Laat abortusregeling^ aan parlement over £eklóe@ou/tand Meer hartoperaties sterk overwogen UW INKOMEN EN ILUWfiEEtLINGEN Molukse kapers willen bezoek Westduitse hongerstakers ingestort AANTJES VALT D'66 AAN £eidoe(3ou?a/fit FORMATEUR DEN UYL: Krachtsinspanning van velen nodig Selectie bij omscholing te streng LEIDSE SPAARBANK Weiger geen patiënten van ziekenfonds Schietpartij in Soweto: één dode Bouw snelle kweekreactor voortgezet ONBEPERKT TREINREIZEN DOOR NEDERLAND JTNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7 Opgewekt en breed grijnzend zetten formateur Den Uyl pn de drie fractieleiders hun beraadslagingen gisteren voort. De lach was vanmorgen vroeg wel verdwenen. De vermoeid heid overheerste. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Kabinetsformateur Den Uyl heeft in rijn concept-conclusies aan de fractie voorzitters van PvdA, CDA en D'66 voorge steld dat het nieuwe kabinet terzake van de abortuskwestie een initiatief van bet parle ment zal afwachten. Hij constateert tevens dat de totstandkoming van een nadere wettelijke regeling van abortus geboden is. De minister van Volksgezondheid, aldus de formateur, zal zo spoedig mogelijk een commis sie instellen die tot taak krijgt binnen enkele maanden te rapporteren over de ontwikkeling van feiten en omstandigheden terzake van abortus en met name de afneming van het aantal gevallen, de plaats waar de verrichtin gen geschieden, de medische behandeling en de I medische ethiek. De commissie rapporteert ten behoeve van de informatie van kamer en rege ring. Mocht een initiatief-ontwerp een meerderheid in de beide kamers van de volksvertegenwoor diging krijgen, dan zal bet kabinet het tot wet worden van dit ontwerp bevorderen, onverlet latend de vrijheid in geweten van individuele bewindslieden. In afwachting van de indiening en behandeling van een wetsontwerp terzake van de abortus wetgeving wordt er van uitgegaan dat geen wij ziging wordt gebracht in de thans geldende praktijk dat geen gerechtelijke stappen worden ondernomen, respectievelijk rechterlijke uit spraken uitgelokt, anders dan op ernstig ver moeden van kennelijke onzorgvuldigheid in de medische behandeling. De kamerfracties van PvdA, CDA en D'66 hebben zich gistermiddag in afzonderlijke vergaderingen over deze ont- werp-conclusies beraden, waarna gisteravond Van Thijn, Van Agt en Terlouw aan de kabi netsformateur het standpunt van de verschil lende kamerfracties hebben medegedeeld. Formateur Den Uyl is van oordeel dat een nieuwe wettelijke regeling inzake abortus in de komende kabinetsperiode noodzakelijk is. Naar vrijwel algemeen oordeel zijn namelijk, de hui dige wettelijke bepalingen sterk verouderd, en heeft zich in de afgelopen jaren een sterk afwijkende praktijk ontwikkeld. Uit een oog punt van bescherming van de rechtsorde is het niet aanvaardbaar dat een bestaande wettelijke regeling en een maatschappelijk aanvaarde praktijk gedurende een langere periode zo sterk van elkaar blijven afwijken. Den Uyl constateert echter dat de meningsverschillen over de inhoud van de nieuwe wetgeving zo groot zijn, dat hierover geen akkoord in het formatie overleg is te bereiken. Voor alle be trokken groeperingen geldt dat ten aanzien van de essentiële inhoud van de te treffen regeling marchanderen uitgesloten is. Het moet onge wenst en onjuist worden geacht daar, waar in geweten grenzen worden getrokken, een poging te ondernemen deze grenzen te overschrijden, aldus de formateur. Er is ondanks het opnieuw gebleken niet te overbruggen verschil ten aanzien van de in houd van de wettelijke regeling ook gemeen schappelijkheid. De overtuiging bestaat ge meenschappelijk dat abortus een uiterst middel is. Er is verheugenis dat mede dankzij betere