auda als computer naar zege larin Abma en Joke itelen show bij roeistrijd TRICK TAMBAY UITVALLER MET MEESTE PECH "IcidocSoiwcmt ONBEPERKT TREINREIZEN DOOR NEDERLAND 'Precies zoals afgesproken' Jochen Mass rijdt met twee wielen van de grond nadat hij in aanraking is gekomen met Alan Jones. Het betekende het einde van het optreden van de Duitser al in de eerste ronde. seizoen al drie Grand Prix op zijn naam had gebracht, maar ook nogal eens met pech had te kampen, moest zijn Lotus aan het eind van het rechte stuk tot stilstand brengen met een rokende motor, die hem uitschakelde voor de race en de titel. Want doordat Lauda negen punten pakte voor het klassement, beschikt de Oostenrijker met nog drie edities te gaan, over een royale voorsprong van niet minder dan eenentwintig punten op Jody Scheckter. Deze Zuidafrikaan reikte uiteindelijk naar een derde plaats dankzij het uitvallen van Patrick Tambay in de laatste ronde, maar dat baatte hem weinig. Behoorlijk Dank zij de vele uitvallers in de race op Zand- Stand wereldkampioenschap: 1Lauda 63 punten 2. Scheckter 42 3. Reutemann 35 4. Andretti 32 5. Hunt 22. voort kon ook oud-wereldkampioen Emerson Fittipaldi weer eens een behoorlijke eindklasse ring realiseren. Nadat de Braziliaan enige jaren geleden na het veroveren van de wereldtitel besloot zijn heil in eigen land te zoeken en met de Copersugar aan het wereldkampioenschap deel te nemen, braken er magere tijden voor hem aan. Dit jaar behaalde Fittipaldi slechts twee vierde plaatsen (Argentinië en Brazilië) en een vijfde in de Verenigde Staten. Inmiddels lijkt de bolide van de Braziliaan eindelijk wat betrouwbaarder te zijn geworden, hetgeen gisteren in een eindklassering als vierde werd uitgedrukt. Maar daarbij dient wel te worden aangetekend dat voor het zo ver was, een flink aantal coryfeeën uit de strijd was. Na Mass, Watson, Hunt en Andretti, volgden Regaz- zoni, Peterson. Depailler, de winnaar van Oosten rijk Jones en Nilsson. Dat maakte de opgave voor Niki Lauda een stuk eenvoudiger. De Oostenrijker, die tot gisteren dit seizoen twee races had gewonnen (Zuid-Afrika en West-Duitsland), be hoefde door het wegvallen van die potentiële concurrenten, slechts af te rekenen met Jacques Lafitte. En dat kostte hem weinig moeite. De zege kwam hem gezien zijn computerachtige rijden ook volledig toe. FRANK WERKMAN PACINI. LEIDSE COURANT MAANDAG 29 AUGUSTUS 1977 PAGINA 13 Te jong? Monique Bolleboom van vijftien jaar wil in de strijd om de Nederlandse turnti- tel deelnemen in de cate gorie vanaf zeventien jaar en ouder. Officieel be hoort zij tot de derde (voorlaatste) groep, van vijftien en zestien jaar. Haar trainer, Hans van Zet ten, adviseerde haar toch maar bij de „groten" mee te doen „omdat zij tot de besten van Nederland be hoort". Een lid van de werkgroep keurtumen da mes vond die inschrijving echter hoogst ongebruike lijk. Waarom eigenlijk. Als Monique Bolleboom vorig jaar oud genoeg was om Nederland te vertegen woordigen op de Olympi sche Spelen van Montreal, is zij nu toch waarlijk niet eensklaps te jong om deel te nemen aan de strijd om de turntitels in de „oudste categorie". Te lang Met een zilveren medaille is Nederland uit de we reldkampioenschappen roeien te voorschijn geko men. Dat was een knappe prestatie van de twee zon der stuurvrouw. Voor de goede organisatie ontving de Nederlandse Roeibond van de internationale fede ratie eveneens een onder scheiding. Tien dagen la ten roeien vergt inderdaad een enorme voorbereiding en planning. Maar tien da gen roeien is ook