£cidóe(3oi!4a/nt Verkoop woningwetwoningen voorlopig nog afgewezen RAAD SNELLE AANPAK DRUGSPROBLEEM ONBEPERKT TREINREIZEN DOOR NEDERLAND ONDANKS VURIG PLEIDOOI VAN CDA-FRACTIE: CDA wil waarborgen voor aanleg kabelnet Vacaturebank in Stadhuis geopend Economisch wel en wee STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 PAGINA 3 In samenwerking met de NEDERLANDSE SPOORWEGEN LEIDSE COURANT zijn lezeis van 15 augustus t/m 3 september 1977 tegen sterk gereduceerd tarief een dag U vertrekt vanuit tiet dlditet bq uw woonplaats gelegen station en reist krla-kras door het gehele land; onbeperkt In- en uitstappen. Dua waar u maar wilt (Niet geldig In D-, TEE- en estra treinen). De tarieven zl)n: 2e Idaa volwaseenen17,— (normaal 29,—). 2e klae kind (4 t/m 9 |aar) f 8,50 (normaal 14,50). Oe kaartjes zijn vanaf heden dagelijks (behalve op zaterdag) verkrijgbaar op onze kantoren Kort Rapen burg 2, Leiden. LEIDEN - Wethouder Oosterman van CRM heeft gisteravond tijdens de raadsvergadering toege zegd, dat het probleem van druggebruik en alco holisme alle aandacht geschonken zal worden die het verdient Met name de verplaatsing van het „Consultatiebureau voor druggebruik en alcoho lisme" naar een beter onderkomen zal worden bespoedigd. Gedacht wordt aan de bovenverdie ping van het An toni us Clubhuis aan de Lange Mare als opvang- en voorlichtingscentrum. PPR-raadslid Van Oosten achtte het wel gewenst. dat binnen de werkwijze van het consultatiebu reau duidelijke scheiding gemaakt dient te worden tussen druggebruik en alcoholisme. Het laatste verschijnsel is volgens hem eerder een welstand sprobleem en behoeft daarom een totaal andere benadering dan de drugaanpak. Vooral de factor snelheid vond hij in dit geval een belangrijke rol spelen. „Hoe meer er op dit punt getreuzeld wordt des te groter wordt de noodzaak om hulp te bieden". Mevrouw Passchier (PSP) verzocht de wethouder vooral de jongeren uit club- en buurthuizen vaker met het consultatiebureau in contact te brengen. Wethouder Oosterman sprak de hoop uit dat de prognose over de kosten van de huur in het pand van het Antonius Clubhuis ongeveer zouden over eenkomen met het bedrag dat hij hiervoor gereser veerd heeft. Het gaat hier om een geldsom van rond de dertigduizend gulden. De in 1976 in het leven geroepen „projectgroep druggebruik" zal als adviserend lichaam op de unanieme steun van alle fracties kunnen rekenen. Een en ander bleek uit de reacties in de raadszaal van het stadhuis. Het eindrapport dat de werkgroep onlangs samen stelde mist echter een financiële begroting, het geen de gevraagde spoedbehandeling enigszins kan vertragen, aldus wethouder Oosterman. Hij heeft nu geen houvast bij het oplossen van het huisvestingsprobleem. Zolang men van de kant van de werkgroep nog geen vast omschreven voorwaarden heeft gesteld hoe men de oppervlak te van het pand en de daartoe aan te schaffen inrichting denkt te gebruiken, zal er daarom nog van enige stagnatie sprake blijven. Mr. H. Driessen (CDA) voor verkooD (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN PvdA, WD en de kleinere linkse fracties hebben er gisteravond voor gezorgd dat de gemeente voorlopig geen woningwetwoningen aan bewoners, die daarom vragen, zal verkopen. Pas in 1981 zullen verzoeken, zoals onlangs werden gedaan door enkele bewoners uit de Waldeck Pyrmontstraat en Anna van Saksenstraat, in overweging genomen worden. Tot dat jaar kunnen geïnteresseerde bewoners rekenen op een bot "nee" van de gemeentelijke overheid. Alleen de fractie van het CDA ontpopte zich gisteren als een fel voorstander van de ver koop van woningwetwoningen, daarbij