voorlichting en meer openhartigheid het aantal abortussen daalt Ook waar verschil bestaat omtrent de aanvaardheid van abortus onder verschillende omstandigheden is het inricht ge meenschappelijk dat de huidige praktijk van klinische behandeling van abortus verre te preferen is boven de beschamende praktijken die nog zo kort achter ons liggen. Er kan, zo stelt Den Uyl van overeenstemming worden gesproken over de noodzaak van een regeling die een strafrechterlijk verbod bevat van abor tus maar het geldt een vrucht die naar redelij kerwijs verwacht mag worden in staat is buiten het moederlichaam in leven te blijven, die de commercialisering van abortus ortus tegen gaat en die leidt tot een meer doeltreffende regeling van het medisch toezicht. Het niet te overbrug gen verschil ligt in de vraag wat de overheid binnen de genoemde grens mag of moet voor schrijven terzake van abortus. Waar verschillend gedacht wordt over de zede lijke aanvaardbaarheid van abortus, dient de overheid terug houdendheid te betrachten in het voorschrijven van dringende regels en ruimte moeten laten voor beleving van de persoonlijke verantwoordelijkheid van enkeling en groep. Waar een regeling noodzakelijk is en waar een regeringsontwerp niet verwacht mag worden, zal het kabinet zich moeten richten naar een meerderheid van het parlement Gelet op de noodzaak van de totstandkoming van een nieuwe regeling kan en mag dat niet anders betekenen, dan dat het nieuwe kabinet het tot wet worden van een door beide kamers aan vaard initiatief-ontwerp niet zal tegenhouden. Dat laat zo schrijft de formateur, onverlet de vrijheid van bewindslieden individueel om zich niet vooraf te binden met de te nemen beslis sing akkoord te gaan en de alsdan daaruit eventueel voortvloeiende politieke gevolgen. De kabinetsbeslissing als zodanig mag daardoor echter niet ongedaan kunnen worden gemaakt Gezien de ernst en de draagwijdte van het vraagstuk is het gewenst tot nadere afspraken te komen over de te volgen werkwijze opdat ook waar partijen niet in staat rijn te komen tot overeenstemming over de inhoud van de regeling, het dragen van de staatkundige ver antwoordelijkheid voor de tot standkoming van de regeling zoveel mogelijk wordt bevorderd. De kabinetsformateur heeft in rijn concept-con clusie geprobeerd een formule te bedenken om alsnog de medewerking van het CDA te verkrij gen. Den Uyl verlangt namelijk van CDA-mi- nisters die tot het nieuwe kabinet zouden toe treden, niet, dat rij bij voorbaat een „blanco cheque" tekenen wat betreft de inhoud van de toekomstige abortuswetgeving. Wel wil Den Uyl dat het nieuwe kabinet als zodanig een door het parlement aanvaard wets voorstel van kracht laat worden, maar indivi duele ministers moeten de vrijheid hebben zich daar niet aan te binden. Dat zou dus inhouden dat, wanneer het CDA met PvdA en D'66 een parlementair meerderheidskabinet vormt, te zijner tijd de CD A-ministers voor het probleem komen te staan dat een in het parlement aan vaarde wet door ondertekening kracht moet krijgen. Op dat moment kunnen die CDA-mi- nisters zeggen dat rij daaraan niet willen mee werken, zodat rij dus zouden moeten aftreden. Wanneer dat het geval zou rijn voor alle CDA- ministers, zou een kabinetscrisis ontstaan. Het zal echter mogelijk rijn dat enige CDA-minis- ters bereid zouden blijven om dan als minister aan te blijven. Wanneer echter door aftreden van alle CDA- ministers een kabinetscrisis zou ontstaan, dan moeten nieuwe verkiezingen volgen, maar heb ben de nog rittende ministers de nieuwe abor tuswetgeving intussen getekend. Na de verkie zingen zouden PvdA, CDA en D'66 dan op nieuw kunnen gaan samenwerken, omdat het probleem van de abortuswetgeving dan intus sen is opgelost