Hel brak los boven Intercity 747 £e4dóe(2oti/ia/nt JUN11977 DE OFFICIER DE VERDACHTEN DE RAADSLIEDEN Molukkers niet verantwoordelijk gesteld voor dood treinreizigers ASSEN Voor de berechting van de Zuidmolukse treinka pers en schoolbezetters zijn vier dagen uitgetrokken. Op de eerste dag zullen de verdachten van de schoolbezetting gehoord worden. De tweede dag staat in het teken van de treinkaping. Op de derde dag is het de beurt aan de officier van justitie voor zijn requisitoir en aan de verde diging voor het pleidooi. De vierde dag is opgenomen voor het geval de zitting uitloopt. Men wil geen avondzittingen houden zoals gebeurde in het proces tegen de amateur-ar cheoloog Tjerk Vermaning. Nu zal de zitting dagelijks om half tien beginnen en uiterlijk tot vijf uur duren. Overigens zal de vierde dag waarschijnlijk wel nodig zijn omdat de verdedi ging zes getuigen heeft opgeroe pen, onder wie prof. H. Baudet, bestuurslid van het landelijk actiecomité dat een brug wil slaan tussen Nederlanders en Zuidmolukkers. Prof. Baudet is een kenner van de Molukse pro blematiek. Hij woonde de zoge heten Indische conferentie en de daarop volgende souvereini- teitsoverdracht bij. Ook zullen een of meerdere ex-gijzelaars uit de trein als getuigen van de verdediging gehoord worden. Mr. F. C. Fliek (47 jaar) zal de rechtzitting in Assen voorzitten. Hij is sinds 1973 rechter in Assen en sedert 1 april 1974 vice-president. Daarvoor werkte hij bij het Openbaar Ministerie op de Nederlandse Antillen. Hij presideerde ook de zitting van de zeven treinka pers van Wijster, vorig jaar maart. Mr. P. F. Oosterhof werkt sinds 1 november 1949 in Assen, aanvankelijk als kan to nrech ter-plaatsvervan ger en sedert 1951 als rechter. De derde rechter is mr. J. M. Theunissen. Hij is sinds november 1974 aan de rechtbank te Assen verbonden en was voor die tijd ondermeer werkzaam als advo caat te Surinam* Mr. Theunissen was „reserve-rech ter" in het proces tegen de zeven treinkapers van Wijster. Ook nu zal er weer een extra-bijzitter op het podium plaatsnemen en indien dat nodig is. een der rechters vervangen. OH keer zal dat mr. O. W. E. Berg zijn. De officier van justitie in het strafproces, mr. C. J. van Oldenbeek begon als advocaat in Utrecht. Een jaar later, in 1942, ging hij naar de rechtbank te Leeuwar den waar hij op het parket werkte als ambtenaar van het openbaar ministerie. Ook dat duurde niet lang. Op 30 september 1943 vertrok mr. Van Oldenbeek naar Assen. Eerst werkte hij er als ambtenaar van het openbaar ministerie, later als officier van justitie, een ambt dat hij dus al meer dan dertig jaar in Assen bekleedt De drie verdachten van de treinkaping zijn: Junos R. (27) uit Bovensmilde, Rudy L. (23) uit Bovensmilde en A. A. („Jonkie") L. (18) uit Assen. Verdacht wegens medeplichtigheid staat terecht de 22-jarige M. J. P. uit Bovensmilde. De vier verdachten van de bezetting van de school zijn: Willem S. S. (25) uit Bovensmilde, Izaak T. (28) uit Bovensmilde, G. J. (Utah) T. uit Assen (24) en Tommy F. P. (18) uit Assen. Zij allen staan dinsdag terecht wegens opzettelijke eri wederrechtelijke vrijheidsberoving en verboden vuurwapenbezit, respectievelijk artikel 282 Wetboek van Strafrecht en artikels 3 en 12 van de Vuurwapen- wet De Bredase advocaat, mr. W. G. A. Kousemaker (43) verdedigt de acht Zuidmolukkers. Hij zal hierbij wor den bijgestaan door een medewerker, de 28-jarige mr. H. de Ruijter, eveneens uit Breda afkomstig. Mr. Kousemaker behandelt veel strafzaken. Hij was de verdediger van Jantje Brouwer, die samen met Daan Denie de eerste gijzeling in ons land pleegde bij het plaatsje Deijl. ASSEN Tijdens het proces dat dinsdag in Assen van start gaat zullen de drama's herle ven van de onvoltooide treinreis bij De Punt en van de school, die pas na 96 bange uren voor de 105 leerlingen uit Bovensmilde uit ging. Het drama van de Intercity 747, die 53 passagiers twintig dagen en nachten geketend hield in de macht