HET DRAMA VAN DE BROERS VERVOORT Andretti snelste op circuit van Zandvoort titelstrijd turnen Monique Bolleboom (15) u Vier-zonder en twee-met in roeifinale wil in hoogste leeftijdsgroep deelnemen De voetbal professor99 is tachtig jaar Noteer bij de radio Ï7T iPORT LEIDSE COURANT PAGINA 11 -v AMSTERDAM Twee plaatsen in de eindstrijden heeft de dag van de halve finales bij de heren voor Nederland opge leverd. De uitzonderlijk sterk varende Phocas/Aegir - vier zonder stuurman ging la'ltj fisteravond op de Bosbaan in Amsterdam ™als tweede door de finish, de Laga/Dudok van Heel - twee met stuurman als derde maar ruimschoots voor de Westduitsers die werden uitgeschakeld. 'och was men in het Nederlandse kamp niet geheel tevreden. Terecht, want de twee zonder stuurman van Nautilus, bemand door Jeroen en Ronald Vervoort, heeft niet voor zijn kansen kunnen varen. Door eigen schuld overigens. Buiten de startzóne raak te Jeroen van zijn rolbankje dat van de rails schoot. Vergeefs deed hij een beroep op de kamprechter om de race te staken. Aangezien de 100-meterlijn was gepas seerd, kon deze niet meer ingrijpen. De prestaties van de Phocas/Aegirploeg krijgt nog meer reliëf als men bedenkt dat de Oostduitsers, die in Montreal kampioen werden, en de helft van de Nieuwzeelandse ormatie die in Canada vierde werd, tot Ie tegenstanders behoorden. )e ploeg die vijfde lag, kwam terug en voerde halverwege de race het veld zelfs aan. Op dat moment was eigenlijk al dui delijk dat Nederland, Oost-Duitsland en Nieuw-Zeeland de finalisten uit deze halve eindstrijd zouden worden. Noorwegen, dat in vierde positie lag, volgde op twee leng ten. De Oostduitsers en de Nieuwzeelan- ders zetten vervolgens de aanval in, waar door de Phocas/Aegirploeg als derde het tribuneterrein naderde. Maar Nieuw-Zeel- and werd alsnog gepasseerd. De Oostduit sers waren onbereikbaar. Het verschil was evenwel amper een bootlengte. Indrukwekkend Een indrukwekkende verrichting kwam eveneens op naam van Peter van de Pas en Evert Kroes bij de gestuurde tweëen. Ook de Laga-Dudok van Heelploeg trof een tegenstander die met Olympisch me taal was geëerd. Dat waren de Russen Dmitri Bekhterev en Yoeri Shoerkalov, die in Montreal het zilver hadden ver overd De Nederlanders, die een snelle start had den, vielen al gauw terug tot de vierde Ook Peter van de Pas en Evert Kroes haalden de eindstrijd, met stuurman Poul de Haan, Zij schakelden o.a. ploeg van West-Duitsland (voorgrond) uit. positie. De aansluiting met eerst de Roeme nen en later de Russen, die de derde plaats bezetten die nog juist goed was voor deel neming aan de finales leek verloren. Een lengte scheidde de boten. Weer kwam het succes in het zicht van de tribunes. Van de Pas en Kroes passeerden de Russen die daarna volkomen terugvielen en als laat- sten de finishlijn met grote achterstand passeerden. Na de Tsjechische combinatie Effe-Mejta en de Roemenen Bularda en Ceapura ging de Oranjeformatie over de lijn. Incident Aan het „drama Vervoort" was een ander incident voorafgegaan- Toen bij de eerste halve finale van de ongestuurde tweëen de Polen binnen honderd meter bemerk ten dat een aanvaring met de Oostduitsers dreigde, stopten ze. De kamprechter, die zag wat kon gaan gebeuren, zwaaide de rode vlag en liet de zes ploegen opnieuw starten. Nadat de strafzóne, waarin de kamprech ter kan besluiten de boten terug te roepen, was verlaten raakte Ronald Vervoort met zijn riem de ballisering die de banen van elkaar scheidt. De boot schommelde en Jeroen gleed van zijn bankje, dat uit de rails liep. Een onvergeeflijke fout maakten de Rotterdammers toen. In die