ZEGE MET LAFFE NASMAAK Borussia Monchen Gladbach tenonder bij Eintracht F. Zorg om Borg Oranje half uur briljant W" Stoom afblazen leidde tot algehele terugval Lambert nog niet fit Voetbal allerlei SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 PAGINA 15 NIJMEGEN De conclusie lag voor de hand: de twee punten voor de kwalificatie zijn binnen. Maar wat een grandioos voetbalfestijn leek te worden, verzandde na een half uur al in een brij van ongenoegen. De flitsende equipe van Ernst Happel, die met glinsterend spel in een mum van tijd de LIslanders op 3—0 had gezet, zakte eensklaps onrust barend terug. Ook na de rust was er geen mogelijk heid meer om die terugval te stoppen. Ernst Happel gaf het volmondig toe. Maar hij nam zijn ploeg in bescherming met te wijzen op „die grandioze eerste vijfentwintig minuten" waarin tempo, felheid, vrij- lopen en bewegen de basis vormden van het onstuit bare Oranje. „En die vier punten ontbraken nadien en daarom kan ik over de wedstrijd niet tevreden zijn, hoewel ik besef, dat bet nog vroeg in bet seizoen is", aldus Ernst Happel. Hoe dan ook, de zege 4—1 was er een met een laffe nasmaak en het publiek in de volle Goffert in Nijmegen ging ontgoo cheld naar huis. Het had een klein half uur de illusie gehad, dat Oranje neigde naar de grote dagen van München 1974, ondanks het gemis van de steunpilaren Cruijff en Neeskens. Het collectieve optreden stak zo perfect in elkaar, dat het de IJslandse doelman Dagsson schemerde voor de ogen. Hij wist nauwelijks waar te kijken, zo razendsnel en gretig doken de Oranje mannen voor hem op. Een kolossaal spelende Willem van Hanegem dirigeerde zijn kromme ballen naar links en naar rechts, waar Johnny Rep, opvallend sterk in de lucht, en de pijlsnelle René van de Kerkhof op de voor hem toch vreemde linkerspitspo sitie, de opkomende middenvelders én Ruud Geels naar wens bedienden. Geels scoorde in buitenspelpo sitie, Rep knalde in het zijnet. Steeds weer werden de fraaiste openingen moeiteloos gemaakt en Oranje profiteerde van de vrijheid die het zelf schiep met bewegen en constant vrijlopen. Een prachtige actie van René van de Kerkhof vond zijn bekroning in een doelpunt van zowaar Willem van Hanegem. „Ik weet zelf niet meer hoe lang het geleden is dat ik scoorde, maar wel heel lang. Je kunt de doelpunten die ik in interlands maakte gemakkelijk tellen", aldus Van Hanegem, die een plausibele verklaring had voor het feit, dat het na het eerste half uur toen Oranje meende stoom te kunnen afblazen, maar nadien helemaal niet meer aan de vorm van het begin toekwam, de zaak ineenklapte. „Er gingen veel te weinig ballen naar rechts en daar lag de grote opening. Iedereen ging zwoegen en dan gaat het soepele er natuurlijk uit". Amateuristisch Oranje moest steunen op de ruststand van 3—0, want na Van Hanegem hadden Geels met een knappe omhaal na aangeven van Van Hanegem en Rep, nadat de IJslandse doelman de bal had laten vallen, voor 3—0 gezorgd. Een stand die om verhoging schreeuwde, want Neder land was heer en meester en trok zich geen syllabe aan van de tegenspartelende IJslanders van wie hun Britse trainer Tony Knapp het al een prestatie vond, dat ze tenslotte nog een tegenpunt hadden gemaakt. Want hoe amateuristisch het daar nog toegaat, bleek tijdens de voorbereiding. Een verzorger was er niet en Kees Joosten, in dienst van