Aat Plugge wil ^verkende jeugd mondig maken Cyperse Moppie zoekt gezelligheid Leidse Courant wacht op uw vakantiekiek De tragische dood van staat alleen hond huis -üjTAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1977 .PAGINA 5 it Plugge heeft een welbe- „u-iraakt bekkie. Zonder de twij- die ook hij xeker zal heb- jn ten toon te spreiden doet ,r^ai in Den Haag zetelende pro- staJnciaal medewerker van de „„Jerkende Jeugd („dat is ten- r ponste mijn officiële titela- eiariuP') verslag van wat later in ►t gesprek betiteld zal worden gewriemel aan de basis", jrgcigevolge de doelstelling van S WJ wil deze organisatie „de werkende jeugd londig te maken". Twee jg^jeidse begrippen waarvan het haast onmogelijk is er een chgjiitende definitie van te ge- a^Vant" zo stelt Aat Plugge, „wie nu wel en niet tot de 'erkende jeugd en wat moet je ivullen bij een begrip als mon- «Jg maken. Mijns inziens zeker [et „een grote mond geven" verjaar meer „praten met een ach- hebf£ronc* van kennis gUerfigt". Maar voordat jongeren sperf* kunnen doen, zal het nodig hurin hen eerst de nodige kennis neJj te brengen. Ik illustreer het vooi^jd met het voorbeeld dat de alerf)0rwaarc^e om van een hoek te rapgnieten is, dat je eerst leert filosofie in het achter- is het dan ook logisch dat Plugge zegt: „Wil je jonge- nee laten praten in en over werksituatie dan zal je hen voorlichting moeten geven werk." de Werkende niet dat de deelnemers de begin september in Lei- te houden driedaagse cur- over het thema „Wat is werk" na die tweeënzeventig uur de wijsheid in pacht heb ben. Het programma van de conferentie, die op 7, 8 en 9 september wordt gehouden in „De Korte Vliet" en waaraan deelgenomen kan worden door gemotiveerde jongeren, is er slechts op gericht een denkpro ces op gang te brengen. „Als je aan jongeren vraagt wat zij be langrijk vinden met betrekking tot hun werk zal het merendeel antwoorden geven in de mate riële sector. Wat verdien ik?, hoeveel toeslag krijg ik? hoe lang moet ik werken? enzovoort Vragen over werkomgeving, ar beidsklimaat en aard van het te produceren materiaal komen slechts zelden aan de orde. Ma teriële aspecten kunnen belang rijk zijn, maar het kritisch den ken over meer zaken moet zo veel mogelijk bevorderd wor den". Realiteit Waarbij natuurlijk ogenblikke lijk de vraag opkomt of de ge hele opzet niet erg idealistisch is. „Ik geloof in idealisne zon der de realiteit uit het oog te verliezen. Jongeren die van school komen weten dikwijls op geen stukken na waar zij in terecht komen. Wat wij trachten te doen is een brug te slaan tussen de theorie en de praktijk. Als je verwacht dat al die mensen na afloop van de cursus inderdaad allemaal „zelfbewuste jongeren" zijn, dan sluit je je ogen voor de realiteit, gedraag je je als een ronddolen de idealist Want laten we eer lijk zijn, je hebt te maken met een groep mensen rond de twin- laö 'Aat Plugge: „Brug slaan tussen theorie en praktijk tig jaar waar een opleidingsni veau van MAVO al tot de uit zonderingen behoort Het zou verkeerd zijn om je verwach tingspatroon al te hoog op te schroeven, maar nog meer fout om alle pogingen in deze rich ting achterwege te laten. Je be reikt maar een hele kleine groep mensen en zo af en toe zie je ineens de resultaten. Het past niet om mezelf op de borst te kloppen: ik ben er wel van over tuigd dat het voor een belang rijk deel ons werk is dat een jongen die in de fabriek achter de band staat nu deel uitmaakt van een inspraakcommissie. Je merkt dat de mensen zich zelf verzekerder opstellen. Zij zijn niet meer die domme jongen of meisje, nee, zij hebben een echte cursus gevolgd. Er bestaat nu, misschien, de mogelijkheid om ergens over mee te praten", „Het zou een misvatting en een schromelijke onderschatting van de desbetreffende groep zijn om te stellen dat er geen belangstelling voor dit soort on derwerpen zou bestaan. Alleen liggen de getallen absoluut en procentueel wel een stuk lager. De