„Vleugels „Wij zijn de sfeermakers van Nederland" de vloot" zestig jaar in de lucht - MUZIEKVENTER JAN VAN WESTERING: NAARDEN „Te gek. Helemaal te gek, die nieuwe single van Neil Dia mond. Te gek, o yeah. Dat klonk nog eens in die gouden tijden van piratenzenders als Radio Veronica op één-negen-twee en Radio Nordsee. Ver vlogen tijden. Want op hoog gezag moes ten ze, alweer jaren geleden, uit de ether verdwijnen. En van dat swingend pira- tengeluid zijn nu nog slechts zwakke echo's te horen via Hilversum 3. Het verdwijnen van Veronica en Nordsee heeft velen tot tranen toe bewogen en anderen tot machteloze woede gebracht Er was echter ook iemand die de tranen uit de ogen wreef, de woede overwon en erover ging nadenken dat het toch te dwaas was dat een stuk levensvreugde werd weggenomen, zonder dat er een alternatief voorhanden was. Wat was daaraan te doen? Zenden mag niet, dat is strafbaar. Maar wat wel mag is mu ziek opnemen op een bandje - mits de STEMRA-rechten maar worden betaald - en de muziek kant en klaar bij de mensen brengen. En zo kon het gebeu ren, dat na twee en een half jaar pieke ren en peinzen, Jan van Westering (35) - die vroeger wel eens een programma voor Veronica had gemaakt - kwam tot de oprichting van de Music-Service Naarden BV, die in 1974 operationeel werd. Volgens de folder die dezer dagen in alle postbussen belandde viert de Muziek-BV echter een jubileum. „O ja, dat jubileum Nou, wij muziek-mensen vieren altijd wel een of ander jubileum In ons geval is het het bereiken van de duizendste klant in Nederland maakt. Muziek, aan| aan de klant en zijn klantenkring. Z vraag zelfs, dat tot verbijstering v hele BV, er op het ogenblik gemi dertig klanten per dag bijkomen zoi nieuw personeel (naast de huidige tig) en een nieuw pand moeten ki Dat is trouwens toch nodig, want het verheugende succes in ons land men het binnenkort ook in Dui proberen. Op de Duitse tour met j disc-jockeys en inclusief de schl „En dat zal best lukken. Ze zijn namelijk veel service-bewuster dan Bovendien wordt er (nog luchtig) g€ aan de combinatie van muziek en in de vorm van videorecorders. Het verzorgen van dit alternatieve i station („met een bereik van zes td acht miljoen luisteraars, jawel") veel tijd. Behalve het opnemen v) muziek, is ook de installatie van dej ratuur, de eventuele reparatie ej onderhoud ervan in eigen beheer de begeleiding van de klanten. „D ziek-programma's moeten zorg worden uitgezocht wil het niet ave werken. De keuze is afhankelijk van het pi dat in de zaak komt en met die helpen wij", aldus Jan van Westerin En dat lijkt ook logisch. Want het tenslotte geen pas om schreeuwend te draaien in een klein statig mu En het werkt ook averechts wa patiënten door de gedraaide muziö m nerveuzer en harder gillend de wat mer van de tandarts uitrennen. LONNEKEVANB H VALKENBURG/DE KOOY Zestig jaar Marine Luchtvaartdienst De vlagofficier van deze dienst, comman deur vlieger W. F. van den Heuvel, heeft er maar één zorg over: „Wanneer wordt de Neptune vervangen en hoe gaat het straks in 1983 met het nieuwe (sterk verminderde) personeelsbestand.... Op papier kan de MLD het er mee doen, maar het vraagt wel veel aanpassing voor de mensen die blijven". En wat de Neptune lange-afstandsverkenner be treft: „Er komt een moment waarop de Neptune het niet meer doet En dan moet je een nieuw vliegtuig hebben, wil je met een goed werkende Marine lucht vaartdienst de vloot op zee kunnen bren gen. Want daar gaat het om", aldus commandeur Van den Heuvel, die zelf zijn leven en zijn diensttijd volledig verpand heeft aan het vliegen. Aan het marinevliegen wel te verstaan. Sprekend over zijn dienst praat de vlagofficier Marineluchtvaartdienst niet zuiders dan over „Onze vloot". Want hij beschouwt de vloot als één geheel: boven water, in de lucht (zestig jaar) en