Steun aan bedrijven met opbrengst van aardgas y Westerterp zit er naast nformateur moet zoeken ïaar meerderheidskabinet oor Stam lerde vereld titel Leraren niet zwaar aangepakt Hoogovens praat met bonden over massa-ontslagen 19 'DESKUNDIGEN STAATSRECHT il- 9: - Wespen Stirezo voert actie tegen Kamerlid Zestienhoven nog niet dicht Geen overleg met studenten Ccldóc Qoma/nt I Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V. Leiden Directeur-hoofdredacteur. J J Hallewas - Chef-redacteur Wim Bui|teweg. •rtenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoont|es 4.16 - Klachten bezorging: tel 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) xwinementen kwartaal 40,45. jaar 150.30; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Huwelijk Woensdag 31 augustus 1977,67e jaargang no. 20825. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en slechts hier en daar wat regen. Tot matig of vrij krachtig toene mende wind uit zuid tot zuid west. Maxima omstreeks 21 gra den. Morgen zon; 06.51—20.28. Maan 21.43—10.56. Scheveningen hoog water 06.03, 18.26. Laag water 02.02,14.16. Scènes uit een huwelijk (1) op Ned. I om 19.50 uur. Om 20.40 uur Beethovens vioolconc. in D en om 22.05 uur Studio sport met samenvatting Nederland- IJsland. Ned. II om 19.04 uur „Heeft de regen een vader" met Hermilia en om 20.30 uur Loosdrechtse plassen. Cees Stam, dit keer vóór gangmaker Bruno Walrave, heeft voor de derde keer in zijn carrière de regenboogtrui om de schouders. Links van hem gaat Peffgen (zilver) op nieuw voor hem door de knieën. Rechts de Italiaan Algeri, die het brons won. N CRISTOBAL Zonder al te veel moeite heeft Cees Stam or de derde keer de wereldtitel bij de profstayers veroverd. San Cristobal had hij achter gangmaker Bruno Walrave slechts de Westduitser Wilfrid Peffgen een serieuze tegenstander. im sloeg de aanvallen van Peffgen echter bekwaam af en won eindelijk met 75 meter voorsprong. Na Gaby Minneboo, die de "irksie amateurstayer was, is Stam de tweede Nederlander, die Venezuela een gouden medaille heeft gewonnen. VNO-VOORZITTER VAN VEEN: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de komende vijf zeven jaar moet volgens werkgeversvoorzitter mr. C. van Veen absolute voorrang worden gegeven aan het gebruiken van de aardga sopbrengsten voor het op peil brengen van de financiële positie van het bedrijfsleven en voor het krachtig stimuleren van onze export-industrie tot nieuwe aktiviteiten in Nederland. Hij liet daarbij gisteravond de bedreiging doorschemeren, dat de onderne mers anders wel eens ons land zouden kunnen ontvluchten. Hij zei: „De Neder landse ondernemer wil niets liever dan in eigen land met redelijk uitzicht op succes de internationale markt heroveren. Een aanvaardbaar kostenniveau en een werk baar klimaat zijn daarvoor grondvoorwaar den." In een rede voor de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel zei mr. Van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, dat we op niet eens zo lange termijn „onherroepelijk afglijden naar een echte crisis" als die voorrang niet wordt gegeven. Daarom zullen de werkgevers in het komende sociaal-economisch overleg bij sturing, rigoureus en snel, verlangen. Mr. Van Veen zei voorts, dat iedereen vol gaarne de werkloosheid en de inflatie te lijf wil gaan, maar dat wel goed in de gaten moet worden gehouden dat er grenzen zijn aan wat de werkgevers aan tegenvallers kunnen verwerken. „Die grenzen worden overschreden door het sociaal-economisch program van ex-formateur Den Uyl. Onder nemers moeten een nieuwe aanmoediging hebben en die ontbreekt", aldus de VNO- voorzitter. „Eerst worden we door te hoge lonen en overheidslasten uit de internationa le markt gedrukt en vervolgens wordt van ons verlangd, dat we tegenover een matiging van de druk op het bedrijfsleven allerlei maatschappelijke veranderingen blijmoedig aanvaarden", zo zei hij, doelend op zaken als vermogensaanwasdeling, het richten van investeringssubsidies en wijzigingen in de ondernemingsstructuur. BOZE VAN KEMENADE: (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Onderwijsminister Van Keme- nade heeft voor het eerst scherp stelling genomen tegen de leraren in het voortgezet onderwijs. Op een vergadering van de PvdA in Apeldoorn gis teravond noemde hij het volstrekt