Voyagers verkennen verre planeten van zonnestelsel Gratis popfestival in Rotterdamse Zuiderpark Den Haag en LeidC samen sterren kijkeë. NAAR MANEN VAN JUPITER EN RINGEN VAN SATURNUS ZONDAG 4 SEPTEMBER: m ,,Ik heb mijn leven verknoeidklaagt Greta Garbo Tekenaar Isirigs (93) overleden In een planetarium Ar er; KUNST LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1977 p. AG Groucho Marx overleden LOS ANGELES De sigaar kauwen de komiek Groucho Marx is gisteren op 86-jarige leeftijd in Los Angeles overle den. Met zijn drie broers werd hij in de jaren dertig we reldberoemd met films als „Duck Soup" en „A night at the opera". Allen Seppo Marx, de jongste van het viertal, is nu nog in leven. Nagekomen familiebericht In plaats van kaarten Dankbaar voor al het goede dat zij mij gegeven heeft^, alles wat zij voor velen heeft betekend, is, voorzien Genademiddelen der H. Kerk, heengegaan mijn lieve vrouw, LOUISA CORNELIA HELENE VAN LEEU1 REEKERS I echtgenote van Anton P. van Leeuwen op de leeftijd van 70 jaar ht, De overledene is thuis opgebaard. 9 De gezongen uitvaartmis zal worden opgedragen op dir augustus om 11.00 uur vm. in de Parochiekerk van de H. I%i meus te Voorhout, waarna de crematie om 13.00 zal plaal v in het crematorium „Ockenburgh", Ockenburghstraat 21, D (Loosduinen). Op maandag 22 augustus zal er om 19.00 uur voor haar O een avondmis worden opgedragen in bovengenoemde kerk er gelegenheid is tot condoleren. In het Rotterdamse Zuiderpark, gelegen achter het Ahoy'-complex, zal zondag 4 september een gratis popfestival gehouden worden met vele binnen- en buitenlandse groepen. In het park tevens een markt ingericht worden en kunnen de verwachte 20.000 bezoekers zich uitleven op zogenaamde „inflatables", reusachtige opge blazen plastic kussens die vooral in speeltuin en enorm populair zijn geworden. De festiva lorganisatie probeert eveneens theatergroepen mee te laten doen aan de manifestatie die van 's middags één uur tot 's avonds 'n uur of negen zal duren. Het initiatief is afkomstig van jongerencentrum 't Hart, dat aanvankelijk het Charloise Hoofd als locatie had gedacht. Deze plek werd door b en w van Rotterdam afgewezen, waarna naarstig gezocht is naar een andere omgeving voor het festival. Gecombineerd met andere organisatorische problemen de financiering en het contracteren van de optredende roepen veroorzaakte dat een vertragir- ioor de oorspronkelijke datum 28 -g iet meer haalbaar was. De Rottera^ .'ïnst- stichting en alle open jongerencenti.an de maasstad nemen nu deel aan de organisatie van het gebeuren. „De gemeente verleent ontzettend veel medewerking", vertelt een van de organi satoren. „Zij draagt een deel van de kosten, heeft een garantiebedrag toegezegd bij even tueel verlies en bekostigt alle technische voor zieningen zoals de bouw van het podium, de toiletwagen en de electricitiesvoorziening". „De groepen komen tegen onkostenvergoeding naar Rotterdam, en veel van hen worden door de respectievelijke platenmaatschappijen be taald. Als sponsor hebben we een bierbrouwerij en het geld dat we daarnaast nog nodig hebben moet komen uit de verkoop van drank en eten, aangezien er geen entreegeld betaald hoeft te worden. We moeten toch minstens zo'n zeven duizend man kunnen lokken. Plaats is er meer dan genoeg in het park", aldus een woordvoer der van de organisatie. Voor zover nu vaststaat sullen de volgende groepen acte de présence geven: Frankie Mil ler, Camel, Five Hand Real, Albertoy Lost Trios Paranoias, G.T. Moore and the Rhythm Tramps, the Fabulous Poodles, Johi Ottway and Wild Willy Barrett, Gruppo Sportivo, Sai- 1/Joia, Barrelhouse en Stamp *n Go. Frankie Miller Bonn (AP) In bet Westduitse blad Bun te Illustrierte verscheen deze week wat het blad noemde het eerste vraaggesprek met de Zweedse en destijds wereldvermaarde filmactrice Greta Garbo sinds die zich 35 jaar geleden geheel uit het openbare leven had teruggetrokken. Zij is thans 72 jaar oud. jk heb mijn leven verknoeid en het is te laat geworden om daarin nu een verandering aan te