'Met moet gewoon weer leren lopen" Oogsten door slechte zomer vertraagd „Streven naar nonnen voor lozing chemische stoffen in zeewater Deventer 500 jaar drukkersstad Dolgelukkige vader Blokland: RIJKSWATERSTAAT-TOPMAN VAN DER BURGT: ^iet-automobilist tornt in de knel Financiële Dagblad niet verschenen Uitstel beslissing huisartsen HAGENAAR OLDENHOF SPACELABKANDIDAAT Op wijd gaan... in deze\ jersey hes met fraai bijpassende rok. vooralle want7t met koordjes. In roest, en paars. Allebei Lijk drie weken in struikgeas ber 1! NENLAND LF.IDSE COURANT DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 PACINA 13 an één onzer verslaggevers OTTERDAM „Ik wou dat t morgen weer naar school )n". Een zielsgelukkige Hen- ëtte Blokland, sinds gister- Jddag in het Rotterdams aca- emisch ziekenhuis „Dijkzigt" an het maar moeilijk verkrop en, dat ze door de verwondin- en aan haar been nog niet het olie leven in kan dartelen. 'ader Blokland het is hem an te horen dat hij door de ele perscontacten over de zaak an zijn doodgewaande dochter en ruime ervaring met verte- enwoordigers van de diverse ledia heeft opgedaan „Jet loet gewoon weer leren lopen. )at wordt een kwestie van fy- iotherapie. Maar daar zijn ze lier goed in, heb ik gehoord", ür is dus voorlopig nog geen prake van,dat het Vlaardingse neisje, dat in een Zwitsers zie kenhuis werd verwisseld met »en meisje, dat bij hetzelfde luto-ongeluk omkwam, en wier stoffelijk overschot hier werd gecremeerd, al naar huis kan. ,Maar als haar broer trouwt in jktober, zal ze er wel bij zijn", ildus haar vader. Jetje veert op in haar bed als laarvader met een dochter en sen vriendin plus fruitmand haar kamer binnenkomen. Maar met een kreetje van pijn laat ze zich weer in de kussens terugvallen. „Die rotvoet ook", zegt ze. Het witte mutsje vanwege de in Zwitserland ver richte hersenoperaties staat haar ontegenzeggelijk char mant, maar maakt haar ten de le onherkenbaar. Daarom is het eigenlijk wel te begrijpen, dat het Zwitserse echtpaar, toen Je tje nog helemaal lag ingezwach teld. de tragische vergissing heeft gemaakt Jet Blokland voor hun eigen dochter te hou den. Henriëtte is volgens haar vader nog voor een groot deel onkun dig van het feit, dat ze „dood" is geweest. „De artsen hebben me gezegd, dat we haar die wetenschap in kleine doses moeten toedienen. Alles nu ver tellen zou de schok te groot maken". Vader Th. Blokland is vol lof over de medewerking die hij van verschillendeautoriteiten heeft ondervonden. „Er is me een berg paperassen uit handen genomen. En Henriëtte leeft, weer, ook officieel". Henr'itte zelf: „Pap,hoe lang moet ik hier nog blijven? Mag ik mee naar huis?" Vader Blo kland: „Meisje, dat moeten de dokters hier beslissen. Maar zo heel lang zal het niet meer du ren". Jet Blokland in de ziekenauto die haar naar het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis zou brengen. Gistermiddag arriveerde zij met haar ouders vanuit Zwitserland op het vliegveld Zestienhoven. ,N HAAG (ANP) In de akkerbouwstreken In de belangrijkste landbouwgebieden van ons Het oogsten verloopt het snelst in Noord-Holland ondervonden van de vele regen in augustus. De a ons land wordt nu de langdurige, harde regen land, Zeeland, Groningen en Oostelijk Flevoland waar nu meer dan de helft van de oogst binnen aardappelen lijken niet erg van het weer geleden >r enige dagen zonneschijn is gevolgd, met man moet het graan nog voor het grootste gedeelte is. De gewassen zijn meestal nog erg vochtig en te hebben. macht gewerkt om de vertraagde oogst binnen worden binnengehaald. Bij het landbouwconcu- moeten dan ook terstond na het oogsten naar Heel wat florissanter is het gesteld met krijgen voordat het