onjuist dat dé leraren met de voorgestelde bezuinigingen .zwaar aangepakt" worden. Hij ontkende dat er plannen bestaan om de sala rissen van de leraren te verlagen. „Mijn uitspraken zijn totaal verkeerd opgevat. Het enige wat ik wilde bereiken was het bespreekbaar maken of er in het totaal van de bezuinigingsplannen op enkele onderdelen niet wat afgewogen zou moeten worden". Hij laakte uitspraken van het Neder lands Genootschap van Leraren (NGL) over het stoppen van haar medewerking aan onderwijsver nieuwingen. „Die vernieuwingen komen tenslotte niet ten goede aan mij, maar aan het onderwijs", aldus een boze Van Kemenade. Hij vreest dat als de PvdA niet in de regering terugkeert een aan zienlijke ombuiging in het onderwijsbeleid, met name ten aanzien van het middenschoolexperi ment. Notting Hill Een pistool, degen stokken. een heel assortiment messen en erg veel tassen, dat is de oogst die de politie in Londen heeft overgehouden van het carnaval van maandag in de wijk Notting Hill. Het zijn allemaal gevonden voorwer pen. De wapens zullen zeker niet worden terugge haald. En voor de tassen zullen teleur gestelde eigenaars komen: ze zijn alle maal leeggehaald door overvallers en zakkenrollers. Wespenplaag HEERLEN (ANP) De brandweer van Heerlen is gisteren twaalf keer moe ten uitrukken. Niet voor het blussen van branden maar om bewoners van Heerlen en van omliggende gemeenten te bevrijden van wespenplagen. Op negen plaatsen in Heer len en op drie plaatsen in Hoensbroek en Schaesberg hadden grote zwermen wespen zich genesteld in struiken. Van onze parlementaire redactie) N HAAG Aan het Binnenhof is ge verwondering ontstaan over de g die Dr. Veringa gegeven heeft zijn opdracht tot informatie. In ngen van staatsrechtsdeskundigen rdt gemeend dat het onderzoek en de mogelijkheden tot het vormen in een minderheidskabinet niet in opdracht begrepen is. nneer dat wel het geval zou zijn weest zou in de tekst van de op- dracht worden gesproken over „het vormen van een kabinet" en niet over het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheden om op zo kort moge lijke termijn te geraken tot de vorming van „een kabinet dat mag vertrouwen in voldoende mate steun te vinden in de volksvertegenwoordiging", zoals nu het geval is, aldus de staatsrechtsdes kundigen. Bij zijn toelichting maandagavond zei de heer Veringa overigens dat een minderheidskabinet pas als allerlaatste noodoplossing zou worden onderzocht. Daarbij zou dan vooraf de garantie moeten zijn gegeven dat zo'n kabinet geruime tijd in voldoende mate steun in het parlement zou ondervinden. „Maar geen enkele politieke groepering zou die garantie willen geven". Gisteren heeft dr. Veringa gesprekken gevoerd met de fractievoorzitters van CDA, PvdA en D'66. Mr. Van Agt (CDA) acht de kans niet Informateur Veringa (links) en CDA-fractievoorzitter Van Agt na hun gesprek van gisteren. bijzonder groot dat de „lijmpoging" Thijn (PvdA) heeft „enig vertrouwen" van de informateur zal slagen. Hij zei in Veringa. Terlouw van D'66 zou de na zijn gesprek dat hij overigens niet heer Veringa een aangrijpingspunt om die lijmpoging heeft gevraagd, hebben geleverd om de lijmpoging te „omdat de PvdA hu aan zet is". Van doen slagen. Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. .in grote zwermen woningen en gekraakt. krant ontvangen? Bel tus- 18.00 en 19.00 uur nummer 122244 en per speciale koe- wordt de krant alsnog ge- cht. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite' het theeglas naar: naam: adres woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen r antwoordnr 349. Leiden. (Van een onzer verslaggevers) LJMUIDEN Medio september zal de directie van Hoogovens in IJmuiden met de vakbonden en de ondernemingsraad overleg voeren over het invoeren van drastische maatregelen om de slechte ontwikkelingen bij dit bedrijf een halt toe te roepen. Het is niet onmogelijk dat hierbij gesproken zal worden over massa ontslagen. De bedrijfsresultaten bij de Hoogovens zijn in de afgelopen twee jaar bijzonder slecht geweest Het ziet er niet naar uit dat hierin de komende jaren veranderingen zullen optreden gezien de slechte ontwikkeling van de staalmarkt in Europa. Veertig werknemers van de Hoogovens hebben gisteren onder het overig personeel een pamflet verspreid waarin wordt