Mediterrane duistere eetsfeer debuut Michel Lang En Verder. Pizzeria Pinocchio =Sloedige Carrie ook al met bovennatuurlijke krachten Piet v.d. Steen geeft concert in de Marekerk Tal van exposities in „De Lakenhal" 10 Orgelconcert Agathakerk uit van ..Dat kl hebbanJ iet la zei autoritei er deze >men spel ïehtbankl 'öder: „3 hoeden, Ment ent zi dat hij, f laefer nj- uptman t leus krui n, dat zll werd gm kabinet oeder Piper Laurie staat haar dochter Carrie met een mes naar het leven in o vraagrian de Palma's griezelfilm. zijn 3 'al denki LEIDEN Sinds enige tijd is de sfeer in de Pizzeria Pinocchio aan het Noordeinde in Leiden veranderd. Zo dicht bij het stadscentrum kwamen er vooral veel stu dentikoze types van wie de eerste opval lende eigenschap nu niet bepaald de stil zwijgendheid is. Leuk, erg aardig, maar soms stoot dit andere bevolkingsgroepen enigszins af. Eigenaar Vincenzo (voor vrienden Enzo) Amato heeft het afscbeids- p roe es met zijn humeur wat bespoedigd en thans is er sprake van een „geraffi neerd" publiek, dat Pinocchio bijna avond aan avond vol doet zitten. Enzo, een laat ik zeggen beginnende dertiger, maar de leeftijd wordt door hem met enige paniek weggewimpeld: „Kom nou, ik ben een jongeman", heeft het met zijn ristorante best naar de zin, sinds hij een jaar of zes geleden zich in Leiden vestigde. De pene trante geuren hebben zich in de tussentijd helemaal verspreid over het pand, dat rust in een mediterrane duistere eetsfeer met visnetten, opgehangen mandflessen en een kruip-door-sluip-door-gangetje. Het fijnste resultaat tot nog toe vindt Enzo, dat het publiek zichzelf selecteerde; het werd gezellig doordat Enzo het milieu me de bepaalde. Er hangt nu iets „bedaagds" rond de solide tafels en de gracieuze stoel tjes, waar je geconcentreerd kunt eten met een zuidelijk muziekje (ook wel Frans, want Enzo is van grootmoeders zijde Frans). In augustus van het komend jaar wordt Pinocchio nog groter. Enzo Amato wil er nog niet over praten, maar het wordt wel een verrassing waarover dan het een en ander te vertellen zal zijn. Wacht maar af, dat wordt wel iets. „Maar we blijven anders dan de andere pizzeria's", is Enzo's overtuiging. Bij Pincchio kun je de eerste hongergevoe- lens dempen met stokbrood en een tonne tje knoflookboter. Een aperitiefje is ook niet weg, alleen kost de jenever (,75) er meer dan de sherry (2,50). Inmiddels is een geroutineerde donkere kleine kok aan de straatzijde bezig in de open keuken met het hanteren van een op een reuzenvliegen- mepper lijkende spaan. De ene pizza na de andere wordt met grote vaardigheid ten tonele gevoerd, met een quasi nonchalance pok die weldadig aandoet, want de maag is dan al in toenemende mate aan het knorren. Zo erg zelfs, dat het er nauwelijks meer toe doet of het nu een Pizza Debussy (tomaten, kaas, garnalen, mosselen, tonijn - heeft Debussy dit ooit gegeten?) aangaat, of een Pizza (hou maar op) Vincent van Gogh (tomaten, kaas artisjokken, olijven en mosselen). Dat zij speciale pizza's die de lekkerbekken nauwelijks kunnen ver smaden, raison van hooguit 11,75. Zo zijn er dertien soorten, vertelt Enzo ons, terwijl hij af een aan draaft. Zó probeert hij ons iets over Lasagna's (vierkante plak ken meel met ertussen ragoutsaus en kaas) duidelijk te maken,, of hij is al weer doende met het distribueren van escargots, slak ken, een half dozijn in knoflooksaus gepre pareerde weekdieren die nadien op je tong smelten. Uit de culinaire doolhof kozen wij voor een „specialité": Spiedini barbecue. Dat waren stukjes varkensfilet op houtskool bereid, met paprika, ui, groenten en frites: 17,75, wat wel zo wat de hoogste prijs bij Pinoc- chio is. Een rode wijn erbij, natuurlijk „van het huis", een liter voor 14,50. Als je dat allemaal achter de kiezen hebt, voel je nauwelijks nog enige animo om over de aanstekelijke voorgerechten (antipaste) te schrijven: Italiaanse ham, dito kaas, artis jokken, salami, olijven, ansjovis. Je kunt dan allang geen pap meer zeggen, laat staan „Osso buco", kalfsschenkel met do perwten, worteltjes in tomatensaus met spaghetti erbij. Natuurlijk kun je friet bestellen, maar die serveert Enzo het liefst zonder mayonaise. En dan is er nog de Fritto misto, grote garnalen met stukjes inktvis. Is dat lekker? „Ja, dat vind ik lekker", aldus Enzo, „maar dat is een persoonlijke smaak." Als de L.C.