van negen terro risten. Het drama van een reis die voor twee passagiers een abnipt en tragisch einde kreeg. Zij mochten de vreugde niet smaken nadat mariniers de trein op die zaterdagmor gen bestormden en bevrijdden. In de recht zaal zal ook het relaas verteld worden van de bezetting van de openbare lagere school in Bovensmilde, waar kinderen en leerkrach ten bet slachtoffer werden van de gijze lingspraktijken van een groepje Molukkers. Het was maandagmorgen 23 mei toen Neder land voor de tweede keer opgeschrikt werd door het bericht van een treinkaping. Een helder zonnetje stond al vroeg strak aan de hemel. De klok wees even over negen aan toen de eerste berichten over de kaping over de telexen ratelden. Zuidmolukkers hadden een trein tussen Zuidlaren en De Punt tot stoppen gedwongen en zich meester gemaakt van het voertuig. Tegelijkertijd werd het rustige en die maan dagmorgen bijna slaperige veendorp Boven smilde opgeschrikt door enkele geweerscho ten. Al binnen enkele minuten was de situatie duidelijk: Zuidmolukkers waren de lagere school binnengedrongen en gijzelden vijf leer krachten en naar schatting 110 kinderen. Zij waren afkomstig uit het op een steenworp afstand van de school gelegen Molukse wijkje. Een golf van beroering ging door Nederland. De kaping bij Wijster was verschrikkelijk: er vielen maar liefst drie doden bij. De treinka ping bij De Punt was ook niet te tolereren, maar het gijzelen van kleine, onschuldige kinderen... dat was het einde. Moeders stonden handenwringend in de om geving van de school. Grote kerels jankten als kleine kinderen. De onmacht stond op de gezichten te lezen. Een enkeling werd het teveel en wilde op de school afstormen. De uren verstreken en bij de school en de trein gebeurde niets. In Bovensmilde hield men er rekening mee dat de kinderen tegen de avond wel vrijgelaten gelaten zouden worden. Maar het werd donker en er kwam geen actie. Bedjes werden aangevoerd en eten, maar de schooljeugd kwam niet vrij. Sommigen hoor den de kinderen zingend de nacht ingaan; anderen vertelden kindergeschrei te horen uit de met kranten dicht geplakte school. De volgende morgen werden vanuit de trein de eisen bekend gemaakt: vrije aftocht per vliegtuig van kapers en 21 gevangenzittende Molukkers naar een land dat niet werd ge noemd. De Nederlandse regering ging er niet op in. Den Uyl riep op tot zelfbeheersing ondanks de „begrijpelijke woede en ontstelte nis". De Molukkers wezen bemiddelaars van de hand en kondigden een ultimatum af. Voor woensdagmiddag (verkiezingsdag) twee uur moesten de eisen ingewilligd zijn, anders zouden er slachtoffers vallen. Wie zal ooit die woensdagmorgen vergeten toen rond elf uur de ramen van de school open gingen en uit tientallen kindermonden klonk „Van Agt, wij willen leven". Het ging ieder door merg en been. Zouden de bezetters werkelijk om twee uur slachtoffers maken? Zouden zij zich wer kelijk vergrijpen aan jonge, onschuldige kin derlevens? Goddank ging het tijdstip van de beëindiging van het ultimatum voorbij zonder dat er iets gebeurde. Het Nederlandse volk ging naar de stembus en sprak zich niet uit voor de fascisti sche tendenzen van Glimmerveen. Donderdag steeg de spanning toch weer bij de trein. Al enkele malen hadden de kapers gijzelaars met een touw om de nek buiten de trein laten staan. Donderdagmiddag kwam een eerste ziek kind uit de school; in de volgende avond en nacht nog een paar. Vrij dagmorgen om kwart voor zes gebeurde het ongelooflijke; de kinderen werden vrijgelaten. Een virusziekte had een deel van hen geveld en de bezetters lieten hen gaan. In de grijze ochtendschemering wandelden ze in een lang lint naar de autobus, die voor de school gereed stond. Achter bleven vier leer krachten. De aandacht van Nederland nee, van de hele beschaafde wereld verplaatste zich naar de trein bij De Punt De kinderen waren vrij, nu spitste alles zich toe op het gedwongen verblijf van de 55 passagiers in het scheef op