I Jonge ondernemer valt tussen wal en schip IJ [Mul concerten Nog 12 paalzitters over Rabobank Hart je zomer DSC vanavond in Leiderdorp Studenten spelen amusante Brecht g SLACHTOFFER VAN BUURT EN GEMEENTEUTK BELEID Succesvolle „Nacht van Alphen99 KORTWEG KORTWEG Leidse basketballers aan de slag Rabobank Q INTERPOLIS ago "t STAD/lREGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1977 PAGINA 3 dec X (Van onze verslaggevers) LEIDEN Het Autoschadeservicebedrijf Ton van der Meer aan de Waldeck Pyrmont- straat dreigt het tragische slachtoffer te worden van een vijandig gezinde buurt aan de ene en het gemeentelijk economisch beleid aan de andere kant. Nog geen drie maanden nadat de 27-jarige eigenaar zijn servicebedrijf uit Voorschoten naar Leiden verplaatste, pakken de donkere wolken van een dreigende ondergang zich boven zijn hoofd samen. Het leek in het begin allemaal zo mooi. Ton van der Meer had geen mogelijkheden zijn bedrijf aan de Voorschotense Voorstraat uit te breiden. Dus diende hij bij de gemeente Leiden een verzoek in zijn servicebedrijf naar het industriegebied De Waard te ver plaatsen. Aanvankelijk stuitte dit op geen enkel probleem: de ambtenaren van de afde ling economische zaken en die van het grondbedrijf gingen zonder veel moeite ak koord met het verzoek van Ton van der Meer. Toen1 de zaak in het college van burgemeester en wethouders aan de orde kwam, bleek ook hier een ruime steun voor de vestiging van Ton van der Meer in de Waard aanwezig, op één uitzondering na: wethouder Van Aken (economische zaken) ging tegen het advies van ambtenaren in en verzette zich principieel tegen de komst van het bedrijf naar De Waard. Reden: De Waard is in de ogen van de wethouder alleen bestemd voor Leidse bedrijven en daar Van der Meer uit Voorschoten kwam mocht hij hier geen vestigingsvergunning krijgen. Voor het blok Daarmee kwam deze jonge ondernemer wel voor het blok te staan. Zijn bedrijf in Voor schoten had hij al verkocht. Bovendien viel hier toch met geen mogelijkheid meer uit te breiden. Wat moest hij beginnen? Via via hoorde hij van de te koop staande voormali ge Toyotagarage van Vlasveld aan de Wal deck Pyrmontstraat. Vlasveld had zijn ne ring naar de Haarlemmerweg verplaatst om dat de garage mogelijk een andere bestem ming zou krijgen, althans niet meer aan de gestelde eisen zou voldoen. Informatie bij de gemeente leerde Van der Meer echter dat er geen enkel probleem zou zijn met een verplaatsing van zijn schadeservicebedrijf naar deze panden, omdat deze de bestem ming bedrijfspand zouden behouden. Dus verhuisde Van der Meer dit voorjaar naar de Waldeck Pyrmontstraat. Nauwelijks was Van der Meer met zijn vier medewerkers goed en wel in Leiden begon nen, of de buurt rondom zijn bedrijf kwam in opstand. In woord en daad werd de nieuwkomer te verstaan gegeven, dat hij maar beter ten spoedigste zijn biezen weer kon pakken: Ruiten sneuvelden, pas gespo ten auto's werden bekrast, sloten van deu ren volgestopt met stopverf en meer van dit soort acties werden uitgevoerd Ook schriftelijk werd Van der Meer van het streven van de buurt in kennis gesteld: er ging een brief van de bewoners naar het gemeentebestuur met daarin de vraag hoe de vroede vaderen het in hun hoofd haalden een dergelijk bedrijf in een woonbuurt te vestigen, waar zoveel zou worden gedaan om de woonomgeving te verbeteren. De wijk wil het liefst huizen op de plaats van het bedrijf, maar de gemeente houdt vol dat alleen de grond tegenover de garage aan de Julian astraat bestemd is voor woningen. Aan de Waldeck Pyrmontstraat is en blijft een bedrijfsbes temming... Geluidshinder Wat dat