prille fase van de strijd had een dergelijk incident niet fataal behoeven te zijn, zeker niet omdat ze in de minst sterke halve finale waren ingedeeld. Zo misten ze de Joegosla vische combinatie Celent-Mrdutas, de Bul gaarse Stoev-Gueorguiev en de Tsjechische Knapek-Caska, die in Montreal vierde, vijf de en zesde werden. In plaats van zo snel mogelijk het bankje weer in orde te maken, bleven zij in hun verwarring met opgestoken handen de aandacht van de achter hen varende kamprechter trekken. Deze kon niets an ders doen dan verder laten roeien. Toen de Vervoorts hun zinnen weer terugkregen was het nutteloos alsnog de achtervolging in te zetten. SKIF (Nummers één, twee en drie naar finale). Eerste halve finale: 1. Nokolay Dovgan (Rusl.) 6.49.69 (int. baanrec.). 2. Joachim Dreifke (Odl.) 6.50.34. 3. Scan Drea (Ier) 6.50.66. 4. Alf Hansen (Noo) 6.54.83. 5. Mintsjo Nokolov (Bul.) 6.56.63. 6. Hans Svensson (Zwe) 6.57.72. Tweede halve finale: 1. Tomothy Crooks (GB) 6.57.82. 2. Pertti Karppinen (Fin) 6.58.92. 3. Fabri- zio Biondi (Ita) 7.00.87. 4. Gregg Stone (VS) 7.01.30. 5. Andrzej Nocianovski (Pol) 7.03.80. 6. Ueli Widmer (Zwi) 7.14.58. DUBBEL TEEE (Nummers één en twee naar Moe maar voldaan is dan de geijkte uitdrukking. En dat waren Ted Bosman, Vincent Horstink. Frits Bock en Jacob Vos die de finale vier zonder stuurman bereikten. finale) Eerste voorwedstrijd: 1. Oost-Duitsland 6.20.97. 2. Verenigde Staten 6.25.30. 3. Zwitser land 6.29.32. 4. Frankrijk 6.40.42. Tweede voorwedstrijd: 1. Tsjecho-Slowakije 6.28.70. 2. Rusland 6.32.62. 3. Zweden 6.35.60. 4. Japan 6.47.86. TWEE MET STUURMAN (Nummers één, twee en drie naar finale) Eerste halve finale: 1. Oost- Duitsland 7.21.90. 2. Bulgarije 7.24.27. 3. Polen 7.26.03. 4. Groot Brittannië 7.31.47. 5. Brazilië 7.43.00. 6. Hongarije 7.43.33. Tweede halve finale: 1. Tsjecho-Slowakije 7.19.57. 2. Roemenië 7.21.03. 3. Nederland (Laga-Dudok van Heel) 7.21.65. 4. West-Duitsland 7.22.99. 5. Ierland 7.24.69. 6. Rusland 7.36.57. TWEE ZONDER STUURMAN (Nummers één, twee en drie naar finale) Eerste halve finale: 1. Oost-Duitsland 6.49.99. 2. Groot Brittannië 6.52.02. 3. Verenigde Staten 6.58.25. 4. Zweden 7.08.31. 5. Polen 7.09.09. Tweede halve finale: 1. Rusland 6.38.29. 2. Joego slavië 6.40.45. 3. Bulgarije 6.40.90. 4. Tsjecho-Slo wakije 6.42.56. 5. Roemenië 6.55.26. 6. Zwitser- VIER ZONDER STUURMAN (Nummer één, twee en drie naar finale) Eerste halve finale: 1. Oost-Duitsland 6.12.15. 2. Nederland (Phocas-Ae- gir) 6.14.60. 3. Nieuw Zeeland 6.15.37. 4. Noorwe gen 6.17.39. 5. Roemenië 6.31.02. 6. Verenigde Staten 6.34.05. Tweede halve finale: 1. Canada 6.18.98. 2. Bulga rije 6.19.56. 2. Tsjecho-Slowakije 6.19.91. 4. West- Duitsland 6.20.50. 5. Rusland 6.26.74. 6. Groot Brittannië 6.31.02. VIER MET STUURMAN— (Nummers één en twee naar finale) Eerste herkansing: 1. Bulgarije 6.16.90. 2. Joego-Slavië 6.19.56. 3. Ierland 6.20.22. 4. Italië 6.25.02. 5. Nederland (Aegir) 6.34.21. Tweede herkansing: 1. West-Duitsland 6.14.73. 2. Rusland 6.18.59. 3, Polen 6.23.11. 4. Noorwegen 6.26.32. 5. Verenigde Staten 6.33.06. DUBBEL VIER (Nummers één en twee naar finale) Eerste herkansing: 1. Tsjecho-Slowakije 6.05.62. 2. Frankrijk 6.05.76. 3. Rusland 6.07.88. 4. Verenigde Staten 6.23.13. 5. België 6.24.31. Tweede herkansing: 1. Bulgarije 6.06.11. 2. West- Duitsland 6.09.98. 3. Groot Brittannië 6.14.71. 4. Denemarken 6.19.51. ACHTEN (Nummers één, twee en drie naar finale) EERSTE HALVE FINALE: 1. Oost-Duits land 5.45.27. 2. West-Duitsland 5.49.43. 3. Groot- Brittannië 5.50.98. 4. Bulgarije 5.51.19. 5. Fran krijk 5.54.74. 