Hervormde Wereldbond wil nauwe samenwerking met andere kerken Bezwaren tegen benoeming Van Goghmuseum Basisgemeenschappen en intercommunie Eén op twaalf gemeenten geeft „niet-jood" verklaring af KORTE METTEN CDA- Kamer leden ongerust over toekomst Ypenburg Cadeaustelsel winkeliers wordt beperkt „Als lutheranen en katholieken elkaar nabij zijn gekomen door een gemeenschappelijke inzet voor de rechten van de mens en sociale gerechtigheid en ook wat geloofsbewustzijn betreft voor elkaar „transparant" geworden zijn, dan is het voor hen buitengewoon moeilijk in te zien, waarom zij ook niet de eucharistie met elkaar zouden mogen vie ren". Dit betoogde de bisschop van Kopenhagen, Hans L. Martensen sj tijdens een congres van Jezuïeten in Frankfurt, dat zich bezighield met het oecumenisch aspect van het verschijnsel der basisgemeenschappen over heel de wereld. Bisschop Martensen achtte het geen oplossing, dat „vele bis schoppen een oogje dicht doen" en dat dergelijke - groepsvieringen meer of minder in het geheim gebeuren. Vol gens hern dient hier een tastbare binding met de kerkelijke universaliteit tot stand te worden gebracht Belangri jkste taak voor de oecumene van vandaag is, volgens Martens*m, dat de kerken het eens moeten worden over de vraag hoeveel Jfundamenteel geloof voor deelneming aan de eucharistie voldoende is en welke graad van wederzijdse ambtserkenning daartoe nodig is. De theologisch-leerstellige dialoog, vooral tussen katholieken en lutheranen, heeft intussen grote vooruit gang geboekt, niet het minst met betrekking tot het oude lutherse belijdensgeschrift „Confessio Augustana", waarmee katholieken zich kunnen identificeren. Volgens bisschop Martensen liggen de moeilijkheden niet meer in de centrale vraagstukken, maar in het randgebied van geloof en kerkstructuur. De vraag is in hoeverre dergelijke structuren onveranderlijk zijn en in hoeverre de kerk zich opnieuw kan opstellen, zonder de overtuiging te verliezen, dat zij niet haar eigen baas is. De Hervormde Wereldbond heeft zich opvallend duidelijk uitgesproken voor nauwere samenwerking met andere ker ken en organisaties. In het Schotse stad je St-Andrews vierde de bond zijn eeuw feest met een conferentie over „Gods heerlijkheid en de toekomst van de mens" Aan de bijeenkomst namen ruim twee honderd afgevaardigden deel van de hon derddertig hervormde en congregationa- listische kerken die samen meer dan zestig miljoen leden tellen, verspreid over tachtig landen. Sterk kwam naar voren dat iedere concurrentie tussen de kerken uit de boze moet zijn en dat getuigenissen die kerken los van elkaar afleggen, wei nig indruk maken. Een van de werkgroepen schonk dan ook veel aandacht aan de gesprekken die gaande zijn tussen de verschillende con fessies, zoals tussen de hervormde we reldbond en het Vatikaanse secretariaat voor de eenheid, tussen de bond en de baptisten en tussen de hervormde we reldbond, de lutherse wereldfederatie en het Vatikaanse secretariaat. De vrees, dat de tegenstelling tot de lutheranen in St. Andrews opnieuw zou worden aangewak kerd, werd niet bewaarheid, integendeel. Evenmin werd de neiging gevoeld om als calvinisten het isolement te kiezen of zich op te werpen als de enige echte vertegen woordigers van de reformatorische tradi ties. Onder leiding van de de bekende theo loog dr. J. Moltmann uit Tuebingen hield een werkgroep zich bezig met de theolo gische basis van de mensenrechten. Het rapport van de werkgroep verzoekt de kerken, ook die in Zuid-Afrika zelf, om zich solidair te verklaren met de strijd voor de toepassing van de mensen rechten en hun regeringen te vragen Zuid-Afrika volledig te boycotten. De Zuidkoreaanse regering wordt opge roepen de mensenrechten niet langer te schenden en de politieke gevangenen vrij te laten. De Hervormde Wereldbond beschouwt zijn werk op dit punt als een eerste stap om te komen tot een oecumenische ver klaring over de mensenrechten, die tot stand moet komen in nauw overleg met de Wereldraad van Kerken en met kath olieken, lutheranen en orthodoxen, waar mee de bond reeds in gesprek is. In 1980 op een bijeenkomst van de Europse le- denkerken zal dit onderwerp centraal staan. De tweehonderd afgevaardigden, die zelf geen besluiten konden nemen, hebben aanbevelingen gedaan aan het uitvoerend comité van de Hervormde Wereldbond dat inmiddels is akkoord gegaan men het merendeel van de aanbevelingen, onder meer met de bovengenoemde motie over