weer opmeuw omslaat lentschap in Goes denkt men dat de Zeeuwse drogerijen worden overgebracht om schimmels en de veehouderij waar men na het uiterst droge boeren zullen proberen voor hun familieleden die andere aantastingen te voorkomen. Van alle oog- seizoen van vorig jaar heel gelukkig is met de in militaire dienst zijn, landbouwverlof te krijgen, sten blijkt het graan de meeste schade te hebben natte zomer. oral de graanoogst is weken achter. Illlllllllllil (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG „Welke chemi sche stof is wel en welke niet gevaarlijk voor het watermi lieu? Niemand weet dat pre cies. Er is wel een zwarte lijst met stoffen, waarvoor interna tionaal geldende nonnen wor den gehanteerd, maar voor alle andere stoffen gelden in elk land verschillende normen. Het is duidelijk dat we toe moeten naar algemeen geldende crite ria voor het lozen en dumpen van chemicaliën in zee". Dit zei gistermiddag ir. C. van der Burgt van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat, nadat hem de resultaten waren gepresenteerd van een onder zoek, dat TNO gedurende drie jaar heeft ingesteld naar de in vloed van chemicaliën op het watermilieu. Dit resultaat is een method enboek, waarmee de TNO-onderzoekers een poging hebben gedaan om systeem te brengen in de milieutoetsing, zoals het aangeven van diverse factoren die een chemische stof milieugevaarlijk kunnen maken en in welke mate. Projectleider dr. H. Hueck: „Wij hebben aan gegeven welke getallen in welke mate van afbreekbaarheid een rol kunnen spelen en met welke methode dit vastgesteld kan worden. Nu moet de overheid de normen aanleggen, bepalen wat wel en wat niet in zee ge stort mag worden". Ir. Van der Burgt: „Dit metho- denboek biedt de gelegenheid om samen met andere landen te komen tot standaardisering en toetsing van normen. Ik ver wacht niet dat het boek een wijziging in het vergunningen beleid teweeg zal brengen. Wel geloof ik dat we voorlopig ge confronteerd blijven met het probleem dat de omstandighe den overal verschillen. Ik denk aan zeestromingen en zeediep ten die maken dat het water meer stoffen kan opnemen. Dit brengt concurrentieverschillen met zich mee, doordat fabrieken van het ene land meer afvalstof fen mogen lozen dan van hét andere land". Rijkswaterstaat wil de groep onderzoekers bij een houden om aanvullende stu dies te verrichten, zoals naar de mogelijkheid om de verontreini ging van de zee niet alleen te meten met watermonsters, maar ook met mosselen, die speciaal voor dat doel zullen worden uit gezet Op langere termijn denkt ir. Van der Burgt aan een on derzoek naar de eventuele aan wezigheid van kankerverwek kende stoffen in het watermi lieu. PENBAAR-VERVOERDERS: rRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen en de samenwer-' :nde streekvervoerbedrijven (ESO) hebben teleurgesteld gerea- erd op het zojuist verschenen structuurschema verkeer en rvoer. Daarin geeft de regering een visie op het verkeer en irvoer in de komende jaren. S en ESO constateren dat er van een nieuw beleid geen sprake Integendeel, er worden geen maatregelen ter beperking van het utogebruik aangekondigd, in het schema wordt juist een sterke roei van het autogebruik geprogrammeerd. De regering wil het utosnelwegennet verdubbelen, terwijl langzaam verkeer en open aar vervoer tot aan de eeuwwisseling „pas op de plaats moet laken", aldus NS en ESO. '.et zich kunnen verplaatsen is een verworven vrijheid, maar die rijheid mogen niet alleen automobilisten genieten, aldus de open aar-vervoerders. In het structuurschema wordt naar hun mening nvoldoende recht gedaan aan de sociale functie van het openbaar ervoer (vervoer voor iedereen, ongeacht leeftijd, welstand of ijvaardigheid). 