6. Australië 5.57.49. Tweede halve finale: 1. Rusland 5.47.92. 2. Ver enigde Staten 5.52.44. 3. Tsjecho-Slowakije 5.52.71. 4. Canada 5.55.70. 5. Hongarije 5.55.91. 6. België 6.10.65. ït van xen azendsnel LDER De Nederlandse torcoureur Boet van Duimen ft gisteren tijdens de trai nen voor de „Grote Prijs j België" 750cc op het circuit Zolder voor een grote ver ing gezorgd. [ing de Japanner Katayama e huidige leider in de stand het wereldkampioenschap, merikaan Baker, vooraf, gen: 1 - Boet van Duimen (144,067 km/u); 2 - Cecotto (143.932); 3 - Katayama 1.47.2 16); 4 - Sarron 1.47.2 (143,126); aker 1.47.6 (142 330); 6 - Oban 7 - Rigal 1.48.5; 8 - Husson 9 - Pons 1.48.8; 10 - Balhngton ijuipe voor afinterland HAAG Voor de 49e interland België Neder- die op woensdagavond 7 jember op de Brusselse baan rebeek wordt gehouden, "de vier Nederlandse equi- Is volgt samengesteld: re paarden: Kees Verkerk van Eykelenborg), Manza inzorg (J. Wagenaar), Ka- (P. Zandt) en Maestro Ca- s(G.v.d.Togt): 6 ige paarden: Nubar van Ec- 8 (W. van Buytene), Niels 1 velde (J. Wagenaar), Neva- 15 (M. Bouwhuis en Nar 6 nzorg (H. van Ooypen);4- paarden: Olaf Pride (M. 5 huis), Opulent Pride (P. I Okos (L. Schoonhoven) en J pus (H. van Ooyen); ge paarden: Paranoh (K. ■j Istra), Prizefighter (Maria ««I), Parioca S. (H. Lange- en Patty Zóra (M. Bouw- e Hilversumse beroepsrijd- Maria Poort de driejarige fighter in België mag rij- wordt maandag door de sche draf sportfederatie be- Tot nu toe weigerden de jgO beroepsrijdsters te er- !turn van deze interland is 9 september op Duindigt. irman de ierleden JSENAAR, - In de nacht ^(donderdag op vrijdag is in woning te Wassenaar de jnalige algemeen secretaris [de Nederlandse Hippische jtbond (NHS), Herman de overleden. Hij is 68 jaar "en. r De Jager is vijfentwin- Bar algemeen secretaris van |HS geweest en heeft in die We veel betekend voor de van de beoefening van de pens port in Nederland. Op [il van dit jaar legde hij zijn lie neer.- ZOETERMEER De vijftienjarige Monique Bolleboom, lid van de Zoeter- meerse turnvereniging Pro Patria, heeft voor de strijd om de Nederlandse kampioenschappen, die op 29 oktober in Tiel wordt gehouden, ingeschreven voor de zwaarste categorie, vanaf ze ventien jaar en ouder, een ongebruike lijke stap in de gymnastiekwereld, maar volgens Pro Patria's trainer Hans van Zetten „reglementair geoorloofd". Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond verdeelt de Nederlandse kam pioenschappen in vier leeftijdsgroepen: 9 tot en met 12 jaar, 13 en 14 jaar, 15 en 16 jaar en 17 jaar en ouder. Monique Bolleboom zou dus officieel in de derde categorie vallen. Hans van Zetten heeft haar geadviseerd in te schrijven voor de zwaarste klasse. „Op grond van haar prestaties - zij behoort tot de besten in Nederland - zijn wij aan het leeftijdsverschil voorbij gegaan. Volgens de reglementen is het geoorloofd, maar wij hebben de aan melding vergezeld laten gaan van een schrijven aan de werkgroep keurturnen dames, waarin wij onze reden uiteenzet ten." Mevrouw Heil, lid van de werk groep keurturnen dames, gaf te kennen dat zij de inschrijving nog niet ontvan gen had. „Het is echter wel hoogst ongebruikelijk. Het is nog niet eerder voorgekomen. Ik begrijp het niet goed, want mede op verzoek van Van Zetten zijn wij destijds overgegaan tot het instellen van leeftijdsgroepen en nu zou hij zelf hieraan willen voorbijgaan. Of wij de aanmelding kunnen honoreren, kan ik nog niet zeggen. De inschrijving sluit officieel op 1 september. Eerst hierna zal de werkgroep een beslissing nemen." Rensenbrink niet tegen IJsland BRUSSEL Robbie Rensen brink ziet definitief af van