veel te lang. Elke bond streeft naar korte, flitsende pro gramma's. Indertijd duur de een atletiekprogramma ook „eindeloos" maar dat is veranderd. Het publiek, anders dan de pure lief hebbers, voelt er niets (meer) voor vele uren ach tereen op tribunes door te brengen, vooral niet op dagen dat het programma niet spectaculair is. Het roeiprogramma was op weekdagen inderdaad niet op zijn attractiefst. De pu blieke belangstelling is dan ook beslist niet in overeenstemming geweest met de kosten, verscheide ne tonnen. Er wordt in het vervolg gestreefd naar kortere toernooien, waar bij dames en heren in een apart toernooi zullen wor den ondergebracht. Dat was al zo maar Nederland wenste alles-in-een te or ganiseren. Een misgreep want het toernooi was te lang om te kunnen boeien, althans een buitenstaan der, en een sport als roeien kan best wat meer toeschouwers gebruiken. Noodzaak De kwalificatiewedstrijd van het Nederlands elftal tegen IJsland mag, nor maal gesproken, geen on overkomelijk bezwaar zijn. Hoewel de uitwedstrijd slechts een schamele zege van 1-0 opleverde even als trouwens België be reikte is het bittere noodzaak om te winnen. Af-en-toe-coach Ernst Happel zal het met een „gehavend" elftal moeten klaren, in die zin dat vaste krachten als Schrijvers, Cruijff, Neeskens en Ren- senbrink wegens blessu res of andere verplichtin gen ontbreken. Hij kan evenwel rekenen op een normale defensie want Treytel of Van Beveren in het doel in plaats van Schrijvers verschilt niet zó veel dat het ruïneus kan zijn. Hij kan ook een ster ke middenlinie formeren. Het struikelblok kan de aanval zijn waarin zowel Cruijff. hoewel veelal te ruggetrokken spelend, als Rensenbrink ontbreken. Maar het zit er wel in dat de vervangers uiterst geïn spireerd zullen zijn. Want dat is altijd de winst van remplacanten. Zij zullen alles doen om het „ver wijt" te ontlopen dat een wedstrijd met minder re sultaat is bekroond door hun falen. Bovendien kan Happel, noodgedwongen, experimenteren waardoor wellicht tijdig een succes volle formatie wordt ge vonden zonder Cruijff in dien hij bij zijn besluit blijft beslist niet naar Ar gentinië te gaan. Waar voor overigens zonder meer eerst van IJsland moet worden gewonnen. I WSTERDAM De Oostduitse roeiploegen zijn niet onverslaan- overv*' maar dat bemerkten de toeschouwers op de nog niet half ïzette tribunes van de Bosbaan pas toen het afgelopen week- nde de achtste van de veertien finales ten einde was. De Britten, n "aatuistopher Baillieu en Michael Hart doorbraken in de dubbel erron<|ee-race eindelijk de zegereeks van de "witte armada". Later men. juden nog de Russische twee zonder stuurman Vitali Elisev/Ale- 3meteijn(jer Koelagin en de twee met stuurman uit Bulgarije, gevormd en 6 ior Theodor Mrankov en Minitar Yanakiev voorkomen dat al ins Ve^t goud naar Oost-Duitsland ging. jd ovtf i samenwerking met de NEDERLANDSE SPOORWEGEN LEIDSE COURANT lijn lezers van 15 augustus t/m 3 september 1977 egen sterk gereduceerd tarief een dag U vertrekt vanuit het dichtst bij uw woonplaats n Aja> 9e|*9*n station en reist krls-kras door het gehele erty 'and; onbeperkt In- en uitstappen. Dus waar u maar voor Wilt. wijl II (Niet geldig In D-, TEE- en extra treinen), diger q0 tarieven zl|n: S 2e Wa# volwassenen17,— (normaal 29,—). (je 2e klas kind (4 t/m 9 jaar) 8,50 (normaal 14,50). kaartjes zijn vanaf heden dagelijks (behalve op Zaterdag) verkrijgbaar op onze kantoren Kort Rapen- jtt" .burg 2. Leiden. AMSTERDAM Het was het toer nooi van Oost-Duitstand. Voor het eerst eisten de