-lezer na per sé niet naar Pinocchio wil komen, maar liever thuis aan bet kokkerellen slaat, dan is bier een soort recept, dat Enzo Amato met een wat droevig gezicht voorschrijft. Bistecco alia Siciliana, biefstuk van de haas. De boe veelheden moet ieder voor zich maar uit maken: ossehaas met olijven, kappers met organo(kruiden) en tomatensaus. Dat gewoon als tournedos de pan in en de saus komt er met de kappers apart bij. Uiteind elijk doen die twee bestanddelen je de tijd bij Pinocchio vergen. Dan mag het half twaalf zijn (zondag is bet ristorante geslo ten), maar dan willen Enzo en zijn Ita liaans personeel naar huis om even bij te komen tot de volgende middag 5 uur. De pizza's worden vervaardigd in een open keuken aan de straatzijde van het pand. De organist begint zijn pro gramma met het spelen van zes variaties over „Ich fuhr' mich über Rheine" van J. Pz. Sweelinck. Daarna zal het Pre ludium en Fuga in C, en de zogenaamde zeven „Weih- nachtsfughetten" van J.S. Bach ten gehore worden ge- bracht. Zes variaties op een thema van Hugo Distier wor den gevolgd door „Les oiseaux et les sources" van Olivier Messiaen. Het programma wordt besloten met twee wer ken van Louis Vierne te weten „Cantabile", opus 20 nr. 4 en „Fina," opus 20 nr. 5. Feestelijk orgel- en beiaard-concert in Voorschotense Dorpskerk VOORSCHOTEN Tien jaar Orgel Beiaardenconcerten in de Dorpskerk is een begrip voor de vaste kern van de bezoekers van deze unieke door het gemeentebestuur georganiseerde concerten die voor iedereen gratis toeganke lijk zijn. Spijtig is het, dat deze concerten eigenlijk veel te weinig bezocht worden. De Dorpskerk bezit een van de oudste en klankrijkste orgels in de regio Leiden. Het orgel in de Dorpskerk is in 1720 vervaardigd in op dracht van Arent Baron van Wassenaar, Heer van Duiven voorde, Patroon van de kerk en drost (hoog rechtelijk amb tenaar) van de Baronie van Breda. Deze laatste funktie verklaart waarom de orgel bouwer Jacobus Zeeman uit Breda gevonden werd. De tand des tijds kon niet knagen aan het orgel door de grondige reparaties in de loop der eeu wen. De eerste in 1840, daarna in 1913 en voor het laatst in 1952. Voor het nageslacht is bewaard gebleven wie de aan zet tot de bouw van dit orgel gegeven heeft. Op het orgel- front staan nog steeds twee wapenschilden. Het eerste, een alliantiewapen, behoorde toe aan Arent Baron van Wasse naar, Heer van Duivenvoorde. Dit is het oorspronkelijke wa pen van de heerlijkheid Voor schoten. Het tweede wapen be hoorde toe aan zijn vrouw An na Margaretha Bentinck. Het huidige wapen van Voorscho ten - (achterschild) en van Wassenaar (voorschild) zijn ontleend aan het alliantiewa pen, dat nu nog boven op het orgel in de Dorpskerk is te zien. Voor de muzikaal geïnte resseerden: het aantal spre kende pijpen bedraagt 1294. De Voorschotense beiaard is nog maar nauwelijks 25 jaar oud en werd spontaan bijeen gespaard door de burgerij van Voorschoten. Het jubileum concert ter gelegenheid van „10 jaar Orgel- Beiaardcon cert" wordt gegeven op maan dag 29 augustus om acht uur. In de kerk zal dan een kleine tentoonstelling ingericht wor den met onder meer foto's, waardoor naast het orgel ook de beiaard extra in de belang stelling gezet wordt Het Chr. Vocaal Ensemble o.l.v. Louis van Wijngaarden zingt een mis van Jan Mul en Psalm 150 van César