onder water (de onderzeedienst, die zeventig jaar bestaat). Het is daarom geen won der, dat hij een sterke voorstander blijft van een eigen vliegdienst bij de Konin klijke Marine, hoe verdeeld de mening hierover buiten de Marine ook mag zijn. „De MLD moet de vloot op zee kunnen brengen", blijft zijn lijfspreuk. „Boven dien zijn wij duidelijk voorstanders van het maritiem vliegen. Wij spreken dezelf de taal, draaien in de rol mee op zee, trekken voortdurend met elkaar op en verstaan elkaar bij het minste geringste." Dit spreken van dezelfde taal komt sterk tot uiting in de opleiding zelf. Werden voorheen de marinevliegers speciaal op geleid, los van de andere opleidingen bij Commandeur-vlieger W. F. van den H Al „Marinevlieger hoort bij de vloot". u personeel tijdens de Tweede Were! m; log zijn kort na 1945 samengevat j boek „Vleugels van de Vloot". H leest men, evenals in vele andere oc slc boeken, van het wel en wee van d van de Koninklijke Marine. Het bevat een opsomming van een groo tal oorlogsvluchten, niet alleen i Verre Oosten, maar ook in het Eui f0' luchtgebied. re Na de oorlog volgde een snelle op va van de Marine luchtvaartdienst, oj als een modern bedrijf, dat op De m( en op Valkenburg zijn vliegende one len gestationeerd heeft W( Het zestigjarig bestaan is voor de een gebeurtenis uit een lange keta jQ, historische herinneringen. Er word men intern noemt „niet veel drukt gemaakt". Een aantal overzichten, e jd( herdenkingsbijeenkomsten en wat g ge uurtjes bij elkaar. re Want de „Vleugels van de vloot" i te] blijven doorvliegen. Niet alleen omd ee vloot „goed naar zee gebracht moei jie den", maar ook omdat in vredestijd v lei taken verricht dienen te worden. de marinehelikopters en de Neptune st) Valkenburg doen bij het opsporer ya schepen in nood en het redden van kelingen. Zoals ook een deel va vliegende vloot diensten verricht W( nu weer volop in het nieuws z Antillen. a(i Alleen: „Er komt een moment waar w. Neptunes niet meer kunnen vlieger wat dan? Want elke beslissing weli wordt genomen houdt tegelijk ir a£ wellicht pas na twee jaren nieuwe tuigen volop operationeel kunnen „De grootste zorg is echter de besl zelf', aldus de vlagofficier Marine vaartdienst commandeur-vlieger van den Heuvel. „Wanneer komt d 'slissing en wat dan TONV.D. HOI begin dit jaar. We vonden dat wel enige reden tot feestvreugde waarin we ook onze klanten wilden laten delen. Nu we zo ver zijn dat de pret kan beginnen hebben we overigens alweer de tweedui zendste genoteerd". De klanten, dat zijn fabrieken, kantoren, warenhuizen, winkelcentra, maar ook artsen, apothekers, drogisten, musea, boetieks en vooral horecabedrijven die hun patiënten of geachte cliëntele van dienst willen zijn met een muziekje op voor- of achtergrond. Muziek bovendien die ze zelf kunnen uitkiezen uit de inmid dels flink gegroeide hoeveelheid cassettes die de Music,Service te bieden heeft .Muziek geeft sfeer. Ja, wij zijn de sfeer makers van Nederland", zegt Jan van Westering. Tegen een vast bedrag kan men maande lijks beschikken over 24 cassettes met elk anderhalf uur muziek en bovendien over een complete geluidsinstallatie. Alles ui teraard in bruikleen. De muziek varieert van barok en licht klassiek tot ruige pop en jazz. Ook zijn er„instant-radiopro gramma's" met de nieuwste hits, gepre senteerd door oude-bekenden van Vero nica en Nordsee. De „ouwe hap" die weliswaar in dienst is van de omroepen, maar in het presenteren op de cassettes iets terugvindt van de piratenglorietijd: Klaas Vaak, Joost den Draayer, Jan van Veen, Eddy Becker, Ad Visser, Chiel Montagne om er maar een paar te noe men. Doch Music-Service Naarden biedt zijn klanten nog andere mogelijkheden. Na melijk tot het laten vervaardigen van speciale cassettes met eigen teksten. Zo laat een warenhuis in het zuiden van het