deTijd ACCENT Blank Rhodesië massaal achter partij van Smith Frankrijk zoekt voor zware oogst druiveplukkers Onderbetaalde Britse artsen willen naar andere EEG-landen Sovjet-psychiater doet boekje open over Russische klinieken DELEGATIE ARUBA NOG NIET SAMENGESTELD HSIHERS De kansen van informateurVeringa Ü0IENE BUITENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspon dent Jan Drummen PARUS - Als ge volg van de slechte zomer zal de druive- pluk in Frankrijk dit Jaar pas tussen 20 en 25 september begin nen. Dit neemt niet weg dat de wijnoog st, zoals altijd, tot vreugdevol weerzien van tal van druive plukkers leidt en tot feesten, maar vooral tot zware arbeid, waarvan de buiten staanders en nieuwe lingen de hardheid doorgaans schrome lijk onderschatten. Dit laatste leidt er toe dat er ook elk jaar een aanxi+nlijk aantal teleurgestelde zijn, die zich voor de wijnoogst gemeld hebben en daarin voornamelijk een bu- ...maar ook werk waar je lang aan terugdenkt. eolisch en roman tisch avontuur me nen te zien. Zoals elk jaar heeft iedere wijnstreek in Frankrijk ook thans weer arbeidskrach ten nodig voor het binnenhalen van de druiven: Champagne, Elzas, Loire en Tour- raine, Charente, Bor deaux, Beaujolais, RhAnedal, Bourgon- dië, Dróme, Ardechë, Roussillon, Langue- doc, Provence. Ieder die meent daarvoor in aanmerking te ko men, kan zich opge ven voor de druive- pluk in één van deze streken. De vereisten zijn: burger van één van de negen Euro mark tl and en, mini mumleeftijd 16 jaar. Degenen die jonger dan 18 jaar zijn heb ben een schriftelijke goedkeuring van hun ouders nodig. Het bij zich hebben van de papieren van de so ciale verzekering is zeer aanbevelens waardig. De arbeid duurt acht uren per dag, terwijl in beginsel de zater dagmiddag en de zondag vrij zijn, maar op deze regel zijn tal van uitzon deringen. Het werk is zeer zwaar. Opstaan bij het krieken van de dag, begin van de arbeid om half zeven met een korte pauze om tien uur en dan rond de middag an dermaal een pauze voor een snel mid dagmaal. De voeding is overvloedig en ge zond en wordt door de wijnbouwer ver zorgd evenals het on derdak. Dit laatste is veelal primitief en bestaat vaak uit sim pele strozakken in een slaapzaal of een schuur. Bij arbeidskrachten zijn twee categorieën: de plukkers en de dragers. Indien men niet zeer sterk is en niet een bijzonder uithoudingsvermogen heeft, doet men er goed aan zich niet als drager op te geven: Een zware arbeid bij slecht weer... het werk is namelijk bijzonder zwaar. Maar ook degenen die met een snoei- schaar de druiven af knippen, mogen zich geen illusies maken: menigeen houdt er wekenlang een pijn lijke rug aan over, terwijl de weersom standigheden het werk tot een hel kun nen maken. En men doet er goed aan niet teveel erop te reke nen naar hartelust druiven te kunnen eten: men heeft er ge woon de tijd niet voor. Tegenover dit alles staat dat men enkele weken in één van de mooiste streken van Europa kan verblij ven, uitstekend voed sel en goede wijn ge niet, dat de kame raadschap die tijdens de druivepluk geslo ten of vernieuwd wordt vaak zeer kost baar en blijvend blijkt, dat de avon den en het gemeen schappelijke samen zijn doorgaans erg verrijkend en ont spannend zijn. Een laatste advies voor de gegadigden: eis volledige en gede tailleerde opgave van de arbeidsvoorwaar den, het al dan niet gratis zijn van de reiskosten, en neem rubberlaarzen en warme kleding mee: als het regent kan de druivepluk een ver zoeking worden en in elk geval zijn de vroege ochtenduren in september al flink kil. De tijdelijke arbeids krachten verdienen 50 tot 55 franc per dag (de franc is onge veer 50 cent waard) zonder uiteraard overuren, daarbij wordt onderdak en voeding gewaar borgd. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het: Centre de documen tation et d'informa tion Rural 92, Rue de Dessous- des-Berges 75013 Paris. (Tel. 09- 3315830492). Minister Fahmy binnenkort naar Nederland DEN HAAG (ANP) Overleg over data, die zowel de Egypti sche minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmy als minis ter Van der Stoel zouden uitko men voor een bezoek van Fah my aan Nederland, is nog niet afgerond. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld naar aanleiding van een bericht van het Egyptische persbureau voor het Midden Oosten (ME- NA) dat minister Fahmy op 16 en 17 september bezoeken zal brengen aan Den Haag en Brus sel. Een bezoek van minister Fahmy aan Nederland is reeds enige tijd in de pen (minister Van der Stoel heeft in mei 1975 Egypte I bezocht). Zuid-Afrika annexeert walvisbaai PRETORIA (RN) - De Zuida- frikaanse regering heeft be paald dat het ruim 1.000 vier kante kilometer metende gebied van de haven van Walvisbaai» dat in Zuidwest-Afrika (Nami bië) ligt, vanaf vandaag niet meer tot Zuidwest-Afrika al be horen maar tot Zuid-Afrika. In een proclamatie zegt de rege ring in Pretoria dat het gewenst is dat Walvisbaai als enig gebied met een aan diep water liggende beschermde haven aan de ver der ongenaakbare en gevaarlij ke kust van Zuidwest-Afrika wordt bestuurd als deel van Zuid-Afrika's Kaaprovincie, SALISBURY (UPI/Rtr) - Het Rhodesiiche Front, de partij van premier Ian Smith, heeft bij de gisteren gehouden parlements verkiezingen een grote overwinning be haald. Volgens de resultaten die vanoch tend vroeg bekend waren, won het front in bijna 40 van de 50 blanke districten, zonder ergens een nederlaag te lijden. De uitslagen van afgelegen districten zouden in de loop van de dag bekend worden. Smith verklaarde zijn overwinning te be schouwen als een mandaat om zich teweer te stellen tegen de Brits-Amerikaanse ver langens voor de instelling van een zwart meerderheidsbewind en zijn streven naar een .interne' regeling voort te zetten. Enige uren voordat de Britse minister van buiten landse zaken, David Owen, en de Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenigde Na ties, Andrew Young, hem de Brits-Ameri kaanse voorstellen zouden voorleggen, voor spelde de Rhodesische premier dat deze voorstellen op een .ultimatum' zouden neer komen. Smith en zijn Rhodesische Front brachten een verpletterende nederlaag toe aan de ultra-rechtse Rhodesische Actiepartij (RAP), die van geen zwart meerderheidsbewind wil weten, en de liberale Nationale Verenigende Partij, die het in grote trekken eens is met de Brits-Amerikaanse voorstellen voor een regeling. De RAP werd enkele maanden geleden opgericht door 12 uitgetreden leden van de fractie van het Rhodesische Front, die het niet eens waren met de opvatting van Smith dat er een zwart meerderheidsbe wind moet komen, zij het op zulke voor waarden dat de toekomst van de blanke Rhodesiërs gewaarborgd wordt Smith pro beert daarvoor tot een akkoord met gema tigde zwarte leiders te komen. Carter wil Oltmans niet ontvangen WASHINGTON (AFP) De Nederlandse journalist Willem Oltmans zal niet door de Ame rikaanse president Jimmy Car ter worden ontvangen. Oltmans had om een onderhoud met Carter gevraagd. Hij zegt over bewijzen te beschikken dat de moordaanslag op president John Kennedy het gevolg was van een complot De bewijzen heeft hij gekregen van een man wiens naam hij aan Carter had willen onthullen. Een woordvoerder van oud-pre sident Gerald Ford heeft giste ren de bewering van Oltmans „belachelijk" genoemd, als zou Ford over bewijzen beschikken dat Lee Harvey Oswald slechts een „pion" was in de samenzwe ring tegen president Kennedy. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Engelands dokters, de armste van West-Europa, staan als het ware trappelend van ongeduld in de rij voor een baan in andere EEG-staten. Zij kunnen er tenminste tweemaal zoveel verdienen als wat de Britse nationale gezondheidsdienst hun betaalt. Sedert acht maanden kunnen de artsen van de negen EEG-landen werk vinden in een andere lidstaat. Volgens de Britse algemene medische raad' werd aan 200 dokters van het Verenigd Koninkrijk het certificaat overhandigd dat ze nodig hebben. Met een dergelijk attest kunnen zij aanspraak maken op een vacature om het even welke EEG-staat De Britse algemene medische raad ontving de laatste acht maanden 1009 doktersaanvragen om inlichtingen over het verkrijgen van het nodige certificaat De laatste 18 maanden hebben slechts 652 van andere EEG-landen geïnformeerd naar de werkvoorwaarden en salarissen in de Britse nationale gezondheidsdienst Sedert de toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG, wordt in Britse medische kringen gevreesd, dat een groot aantal Britse artsen zich zal laten verleiden door de rijke honoraria, die zij kunnen opstrijken in sommige» andere lidstaten. Het is nog niet bekend hoeveel dokters van de Britse nationale gezondheidsdienst al vertrokken zijn. Nederland en België lokken de artsen van het Verenigd Koninkrijk het meeste aan. Dit geldt vooral voor narcoti- seurs, radiologen en pathologen. Sommige Britse specialisten trekken geregeld naar Nederland om er een poosje waar te nemen voor een afwezige confrater. Voor de Britten is dat een bijzonder welkome bijverdienste, die zij ook in Zweden kunnen vinden. Kyprianou president van Cyprus Spyros Kyprianou is volgens verwach ting gekozen tot president van Cy prus als opvolger van de op 3 augus tus gestorven aarts bisschop Makarios. De 44-jarige leider van de Grieks-Cy prioten was waarnemend presi dent. In februari volgen overigens al gemene verkiezin gen voor het presi dentschap, omdat dan de ambtster mijn van Makarios zou aflopen. Ultimatum van Britse verkeersleiders (Van onze correspondent) LONDEN Een nieuwe sta king van de 850 Britse assis tent-verkeersleiders, ditmaal voor onbepaalde tijd, schijnt onvermijdelijk. Hun vakbond heeft dit ultima tum uitgevaardigd: van vandaag 8 uur af wordt opnieuw ge staakt, tenzij de algemene direc tie van de Britse burgerlijke vliegvelden afziet van haar voornemen om assistent-ver keersleiders, die sinds de sta king van afgelopen weekeinde weigeren no;*maal te werken, te ontslaan. LONDEN (AP) De naar het Westen uitgeweken Russische psychiater Avtandil Papiasjvili heeft gisteren in Londen ver klaard dat het misbruik van de psychiatrie in de Sovjet-Unie toeneemt en dat de mensen die geestelijke gezondheidszorg no dig hebben meestal bang zijn om erom te vragen. De 30-jarige Papiasjvili en zijn vrouw hebben vorige maand in Oostenrijk politiek asiel gekre gen nadat zij met grote moeite erin geslaagd waren een visum te krijgen voor een vierdaags bezoek aan dat land. Het echt paar heeft inmiddels inreisvisa voor de Verenigde Staten aan gevraagd. In een open brief aan de confe rentie van de Wereldbond van Psychiaters in Honoloeloe roept Papiasjvili zijn collega's op „de ze barbaarse vorm van schen- Westduitsers worden steeds rechtser BONN (AFP) - Ruim 41 pet van de Westduitsers is van oor deel, dat Hitier weliswaar tal rijke fouten heeft gemaakt, maar dat men niet „de positie ve kanten van zijn optreden" mag vergeten. Dit blijkt uit een opiniepeiling die het reclamebureau, Leo Bur nett Company" en het instituut „Ires" uit Düsseldorf tussen ok tober 1976 en mei van dit jaar hebben gedaan. Uit