Van Agt - de econoom en de jurist - een heel andere taal spre ken. Veringa echter heeft drie dingen met Van Agt gemeen: hij is KVP'er, heeft op het ministerie van justitie gewerkt en is hoogleraar in Nijmegen geweest Ook als staatsraad zal Veringa beter het juridische taalgebruik van Van Agt aanvoelen. Nu Veringa zo snel en succesvol een akkoord over een procedure-regeling voor de abortuskwestie tot stand heeft gebracht, is zijn ster opeens weer gaan flonkeren. Met Van Agt waren Van Thijn en Terlouw vol lof. En Van Agt wilde dan ook wel dat Veringa verder zou informeren zodat snel de laatste hindernissen naar het tweede kabinet- Den Uyl konden worden genomen. Trouwens: als Den Uyl weer als for mateur gaat optreden en hij zou voor de derde keer zijn formatie-opdracht moeten teruggeven, zou dat zijn poli tieke naam niet ten goede komen. Wie het onder leiding van dr. Veringa bereikte akkoord vergelijkt met de uiteindelijke voorstellen van forma teur Den Uyl, moet concluderen dat er inhoudelijk niet zo bijster veel ver schil is. Het gaat veel meer om de toonzetting, om de anders gelegde ac centen. Veringa heeft de gevoelighe den van het CDA en van Van Agt persoonlijk heel goed aangevoeld. Hij is met voorstellen gekomen, die hij ook volgens eigen overtuiging een goe de „wegwijzer" vond. Hier ligt een verschil met de informatie-Albeda: de ze trad op als bemiddelaar en maakte een akkoord, waar hij zelf niet volle dig achter stond. Veringa zette in zijn voorstellen ook rijn gezag als recht geaard CDA'er op het spel. Hij gaf Van Agt genoegdoening door veel sterker dan Den Uyl te benadruk ken dat het nieuwe kabinet eerst zelf moet proberen tot een wettelijke rege ling van de abortuskwestie te komen, alvorens in het parlement een initia tief-wetsvoorstel zou kunnen worden ingediend. Het kabinet heeft daarvoor niet te veel tijd. Uiterlijk volgend jaar september moet duidelijk zijn, of het lukt tot een wetsvoorstel te komen. De kans hierop is uitermate klein. Wan neer blijkt dat het kabinet niet met een eigen voorstel kan komen, kan een wetsvoorstel vanuit de Tweede Kamer snel door de parlementaire molen gaan. De zaak is jarenlang doorge praat, nu al is aan te geven hoe zo'n voorstel eruit komt te zien, en ook dat daarvoor een meerderheid is te vin den. De soepeler opstelling van het CDA blijkt onder meer uit de mededeling van Van Agt da{ het CDA niet zonder meer een kabinetscrisis zal veroorza ken als het kabinet te zijner tijd een meerderheidsbesluit van het parle ment tot wet verheft Als CDA-minis- ters dan uit gewetensnood zouden af treden, komt er weliswaar een kabi netscrisis - die nu veel minder in het akkoord is „ingebakken" - maar zal het „resterende" kabinet het meerder heidsbesluit kracht van wet geven. De bezwaren van prof. Prakke op dit punt doen wat academisch aan. In het akkoord is in ieder geval vastgelegd dat het kabinet heel serieus het con trasigneren - het tot wet verheffen - moet overwegen, daarbij rekening houdend met het advies van de Raad van State en de opvattingen van óók het CDA over de abortuskwestie. Uit gangspunt voor alle partijen blijft ech ter dat in de komende kabinetsperiode - dus binnen uiterlijk vier jaren - de abortuswetgeving moet worden ver nieuwd en de justitie intussen een terughoudend vervolgingsbeleid moet voeren. LONDEN (Rtr/AFP) Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zullen In de loop van deze maand de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties verzoeken een speciaal vertegenwoordiger van de secretaris-generaal te benoemen die moet deelnemen aan onderhandelingen over een be stand in Rhodesië. Dit heeft de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen in Londen aangekondigd. Owen was juist, tezamen met de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young, teruggekeerd van zijn Rhodesische missie