NEC, masseerde voor de wedstrijd de IJslanders.Een arts was evenmin meegereisd en de clubarts van NEC moest vlak voor het duel drie spelers een injectie geven omdat zij kampten met angina. Met zeven amateurs en vier profs in buitenlandse dienst vormden de IJslanders een team, dat bereid was' het vuur uit de sloffen te lopen, maar niet toekwam aan effectief tegenspel. Dat veranderde na het eerste inderdaad briljante half uur. Toen had de stand al een voor de IJslanders ruineus aanzien moeten hebben, maar Willy van de Kerkhof schoot tegen de lat, Geels maakte zijn tweede buitenspeldoelpunt en René van de Kerkhof "mikte de bal boven op de lat, terwijl Van Hanegem een van zijn befaamde vrije trappen tegen de paal schoot Weinig er weer bij, want zo erg was het niet" laten vervangen door Johnny Dusbaba, wiens eerste actie een strafschop kostte. Dusbaba: „Asgeir Sigurvinsson ging me voorbij en ik was van plan hem achterna te gaan. Toen raakte ik hem inderdaad van achteren". De neergelegde IJslander verzilverde zelf de straf schop en dat was dan 31, onder boe-geroep van het publiek. De oorzaak school in een mislukte pass van Hovenkamp die Krol wilde bereiken maar buiten de IJslander had gerekend die zich er snel tussen wrong. Er lukte bij Oranje niets meer. De gele kaart de IJslanders gingen fors spel niet uit de weg, zeker niet toen ze merkten dat tegen dit Oranje kansen konden ontstaan en de strafschop tegen, waren twee zware dieptepunten in een duel, dat een ongunstiger aanzien had kunnen krijgen als Hallgrimmsson, gewisseld voor Thordanson, niet voor open doel had gefaald. Toen René van de Kerkhof te doldriest doorstoof en werd opgevangen door Torfason, kreeg Oranje zijn strafschop, die Geels in staat stelde de eindstand op 4—1 te brengen. Inderdaad, de twee punten waren binnen, de topposi tie in de poule met België en Noord-Ierland was niet in gevaar gekomen, maar lang nog zal de laffe nasmaak blijven. Want hoe komt het toch, dat Nederland, ook in het verleden, dikwijls is teruggevallen na een fabelachtig begin. Ernst Happel heeft zelf de oorzaken opgesomd. Hij zal daar zeker wat aan gaan doen. Als hij verklaart weinig tevreden te zijn met het geheel, is dat een uitspraak die men onder een vergrootglas mag leggen. Happel heeft slechts weinig woorden nodig om maatregelen in het vooruitzicht te stellen. HERMAN VAN BERGEM tot dan toe had Van Beveren weinig te doen gehad, zo waren de IJslanders omkneld door het knappe spel van Oranje. Happel na afloop: „Ik verzoen me er maar mee, dat het verschrikkelijk lastig is om na die geweldige vijfentwintig minuten nog beter te gaan spelen dan kan een terugval altijd mogelijk zijn". Hij had geen moment gedacht aan vervanging. „Waarom? Zeker niet nadat Rijsbergen was uitgeval len. Ik had dan de kans gelopen de wedstrijd met tien man te beëindigen". Wim Rijsbergen, in de periode dat de scherpte allang verdwenen was uit het spel van Oranje, dat de passes niet aankwamen en het directe spel was gewijzigd in peuterig zoeken naar elkaar, was „gepakt" door Hilmarsson, die een 6^Je. kaart kreeg. Rijsbergen moest zich met een Voor alle twee een strafschop. Dit is het moment waarop René van de Kerkhof wordt „opgevangen" door pijnlijke lies Happel: „Zondag tegen Ajax is hij Trofason, waardoor Geels in staat werd gesteld de eindstand uit een strafschop op 4—1 te bepalen. Scoreverloop: 15. Van Hanegem 1—0, 18. Geels 2—0, 24. Rep 3-0, 67. Asgeir T r (strafschop) 41. 