betreft zou Van der Meer dus ongehinderd kunnen blijven zitten. Ware het niet, dat de buurt zich dan zou blijven verzetten tegen de hinder die men vooral ondervindt van de spuitcabine in het bedrijf. Als Van der Meer de geluidshinder die hierdoor veroorzaakt wordt afdoende zou willen bestrijden, zou dit een enorme inves tering betekenen die hij na de zware schul den waarin hij zich al heeft moeten steken om zijn bedrijf aan de Waldeck Pyrmont straat te vestigen beslist niet meer kan opbrengen. Een andere mogelijkheid is dat het bedrijf alsnog naar De Waard verhuist. Het is ten slotte nu wel een Leids bedrijf geworden.... Daartoe zou de gemeente toestemming moe ten geven en het pand aan de Waldeck Pyrmontstraat moeten aankopen. Volgens Ton van der Meer zou de gemeente dan ook moeten opdraaien voor de extra kosten die hij intussen heeft moeten maken. Dat bete kent dat Leiden een bedrag van 5 6 ton op tafel zou moeten leggen, waar enkele maanden geleden het pand nog voor 4 ton van Vlasveld te koop was. Dat wil zeggen een geldverspilling van 2 ton en dat lijkt voor de gemeente geen haalbare kaart. Bo vendien: wat moet de stad met een bedrijf spand van 6 ton dat tien jaar oud is. Als Het omstreden bedrijfspand en het weinig geliefde personeel van het schadeser- vicebedrijf. dit plaats zou moeten maken voor woningen zou de prijs hiervan onbetaalbaar hoog wor den. Het ziet er dus niet naar uit dat de gemeente tot aankoop zal overgaan. Terreur Volkshuisvestingswethouder Verboom is de man die deze knoop met zijn raadscommis sie aanstaande dinsdag moet doorhakken. En hij heeft er geen misverstand over laten bestaan, dat wat hem betreft Van der Meer maar moet blijven zitten waar hij zit: „de buurt moet zich maar aanpassen; straatter reur hoort niet in deze tijd thuis", werd uit de wethouderlijke mond dezer dagen opge tekend. En dus valt Ton van der Meer met zijn bedrijf tussen wal en schip. „Als ik hier blijf zitten en ze gaan me dwingen hinder- beperkende maatregelen te nemen, ga ik op de fles. Dat kan ik niet meer opbrengen. En de bank blijft ook niet onbeperkt kre diet geven. Ik probeer met de nodige moeite en hard werken een goeie klantenkring op te bouwen, maar zo kan ik hier niet blijven werken. Het enige wat er dan nog overblijft is failliet gaan: dan kan de gemeente mijn bedrijf voor een lage executiewaarde over- AZC.-leden bieden burgemeester Gallas de startfluit aan. ALPHEN AAN DEN RIJN Een record aantal deelnemers heeft deelgenomen aan de placht van Alphen", die afgelopen nacht voor de negende keer werd georganiseerd. De „Nacht van Alphen" is de traditionele afsluiting van het zomerseizoen voor het zwem bad „De Hoorn". Nadat gisteravond rond half negen burgemeester Gallas („Alphen is een echte zwemstad") het zwemfestijn had geopend begonnen 100 deelnemers van zes verschillende zwemverenigingen aan de marathonestafette van 100 x 100 meter. Eerder had de John F. Kennedyschool de schoolslagestafette gewonnen, terwijl de PTT'ers zich de sterksten onder de bedrijven toonden. Vandaag staat de „Nacht van Alphen" in het teken van de prestatietochten. Voor die prestatietochten hebben 1200 jeugdigen ingeschreven. 