Zuid-afrika van de werkgroep over „Theologie en mensenrechten". De financiële situatie van de bond liet het houden van een echte wereldassem blee niet toe. Deze zal vermoedelijk in 1982 worden gehouden, waarschijnlijk in Azie. Men acht dit noodzakelijk om de vele nieuwe leden van de bond de gele genheid te geven elkaar te ontmoeten. Tot president van de bond werd dr. James I. Maccord gekozen, president van het theologisch seminarie van de Univer siteit van Princeton in New Jersey. Hij volgt de, eveneens Amerikaanse, advo caat dr. William Thompson op. In elke provincie is gemiddeld één van elke twaalf gemeenten bereid zogenaamde „niet-jood-verklaringen" af te geven. Dit heeft bet Israël Comité Nederland (ICN) berekend uit de enquête die de afgelopen jaren is uitgevoerd. Het ICN gaat de minister van Binnenlandse Zaken verzoeken het verstrekken van gegevens, waaruit kan blijken dat iemand „niet-jood" is, bij de wet te verbieden. Het onderzoek werd ingesteld toen bekend werd, dat de gemeen ten Made, Prinsenbeek en Waspik verklaringen zouden afgeven, waaruit blijkt dat iemand niet-jood is. Deze verklaringen worden dikwijls geëist van Nederlandse werknemers in Arabische lan den. Ze kunnen verkregen worden via persoonsregisters van gemeenten, waarop de kerkelijke gezindte vermeld staat Ze zijn in strijd met het internationale verdrag inzake uitbanning van rassendiscriminatie. Bij het onderzoek reageerden 868 gemeenten schriftelijk op de vragen die het ICN stelde. Naast de gemiddelde 8,3 procent (één op twaalf) van de gemeenten die de gewraakte papieren verstrekken, heeft zestien procent laten weten het schrijven van het ICN niet te beantwoorden, terwijl nog eens 2,6 procent het schrijven voor kennisgeving heeft aangenomen. De zwarte Zuidafrikaanse geestelijke, Chris Wesse Is, voorzitter van de regionale raad van kerken van de Oos telijke Kaapprovincie is gear resteerd. De secretaris-gene raal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, John Thor- ne, heeft krachtig geprotes teerd tegen de arrestatie van Wessels, die lid is van de evangelische broedergemeen te. De Raad van Kerken meent, dat Wessels een proces moet krijgen of worden vrij gelaten. De internationale vereniging van katholieke mannen (Unum Omnes) houdt van 26 tot 30 oktober in München een bij eenkomst met als thema „Eu ropa, zonder christendom? De verantwoordelijkheid van de christenen voor Europa." Hon derd deelnemers hebben zich tot nu toe aangemeld voor dit congres, waaraan vertegen woordigers uit tien landen zul len deelnemen. President van „Unum Omnes" is Fred Nie- haus uit Cincinnati (Ohio VS). De christelijke radiozender FEBA (Far East Broadcasting Association) op de Seychellen is weer begonnen met ra diouitzendingen, na de staats greep begin juli De FEBA is een christelijke zender, die wordt gesteund door Britse missionarissen. Het was de derde christelijke zender in Afrika, die dit jaar werd ver boden. De andere zijn COR- DAC in Boeroendi en de „Stem van het evangelie" in Ethiopië. Evenals de hervormde ge meente Amsterdam heeft nu ook de hervormde gemeente Den Haag informatie over ac tiviteiten bijeengebracht in een folder, die de naam draagt „Vorming en Toerusting 1977/1978". Het is voor de eer ste maal dat een dergelijke folder namens de gehele ge meente gezamenlijk is samen gesteld. Zowel het merendeel van de wijksgewijze als de centraal georganiseerde activi teiten zijn er in te vinden. De folder wordt uitgegeven door het kerkelijk bureau hervorm de gemeente, Conradkade 53 te Den Haag. Evenals vorig jaar organiseert de faculteit der Godgeleerd heid van de universiteit van Nijmegen in de maanden sep- tember-november een theolo gische leergang, die vooral is bedoeld voor docenten, schoolleiders en schoolbestu ren van bet voortgezet onder wijs. De leergang wordt ge houden in Nijnegen, Apel doorn, Den Bosch, Hengelo en Venlo. Het onderwerp is „Vrijheid en onderwijs", een bijdrage vanuit de huidige theologie. Het adres van het secretariaat is Vredestraat 6 te Nijmegen. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Binnen de CDA- fractie in de Tweede Kamer is ongerustheid ontstaan over be richten, als zou de rijksover heid plannen hebben om de NAVO-vliegbasis Ypenburg zijn miliaire functie te ontne men. Twee leden van de fractie, de heren Van der Sanden en Van Dam hebben de ministers Ste- merdink (Defensie) en Gruijters (Ruimtelijke Ordening) hier over schriftelijk om ophelde ring gevraagd. Zij verwijzen daarbij naar een recente uit spraak van de voorzitter van de commissie voor ruimtelijke or dening uit de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. Deze van het ontwerp-streekplan Zuid-Holland-West gezegd, dat het rijk bereid is om het stre ven van het provinciebestuur naar het opheffen van Ypen burg als militaire basis te steu nen. De twee kamerleden wil len van de bewindslieden we ten of die bereidheid inderdaad bestaat en zo ja, welke stappen dan al zijn gedaan op weg naar de „demilitarisering" van Ypenburg. Klachten reclame sterk toegenomen Van één onzer verslaggevers DEN HAAG De Reclame Co de Commissie heeft zo blijkt uit het jaarverslag in 1976 veel meer klachten over recla me te behandelen gekregen dan in de jaren daarvoor. 1 In 1976 werden bij de commissie 384 klachten ontvangen, tegen 122 in 1975. De Reclame Code Commissie- schrijft deze sterke stijging toe aan het feit dat het publiek zich I meer bewust is geworden van de informatieve functie van de I reclame, en dat de mogelijkheid om zich te beklagen meer be- i kend is geworden. Den Haag Bepaald niet gelukkig. Zo kwalificeren deskundigen op zijn zachtst de benoeming van een nieuwe directeur van het Vincent van Goghmuseum in Amsterdam. Fout is volgens hen met name dat de directeur van het Rijksmuseum in Amsterdam, dr. S. H. Levie, nu ook directeur van een ander belangrijk rijksmuseum is geworden. Daardoor zal het onmogelijk zijn het eigen inzicht van het Van Goghmuseum goed door te trekken, want een museumdirecteur is meer dan een manager. Hierop komen de bezwaren neer van de Rijkscommissie voor de Musea, die een afdeling is van de Monumentenraad, en van de Nederlandse Museumvereniging. De rijkscommissie is daarnaast boos over het feit, dat minister Van Doorn van CRM haar heeft gepasseerd, ofschoon het goed gebruik is haar te raadplegen, ook bij de benoeming van directeuren van rijksmusea. De voorzitter van de Nederlandse Museumvereniging, drs. A. V. Hubrecht, Yubrecht, deelde mee., dat nog deze week minister Van Doorn een brief wordt gestuurd. Daarin zal bezwaar worden gemaakt tegen het samenbrengen onder één directeur van twee verschillende en belangrijke musea die ieder een eigen beleid nodig hebben. Dat beleid zou beter door afzonderlijke personen kunnen worden opgesteld en uitgevoerd. Met de rijkscommissie had minister Van Doorn ook geen overleg gevoerd toen begin dit jaar de directeur van het Van Goghmuseum, drs. Emile R. Meijer, werd ontslagen. Dat de commissie ook buiten de benoemingsprocedure werd gehouden vindt zij kwalijker. Bovendien zegt de rijkscommissie, dat het haar ontgaat, waarom er nu nu de regering demissionair is een definitieve benoeming moest komen. Voor de tijdelijke waarneming was namelijk een bevredigende formule gevonden, aldus de commissie, die nog stelt haar taak alleen naar behoren te kunnen vervullen als zij over zaken wordt geraadpleegd die ook tot haar bevoegdheid horen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Het cadeaustelsel, het aanbieden van ge schenken door winkeliers, wordt beperkt De Tweede Kamer stemde gisteren in met strengere bepalingen hiervoor. Vol gens staatssecretaris Hazenkamp is het in het belang van de consument als van de detailhandelaar dat het cadeaustel sel doorzichtiger wordt. In het nieuwe stelsel krijgt de consument een beter inzicht in de waarde van het cadeau. De prijs van het geschenk mag slechts vier procent bedragen van het produkt dat de klant koopt In de nieuwe regeling kan de klant in plaats van het cadeau ook vragen om het geld dat het geschenk kost De geldzegelsystemen vallen buiten de nieuwe regelin gen. De PvdA had gewild dat ook geschenken tussen fabri kanten en winkeliers verboden zouden worden omdat die volgens de PvdA-woordvoerder even goed prijsverhogend werken voor de consument BINNENLAND leidse courant VERTREK Prinses Margriet deed gisteren op s.#:; Schiphol honderd gehoorgestoorde kinderen uitgeleide. De groep jongeren vertrok voor een va- .4 kantie naar Italië. 3-Delig Shetland mantelpakje. Geruit jasje. Effen gevoerde rok en vest. In o.a. bruin en raf/bleu. Mt. 36 t/m 44. 293 Sportieve blazer. Zowel in ruit als in pied-de-poule. Polyester/wol. In marine, zwart en bruin. Mt. 36 t/m 42. 3-Delig mantelpakje met effen vest en gevoerde rok. Jasje in pied-de-poule. Wol/polyester. In bruin/beige. Mt. 36 t/m 44-24^

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9