Veldslag in Bovensmilde Gezamenlijke poging van Den Uyl en ENERGIE VAN DRIE CENTRALES WORDT VERSPILD voor v hartpatiënten maandag naar Engeland Enorme vernielingen na treffen Molukse en Nederlandse jongeren Vrouw door motor gegrepen Diefstallen bij brand in ambassade Zaterdag 3 september 1917.67e jaargang no. ^Advei lori Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. idvertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) bonnementen: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Met de wapens Ned. I, 21.50 uur Speelfilm „Met de wapens van een vrouw. Om 19.04 uur Tymansha's vriend, Russische jeugdfilm. Ned. II om 20.25 uur Sil (2) en om 21.15 uur Fam. Bellamy. Zondag Ned. I om 19.30 uur Speelfilm „Daar komen de Rus sen". Ned. II om 20.40 uur Doe. China van Joris Ivens om 20.40 en 21.40 uur. Om 22.00 uur ge sprek Ivens en Marceline Lori- dan. Opklaringen Weersverwachting tot zaterdag avond: Op de meeste plaatsen droog met van het westen uit opklarin gen. Meest matige wind, rui mend naar west Maximum tem peraturen ongeveer 19 graden. Vooruitzichten voor zondag en maandag: droog en vrij zonnig. Zondag: zon 06.56—20.21; maan: 23.16—14.06; Maandag zon: 06.57—20.19; maan: 23.56-15.02. •llliiri ■■ÏÉMMII (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE In het Drentse dorp Bovensmilde heeft gisteravond en van nacht een enorme veldslag gewoed tus sen Nederlandse en Zuidmolukse jonge ren. Bij het licht van vanmorgen kon de voorlopige balans van het treffen worden opgemaakt: drie personen wa ren licht gewond geraakt, waarvan twee politieagenten en een jongeman uit Bo vensmilde; op de grens van beide ge meenschappen was een spoor van ver nielingen zichtbaar, in de straten waren tal van ruiten gesneuveld en veel auto's zwaar beschadigd, terwijl de gymnas tiekzaal naast de gisteren afgebroken lagere school zware schade had opgelo pen door een brand. Verscheidene bewo ners van Bovensmilde overwegen nu het dorp definitief te verlaten. De onlusten ontstonden kort na tien uur gister avond toen een groepje jongeren uit Midden- en Hij kers milde ruzie kreeg met enkele Zuidmolukse jongeren. Dit gebeurde in de omgeving van een feesttent, waar op dat moment de slotavond van de jaarlijkse feestweek gehouden werd. Op de grens van beide wijken in Bovensmilde breidde het treffen tussen de groepen jongeren zich snel uit Een Zuidmoluks meisje zou hierbij zijn neergeslagen, een Nederlandse jongeman zou een messteek hebben opgelopen, hoewel hierover geen zekerheid bestaat. De politie kon aanvankelijk over slechts vier man beschikken, en stond dus vrijwel machteloos toen de elkaar bevechtende groepen tegels uit de trot toirs rukten en ramen gingen ingooien. Aan het meubilair in de getroffen huizen werd zware scha de aangericht, en bij tal van auto's sneuvelden eveneens alle ruiten. Ook werden verscheidene schoten gehoord. Bij die gevechten werden twee agenten gewond naar het politiebureau gebracht, één met een hoofdwond, de ander na een klap met een ijzeren staaf. Inmiddels waren mobiele eenheden uit de omge ving gearriveerd met pantserwagens. De gevechts- haard was de omgeving van de gisteren afgebroken lagere school, waar eerder dit jaar de gijzeling had plaats gevonden. De Zuidmolukse jongeren ver scholen zich achter de puinhopen van het gebouw en bestookten de politie en de daarachter samenge trokken en met fietskettingen gewapende Neder landse jongeren met allerlei projectielen. Terwijl het feest in de op korte afstand staande feesttent gewoon doorging, zochten verscheidene bewoners van de getroffen straten met hun kinde ren een veilig heenkomen. Sommigen zeiden niet lafiger in Bovensmilde te willen blijven wonen. Veel bewoners waren ook in verhitte discussie gewik keld over het optreden van de politie, die teveel lankmoedigheid wordt verweten tegenover de Zuid- molukkers. Rond 2 uur vannacht deden de Zuidmolukse jonge ren een geslaagde poging de nog overeind staande gymzaal in brand te steken. De brand kon worden geblust, maar de zaal is zwaar beschadigd. (Nederland staat aan de vooravond van het proces tegen de Zuidmolukse jongeren die hebben deelge nomen aan de gijzelingsacties bij De Punt en in Bovensmilde. Zie hiervoor onze bijlage Finale). 