Denkbaar is ook dat niet alle CDA-ministers wanneer een wetsvoorstel tot wet zou worden verheven, zouden aftreden. In dat geval zou alleen een ministerscrisis ont staan en zouden de vertrekkende ministers kunnen worden vervangen, nadat de achterge bleven ministers de nieuwe abortuswet hebben ondertekend. TWIJFELS overheersen op het ogenblik rond de economi sche ontwikkeling in binnen- en buitenland. Nieuwe progno ses hebben weer cijfers opgeleverd, die een ongunstiger perspectief boden voor de ontwikkeling van de werkgele genheid. Harde cijfers van enkele grote ondernemingen in ons land toonden deze week aan, dat het herstel van de conjunctuur noch is voortgezet, noch reden geeft tot veel optimisme over de nabije toekomst Grote voorzichtigheid is derhalve geboden. De Federatieraad van de F. n. v. heeft deze week ook een oordeel geveld over het sociaal-economische beleid, dat in 1978 gevoerd zal moeten worden. Globaal gezien houdt dat oordeel instemming in met de nullijn, evenwel niet voor twee, doch slechts voor één jaar. Dat is wellicht te betreuren vanuit de hiervoor gesingnaleerde nieuwe ontwikkelingen, onbegrijpelijk is het voor de vakbeweging, met der eigen specifieke verantwoordelijkheid, echter niet WEL moet hieruit worden geconcludeerd, dat deze tijdelij ke instemming met een onontkoombaar matigingsbeleid, zware verplichtingen oplegt aan allen die bij dit beleid direct of indirect zijn betrokken. Immers: de beperking van de vrijwillige instemming tot 1978, kan en mag niet de illusie wekken, dat een dergelijk natigingsbeleid misschien in 1979 niet meer nodig zou zijn. Bovendien: in het komende jaar zullen alle betrokkenen duidelijk moeten maken, dat het hun werkelijk ernst is met het accepteren en ook daadwer kelijk uitvoeren van de maatregelen, die de werkgelegen heid moeten aanzwengelen en de inflatie moeten beteugelen. Het inkomensmatigingsbeleid, is daarvan slechts een on derdeel. Hoewel uiteraard een zeer belangrijk onderdeel. Dit element alleen blijft onvoldoende en lijkt ook maat schappelijk onvoldoende verkoopbaar. Juist een breed spec- trum van maatregelen, gelijktijdig en in samenhang met elkaar genomen, zal binnen meerdere jaren tot het door allen gewenste resultaat kunnen leiden. Noch de overheid, noch het georganiseerde bedrijfsleven, noch ook tal van gesubsidieerde particuliere instellingen kunnen en mogen zich aan deze gemeenschappelijke krachtsinspanning ont trekken. VELEN zullen zich nog de sterk globaal werkende 5-pro- cents bestedingsbeperking uit de jaren 1956—1957 herinne ren. Die maatregel werkte toen ongenuanceerd maar heeft wel resultaten afgeworpen. Voor een genuanceerder beleid, zoals thans voorzien, om onze economie weer op de been te helpen zijn alle schakels in de keten onmisbaar. Eén te zwakke schakel zal het effect wezenlijk kunnen schaden. Vrijgezellen l in Hegelsom gorden niet ipart begraven *"1 <3ELSOM (ANP) De vrij- illen van het Noordlimburg- dorp Hegelsom, gemeente Bt, kunnen gerust zijn. Na dood worden zij niet op aparte plaats op het kerk- van de Sint Hubertusparo- begraven. Het kerkbestuur 't het plan om dit wel te l doen ingetrokken als ge- van heftige protesten rbij gesproken werd van re discriminatie van vrijge- :n na hun dood. ele weken geleden maakte kerkgebestuur van Hegel- bekend dat een strook die aanvankelijk was [ewezen als eerste klas be- 'plaats, bestemd zou wor- om uitsluitend vrijgezellen •jegraven. Tegen een klasse- recuiing was al eerder bezwaar ^Jaakt door de bevolking van nog geen 1500 parochianen nde kerkdorp. *Mdb Kfe LEIDSCHENDAM (ANP) - De staatssecretarissen Hendriks (Volksgezondheid) en Klein (Onderwijs en Wetenschappen) zullen op korte termijn bezien of het regeringsbeleid ten aan zien