gesteund door het raadslid van de combinatie SGP/GPV, de heer H. van der Mey. CDA-fractieleider mr. H. E. A. Driessen hield wethou der A. Verboom (volkshuisves ting) en zijn socialistische par tijgenoten voor, dat de sociale woningbouw (woningwetsec tor) van oudsher als doelstel ling heeft gehad de verkoop van woningen aan mensen uit de lagere inkomensklassen. De heer Driessen betoogde dat het CDA wat dit betreft zijn verkiezingsprogramma niet wilde verloochenen en kwam dan ook met een voorstel de verkoop van woningwetwonin gen binnen de gestelde rijksre gelingen in welwillende over weging te nemen. De fractievoorzitter van het CDA hekelde daarbij de nota van het college over de ver koop van woningwetwoningen. Volgens hem had wethouder Verboom niet veel anders ge daan dan de lijst met voorde len hiervan die door het vorige college al was opgesteld, dras tisch te bekorten en er zoveel mogelijk nadelen aan toe te voegen. Daarop noemde de CDA-leider een aantal facto ren op die zijns inziens juist pleitten vóór de verkoop van woningwetwoningen, nog afge zien van het argument dat de ze huizen daartoe juist be stemd zouden zijn. Het voor naamste argument van Dries sen was "de bevordering van het eigen woningbezit gekop peld aan vermogensvorming en inflatieverzekering ook voor de minder draagkrachti- gen. Maar daarnaast zou ook de grotere zelfstandigheid van de eigenaar-bewoner en het ontstaan van sociaal gediffe rentieerde buurten volgens Driessen pleiten voor het mo gelijk maken van deze ver koop. Door wethouder Verboom werd gisteren opnieuw aange voerd dat het verkopen van deze goede en goedkope woon ruimte een drastische versto ring zou betekenen van het proces der stadsvernieuwing. Daarom pleitten Langerak (WD) er ook voor pas in 1981 verzoeken als die van de be woners van de Waldeck Pyr montstraat en Anna van Sak senstraat weer in overweging te nemen. Dan zal het stads vernieuwingsproces in Leiden een flink eind gevorderd zijn. Wethouder Verboom kon hier. tegen weinig bezwaren heb ben. Van der Mey (SGP/GPV) vond het echter onzinnig een derge lijke termijn te stellen. Hij wees erop dat in de verkoop contracten de clausule zou kunnen worden opgenomen, dat bewoners verplicht zouden zijn hun woning aan de wo ningbouwvereniging terug te verkopen, als zij binnen 10 jaar na hun aankoop mochten besluiten te verhuizen. Dat be tekent dat er dus zeker 10 jaar helemaal niets verandert en er geen enkele reeële consequen tie voor de beperkte gemeente lijke woningvoorraad is. „En van een progressief college als dit mag je toch zeker wel ver wachten dat het over 10 jaar de woningnood heeft opge lost", merkte het raadslid niet zonder ironie op. Van de kant van de PvdA merkte woordvoerder J. Dui- STEEKPENNINGEN VOORKOMEN aan goedkeuring van de finan ciële en juridische commissie uit de raad. Wanneer deze niet ak koord zou gaan, zou de zaak opnieuw in de raad aan de orde gesteld moeten worden. Hij kreeg daarbij de steun van de PvdA. Een besluit werd gisteren niet genomen: de raadsleden bleken niet binnen de gestelde tijdster- mijn hun zegje te kunnen zeg gen, zodat de vergadering werd verdaagd. Wethouder Van Aken betoogde nog wel de suggestie van de WD meer werkbaar te vinden dan die van het CDA, te meer omdat deze volgens hem wettelijk niet haalbaar was. De fractievoorzitter van het CDA, mr. H. Driessen wilde he lemaal niets van een onderhand se aanbesteding van het werk weten. Hij memoreerde een reeks van omkoopschandalen uit de geschiedenis en stelde da' het gevaar dat hierbij met steek penningen zou worden gewerkt door bedrijven die maar al te graag een opdracht tot deze mil- joenenklus zouden willen krij gen, bijzonder groot was. Waar borgen zoals zijn fractiegenoot Bleij ie voorstelde, zouden het gevaar hiervoor wel verminde ren maar niet kunnen opheffen, zo meende de heer Driessen. Overigens bleek hij gisteren als enige aan een openbare aanbe steding vast te houden. Wethouder M. van Aken bladert een van de mappen met de vacatures door Een situatieschets van het terrein tussen Oosterd warsstraat en Van Speykstraat. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De aanbesteding van de aanleg van het kabelnet in de gemeente Leiden zou niet een zaak mogen zijn van b en w alleen. Dat is het oordeel van de meerderheid van de Leidse gemeenteraad die zich gister avond over dit miljoenenpro ject boog. Maar over de mate waarin de raad bij deze aanbe steding, die onderhands zal plaatsvinden, moet participe ren, oordelen de fracties nogal verschillend. CDA-woordvoerder W. Bleijie wilde de meeste waarborgen zien ingebouwd, om „gerucht makende speculatieve verhalen a la Peyton Place te voorko men", zoals hij gisteren opmerk te. Volgens Bleijie zou de aanbe steding minstens moeten ge schieden door een gemengde commissie van raadsleden, de directeur van de accountants- I dienst en adviseurs van de ge meente, om een zo breed moge lijk draagvlak te scheppen. I VVD-fractievoorzitter Elzenga kwam met een andere suggestie. Hij wilde de aanbesteding wel aan b en w overlaten maar de gunning van het werk koppelen dan veertienhonderd vacatures. Ook vacatures in Alphen en Den Haag zijn te vinden in de nieuwe dependance. Als lid van de commissie van advies aan het Gewestelijk Arbeidsbureau stelde wethouder Van Aken ver heugd te zijn met de nieuwe vacaturebank in het Stadhuis. Werkzoekenden kunnen voor in lichtingen over aangeboden baantjes terecht bij voorlich tingsambtenaar W. Issendonk. Leiden Wethouder M. van Aken van economische zaken heeft gistermiddag de vacature bank in het Leidse Stadhuis officieel in gebruik gesteld. De vacaturebank, die op de begane grond van het gemeentehuis is ingericht, is een dependance van de bank in het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Ir. Dries- senstraat. De bank is geopend van half negen tot half vijf en op donderdagavond van half zes tot negen uur. De vacaturebank op het Leidse Stadhuis vermeldt nu al meer Aan de Burgsteeg 2a is de sociëteit „Burgers" cafébedrijf opgeheven. Aan de Klipperwerf 5 is „Les- quillier Agenturen", argenturen- handel op het gebied van sani tair en fotografie, gevestigd. Aan de Nieuwstraat 28 is in een leegstaand v.m. bedrijf spand, het café Hooghland ge vestigd. Aan de Valkenhorst 28 is H.A. van Biessum, onderaanne ming van timmerwerken van bouw- en niet-bouwkundige aard, gevestigd. Aan de Sitterlaan 2a is W. van Noort, persfotograaf, geves tigd. 6 Aan de Gerard Brandtstraat 19a is het metselbedrijf „Lei den", onderaanneming van met selwerken, gevestigd. Aan de Vrouwensteeg 7 is in een v.m. bedrijfspand (waarin eerder gevestigd de 2e hands boekhandel F. G. Schlagwein), G. M. Meubelen, verkoop re paraties, geopend. Aan de Morsweg 208 is J. H. Vlieland, loodgietersbedrijf, ge vestigd, gekomen van Zoeter- woudseweg 104. Meer dan honderd zieken en gehandicapten scheepten zich gisteren aan de Roomburger- weg in Leiden in voor een boottocht met De Zonnebloem. De tocht werd gemaakt met het motorschip ,,Alex van Wayenburg". Een waterig zon netje begeleidde de zieken en Boottocht Zonnebloem gehandicapten op hun tocht, die via de Oude Rijn naar Alphen en via de Heimans We tering naar de Brasemermeer voer. Van de Brasemermeer voer het motorschip