een vergelij king met een soortgelijk onder zoek in 1973 blijkt dat de con servatieve neiging onder de on dervraagden is toegenomen, evenals hun bezwaren tegen buitenlanders. Zo betreurt nu 30 pet van de mannen (tegen 24 pet in 1973) het, dat het eerste couplet van het volkslied (Deutschland, Deutschland über Alles) niet mag worden gezongen. Onge veer 40 pet spreekt zich uit voor repatriëring van de buitenland se werknemers en 39 pet vindt dat de Bondsrepubliek zich te veel schikt naar de wensen van andere landen. ding van de mensenrechten" niet langer te negeren. Hij beschrijft zijn werkervarin gen in psychiatrische klinieken in Grozny in de Kaukasus, Tbili si in Georgie en twee ziekenhui zen in Tsjecho-Slowakije na zijn examen in 1972 aan het Luna- charsky medisch instituut te Astrakhan. Hij zegt dat de gefingeerde diag nose om dissidenten de mond te snoeren vaak .schizofrenie" luidt. Hij geeft drie voorbeelden van mensen die geen van allen geestesziek waren, maar schizo freen werden verklaard „vanwe ge hun kritiek op bepaalde as pecten van het binnenlandse po litieke systeem in de Sovjet- Unie". Over zijn werk in de psychiatri sche kliniek te Bmo zegt hij: „Tijdens de algemene verkiezin gen van 1976 in Tsjecho-Slowa kije kregen ernstige geesteszie ken stemrecht De politiek onbe- trouwbaren werd dit recht ech ter onthouden. De andere kre gen op de dag van de verkiezin gen grote dosis kalmerende middelen en brachten onder streng toezicht van het verple gend personeel hun stem uit" Rechten zigeuners eindelijk erkend GENÊVE (UPI) De rechten van de rond 10 miljoen zigeu ners in de wereld zijn eindelijk internationaal erkend. Een sub commissie van de Verenigde Naties voor de mensenrechten heeft gisteren een resolutie aan genomen, waarin de aanbeve ling wordt uitgesproken dat „al le landen die zigeuners binnen hun grenzen hebben aan deze alle rechten toekennen waarop zij aanspraak kunnen maken". Het was voor het eerst dat de status van de zigeuners in het kader van de Verenigde Naties aan de orde kwam. De subcom missie ging evenwel niet ak koord met een paragraaf in de resolutie waarin wordt gesteld dat zigeuners van Indiase af stamming zijn. Om dit te kun nen stellen zou eerst een weten schappelijke en culturele studie moeten worden uitgevoerd. ORANJESTAD (ANP) De Arubaanse delegatie, die morgen naar Nederland zou moeten vertrek ken voor overleg met de koninkrijksregering is nog steeds niet helemaal samengesteld. De Kamer van Koophandel en de Vereniging van Handel hebben de uitnodiging om in de delegatie plaats te nemen voorlopig afgewezen, omdat zij niet akkoord gaan met de voorwaarde die daarbij is gesteld Inmiddels is gebleken dat het besluit om de twee grootste vakbonden van het eiland, de FTA en de Simar, niet in de delegatie op te nemen door de gezamenlijke vakbonden is genomen. De bonden hebben woensdag een verklaring uitgegeven waar in staat dat de twee bonden, die de recente acties op Aruba hebben afgewezen, zichzelf hebben bui tengesloten. De vakbonden hebben besloten de boycotactie van de havenarbeiders tegen goederen uit Curasao te blijven steunen. Door deze boycot moest dinsdag het meelschip „Gregory" met 2.000 zakken meel aan boord onverrichterzake naar Curasao terugke ren. Mede doordat de centrale Antilliaanse rege ring geen toestemming heeft gegeven voor de invoer van meel uit de Verenigde Staten, zitten de bakkers op Aruba nu praktisch zonder meeL Verwacht wordt dat er morgen op het eiland geen brood meer te krijgen is. Elsevier over de vraag of Verin- ga een kans heeft: „Zijn per soonlijke opvattingen lijken niet relevant, ware het niet dat juist abortus een gewetenskwestie is. Van Agt heeft Veringa louter