Oostduitsers bij de wereldkampioenschappen voor dames alle zes gouden me dailles op. in zes races nog wel waarin de verjongde equipe alle internationale records op de Bos baan aanmerkelijk scherper stel de. Ondanks die unieke verrich ting is de titelstrijd In Amsterdam voor de besloten Nederlandse roelwereld het toernooi van Karin Abma en Joke Dlerdorp gewor den. De ongestuurde twee van Nereus zorgde ervoor dat er voor het eerst sedert 1973 in een FISA-kampioen- schap bij de dames weer ereme taal voor Nederland was. Het Am sterdamse duo had de pech dat bij de tweeën ëenploeg onver slaanbaar is, het duo uit Leipzig Angelika Noack/Sabine Daehne, de zilveren medaillewinnaressen van de Olympische Spelen van Montreal. Tijdens de Rotsee-regat- ta van Luzern hadden de Neder landse dames ondervonden hoe sterk de Oostduitsen zijn. Toch verrasten ze in die internationaal zeer sterk bezette regatta door tweede te worden achter de ploeg uit Leipzig op nog geen lengte. Zonder Noack en Daehne waren Karin Abma en Joke Dierdorp zon der twijfel wereldkampioen gewor den. Niet omdat de tegenstand zo zwak was, maar louter uit eigen kracht. Dat bewijst wel de tijd die goed was voor het zilver: 3 min. 30,54 sec. Een week geleden zou die verrichting nog een verbetering van het internationaal record, al op naam van het tweetal, met zo'n negen seconden hebben betekend. Zoals gezegd, het goud was al vergeven. Het zilver la voor Ne derland nauwelijks In gevaar ge weest. Roemenië, met Mariene Predescu die deel uitmaakte van de formatie die In Montreal zesde werd, en Canada Elena Cralgg die bij de Olympische regatta vijf de werd zat ook nu In de boot waren de tegenstandera die Nederland van een eervolle klas sering konden afhouden. Op de eerste 500 meter was de strijd nog open. Na de tussensprint en de tempoverhoging die erop De lichte vier zonder stuur man wordt gefeliciteerd met het behalen van de bronzen medaille door voorzitter Suermondt: Schous, Pieter man, Povel en Lucklama. volgde had de Nereus-ploeg een gat geslagen dat door een verleng de eindsprint nog werd uitge bouwd tot een kleine lengte. Met een bescheidenheid die eerder moet worden uitgelegd als voor zichtigheid hadden de Oostduitse coaches al eerder verklaard, dat van de verjongde ploeg niet al te veel mocht worden verwacht. Een absoluut record bij de dames bleek het resultaat. De „witte bri gade" die in 1975 in Nottingham met vijf gouden en een zilveren medaille naar huis ging, tijdens de Spelen met viermaal goud en tweemaal zilver werd beloond heeft een uitermate waardig opvol ger gekregen. Nog nooit is het in de roeisport gebeurd dat bij FISA- kampioenschappen alle zes eerste plaatsen, bereikt nog wel in inter nationale recordtijden, naar één land gingen. Laatste positie Het was het enig succes waar voor een Nederlandse ploeg zorg de. Trudy Jongenelen en Sytske Boomstra stelden In de eindstrijd van de dubbel tweeën teleur door van start tot finish In laatste posi tie te varen zonder ook maar een moment strijd met de tegenstand sters te hebben geleverd. Een zesde plaats was er ook voor de combinatie-acht, de derde Ne derlandse equipe die de eindstrijd had bereikt. Uit een veld van zeven ploegen gingen er overigens zes naar die finale van het „hoofdnum mer". Ook de Nederlandse acht heeft van de eerste tot de laatste meter op de zesde plaats gelegen. Zelfs het verschil met Bulgarije, dat voor laatste werd, bedroeg nog een tweetal lengten. Voor een incident, dat maakte dat het in de roeisport zo hooggewaardeerde tijdschema ernstig in