24. Rep i (strafschop) 3—1, 90. Geels ïeidsrechter: Hirviniexni (Finland). Toe schouwers: 25.000. Nederland: Jan van Beveren; Wim Suurbier, Ruud Krol, Wim (Johnny Dusbaba), Hovenkamp; Willy van de Kerkhof. IJsland: Sigurdur Dagsson; Olafur Sigurvinsson, Marteinn Geirsson, Gisli Torfason; Janus Gudlaugsson; Gudgeir Leifs- son, Asgeir Sirgurvinsson, Ami Sveinsson; Hoerdur Hilmars son, Ingi-Bjorn Albertsson (Eliasson), Peitur Thordarson (Hallgrimmsson). De stand in groep vier van de kwalificatie voor het wereldkampioenschap is: 1. Nederland 4 3 1 0 7 9-3 2. België 3 2 0 1 4 3-2 3. IJsland 4 1 0 3 2 2-6 4. Nrd-Ierland 3 0 12 12-5 BRUSSEL Het Belgische elftal, dat zaterdag in de voorronden van de strijd om het wereldkampioenschap tegen Usland uitkomt, heeft gisteren in het Brusselse Heizel-stadion een oefenwedstrijd gespeeld. Tegenstander was een gemengde ploeg, bestaande uit UEFA-junioren en de overige spelers uit de A-selectie. Op het appèl ontbrak Raoul Lambert. Coach Guy Thij hield de elf spelers, die hij binnen de lijnen bracht, gedurende de volle duur van de wedstrijd (2 x 30 minuten) in het veld. Dit laat vermoeden, dat de ploeg voor het duel tegen IJsland er zal uitzien zoals die gisteren speelde (onder voorbehoud van de mogelijke opstelling van Raoul Lambert). De opstelling was als volgt; Pfaff; Van Binst, Broos, Meeuws, Martens; Cools, Courant, Vande- reyeken, Van der Eist; Wellens en Ceulemans. De A-ploeg zegevierde met 71 dankzij doelpunten van Courant (2x) Wellens en V.d. Eist voor de rust en van Wellens en Ceulemans (2x) na de pauze. FC Twente tegen Glasgow Rangers Bern Glasgow Rangers is in de eerste ronde van het voetbaltoer nooi om de Europese beker voor bekerwinnaars de tegenstander van FC Twente. De Schotse ploeg speelde gisteravond in het Wankdorfstadion te Bern voor 17.000 toeschouwers 2—2 tegen Young Boys in de tweede wedstrijd voor de voorronde. Glasgow Rangers had de eerste wedstrijd met 1—0 gewonnen. DÜSSELDORF Twee clubs hebben voorlopig een stapje te rug moeten doen in de strijd om een plaatsje bij de hoogste regionen op de ranglijst van de Bun desliga. E in tracht Braunschweig en landskam pioen Borussia Monchenglad- bach hebben gisteravond op on dubbelzinnige wijze moeten on dervinden dat de concurrentie niet met zich laat spotten. Ein- tracht ging bij FC Köln met niet minder dan 6-6 tenonder, Borussia bleef stek» op 2—4 bij E in tracht Frankfurt. Na vijf wedstrijden delen nu FC Köln en Hamburger SV (2—1 tegen Stuttgart) de eerste plaats met acht punten. Alleen Schalke 04 (zeven uit vijf) en MSV Duis burg (zes uit vier) zijn nog on geslagen. De belangstelling voor de acht wedstrijden van gisteravond was buitengewoon groot. In to taal kwamen 335.000 bezoekers de stadions binnen. Dat bete kent een gemiddelde van 42.000 toeschouwers per wedstrijd, een nieuw record voor de Bundesli- ga. Na vijf wedstrijddagen be- draagt het totaal aantal toe schouwers al 1.517.000. Boven dien moeten er nog twee inhaal wedstrijden worden gespeeld (Borussia Dortmund—MSV Duisburg en Fortuna Dusseldor- f—FC Kaiserslautern). Na de mislukte seizoenpremie re in Düsseldorf heeft FC Köln viermaal achtereen gewonnen. Vorig seizoen zegevierden de Keulenaren in de eerste vijf wedstrijden. Zij zakten