'olgens NS en ESO wordt de niet-automobilist in een steeds (echtere positie gemanoeuvreerd. Wil de regering werkelijk een nder beleid, dan zal zij moeten mikken op matiging van het utogebruik, op een kleinere uitbreiding van het snelwegennet en p het aantrekkelijk maken van het openbaar vervoer door onder- fieer méér comfort en de aanleg van vrije bus- en trambanen. AMSTERDAM (ANP) Het Fi nanciële Dagblad is gisteren en vandaag niet verschenen. Dit houdt verband met de omstre den benoeming van de heer H. ten Brink tot directeur van bet Financiële Dagblad. De redactie van deze zeer gespe cialiseerde krant, richtte vorige maand een vereniging op, om de identiteit van het blad ook in de toekomst te verzekeren. Dinsdag kwam de directie met het voorstel om Ten Brink dan wel geen directeur te .maken maar „lid van de raad van be stuur". Pas na gesprekken met vakbonden en directie willen de journalisten besluiten of zij de heer Ten Brink alsnog zullen accepteren. Voorlopig echter la- ten zij tegen diens benoeming in welke functie dan ook het „onaanvaardbaar" horen. UTRECHT (ANP) De ledenraad van de Landelijke Huisartsen Vereniging heeft gisteravond besloten de beslissing over het „laatste bod" van de ziekenfondsen nog een maand uit te stellen. Zoals bekend is er een conflict over de pensioenbijdrage die de ziekenfondsen de artsen moeten leveren. De medici eisen een tientje per ziekenfondspatiënt, de fondsen boden eerst de helft en hebben onlangs een „laatste bod" gedaan dat hier tussenin ligt. De huisartsen beslissen 30 september of ze dit bod aanvaarden. (Van onze redacteur ruimtevaart) DEN HAAG De 25-jarige chemicus Christof Oldenhof uit Den Haag die als reserve-kandidaat was opgenomen in het team van' kandidaten voor het Amerikaanse spacelabprogramma, heeft do plaats ingenomen van de Delftse kandidaat, de fysicus Christiaan Steenbergen. Het stond vast dat nog een van de zes Nederlandse kandidaten moest afvallen. De beslissing daarover werd vertraagd door moeilijkheden bij de computerbewerking van de medische gegevens. De Delftenaar verdween uit de selectie omdat zijn lichamelijke conditie net iets onder de eigenlijke top vieL BREESTRMT-LEIDEN (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Vijfhonderu jaar geleden, in 1477 dus, ver vaardigde de uit Duitsland geïmmigreerde Richard Paf- fraet in Deventer zijn eerste gedrukte boek, getiteld „Liber Bibliae moralis", bedoeld om de Schrift wat toegankelijker te maken voor de geestelijk heid. Met die activiteit lever de Paffraet het eerste druk werk, ooit in Deventer ver vaardigd. Voor de Stichting „Onze Stad", een gezelschap goedwillende Deventernaren die hun stad voor zowel de eigen inwoners als zo veel mo gelijk buitenstaanders inte ressant wil maken, is dat de aanleiding geweest een reeks van feestelijkheden op touw te zetten onder het motto „De venter drukt door". De mani festatie begint vandaag en duurt tot 10 september. In de loop van de vijf eeuwen nadat Paffraet zijn eerste drukwerkje afleverde heeft Deventer inderdaad doorge drukt, want de stad heeft zich ontwikkeld tot een van de be langrijkste drukkerscentra in het land. Een bijna onevenre dig groot aantal inwoners van Deventer en omgeving ver dient zijn dagelijks brood in de grafische sector. In Neder land is daarmee eigenlijk al leen een stad als Haarlem ver gelijkbaar. Centraal in de hele drukkers- manifestatie staat een grote tentoonstelling in de prachtige gerestaureerde Bergkerk in Deventer's internationaal be faamde restauratiewijk Berg- kwartier. Op die expositie geeft een keur van drukkers en uitgevers een overzicht van de ontwikkeling die het druk kersvak in de