Van Agt: CDA was als enige bereid concessies te doen ance's bezoek 'eking: weinig oncreet resultaat Verloving van Caroline maakt einde aan diplomatieke plannen M NVR niet blij met itbreiding Neckermann Oproep leraren is niet juist CeidoeGourmit Nu CDA-informateur Volgend jaar beperking reclame geneesmiddelen SOARES VRAAGT ZWARE OFFERS VAN PORTUGEZEN Dreigende staking bij BBC Felle brand op Grieks vrachtschip VS ïajNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1977 PAGINA 9 tot n :en, (Van onze pari. red.) HAAG - PvdA-lelder Fyl beeft gisteravond, ont- i van rijn formatie-op- it, «er ernstige kritiek op het optreden van het in de onderhandelingen de abortuskwestie. Met na- lakte hij de voorstellen die fractieleider Van Agt de open dagen heeft gedaan it een inhoudelijk compro- e komen. „Daartoe was ik >ereid. Ik neem de stand- n van de partijen jegens tortus ernstig. Daartussen lam doen komt niet in woordenboek voor", aldus i-formateur. rekt ontoelaatbaar noemde Uyl het beroep van de rvoorman op de progressie- utijen om zich bij de oplos van het abortusvraagstuk inschikkelijk te tonen als CDA had gedaan bij de rhandelingen over VAD en Apolitiek. „Het gaat hier om een zaak van een heel re orde. Niet om zoveel ent meer of minder, maar rragen als: beslist de vrouw eslist de vrouw niet Daar- valt niet te middelen", Den Uyl. _ns de ex-formateur is hij jdens de onderhandelingen rtdurend op uit geweest tot regeling te komen waarbij meerderheid respect toont voor de opvattingen van de min derheid, maar waarbij de min derheid zich uiteindelijk neer legt bij de wil van de parlemen taire meerderheid. „Dat is het wezen van onze parlementaire demokratie". Den Uyl verklaarde, dat hij Pv dA en D'66 onder druk heeft gezet om rekening te houden met de gevoelens van het CDA. „Deze partijen zijn bereid geble ken tot een vergaande opschui ving op het punt van het tijd schema waarbinnen een nieuwe wetgeving tot stand zou kunnen komen. Omgekeerd gebeurde dat niet. Het CDA wilde de han den vrij houden om mettertijd een wetsontwerp te blokkeren door daaraan het contraseign (handtekening van de minister) te onthouden. Dat betekende geen zekerheid over de totstand koming van een wetsvernieu- wing. Dat kon ik niet aanvaar den. Dat zou betekenen, dat een nieuw initiatief na tien jaar wor stelen over deze problematiek weer zou stranden. Daarmee zou het vertrouwen in de werk ing van ons parlementaire sys teem ernstig geschokt worden". Volgens Den Uyl is de abortus kwestie bij de onderhandeling met die ernst behandeld die het verdient. Om die reden ziet hij, zo zei hij, een lijmpoging niet meer zitten. CD A-fractieleider Van Agt liet vanmorgen weten, dat het CDA de enige van de drie deelnemen de partijen is geweest, die be reid was echte concessies te doen. Wij hebben gezegd in de komende kabinetsperiode be reid te zijn onze opvattingen onder zelfkritiek te stellen. Van de partners in het overleg vroe gen wij niet meer dan diezelfde bereidheid ten aanzien van hun opvattingen". Volgens hem vroeg de forma teur ten aanzien van de abortus een andere procedure te volgen dan voor de financiële, sociaal- economische en overige kwest ies. Voor al die zaken wilde de formateur akkoorden afsluiten met het CDA, maar voor de abortuskwestie week hij van die regel al„Die ene kwestie moest verwezen worden naar het par lement, opdat voor die ene zaak een gelegenheidsaspect zou kun nen worden gesloten tussen de grootste regeringspartij en de grootste oppositiepartij. Dat vonden wij in een parlementair kabinet een absurde zaak", al dus Van Agt n een onzer verslaggevers TERDAM De Algemene ■rlandse Vereniging van bureaus is er niet zo eel uk- ïidmolukkers ogen bezoek iEN (ANP) De Zuidmo- se treinkapers, de schoolbe- ers en een medeplichtige, nu in verschillende huizen bewaring zijn gedetineerd, ten nu bezoek van hun ou- ontvangen. Ook kontakt mede-gedetineerden is toe- taan. n ander is gisteren beslist de rechtbank in Assen, aanleiding van een be- r_ schrift dat de raadslieden I de Zuidmolukkers hadden ediend. De acht verdachten, nu nog in voorlopige hechte- zitten, zullen van 6 tot en t 9 september terechtstaan ir de rechtbank