brengen", zei Garbo tot de verslaggever in de woning van een vriend van de actrice in Klosters, in het Zwitserse Graubeuenden. Garbo, aldus de verslaggever, sprak vrijuit over zichzelf met een prettige en soms .rokerig" aandoende stem. Haar Duits had soms Elk jaar woont Greta Garbo gedurende twee maanden in een klein gemeubileerd gehuurd appartement in Klosters waar zij veel leest „en veel wacht waarop weet ik niet." Ook maakt zij lange wandelingen, ook als het slecht weer is. Altijd alleen. „Die wandelingen vormen een soort van ontsnapping. Als ik er op uittrek denk ik terug aan mijn leven en het verleden. Ik ben niet gelukkig over de manier waarop ik mijn leven heb geleid." Garbo gaat graag naar het theater en de opera in New York, waar zij gedurende het grootste deel van het jaar woont. „Maar wat heb ik er eigenlijk aan? Ik kon net zo goed op een verlaten eiland wonen. Ik heb geen rust en voel me nergens thuis. Dat heb ik SOEST De schilder-tekenaar Johan Isings is gisteren in leden. Isings was befaamd om zijn wandplaten die generaties lang in klaslokalen zijn ge bruikt ter ondersteuning van het geschiedenisonderwijs. Isings tekende en schilderde als gevolg van zijn slechte gezichts vermogen nauwelijks meer. De laatste jaren werden zijn school- 'platen onder invloed van nostal gische trends ongekend popu- (Van onze redacteur ruimtevaar) De Verenigde Staten gaan dezer dagen beginnen aan een grootscheepse expedi tie ter bestudering van de buitenste regionen van ons zonnestelsel, waarbij niet alleen zal worden gemikt op de reusachtige, voornameljk gasvormige werelden van Jupiter en Sa turn us, maar ook op een aantal belangwekkende ma nen van drie planeten en mogelijk zelfs op de nog verder van de zon verwijderde planeten Uranus en Neptunus. Dit alles gaat gebeuren met de onbemande ruim tesondes Voyager-2 en -1, die op resp. 20 augustus en 1 september a.s. vanaf de basis Cape Canaveral moeten worden gelanceerd voor hun lange reis door de interplanetaire ruimte. Voyager-2 zal dus als eerste van start gaan op de neus van een Titan - Centaur- raketcombinatie, ongeveer twaalf dagen later gevolgd door de identieke Voyager- 1. Deze wat merkwaardig aandoende vol gorde is gekozen omdat Voyager-1 een aanzienlijk snellere koers zal volgen en Jupiter al in maart 1979 zal bereiken, vier maanden eerder dan Voyager-2. In no vember 1980 zal Voyager-1 langs de pla neet Saturnus suizen, 'terwijl Voyager-2 de befaamde ringenplaneet pas op 27 augustus 1981 op betrekkelijk korte af stand passeert. Beide toestellen - elk ruim achthonderd kilogram zwaar en voorzien van tv.-ca- mera's en allerlei wetenschappelijke meet- en onderzoekingsapparatuur - zul len tenslotte in de duistere ruimte buiten ons zonnestelsel verdwijnen, maar ver moedelijk toch niet eerder dan nadat Voyager-2 ook de planeet Uranus nog enige tijd onder de loep zal hebben ge- noemen (begin 1986) en daarna misschien zelfs ook nog een vluchtig bezoek zal hebben gebracht aan de ijskoude planeet Neptunus. Jupiter Jupiter - tot dusver alleen nog maar bestudeerd door de veel kleinere en van minder instrumenten voorziene Ameri kaanse robots Pionier-10 en -11 - is een ongelooflijk grote wereld, die meer mate rie bevat dan alle andere planeten van ons zonnestelsel bij elkaar. Het belang rijkste element op Jupiter is waterstof, daarna komt helium. Verder zijn in de dampkring van Jupiter ook bestanddelen waargenomen als ammoniak, methaan, water etc. Als de meest recente conclu sies kloppen, heeft Jupiter niet eens een vast oppervlak, maar bestaat de planeet uit een snel om zijn as wentelende bal van gas en vloeistof met hooguit een naar verhouding kleine ijzeren kern. Een van de vele raadsels rond Jupiter is het feit dat hij - zoals trouwens ook bij Saturnus het geval is - ongeveer twee-en-een half maal zoveel energie uit straalt als hij van de zon ontvangt. Voor sommige Russische natuurkundigen en astronomen is dat onlangs aanleiding ge weest om te zeggen dat Jupiter over drie miljard jaar wel eens als een tweede zon zou kunnen