land elke maand zijn maandaanbiedin- gen op de band zetten. Ook komt er alle maanden een verzoekplatenprogramma uit, gepresenteerd door Gerard de Vries. En even frequent verschijnen er banden met „gouwe ouwen" en programma's ge presenteerd door gast-DJ's. Zo hebben in de loop der tijd bijvoorbeeld Willem van Hanegem, Ciska Peters, Willem Suurbier, André van Duin, Anita Meijer, en Frans Derks hun krachten beproefd op de pre sentatie-microfoon. Bij elkaar veertig nieuwe cassettes per vier weken. En er blijkt vraag te zijn naar het soort programma's die Music-Service als enige Twee Catalina-amphlbievliegtuigen, die tussen 1946-1954 bij de MLD gevlogen werden. Vlootschouw voor Scheveningen. de vloot, later kwamen de aanstaande marine-officieren - ook de aanstaande vliegers - bijeen op het Koninklijk Insti tuut van de Marine in Den Helder. Iedereen die officier bij de Marine wil worden krijgt een algemene opleiding tot zeeofficier. Liefhebbers voor de Marine luchtvaartdienst kunnen zich daarnaast specialiseren als vlieger of waarnemer. Zij doen echter dienst zowel bij de varen de als bij de vliegende vloot. Comman deur-vlieger Van den Heuvel, destijds rechtstreeks opgeleid als marinevlieger, ziet in deze algemene opleiding één na deel: „Jongeren, die hun zin gezet hebben op het vliegen, worden soms afgeschrikt door de huidige opleiding. Zij gaan mis schien eerder naar de civiele vliegdienst of de luchtmacht. Dit zou nadelig kunnen zijn. De marineleiding hecht evenwel gro ling van de Marine luchtvaartdienst een feit werd. Intussen was het marine-vliegkamp „De Mok" op Texel al gebouwd, later kwa men daarbij een klein watervliegkamp bij Schellingwoude onder de rook van Amsterdam en het vliegkamp De Kooy, ten zuiden van Den Helder. En of dat nog niet genoeg was ging in 1918 het watervliegkamp bij het Zeeuwse Veere open en werd de vliegbasis Souburg op Walcheren overgenomen van de land macht. Maar dit vliegveld werd nooit aktief gebruikt Vooral in Nederlands-Indië heeft de Ma rine luchtvaartdienst zeer aktieve jaren gehad. Daar vlogen ook tal van later bekende vliegers in dienst van de marine. De aktiviteiten van het vliegend marine- De Neptune lange-afstandsverkenner, die te zijner tijd vervangen wordt. te waarde aan het zogenaamd air-min ded" maken van de aanstaande marine officieren. Daarom kunnen alle adelbor sten op kleine vliegtuigen leren vliegen. Liefhebbers kunnen zelfs hun brevet ha len. Dit wordt als een dienstactiviteit beschouwd. Adelborsten, die dit doen zijn meestal toch al van plan marinevlie ger te worden", aldus commandeur-vlie ger Van den Heuvel. Met nadruk wijst hij erop, dat ook voor de rangen beneden die van officier de mogelijkheid er is, om bij de Marine luchtvaartdienst te komen. Een aantal nietofficieren volgt daarvoor al opleidingen bij de Rijksluchtvaart school in Eelde en verder op Soesterberg bij de luchtmacht De geschiedenis van de thans zestig jaar bestaande Marine luchtvaartdienst is in feite een deel van de geschiedenis van de gehele luchtvaart. Al voor 1910 deed luitenant ter zee A. E. Rambaldo, later een van de eerste marinevliegers, een - dringend beroep op de toenmalige mari neleiding en op de politici van die dagen. „Geef de vloot ook vleugels", zo betoogde hij. Dat is dan ook gebeurd, zij het dat het tot 1915 duurde voordat de eerste zee-officieren hun vliegbrevet haalden. Onder hen bevond zich de jonge zee-offi cier Karei Doorman, die later in de Twee de Wereldoorlog in de Javazee, strijdend tegen de Japanse indringers, met het grootste deel van de Nederlandse vloot ten onder ging, na de historisch gewor den vlaggeseinen: „Ik val aan volg mij". Op 18 augustus 1917 eergisteren zestig jaar geleden kwam dan eindelijk de offi ciële beschikking af, waardoor de instel-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16