in Assen. kig mee dat vier spaarbank-or ganisaties per 1 december rei zen van Neckermann gaan ver kopen. Met deze uitbreiding van het aantal verkooppunten van zeshonderd tot negen honderd is volgens de ANVR „het belang van het reizend pu bliek niet optimaal gediend". Neckermann-vliegreizen met binnenkort ook verkoop en or ganisatie van busreizen werkt al samen met de Amro-bank en nu ook met de Spaarbank voor de Stad Amsterdam, de Nuts- spaarbank West-Nederland, Bondsspaarbank en Bonds spaarbank Noord-Nederland. De ANVR is echter van mening dat met deze keuze van de rei sorganisatie wordt voorbijge gaan aan de „traditionele" reisa genten die over duizenden ver kooppunten beschikken. De ANVR heeft Economische Za ken gevraagd om controle op de verkoop bij de spaarbanken, omdat volgens deze vereniging de kans bestaat dat de vesti gingsbeschikking reisbureaube- drijven van 1976 wordt onder graven. Voorzitter van dieren bescherming snel afgetreden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Joh. van Dijk, in mei benoemd tot voorzitter van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren heeft na nauwelijks drie maan den het bijltje erbij neerge gooid. Hij heeft verklaard te veel moeite te hebben met de mentaliteit van de dierenbe schermers in sommige afdelin gen van de vereniging. Van Dijk: „Er zijn mensen die een goede relatie met een dier boven een menselijk kontakt stellen". Hij kon volgens zijn zeggen daar niet meer tegenop. Bij de vereniging is het plotse linge vertrek van de voorzitter tamelijk hard aangekomen. Vi- ce-voorzitter Tikkemeijer „De heer van Dijk heeft de zaken onderschat, toen hij probeerde de mentaliteit van de vereniging te veranderen". Van Dijk ontkende stellig dat er binnen het hoofdbestuur een conflict bestaat. Motorpech kostte acht miljoen hasj EGMOND AAN ZEE De rijkspolitie van Egmond aan zee heeft gisteren op het strand van deze badplaats twee rubberboten aangetrof fen, waarin tweeduizend kilo hasj. Het roesmiddel, zoge naamde „Rode Libanon" ver tegenwoordigde een waarde van zo'n acht miljoen gulden. Een werknemer van Rijkswa terstaat die met zijn auto langs het strand reed, stuitte op twee jongemannen met rub berboten, die verklaarden mo torpech te hebben. De ambte naar vertrouwde het zaakje niet en waarschuwde de poli tie. De twee mannen vluchtten daarop de duinen in. Een zoe kactie ondermeer met helicop ters haalde niets uit Recher cheurs van de rijkspolitie laadden de hasj in een auto (foto) en stellen momenteel een onderzoek in naar de her komst. W. Spit (NKV): „Gepaste aandacht" voor visie van bisschoppen GEMERT (ANP) - Het NKV zal .gepaste aandacht" schen ken aan de kanttekeningen die de bisschoppen hebben ge maakt bij het ontwerp-visiepro gram van deze vakcentrale. De voorzitter van het NKV (tevens vice-voorzitter van de FNV), Wim Spit, zei dit vanochtend bij de opening van de sociale studiedagen van het NKV in Gemert Hij zei er geen enkele moeite mee te hebben dat de bisschop pen ook enkele inhoudelijke kanttekeningen bij het visiepro gram hebben geplaatst De katholieke vakbeweging heeft gedurende haar gehele be staan geprobeerd, uitdrukking te geven aan het verband tussen geloof en vakbewegingsactivitei ten. Het NKV wil de essentie van deze relatie vasthouden, maar - aldus Spit - nieuwe orga nisatorische vormen vragen tel kens hernieuwde bezinning over de vraag hoe aan die essentie het best en het meest doelmatig gestalte kan worden gegeven. Daarom zal dit onderwerp ook binnen het FNV-verband moe ten worden overdacht Onderwijsfederatie: DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse Federatie van Onder wijsvakorganisaties (NFO) vindt wel dat er sprake is van een crisis in het overleg met de regering, vindt actie op haar plaats, maar noemt het een oneigenlijk middel de leraren op te roepen sommige onder wijstaken neer te leggen. De NFO telt 110.000 leden, waarvan ongeveer de helft lera ren. De NFO is tegen acties die de leerlingen treffen. De goede voortgang en de kwaliteit mo gen volgens de federatie nooit in gevaar worden gebracht. De actie van de leraren doet op dit moment afbreuk aan de strijd die in eerste instantie