Bezwaren tegen vernieuwing van Oranjebrug PPR vraagt om Anaatregelen tegen C)val-races ,,We moeten ze nu maar eens oppakken" BEWONERS NIEUWE RUN VREZEN SCHADE DOOR HEIWERKZAAMHEDEN Verscherping politiecontrole op Morsweg Klachten over cafébezoek Decimastraat ongegrond „Rijk moet bouwplannen Kaiserstraat wijzigen" CURSUSSEN IN VRIJETIJDSCENTRUM ^Austin Allegr Mini - Austin - Triumph I Princess - Morris - Stratenplan Met vreugde constateerde het CDA-raadslld Van Zijp gister avond in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening dat de verlichte plattegrond van de Meren wijk op de Ussel- m eer laan na tes maanden eindelijk weer is aangebracht Zes maanden geleden was dit bord gesneuveld in een ongelijke strijd met bet immer voortrazende verkeer. Van Zijp had echter geconstateerd dat de vooraankondiging „Over honderd meter een stratenkaart" nog steeds met doeken aan bet oog van de zoekende automobilist was onttrokken. „Is bet misschien de bedoeling dat de wethou der dit bord hoogstpersoonlijk komt onthullen??" vroeg de beer Van Zijp zich af. Muzikale straat De Haarlemmerstraat is een muzikale winkelstraat Een beetje te muzikaal vond het PvdA-raadslid mevrouw M. A. Koning, die geconstateerd had dat een aantal grammofoon- platenwinkels elkaar met popmuziek proberen te overtroe ven, en dat is nou weer te veel van het goede. Een leuk muziekje bij het inkopen doen is nog tot daar aan toe, een sinterklaaslied eens in het jaar met een wat groter volume kan ook nog wel, maar om nou de hele dag Dillenger ot Donna Summer te horen schallen en soms ook nog eens dwars door elkaar heen, dat is toch wat te dol. En dus gaat de muziek op de Haarlemmerstraat aan banden. De politie is alle zaken die aan buitengeluiden behoefte hebben langs geweest en gaat nu met een vergunningenstelsel werken, waarbij strakke nonnen worden aangelegd van wat wel kan en niet mag. Maar muziek blijft, dat wel Bloembakken Dat raadsleden ook in bun vakantieverblijf in Spanje not aan allerlei huiselijke problemen kunnen denken bewees Th. Wessels (VVD) dezer dagen. Hij schreef bij zijn vakantie groeten groeten een opdracht aan zijn liberale collega Scboute de burgemeester eens aan zijn jasje te trekken over het al dan niet geoorloofd zijn van fraaie grote bloembakken in de Rembrandtstraat. En Schoute was zo goed niet oi stelde de zaak gisteren in de politionele commissie aan de orde. De bloembakken mogen niet, maar blijven wel, zo vertelden burgemeester en politie. Want de kinderen in de Rembrandtstraat lopen op bet smalle trottoir veel te veel gevaar bij het spelen. Met de dienst gemeentewerken zaJ gepraat worden om het trottoir wat te verbreden en tot zolang blijft de straat omzoomd met bloembakken. Rabo-bank De heer L. Kool viert donderdag 1 september het feit dal hij vijfentwintig jaar geleden in dienst trad bij de Rabo-bank Leiden/Oegstgeest Ter gelegenheid hiervan wordt van hall vijf tot half zeven in motel .Jfoliday Inn" een receptie gegeven. De heer L. Kool kwam in dienst als beheerder van het bijkantoor van de Rabo-bank in Oegstgeest In juli 1976 werd de heer Kool benoemd tot directeur. Hij volgde de heer Jansen op die in maart van dat jaar was overleden. Dienstencentrum De stichting Dienstencentrum Leiden heeft haar bureau verplaatst naar Hooglandse Kerkgracht 32. Tot voor kort was het Dienstencentrum gevestigd aan het Noordeindseplein 2B. Het telefoonnummer van de stichting blijft 071-140483. Onze 900 m2 showroom staat voor u open. Hoofdstraat 104-106 te Valkénburg (ZH). POOT BV VALKENBURG (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718-16947 