en alleen om die reden als informa teur naar voren geschoven. Als hij slaagt, zal het baas in eigen buik niet in het nieuwe regeer akkoord komen te staan". Het hoofdartikel gaat over de overmoed van het CDA: „Wat te denken van een christen-demo cratisch minderheidskabinet? Denken de leiders van het CDA nu werkelijk dat de progressie ven er niet veel voor over zou den hebben dit kabinet zo snel mogelijk naar huis te sturen om nieuwe verkiezingen te force ren? En denken de christen-de mocratische leiders nu werke lijk dat de liberalen niet hetzelf de zouden doen?" Voorts een gesprek met bis schop Bluyssen van Den Bosch. „Vooral nu de parochies door samenvoeging en zo groter ge worden zijn, zie ik een parochie alleen maar echt floreren via groepsvorming binnen het ge heel van de gemeenschap. In de Haagse Post de uitspraak: „Een jaar ethisch reveil met de heer Van Agt is voldoende ge weest om de Nederlandse poli tiek terug te brengen tot een toestand waarin ze precies zes tig jaar geleden voor het laatst was. Vroeger draaide het helé politieke leven in Nederland op de KVP en daar kreeg men al in toenemende mate genoeg van. Nog sterker zal dit gelden voor de christen-democraten naar de snit van Van Agt Links en rechts voelt men de behoefte om een confessionele partner in het midden die zich daar op zo'n manier gedraagt, op wat langere termijn onschadelijk te maken". Voorts aandacht voor het nieu we rassenplan van Vors ter. „De Zuidafrikaanse regering is niet alleen bezig een nieuwe struc tuur op te zetten voor de politie ke betrekkingen tussen blank en zwart, ze schijnt ook te streven naar een wijziging van de be staande politieke verhoudingen tussen blanken". Een analyse ook van de relatie ve mislukking van de actie Land zonder drempels. „Er was verteld dat Ad Visser vele mil joenen naar de buis zou trek ken. Dat zal wel zo zijn, maar het gaat er om dat een presenta tor zo indringend is dat de men sen geld gaan geven. Als ze nou een Mies Bouwman, of een Wil lem Duys. Vrij Nederland wordt in de toe komst dikker dan ooit, want het is uitgebreid met een derde ka- tem op magazine-formaat voor uitgediept achtergrondnieuws (deze eerste keer over de onder gang van Sturka) en voor een jeugdrubriek, „De blauwgeruite kiel" geheten. Over de formatie schrijft het blad: „De door de meeste CDA-politid met de mond beleden voorkeur voor een regeringssamenwerking met de Partij van de Arbeid, blijkt niet veel meer te betekenen dan een pragmatische keuze voor een partij waarmee een stabiele meerderheid te vormen valt Maar dan wel een kabinet waar in het CDA zijn ontstaan als grote politieke partij kan verzil veren met een portie macht". Voorts een kritisch artikel over de legale verschaffing van her oine en methadon aan verslaaf den. „Het zal wel drie jaar du ren voordat we iets verder zijn en zeker zes jaar voordat er ooit een verstrekkingssysteem werkt Maar als het langzame tempo zorgvuldigheid garan deert, dan mag het wel even duren, al zijn de noden van de verslaafden zeer groot en niet typisch op wachten berekend. Zorgvuldigheid is geboden bij een zo riskante stof als héroï ne". In De Tijd een genuanceerde beschouwing over het abortus vraagstuk die eindigt met de conclusie: Misschien moet het CDA, in de minderheid zijnde, meer bescheiden zijn. Misschien is een legalisering van de abor tus de prijs die wij moeten beta len voor alles wat er met onZe pretenties fout is gegaan". Op dit vlak ook aandacht voor het plan-Mulder (abortus vrij tot drie maanden). „Een redelijk compromis, een capitulatie voor een maatschappelijke werkelijk heid of een verkwanseling van principes? Van Agt zal het on getwijfeld allemaal te horen krijgen. Zelf houd ik