enige voorwaarde die wij stellen is dat de mensen zich op hun manier ook echt voor volle honderd procent willen inzet ten". Verschil Hoe gToot de motivatie die jon geren tonen ook is, het grote probleem blijft ook voor Aat Plugge het verschil tussen de wonderschone theorie en de di kwijls bikkelharde praktijk. Zo heeft hij ook zichzelf de vraag wel eens gesteld wie beter af is, de jongere die „gewoon" zijn werk doet of degene die „mondig en zich bewust van zijn werksituatie is doch niet in staat blijkt daar iets aan te verande ren met als gevolg een toene mende frustratie en ontevreden heid". „Ik ben er van overtuigd dat kennis nooit een verkeerde zaak kan zijn. Net zozeer geloof ik dat als mensen weten hoe zij er aan toe zijn maar niet dè macht hebben daar iets aan te veran deren, ze zullen moeten leren accepteren en berusten. Het al ternatief is waarschijnlijk de harde actie, maar daar geloof ik niet in. Te vaak is mij gebleken dat het aan een werkelijke si tuatie niets veranderd Integen deel, je schept binnen een be drijf alleen maar een basis van onrust. Bovendien wijst de praktijk uit dat de bedrijfslei ding in het algemeen niet ge steld is op jongere werknemers die hun mond open doen. Via via is altijd wel een reden te vinden om de desbetreffende man of vrouw ontslag aan te zeggen, en dan sta je in een tijd met een grote arbeidsreserve lang op straat Of je neemt een baan aan in dezelfde sector waarmee er niets wezenlijks aan je situatie is veranderd. Daarom zeg ik, berust, accepteer en sta er daardoor boven. Gebeurt dat, dan is de bron van ergernis weggevallen". Binnenkort zullen weer enkele gemotiveerde, hoogstwaar schijnlijk kansarme, jongeren zich melden voor de cursus „Wat is werk". Of zoals Aat Plugge zegt, „Kennis is inder daad nooit weg." PAUL HOVIUS Vakantie 1977: das war ein- mal, fini, finito, al naar gelang de grenzen waarover u bent gegaan. Afgelopen, zogezegd. Maar gelukkig is daar nog de herinnering, dankzij ook de fo to's in zwart wit, die zo tref fend de regen weergeven of in kleur, nog mooier dan de wer kelijkheid. En dat opent de mogelijkheid tot nagenieten. Een mogelijk heid, die de Leidse Courant, met het Leidatocomité u gaar ne biedt in de vorm van een fotowedstrijd, die de vakantie tot onderwerp heeft Het wordt niet alleen „nè"- maar ook méégenieten, want de foto's krijgen een plaats op de Leidato, die 9 september begint De bezoekers van de2e Wat moet u doen? Stuur een huishoudbeurs worden niet al- foto van uw vakantie naar de leen in de gelegenheid gesteld redactie van de Leidse Cou- een vakantiefoto in te zenden, rant postbus 11 in Leiden, maar ze kiezen ook samen een f°to uit voor de „publiek- Doe dat vóór 5 september. De sprijs". foto's worden beoordeeld in twee groepen: zwart-wit en kleur. Voor elk van de groe pen zijn er waardebonnen van tweehonderd, honderd en vijf tig gulden voor de aanschaf van fotospullen. De publiek sprijs bestaat uit een polaroid fotocamera voor elke catego rie. Op technische kwaliteit wordt minder gelet dan op originaliteit. De foto's mogen niet groter zijn dan achttien bij achttien centimeter of, voor kleinbeeld- camera's, niet groter dan der tien bij achttien centimeter. Zet uw naam en adres op de achterkant. Dit voor het terug sturen na afloop en natuurlijk voor de prijs, eventueel. Een jury van drie personen zal het werk beoordelen. Dat zijn de fotograaf Simon E. Smit, winnaar van de zilveren came ra, Leidse Courant-fotograaf H. v.d. Ende en de chef-redac tie Leidse Courant W. Buijte- weg. Met taferelen, die herinnerin gen oproepen aan de dood van Rudolph Valentino in 1926, rouwt Amerika en een groot deel van de rest van de wereld om Elvis Presley. De omstan digheden waaronder bet 42 jaar geworden voormalig tieneri dool kwam te overlijden geven echter te denken en roepen ook weer herinneringen op aan twee andere vedetten van Hol lywood: Judy Garland en Mario l^riTa Ook zij moesten omwille van hun carrière