LEIDEN (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel. 071 -766907 VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1977 PAGINA 3 De wevershuisjes zoals ze er enkele jaren goden bijstonden aan de Oranjegracht. De panden zijn nu met de bouwactiviteiten in het Herengracht/Zijlsingel-gebied aan instortingsgevaar blootgesteld. Al eerder werden zij gestut. Deze week of begin volgende week zullen verdere beschermende noodmaatregelen worden genomen, teneinde de monumentale pandjes te sparen. (Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bewoners van de Nieuwe Rijn hebben middels een schrijven aan het college van burgemeester en wethouders bezwaren geuit tegen de voorgenomen vemieuwingswerk- zaamheden aan de Oranjebrug in het Herengracht-Zijlsingelgebied. Niet zo zeer de vernieuwing van de brug op zich verontrusten de bewoners, maar wel de daarbij gepaard gaande hei werkzaamheden. Tijdens de aanleg van rioleringen in deze wijk is in het verleden aan ver schillende huizen grote schade toege bracht. Weliswaar werd door de verze keringsmaatschappij de schade ver goed, maar de bewoners van de Nieu we Rijn willen een herhaling hiervan voorkomen. Op vrijdag 19 augustus dienden zich bij de bewoners van de Nieuwe Rijn algevaardigden van een verzekeringsmaatschappij aan die zich uitgaven voor gemeenteambtenaren. Zij verzochten de bewoners interieur- foto's te mogen maken van eventuele bestaande scheuren in het pleister werk. Op de vraag waarom dit nodig was, verklaarden zij dat verwacht kon worden dat ten gevolge van de hei werkzaamheden schade zou kunnen ontstaan aan de panden en met name aan het hoekpand Nieuwe Rijn 111, dat vlak bij de Oranjebrug ligt In hun brief schrijven de bewoners, dat „zij menen te mogen constateren dat de verzekeringsmaatschappij zich met het nemen van dergelijke foto-op namen probeert te wapenen tegen de te verwachten schadeclaims". In hun brief stellen zij verder dat het hun bevreemdt „dat de gemeente Leiden met de plannen voor de Oranjebrug vijf op de monumentenlijst voorko mende panden aan trillingen gaat blootstellen, die achterwege kunnen blijven door het toepassen van de schroefpaal-funderingsmethode die el ders in een dergelijke situatie wel wordt toegepast. Om in de buurt te blijven: zes andere historische panden in hetzelfde gebied (bedoeld worden de wevershuisjes aan de Oranjegracht red.) werden zorgvuldig gestut en om ringd door schroefpalen binnen een straal van twintig meter ten behoeve van de nieuwbouwwoningen. We leven niet meer in de Gouden Eeuw en tóch financieren we een eerherstel voor een stadsdeel uit die tijd. Maar moet nu de restauratie van één brug ten koste gaan van de toch al niet zo beste conditie van vijf monumentale pan den?". Wethouder Waal van stadsontwikke ling gaf gisteravond in de raadscom missie voor ruimtelijke ordening de toezegging dat met de verzekerings maatschappij nader overleg gepleegd zal worden en dat de herstelwerk zaamheden aangepast zullen worden, indien dit noodzakelijk mocht blijken te zijn. Bij de aanleg van de riolering greep de dienst gemeentewerken over igens pas op het allerlaatste moment in. De eerste verzoeken van de bewo ners om een andere funderingsmetho de te kiezen werden toen op ludieke wijze afgedaan met de opmerkingen: „Wij zullen wel een stuk zachter heien" en „Wij zijn verzekerd en heien dus rustig door". SCHOUTE (WD) OVER WOONWAGENS VROUWENWEG: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „We moeten ze nu zo langzamerhand maar eens op gaan pakken. Alle grenzen van tolerantie zijn toch wel behoor lijk overschreden. Er