het op het tweede". Voorts een artikel over Den Uy- l's knipoog naar het bedrijfsle ven. „Bij nadere beschouwing van de 18 punten van het so ciaal-economisch akkoord moet de conclusie worden getrokken dat het de komende vier jaar in Nederland zal gaan om een nau were samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven dan we in de achter ons liggende kabinetsperiode hebben gezien. De Groene Amsterdammer over de formatie: „Dat het CDA nu toch zoiets als een eigen politie ke koers heeft uigestippeld, is een winstpunt Een CDA min derheidskabinet is, politiek in houdelijk gezien, natuurlijk al lesbehalve aanlokkelijk vooruit zicht maar ter linkerzijde heeft men nu in het verdere formatie- spel tenminste een houvast". Voorts aandacht voor een nieuw onderzoek naar alternatieve straffen. „Resocialisatie noemen ze dat in plaats van de bejaar den en gehandicapten terug te halen in de maatschappij wor den andere maatschappelijke kneuzen op dezelfde manier weggestopt Net zoals vrouwen en gastarbeiders moeten delin quenten het werk gaan doen dat anderen niet willen doen: het slecht betaalde werk, het werk in de verzorgende sfeer. Over schijnprogresiviteit gesproken". Aan de orde tenslotte de finan ciële warboel in het betaalde voetbal. „We zullen er mee moe ten leven dat het betaalde voet bal, zoals zoveel vormen van passieve recreatie binnen de welzijnsvoorzieningen, over heidssteun nodig heeft om een volwaardig en tegelijk betaal baar produkt te kunnen aanbie den". In Accent de vraag wat er mis gaat met Prinsjesdag. Voorma lig Kamerlid Jongeling heeft er geen moeite mee. „De Koningin zal door de huidige politieke omstandigheid meer naar voren rijzen. Dat effect is het gevolg van het in de mist hangen van de andere zaken. Het is net alsof alle bomen rond de Koningin zijn weggehakt en alleen die koninklijke boom er nog staat". Het hoofdartikel concludeert „De ruime opdracht die dr. Ver- inga heeft gekregen, biedt hem ook de mogelijkheid serieus in te gaan op het advies van WD- fractievoorzitter Hans Wiegel een nationaal kabinet tot stand te brengen. Een plan dat door sommige linkse politici scham per is weggehoond, maar dat in feite de enige reële oplossing lijkt voor de gigantische sociaal- economische problemen waar mee ons land nu te kampen heeft". Verderop in het blad echter de voorspelling: „De grote angst van het CDA is een links min derheidskabinet. Dan zal het CDA die taak nog liever zelf op zich nemen. Vrijwel alle beken de namen uit de fractie zullen dan verdwijnen naar de ministe ries. Dat kan ook voor de ver guisde Frans Andnessen wdeer een kans betekenen om een gro te rol te spelen". Hervormd Nederland over de formatie: „Men zal nu het CDA alleen maar kunnen prijzen als het zich door formateur Veringa alsnog laat bewegen tot voort gaan met het maken van haal bare politieke afspraken met D'66 en PvdA, abortus provoca- tus inbegrepen". Bij dit laatste de kanttekening: „Wij christenen zullen er aan moeten wennen dat wij geen gemeenschappelijke vuist heb ben. En dat wij in zaken van beslissingen over dood en leven de grootst mogelijke ingetogen heid en oprechtheid jegens el kaar hebben te betonen". Terwijl de theoloog dr. J. Heer- ing schrijft: „Niemand dwingt Van Agt van mening te verande ren. Een vermoedelijke meer derheid van ons volk vraagt en kel om naar eigen geweten te mogen handelen". Een interview tenslotte met An. ton Constandse. „De tendens van kerken om meer aandacht te schenken aan sociale misstan den, juich ik toe, maar in mijn opvatting kan dat niet gebeuren op bijbelse en theologische gronden. Zulk werk gebeurt op basis van gewone medemense lijkheid".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7