200 meer dan vorig jaar. Vierhonderd deelnemers werden geboekt voor de 1000 meter. De „Nacht van Alphen" wordt vanmiddag rond 17 uur afgesloten met een demonstratie van de Nederlandse Kunstzwemploeg die op de onlangs gehouden Europe se zwemkampioenschappen een gouden medaille wist te veroveren. VOLOP BELANGSTELLING UIT LEIDSE REGIO ROTTERDAM/WETERIN- BRUG - ROTTERDAM/WETE- RINGBRUG zo n kleine dag paalzitten is de concurrentie van de huidige wereldkam pioen Aad van de Berge al aar dig geslonken. Al voor de wed strijd bleek dat de aanvanke lijk 21 deelnemers tellende groep paalzitters was geslonken tot 15 man. Met recht man, want onder degenen die bet voor de start al lieten afweten bevond zich ook de enige vrou welijke deelnemer, die het te midden van het brute mannen- geweld echt niet meer zag zit ten. Slechts enkele uren na de start staakte de eerste deelnemer aan de paalzitmarathon de strijd. Toen al steunend verklaarde de ze Rotterdammer in het geheel niet van plan te zijn geweest de „reus van Weteringbrug" naar de kroon te steken. ,Jk had met een aantal vrienden gewed dat ik het langer dan twee uur op de paal zou uithouden. Dat is me gelukt", aldus de „kleine verliezer" die met zijn wedden schap maar liefst drie kratten bier en 300 gulden won. Vanochtend vroeg lieten nog eens twee Rotterdamse paalzit ters het afwetea Zij staakten na respectievelijk 17,5 en 18 uur de strijd. Intimidatie De eerste afvaller veroorzaakte weinig onrust in het achterblij vende deelnemersveld. Men had zich uiteindelijk pas enkele uren geïnstalleerd en er was nog J| Links op de foto de eerste uitvaller bij het paalzitgebeuren. Van de Berge ziet het over de schouder kijkend allemaal nog best zitten. ruim voldoende energie over Van der Berge kenden, spraken voor een discussie over het feit de gelegenheidsvijanden op of Van der Berge al dan niet zal voorhand van een „zacht ge winnen. Want hoewel de meeste kookt ei". Pas toen de rijzige deelnemers de recordtijd van gestalte van Van der Berge zich kleedkamerwaarts begaf, ver stomden de kreten der Rotter damse zelfoverschatters al spoe dig. De breedgeschouderde Van de Berge nam desalniettemin zijn tegenstanders loerend op in een ogenschijnlijke poging tot intimidatie. Tot dinsdagochtend 18 minuten over 7 uur zal Van de Berge moeten blijven zitten wil hij alt hans zijn eigen record met een half uur verbeteren. Zijn er dan nog tegenstanders over dan zal Van de Berge, zo verklaarde hij gisteren, net zo lang blijven zit ten tot alle oppositie letterlijk van de paal valt. Want dat dat zal gebeuren, daarvan is hij overtuigd. Immers, hijzelf kreeg het tijdens de vorig jaar op Kaageiland gehouden wedstrij den uiteindelijk ook knap moei lijk. En toen had Van de Berge zich toch optimaal voorbereid, iets dat van zijn tegenstanders dit jaar niet gezegd kan worden. Fans Om Van de Berge in zijn solo- wedstrijd zoveel mogelijk te steunen waren gisteren wel haast de gehele dag Oude Wete- ringers en andere fans uit de Leidse regio op het Rotterdamse feestterrein aanwezig. Gisteravond rond negen uur meldde zich nog eens een auto bus boordevol supporters uit de woonplaats van Van de Berge. Sponser Koos Krispijn van bi stro El Barco in de Oude Wete- ringse Kerkstraat tekende voor dit stuntje waar de meeste Rot terdammers nogal vreemd te- AAD VAN DE BERGE: 99 „Het leek vandaag wel of ik in Oude Wetering aan het paalzitten was. Niets dan bekende gezichten. We zitten natuurlijk nog wel een behoorlijk stukje van de kant af, maar als je toch niets te doen hebt, kan je rustig kijken o f je bekenden ziet. Ik heb gehoord dat ze vandaag of morgen iets van een paalviswedstrijd willen organiseren. En iets van bingo voor de overgebleven paalzitters. Nou, dat zal me wat worden, want sommigen hebben een volledige huisraad laten aanrukken toen het donker werd. Dekens, slaapzak ken en weet ik al niet meer. Lijkt me niet zo leuk als je zo bingo moet spelen met al die troep op je knieën. Maar ja, al die ellende was van tevoren al duidelijk. De meeste zitters zijn gewoon verkeerd gekleed. Lichte trainingsschoenen en een T-shirtje