NATO: meer Nederlandse soldaten in frontlinie Kamer perkt misbruik in Tanker losgetrokken; Attican brandt nog Socialisten willen Chili economisch isoleren Bestuurders vakbond werden betaald voor adviezen Veringa trekt voorlopige conclusies Explosieven in brugpijler SOCIALE WETTEN: NZH-bus toegetakeld High Ceidóc 0oma/nt iri Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Ivertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) lonnementen: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zomer 1977: 175 uur zon tekort >E BILT (ANP) De verwachting, dat eze zomer in vergelijking tot andere jaren iet zo best uit de verf zou komen is lewaarheid. Met een tekort van ongeveer 75 uur zon is het de op twee na somberste /an deze eeuw geweest. Tan de drie zomermaanden was juli nog het onnigst: op twintig uur na bereikte het de lormale waarde van tweehonderd uur. Wat echter weinigen zullen geloven, is, dat de zomer vergeleken met zijn voorgangers aan 215 mm regen in de zomermaanden terwijl het deze zomer niet hoger kwam dan 200 mm. De temperatuur lag deze zomer een halve graad Celsius beneden het gemiddelde van 16,5 graden. GENERAAL HAIG: EXTRA BRIGADE (Van een onzer verslaggevers) RAMSTEIN De Amerikaanse Nato-op- perbevethebber generaal Haig wil dat Ne derland een tweede militaire brigade in West-Duitsland vestigt. Hij zei gisteren op de Amerikaanse luchtmachtbasis Ramstein, bij de start van de Nato-najaarsoefening in Europa, dat een tweede Nederlandse briga de zou passen in het streven om meer militairen van de Nato sneller in stelling te brengen bij een eventuele aanval uit de landen van het Warschau-pakt. De uitlatingen van Haig worden in Neder landse defensiekringen nogal voorbarig ge noemd, omdat de discussies over het verkor ten van de Nato-reactietijd bij een aanval, en zeker het Nederlandse aandeel daarin, nog maar nauwelijks op gang zijn gekomen. Een tweede Nederlandse brigade zou boven dien een aanzienlijke verzwaring van de defensie-begroting betekenen. In Den Haag wordt gedacht aan een andere mogelijkheid om meer Nederlandse troepen sneller op het strijdtoneel te brengen, namelijk door mili tairen van Harderwijk naar Emmen te ver huizen. Nederland neemt voor de tweede achtereen volgende maal deel aan de oefening „Refor- ger", waarbij ook 12.000 militairen en 48 Phantom-straaljagers uit Amerika betrok ken zijn. Van Nederlandse kant worden alle operationele onderdelen van de luchtmacht ingezet, het 43-ste pantserinfanteriebataljon uit Assen en een.eskader van de marine. Alle Nederlandse vliegbases worden inge schakeld bij laagvliegoefeningen. Vanaf Ypenburg worden met Hercules-toestellen transporten verzorgd naar West-Duitsland. Gedood door otters BRASILIA (Rtr) In de dierentuin van Brasilia is een sergeant van het Braziliaanse leger zo hevig gebeten door otters, afkomstig uit het Amazonegebied, dat hij aan de ver wondingen is bezweken. De 33-jarige Silvio Olembach dook in een ottervijver om een dertienjarige jongen te redden die in het water was gevallen. Het lukte hem het kind op de kant te brengen, maar hij liep daarbij meer dan 100 beten op van de reusachtige otters Donderdag 1 september 1977,67e jaargang no. 20826 Stunde Null Speelfilm „Stunde Null" op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.04 uur All in the Family. Om 19.30 uur Twee uur Simplisties Ver bond. Ned. II om 20.25 uur Terugkeer Wrekers, om 21.15 uur „Voor een briefkaart" en om 22.05 Brandpunt met Kappler. Plaatselijk een bui Vrij veel bewolking met plaatse lijk een bui, later op de dag ook opklaringen. Tot overwegend matige toenemende zuidwestelij ke wind. Maximum temperatu ren ongeveer 20 graden. Morgen zon: 6.50—20.26. Maan 22.11—12.02. Scheveningen hoog water: 6.38, 19.00. Laag water. 2.38,14.51. Marihuana in zangzaad VANCOUVER (AFP) De Canadese politie gaat na of uit West-Duitsland afkomstig zangzaad voor vogels marihuana bevat. Leden van de „nationale organisatie voor de hervorming van de wetten inzake marihua na" zouden tot de verrassende ontdekking zijn gekomen, dat de produkten van de bekendste fabriek van vogelvoer in Europa o.a. uit marihuana bestaat Volgens een Ca nadese onderzoeker zou het voer 15% mari huana bevatten. Koningin onthult plaquette Koningin Juliana heeft gistermiddag een kleine gevel steen onthuld, die is aangebracht aan een woning aan de Nieuwe Parklaan in Scheveningen. In dit huis heeft Ko ningin Wilhelmina van september 1945 tot april 1946 ge woond. Voor de i onthulling van de zwart marmeren plaquette werd in de er vlak bij gele gen Hervormde Nieuwe Badkapel een bijeenkomst gehouden, waar en kele leden van het comité, dat het ini tiatief nam tot het aanbrengen van de gedenksteen het woord voerden. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Informateur Verin- ga heeft vanmorgen afzonderlijke besprekingen gevoerd met de frac tievoorzitters van PvdA, CDA en D'66. Vanmiddag heeft hij Van Thijn, Van Agt en Terlouw samen uitgenodigd. Veringa heeft in deze gezamenlijke gedach- tenwisseling zijn voorlopige conclusies aan de fractievoorzitters voorgelegd. Hij heeft geprobeerd een oplossing te zoeken voor het conflict dat de regeling van de abortus kwestie met zich mee heeft gebracht Van avond zullen de kamerfracties van PvdA, CDA en D'66 zich over de denkbeelden van de informateur beraden. Veringa heeft giste ren op Paleis Huis ten Bosch de koningin op de hoogte gebracht van de ontwikkelin gen in zijn informatiewerkzaamheden. STOCKHOLM (AFP) De Zweedse veilig heidsdienst heeft gisteren in Stockholm 200 kilo explosieven gevonden, waarvan de helft in een pijler van een van de voor naamste bruggen in de hoofdstad. Volgens de politie houdt de vondst verband met de eerder aangetroffen twee ton explo sieven, die in Stockholm werd ontdekt toen een terroristische organisatie onschadelijk werd gemaakt die verwant zou zijn aan de Baader-Meinhofgroep in West-Duitsland. Er is in deze zaak een verdachte aangehouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fracties in de Tweede Kamer hebben zich gisteren in grote lijnen akkoord verklaard met een aantal voorstel len van staatssecretaris Mertens (Sociale Zaken) en minister Duisenberg (Financiën) waardoor het oneigenlijk gebruik van de sociale voorzieningen moet worden tegenge gaan. De voorstellen houden onder meer in, dat als blijkt dat .iemand ten onrechte te veel aan WW of aan andere uitkering heeft gekregen, hij het te veel ontvangen bedrag later geheel of gedeeltelijk moet terugbetalen. Ook zijn er maatregelen voorgesteld om het ten onrech te „trekken" van meerdere uitkeringen tegelijk te voor komen. Belangrijk is ook het voorstel om werklozen te verbieden, ireële eisen te stellen aan een nieuwe baan, zodat ze elk reëel aanbod van het arbeidsbureau af slaan. De voorstellen van de beide bewindslieden behelzen ook bepaalde facetten van de' kinderbijslagwet. Zo zullen bijvoorbeeld de kinderbijslaguitkeringen voor studeren de kinderen, die zelf wat geld verdienen, worden ver laagd. Staatssecretaris Mertens hield gistermiddag de Kamer voor, dat de nu voorgestelde maatregelen slechts een eerste stap zijn op weg naar een rechtvaardiger gebruik van de sociale verzekeringswetten. Er zullen nog verdergaande voorstellen komen ter bestrijding en voorkoming van misbruik en fraude ten aanzien van de sociale voorzieningen. LEIDEN Een 24-jarige Leide- naar heeft gistermiddag onder invloed van alcohol gemeend er goed aan te doen een aantal argeloze passagiers van een NZH-bus te bedreigen. Toen de man, die aan de halte Breestraat instapte, weinig reac tie ontmoette, sloeg hij bij het uitstappen aan de Lammen- schansweg met een ijzeren staaf een ruit van éên der toegangs deuren in. Zijn daad werd even wel gezien door de inmiddels gealarmeerde politie. Weer giftige balletjes LEIDEN Een bewoner van de Kraaierfaorst in de Meren- wijk beeft gistermorgen een hoeveelheid gehaktballetjes op een grasveld aangetroffen. De balletjes leken verdacht veel op de vleesbrokjes, die enige tijd geleden een kleine slachting on- der de Merenwijkse honden j veroorzaakten. De gehaktballetjes bleken toen j een dodelijke hoeveelheid strychnine te bevatten. Derhalve meenden de Kraaierhorst-bewo- ners er goed aan te doen het mogelijk vergiftigde hondevoed- sel naar de politie te brengen. De Canadese politie gaat uitzoeko of uit Duitsland afkomi ng- zaad inderdaad marijuam Het zangzaad kost 27 gulden, ma rijuana op de zwarte markt het dertigvoudige. Zangbevorderend staat erop de verpakking. VLISSINGEN (ANP) Sleepboten hebben van morgen om half vier de 900 ton metende Neder landse binnenvaarttanker „Alte Nova" van de strekdam voor de kerncentrale Borsele kunnen trekken. Het met superbenxine geladen schip liep daar gisteravond om half negen op en maakte direct water. Het schip kon vanmorgen naar Vlissingen worden teruggebracht nadat even het gevaar had bestaan dat het zou breken. De kern centrale die direct na het bekend worden van de stranding omgeven werd door een oliescherm behoefde niet te worden stilgelegd. Het Griekse vrachtschip Attican Unity brandt nog steeds op de Westerschelde voor Cadzand. Uit het onder meer met chemicaliën geladen schip komen nog steeds giftige gassen maar de volksgezondheid zou geen gevaar lopen. Het bergingswerk is weer geheel in handen van Rijkswaterstaat nadat parti culiere bergers zich hadden teruggetrokken omdat de berging voor hen op een financiële strop dreig de uit te draaien. UTRECHT (ANP) Het onderzoek naar mogelijke fraude bij de I bedrijfsvereniging voor het bakkersbedrijf heeft aan het licht gebracht, dat twee oud-bestuurders van de voedingsbond NW geld hebben aangepakt voor adviezen." De voedingsbonden FNV maken dit bekend in hun blad „Bondig" van deze week. Volgens de bonden gaat het om de oud-bestuurders J. Dinkla en Ch. Nordberg van de toenmalige algemene bedrijfsbond voedings- en genotmiddelen. Met de extra betalingen zou een bedrag van enkele duizenden guldens zijn gemoeid. Volgens de voedingsbonden is er geen sprake van dat de oud-be stuurders strafbare feiten hebben gepleegd, „maar hun gedrag is wel laakbaar geweest". De voedingsbonden stellen dat het ontoe laatbaar is dat oud-bestuurder§/zich douceurtjes laten toestoppen. Rotterdam (ANP) De Chili- conferentie van de socialisti sche internationale heeft giste ren opgeroepen buitenlandse investeringen in en leningen aan Chili stop te zetten. De deelnemers aan de driedaagse bijeenkomst, voornamelijk Westeuropese socialisten en Chileense politieke leiders van voor de militaire coup vier jaar geleden, hebben in een slotver klaring aangedrongen op: stopzetting van leningen aan het militaire bewind en tegen gaan van particuliere investerin gen in Chili; het voortdurend aandringen op naleving van de mensenrech ten door landen die diplomatie ke betrekkingen met Chili on derhouden. Volgens de slotverklaring dra gen de Verenigde Staten een .bijzondere verantwoordelijk heid voor de ontwikkelingen in Chili. De houding van de huidi ge Amerikaanse regering voor wat betreft mensenrechten heeft in dit opzicht verwachtingen ge wekt, zo oordeelden de deelne mers aan de conferentie. Ze spraken zich niet uit voor een economische boycot in Chili, omdat de bereidheid daartoe De conferentie, die de afgelopen i drie dagen in Rotterdam is ge- I houden, werd geleid door de Westduitse socialistisch leider Willy Brandt PvdA-leider Den I niet bij alle landen even grqot Uyl heeft gisteren de slotbijeen- komst bijgewoond. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer. 071-122244 en per speciale koerier wordt dè krant- alsnog" ge-' bracht" Jongeman (19) bekent mishandeling LEIDEN - De Leid» politie heeft een 19-jarige Leidenaar aangehouden, die bekend beeft in februari van dit jaar een 30-jarige Leidse vrouw in de Haarlemmerstraat in de rug te hebben gestoken. Over het motief van de steek partij liet de jeugdige Leidenaar niets los. Hij bekende tevens dch schuldig te hebben ge maakt aan ruim twintig inbra ken in woningen, scholen, auto's m kantines in Leiden en omge- /ing. De jongeman is gisteren voorgeleid voor de office1* van justitie. Met dank voor het aanbrengen van 6en nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam: adres: Vechtpartij in ,,De Zijl" LEIDEN - Een 17-jarige Leide naar is gisteravond door de po litie ingesloten nadat hij zich bij een vechtpartij in zwembad „De Zijl" schuldig had gemaakt aan vernielingen en bedreiging van andere zwemmers. Bij aankomst van de door de bezoekers van het zwembad gealarmeerde politie overhan digden omstanders haar een aantal dolkmessen, waarmee de jongeman zijn dreigementen kracht bij wilde zetten. Op weg naar het bureau vernielde de jongen ook nog het interieur van de politiewagen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1