loop der eeuwen heeft doorgemaakt en welke technische prestaties op het ogenblik op drukkersgebied kunnen worden geleverd. „Een tentoonstelling die in Neder land zijn weerga nog niet heeft gevonden en zoals we die in geen eeuw meer zullen zien", zo typeert voorzitter A. M. Brands van „Onze Stad" deze expositie. Bij die ene tentoonstelling zal het niet blijven. De bezoeker aan Deventer wordt gecon fronteerd met een keus aan tentoonstellingen en andere feestelijkheden, die hem zullen nopen een nachtje in Deventer te blijven als hij alles wil zien. In totaal zijn er niet minder dan negen exposities, die alle maal op een of andere manier te maken hebben met druk kersactiviteiten in Deventer. Zo haken de banken, de PTT, de gemeente Deventer, de mu sea, het Nederlands Bijbelge nootschap en plaatselijke in stellingen allemaal in met een eigen expositie. Verder is er aan de viering nog een reeks evenementen gekoppeld, die vanavond be gint met een historische op tocht naar het stadhuis. Bur gemeester H. Posthuma krijgt dan door „Paffraet" de laatste bladzijde van zijn eerste boek aangeboden. Overmorgen brengt Anton Geesink in het GA-Eagles stadion een groots worstelspektakel; op 4 septem ber leest Henk van Ulsen tij dens een kerkdienst in de Gro te Kerk uit „Prediker". Ook wordt die dag een popfestival gehouden. Op 6 september houdt de politie open huis en komt minister Boersma 's avonds met zijn aanwezigheid een videoproject over werk loosheid van de Maatschappij van Nijverheid en Handel op luisteren; woensdag 7 septem ber treden in het GA-Eagles stadion ploegen van oud-inter nationals en van oud-GAE- spelers tegen elkaar in het strijdperk. Gedurende alle tien dagen zijn er op verschillende plaatsen verder nog winkelfeesten, con certen, markten en activitei ten. Een aantal Deventer druk kerijen houdt bovendien open huis. Programma's met de juiste plaatsen en tijdstippen zijn verkrijgbaar bij de VW Deventer, Stationsplein 2, tele foon 05700-16200. werkgroep: Friesland moet tweetalig worden LEEUWARDEN (ANP) Fries land moet tweetalig worden. Daartoe moet onder andere een nieuwe wet tot stand worden gebracht, want de huidige gang van zaken sluit steeds minder aan bij wat wettelijk is gere geld. Dit staat in het memorandum „Fries in het officiële verkeer", dat het Ynstitut foar Tael-Ynte- graesje (YTY) in Groningen heeft opgesteld. Het eerste exemplaar is vandaag aangebo den aan drs. J. Mulder de gede puteerde van Friesland voor cultuur en onderwijs. Het ge beurde op het provinciehuis in Leeuwarden. De provincie kent een werkgroep die de positie van het Fries in het officiële verkeer bestudeert. Deze kwest ie is verder onderwerp van ge sprek in een overlegorgaan, waarin ook de ministeries van Justitie en van Binnenlandse Zaken zijn vertegenwoordigd. De wet van 1956 met regels voor het gebruik van het Fries in het rechtsverkeer voldoet niet meer. Een nieuwe wet moet het Fries in Friesland dezelfde positie ge ven als het Nederlands, aldus het YTY. AMSTERDAM (ANP)-In het struikgewas tussen de Utrechts- eweg en de Joan Muyskenweg heeft de Amsterdamse politie het lijk gevonden van een tot nu toe onbekende man. Het lichaam, dat in verregaande staat van ontbinding verkeerde, was gekleed in een grijze broek en bruine suède schoenen. Vol gens de politie is de man onge veer drie weken geleden overle den. Bij het lijk werden enkele toiletartikelen gevonden van Duitse herkomst De recherche neemt niet aan dat er sprake is van een misdrijf, wel wordt aan diegenen die inlichtingen kun nen geven over de identiteit van de man verzocht contact op te nemen met het bureau IJ tunnel in Amsterdam.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13