aan, dat is gewoon te weinig. Ik zelf heb een paar dikke geitenwollen sokken en stevige klompen aan m'n voeten. Verder heb ik een speciaal pak van m'n sponsor gekregen, dat zo warm is dat het zelfs midden in de winter, hartje zomer zou lijken. Ik ben benieuwd wanneer de volgende afvallen. Die man die er gisteren als eerste afging was namelijk geen serieuze kandidaat. Die had een wedden- schapje met een paar vrienden. Zodra hij die in z'n zak had is hij er maar afgestapt En waarom ook niet? Sommige andere jongens hebben ook weddenschappen gesloten. Dat ze er langer opblijven dan ik. Ik heb gehoord dat ze daar een paar duizend gulden mee kunnen verdienen. Da's niet niks. We zullen wel zien wie de langste adem heeft Groeten Aad van de Berge genaan keken. Zo'n honderd uit gelaten supporters overspoelden het feestterrein en daar zal het zeker niet bij blijven. Vanmid dag en morgen zullen de bussen nogmaals richting Rotterdam afreizen. Maandagavond tenslot te zal een nog onbekend aantal ingehuurde autobussen naar het paalzitgebeuren rijden om daar te blijven totdat de winnaar de finitief bekend is. Dat dat Van de Berge zal zijn, daar twijfelt geen enkele supporter aan. ADVERTENTIE TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi voor de ontplooiing van alle vermogens INTRODUKTIELEZING door drs. J. Janson woensdag 7 september 1977 MUSEUII VOOR VOLKENKUNDE Steenstraat 1 te Lelden Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. LEIDERDORP Vanavond komt de Dutch Swing College Band naar Leiderdorp voor een optreden in de sportzaal „Op Dreef" in het Binnenhof. Dit optreden wordt georganiseerd door K. O. afdeling Leiderdorp. Het gebeuren zou eerst plaats hebben in de Houtkamp in het kader van de serie openluchtconcerten. Men heeft hier echter van af moeten zien omdat de musici hun instrumenten niet aan de open lucht wilden bloot stellen. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft er een aanzienlijke subsidie' voor over gehad om de D.S.C.-Band naar Leiderdorp te halen. Het aanvankelijke streven van K O om het „open lucht"-concert binnen te houden en door middel van het heffen van entree uit de kosten te komen, kon in de ogen van de Raad geen genade vinden. Men vond dat een openluchtconcert inderdaad buiten mocht wordengehouden. De extra kosten (enkele duizenden gul dens) nam men graag op de koop toe. De ironie van het lot wil dat dit concert nu toch binnen wordt gehouden. Het gevolg van een en ander is dat het concert gratis toegankelijk is. Aanvang 20.15 uur. De zaal gaat om 19.45 open. NOORDWIJKERHOUT - De Oranjevereniging houdt in sa menwerking met N.S.L. de 6e Kermisloop op dinsdag 6 sep tember. De start en finish van de kermisloop zijn nabij het Marktplein aan de Havenstraat De start van de prestatielopers is 20.00 uur. De wedstrijdlopers gaan om 20.30 uur van start. Het inschrijfgeld bedraagt 3 en 5 gulden. De deelnemers die van af 19.00 uur kunnen inschrijven, hebben een kleedkamer tot hun beschikking. ZOETERWOUDE De K.P.J. start met ingang van morgen met de wekelijkse instuifavon- den in het Don Boscohuis. De muziek wordt verzorgd door de Studio 17. De entreeprijs voor leden bedraagt 2 gulden, niet- leden betalen 3 gulden. Instuif- kaarten zijn verkrijgbaar bij J. van der Geest. WARMOND De Warmondse muziekvereniging St. Matthias geeft vanavond alvast een voor proefje van de op handen zijnde viering van haar zestigjarig be staan. Daartoe heeft de vereni ging „Papa Rudy and his Dixy Kicks" en de Bierkouwers be reid gevonden de muzikale om lijsting te verzorgen. De op brengst van het vanavond in hotel De Zon te houden muziek feest is bedoeld