deelneming aan de interland Nederland—IJsland op 31 au gustus in in de (Nijmegen). Hij is nog niet voldoende her steld van een blessure. Rensenbrink zal morgen even min aantreden met Anderlecht in een wedstrijd om de Belgi sche beker. Na Cruijff, Neeskens en Schrij vers is Rensenbrink de vierde vaste keus die verstek moet la ten gaan. Volleybalsters blijven winnen SOFIA De Nederlandse da- mesvolleybalploeg bleef op de Universiade in Sofia ook in de zesde wedstrijd ongeslagen. De ontmoeting met Zwitserland werd met 30 gewonnen: 154, 15-6, 15-6. De heren verloren met 3—1 van Canada, dat nog geen wedstrijd heeft verloren: 7—15, 8-15, 15-11, 7-15. Het Ne derlandse basketbalteam won met 7269 van West-Duitsland. Spasski vraagt bij voorbaat uitstel PARIJS De Rus Boris Spass ki heeft de wereldschaakbond verzocht de tweekamp in de finale van het kandidatentoer nooi tegen zijn ex-landgenoot Viktor Kortsjnoj voorlopig nog niet te hoeven spelen. De juiste data zijn nog wel niet vastgesteld, maar Spasski doet nu alvast een beroep op de FI DE niet al te vroeg te starten om zich voldoende te kunnen voorbereiden. „Voor een dergelijke wedstrijd heb je zeker vijf zes maanden preparatietijd nodig. Bovendien heeft de langdurige tweekamp tegen Portisch bijzonder veel van me gevergd. De fysieke ver moeidheid is weer snel weg, maar het duurt veel langer voor je geestelijk voldoende hersteld bent.. Ik slaap bijna voortdu rend", aldus Spasski. "^1i'f - Mario Andretti in actie op het Zandvoortse circuit waar hij gisteren de snelste tijd reed. BOY HAYE HEEFT KANS OP START Zandvoort De Amerikaan Mario Andretti heeft gisteren, op de eerste dag van de training voor de morgen op het circuit van Zandvoort te verrij den Grote Prijs van Nederland, met zijn Lotus de beste rondetijd op de klokken gebracht: 1.18.85, een gemiddelde snelheid van 192.945 kilometer per uur. Hij verwezenlijkte deze tijd in de ochtenduren, toen de omstandigheden ideaal waren: zonnig, weinig wind en een droge baan. Zoals de meeste topcoureurs bleef hij in de tweede trainingsserie boven zijn eerdere tijd: 1.19.07. De tot Amerikaan genaturaliseerde Italiaan, met zijn 37 jaar en reeds zestig Grand Prix-races achter de rug een van de meest ervaren coureurs in het selecte gezelschap, was bijna een seconde sneller dan de regerende wereldkampioen, de 29- jarige Engelsman James Hunt, die de laatste twee jaar op Zandvoort winnaar was. Hunt, die voor het wereldkampioenschap de vijfde plaats inneemt met 22 punten achter Andretti vierde met 32 punten) kwam tot een snelste ronde van 1.19.70, eveneens in de ochtendtraining. Met een fractie van een seconde achterstand werd dit tweetal gevolgd door de 35-jarige Argentijn Carlos Reuteman (1.19.74) die een halve seconde sneller was dan de oud-wereldkampioen en huidi ge leider in de stand om de wereldtitel, de Oosten rijker Niki Lauda (7e trainingstijd met 1.20.26). De 30-jarige Australiër Alan Jones, de verrassende winnaar van de laatste Grand Prix (van Oosten rijk) bleef ook Lauda nog net voor met 1.20.24. De enige Nederlander die is overgebleven als kandidaat voor een startplaats, Boy Haye, heeft voorlopig daarop goede vooruitzichten. Met zijn March Ford kwam hij in de ochtendtraining tot een ronde van 1.22.20 waarmee hij voorlopig de 25e plaats inneemt. Er zullen zondag 26 wagens aan de start mogen komen. Vandaag werden nog twee trainingen gehouden. Tweede zege hockeydames MELBOURNE - Het Neder landse damesteam heeft giste ren tijdens het hockeytoemooi om de open Australische kam pioenschappen met 4—0 van Queensland gewonnen. Het was de tweede zege. Donderdag werd het 3—1 tegen