voortdurend op hun gewicht letten, leefden op dieet en pillen, vochten te gen de daaruit voortvloeiende depressieve buien en gingen er tenslotte aan tenonder, respec tievelijk 38 en 47 jaar oud. Mario Lanza werd, moeten we de publiciteitsmensen uit die ja ren geloven, bij toeval ontdekt als zanger, toen hij als verhuizer een piano kwam afleveren. Me tro Goldwyn Mayer lanceerde hem onmiddellijk als ster in een aantal filmmusicals als „That midnight kiss", „Because you're mine" en „Serenade" en bood hem zelfs de rol van de grote Caruso aan in de gelijknamige film. Maar toen begonnen de problemen. Lanza werd te dik naar de zin van de studiobazen, die hem zelfs bij de verfilming van Sigmund Romberg's „The student-prince" weghaalden en de hoofdrol aan Edmond Pur- dom gaven. „Met de stem van Mario Lanza," luidde het in de begintitels. In 1959 overleed Lanza plotseling, als doodsoor zaak werd ongeveer dezelfde verklaring afgelegd als nu bij Elvis Presley. De lijdensweg van Judy Gar land was langer, haar ijzeren wil hield haar overeind tot zij op 22 juni 1969 kort na een slopend optreden in Kopenha gen aan een overdosis peppillen overleed. Ook zij behoorde tot de „Stal" van Louis B. Mayer, die haar als 14-jarige een kans gaf in een kort muzikaal filmpje met een ander jong zangeresje: Deanna Durbin. Mayer verkoos Judy Garland boven Deanna Durbin, die daar na Universal-studio's met een aantal zeer succesvolle films tms van een dreigend faillisse ment zou redden. Judy werd al spoedig met het etiket: het niet al te aantrekke lijke buurmeisje van Mickey Rooney te zijn, gesierd door de studio. Maar na haar doorbraak in 1939 als Dorothy in de ver filming van Frank Baum's sprookje „The wizard of Oz" had Louis B. Mayer grotere plannen met zijn pupil. Toen begon ook voor haar de ellende, want ze was niet meer het eeu wige „lelijke jonge eendje" dat droomde van haar eerste grote romance, niet meer het iets te dikke meisje met de wipneus en de grote donkere ogen. Filmt saar Mayer beval haar te ver mageren en zette haar in rap tempo in een aantal slopende musicals met tegenspelers als Gene Kelly en Fred Astaire. Het leven op allerlei pillen, met één blik voortdurend op de weeg schaal gericht, de spanningen en de slapeloosheid maakten haar in de ogen van de studio bazen een wispelturige ster en in 1950 kwam de grote breuk met dictator Mayer. Wel zou Judy in 1954 nog een grandioze come-back maken in „A star is born", maar haar Elvis met spuuglok en loodzware oog leden. Caricaturist Christiano moet niet tot zijn bewon deraars hebben behoord Judy Garland als Dorothy in „The wizard of Oz" met Jack Haley als de blikken man en Ray Bolger als de vogelverschrikker carrière speelde zich verder, tussen zenuwinzinkingen door, af op de concertplanken, waar zij zich telkens weer volledig gaf in een speciaal voor haar sa mengesteld repertoire dat hoge eisen aan haar stem en haar uithoudingsvermogen stelde. Foto's kort voor haar dood ge maakt laten een griezelig uitge mergeld wrak zien. „Er moet iets vreemds met mij zijn dat ik niet allang dood ben," zei ze eens. „Het klinkt gek, maar ik weiger dood te gaan." Op 22 juni 1969 was het dan toch zover. Elvis Presley was al het troetel kind van het publiek en zijn platenmaatschappij vóór hij zijn filmdebuut maakte in 1956. Heel voorzichtig plaatste Twentieth Century Fox hem in „Love me tender" in een bijrol als de jon gere broer van Richard Egan. Presley speelde het zwarte schaap van een ranchersfamilie, mocht zo nu en dan naar zijn gitaar grijpen en hoefde verder weinig meer te doen dan broeie rig in de camera kijken. Dat was voor zijn fans al voldoende en Elvis werd meteen door de filmindustrie geadopteerd voor een groot aantal onbenullige films, waarin hij naar hartelust met zijn beroemde bekken kon draaien. In die periode maakt hij hij eigenlijk maar twee films, die er werkelijk uitspron gen: „King Creole" door de raak getroffen sfeer van New Or leans