is sprake van een grote en onduldbare rechtsongelijkheid. Er moet nu wel wat gebeuren, we moeten die lieden maar eens over de grens zetten". Dat stelde het WD-raadslid drs. P. H. Schoute gisteren in de commissie voor politionele aan gelegenheden. Hij had zich er aan gestoord dat er al voor de zoveelste maal enkele woonwa gens staan aan de Vrouwenweg, en meende dat de gemeente de ze toestanden niet langer voort kan laten duren. Noch burgemeester Vis, noch politievertegenwoordiger La Ri- vière zagen echter veel kans op effectieve wijze in te grijpen. „We zijn alleen bevoegd tot in grijpen als we een alternatieve standplaats kunnen aanwijzen. Ik kan toch moeilijk m'n college uit de buurtgemeente met ze opschepen. Het enige wat we kunnen doen is het deze mensen het leven niet al te prettig te maken. Verbaliseren heeft ook geen zin, want de boete wordt toch door de Sociale Dienst be taald". aldus de burgemeester. Ook hoofdinspecteur La Rivière zag alleen wat in het zo veel mogelijk hinderen van de woon wagenbewoners: „Zo veel moge lijk druk uitoefenen en des noods met een post van 2 man 24 uur blijven staan. Dan krijg je ze misschien weg, maar na verloop van tijd komen ze toch weer terug"... TEGEN ZWAAR VERKEER (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De politie gaat de naleving van de geslotenverklaring voor vrachtwagens van de Mors weg na de spoorwegovergang, scherper controleren. Dat is het resultaat van een brief die de bewoners van de buurt Transvaal II aan de politie en de burgemeester over de naleving van dit inrijverbod hadden geschreven. Zoals bekend wordt de Morsweg geteisterd door een grote hoeveelheid zwaar verkeer. Berekeningen van de consumentenbond wezen eerder dit jaar uit, dat de geluidshinder die op deze weg door het verkeer wordt veroorzaakt ontoelaatbaar hoog is. De bond kwam op een resultaat dat het hoogste was uit een aantal metingen op verschillende plaatsen in ons land. Na overleg met de omwonenden werd de Morsweg voor een belangrijk deel op 8 juli gesloten verklaard voor vrachtwagens. Toen na twee weken er hoegenaamd geen verbetering in de situatie was gekomen meldden de bewoners dit bij de politie. Maar toen zij enkele weken later moesten constateren dat de politie het vrachtverkeer op de Morsweg ondanks het verbod ongemoeid liet en zelfs geen waarschuwingen uitdeel de, klom de buurt in de pen middels een brief aan de commissaris van politie en de burgemeester. Hoofdinspecteur La Rivière stelde gisteren dat wel degelijk wordt opgelet of het verbod wordt nageleefd. Zo is de Morsweg opgenomen in de surveillance en worden er ook gerichte controles gehouden. De sugge stie van de buurt middels electronische apparaten de vrachtwagens op te sporen te fotograferen en te verba liseren leek de politievertegenwoordiger moeilijk te realiseren. Wel deed hij de toezegging de controle te intensiveren. Ook noteerde de politie gisteren de na men van die bedrijven die volgens de bewoners het verbod nog steeds overtreden, waaronder de Fleural, Van der Kwast en de toeleveringsbedrijven van het winkelcentrum aan het Diamantplein. Naar de ervaring van de buurt zou het betonbedrijf Wernink zich wel uitstekend aan het inrijverbod voor zwaar verkeer houden. Zoals bekend zou op eerste pinksterdag weer een popfesti val plaats gehad hebben op het Industriegebied De Waard, maar dit strandde op de weige ring ontheffing te verlenen. Bur gemeester Vis bleef toen bij het verbod, ondanks het feit dat de meerderheid van de raad hem anders adviseerde. Veiligheid Ook de veiligheid bij de Ova-ra- ces roept bij het PPR raadslid