met de minister moet worden uitge vochten. De NFO kan de lera ren wel bijvallen voor de onder- wijsmanifestatie op 16 septem ber, maar alleen waar het pun ten betreft als: prioriteit bestrij ding werkloosheid, afwijzing ex tra-bezuinigingen op salarissen en het ontbreken van open over leg. Wat nu? Dat is de vraag, die reeds enkele, dagen doorpoli- tiek Den Haag gonst, zonder dat het antwoord direct en concreet moest worden gegeven. De laatste pogingen tot overleg zijn thans mislukt. De situatie is daardoor bijzonder gecompliceèrd geworden. De uitslag van de verkiezingen, wie heeft het ontkend, duidde zonder twijfel op een politiek samengaan van PvdA en CDA. Terecht zijn het die partijen geweest, die zich tot dat doel rond de tafel hebben ge schaard. Met pijn en moeite is een aantal compromissen tot stand gekomen. De abortuszaak leverde het breukpunt op. Uitsluitend in een formatieprocedure, zo luidde het CDA-standpunt, kan op een nieuw kabinet de verantwoor delijkheid worden gelegd voor het vinden van een oplossing. Een standpunt, dat uitsluitend werd ingegeven door de plicht van de christen-democraten op te komen voor de beschermwaardigheid van het ongeboren leven. Het breekpunt zelf is niet voor betwisting vatbaar. Daar om lijkthet gewenst, dat juist op dit beleidspunt duidelijk heid wordt geschapen of een andere politieke combinatie hier wel overeenstemming kan opleveren. Daarop hebben de Nederlandse kiezers recht Dat onderzoek dient vooraf te gaan aan onderhandelingen over welke sociaal, financieel of economisch punt ook. Hoewel het program van de WD geen uitzicht biedt op resultaat omdat het immers bijna geheel op de lijn van de socialisten ligt blijkt uit uitlatingen van dr. P. Munten dam vanmorgen dat men in liberale kringen bereid is een brug te slaan naar het CDA. Maar dat zal dan ook publiekelijk in deze formatie moeten worden vastgesteld. Een informateur kan dit werk in betrekkelijk korte tijd opknappen. Het lijkt ons in ieder geval, gelet op de gecompliceerde politieke verhoudingen, dringend gewenst dat snel helderheid op dit belangrijke onderdeel wordt verkregen. Een informateur uit het CDA lijkt daartoe de enige mogelijkheid. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Hendriks (volksgezond heid) verwacht dat op 1 januari de regeling, waarbij reclame voor geneesmiddelen beperkt wordt, in werking zal treden. Dat bleek gisterochtend in de Tweede Kamer tijdens de voortgezette behandeling van het regeringsvoorstel de ver koop van geneesmiddelen al leen toe te staan aan apothe kers en drogisten. Vanuit de Kamer was woensdag de vrees geuit dat op den duur wellicht de drogisten zouden worden uitgeschakeld bij de ge neesmiddelenverkoop, zelfs van huismiddeltjes als levertraan, vitamine-tabletten, hoestdrank- jes en pijnstillers. De kamerle den wezen erop dat verkoop alleen door apothekers wel eens zou kunnen leiden tot hogere prijzen. De staatssecretaris sprak tegen dat het de bedoe ling was de drogisten uit te schakelen. „Het regeringsvoor stel beoogt juist de maatschap pelijke groep van drogisten zo veel mogelijk te handhaven." De regeling houdt namelijk in dat drogisten gedurende de komen de vijftien jaar op grond van een diploma vergunning kunnen krijgen voor de verkoop van geneesmiddelen. Volgens een berekening van de staatssecre taris betekent dat, dat er zeker tot het jaar 2048 nog drogisten zullen zijn. JITENLAND KING (AFP) De Chinees-Amerikaanse dia- >g is weer op gang gebracht. Dat is het eSsentie- resultaat van het bezoek dat de Amerikaanse uister van buitenlandse zaken Cyrus Vance aan king heeft gebracht; het eerste contact op hoog veau tussen de regering Carter en de nieuwe linese leiders. als verwacht heeft de reis van Vance geen ncreet en spectaculair resultaat opgeleverd en er geen enkele aanwijzing uit naar voren geko- en dat inhoudelijk vooruitgang is geboekt op het (langrijkste wrijfpunt tussen de twee landen: de westie Taiwan. Het bezoek was ook vanaf het ïgin zowel van Amerikaanse als van Chinese jde (met name door partijvoorzitter Hoea Kwo- als verkennend gekwalificeerd. Deze opzette- jk bescheiden gehouden doelstelling is bereikt in de vorm