'IMflTi iliflfil—MH W~ V~ (Van onze parlementaire redactie) wAr*u -ngv "W/Tty ifVDEN HAAG De aanwijzing van Wff-* ff ff M ff, %_9 ff ff. de demissionaire premier Den Uyl naast dr. Veringa tot mede-infor- C J mateur betekent dat nu alleen nog wordt onderzocht hoe snel ons land een kabinet van PvdA, CDA en D'66 zal kunnen krijgen. Dr. Veringa legde er gisteravond sterk de nadruk op dat het inderdaad de bedoeling is zo snel mogelijk tot een parlementair meerderheidska binet te komen. Hij zal mogelijk al dit weekeinde met drs. Den Uyl overleg gaan plegen over de wijze waarop beide informateurs hun taak zullen vervullen. Dinsdag zul len beiden uitvoerig praten over de programmapunten die nog met de fractieleiders moeten worden be sproken, en ook over de vraag of in deze informatieperiode de zetel verdeling binnen het kabinet moet worden bekeken. Dr. Veringa heeft vrijdagmiddag de konin gin geadviseerd drs. Den Uyl tot mede-infor mateur aan te wijzen. Gisteravond maakte Soestdijk bekend, dat beiden de informatie- werkzaamheden zullen voortzetten en gaan onderzoeken of een kabinet kan worden gevormd dat mag vertrouwen in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te vinden. Dr. Veringa zei gisteravond dat het akkoord over de regeling van de abortuskwestie veel eerder gelukt is dan hij aanvankelijk kon Dr. Veringa arriveert bij Soestdijk waar hij de vermoeden. Hij heeft openhartig met de koningin op de hoogte zal stellen van de fractievoorzitters kunnen spreken en er was vorderingen van zijn informatie. sprake van wederzijds vertrouwen. Aanvan- Premier Den Uyl bij Soestdijk, waar de koningin hem gisteren vroeg samen met dr. Veringa de informatiearbeid voort te zetten. kelijk had dr. Veringa de indruk, dat er nog veel achterdocht bestond, maar geleidelijk aan ontstond steeds meer harmonie en werd wantrouwen weggenomen. Er kan, aldus dr. Veringa, geen twijfel over bestaan dat de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 geheel achter het akkoord staan en alles zullen doen om een nieuwe abortuswetge ving binnen de komende kabinetsperiode mogelijk te maken. Daarbij moet ook be dacht worden dat het nieuwe kabinet heel serieus moet proberen zelf een wetsvoorstel bij het parlement in te dienen. Dr. Veringa zei vrijdagmiddag slechts even op de trappen van het paleis zijn mede-in formateur Den Uyl ontmoet te hebben. Hij acht het mogelijk, dat nu snel verder kan worden gewerkt aan de totstandkoming van het tweede kabinet-Den Uyl. Formateur Den Uyl was al heel ver op stap, dr. r. Veringa. Hij heeft de koningin geen eindverslag uitge bracht, omdat de verdere informatiewerk zaamheden geheel passen in zijn opdracht „Ik ga gewoon verder en ik ben erg blij, dat ik samen met Den Uyl mijn informatie werk mag afmaken". Dr. Veringa zei met nadruk, het vrijwel uitgesloten te achten dat hij in het nieuwe kabinet als minister zou terugkomen. ROTTERDAM (ANP) Overmatige verlichting leidt in Nederland tot een jaarlijkse verspilling van 2000 megawatt (twee miljoen kilowatt), even veel als drie grote centrales in een jaar kunnen produceren. Dit schrijft ing. H. Venema in het blad Beta, een vakblad op het gebied van techno logie. De heer Venema is van mening dat de verlichtings deskundigen hun werkwijze moeten omkeren: niet uitgaan van een bepaalde ruimte, waarin dan een aantal lampen moet komen, maar van een mini maal benodigde hoeveelheid licht per vierkante meter en vandaaruit adviseren over de ramen en de helderheid van bijvoorbeeld wanden en pla fonds. Voor overdag zou het uitgangspunt daglicht kunnen zijn en voor de avond en voor donkere dagen bijvoorbeeld 20 watt per vierkante meter. De