vraagtekens op. In zijn vragen aan de burgemeester wijst hij er op dat op het gevaarlijkste deel van het parcours het publiek het dichtst op de voorbijrazende deelnemers stond. Beijen vraagt zich af of de kosten van de aanwezige gemeentelijke dienst en (politie, brandweer en eerste hulpdienst) aan de organisato ren in rekening worden ge bracht Tenslotte werpt het (Van een onzer verslaggevers) 'J. (JjLEIDEN Drs. L. Beijen, frac tal-races die op het terrein BaiJvan de Groenoordhal gehouden plegen te worden. De heer Beij en meent dat de races voor een lijzonder grote geluidshinder orgen, niet alleen voor de iaaste omgeving van het Groe- noordhalterrein, maar in een (gj groot deel van de stad. Beijen vraagt zich af of niet is 0 'z0 langetoond, dat de geluidsdem- /an pers die op 21 augustus bij de istoi laatste races op de wagens ge- r. 1 nonteerd zouden zijn onvol doende effect hebben gehad. Ilaarnaast wil het raadslid we-, ;n in hoeverre voor dit sportie- e gebeuren een ontheffing van et rustgebod in de zondagswet i verleend. Beijen vraagt zich f of een dergelijke ontheffing e dwel te rijmen is met het feit dat erp de gemeente in de persoon van ar burgemeester Vis dit voorjaar >koivoor ^et Pinksterpopfestival geen vergunning wilde verlenen. i RAADSCOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING: PPR-raadslid de vraag op of alles tegen elkaar afwegend een herhaling van de Ova-races nog wel moet worden toegestaan. Ook het PvdA-raadslid me vrouw M. Koning maakt zich zorgen over de overlast die de Ova-races de onwonenden be zorgen. Aan burgemeester Vis vroeg zij of deze van plan was in te grijpen nu op 21 augustus de overlast weer groter dan ooit was. De heer Vis stelde echter dat in oktober de laatste races, ongehinderd zullen kunnen doorgaan. Hij wees erop dat het om een experiment gaat, „en ik zie in de klachten nog geen aan leiding dit vroegtijdig af te bre ken", aldus Vis. Of er ook vol gend seizoen Ova-races gehou den zullen worden staat nog te bezien. Dan is de hinderwetver gunning een zaak van de pro vinciale overheid en heeft het gemeentebestuur weinig meer op dit gebied te vertellen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het college moet in Den Haag stappen ondernemen om de bouwplannen voor het studentencomplex aan de Kai serstraat te wijzigen. De ge-, meente Leiden heeft namelijk geen enkele mogelijkheid in handen om de bouwaanvraag van Studenten Huisvesting, die momenteel door de ambtelijke molen draait, op juridische gronden, tegen te houden. In de raadscommissievergade ring voor ruimtelijke ordening werd gisteravond nogmaals be zwaar gemaakt tegen de grootte van het complex en de bebou wingsdichtheid. „Gezien het structuurplan voor de binnen stad is het een ongewenste ont wikkeling en wordt er boven dien een onaanvaardbaar woon klimaat gecreëerd", oordeelde PPR-raadslid L. Beijen. Hij kreeg bijval van het overgrote deel der raadsleden, die bij wet houder Waal echter bepaald geen gewillig gehoor vonden. Met norr>o Vipf PvHA-raadslid\ maatregelen. „Als de plannen niet kwaadschiks tegen te hou den zijn dan maar goedschiks", stelde de heer Beijen vervol gens. Hij deelde de mening van wethouder Waal, dat de stich ting Studenten Huisvesting niet de dupe mocht worden van een verandering van de Bouwplan nen. „Dan zal er in Den Haag gepraat moeten worden om hiervoor een financiële regeling te treffen". Mevrouw Koning drong ook aan op spoedige verkeersmaatrege len in de Kaiserstraat. Zij stelde dat een verder uitstel van de bestratingswerkzaamheden niet toegestaan kon worden. Hier over wordt al jaren