daarna echter bedenkelijk af. Voor 51.000 toeschouwers werd Ein tracht Braunschweig met 6—0 verslagen. Dit resultaat viel ze ker twee doelpunten te hoog uit. De overwinning van FC Köln stond eigenlijk al na een half uur vast. Toen was het 2—0 door treffers van Neumann en Simmet. Vlak voor de pauze kopte Loehr de thuisclub naar 3—0. In de tweede helft kwamen daar nog eens drie doelpunten bij. Van de Belg Van Gooi (2) en Dieter Muller. Eintracht Braunschweig speelde minder slecht dan de uitslag doet ver moeden. Borussia Mönchen Gladbach begon uitstekend tegen Ein tracht Frankfort Al in de der de minuut keek Eintracht tegen een achterstand aan toen Voor de rust zorgde Hölzenbein voor de gelijkmaker en binnen een half uur na de pauze stond Eintracht met 4—1 voor door doelpunten van Nickel (straf schop), Hölzenbein en Wenzel. Dertien minuten voor het einde kon Burussia via Nielsen weer wat terug doen (4—2). De enige club zonder overwin ning is nieuweling 1860 "Mün chen. De leeuwen verloren op eigen veld met 3—2 van Hertha BSC. De Berlijners stonden bij de rust al met 2—1 voor. Twee minuten voor het einde diende Sidka de Beierse club de knock out toe. Met slechts een punt is 1860 München laatste op de ran glijst. Borrusia Dortmund bezit twee punten uit vier wedstrij den. Drie clubs hebben drie punten uit vijf ontmoetingen; VFL Bochum, VFB Stuttgart en FC St. Pauli. FC St Pauli—Schalke'04 1-1, Vfb Stuttgart—Hamburger SV 1—2, Ein tracht Frankfurt—Borussia Mon chen Gladbach 4—1, 1860 "Munche- n—Hertha BSC 2-3. Werder Breme- n—Bayem München 1—1, FC"Kol- n—Eintracht Braunschweig 6—0, VFL BochumMSV Duisburg 12. De stand aan de kop van de ranglijst (Van onze correspondent) ROTTERDAM Sparta heeft opnieuw problemen met spits- speler Raj Clarke. Gisteren arriveerde de Brit te laat op Schiphol, waar bestuurslid Ad Lam met de vliegtickets op hem wachtte, om gezamen lijk naar Athene te reizen, waar Sparta gisteravond een vriendschappelijke wedstrijd tegen A.E.K. speelde. Clarke had begin deze week toestemming gekregen een dag later naar Athene te vertrek ken, omdat hij zijn zieke vader in Engeland bezocht Het be stuur van Sparta zit duidelijk met deze zaak in de maag. Aan het eind van het vorig seizoen was Clarke enkele da gen zoek, toen de Rotterdamse club een reis naar Hongkong maakte. Uiteindelijk werd hij toen bij familie in Engeland gevonden, en reisde hij alsnog het elftal na. Zijn nieuwe esca pade zal ongetwijfeld bij zijn medespelers zeer slecht vallen. HEERENVEEN Laszlo Za- lai beeft om gezondheidsrede nen besloten zich terug te trekken als trainer van de eer ste divisieclub Heerenveen. De 48-jarige ex-Hongaar (hij is tot Nederlander genaturali seerd) heeft rugklachten en tobt met een knieblessure, waarvoor hij al vijf maai is geopereerd. Zalai is zeventien jaar trainer geweest Veertien jaar was hij oefenmeester in Nederland, achtereenvolgens van Fortuna Vlaardlngen, DWS, DOS, PEC/Zwolle en vijf Jaar bij Herenveen. Zijn opvolger is Jan Teunissen (29) die onlangs bet A-diploma be haalde. ZWOLLE PEC/Zwolle zal het voorlopg zonder zijn aan voerder Rinus Israel moeten stellen. De 35-jarige oud-in- stemational voelde zich licha- melijk niet in orde en raad pleegde een arts, die hem naar een ziekenhuis verwees. PEC- 's ausputzer is daar ter obser vatie opgenomen. Een ver on derzoek moet uitwijzen hoe lang hij daar zal moeten ver blijven. In elk geval is zeker dat Israel de eerstkomende weken is uitgeschakeld. 