van de hartehirurgie bij stelling behoeft. In de praktijk zou een bijstel ling neerkomen op uitbreiding van het aantal operaties in Ne derland tot het getal van 4300, het streefgetal van de regering voor 1980. Dit jaar staan in Ne derland 2000 open hartoperaties gepland. Beide bewindslieden hebben dit gisteren meegedeeld na afloop van een gesprek met een uitgebreid gezelschap verte genwoordigers van organisaties, die zich met hartchirurgie bezig houden. Aanleiding voor het ge sprek was onder meer de uit breiding van de luchtbruggen, waarmee Nederlandse hartpa tiënten naar buitenlandse zie kenhuizen worden gebracht, omdat zij in Nederland door de geringe capaciteit te lang op een operatie moeten wachten. Ruim een jaar geleden startten de eer ste twee luchtbruggen, naar Houston en Genève. In septem ber volgt de derde naar Londen. BOUWBONDEN: UTRECHT (ANP) De federatie hout- en bouw bonden NW/NKV heeft de nodige twijfels over de normen, die de gewestelijke arbeidsbureaus in de Rijnmond hebben gehanteerd bij het selecteren van werkloze bouwvakkers voor een experimen teel omscholingsproject. In het bondsblad 'Profiel' zeggen de bouwbonden, dat volgens de kriteria van de arbeidsbureaus slechts één werkloze werknemer in aanmerking kwam voor een korte omscholingscursus, terwijl ruim tweeduizend werklozen stonden ingeschre ven. Deze gang van zaken moet leiden tot de conclusie, dat er geen enkele aanleiding is voor het verwijt, dat werkloze bouwvakkers zich niet willen laten om- of bijscholen, zoals de bouwwerk- gevers willen doen geloven, aldus de bouwbonden. l^5J'viaeen *i spaargirorekening bij de OOI Raadkamer beslist volgende week ASSEN/BREDA De advocaten van de drie Zuidmolukse treinka pers en de vier schoolbezetters hebben bij de Assense rechtbank een bezwaarschrift ingediend tegen de nog steeds voor hun gedetineerde cliënten geldende beperking dat zij geen bezoek mogen ontvangen. Alleen hun advocaten, .mr. W. G. A. Kousemaker en mr. H. de Ruijter uit Breda worden tot hen toegelaten. De raadslieden zijn van mening dat het nu tijd wordt dat hun cliënten als normale gedetineerden worden bejegend. De raadkamer van de Assense rechtbank zal volgende week donderdag 25 augustus dit bezwaar schrift in beslotenritting behandelen. Na hun arrestatie in juni werd voor de drie overgebleven kapers van de trein bij De Punt en de vier bezetters van de openbare basisschool in Bovensmilde in opdracht van de Assense officier van justitie de beperking van geen familiebezoek ingesteld. Nu berust de verantwoordelijkheid voor deze maatregel bij de rechter commissaris die, naar verluidt bijna met rijn gerechterlijk vooron derzoek in de kapings- en bezettingszaken gereed is. Het vermoedelijk vier dagen durende proces tegen de zeven Zuid-Molukkers wordt van 6 tot en met 9 september voor de rechtbank Assen gehouden. De harde kern van Baader-Meinhofgroep (v.l.n.r. Raspe, Ensslin en Baader) krijgt intensieve care-behandeling na dagelange hongerstakingen. STUTTGART (RTR) Andreas Baader en twee andere veroor deelde leidende figuren van de Baader-Meinhofbeweging zijn overgebracht naar afdelingen voor speciale behandeling van patiënten nadat zij tijdens hun hongerstaking waren ingestort Baader werd bewusteloos uit zijn cel gehaald en kreeg een intraveneus voedselinfuus. Het drietal werd in april veroor deeld tot levenslange gevange nisstraf wegens een reeks moord- en bomaanslagen. De advocaten van Baader, Ens slin en Raspe noemen de toe stand van hun cliënten „uiter mate ernstig". Amnesty International heeft zich gevoegd bij de organisaties, één week in dorststaking zijnde Volgens Amnesty kan de West die bij de Westduitse autoritei- gevangen leden van de Baader- duitse justitie „wrede en