aangedrongen bij de komende onderhandelingen achter de vakbonden te staan. Momenteel heeft Hoogovens een wervingsstop en arbeidstijdsver korting ingevoerd om het hoofd te bieden aan de slechte bedrijfsre sultaten. OEGSTGEEST De stichting Recht Zonder Onderscheid (Sti rezo) heeft een actie ontketend tegen het Tweede Kamerlid voor D'66, mevrouw E. Wessel- Tuinstra. Gedurende drie dagen wil pater M. Koopman met en kele medestanders posten bij de woning van het Tweede Kamer lid in Oegstgeest. Gistermorgen verzamelden de demonstraten zich op de Willem de Zwijgerlaan. Aanleiding tot deze actie vormen de uitlatingen van het Tweede Kamerlid over abortus. Onlangs nog toonde zij zich een voorstandster van abortus. Pater Koopman noemt de uitlatingen van het Tweede Kamerlid „schaamteloos". OPENBAAR VERVOER: UTRECHT (ANP) De vorig jaar oktober doorgevoerde inkrim ping van het aantal busdiensten in ons land volgens de zogenaam de tien-personen-norm van minister Westerterp (verkeer en water staat) zet niet veel financiële zoden aan de dijk. Het effect van de genomen bezuinigingsmaatregelen is op jaarbasis niet groter dan krap vier procent van de totale rijksbijdrage aan het streek vervoer. De bezuinigingen dupeerden daarentegen een niet onaan zienlijk aantal personen. De vraag is of dit de besparing van de rijksbijdrage waard is geweest. Dit schrijft het managementteam Exploitatieve Samenwerking Openbaar vervoersbedrijven (ESO) in het jaaroverzicht over 1976. In de ESO werken alle streekvervoerondernemingen in ons land samen. De ESO noemt geen aantallen personen, die als gevolg van het wegvallen van busverbindingen of het teruglopen van het aantal busdiensten van goed openbaar vervoer verstoken blijven. Pas in de cijfers over 1977 zal het effect van de maatregelen op de vervoersomvang volledig tot uitdrukking komen, aldus het jaar overzicht. De 27 bij de ESO aangesloten busondernemingen vervoerden vorig jaar in totaal 303 miljoen passagiers (243 miljoen interlokaal en 60 miljoen lokaal). Dat is ongeveer evenveel als in 1975. Op financieel gebied pleit de ESO voor een afzonderlijke verkeers- en vervoersrekening als onderdeel van de Rijksbegroting. Een dergelijke afzonderlijke post moet de basis zijn van een geïnte greerd financieringssysteem. Komt zo'n systeem er niet, aldus de ESO, dan wordt een geïntegreerd verkeers- en vervoersbeleid waaromtrent in de zojuist geëindigde kabinetsperiode duidelijke uitspraken zijn gedaan, een illusie. Graanoogst Nog een paar dagen goed weer en het graan dat hier in bloei staat in Sprang-Capelle kan waarschijnlijk al begin komende week geoogst worden. On danks de vele regen in augustus vallen de graanopbrengsten in Zeeland en Brabant toch nog mee. In ande re delen van het land, met name in Gronin gen denkt de oogst pas in de tweede helft van september binnen te kunnen halen, een stuk later dan gewoon lijk. tie) DEN HAAG De regering wil niet ingaan op hetl verzoek van de gemeente Rotter dam te helpen be vorderen dat de luchthaven Zes tienhoven op korte termijn wordt gesloten. Dat is de kern van het antwoord dat minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft gegeven op vragen van de Tweede Kamer-leden Van Zeil en Van Dijk (beiden CDA). De regering handhaaft de mening dat het terrein van Zestienhoven niet vóó 1990 nodig is voor de woningbouw. Rotterdam wil het terrein zo snel mogelijk ter beschikking hebben, ook al omdat daar volgens het gemeentebestuur relatief „goedkoop" gebouwd kan worden. De regering meent dat de luchthaven pas gesloten kan worden nadat meer duidelijkheid is verkregen over de spreiding van luchthavens in ons land. Staatssecretaris Klein: dr. Klein ernst te maken met het innen van de 5072 nog onbetaal- DEN HAAG (ANP) Het is Staatsse- niet zinvol met de studentenor- cretaris Klein van Onderwijs en op tijd kan betalen een nadere ganisatie LOG te gaan overleg- Wetenschappen heeft dit het regeling kan vragen. Dit was het de promessen van de ongeveer gen over het innen van achter- LOG geschreven. Hij herinnert LOG ook al eerder meegedeeld. 72.000 die tot op vandaag zijn stallige collegegelden. eraan dat wie zijn schuld niet Eerst daarna, eind juli, besloot vervallen. Doet u ook mee? bngvlu. 0«krw Evert Castelein

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1