Nieuw- Zuid-Wales. Bij de rust was de stand nog 0—0, mede door het uitstekende werk van de Australische defen sie. Pas in de tiende minuut van i de tweede helft kon Nel van I Kollenburg de score openen uit een strafbal. Toos Bax voegde I daar even later uit een solo een I treffer aan toe. Tien minuten voor het einde maakte Nel van Kollenburg haar tweede en Ne- derlands derde doelpunt Met nog slechts twintig seconden te spelen, bepaalde Marlies Jansen de eindstand op 40. Uitblinksters in de Nederlandse ploeg waren Toos Bax, Elsemie- ke Hillen en Irene Hendriks. Nieuw bestuur dambond UTRECHT Tijdens een alge mene vergadering in Utrecht is gisteravond een nieuw hoofdbe stuur van de Koninklijke Ne derlandse Dambond gekozen. Deze verkiezing was noodzake lijk omdat tijdens een tumul tueuze vergadering op 21 mei het voltallige bestuur was afge treden. Daarna werd een drie manschap benoemd dat ge schikte kandidaten voor een nieuw bestuur moest zoeken. Tijdens de vergadering werden deze kandidaten met algemene stemmen gekozen. - Het nieuwe bestuur ziet er als volgt uit: J. H. Meure (Haarlem), voorzitter; J. Thunnissen (Ut recht), secretaris; F. B. van Vlo ten (Dordrecht), penningmees ter; A. W. A. Janssen (Wamel), wedstrijdleider; D. A. Dibbets (Monster), jeugd- en recreatielei der; W. L. van Dongen (Apel doorn), training en opleiding; J. Ganseman (Capelle), algemeen adjunct DEN HAAG De nestor van de Neder landse sportjourna listiek en de enige ingenieur in dit be roep, Ad van Emme- nes, viert vandaag zijn tachtigste ver jaardag. Op deze dag, zo heeft hij laten weten zal er niemand bij zijn want al dat geloop en handjes drukken is niets voor hem. „Dat hoeft voor mij alle maal niet", aldus de nog steeds uiterste vi tale Van Emmenes, die nog geregeld op de tribunes van de voetbalstadions is te vinden, en zoals hij het noemt, nog het nodige klusjeswerk verricht voor bladen als de KNVB'er, de Scheidsrechter en het programmablad van de KNVB bij de in terlandwedstrijden. Ad van Emmenes, die drie jaar geleden zijn vijftig jarig jubi leum als sportver slaggever herdacht, mag dan in zijn bena dering van het sport gebeuren misschien in de ogen van de jongere generatie wat conservatief lijken, feit is dat hij nog al tijd bijzonder des kundig is en weet waarover hij praat en schrijft Die des kundigheid wordt wel het best geïllus treerd door de bij naam „voetbalprofes sor". Rudie Koopmans bokst in Scheveninger DEN HAAG Op maandag 19 september zullen in het Circus theater in Scheveningen prof- partijen worden gebokst. De hoofdpartij gaat tussen de halfzwaargewichten Rudie Koopmans en Gregory Downes van de Bermuda-eilanden, over tien ronden van drie minuten. Voorts komt Adrie Huussen in het zwaarweltergewicht over achtmaal drie minuten in de ring tegen de Engelsman Peter Morris. Het boksgala omvat voorts twee nog niet bekende profpartijen. FC Den Bosch in ongelijk gesteld DEN BOSCH De eerste divisieclub FC Den Bosch heeft het kort geding, aangespannen tegen de KNVB, verloren. De president van de rechtbank van Den Bosch wees in zijn vonnis alle eisen van de club af. Den Bosch had besloten naar de rechter te stappen omdat de club van mening was dat de KNVB te lichtzinnig dispensatie had verleend voor de overgang van een aantal spelers naar amateurver enigingen. •FC Amsterdam-NEC *Volendam-FC Den Haag •Telstar-Sparta •Go Ahead Eagles-FSV •Roda JC-FC Twente •F eyenoord-Haarlem ♦NAC-Ajax •MW-Excelsior •Helmond Sport-Fortuna SC Veendam-Wageningen Eindhoven-FC Vlaardingen De wedstrijden aangeduid met komen voor op het totoformulier.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11