naar Afrika. Aan de onderhandelingen over een bestand wordt ook deelgenomen door maarschalk lord Carver, de hoge commissaris die Londen heeft aangewezen om Rhodesië tijdens een overgangsperiode naar meerderheidsbewind te besturen. Owen liet weten dat de speciale vertegenwoordiger van de secretaris-generaal van de VN de comman dant kan worden van de veiligheidsmacht van de VN, die belast wordt met het handhaven van de orde tijdens de overgangsperiode van zes maanden die aan de onafhankelijkheid voorafgaat. „Zonder bestand komt er geen oplossing van.de Rhodesi sche crisis", zo voegde hij eraan toe. De bewindsman verklaarde dat als de Brits-Ameri kaanse voorstellen zijn goedgekeurd door de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) geen ander land zich ertegen zou kunnen verzetten. De Rho desische premier Ian Smith heeft de plannen „dwaas" en „rampzalig" genoemd, maar ze nog niet verworpen. De plannen voorzien oa. in het aftreden van Smith. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De onderneming Koninklijke. Scholten-Honig moet zo spoedig mogelijk ge herstructureerd worden. Minis ter Van der Stee wil het con cern slechts financiële steun gaan g^ven, als er op zo kort mogelijke termijn ingrijpende maatregelen worden getroffen. Het is nog niet duidelijk of deze maatregelen arbeidsplaatsen zullen kosten. Overheid, bedrijf sleven en vakbonden hebben unaniem verklaard dat behoud van de werkgelegenheid bij de reorganisatie zwaar zal wegen. President-direkteur dr. W. L. G. S. Hoefnagels heeft ontslag ge nomen, naar het heet om de grootste kans van slagen aan de herstructurering te biedea Mathilde Mathilde Oen Doelder, die grote bekend- .heid kreeg als vrouw en model van de schilder Carel Willink, heeft gisteren in Laren haar de buut gemaakt als mannequin. De van de schil der inmiddels gescheiden Ma thilde pakte haar nieuwe be roep stevig aan: hier showt ze een nertsmantel van Ronald van Egmond. Klaar voor een ritje Treintjes-liefheb bers uit de hele wereld zijn in Tokio bijeen voor een negen dagen durende tentoonstelling van modelbouw. De zaak is groot aangepakt. Ze venentwintig modeltreinen puffen dagelijks langs een wol kenkrabber. Elk van de treintjes kan tijdens de expositie onge veer 2000 kinde ren een ritje be zorgen. DATA VAN INGANG DEN HAAG (ANP) De data, waarop verschil lende door minister Westerterp aangekondigde maatregelen zullen ingaan, die niet alleen de zichtbaarheid van uitstekende lading, maar ook de herkenbaarheid en zichtbaarheid van bijvoor beeld vrachtwagens, aanhangwagens, bromfietsen moeten verhogen, zijn thans bekend. Per 1 november 1977 zullen lange ladingen in het verkeer moeten voorzien van een nieuw rood-wit gestreept markeringsbord (in plaats van een rode lap of vlag). Per 1 juli 1979 moet de achterzijde van vrachtau to's, aanhangwagens en opleggers zijn voorzien van een reflecterende markering, die zal moeten voldoen aan de eisen die door de minister van Verkeer en Waterstaat zijn vastgesteld. Eveneens per 1 juli 1979 zullen op de zijkanten van lange motorvoertuigen, aanhangwagens en opleggers oranje reflectoren verplicht zijn. De reflectoren moet behoren tot een goedgekeurde soort en voorzien zijn van een goedkeuringsmerk. Per 1 november 1979 moeten bromfietsen, fietsen en wagens rode reflectoren voeren, die behoren tot een goedgekeurde soort en eveneens zijn voor zien van een goedkeuringsmerk. Eveneens per 1 november 1979 moeten de trappers van fietsen zijn voorzien van oranje of gele reflec toren, aldus vrijdag het ministerie van verkeer en waterstaat. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank heeft gisteren de minister Lubbers van Economische Zaken in casu de Staat der Nederlanden - in het gelijk gesteld. De prijzen van de kalmeringsmiddelen va lium en librium mogen twee jaar lang worden verlaagd. Hof- mann-La Roche - de distribu teur van deze geneesmiddelen - had deze prijsbeschikking be streden. Op een persconferentie ter gele-, genheid van het 37-ste interna tionale congres van-de farma ceutische wetenschappen dat momenteel in Den Haag wordt gehouden, stond van de farma ceutische wetenschappen dat momenteel in Den Haag wordt gehouden, stond nogal sceptisch tegenover dit vonnis. J. Nieu- wenhuis, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharmacie, zei hierover: „Dat had men drie jaar geleden al. moeten doen; nu gaat het erop' lijken alsof de apotheker wü verdienen aan duurdere genees middelen, die net zo goed wer-- ken als goedkopere. Er is geen land ter wereld waar zoveel goedkopere, plaatsvervangende geneesmiddelen (loco's) worden aangewend als in Nederland". „Maar er is een grens", zei hij, „als de fabrieken niet genoeg geld meer binnenkrijgen voor research, kunnen er ook geen betere geneesmiddelen meer worden ontwikkeld". Prof. J. Polderman, hoogleraar in de farmaceutische technolo gie aan de Leidse universiteit: „De meeste concerns die genees middelen vervaardigen, vinden dat slechts een klein onderdeel van hun totale pakket aan acti viteiten. Langs andere wegen komt veel meer geld binnen. Kijk maar in Nederland, en naar het buitenland". DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Van Huiten van ver keer en waterstaat vindt, dat je moet voorkomen, dat iemand van zijn werk voortdurend gaat „balen". Maar om bet toch mo gelijk te maken, dat iemand zonder ziek te zijn eens een dagje kan wegblijven, zou hij wel in een paar bedrijven een proef willen nemen om dat dag je er tussenuit te regelen. Dit blijkt uit een vraaggesprek, dat hij beeft gehad met Girocon tact, het personeelsblad van de postgiro. Hij zou zich kunnen voorstellen, dat men in een paar bedrijven een proef gaat nemen, waarbij verschillende systemen gepro beerd zouden kunnen worden. Bijvoorbeeld wegblijven zonder dat je ziek bent met namelding of voormelding of melding op de dag, dat je wegblijft Brand op Attican Unity geheel geblust VLISSINGEN (ANP) - Het oliebestrijdingsvaartuig „Smal Agt" van Rijkswaterstaat wordt dit weekeinde in de Vlis- singse buitenhaven gestatio neerd. Dit uit voorzorg tegen eventuele olievervuiling door het Griekse vrachtschip .Atti can Unity". Het schip heeft 8500 ton bunkerolie aan boord. De brand op het schip was vrij dagavond volledig geblust Drie brandweerlieden hebben de nacht nog op het schip doorge bracht om de situatie in de ga ten te houden. Dit weekeinde zullen er geen bergingspogingen worden ondernomen. Men wil eerst de lading van het schip lossen, daarna zal een onder zoek moeten uitwijzen of de romp van het schip nog sterk genoeg is om versleept te wor den. Is dat niet het geval, dan zal het schip ter plaatse gesloopt moeten worden UTRECHT (ANP) - Kardinaal Willebrands, aartsbisschop van Utrecht, heeft zijn diocesane pastorale raad meegedeeld dat hij de paus om twee hulpbis schoppen zal verzoeken. De kar dinaal heeft dit voornemen al in een vroeger stadium bespro ken met het metropolitaan ka pittel en de dekenvergadering, die er hun instemming mee hebben betuigd. Na anderhalf jaar ervaring als aartsbisschop van Utrecht is kardinaal Willebrands tot de, overtuiging gekomen, dat zowel de omvang van zijn werkzaam heden als de ernst van de pro blemen die zich heden stellen aan de leiding van een bisdom, het gewenst, zo niet noodzake lijk maken de verantwoordelijk- heid van het bestuur te delen. Een ernstige overweging daarbij voor de kardinaal ook geweest dat hij bij zijn benoeming in Utrecht president is gebleven van het Romeinse secretariaat voor de eenheid van de christe- Kardinaal Willebrands zal bin nenkort bij de paus een voor dracht voor de benoeming van twee hulpbisschoppen indienen. Hij heeft de voordracht opge steld in overleg met het metro politaan kapittel. De taakverde ling van de hulpbisschoppen zal worden vastgesteld, nadat zij zijn benoemd. Zij zullen niet het recht van opvolging hebben. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In de Engelse badplaats Blackpool begint maandag het jaarlijkse congres van de Britse vakbeweging. Len Murray, secretaris-generaal van het Trade Union Congres (centrale van vakverenigin gen) en de 38 leden van de algemene bestuursraad zijn al naar Blackpool vertrokken om er de laatste voorbereidingen te treffen. De stemming onder de TUC-leiders kan niet bepaald vrolijk genoemd worden. Er heerst een ongezellige en pessimistische atmosfeer, die het gevolg is van het feit dat de TUC-leiders er nauwelijks meer in slagen de Britse vakbeweging in het strakke economische gareel van de socialistische regering Callaghan te doen lopen. Men mag dan ook aannemen, dat het kritieke vak bondscongres in Blackpool dit jaar een belangrijke rol zal spelen in verband met het behoud van de socialistische loonpolitiek en het voortbestaan van de minderheidsregering - Callaghan. Als na dit congres Callaghans loonpolitiek in elkaar stort omdat de vakbondsleden niet langer genoegen nemen met drastisch beperkte looneisen, breekt voor de zieke economie van Groot-Brittannië een nieuwe crisistijd aan. In dergelijke omstandigheden zal Cal laghan allicht gedwongen worden algemene verkiezin gen uit te schrijven, waaraan voor Labour het grote risico verbonden is, dat zij eindigen in een overwin ning van de conservatieve oppositie. Premier Callaghan, die zich door het TUC heeft laten uitnodigen om te spreken in Blackpool, neemt er dinsdag het woord. Het is dan precies veertig jaar geleden, dat hij zijn eerste vakbondscongres bijwoon de. Verwacht wordt, dat de socialistische premier een laatste beroep zal doen op de vakbeweging om de loonpolitiek van het TUC daadwerkelijk te blijven steunen. Woensdag heeft dan het loondebat plaats. Het bestuur van de centrale van vakverenigingen tracht het leven van de minderheidsregering te rek ken door nadrukkelijk te pleiten voor een verlenging met twaalf maanden van de strenge socialistische loonpolitiek. De twee grootste vakverenigingen, de transportarbeidersbond, met bijna 2 miljoen leden, en de vakbond van werktuigbouwkundigen, met 1,4 miljoen leden, hebben zich tijdens hun eigen congres sen al uitgesproken voor een terugkeer naar vrijheid van eisen. Hugh Scanlan, leider van de werktuigbouwkundigen, zegt evenwel dat zijn vakvereniging zich toch zal neerleggen bij de politiek van het TUC-bestuur. Het is dan ook mogelijk, dat aan het einde van het loondebat de TUC-motie voor blijvende beperkingen van alle looneisen op het nippertje goedgekeurd wordt door de congressisten in Blackpool. Daarna staat evenwel nog te bezien of de vakbondsle den een dergelijke beslissing werkelijk zullen respec teren. In talrijke kringen van de vakbeweging is men boos omdat de socialistische regering weigert toe te geven aan de 850 ontevreden assistent-verkeersleiders van de vlieghavens, die vechten voor een loonsverho ging waarop zij recht beweren te hebben sedert lang voor de aanvang van het huidige loonbeleid. Steeds meer vakbondsleden weigeren zich te laten leiden door een bestuur. In de Britse elektrische centrales dreigt een wilde staking op 6 en 7 september, over loon - en andere eisen, die al tien jaar oud zijn. Voorlopig ziet het er naar uit, dat tenminste 31 centrales lam gelegd zullen wordea Voor meer dan de helft van Groot-Brittannië betekent dat een complete black-out. In dit dreigende conflict zijn leden van vier vakverenigingen betrokken. De algemene directie van de elektrische centrales zegt, dat het een volledig onwettige staking zou zijn. JAARBEURS UTRECHT dagelijks geopend van 9-18 uur zondag 4 september geopend van 10-18 uur

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7