de rails staande treinstel. Maar het Pinksterweekeinde ging voorbij zon der dat er eigenlijk nieuwe ontwikkelingen kwamen. De spanning waarin de familieleden van de gijzelaars, in Groningen bijeen, ver keerden werd me> het uur groter. De trein stond al twaalf «_agen op dood spoor, toen eindelijk de namcr, van twee onderhandelaars bekend w°-dei.. Hw-t waren mevrouw Josina Soumokil en or Hassan Tan, die beiden groot vertrouwen eeniwten in Zuidmolukse kringen. Maar het o.idemandelen leidde tot niets. Pas een '"eek 'ater zou de trein ontzet wor- Mr. H. de Ruijter (links) *5) mr. W. G. A Kousemaksr (rechts). ASSEN Precies achttien maanden na de berechting van de zeven treinkapers van Wijster begint in het zwaar bewaakte ge rechtsgebouw van Assen het proces tegen de kapers van de trein bij De Punt en de bezetters van de school in Bovensmilde. Tij dens een vier dagen durende, buitengewone zitting van de meervoudige kamer zullen de drie in leven gebleven treinkapers en de vier schoolbezetters zich voor hun daden moeten verantwoorden. Alle zeven Zuidmolukkers is vrijheidsberoving en verboden vuurwapenbe zit tenlaste gelegd; een achtste verdachte moet terecht staan wegens medeplichtigheid. Hij leverde een pistool, dat gebruikt werd bij de kaping van trein 747 van de Neder landse Spoorwegen. De gang van zaken in het Paleis van Justitie te Assen op 6, 7, 8 en 9 september zal in grote lijn niet afwijken van de driedaagse zitting vorig jaar maart. Toen stonden zeven Moluk kers voor het hekje. Zij kaapten de stoptrein Groningen-Zwolle en hielden de passagiers 12 dagen lang in hun macht. Nu zullen slechts drie treinkapers terechtstaan (zes verloren het leven toen mariniers de trein overvielen). Zij braken het trieste record van de langste gijze ling dat tot dan op naam stond van de terroristen die dr. Herrema in Ierland vast hielden. De kapers van De Punt hielden de 55 passagiers maar liefst 462 uur in gijzeling (bijna drie weken). Er is één groot verschil met de rechtbankzit ting van vorig jaar maart. De kapers van Wijster brachten bij hun actie drie mensen om het leven en stonden dan ook in beginsel allen terecht voor moord. Hoewel bij De Punt ook twee passagiers het leven lieten wordt dit de Molukkers in de dagvaarding niet ten laste gelegd. De zeven Zuidmolukkers van Wijster werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 14 jaar. Duidelijk is, nu er van moord en/of doodslag geen sprake is en de officier van justitie zelfs geen vrijheidsberoving ten laste legt die de dood van twee passagiers ten gevolge had, dat er nu een veel lichtere straf zal worden opgelegd. De maximumstraf voor vrijheidsberoving is 7 1/2 jaar en voor verbo den vuurwapenbezit ten hoogste vier jaar. Het Paleis van Justitie in Assen zal volgende week een zwaar bewaakte veste zijn. Rond het gebouw worden getraliede hekken ge plaatst, terwijl gevechtswagens van de politie op strategische punten rond het gerechtsge bouw worden opgesteld. Er zullen verschillen de pelotons Mobiele Eenheid van de rijkspoli tie achter de hand worden gehouden. Op het dak van het gerechtsgebouw zijn deze week schijnwerpers geplaatst, zodat de omgeving ook 's nachts in een helder licht baadt. De Asser rechtbank is een van de negentien arrondissementsrechtbanken in Nederland en op die van Middelburg na de kleinste. En het is deze geringe ruimte, die de enige moeilijk heid vormt tijdens deze marathonzitting. De rechtszaal is veel te klein om alle belangstel lenden te kunnen herbergen. Er is in de grote zittingszaal gewoekerd met de ruimte, waar door op het podium na, waarop de rechtbank zal plaatsnemen de hele zaal publieke tribune is geworden. Hier zullen enkele familieleden van de verdachten mogen zitten alsmede on geveer dertig vertegenwoordigers van de pers. Hiermee wordt de wettelijk voorgeschreven openbaarheid zoveel mogelijk gediend. De belangstelling van de zijde van de pers is uiteraard veel groter. Evenals vorig jaar het geval was zullen elders in het gebouw „neven zittingzalen" worden ingericht, waar de overi ge persvertegenwoordigers en belangstellen den (die over een speciale toegangskaart moe ten beschikken) de zitting via een gesloten t.v.