Franck. Het orgel wordt bespeeld door de cantor-orga nist Henk Walvaart. Hij speelt onder meer een feestelijk pre ludium en fuga van Joh. Seb. Bach en een driedelig plezierig in het gehoor liggend stuk van Johann Walther. Na de pauze kan bij goed weer buiten en anders in de kerk, de beiaard beluisterd worden. De vaste beiaardier van de Dorpskerk Addie de Jong, zal dan een bijdrage leveren aan het lus trumconcert LEIDEN Het stedelijk museum „De Lakenhal" organiseert, wanneer het college van b en w daarmee akkoord gaat, het volgend jaar zeven tentoonstellingen. De expositie van „Het laatste oordeel" van Lucas van Leyden zal ongetwijfeld het hoogtepunt van deze tentoonstellingenreeks zijn. Behalve het bekende doek van de meester zullen er andere schilderijen en tekeningen van Van Leyden te zien zijn. De gemeenteraad heeft inmiddels al een ton voor deze tentoonstelling beschikbaar gesteld. In maart 1978 beginnen tentoonstellingen van Duitse expressio nisten. De te bezichtigen werken zijn van het Krefeldse Kaiser Wilhelm Museum in Krefeld. Op deze manier wil de Lakenhal aandacht besteden aan de jumelage met Krefeld. Werken uit het Prentenkabinet in Leiden worden in september van het volgend jaar in het stedelijk museum tentoongesteld. Het verenigingsleven in Leiden exposeert in de loop van het jaar een collectie vaandels. Tevens is er nog een aantal tentoonstellingen van individuele kunstenaars, zoals de Leidse beeldhouwers Joop van Kralingen en de Jan van Tongeren en Rien Draayer te zien. Tenslotte is in mei een expositie van de cobraverzameling van het Schiedamse stedelijke museum in „De Lakenhal". Op de exposi tie is onder meer werk van Corneille, Appel en Rooskens te zien. TENTOONSTELLING OUD KATWIJK KATWIJK De tentoonstel ling van het werk van de da mes Bottema die door het ge nootschap Oud-Katwijk is in gericht in de oude pastoeir aan de Voorstraat is niet, zoals aanvankelijk was aangekon digd gesloten, maar zal nog tot en met morgen te bezichtigen zijn. Ook de Oud-Katwijk ex positie in de Vuurbaak wordt geprolongeerd tot die datum. De openingstijden zijn van 14.30 tot 17.30 en van 19.30 tot 22.00 uur. ..A nous les petites anglaises" mmm is het filmdebuut van Michel Lang. Het is lang geen slech- r te film, hoewel eventuele LINO j volgende producties zullen oudo! moeten bewijzen of hij het IJf, v* verder kan brengen dan het toatol verfilmen van grappige t.a.a.t anekdotes uit het verleden. tfW t De film handelt over amoureu- r ze Franse scholieren die hun Engels moeten ophalen in het land waar deze taal het beste wordt gesproken: En geland. Lang plaatst het ver- rl haal in een romantische tijd: ff het einde van de jaren vijf- tig. Met de jeugd viel nog menig land te bezeilen. De K jongeren in de film zijn niet de ongebondenen van nu, maar ook niet de deugdza- men van voor de oorlog. Zij staan midden in het naoor logse tijdperk; een epoche waarin zich een wat vrijer- ITtll maar nog niet bandeloos STUDIO A nous les petites anglaises (16) met Remi Laurent, Step- hane Hillel en Veroni- que Delbourg. Regie: Michel Lang. De hoofdpersonen zijn Fran sen, Jean-Pierre en Alain, beiden ongeveer zeventien jaar oud, die vrij amoureus zijn aangelegd en dat niet onder stoelen of banken ste ken. In eerste instantie leg gen zij het aan met Franse meisjes en later met Engelse meisjes. Het valt hen alle maal erg tegen: de Engelse meisjes blijken nogal stug te zijn. Uiteindelijk belanden ze toch weer bij de Franse meisjes, die eveneens voor hun Engelse taal in het bui tenland verblijven. aanbeden zanger zijn ze wel te pruimen. LID O I Live and let die (12). Een reprise van een ver filmd avontuur van de onvol prezen geheimagent 007 met Roger Moore in de hoofdrol (tweede week). LID O m Turks fruit (16). Uitstekende Nederlandse film met Monique van der Ven en Rutger Hauwer. Een film die het