gevaar kwam, zorgde de Bulgaarse vier met stuurvrouw. Twee valse starts maakten dat de Oosteuropeanen conform de regle menten werden gediskwalificeerd. Tien minuten lang weigerden zij echter hun startpositie te verlaten. Pas toen roeibondsofficial Van Dijk uit de rubbervolgboot langdurig de troostende arm om het hoofd van éên van de treurende Bulgaarse donkere schonen had geslagen verliet de boot eindelijk de startin stallatie. Brons De lichte heren bracht Nederland naast een tweede plaats van Dennis Dooren en Roel Mlchels In het demonstratienummer van de dubbeltweeën een bronzen medaille bij de vieren zonder stuurman dank zl) de 't Spaar- ne/Skadl-comblnatle. De Nederlandse coalitie, die zich vanaf het begin van de race in het gevecht om de medailles heeft gemengd leverde voortdurend strijd met de Fransen, die duizend meter lang van de tweede plaats werden verdrongen. De reserves van de ploeg uit Frankrijk bleken echter zo groot dat op de laatste 300 meter niet alleen Nederland werd gepasseerd, maar ook de leidende Australiërs nog op drie kwart lengte werden geroeid. Gebrek aan kracht als de finish in zicht kwam heeft ook nu de Nereu- s/Orca-acht parten gespeeld. Joke Dierdorp ontvangt een kus als gelukwens van voorzitter Suermondt voor het behalen van zilver. Karin Abma kijkt toe. AMSTERDAM "We roeiden precies zoals we hadden afgesproken", zei Karin Abma In het vuur van haar vreugde simpel, "net zoals we In de herkansing hebben gevaren". Op het oog uitermate nuchter analyseerden Karin Abma en Joke Dierdorp de eindstrijd van de tweeën zonder stuurvrouw die Nederland voor het eerst sinds 1973 Moskou leverde toen goud op voor de vier met stuurvrouw en zilver voor de dubbel twee weer eremetaal bracht. "We wisten het van te voren", stelde ze vast, "Oost-Duitsland konden we toch niet houden. Angelika Noack en Sabine Deahne hielden ons in de Rotsee immers ook van de zege af. Na de start zijn we ook nu een aantal halen hard doorgegaan. Helemaal volgens plan hebben we op de 400 meter een tussensprint geslagen. Op 600 meter volgde een tempoverhoging en vanaf de 750 meterlijn was het gewoon een sprint". Voor een verbetering met maar liefst acht seconden zorgde de zilveren Nereus-twee in deze enerverende eindstrijd. "Dat is toch wel fantastisch", was de mening van Joke Dierdorp. Felle strijd heeft het duo vooral moeten leveren met Canada. "Het was natuurlijk een voordeel dat we in de baan tussen Oost-Duitsland en Canada lagen. Op de Oostduitsers hebben we vrijwel niet gelet. Met de Canadezen hebben we vrijwel de gehele race gevochten en dan is het belangrijkste dat de ploeg, die je in de tweede helft van de race van de tweede plaats had kunnen verdringen, direct naast je hebt liggen". Spanje en Australië leverden vrij wel constant strijd met de Neder landers. Op de eerste kilometer waren de verschillen tussen de drie boten die achter de zegevie rende Britse acht lagen te verwaar lozen. Voor de tribunes werden de Nederlanders naar de vierde plaats verwezen. Harald Punt, souverein leidend van start tot finish in de kleine finale van de skiffs tenslotte, deed het enige dat zijn lichtelijk geschon den prestige weer enigszins kon herstellen. Hij won overtuigend. Maar helaas voor de blonde Leide- naar, een zege in die kleine finale, uiteindelijk goed voor een zevende plaats in de eindrangschikking, telt amper. Hunt was de race snel voorbij. Na een botsing met Mario Andretti de bolide van de wereldkampioen van de baan. Ü0RT Wat een triomfantelijke dag had i worden voor Patrick Tambay eindigde