-circuit kunnen volgen. Ook vertegenwoor digers van het Zuidmolukse volk zullen in deze ruimten de zitting kunnen bijwonen. Voor de zestig binnen- en buitenlandse jour nalisten die het proces bijwonen is in een nevenzaal een aparte telefooncentrale ge maakt. Tegen betaling kunnen zij rechtstreeks vanuit het gerechtsgebouw hun verslagen doorbellen naar de redacties. In een andere kamer is de mogelijkheid geschapen rustig een verslag te schrijven. TELEVISIE Tijdens het proces zijn enkele straten rond het gerechtsgebouw voor rijverkeer afgeslo ten. Bij de binnenkomst van het gebouw wordt iedereen gefouilleerd. Het is verboden foto-apparatuur of bandopname-apparaten mee te nemen. De NOS, die een verzoek had ingediend om in de zaal te mogen filmen heeft hiervoor geen toestemming gekregen. De hoofd-redactie van het journaal voerde hierbij aan dat er een aanpassing aan de gang is van normen. Er werden bij voorbeeld ook filmop namen gemaakt tijdens de behandeling van korte gedingen vorig jaar rond de arbeidson- lusten. Geen televisie dus in de rechtszaal, geen fotografen, uitsluitend tekenaars. Zij zijn de enigen naast de rechtbank zelf, die de be schikking hebben over tafels om hun werk te kunnen doen. De meervoudige kamer van de Asser rechtbank hoopt dat het proces zonder problemen zal verlopen, zodat ook de verdachten volledig gebruik kunnen maken van hun rechten. De behandeling van de zaak tegen de zeven kapers van Wijster heeft wel geleerd dat rechtbankpresident, mr. F. C. Fliek, hun wat dat betreft volledig de ruimte geeft. Of zij er gebruik van maken zal de langdurigste zitting van de Asser rechtbank volgende week leren. SJOERD POST Wie herinnert zich niet het moment waarop de kinderen in Bovensmilde vrij kwamen. In de wazige morgen wandelden ze in dekens gehuld naar de bus die hen naar het ziekenhuis in Assen zou brengen. Het Gerechtsgebouw, waarin de Zuidmolukkers terecht moeten staan. den. Er waren dan al twee zwangere vrouwen en een zeeman met hartklachten vrijgelaten. In Bovensmilde was de jeugd, die vijf dagen gegijzeld werd al weer aan een opvangpro- gramma begonnen in een andere school De aandacht voor de twee leraren en de twee onderwijzeressen in de school was met de dag kleiner geworden. Vrijdagavond 10 juni kon digde minister De Gaay Fortman aan dat de rechtsorde hersteld zou worden. In de nacht van vrijdag op zaterdag gebeurde dat. Om tien voor vijf die zaterdagmorgen be stormden mariniers de trein en de school. In een hevig vuurgevecht bij De Punt waarbij straaljagers angstaanjagende duikvluchten op de trein uitvoerden vielen acht doden. Twee passagiers en zes kapers. Ook waren er enkele gewonden. Bij de ontzetting van de school liep niemand een schrammetje op. De rechtsorde was hersteld, maar de offers wogen zwaar. Echte vreugde was er dan ook bijna niet. Ans Monsjou uit Groningen, in de trein net 20 jaar geworden en de heer M. van Baarsel (40) uit Eist waren bij de bestorming gedood. De zes dode kapers waaronder een meisje brachten in Molukse kring diepe rouw. Geweld op zich lost niets op, zei Den Uyl, maar soms moet het gebruikt worden om erger te voorkomen. Het is gebruikt en heel Nederland hoopt dat daarmee nu nog erger voorkomen kan worden. Dat moet ook wel, want inmiddels zijn er al dertien doden te betreuren als gevolg van Zuidmolukse acties. In 1970 werd een politiea gent gedood bij de bestorming van de ambts woning van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar. Vijf jaar later vielen drie doden in de trein bij Wijster en werd een lid van het Indonesische consulaat gedood bij de bezetting van dit gebouw in Amsterdam. En dan nu, in De Punt, acht doden, waarvan zes Zuidmolukkers.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13