1. FC Köln 5 4 0 1 8 19-8 2. Hamburg. SV 5 4 0 1 8 12-7 3. Schalke '04 5 2 3 0 7 7-4 4. MSV Duisb. 4 2 2 0 6 1(36 5. Eintr. Frankf. 5 3 0 2 6 12-7 Monaco is in de Franse competi tie eerste na de zege van 2—0 op Reims met een punt voor sprong op Nice. De laatste ploeg was thuis met 2—1 te sterk voor Nimes. Derde op de Franse ran glijst is Laval dat even veel punten verzamelde na vijf com petitieronden als Bordeaux. La- val speelde 1—1 tegen Rouaan en Bordeaux versloeg Nancy met 2—0. In de zevende ronde van de Poolse competitie versloeg kop loper Wisla Krakow Slask Wro claw met 2—0, waardoor de voorsprong op LKS Lodz nu vier punten bedraagt DCS ver loor met 1—0 van Ar ka Gdynia, terwijl Lech Poznan, dat even eens negen punten heeft Stal Mieliec in eigen huis met 1—0 bedwong. FOREST HILLS - De verras sing op de eerste dag van het tennistoernooi om de open Ame rikaanse kampioenschappen in Forest Hills was de uitschake ling van de als dertiende ge plaatste Brit Mark Cox. Hij werd geëlimineerd door de Cali- fornische speler Butch Walts met 6-7 6-7. Walts won de eerste tie-break met 7-4 en herhaalde deze score in de tweede tie break. Vorig jaar werd de 34-ja rige Cox in de tweede ronde uitgeschakeld. Twijfel heerste in Forest Hills over de vorm van de als eerste geplaatste Zweed Björn Borg en zijn Amerikaanse concurrent Jimmy Connors. Borg heeft last gekregen van e» verrekt spier Fleming (Vst)-Colin Dibley (Aus) 7-5 6-2, Tomas Smid (Tsi)-Belus Prajoux (Chi) 6-2 6-4, Francois Jauffret (Fra>- Pat Dupre (Vst) 7-5 6-0 Jose Higue- tje in de borst en Connors heeft rugklachten. Beide spelers kre gen een extra dag rust toegewe zen. Arthur Ashe had al eerder gezegd niet te zullen deelnemen. De topper van de dag had moe ten worden als de partij tussen de Argentijn Guillermo Vilas en de Spanjaard Manuel San tan a, die in 1965 titelhouder was. De als vierde geplaatste Vilas, die zes achtereenvolgende toemooi- overwinningen mee naar Forest Hills nam en in 39 achtereenvol gende partijen op gravel onge slagen is, snelde naar 6-1 3-0 voordat regen verder spelen on mogelijk maakte. Het werd ui teindelijk 6-1 6-0 voor Vilas. Richard Lewis (Gbr) 6-3 4-6 6-4, F J| Gerken (VSt>—John Marks (Aus) 6—4 4—6 6—2, John Lloyd (GBri— Deon (ZAf) 6-2 0-6 6-4, Willem Prin- sloo (ZAf>Jeff Borowiak (Vst) 3-6 7-S 6-1, John James (AusVVictor Pecci (Par) 6-4 40 6-3, Henry Bonis (Vst>- Jorge Andrew (Ven) 6-7 6-4 64). Guil lermo Vilas (Argj-Manuel Santana (Spa) 6-1 6-0, Die Nastase (Roe>-Frew McMillan (ZAf) 64) 64), Haroid Solo mon (Vst)-Bernie Mitton (Zaf) 3-6 6-3 7-5, Mark Edmondson (Aus)-Roger Guedes (Bra) 3-6 6-16-4, Marty Rie*- sen (Vst)-Bob Carmichael (Aus) 63 6-2, Phil Dent (Aus)-Keith Richard son (Vst) 6-4 64. John Feaver (Gbr)- Charles Pasarell (Vst) 7-5 6-1. *T» Doelman Dagsson ligt op de grond. Hij heeft de bal uit zijn handen laten vallen. Johnny Repwas erbij en scoorde. Ruud Geels loopt juichend weg. Nederland staat op 3—0 en dat was het eind van een briljant half uur llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli te i Zo blij was Willem van Hanegem met zijn - en Nederlands eerste-doelpunt dat hij doorliep om de bal nog eens hard tegen de touwen te jagen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15