heer Venema noemt de overheid een van de grootste verspillers van licht. De reclameborden met de tekst „Verstandig met aardgas" op de NS-stations worden verlicht met vier tl-buizen van 40 watt. die bij continu branden jaarlijks per stuk 200 gulden kosten. Diverse NS-stations laten op klaarlichte dag veel lampen branden in luifels en hallen. „Het meest verspillend is het station Den Haag-Centraal. Niet alleen brandt er een enorme hoeveelheid lampen boven de perrons, maar ook in de treinen laat men de verlichting branden. Niet zelden blijven deze dan overdag aan tot Zwolle, Enschede, Arnhem, Nijmegen en Venlo". Ook op andere stations is de verlichting vaak zo fel .alsof op elke plek precisiewerk verricht wordt". Daarentegen is het waterverbruik het eerste half jaar van '77 bijna vier procent gedaald ten opzich te van het eerste halfjaar van '76. De warme zomer van vorig jaar had een stijging van 8,1 procent te zien gegeven, aldus het Cetraal bureau voor de Statistiek. Zoeken Bij Hongkong wordt gezocht naar overleven den van een Brits vracht vliegtuig dat gis teren neerstort te, kort nadat het van de luchthaven in de Britse kroonko lonie was opge stegen op weg naar Londen. Met reddingsbo ten werd tussen den de wrak stukken naar de vier bemanning sleden gezocht LISSABON Nu de schepen in de Whitbread-ra- ce om de wereld op flinke afstand van elkaar varen onder wisselende weersomstandigheden, is er in de eerste fase van de strijd nog weinig vat te krijgen op de uitgangspositie van de deelne mers voor de klassering in Kaapstad op 1 oktober de eerste etappestop. Vrijdagavond bevonden de oceaanzeilers zich ter hoogte van de Portugese kust, tussen La Corona en Lissabon. Aan kop gaat het Franse jacht 33 Export, gevolgd door de Flyer van de Rotterdammer Cornells van Rietschoten, die met een internationale bemanning vaart. De Tielsa die in het midden van de week een fraaie koppositie veroverde, is wat teruggezakt in de klassering, een terugval die toegeschreven moet worden aan de voor dit schip vrij rustige weersomstandigheden, waaronder moest worden gevaren. Dirk Nauta en zijn mannen moeten met hun vrij zware schip het hebben van een stevige windkracht. De verwachting is evenwel, dat de windkracht zal toenemen tot vijf zes waardoor Nauta wat terug zal kunnen winnen. Meer nederzettingen langs Jordaan? TEL AVIV (KPI) De Israëlische mi nister van landbouw, Ariel Sharon, heeft een plan onthuld voor de stichting van een groot aantal nieuwe joodse nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Deze nederzettingen zijn door hem geprojecteerd in het kader van een expansieve bevolkingspolitieke Volgens Sharon wil de regering Begin de joodse bevolking van Israël binnen 20 jaar van 3,5 miljoen mensen op 6 it 8 miljoen zielen brengen. Sharon heeft het plan voorgelegd aan premier Begin en andere leden van het kabinet. Er moet nog over worden gepraat en het is momenteel dus nog geen regeringsbeleid. Het is echter zeker dat alleen al die eerste blauw druk van het plan tot heftig protest zal leiden in de Arabische wereld. Toen Israël onlangs vier nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaan oever een legale status gaf, beoordeelde men dat van Arabische zijde als het begin van een sluipend annexatieproces. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. ...als nieuw kwartaalabonnee van de adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: LONDEN Veertien hartpatiënten zullen maandag naar Enge land vertrekken om in Britse ziekenhuizen hartoperaties te onder gaan. Elf van hen zullen worden behandeld in bet St. Anthonis Hospital in Sutton in bet graafschap Surrey, drie anderen gaan naar een ziekenhuis in Middlesex waar al verscheidene Nederland se hartpatiënten zijn geholpen. De reis naar Engeland heeft voor de hartpatiënten grote voordden boven die naar Houston, waar dr. Cooley ved Nederlanders heeft behandeld. Op de eerste plaats is de reis de helft goedkoper