ook internationaal Het orgelfront uit 1720. haar mannenhatende moeder Carrie bewust alle sexuele voorlichting onthouden heeft, wordt zij helemaal het mik punt van haar klasgenootjes. Maar Carrie beschikt over bo vennatuurlijke krachten om zich op gruwelijke wijze te wreken. Dit is in het kort het gegeven van „Carrie", een griezelfilm van de gruwelijke effecten niet schuwende mode-regis seur Brian de Palma, in wie sommigen een nieuwe Hitch cock zien maar ten enen male het gevoel voor hunor van „the old master of sespense" mist. In de goede traditie van dui velse films als „The exorcist" en „The Omen" gooit De Pal- ma kwistig met bloed, laat als shock-effect een hand uit het graf komen en kruisigt hij de dominerende moeder op een nauwelijks symbolische ma nier. Wie van dit soort sensa ties houdt wordt bij meneer De Palma beslist niet teleurge steld. Met een geweldig gevoel voor „timming" jaagt hij op de meest onverwachte momenten de toeschouwer de stuipen op het lijf daarbij geholpen door de verlegen en zo onschuldig kijkende Sissy Spacek in de titelrol. Van dat timide meisje verwacht je al die dingen niet. In de rol van de door gods dienstwaanzin gedreven moe der zien we na vijftien jaar plotseling Piper Laurie terug, rond 1950 de vaste tegenspeel ster van Tony Curtis in zijn 1001-nacht-periode en na haar glansrol tegenover Paul New man in 1961 in „The hustler" spoorloos van het doek ver dwenen. Evenals Bette Davis en Shelley Winters dat voor haar deden maakt zij nu haar comeback in een bizarre, ma cabere rol. Liefhebbers van het bovenna tuurlijke, bloedige griezelwerk weten nu waar ze deze week naar toe moeten. MILO Lang heeft in deze film enige autobiografische gegevens verwerkt Hij is zelf enige tijd op vakantie geweest in Ramsgate waar een en ander zich afspeelt aan het einde van de jaren vijf tig. De thans bijna 40-jarige regisseur heeft zijn herinne ringen aan die tijd in de film gelegd. Hij gokt daarmee te vens op de herinneringen van het publiek aan zijn ei gen jeugd. LUXOR Black Sunday (16). De zoveelste rampenfilm. Ditmaal speelt één en ander zich af in een vliegtuig. CAMERA „In Memo- riam Elvis Presley-week". Van de onlangs overleden „koning van de rock" zijn in de bio scoop aan de Hoge Woerd vier films te zien. En wel: „Live a little love a little", „It happe ned at the worlds fair", „Kis- sin' Cousins" en „Girl Happy". De vier films beconcurreren elkaar in flauwigheid. Maar als herinnering aan de grote LISSE De Franse organiste Michelle Leclerc geeft morgen 27 augustus, een concert in de Sint Agathakerk in Lisse. Hel concert begint om kwart over acht Op het programma staan onder meer werken van Johan S. Bach, Carlos Seixas en C. Franck. Michelle Leclerc is een organiste van wereldformaat. Zij kreeg in 1970 de Prix de Virtuosité en de Grand Prix d'interpretation et d'improvisation Charles Tournemire, een der hoogste onderscheidingen voor organisten. LEIDEN Piet van der Steen verzorgt vanavond het laatste zomerorgelconcert van volks universiteit K O in de Ma rekerk. Het concert begint om kwart over acht Toegangs kaarten zijn vanaf half acht aan de Marekerk te krijgen ƒ2,75, ƒ2,50 en 2.25. goed heeft gedaan (vijfde week, reprise). TRIANON - Een brug te ver (16). Goede verfilming van de Slag bij Arnhem in de Tweede Wereldoorlog. Met tal van prominente acteurs (tien de week). REX Sexidool in sexlus- tig Tirol (16). De gebruikelijke ongein met meisjes met vlech ten en jongens in „leder ho- sen". ■let schoolbal eindigt voor Carry (Sissy Spacek) in een .atastrofe. LIDO II: Carrie (16) met lissy Spacek en John Tra- olta. Regie Brian de Pal- Carrie, een bleek en in zich zelf gekeerd meisje, is de ver schoppeling van de klas die geen gelegenheid ongebruikt laat om haar te vernederen. Als bovendien nog blijkt dat

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7