van een eerste contact en besprekingen over de wederzijdse standpunten ten aanzien van een toekomstige normalisering. „Wij hebben doel matige contacten gelegd tussen hooggeplaatste funktionarissen van beide regeringen, die zich in de toekomst zullen voortzetten", zo zei Vance gisteravond tijdens een persconferentie ter afslui ting van zijn verblijf in Peking. Het totaal aan verklaringen waarmee het vierdaagse bezoek door de ene en door de andere partij is begeleid, springt wel in het oog door hun positieve karakter, in tegenstelling tot de kille toon die het verblijf van president Ford in december 1975 in Peking omgaf. „Ik zal president Carter vertellen dat het een goed bezoek was", verklaarde Vance aan het af scheids banket dat hij zijn Chinese gastheren donderdag avond aanbood. rrunwich moet ntslagenen erugnemen ONDEN (Reuter) Het kleine ritse fotografische bedrijf run wick van George Ward in et noorden van Londen dat «ft gezorgd voor een conflict ver de erkenning van een vak- ond waarin heel links in Enge- ind en de vakbonden zich heb- en vastgebeten, moet de 97 'eiknemers die het als uitvloei- el van dit conflict heeft ontsla- en weer aannemen, als resul- iat van een onderzoek door het iritse hooggerechtshof. Eis: drie jaar tegen Soemita PARAMARIBO (SNA) De procureur-generaal bij het hof van justitie in Paramaribo heeft tegen ex-minister Willy Soemita van landbouw, veeteelt en visse rij een gevangenisstraf van 3 jaar geëist, alsmede ontzetting uit de ambtelijke dienst voor de tjjd van vijf jaar. De oud-minister staat terecht, omdat hij bij de uitfigte van landbouwpercelen steekpennin gen zou hebben aangenomen. LISSABON (Reuter) De Por tugese premier Mario Soares heeft gisteravond in een televi sietoespraak verregaande eco nomische maatregelen bekend gemaakt in een poging de eco nomie van het land er bovenop te helpen en de democratie te stabiliseren. Hij kondigde een prijsverhoging voor benzine aan van 25 procent, waardoor de brandstof in Portugal het duurste wordt van heel Europa. Ook zullen de staatsuitgaven met 10 tot 20 procent vermin derd worden. Bedrijven die kampen met financiële proble men mogen bezuinigen op de lonen en de regering zal haar politiek van steunverlening aan de privé-sector en buitenlandse investeringen krachtiger door voeren. De koers van de escudo wordt zwevende gemaakt De leider van de socialistische minderheidsregering gaf toe dat deze politiek door het volk niet met gejuich onthaald zal wor den, maar hij zei dat de maatre gelen essentieel zijn, als Portu gal zich uit de ellende wil red den. Hij verdedigde zich alvast tegen de te verwachten kritiek van de communisten door te zeggen dat hij de maatregelen moet uivoeren om de revolutie te redden. „Als de economie verbeterd is en de democratie gestabiliseerd is, kunnen we gaan denken aan socialisme," zo meende Soares. Op de kritiek van de communistische partij dat het Internationale Monetaire Fonds (IMF) de economische politiek van Portugal bepaalt, zei Soares dat de Portugezen honger hadden geleden, indien het land geen buitenlandse le ningen had gekregen. (Van onze correspondent) LONDEN Er dreigt een lang durige staking bij de BBC, waardoor de Britse televisiekij kers en radioluisteraars ge dwongen kunnen worden hun heil te gaan zoeken bij de con currentie: ITV en Independent Radio. De vakbond van de BBC-stafle- den eist een loonsverhoging van dertig procent en is bereid aan deze eis, die indruist tegen de loonpolitiek van de regering, het drukmiddel van een staking toe te voegen. Het kan helemaal duister wor den in het Britse televisieland, wanneer technici van ITV, die binnenkort ook in collectieve onderhandelingen treden, even eens naar het wapen van de staking grijpen. VLISSINGEN (ANP) De felle brand op het Griekse vracht schip Attican Unity, dat gister avond aan de grond is gezet voor de kust van het Zeeuwse Cadzand, heeft brandweer en politie de hele nacht en ochtend bezigghouden. Het schip dat onderweg was van Antwerpen naar Kaapstad met als lading vijftig soorten chemi caliën raakte gisteravond voor de Zeeuwsvlaamse kust in brand. De bemanningsleden van het schip, een Belgische loods en