dan die naar Amerika, op de tweede plaats is de tocht ved korter, zodat de patiënten de spanningen van een lange reis naar een plaats ver van huis missen. Wijlen de heer Fievet, destijds voorzitter van de Nederlandse vereniging van hartpatiënten, was zeer onder de indruk van de mogelijkheden die Engeland biedt De twee befaamde chirurgen die de Nederlanders onder hun hoede zullen nemen zijn dr. Donald Ross en dr. John Wight Zij worden door kenners beschreven als „de elite van de Britse hartchirurgie". Niet alleen worden hun chirurgische kwaliteiten de beste ter wereld genoemd, ook zijn de betrokken ziekenhuizen volgens kenners „drie jaar verder dan Houston" in de studie van weefsels en de kennis van afstotingsverschijnselen. Margarine goedkoper DEN HAAG (ANP) De margarine wordt goedkoper. Dé bond van Nederlandse margarinefabrikanten heeft besloten de prijs van een pakje (250 gram) met 3 cent te verlagen, die van halvarine met 1 cent. De verlaging van de fabrieksprijzen gaat maandag in, aldus de bond. De daling is een gevolg van de prijsontwikkeling op de wereld markt, waar oliën en vetten de laatste weken in prijs gedaald zijn De fabrikanten verwachten dat de consument niet onmiddellijk iets zal merken van de prijsverlaging, omdat deze meestal met enige vertraging doorwerkt op de winkelprijzen. LEIDEN Een 73-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag ern stig gewond geraakt toen zij op het Noordeinde bij het overste ken door de motor werd gegre pen. De 19-jarige motorrijder, die vanaf het Rapenburg richting Haagweg reed, zag de vrouw die op het voetpad stond te wach ten, aarzelen met oversteken. Hij minderde vaart, maar reed gewoon door toen het slachtof fer zich op het laatste moment scheen te bedenken en op het voetpad bleef staan. Toen de mororrijder tot op enkele me ters genaderd was, stak zij even wel alsnog de straat over en werd door de aankomende mo tor gegrepen. De vrouw werd met ernstig hoofdletsel per EHD naar het St. Elisabeth-zieken- huis gebracht. MOSKOU (UPI) Tijdens de brand van vorige week in de Amerikaanse ambassade te Moskou zijn enige kleine voor werpen verdwenen, zo heeft ambassadeur Malcolm Toon verklaard. Hij gaf te kennen dat dit niet door Amerikaanse medewer kers was gebeurd, waardoor hij de schuld gaf aan Russische brandweerlieden die aan het blussingswerk hadden deelgeno men. Vermist werden o.a. adres boeken, stempels om aan te ge ven dat een document geheim is, cassettes voor een bandopna me-apparaat, een videoband met een deel van de Amerikaan se televisiefilm 'Roots' en een zilveren medaille. Volgens Toon was de veiligheid van de ambassade niet in ge vaar gebracht door de toelating van de Russische brandweerlie den. Oud-minister in Suriname krijgt jaar een PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-minister van landbouw, veeteelt en viserij, Willy Soemita is door het hof van justitie in Paramaribo ver oordeeld tot één jaar gevange nisstraf. De voormalige minis ter stond terecht, omdat hij bij de uitgifte van landbouw-perce- len steekpenningen heeft aange- Fietsen voor derde wereld "Onze katcchisten verrichten onnoe melijk veel werk. We hebben er 359 ir ons bisdom Muyinga. Burundi. Z< staan heel dicht bij hun mensm. Ei zijn er dit 40 kilometer per dat: moeten lopen om hun werk te kunnen doen Wij hebben eigenlijk voor de moeilijk ste gevallen nu onmiddellijk al 50 fiet sen nodig; dan zijn degenen die 40 km moeten lopen tenminste geholpen MIVA help ons!' Een verzoek uit Burundi. De MIVA wil een EXTRA - in jektie ge ven bij de oplossing van de vervoers problemen van katechisten: 250 fietsen in Afrika! Maar dit betekent wel: 250 maal 200 gulden. Helpt u mee met een bedrag of dcclbedrag voor een fiets. Nu. In deze weken waarin de jaarlijk se. landelijke MIVA-aktie wordt ge houden. Dank bij voorbaat voor uw gas* op: giro: 27 22 49 Ui.v. MIVA. Vijveratraa Breda.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1