onmen- ten protesteren tegen de behan- Meinhof-groep, onder wie de selijke behandeling van gevan- deling van dertig, sinds ruim Nederlander Ronald Augustin. genen worden verweten". UTRECHT (ANP) Het bestuur van de sectie TMZ (Tandart sen Medewerkers Ziekenfondsen) van de maatschappij tandheelkunde heeft er bij de leden met nadruk op aange drongen geen patiën ten te weigeren als ze geen verrichtin gen willen laten doen die buiten het ziekenfondspakket vallen. Aanleiding tot deze dringende oproep was voor het TMZ- bestuur de uitspraak van de afdelingsraad Haarlem van de maatschappij tand heelkunde naar aan leiding van een klacht tegen een Oproep aan landartsen: Haarlemse tandarts. Deze tandarts was gewend, rijn zieken fondspatiënten uit voeriger te behande len dan in de over eenkomst met de zie kenfondsen is voor zien. Op een gegeven moment besloot hij rijn patiënten daar voor per half jaar een eigen bijdrage van 25 te vragen. Wie daar niets voor voelde, zou een ande re tandarts moeten zoeken. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De vice-voorritter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer mr. W. Aantjes heeft in het ARP-blad „Nederland se Gedachten" een scherpe aanval gedaan op D'66. Na drie maanden kabinetsformatie is in redelijkheid geen andere conclusie mogelijk dan dat D'66-fractieleider Terlouw in vrijwel alle geschilpunten de rijde van PvdA-fractie- leider Van Thijn heeft gekozen, tot niet geringe verontrusting in rijn eigen partij. Zelfs haar standpunt over de VAD (in de verkiezingstijd sterk als een eigen benade ring opgespeld) liet D'66, toen het erop aankwam, als een baksteen vallen. Dit is trouwens geheel in overeenstemming met een eerder door Terlouw (maar wel na de verkiezingen) in een interview in De Tijd afgelegde verklaring dat D'66, zoalng het programmatisch zou kunnen kiezen, de ei gen inrichten zou volgen, maar zodra het politiek zou moeten kiezen de PvdA zou volgen". „Het mag natuurlijk allemaal best, maar het is noch alternatief ten opzichte van de PvdA noch redelijk ten opzichte van het CDA", aldus Aantjes. JOHANNESBURG (AP) De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren in de zwarte buurt schap Soweto een 19-jarige mid delbare schoolleerling doodge schoten en een andere ernstig gewond in een poging een groep van ongeveer 100 stenen gooien de leerlingen te verspreiden. De leerlingen gooiden stenen naar politievoertuigen uit pro test tegen een razzia onder de leerlingen van een middelbare school, die volgens een tip wer den onderwezen in het vervaar digen van brandbommen en booby-traps. ESSEN (ANP) Het werk aan de snelle kweekreactor in Kal kar aan de Nederrijn gaat voor lopig door. Een woordvoerder van het Rhei- nisch-Westfaelische Rheinishc- Westfalischetswerk (RWE) wees er gisteren in Essen op dat het Hooggerechtshof in Munster aan zijn besluit om het hoge Duitse constitutionele hof te la ten oordelen over het al dan niet toelaten van de reactor, geen bouwstóp heeft verbonden. Het risico dat mogelijk aan voortzet ting van de bouw verbonden is, moet op de koop toe worden genomen, aldus RWE. In samenwerking met de NEDERLANDSE SPOORWEGEN LEIDSE COURANT zijn lezers van 15 augustus t/m 3 september 1977 tegen sterk gereduceerd tarief een dag U vertrekt venuit het dlchtet bij uw woonpleate gelegen station en relet kriskras door het gehele land; onbeperkt In- en uitstappen. Due waar u meer wilt. (Niet gektlg in D-, TEE- en extra treinen). De tarieven z!|n: 2e Idee volwassenen17,— (normaal 2»,—). 2e klae kind (4 t/m 9jaar) 8,50 (normaal 14,50). De kaartjes zijn vanaf heden dagelijks (behalve op zaterdag) verkrijgbaar op onze kantoren Kort Rapen burg 2. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7