voor een in het leven geroepen jubileumfonds, waaruit de kosten van het jubi leumfeest zullen worden be taald. Vanavond zal tevens de trekking plaatsvinden van de grote loterij, waarvoor vereni gingsleden de afgelopen zomer de nodige loten hebben gesle ten. Toegang gratis. LEIDEN De komende week zullen de trainingen van de Leidse basketball ere-divisievereniging Parker officieel worden hervat. Morgen arriveren de Amerikanen Sid Bruinsma en Vic Bartholome in Leiden. Eerder maakten Arthur Collins en Mitchell Plaat hun entree bij de basketballvereniging. Parker traint voorlopig drie keer per week: maandag-, donderdag- en vrijdagavond in de 5-meihal. Er staan in de maand september drie oefenwedstrijden op het programma: 11 september speelt Parker in de 5-meihal tegen de Leidse vertegenwoordiger in de eerste divisie: Vak Stars. 18 september speelt Parker in Terneuzen tegen het Groningse Nationa le Nederlanden Donar en tot slot op 26 september in Delft teeen Punch. LEIDEN Een werkgroep tweedejaars studenten van het Instituut Theaterwetenschap uit Utrecht speelde gisteravond in het LAK-theater „Das wir- kliche Leben von Jakob Geher- da" van Bertolt Brecht (1898—1956). Het stuk is door Brecht nooit afgemaakt en wat ervan bestaat werd gespeeld onder de titel „Het werkelijke leven van Jakob H eedaar". Voor de regie was zorggedragen door Paul Binnerts. Het fragment behandelt de te genstelling tussen denken doen in een arbeidssituatie. De kelner Jakob Heedaar „droomt" was hij allemaal zou doen in het belang van een collega, wier goede naam is aangetast. Hij onderscheidt zich daarmee van' het overige personeel, dat nau welijks enig solidariteitsgevoel schijnt te kennen. Ook Jakob evenwel zet zijn gevoel niet om in daden: de tijden zijn slechter dan voorheen en hij zou zijn baantje weieens kunnen verlie zen. Brecht, men weet het, verwijst in zijn werk altijd naar een maatschappelijk onrecht en ap pelleert daarbij aan de kritische opstelling van de toeschouwer. De boodschap in „Jakob Hee daar" is, dat alleen het gevoel' voor onrecht nog niet voldoende is om dat onrecht ook uit de weg te ruimen. In hoeverre de spelers erin ge slaagd zijn die boodschap over te brengen blijft de vraag. Voor het publiek was hun interpreta tie in elk geval een lust voor het oog. Als vorm kozen zij de strip, de cartoon en vooral Anne Ma rie Janssen leek zó uit dat gete kende wereldje weggelopen. Zij speelde Jakob Heedaar als een' Calimero, die zijn geweten in een halve eierdop met zich mee draagt. De overige spelers wa ren veeleer de „Umwelt" van haar centrale rol: de kelner en de levenden. Opmerkelijk was hoe Jakob's rechtvaardigheidsgevoel in de droom gestalte kreeg. Het a ab stracte begrip .ridderlijkheid" werd uiteindelijk een concreet steekspel met Jakob Heedaar natuurlijk als de zware, koene' ridder. Meer vermaak dan stof tot na denken dus voor het gratis bin nengekomen publiek. Wellicht hebben de studenten zelf door hun spel wél wat leeftocht mee gekregen op de lange weg naar de gelijkheid der klassen. Jos Nijhof ADVERTENTIE kom naar een prom een belevenis die u niet mag missen Het Gewestelijk Orkest Dirigent: Heinz Friesen met medewerking van Conny Stuart Thijs van Leer Jules de Corte Trio Louis van Dijk Leiden 24 september Stadsgehoorzaal Katwijk 29 september Sporthal Cleijn Duin Aanvang: 20.15 uur Zaal open: 19.30 uur. De netto-opbrengst van de concerten is bestemd voor het Rode Kruis. verzekerin kaartverkoop bij alle kantoren van de geld en goede raad Toegangsprijs ƒ11,per persoon. In de voorverkoop bij de Rabobank 8,50 per persoon.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3