over de Ringvaart tot voorbij het oude Schiphol. De terugtocht ging /ia Aalsmeer naar Kaagdorp ?n vandaar over de Kagerplas- ;en en de Zijl weer terug naar iet Rijn- en Schiekanaal. Baaiprimeur Leiden proefde eergisteren de twijfelachtige primeur van de met gemengde gevoelens ontvangen baaidag. Die baalda len behelzen zoals bekend het legaal verstek laten gaan bij de werkgever op dagen dat het om welke reden dan ook toch niet zou vlotten. Wel, de Leidse politie trof eergister- morgen op het grasveldje nabij het Badhuis aan de Linde straat een Leidenaar slapend aan. Nadat de agenten de luid ronkende man hadden gewekt, verklaarde deze luid lispe lend door de zware alcoholische beneveling heen, nu al een baaidag te hebben opgenomen. In tegenstelling tot alle twijfel rond de landelijke haalbaarheid van baaldagen stond evenwel de snelle besluitvaardigheid van de beidé geünifor meerde ambtenaren, die de beschonken Leidenaar ter ont nuchtering naar het bureau aan de Zonneveld straat meena men. Dat ontlokte dermate weinig enthousiasme aan het corpus delicti, dat het woord „baaidag" in deze een geheel nieuw aspect kreeg. Vebo-jongeren De Vebo-jongeren zullen ook tijdens de agrarische dag die zaterdag 3 september in de Groenoordhallen wordt gehouden, weer actief zijn. Voor bezoekers aan de tentoonstelling is er een trekkerbehendigheidswedstrijd. Voorts zijn er bloem schikwedstrijden, een slakken-race en koekslaan-wedstrijden. Ruilclub De ruilclub Koningskerk houdt weer ruildagen en wel op de eerste en derde vrijdag van de maand van half acht tot tien uur 's avonds in de Willem de Zwijgerschool aan de Willem de Zwijgerlaan 44. De eerste ruilavond is morgen, 2 september. Alle verzamelaars kunnen op de beurs terecht. Academisch jaar Het Academisch jaar wordt maandag 5 september geopend in de Pieterskerk om half vier. Drs. J. Gevers spreekt een rede uit, getiteld „1971-1977, terugblik op nevenwerkzaamhe den". De voorzitter van het college van bestuur, mr. K. Cath, spreekt vervolgens over „1977-1983, voortgaan met de hoofd taak". Na afloop van de bijeenkomst houdt het college van bestuur een receptie in het koor van de Pieterskerk. Braakliggend terrein De dienst Gemeentewerken heeft voor het terrein tussen de Oosterdwarsstraat en de Van Speykstraat een plan ontwikkeld. Woensdag 14 september kunnen de bewoners vanaf acht uur in de Koningin Juliana school hun zegje over het nieuwe plan doen. Het terrein, dat al geruime tijd braak ligt, wordt thans vaak gebruikt als illegale vuilstortplaats door de bewoners. De gemeente wil hier een stokje voor steken. Vandaar dat zij op 14 september de bewoners zal voorstellen een strook van het terrein te verhuren aan de bewoners van de Oosterd warsstraat, die hierdoor de gelegenheid krijgen hun achter tuinen uit te breiden. Op het overige deel van het terrein wil de eemeente een speelplaats inrichten. De woningen aan de Waldeck Pyrmontstraat vesteijn op, dat de staatssecre taris niet veel anders heeft gedaan dan de mogelijkheid geopend dat woningwetwonin gen aan bewoners worden ver kocht die daarom vragen. Hij achtte het onverantwoord ge zien het proces van stadsver nieuwing en de woningnood nu al tot daadwerkelijke ver koop over te gaan. Overigens ondersteunde de PvdA-raad- slid een opmerking van Dries sen dat bewoners deze zaak allereerst ook in him eigen woningbouwvereniging zou den moeten aankaarten. Te meer omdat voorzover deze op een herhaald verzoek van de gemeente al een standpunt ter zake kenbaar hebben ge maakt, dit onverdeeld negatief was ten aanzien van de ver koop.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3