fungeren. In het westen heeft men daar overigens een beetje om gela chen.... Jupiter heeft ook een magnetisch veld dat doet denken aan de aardse Van Allenstralingsgordels en een van de inte ressantste kenmerken van deze giganti sche wereld is zgn. sgn. „grote rode vlek", die zo'n 300 jaar geleden al bekend was. Die „vlek" heeft een breedte van onge veer 14.000 km. en een lengte die varieert van 30.000 tot 40.000 km. Algemeen wordt aangenomen dat het een onvoorstelbaar grote cycloon is. Er zijn tot dusver veertien manen rond Jupiter gevonden, al is het bestaan van de veertiende (ontdekt in 1975) nog steeds niet officieel „erkend". En ook enkele van die manen - Amalthea, Io, Europa, Ganymedes en Callisto - zullen zeer na drukkelijk door het Voyager-instrumen- tarium worden onderzocht en gefotogra feerd. Een van die satellieten - Io - heeft een doorsnede van ruim 3600 kilometer, wordt omgeven door een uiterst ijle at mosfeer en bezit een gordel van geïoni seerde deeltjes op een hoogte van zo'n honderd kilometer. Zwavel en zout vor men het oppervlak van deze maan, die steeds wanneer hij door de schaduwkegel van Jupiter is gegaan, een toegenomen helderheid vertoont; zo'n vijftien minuten later is die extra-helderheid dan weer verdwenen. Dat zou kunnen wijzen op een zekere rijpvorming. Ook beinvloedt To de radiostraling van moederplaneet Jupiter. Gezien het intrigerende karakter van de ze maan zal dan ook worden getracht Voyager-1 er op een afstand van nauwe lijks 22.000 kilometer langs te sturen. Saturnus Ook het tweede grote doel van de ontdek kingsreis van beide Voyagers is een unie ke verschijning. Saturnus is namelijk de enige planeet in ons zonnestelsel met een dichtheid, minder dan die van water. Bovendien wordt Saturnus omringd door een fantastisch ringenstelsel. Alleen, die ringen schijnen sinds enkele maanden toch wat minder uniek te zijn dan altijd was aangenomen. Amerikaanse astrono men hebben begin dit jaar ontdekt dat de planeet Uranus door minstens vijf ringen is omgeven. Voor de rest vertoont Saturnus veel overeenkomst met Jupiter, zij het allemaal op een wat kleinere schaal. Ook het aantal manen van Satur nus is kleiner dan dat van Jupiter, er zijn er tot dusver althans nog maar tien gevonden. Maar bij die manen bevindt zich dan wel de grootste satelliet van het hele zonnes telsel. Dat is Titan - met zijn doorsnede van 5800 kilometer groter nog dan de planeet Mercurius. Het meest belangwek kende aan Titan is wel zijn dampkring van voornamelijk methaan en waterstof gas, die in 1944 door de uit Nederland afkomstige astronoom dr. Gerard P. Kui per werd ontdekt. Het wordt zeer wel mogelijk geacht dat er op Titan - door de inwerking van ultraviolette straling op die dampkring - aminozuren worden ge vormd, de bouwstenen van het leven. Vandaar ook dat Titan met Jupiter en Saturnus als een van de belangrijkste studieobjekten in het kader van het Voyager-project wordt beschouwd. En dat is dan tevens de reden waarom Voya-, ger-2 alleen naar de planeet Uranus (en wellicht ook nog naar Neptunus) zal wor den gezonden, wanneer Voyager-1 enkele maanden eerder volledig succes heeft geboekt bij de bestudering van Titan. Een koers naar Uranus maakt het name lijk onmogelijk om op betrekkelijk korte afstand langs Titan te vliegen. Voyager-1 moet Titan op een afstand van minder dan 4000 kilometer passeren. Zwerftocht Titan zal overigens niet de enige Satur- nus-maan zijn die met een vluchtig be zoek wordt vereerd. Op het programma staan (naast de befaamde ringen van steen en ijs) ook nog de satellieten Te- thys, Mimas, Rhea, Dione en Enceladus. Kortom, er is voor beide Voyagers echt werk genoeg aan de winkel, en als al die aktiviteiten eenmaal achter de rug zijn, laten die Voyagers tenslotte ons zonnes telsel achter zich voor een (vermoedelijk) nooit eindigende zwerftocht door de in terstellaire ruimte, waarbij ze op z'n vroegst pas over zo'n 40.000 jaar in de buurt komen van een andere ster dan onze zon. Tja, en wat er bij zo'n ster gebeuren kan.... De kans is erg groot