en „Flaming star", waarin hij onder regie van Don Siegel zijn beste acteerprestatie lever de als een nukkige halfbloed-in diaan. Zijn diensttijd noopte hem enige tijd uit het licht der schijnwer pers te treden, maar zijn popu lariteit werd er nauwelijks door geschaad. In de documentaire „Elvis on tour", die Pierre Adid- ge en Robert Abel later over zijn concertoptredens maakten. kan men zien dat „Elvis the Pelvis" met een perfect samen gestelde show het publiek nog steeds naar zijn hand kon zet ten. Maar ook bij Elvis waren recen te foto's onthullend. Ze toonden een wat pafferige man, die er ouder uitzag dan zijn leeftijd aangaf. Drie sterren uit de showbusi ness, kampend met gewichtpro blemen, die hun carrière in ge vaar dreigden te brengen. Alle drie werden nog geen vijftig jaar. Was het dat waard? MILO Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondebezitters naar het asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierenasiel, Besjes laan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00—12.00 en 14.00—17.00 uur. Zaterdags van 10.00—12.00 en 14.0(^—16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. „Ik ben zo langzamerhand wel aan vakantie toe", verzuchtte Wil Tiele, de beheerder van het asiel. „De ene week zie je geen mens, en de volgende week loopt het storm. Alle maal mensen die een hond willen hebben, en allemaal komen ze op hetzelfde mo ment". Overigens is Wil Wel erg blij met deze enorme, zij het plotselinge toeloop. Het is begin vorige week eigenlijk al begonnen. Na alle vakantiea- vonturen heeft men kennelijk veel behoefte aan huiselijke gezelligheid, en men tracht die te vinden door een hond aan te schaffen. Een goede keuze, want een hond in huis kan erg veel gezelligheid ge ven. Zoals gezegd zijn veel mensen op dit idee gekomen, maar het heeft tot gevolg dat er deze week geen hond ter beschikking staat van deze ru briek. De hondenafdeling van het asiel staat nu vrijwel leeg. Een verheugende toestand overigens. Deze keer wordt daarom een Poes beschreven. Moppie is een gekastreerde kater van an derhalf jaar oud. Hij werd in de buurt van de Herenstraat in Leiden gevonden door buurtbewoners die Moppie di rect naar het asiel brachten. Een eigenaar is niet op komen dagen in de drie weken dat Moppie in het asiel verbleef en het wordt tijd dat hij nu een nieuwe eigenaar krijgt. Mop pie is een Cyperse kater met hier en daar wat witte plekjes door zijn vacht heen. Hij is vrij groot en weegt ongeveer drie kilo. Moppie lijkt vrij huiselijk en zoekt wel gezellig heid, maar dat houdt niet in dat hij nooit eens een keer op stap zal gaan. De eerste veer tien dagen moet dit echter voorkomen worden, want de mogelijkheid bestaat dat hij dan zijn nieuwe huis niet meer terug kan vinden. Een gewen ningsperiode van ongeveer veertien dagen is echt wel no dig omdat hij dan de geur van zijn nieuwe thuis goed in zich op kan nemen. Moppie is kern gezond en ingeënt tegen katte- ziekte. De inventarislijst van de katte- nafdeling in het asiel ziet er als volgt uit: Een Cyperse poes met twee jongen, een grijze kater waarvan de kleur „Rus sisch blauw" genoemd wordt, een geheel in het zwart uitge voerde kater genaamd Felix van 1 1/2 jaar, Snowdy een witte poes van 1 jaar, een jon ge Cyperse kater van een half jaar die de naam Basje meege kregen heeft en tenslotte Mol ly, het kroonjuweel uit de col lectie. Molly is een kolossale rode kater van twee jaar oud. Molly is net zo lief als hij zwaar is. Molly weegt vijf kilo- want bovenstaande opsom ming vormt geen totaalbeeld van de „poezenvoorraad" in het asiel. Hoe het gegaan is met Victor? Het is onbegrijpelijk, maar hij zit nog steeds in het asiel te wachten op een nieuwe baas. Ook voor deze schitterende Mechelse herder zal de verlos sing zeker komen, want er zul len zeker personen zijn die deze rubriek vorige week over het hoofd hebben gezien. BART SPIJKER

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5