vijftien bemanningsleden van sleepboten moesten met vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis worden opgeno men, nadat vaten met chemica liën waren geëxplodeerd. De politie had het druk met het uit de buurt houden van belang stellenden die op het strand naar de brand stonden te kij ken. Uit de geëxplodeerde vaten stroomde namelijk giftig gas. De hele nacht heeft de BB in een wijde straal rond het schip metingen verricht, maar ner gens gevaarlijke concentraties aangetroffen. Bovendien draai de in de loop van de nacht de wind zeewaarts zodat er volgens de rijkspolitie te water geen ge vaar bestaat, voor de bevolking van Cadzand. Prinses Caroline van Monaco en haar verloofde Philippe Junot MONTE CARLO (UPI) - De verloving van prinses Caroli ne van Monaco met de Franse society-zakenman Philippe Junot maakt mogelijk een einde aan de ambitie van de welgevormde prinses om voor haar kleine land als reizend ambassadeur op te treden. Mooi, wilskrachtig, barstens vol energie en charme, vloeiend Frans, Engels, Duits en Spaans sprekend, zou zij het vorstendom veel goede diensten kunnen leveren. Haar diplomatieke vooruit zichten werden al minder toen zij zakte op het Parijse insti tuut voor politieke weten schappen, niet zo zeer wegens gebrek aan hersens, als wel gebrek aan interesse. Toen kwam zij op het idee om haar studie in sociologie en kin derpsychologie aan de Sorbon- ne te gebruiken voor het wer ken met kinderen. Haar ou ders, prins Rainier en prinses Gracia, hebben haar al voor 1979 benoemd tot voorzitter van het nationale comité voor internationale kinderen. Junot heeft berichten ontkend als zou hij afstammen van een graaf die ten tijde van Napo leon generaal was. Hij komt van een familie in centraal Frankrijk die verscheidene burgemeesters heeft voortge bracht. Zijn vader is een wel gestelde zakenman in Parijs die wethouder in de hoofdstad is geweest. Philippe Junot zelf is een invloedrijke verzeke ringsman. Prinses Caroline is altijd een dankbaar object geweest voor fotografen en haar naam werd gekoppeld aan vrijwel iedere miljonair en/of playboy. Ook prins Charles van Engeland ontbrak niet aan het rijtje. Er zijn sterke geruchten geweest dat Caroline een verhouding zou hebben met de bekende Franse popzanger Juli en Clerc, die niet te klagen heeft over vrouwelijke belangstel ling. Caroline kwam andermaal in opspraak toen de 25-jarige Braziliaanse playboy-miljonair Francesco Scarpa voor de Braziliaanse televisie verklaar de dat hij de prinses op zijn lijst van veroveringen had staan. Het leverde hem een aanklacht van prins Rainier op. Ontvoerder van Johanna Berbers in Brazilië aangehouden BRUSSEL (Belga) David Hil- desheim, de man onder wiens leiding eind vorig jaar in Brus sel de 13-jarige Johanna Ber bers werd ontvoerd, is maan dag in Brazilië aangehouden. Dit is gisteren door de Brussel se politie, die de zaak Berbers daarmee rond heeft, meege deeld. De arrestatie had plaats in Co- pacabana bij Rio de Janeiro, waar Hildesheim onder de schuilnaam Corrado Ballestraz- zi was ondergedoken. Hildesheims echtgenote Nicole had de politie op het spoor van haar man gezet door geregeld met Brazilië te telefoneren. Toen de recherche op de sou ches van de Belgische telefoon dienst het nummer van „Balle- strazzi" aantrof, was diens aan houding voor de Braziliaanse collega's een routinekwestie. Agee wil voorgoed in Nederland blij ven Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De voormali ge CLA-agent Philip Agee wil deze week, ook voor zijn vrouw en kinderen, een permanente verblijfsvergunning aanvragen bij staatssecretaris Zeevalking. Dit heeft hij de Amsterdamse vreemdelingenpolitie meege deeld. Agee, schrijver van een boek over de verwerpelijke activitei ten van de CIA en onthuller van de namen van veel oud-colle ga's, werd acht dagen geleden uit Frankrijk gezet, na eerder Engeland te hebben moeten ver laten. Hij wil een databank op zetten met gegevens van alle personen en organisaties die in de afgelopen dertig jaar met de CIA te maken hadden. Agee verblijft thans te Amsterdam met een voorlopige verblijfsver gunning.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9