dat er helemaal niets gebeurt, maar toch - in principe blijft het mogelijk dat juist rond die verre ster planeten cirkelen, waarvan er een of meer bewoond worden door intelligente wezens, wezens die ook zelf de ruimte vaart beheersen, die de kleine indringer van de planeet aarde niet alleen ontdek ken maar ook weten te onderscheppen. Wanneer dat zou gebeuren, openen er zich ongelooflijke perspectieven. Op aan dringen van de bekende Amerikaanse astronoom en exobioloog dr. Carl Sagan zijn aan boord van beide Voyagers name lijk dunne, koperen grammofoonplaten geplaatst, waarin aardse geluiden, bood schappen, groeten (ook in het Neder lands), muziek en beeldimpulsen zijn ge grift, die langs elektronische weg kunnen worden afgespeeld en zichtbaar gemaakt (Wij hebben er vorige week al over be richt). Muziek en beelden Er is klassieke muziek bij - Bach, Beetho ven, Mozart - maar ook het lichtere genre is vertegenwoordigd en de volks muziek eveneens. Speciale boodschappen zijn er van de Amerikaanse president Carter en van de V.N.-secretaris-generaal Waldheim, maar ook geluiden als van het verkeer op aarde, de lancering van een raket, de hartslag, regen en een kus. En de beelden omvatten om. kaarten, waar op ons zonnestelsel wordt gelokaliseerd en foto's van het leven, wonen en werken op aarde. Een van die in elektronische impulsen opgeslagen beelden is afkom stig uit Nederland: de synthese radiotele scoop bij het Drentse Westerbork. Beide Voyagers zullen ons zonnestelsel omstreeks 1989 verlaten met een vrijwel constante snelheid van ruim 62.000 kilo meter per uur. Dat lijkt erg snel, maar voor het overbruggen van interstellaire afstanden is die snelheid in feite veel te klein. Daarom duurt het ook minstens 40.000 jaar voordat een van die stokoude aardse ruimtesondes voor het eerst weer een ster passeert (een passage bovendien op ongeveer een lichtjaar afstand....) en het duurt zelfs 147.090 jaar voordat zich weer zo'n gelegenheid voordoet. We mo gen het eigenlijk wel rustig vergeten. Maar daarom is het nog wel leuk gevon den Voyager (met schotelantenne van 3,7 meter) tijdens proeven op de begane gr<jj}w rn v Moet er een studie komen over de wenselijkheid van een mo dern planetarium in het nieuw te bouwen Museum voor het Onderwijs in de naaste omge ving van het Nederlands Con gresgebouw? Over deze vraag gaat de commissie voor onder wijs zich binnenkort buigen naar aanleiding van een uitge breide notitie daarover, die de Leidse Sterrewacht aan het Haagse gemeentebestuur heeft gezonden. De Leidenaren zien wel wat in een combinatie van deze twee instituten. Het huidi ge Museum voor het Onderwijs beschikt momenteel nog over een eenvoudig mechanisch pla netarium. Uit de nota blijkt dat men het Planetarium zou willen „inpas sen" in de reeks van evenemen ten van Den Haag/Schevenin- gen, zoals Madurodam, de Pier, Scheveningen zelf en de Haagse binnenstad. Prof. Van der Laan van de Leidse Sterrewacht lijkt vooral te willen mikken op de massarecreatie en stelt dat het Planetarium in één weekeinde in het topseizoen 2000 tot 4000 bezoekers per dag zou kunnen ontvangen voor een voorstelling van 40 minuten van hoge kwali teit Door een combinatie van audio visuele middelen wil men voor het publiek actuele onderwer pen met klassieke thema's ver binden. Professor Van der Laan, die meent dat door de diverse Teleac-uitzendingen over de sterrenkunde een veel grotere belangstelling is ge kweekt, voor de astronomische p d- een wereld, vindt voorts |t en Randstad-bevolking it ar miljoenen, een GOfBUzin faciliteit voor zeeoverf goed kan worden beij, m Volgens de Leidse h te 1 mag ook de natuun pelijke educatie bij <om beoordeling niet w SC waarloosd. Er kunn< cursussen worden r seerd, alsmede stu<!Ot1 monstratieavonden senen. De Volkssterrewacl Noordbrabantse HcQrtri vorig jaar ongeveerM - zoekers. Prof. Vanistei meent hieruit te ku gel den dat een eventuéer J rium nabij het Conges 1 een veelvoud aan beireg' ontvangen. Blijk tij A .cP

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10