gepraat, maar iedere keer worden de werkzaamheden uitgesteld om dat de plannen voor het studen tencomplex aan de Kaiserstraat nog niet rond zijn. Naar de me ning van mevrouw Koning is de parkeerchaos nu zo groot ge worden, dat er onmiddellijk maatregelen genomen moeten* Zoals bekend had het wijkcomi- té zich in een brief tot de ge meente en de politie gewend met het verzoek maatregelen te gen de overlast van het café te nemen. In brief broef staat een complete opsomming van feiten die de afgelopen tijd rond de Decimastraat zouden zijn voor gevallen. Geen van deze gebeurtenissen bleken echter bij de politie be kend. Er waren ook op het bu reau wel een anonieme telefoon- j tjes binnengekomen over steek en schietpartijen, maar dat ble ken bij controle steeds valse meldingen te zijn, hetgeen de heer La Rivière gisteren deed opmerken dat de buurt de zaak misschien wel aan het „uitspe len" was. CDA-raadslid mr. Driessen was zelf in het betrokken café een kijkje wezen nemen en tot de conclusie gekomen dat het pu bliek wel aan de beschrijving van de hoofdinspecteur beant woordde, maar dat de zaak den zelfs geraniumbakken die er mooier uitzagen dan die in de Breestraat", constateerde het raadslid ter illustratie van het feit dat de wildwestverhalen van de buurt toch wel erg on waarschijnlijk zijn. Ook bareigenaar De Groot wees er in de commissie op dat hij alles deed zo min mogelijk hin der te veroorzaken en dat hem dit naar beste weten ook rede lijk lukte. Hij betitelde het ver- - wijt dat er in zijn café tot vijf uur 's morgens zou worden doorgefeest als een „grove leu- gen" en vroeg zich af waarom de Kooibewoners die nu klagen j nooit eens bij hem op bezoek waren geweest om hierover te 1 praten. De heer Kreuze van het wijkco- j mité gaf toe dat dit beter zou zijn geweest en stelde ook van j zijn kant dat de toestand zeker de laatste tijd bijzonder rustig j was. In elk geval houdt de poli- tie het café aan de Decimastraat if] het ooe. zo stelde hoofdin-1 Het café in de Decimastraat, waarover de laatste maand wild-westverhalen de ronde deden. LEIDEN Het Leids Vrijetijdscentrum opent morgen 27 augustus, zijn deuren voor een nieuw seizoen vol cursussen. Vanaf twee uur kunnen jong en oud weer kennis maken met het centrum en met de vele cursussen en workshops die in de week van 5 september weer van start gaan. Het activiteitenprogramma ziet er als volgt uit: Maandag: striptekenen, T'Ai Chi, projectgroep Leidse geschiedenis, basiscursus fotografie, boet- se&n en go-club: dinsdag: yoga, zelf kleren maken deren en tekenen; woensdag: volksdansen, zeef drukken, jazzballet, gitaarcursus, goochelen, pot tenbakken en tekenen en schilderen; donderdag: sportcafé, etsen, toneelworkshop, gitaarcursus en go-cursus. De cursussen duren vijftien weken. Ze worden gegeven van acht uur tot half elf. Inschrijvingen kunnen geschieden bij het Leids Vrijetijdscen trum, Breestraat 66, tel. 146449. Het centrum is vanaf 29 augustus ^pen van twaalf tot vijf uur (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De klachten die de stichting wijkcomité de Kooi in een brief aan de gemeente aan de politie had gestuurd over de hinder van het café aan de Decimastraat blijken niet gegrond te zijn. Tot die conclusie kwam hoofdinspecteur La Rivière van de Leidse politie gisteren in een vergadering van de commissie voor politionele zaken. Naar het oodeel van de hoofdinspecteur kampte het betrokken café wel met een „moeilijk soort klanten", maar was zeker de laatste twee jaar van bijzondere klachten geen sprake geweest.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3