klein persoonlijk drama. Nog ruim drie ter behoefde de in ons land vrijwel onbe- Ll| 28-jarige Fransman zijn Ensign te sturen W g h te verzekeren van een knappe klasse- fl W s derde in de Grand Prix op Zandvoort, et noodlot toesloeg. Op het moment dat h als enige van het hele veld nog in se~~FC |e ronde bevond als het leidende duo Niki puur aatJaCques Lafitte weigerde de motor van jkers ay3 bolide bij het opgaan van de Hunze- jeren dienst, waardoor hij op slag was de t0,ahakeld. oos moest hij de overgebleven deelnemers het passeren, waarna hij gedesillusioneerd uit eke kraiagen stapte om te voet de weg naar de en binf te leggen. Het werd een zware tocht voor erdienejentvolle Fransman, die op imponerende :ht eenp4 ronden lang van zijn kwaliteiten had blijk nate bfen. Maar op het moment dat de bekroning trecht i komen, liet de techniek (benzinegebrek) ans helpeten, zoals al eerder tijdens de race op ;genovftor niet minder dan 70.000 mensen bezochte s van van Zandvoort was gebeurd. Tambay werd I verrat toch nog als vijfde geklasseerd, omdat hij psitie bezette toen Niki Lauda werd afge- ievaNp'e zesentwintig gestartte coureurs haalden "b tien de finish. De eerste uitvaller was tor ih0 Mass- die al 'n de eerste r°nde in de s m -hbocht van de weg raakte en in de hekken een v'ifade. De manoeuvre van de Westduitser was iaard Weiding tot een groot aantal incidenten, en kaï^'i de ler John Watson Mass al snel volgde. 1„bn, die vorig jaar op Zandvoort een boeiend cTo^cht had geleverd met de latere winnaar s Hunt en toen ook met pech moest uitval- heeft zich inmiddels een vrijwel niet te 'ayer. iren reputatie als pechvogel opgebouwd. ribera ten WaS het 'n de tweede ronde al ©en 9 Slazen moter die hem uit de strijd wierp. In die race had zich inmiddels wereldkampioen James Hunt op kop weten te nestelen. De blonde Brit profiteerde bij de start van een verkeerde gasdosering van Mario Andretti door de als favoriet gestarte Amerikaan langs de vangrail al vóór het ingaan van de Tarzanbocht voorbij te steken. Verbitterd Dat was het sein voor een naar het zich liet aanzien verbitterd duel tussen Hunt en Andretti, achter wie de Fransman Lafitte zich solide als derde posteerde. Niki Lauda reed na de eerste doorkomst in vierde positie. James Hunt en Mario Andretti, die de beste trainingstijd had gerealiseerd, zagen hun verbeten duel om de leiding in de vijfde ronde uitmonden in een onderlinge „vrijage", waarbij de bolide van de Brit dermate werd beschadigd, dat de wereld kampioen moest opgeven. Van de botsing tussen Hunt en Andretti maakte Jacques Lafitte gebruik om de eerste plaats in handen te nemen. Dat mocht op zich al opvallend worden genoemd, want de Fransman was in zijn reserve-bolide gestart, nadat hij bij de warming up problemen had geconstateerd bij zijn motor. Nog verrassen der was de rol die Lafitte gedurende de rest van de race speelde. Eerst dwong hij latere winnaar Niki Lauda tot een grote krachtsinspanning, waar door de Oostenrijker hem pas in de eenentwintig ste ronde kon passeren. In de slotfase kwam Lafitte nog verrassend dicht bij Lauda, maar de Ferrari van de geschonden oud-wereldkampioen en nu belangrijkste gegadigde voor de titel dit jaar, bleek op het rechte stuk over net iets meer vermogen te beschikken dan de Ligier van Lafitte. Heel wat Maar voor het zo ver was, gebeurde er nog heel wat op Zandvoort Eén van die opvallende gebeurtenissen was het uitvallen van dé grote favoriet Mario Andretti. De Amerikaan, die dit

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13